Zvicra pa emigrantët nuk do ishte në Botëror

12 Shkurt 2014, 14:59Sport TEMA

Zvicra ditët e fundit është përfshirë nga debati për ligjin e ri të anti – emigracionit, dhe e përditshmja gjermane “Die Welt” ka ironizuar me vendin helvet, duke shkruar se nëse ligji do të hynte në fuqi disa vite më parë, atëherë kombëtarja e futbollit të këtij vendi nuk do të ishte në Botëror, raporton “Sport News”. Në faqen e saj të parë, e përditshmja gjermane ka publikuar një foto të ndeshjes së fundit të përfaqësueses së Hitzfeld duke lënë të bardha imazhet e lojtarëve, të cilët janë fëmijë emigrantësh ose kanë lindur në vende të tjera. Kështu, të vetmit që do të zbrisnin për Zvicrën në Botëror, nëse ky ligj do të ishte në fuqi do të ishin, Michael Lang, Fabian Schaer, Reto Ziegler dhe Steve Von Bergen.

Të gjithë të tjerët janë fshirë, duke n isur nga Gokhan Inler, kapiteni i skuadrës me origjinë turke, Xhemaili, Behrami, Xhaka e Shaqiri me prejardhje shqiptare, dhe Johan Djourou,me origjinë nga Bregu i Fildishtë dhe i natyralizuar si Zviceran. Me pak fjalë nëpërmjet kësaj fotoje, Die Welt ka dashur të tregojë se pa emigrantët futbolli në vendin helvet nuk do të ishte i njëjtë, ashtu si dhe shumë sektorë të tjerë të ekonomisë.

 

17 komente në “Zvicra pa emigrantët nuk do ishte në Botëror”

 1. Agim says:

  Gjynah Do ngelen Kosovarat pa kombetare. ?

  1. Ilir Hoti says:

   .Agimi i qyqes, kam pas lexuar nje poezi deshperuse…mos dija -injoranca -pjell fantazira te semura

   1. raimondi Vlonjati says:

    hahahahaha –Ja ka futur bukur shume gjermani ketyre palacove te Zvicres

 2. realisti says:

  Nuk merziten fort per Boteror zviceranet! Kenaqen me ski e me hockey ne akull ata e ketu kane tradite.

  1. ****** says:

   Me pak fjale historia e traditave zviceriane perkon me kohen e shpikjes se patinave ne akull.

   1. realisti says:

    Pak a shume, me shpikjen e turizmit malor.

    1. ***** says:

     Mqse mali eshte faktor kryesor, atehere nuk duhet nenvleresuar as alpinizmi vertikal mbi nivelin e detit.
     Payshim Wilhem Teil ka qene I pari I llojit te tyre qe sfidoi nenen natyre.

 3. Kosovar says:

  Broqkulla te gjithe keta lojtara jetojne tashe e disa dekada ne zvicerre shumica e tyre kan linde ne zvicerre dhe pothuaj se te gjithe i perkasin gjenerates se dyte kur zvicrra nuk ishte vershuar masivishte si tashe nga gjermanet francezet italianet slovaket qeket polaket rumun etj.

  Zvicrra ka ber hapin me te rendesishem qe nga egzistenca e saje me ket ligjin e fundit per kufizomin e emigrimit masive te berllogut evropian drejt zvicrres ku keto 10 vitet e fundit ka pase nje emigrim masive nga keto vende qe ceka me larte dhe te cilat kan rrezikuar seriozishte edhe egzistencen e zvicrres dhe shenderrimin e saje ne nje vende te varfer ne ulje pagashe standarte te jeteses dhe gjdogje tjeter.

  Emigrantet per te cilet thirret kjo gazeta gjermane kane dakada qe jetojn ne zvicerre mbi 90% e tyre kan nga 40 e sa vite qe jetojn ketu ose vine nga nje emigrim familjare mbi 40 vjeqare ne zvicerre ku edhe kan dhe kontribute per ket vende ne te gjitha poret e jetes qofte ata direkte ose familjaret e tyre perkatsishte baballaret etj. Ndersa gjermanet dhe te tjeret te sapo ardhure keto 10 vitet e fundit nuk kan dhe asnje kontribute perkundrazi shumica jane jo te kualifikuar dhe shfrytezues te pa drejte te skemave sociale qe ka krijuar shteti zvicrrane bashke me kontributet e emigrantve te hershem.

  Kjo esht poenta

 4. Kosovar says:

  Babai i xhakes shaqirit inler xhemalit kan nga 35 e me teper vite qe jetojn ne zvicerr pra kan nga 35 vite e me teper qe kontribojn ne ket vende te te gjitha poret e jetes e sidomos ne skemat sociale dhe ne sigurimet tjera per shtetin zvicrran me perjashtim te Behramit i cili ka nje te kaluar prej azilanti por qe jeton ne zvicerre tashe e 24 vite .

  Ndersa franci dhe hansi nga gjermani lindore qe ka emigruar keto 10 vitet e fundit ne zvicerre dhe pase nje vii pune esht regjistruar si i pa pune dhe ka perfituar page te majme 2 vite pa asnje kontibute ne zvicerre krahasimi esht idiote dhe nuk shkon gjermania duhet te meret vete me berllogun e vete e jo zvicrra. Gjermanet te cilet vejn ne zvicerre 90% e tyre jan pijanec te pa martuar me te kaluar kriminale apo problematike dhe sidomos jo puntore.

 5. vezhguesi says:

  Ju te mbushni menjen E keni mendjen tek sociali.Bllokimi nga vendet e tjera te con sic e coi Shqiperine tone te dashur aty ku eshte sot.Por kot s thone qe te huajt behen me fanatike se vendasit.Pastaj kjo lesh Zvicere e krijume eshte se mos kane gje te veten ata.Kane mar dhe keta mjaft nga gjithe Europa dhe kjo mbyllje do i coje per lesh mor sylesha.

 6. Emigranti says:

  E qarte si drita e diellit.Zvicres i ka ardhe ne maje te hundes me kosoovaret injorante qe e kane populluar,e qe kerkojne edhe xhami ne qytet.Prej ketij komuniteti po e pesojne te gjithe.

  1. Kosovar says:

   Emigranti. Haaaaa sa kam qeshe sa i mjere qe je ore me siguri e ke nga gjelozia dhe inferioriteti ka ime koha e kosovarve shoki kosovaret tashme jan shum e integruar ne te gjitha poret e jetes dhe kan edhe gjenraten e trete ketu ne zvicerre dhe per dallim nga vellezrit tuaj magjype ortodokse rumune bullgare etj kosovaret jane me evropian si rrace se vete zvicrranet dhe gjermanet gje e cilen zvicranet e vlersojn shum. Pastaj kosovaret jan shum puntore me puntoret dhe me te zgjuarit nga gjithe emigrante ne historin zvicrrane

   Kosovaret i kan pushtu te gjitha majat e shtetit zvicrran kemi qindra mija multi milioner madje edhe miliarder kosovar po ashtu qindra mija te rinje qe studiojne ne univesitetet me te mira zvicrrane pastaj qindra mija spotiste dhe top talente ne te gjitha fushat e sportit mbi 3000 Banker dhe disa qindra top banker dhe Doktor e Profesor me name ne zvicerre per te filet mediat zvicrrane shkruajn gjdo dite pastaj qindra industialiste ingjinjer arkitekte top menagjer etj etj. Ike ti pastro Wc te greku. Po se harova mbi 80% e top restaurantave dhe disa Hoteleve top luksoze tashme jan ne por esi te Kosovarve ne zvicerr

   Shikoje vetem ket artikulle i cili flet me shum se njemi fjale koti

   Familje mjekësh ter nje familja kosovare Mjeke ne zvicerre

   http://www.albinfo.ch/sq/content/familje-mjek-sh

   1. infermieri says:

    E pra shume gjera nga keto qendrojne e jane te verteta ,ashtu siç eshte e vertete edhe qe kur gjithe Europa DIGJEJ prej gjermaneve,Zvicra u be depozita e thesareve te vjedhura nga nazistet popujve te tjere…apo jo or trim i Kosoves ?!-Meqe paske info ,interesohu pak edhe per kete te vertete TE HIDHUR.Pra kjo mireqenie ,qe ju e gezofshi ,eshte ndertuar edhe mbi dhimbjen e te tjereve, qe sot keta bashkepunetore te hitlerit ne grabitje kerkojne ti mbajne larg.Pa llogaritur gjithe VJEDHJET KOLOSALE qe u behet buxheteve te shteteve te mbare botes sot,duke u dhene strehe PARAVE TE ATYRE QE SHMANGIN DETYRIMET NE VENDE TE TJERA apo edhe kjo s’eshte e vertete or trim i …zvicres ?!-Edhe Shqiperia eshte perpjekur e ka dashur te qendroje NEUTRALE ,por Zvicres i eshte lejuar e Shqiperise JO !!!-Nuk ka dale kot ajo shprehje ,ME KATOLIK SE PAPA,tamam si disa arvanites ne Greqi qe jane me raciste e ksenofobe se vete greket edhe ju te njejten pozite keni ne Zvicer.

   2. Emigranti says:

    O kosovar po boll mor burre se sa here shkruan ben gafa.Fizioterapeuti djale i mbare nuk eshte mjek,por eshte infermier me nje specializim 1 ose 2 vjecar shtese.Por ne katundin tend cdo bluze te bardhe i thone mjek,edhe pse mund te jete pastruesja e spitalit.E shoqja po,mikrobiologu eshte mjek,por mjekesia ndahet ne ate paraklinike e ate klinike,dhe paraklinikja ka vetem teori e mund te merret shume me lehte se deget e klinikes,si kirurgjia,anestezia,gjinekologjia,ortopedia,mjekesia interne,etj.
    Qe ju jeni nje tufe injorantash te pashoq kete e shoh cdo dite ne Gjermani ku une jetoj,ku bashke me turqit jeni fundi i shoqerise ketu.Edhe se ca punojne ne Zvicer kosovaret e di mire,se per fat te keq e kam nje dege andej.sigurisht.Kosovar kur ti thoni vella turkut,jeni gjithcka por jo shqiptare.

 7. Prap me Zvicren ju?
  Po lereni kurven Zvicer ne kurvnore ,ose rrasini nji tegel,

 8. Pelasgian says:

  shume mire ja bon Zvicra ….shikoni vendet e kopese se deleve BEEEEEEEEEEEEEEEEEEE-n ….punojn rumunet per 25 euro ne dite dhe lejne pa pune gjithe te tjeret….bravo popullit Zvicerjan .

 9. asdfg says:

  E Hidhur per BE kjo dhe me sa duket Gjermanise i djeg me shume.
  Por te pakten ta provoje njehere dhe BE se cdo te thote sistem kuotash ne emigrimin e punes dhe te trajtohen keta te EU njesoj sic trajtohen ata NON-EU sot ne vendet brenda BE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje