Punonjësi i SHISH dyshohet se grabiste për të shtuar terrorin mbi qytetarët

orgesIsh- punonjësi i SHISH-it, Orges Memishaj, i arrestuar për vjedhje me dhunë, është identifikuar nga një prej viktimave të grabitjes së tij.

Atij i janë dokumentuar me prova të paktën 2 grabitje.

Një grua ka vënë gishtin mbi të riun, gjatë seancës së njohjes në polici.

Madje Memishaj nuk ishte kujdesur të ndërronte as bluzën, të cilën e kishte veshur në momentin që bëri vjedhjen në bulevardin “Zh’Dark” në Tiranë në 9 maj.

Ai u kap 2 ditë më vonë, me po atë veshje, nga patrullat “Shqiponja”.

Gjatë marrjes në pyetje nga hetuesit, 22- vjeçari vetëm ka përsëritur se “nuk jam unë autor i grabitjeve, më keni ngatërruar”.

Policia ka ngritur akuzën e vjedhjes me dhunë për Orges Memashajn dhe bashkëpunëtorin e tij, Altin Lleshi.

Skema e grabitjes ishte e thjeshtë. Njëri drejtonte motorrin, në pronësi të Shërbimit Informativ, dhe i riu tjetër tërhiqte me forca nga dora çantën e kalimtares.

Më pas zhdukeshin me shpejtësi.

Por, duke njohur gjendjen e mirë ekonomike të familjes Memishaj, agjentët e krimeve nuk përjashtojnë mundësitë që këto akte të kryheshin për të ngjallur panik tek qytetarët.

Shuma e grabitur në çantën e zonjës së fundit, nuk ishte më shumë se 20 mijë lekë të vjetra.

Orges Mimashaj ishte bërë pjesë e SHISH, edhe pse rezulton me gjendje gjyqësore “i dënuar” për veprën penale vjedhje.

Vendimi penal mban numër 1213, i vitit 2010.

Nuk është e qartë si janë “bindur” drejtuesit e SHISH-it të shkelin në mënyrë flagrante ligjin dhe të rekrutojnë si agjent, një të dënuar me vendim të formës së prerë.

Por kur kujtojmë se babai i tij, Enver Memishaj, ishte këshilltar i ish-ministrit të Brendshëm Bujar Nishani, sot President, kjo nuk duket e pamundur.

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Punonjësi i SHISH dyshohet se grabiste për të shtuar terrorin mbi qytetarët”

 1. Cfare nuk do te benin hanibalet berishiane ,per tia ‘rritur’mireqenien dhe’ per te vene qetesine’ ne ate vend !?

  1. tafili says:

   cfar surrat muti plere.futeni atje tek shoket.

   1. eno says:

    qeveria duhet te kontrolloje te gjithe njereyit e punesuar ne SHISH ne se ane precedente penale. Jam I sigurte se do te gjejne boll te tille ne ate institucion.

  2. adri says:

   Ja cfare shteti dhe administrate ka ngritur berisha gjate tete viteve te qeverisjes se tij,
   Ja cfare i ka ofruar popullit qe e votoi pd ja per tete vitet e shkuara.
   Kjo vetem qeverisje nuk quhet . Kjo eshte sikur ta kene pushtuar shqiperine dhe sikur te jene votuar per te mireqeverisur dhe per te zgjidhur hallet e popullit si dhe per ti mbrojtur qytetaret dhe pronen e tyre nga Keqberresit.

 2. tourkofagos says:

  grabitesi me bluze te piste[po ku nderron bluze gyzeli,der sa te griset….] ne bulevardin Zh’Dark……..!!!!!!!!

  1. Tarrasi says:

   Nqs eshte e vertete kete e kapin ligjet e terrorizmit dhe denohet shume here me teper se nje vjedhje.

   Te zbardhen faktet dhe te behet shembull per te gjith ata qe bejne keto lloj gjerash popullit te varfer.

 3. rrnoft pd says:

  MUT i ati,MUT i biri,MUT ai qe beri t`ane.Rraseni ne burg qelbesiren,se i kane hyre me zell,per te diskretituar policine,por harrojne se iku koha e tyre,koha e plerave.

 4. tan says:

  Enver Memisha Shef i SHIKUT Vlore nga 1992-1996 ka bere krime dhe masakra duke bere politiken e S.R.B dhe per kete eshte shperblyer mjaft mire dhe kur S,R.B iku nga pushteti i ka kerkuar ketij krimineli qe ne strategjine e tij te merrte pjese dhe ky ish-Bashkepuntor i Sigurimi te Shtetit qe ne kohen e Enverit ka arritur edhe Nendrejtor ne nje ndermarrje me te medha ne Vlore dhe pas renies u be ushtar dhe maskruar nen emrin e demokracise por edhe pas 23 qershorit djali i tij duke shkelur ne gjurmet e babait te vere ne rrezik si jeten e njerzve per te krijur panik dhe zbatuar planin e S.R.B

  1. sazan e karaburune ,jane vatanet e mija ,do ti marr se s'eshte pune ,mbrapa me vjen historia .. says:

   “Tan” !
   Nuk kam se cfare ti shtoj me shume komentit tend .
   Ashtu ka ndodhur .

 5. katarakti says:

  Berisha po te ishte ne qeveri do te dinte ta kthente kete arrestim ne proven me te padiskutueshme te “veprimtarise kriminale me te zeze qe ka njohur historia per krijimin e klimes se terrorit te perdorur nga opozita”. Por keta te pushtetit te sotem rrine si mumje. Se mumje jane ne fakt.

 6. Agushi says:

  Visho bashke me vartesit e tij qe kan firmosur, te pergjigjen ligjerisht.
  Nuk jane rastesi, dinamitet ne Fushe Kruje, vjedhjet me dhune, avioni i Divjakes, çirrjet e Sales ne Kuvend, temenate e Lulushit, Nokes e Ristanit pas Sales etj, etj,. Keta kerkojne patjeter te shkaktojne panik dhe te gjithe duhet te pergjigjen.

 7. gjergji says:

  ka mundësi që e bënte për kët qëllim !

 8. Avni says:

  Po djali i Luiza Xhuvanit kur vrau shokun dhe djali i Gramoz Rucit kur shtypi njerez me makine (dhe nuk u denuan) per c’fare e benin per terror te pozites se atehershme. Ik o detari pirdh te lirohesh

 9. Enri says:

  Ky djale merr droge, Se e njof mire . Nuk besoj Se vjedh per panik e budalliqe Te ketij lloji. Atij I Duhen leket per gje tjeter . Sado ne gjendje Te mire familja , leket per droge nuk dalin kurre .

 10. THe shpellar's of friedem says:

  Ja cben sali visho ajazi berisha….Rekrutojne kamikaze per te perhapur terror ne popullate….Poshte maloket…..

 11. tani says:

  cfare majmuni o Perendi……. ky agjent i SHISH?!?! edhe per coban dhish nuk ta mbush syrin

 12. turi says:

  Ca shiku,ca posaqishe,dhe kushedi ca ka cuar na nje informacion per keto vjellje,me siguri duke ja hedhur na nje hallexhiu. Puuuuu plere e qelbur. Spiun muti ne burge te te ngelen kockat,sa njerez ke mare ne qafe ti dhe ytate,aty i lafshe te gjitha. Kujdes sapunin

 13. sherifi says:

  Po keto gjera dihen,sa here qe partia e berishes del ne opozite,menjehere fillon tritoli,vrasjet,grabitjet me dhune,dhe eshte e sigurt qe 80% e ketyre rasteve jane vetem per te rritur pakenaqesin tek qeverisja e radhes.
  si konkluzion berisha dhe shume te tjere duhet te arrestohen dhe te vihen perpara drejtesise,ndryshe nuk do te kete nje shtete te konsoliduar qe te punoi per te ardhmen e qytetareve.

 14. Shkodrani says:

  Po kta njerez te berish vicidolit jan qe dojn me ba panik tek populli gjoja se ishim ma mir me te

 15. fshatari says:

  Une nga serbi Sali pres me shume sepse po shtrengon koha drejt Qershorit

 16. ilir says:

  keta krimiela duhen zhdukur me fare e me fis jane rrace e qelbur

 17. Samiu says:

  Po helbete PD mund te bente emerime duke shkelur ligjin pa i hyre asnje gjemb ne kembe…por po te zbuloje paaaaaaaak, paaaaak fare ndonje njolle ne biografi…ulerin ..kur eshte puna ne opozite…

 18. Pellazg says:

  Pyetje 1.000.000$
  Më mirë ish sigurimsat apo “pjellat” e saliut me syze?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *