70-vjetori i çlirimit të Tiranës festohet i ndarë, veteranët shfaqen me portrete dhe thirrje për Enver Hoxhën. Arvizu: Fyerje për shqiptarët

ramaQeveria dhe Bashkia e Tiranës e kanë përkujtuar të ndarë 70-vjetorin e çlirimit të Tiranës.

Kryeministri Edi Rama, kryeparlamentari Ilir Meta, ministra dhe deputetë të mazhorancës, kanë marrë pjesë në një ceremoni të organizuar nga Prefektura e Tiranës tek “Ushtari i panjohur”.

Gjatë kësaj ceremonie nuk kanë munguar as portretet e Enver Hoxhës dhe thirrjet pro tij nga ana e disa veteranëve.

Bashkia e Tiranës ndërkohë e ka përkujtuar këtë ngjarje tek “Varrezat e Dëshmorëve”.

Në mungesë të Lulzim Bashës, që ndodhet në Bruksel, cremonia është drejtuar nga Enno Bozdo./b.l

 

 

Arvizu: Fyerje për shqiptarët

 

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka përshëndetur sot nëpërmjet një mesazhi të shpërndarë në rrjetin social Twitter, 70 vjetorin e Çlirimit të Tiranës, por nuk ka nguruar të shënjestrojë fotot e diktatorit në këtë ceremoni.

Diplomati amerikan është shprehur se prezenca e këtyre fotove në ceremoni e njollosën atë.

Fotoja siç tha ai më tej është fyerje për shqiptarët.

Për shfaqjet e fotove të diktatorit Hoxha dhe thirrje pro tij në ceremoninë e organizuar tek memoriali i ushtarit të Panjohur ka reaguar edhe Partia Demokratike, e cila akuzon kryeministrin Rama dhe kreun e Kuvendit Meta se po rehabilitojnë figurën e diktatorit.

 

 

REMOTE_ADDR:[]

40 komente në “70-vjetori i çlirimit të Tiranës festohet i ndarë, veteranët shfaqen me portrete dhe thirrje për Enver Hoxhën. Arvizu: Fyerje për shqiptarët”

 1. net says:

  Allahu I shperblefte shehidet e rene per vatanin, allahu I shkaterrofte qafiret,qe bashkpunuan me dushmanin,allahu u dhente denimin qafireve . Lavdi deshmoreve te atdheut.

  1. teli says:

   allahu te dhente mend ty

  2. MARA says:

   fjalia e fundit qendron

  3. Luli says:

   Te lumte goja,vella!

  4. Laci 1 says:

   Allahu te q…..te tane robt e shpise o arab muti nuk ke pune ti me qeverine shqiptare ti vetem mund te flasesh per qeverine e shtetit islamik o injorant se dukesh Nga fjalet qe perdor.

  5. samuel says:

   ty allahu ti qift tan robt mor fis qir

  6. albatros says:

   Arvizu o majmun i ndyre dobic shkurresh aziatike.Cfare te duhet ty se ke foto mbajn shqiptaret ne duar? Dridheshit ne kohen e Enverit as guzonit te hynit ne Shqiperi dhe te benit si te donit.Vemje E ndyre amerikane shko andej nha ke ardhur se,nuk marrim urdhra nga ty ne.Shqiperiae i duhet nje Putin tua leroje tere dobicave te huaj qe bejn si te fort ne Shqiperi

  7. mali says:

   ALLAHI TI QIFTE TE TAN ÇKA KE TY DHE TE TAN DASHAMIRVE TE DIKTATORIT EDHE TE TURKO- ARABVE TE MUTIT

  8. sllavokomunist saliu says:

   po ti sikur beson ne allah o net jo shume i mprehte………ata nuk ishin deshmore o net……ishin kriminel qe vrane njerez te pafajshem midis tyre edhe klerike/hoxhallare o net…..

 2. Alfons Zeneli says:

  pu pu pu rraca e poshter doli prap

 3. teli says:

  me thene te drejten,keto portretet shume po na dalin ne shfaqje..mos i lejo..boll ia pam fytyren atij pper 50 vjet..as imazhit te rames e metes su ben mire e uroj mos ta ken idhull se do jene truthare..po na ngrene krye dhe komunistat tani..mire e kane se asnjeri su ra ne qaf,as sala qe ishte krye komunist..rrini urte,se ne jemi ne kete gjendje qe jemi jemi per faj te enverit qe na polli kaq dituri si popull,kaq begati,e kaq idiota si politikanet tane

  1. '''' says:

   O Teli Enverin e ke ne cdo instituzion. Ne polici, Ne policine e burgjegjeve, ne mjeksine private, ne universitete jane kudo. Sigurimi politik eshte ne qeverri e ke te shtrire ne menyre kapilarederiaty ku nuk ta merr mendja, madje edhe tek kioska ku shiten gazetat….

   Edi Rama nuk e largon dot Enverin sepse ai eshte solid. Edhe ata qe largohen jashte jane Enver. Jeta eshte per ata. Sepse Edi priti ta nominonte Ramizi e Nexhmija nuk e ngriti popullin ta bente si ne Timishoarra….

 4. kusari gjigand says:

  po pse e dun Dullen shqiptaret?
  apo Dulla ishte i mir!!!

 5. ilir R says:

  Po te poakten ai ishte i bukur, dhe kur shikon keta te pa laret e sotem….!!!????

 6. Ceni nga Bostoni says:

  Fajin kerkojani Sali Berishes qe nuk i beri nje gjyq politik Enverit dhe ta denonte per gjenocid.Denoj bllokmenet per kafe dhe per biskota.Enveri nuk eshte i fajshem per vendosjen e diktatures deri sa te denohet nga Drejtesia si i tille dhe simpatizantet kane te drejte ta duan dhe ta kujtojne.

 7. arbeni says:

  O tel mos ishte shkolla atij bablokut dhe diktatura atij ti sot do ishe me isisin o kaqol,mendohu kur te komentosh ose pyet tet at per historin,e mori SHQIPRIN mbas lufte te mbushur me zejtar ai babloku qe kerkon te ofendosh ti dhe na beri ne SHQIPTARVE me shkoll te mesme te detyrushme,shqiptaret ne 45sen e vinin firmen me gishtin me boj o kaqol,pastaj ne qe e kemi jetu nuk na ka rraf njeri rrugve siç i hiperbolizojn ca njerez pa tru si ty gjerat,ai nuk e shiti detin,nuk vodhi parat e SHQIPTARVE na beri shtet me dhun se ne nuk e duam shtetin,futi ne burg ata qe shkelnin ligjet dhe denoj me pushkatim mas lufte ata tradhetaret e kombit si ben te ter shtetet e europes me kolaboracionistet e nazifashizmit nga FRANCA deri dhe ne angli dhe AMERIK dakort,ndaloi fen me ligj ju qaheni sot po ne qoftese SHQIPRIA do ishte si mbas çlirimit do te merrte malli te shikoje surrat femre ne kte vend se ishin si ne avganistan, ai burr na beri EVROPJAN ne qe sot luftojm per xhihad dhe qe shesim pordh rrugeve dhe klubeve te tiranes po ca legena qe hedhin balt kot duke i shar e mohuar te tera arritjet sot kujtojn se ja solli zhvillimin saliu,saliu vetem ju çnderoj ju msoi si te vidhni te vrisni dhe si te urreni kombin tuaj dhe si te vrisni njeri tjetrin ju qoft per hajer por nuk keni te drejt te hidhni balt mi ate pun qe kemi ber neper hidrocentrale shkolla dhe spitale per 50te vjet se nuk i beri me kazem ne dor ENVERI kto por ne qe rropateshim neper aksione duke punuar pa lek dhe me njimij sakrifica,SHQIPRIN saliu jot desh e ndau ne 97 hidhte teorin veri jug po nuk kish çti bente se ishim ne kombe te bashkuara dhe se lejonin, po ta kishin mar bashkepuntoret e fashizmit qeverin ne at koh do kishi 50 vjet me vul te humbur se shoket e zogut dhe esat pashes ishin gati te ter urrenin kombin e tyre shikoi pjellat e tyre sot kot ta zgjasim.

  1. Tironsi_ belgjike says:

   Po pse mer pis po te ishte Shqiperia demokraci pas 44 e KE idene ku do ishin tani? Kta shqiptare qe moren rrugen pas 90 ishte taksirati I atij pisit qe nuk ja them dot emrin. Nqs Shqiperia ishte kaq vend I mite pse u mbushen anijet me njerez per te I’m prej ktij vendi? Ca po vuajme tani e kemi prej atij pushti.

   1. Lleshi says:

    Ne gop te sateme do te ishe , se s’kishe per te le ! Po dhe po te kishe le , do t’i kishe kthy komet ka dielli me kohe ! Ashtu si iu ndodhte shqiptareve deri ne 1944-tren !

 8. Kruja says:

  Ne demokraci kjo eshte normale. Persa kohe nuk thyhet ndonje ligj, cdo njeri ka te drejten e tij te shprehet. Lufta NCL u udhehoq nga Enver Hoxha prandaj une nuk shoh asgje te keqe nese ka portrete te tij ne pervjetorin e clirimit te Tiranes.

  Shqiperise nuk I prish pune kjo por korrupsioni dhe krimi.

 9. arsen says:

  Nje gje nuk e kuptoj.
  Nese ish partizanet ose familjaret qe marin pjese ne dite perkujtimore nuk do kujtonin Enverin dhe shoket e tyre, cile duhet te kujtojne?
  Nuk kemi pare demonstrata ku te jete fotoja e tij.
  Nuk kemi pare konferenca me foton e tij.
  Perkundrazi, e kemi pare ne Muzeun Kombetar. E gjejme ne Arkiven e Shtetit. Ne Biblioteken Kombetare. Ne librat e Historise se Shqiperise.
  Si duhet tja bejme?
  Si ka mundesi qe nje popull e dy breza te mohojne ate qe Enveri ka qene Komandat i Luftes NACL dhe qe udhehoqi Shqiperine per 40 vjet?
  Po Sali Berishen, a thua se e harojme dot???
  Tia leme nostalgjikeve kujtimin pasionant! Le te pranojme te shkuaren!

  1. toni says:

   Po cfar lesh enverit, ai I vrau te gjithe ata partizan qe ishin per te miren e vendit se kshtu e mesoi miku I tij serbi, po nuk u ba rrevolucion kunder enveristave dhe islamistave qe adhurojne tuq e arab kurr ai vend nuk do ecipara.e

 10. Ntish kane gjalle ai enver Hoxha says:

  Ênver Hoxhes thurni lavdi
  se ai nanen jau pete qi
  50 vite te gjith nqeli
  Keni ngane triska e tallana
  O shqipetar he truq hajvana
  E kini pase jeten me zor
  jeni kane e te mbetur qorr
  Sla dhurate nje tranzistor
  Me u sjelle dikush nga jashte
  Popull bari ju hani kashte
  Kur ndynje zoti mos u dhashte
  O qen quna te Enver kungjit
  Bash si qyqe u rraske perfunri
  Ju Ju i dini lezet zullumit
  E tradites e shpijunit
  Nguti kush po del i pari
  Qmut ka hanger Enver Tartari
  Djal i Kurves se nje bimbashi
  Kurr nuk foli per baben Halil
  Gjaku i turkut Ky kopil
  Fjale e moqme mete si firi
  Ruejna zot prej cdo kopili
  Ju sot nalt qone portretin
  Jara bil e hangershi veten
  Se ntish gjalle ai gjebrail
  Nqeli ishit o qafir
  Veq nje tmire e pate Enveri
  Krejt me i vra kan pat mase veti
  E ata simpatizant te tij
  Kur i mjelke i qon nqeli
  Ntish kane gjalle pasha hanen
  Ju me portreta jau kish Q… nanen

  1. atdhetari says:

   Fjalet jane te paqendrushme,ato nderrohen si fletet e drureve gjetherenes.Historia ka ndodhur vetem nje here.LAVDI NE JETE TE JETEVE TE GJITHE ATYRE QE DHANE JETEN PER LIRI.

 11. Gneci says:

  Kur filloi lufta per çlirimin e Shqiperise se pushtuar? Dita e deshmoreve eshte ne 5 Maj.

 12. ermali says:

  LAVDI deshmoreve por duhet thene poshte enver hoxha diktatori me I yrryer I shqiptareve,habitem me qendrimin e rames dhe metes qe bejne sikur nuk shikojne,turp,turp,turp.

 13. Hasani says:

  Arvizu-ja ben mire ose te heshte ose te hyje ne llogoren e Saliut ne FACEBOOK. Clirimi Tiranes festohet me clirimtaret, me partizanet dhe partizanet jane ne te drejten e tyre te jene prezent ashtu si e gjykojne ata. Me uniforme partizane, me yll, me portrete te Enverit ne duar ,te nderojne me grusht etj i pelqen apo nuk i pelqen Arvizut. Enver Hoxha ka qene komandanti i saj. Kur te analizohet periudha e pas clirimit, te kritikohet Enveri per gabimet qe ka bere. Arvizu nuk duhet te haroje qe Amerika ka mbeshtetur Enverin gjate luftes. Nese, Enveri gaboi qe shkau teper majtas pas clirimit, nje pjese te fajit e ka vete Amerika dhe Anglia te cilat nuk paten force ta terhiqnin kete vend te vogel, pjese e kualicionit antifashist boteror ne krahun e tyre. Nuk dihet qe Arvizu te bjere ne batakun e ballisto-Zogisteve. Nese eshte burre t’i thote Edit dhe Metes festoni datat e clirimit pa partizanet , pa clirimtaret. Partizanet(veteranet) kane pjese te shpirtit te tyre dhe Enverin Komandantin e tyre dhe per kete nuk ka faj as Rama dhe as Meta. C’fare kerkon Arvizu qe partizanet te kene ne duar portretin e tij.
  Turp per Arvizune

  1. mergim tari says:

   TE LUMTE PENA HASAN.
   KJO QE KE SHKRUAR ESHTE NJE SHKRIRJE E HISTORISE
   SE VERTETE, ASHTU SI AJO KA NDODHUR DHE MENYRES
   SE PERSOSUR SE SI E KE SHPREHUR TI. SHKELQYER.

 14. xha temja says:

  Eshte qesharake vertet te lexosh komentet e tek tuk te ndonje lexuesi o ndonje qe e mban veten edhe per rapsod i koheve moderne.Na dalka sipas tyre se Enveri u paska bare gjamen shqiptareve biles edhe nanen.Nuk di me teper por keta shkrujn dhe shqip dhe na del qe Enveri ne radhe te pare u ka ba nanen ketyre me pare meqense si te sigurt deklarimi i tyre meret si i mireqene sipas vet te demtuarave nenave te tyre.Kjo me bind 100% se AI pra Enveri ketyre komentuesve i ka ba dam te madh or ti.Po ca ka per tu cuditur me keto legena injorante te kohes,historia nuk ndryshohet sipas qefit te cdo legeni o edhe nje grupi legenash te mare se bashu me gjth rapsodat brenda qe mund te na kendoje edhe serbisht.Shqiperia (Tirana ne ket rast)u clirua me kontributin e pamohuashem te parizaneve shqiptare te udhehequr nga PKSH-ja me ENVERIN NE KRYE.Kjo eshte e verte historike edhe pse dikujt si vin mire.Askush nuk detyrohet me zor te doje o te respektoje kete te vertete.

  1. Tironsi_belgjike says:

   O qen e biri qenit, cfare udheheqesi eshte ai qe vret shtetasit e vet ne kufi se duan te ikin prej atij vendi? Po te ishte kaq vend I mire pse KE nevoje ti me I vra e me i fut burgjeve? Folni tashi para e mbrapa e jepni mendime se te ishte koha e atij kurves e hanit direkt 25 vite burg dhe ju internonte gjithe familjen

 15. Shqiperi says:

  Enveri dhe deshmoret jane dy gjera diamtralisht te kunderta.
  Ne te gjitha vendet e botes nderojne deshmoret.
  Ka disa vende qe si preki lufta fare, por ato e preen luften….. Dhe si pe cudi Kane deshmore !!!!!……. Dhe I nderojne , pra I japin vlera vetes.
  Ne kemi deshmore dhe I basardojme . Te keqen e kemi se I fusim te gjitha gjerat ne nje these….. Por kemi edhe nje te keqe tjeter, e leme mikun te bej ligji ne shtepine tone, shum here I japim edhe gruan te flere, po vetem te flere ama, me bese nderi ama,dhe e gjitha kjo pre “BUJARISE”

  LAVDI DESHMOREVE TE ATDHEUT! I PAHARUAR KUJTIMI DHE VEPRA E TYRE!

  POSHTE TRADHETAREVE, PSEUDOPOLITIKANEVE E ZAGAREVE!

 16. Berat-Çelepias says:

  Jeni thjesht dhe vetem plehera te lindur ne vitet ’90 dhe diktaturen e keni me te degjuar. Njerez te neveritshem a e dini qe shoket e atij perbindeshi qe me të vertete luftuan u vrane dhe u burgosen prej tij pas perfundimit te luftes. Ndersa popullin e kthehu ne majmune që u mungonte vetem bishti. Me ju eshte e kot te merresh.

  1. Lleshi says:

   He mos e ekzagjero ! Majmune pak ka pase ! Ja ke qene ti dhe ndonje tjeter !

 17. nipi i Vojo Kushit says:

  Ministrija e jashteme note proteste ndaj ambasadorit amerikan!
  -Kerkon te nderhyje deri si shqipetaret ti festojne festat,si ambasador i deshtuar i politikave te deshtuara qe 25 vjet e shperbene kete vend.
  -Autor i thenjes burra shteti per dy Neronat e Shqiperise Fatos Berishen.
  -Autor i thenies qe te vraret e 21 Janarit u vrane me rikoshet
  -Nuk u distancua per tere veprimet antishqipetare te vendosjes se simboleve te ZOGOLLIT ne bulevardin deshmoret e kombit te Hajdarit prane varrit te Qemal Stafes,plus shfrytezimin e pasurive nentokesore te ketij vendi nga kompani fantazma amerikane.Nuk perfaqeson administraten Obama por klanet e erreta te biberajve dhe kosovareve qe kane bashkepunuar me nazizmin e kujslinget Xhafer Deva-
  Populli heroik shqipetar ne krye te luftes per liri e çlirim ka patur nje shqipetar me emrin ENVER HOXHA qe e òliruan Shqiperine fale gjakut te tyre kur amerikanet e Arvizuse hyne ne lufte pas PILAFIT KUR NAZIZMI KISH MARRE TE TATEPJETEN.

 18. shvejk says:

  Te kujtosh luften , por te mos kujtosh ate qe drejtoi poullin ne lufte, kjo do te ishte fyerje zoti Arvizu.

 19. petrit says:

  Tirana u clirua nga partizanet dhe per kete ka merite dhe komandanti i tyre,ne demokraci vleresohen te gjithe, historia nuk mund te cbehet.

 20. rezart says:

  Ne se fotoja e Enver Hoxhes si KOMANDANT I USHTRISE NACIONAL-CLIRIMTARE,qe CLIROI SHQIPERINE NGA PUSHTUESIT DHE BASHKEPUNTORET E TYRE BALLISTO-ZOGISTET,njolloska PERKUJTIMIN E CLIRIMIT TE TIRANES,atehere per kete………….. NJOLLOSJE duhen AKUZUAR edhe qeverite e SHBA-ve dhe Britanise se Madhe,qe e njohen ENVER HOXHEN DUKE DERGUAR PRANE SHTABIT TE TIJ TE PERGJITHSHEM PERFAQESUESIT E TYRE!!!

 21. sllavokomunist saliu says:

  po cfare clirimi festoni ju sllavokomunista…….sikur te kish fituar Gjermani ne luften e dyte boterore ne do ishim nje shtet i stabilizuar me ligje dhe rregulla ashtu sikur eshte edhe Gjermania vete……Fatkeqsia me e madhe ishte ardhja e sistemit kriminel komunist prej te cileve po vuajme akoma………hapni syte e plasur o komutnist qen bir qenesh……..yyytttttt rrace e poshter

  1. Lleshi says:

   Si mund te lehesh si qen dhe te akuzosh te tjeret per qen ? Zakonisht shqiptari , “qen e bir qeni” , u ka thene puthadoreve te te huajve ! Shkurt tradhetareve !

   Shiko se mos hyn edhe ti ketu , bashke me te paret e tu o qen e bir qeni!

 22. Partizani says:

  Bla bla bla-Arvizu-ja,Ngjela,Berisha(ha ha ha),Mesila(hi,ho,hu-sikur e ka brenda).Mos hani mut or palavira! Ne se keni bythe;ju politikane ambasadore,analiste,prostituta e puthadore: Bejeni me REFERENDUM figuren e ENVER HOXHES dhe do te shihni! Por jo,s’ma merr mendja se e beni!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *