Reforma në drejtësi, PD bojkotin sërisht Komisionin/Xhafa-Naço: Drejtësia nuk funksionon

reforma ne drejtesiPartia Demokratike nuk i është bashkuar mazhorancës në Komisionin ad-hoc për Reformën në Drejtësi, pavarësisht ndërprerjes së bojkotit parlamentar.

Deputetët demokratë nuk ishin të pranishëm as në mbledhjen e dytë të Komisionit, ndërsa kreu i tij fatmir Xhafaj dhe ministri i Drejtësisë Nasip Naço i drejtuan një apel opozitës të bëhet pjesë e kësaj reforme, duke vënë theksin në dakordësinë e palëve se drejtësia nuk funksionon.

“Ftoj opozitën të vijnë në këtë komision të posaçëm, pasi jemi dakord të gjithë që drejtësia nuk funksionon”, tha ministri Naço, duke shtuar se strategjia e Ministrisë së Drejtësisë për reformën në drejtësi shumë shpejt do të jetë gati.

Gjithashtu deputeti socialist  Fatmir Xhafaj theksoi se në mbledhjet e tjera presim edhe ardhjen e opozitës dhe do të diskutojmë çështje më në detaje.

Ndërkohë, të martën në Tiranë do të vijë Presidenti i Komisionit të Venecias ku do të ketë takime të nivelit të lartë.

Do të flitet për reformën në drejtësi dhe atashimin e Komisionit të Venecias për këtë reformë.

Gjykata e Lartë ka sjellë specialistët. Gjithashtu i kanë sjellë Prokuroria e Përgjithshme. KLD etj. Kemi përgatitur një dokument analitik që do ja u bëjmë publik javës tjetër.

Aty janë të gjitha tezat që kanë dalë nga takimet e nivelit të lartë. Ne po punojmë sëbashku me Euralius, që do të kemi mënyrën si do vlerësojnë gjyqtarët”, tha Naço.

Komisioni i posaçëm parlamentar i ngritur nga Kuvendit për reformën në drejtësi do të punojë deri në muajin qershor, ndërsa ka zhvilluar vetëm dy mbledhje.

Partia Demokratike ka kushtëzuar pjesëmarrjen e saj në këtë reformë me zhbërjen e disa ligjeve të miratuara vetëm me votat e mazhorancës.

“Zhbërja e këtyre ligjeve është shumë e rëndësishme, apo zbatimi i vendimeve të Gjykatës Kushtetuese në këtë domen është shumë i rëndësishëm.

Ajo që duhet të jetë prioriteti ynë është prioriteti për një reformë në drejtësi sipas të gjithë parametrave që presin shqiptarët dhe BE.

Jo interesi i Kryeministrit, Kryetarit të Kuvendit apo kujdo personi në enturazhin e tyre që kërkojnë të kapin kontrollin e drejtësisë. Dhe këto që kanë bërë deri më sot, qoftë ligji për Gjykatën e Lartë, qoftë ligji për KLD, ligji për pezullimin e gjyqtarëve, shkolla e Magjistraturës apo edhe këshilluesve të ndihmësve ligjorë të Gjykatës Administrativejanë vetëm me një emërues të përbashkët.

Emrat konkret të personave që do të emërohen do të shkakrkohen në sistemin e drejtësisë.Dhe kjo do të thotë kërkesë për kontroll”.

Ndryshimet në ligjet e drejtësisë bien ndesh me pavarësinë që duhet të gëzojnë këto institucione.

Një sistem gjyqësor që nuk është i pavarur është po aq i keq sa një sistem që është i korruptuar.

Të dyja këto të këqia ne duhet ti luftojmë, por duhet ti luftojmë sëbashku, jo njëherë një pjesë që i intereson Edi Ramës dhe më pas shohim për pjesën tjetër”, thekson deputeti demokrat Oerd Bylykbashi. /gj.k/

 

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Reforma në drejtësi, PD bojkotin sërisht Komisionin/Xhafa-Naço: Drejtësia nuk funksionon”

 1. zef says:

  Kush do ta bojn reformen ne drejtesi politikanet
  alldup!!!!! Keto kan te gjith mentalitet oriental.

  1. Pilo Lala says:

   Policia dhe Ministri Drejtesise duhet te gjeje format ti beje keta Gjyqtare te shkeputen nga Padronet e vjeter.
   Gjyqtaret kane makina? Marrin gjoba? Kane femije ne shkolle?
   Kane motra e vellezer ne pune?
   E mbani ment kur nje gazetar ne Lezhe shkruajti dicka per vajzen e Berishes, dhe gjithe farefisi 45 veta u pushua nga puna brenda 3 diteve?

 2. Toni says:

  Po si do funksionoje drejtesia,ku gjykatesit 6-mujorsh te plepave etiketohen+perzgjidhen neper studiot e shimpanzeze-majmunit argita berisha,kurse prokuoret i zgjedh zeni i sadijes,ne fund i vulos zedhenesi i PD-se jar nishani ,car drejtesie pritet nga gjin gjoni me shoke..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *