Isa Mustafa zgjidhet kryeministër i Kosovës. Ja qeveria e re

mustafaIsa Mustafa është edhe zyrtarisht kryeministër i Kosovës.

Ai është votuar nga Kuvendi i Kosovës, pas marrëveshjes së arritur mes partisë së tij dhe asaj të Hashim Thaçit.

Mustafa ka marrë 73 vota pro, 38 kundër, ndërsa dy kanë qenë abstenim.

Tashmë Mustafa pritet që të zgjedhë kabinetin e tij, pjesë e të cilit do të jetë edhe ish-kryeministri Hashim Thaçi.

Ky i fundit do të mbajë postin e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm.

Ndërkohë, ky është kabineti i ri i Qeverisë së Kosovës:

Hashim Thaçi, zëvendëskryeministër dhe ministër i JashtëmKujtim shala, zëvendësministër dhe ministër i Kulturës

Branimir Stojanivq, zëvendëskryeministër

Mahri Jagxhillar, ministër i Administratës Publike

Lubomir Mariq, ministër i Pushtetit Lokal

Arsim Bajrami, ministër i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë

Valon Murati, ministër i Diasporës

Hajredin Kuçi, ministër i Drejtësisë

Abdullah Hoti, ministër i Financave

Blerand Stavileci, ministër i Zhvillimit Ekonomik

Bekim Çollaku, ministër i Integrimeve Evropiane

Haki Demolli, ministër i FSK-së

Aleksandër Jabllanoviq, ministër për Komunitete dhe Kthim

Ferid Agani, ministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor

Arban Abrashi, ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale

Edita Tahiri, ministër pa Portofol

Rasim Demiri, ministër pa Portofol

Memli Krasniqi, ministër i Bujqësisë

Skender Hyseni, ministër i Punëve të Brendshme

Imet Rrahmani, ministër i Shëndetësisë

Hikmete Bajrami, ministre e Tregtisë dhe Industrisë./b.l

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Isa Mustafa zgjidhet kryeministër i Kosovës. Ja qeveria e re”

 1. edwin says:

  Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-haaaaaaaaaaaaa ,
  urime ne kosovostan

 2. leonidhas says:

  nuk ia kam shume besen po hajt te presim ca do beje

  http://bit.do/isa-mustafa-zgjidhet-kryehajduti-i-kosoves

  1. Hektori says:

   Tash mbetet me prit se me ka me bashkue kosoven ,
   me TyrQin e gjyelberave , apo me Serbin e kArkanave.
   vallaj asht ven ne nji gjandje kritike e ardhmja e ksosvostanit tash.

 3. D O K L E A T I says:

  INTEESANT !!!

  LEXOJ, LEXOJ E LEXOJ,
  A THUA ESHTE E MUNDESHME
  NE QEVERI DHE MINISTRA SHOF SERB, MALAZEZ DHE TURQ
  SHOF EDHE MEML KRASNIQIN QE NGA ZYRA E HOQI FOTOGRAFINE E NENES TEREZE
  TE BIRIN E PROF MILAZIM KRASNIQIT QE POHON SE TURQIA NA SHPTOJ KOMBIN SHQIPTARE
  PO ASHTU EDHE FERID AGANIN
  NE DASHTE RESPPEKTOHET “DIVERSITY”
  PO CKA ESHTE CUDI SE NE MES TYRE NUK KA ASNJE TE KRISHTERE SHQIPTARE

 4. maximus says:

  jo ore nuk ka mundesi, kjo eshte qeveria e kuvajtit, po ku i kane gjetur keta emra dhe mbiemra xhanen, keta po nuk ndruan emrat dhe mbiemrat, s’kane per te hyre kurre ne evrope, s’ka faj serbi qe thote keta jane te ardhur, te gjithe me emra turq dhe arabe.

  1. Dervish Malluta says:

   @Maximus, hajde kapma malluten pak, ok?

 5. maximus says:

  te vij une ta kap kur te jesh bythe perpjete tek minareja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *