Kërkoju ndjesë lexuesve o Berat Buzh(kshk)ala!

buzhalaNga Anri Bala

Ndjesë lexuesit, po s’munda dot të mos komentoja, pasi lexova se një gazetar milioner dhe jo “pabuks” si puna ime, i paska hequr të drejtën një shqiptari, që të shprehet për Kosovën, kudo që të jetë dhe po qe trim apo frikacak, edhe në një shtet si Serbia. Natyrshëm më vjen ta pyes: Po ti kush je? Edhe pse jam pabuks, kam dhe unë të drejtën time të fjalës. Të drejtën e fjalës e kam unë shokët e mi, shokët e tu milionerë dhe batakçijtë. Ti nuk mund të na e heqësh këtë të drejtë, as ne as Ramës o “trim”, as Rama ne, e as Rama të tjerëve!

Edi Rama, duke i hequr çdo titull a funksion që ka, ka të drejtën me pash, që me çdo lloj bashkëbiseduesi të flasë për Shqipërinë dhe shqiptarët, kudo që të jetë dhe përballë çdokujt, sepse më e pakta është shqiptar me gjak, me pashaportë, me banim, etj. Nuk e di ku e gjen të drejtën Bukshkala, që të më ndalojë mua të flasë për njerëzit e një gjaku, për popullin tim, për bashkëkombasit e mi?! Askush s’më ndalon! Madje edhe nëse flas keq, askujt nuk i hiqet e drejta të më dëgjoi dhe gjykoi, pasi të kem mbaruar së foluri.

Mirëpo, Bukshkala ka të drejtë, sepse kurrë nuk do të flisja në emër të tij, e as të atyre që puthin e ngashërehen në lot nga flamuri me “gjashtë spote”. Nëse do flas edhe Rama, le të flas. Le të flas për të gjithë ato shqiptarë, që kanë një komb, një ide, një atdhe një flamur Kuq e Zi. Unë nuk kam fjalë dhe tagër, për të recituar e protestuar, se nuk më pëlqen ky apo ai shqiptarë, që flet me antishqiptarët sipas mynyrës dhe mendjes së tij.

Ti Bukshkalë rri i qetë, se as Rama, as unë dhe as një shqiptar, po shqiptar ama, nuk do flasi për ato problemet që i ditke ti dhe qeveria jote. Për ty do flasi Isa, “kuadro i ish -Jugosllavisë”, për ty do flasin dhe ata, që po shtyjnë kufirin dhe po falin troje, sepse  buxhaku nuk bëhet oxhak. Për ty do flasin të gjithë ata shtetas kosovar, që kurrë nuk luftuan, por morën fitoren në “tavolinë”, e që kur takojnë Daçiç, Vuçiç, e dhjetëra “çiç” të tjerë, më pështirosen nga shprehjet e përvuajtuar e një lumturie të fshehur, sikur kanë takuar “Zotin.

Ndaj mos u mërzit, akoma nuk është bashkuar kombi dhe Edi Rama është kryeministri i shqiptarëve dhe nuk ka shkuar atje në emër të bukshkalëve dhe tradhëtarëve. Ty nuk të lejohet të na përgojosh dhe të na japësh mend, si anëtar i shoqërive civile, duke na qarë hallin, për plehrat dhe kanabisin. Ne jemi aq të zot t’i zgjidhim hallet tona vetëm, megjithëse na pengon politika e plehrave dhe e mediave plehra me përfaqësues të “ndotur” si puna jote.

“Ekspresi” yt mor Bukshkalë, është çdo ditë në llogore kundër qeverisë shqiptare, i mbushur me urrejtje dhe ndotjet nga uturaku i të “marrit” të FB!

Ndaj si gazetar i vogël dhe pabuks shqiptarë që jam, po të bëjë një pytje: Kush t’a jep të drejtën ty të shpifësh dhe të sulmosh qeverinë shqiptare?!

Ti nuk je as votues shqiptar dhe as shtetas shqiptar, ti je një “ko*evar”, sepse kurrë nuk mund të jesh qytetar i Kosovës. Hajde mos na çaj si shumë trapin, papagall pa pupla!

REMOTE_ADDR:[]

50 komente në “Kërkoju ndjesë lexuesve o Berat Buzh(kshk)ala!”

 1. agush says:

  Qenka nxituar pak, dmth disa ore me vonese ky Anri…te pakten ta kishte redaktuar kete shkrimin dhe jo gjithe gabime drejtshkrimore se thote edhe qe eshte gazetar…

  1. ☆Gopisti i NSHRAK-uut☆ says:


   Ça të shtosh më tepër
   Për ty, Be mut Buzhala
   Të ka rrjep të gjallë
   “Pabuksi” Anri Bala.
   .
   Të flasësh më për ty
   Në gojë të qelbet fjala
   I Zi, Në Kuq e Zi
   Berat me rrënjë të dala.

   1. ☆Gopisti i NSHRAK-uut☆ says:


    Ç’të thuash më për ty
    Për ty, Berat Buzhala
    Të gjallë të ka rrjepur
    “Pabuksi” Anri Bala.
    ???
    Të shkruash më për ty
    Në penë të qelbet fjala
    I Zi, Në Kuq e Zi
    Berat, po alla SALA!

    1. shqiptari says:

     Nje sorre pa pupla
     kerkon te behet zhgabe
     aspak s’te shkon trim’nia
     ty o Buzh(ksh)ale!

     Ne mer te kujt, ore “gazetar”
     i heq te drejten Rames
     qe n’mes te Beogradit
     Te mbetet prape shqiptar?!

     1. sami says:

      Bravo fjal te qelluara per kete birin e shpijunit…..

  2. shkodrani says:

   M’ duket se i asht’ rrite mendja shume ketij Anri Bales..
   Jo se jam dakord me at’ Beratin prej Kosove.. por
   nje gazetar serioz duhet te kete nje minimum etike dhe respekti per publikun.

  3. Albogentivlora says:

   Agush ngre qete dhe dil ne are. Je shume i vogel te kuptosh

 2. Votren says:

  Nje nga fytyrat me te perflliqura te Kosoves.

 3. berat buzhala-psikopati surrat haleja says:

  Berat Bubuzheli ka nje urrejtje te jashtezakonshme ndaj Shqiperise dhe cdo gjeje shqiptare. Nate e dite ai koqevari sllavo-muslimani vetem vjell vrer kundra Shqiperise si nje qen zgjebarak. Dhe duket nga surrati prej zagari, prej nje psikopati qe ai duhet debuar qe te mos shkele me ne token shqiptare.

  1. Millosh Gjergji says:

   Ja që është i krishter katolik dhe i fëlliqur ky Berat Maloku. Mbase përkatësia fetare nuk të bënë më të “ndritur” tregon ky pjatëlëpirës i Hashim Mutit.

  2. Noli says:

   Nuk ashte Musliman e as Sllav por Pdk- kuc ateist

  1. Lugati says:

   O berat ja ke fut pordhes me t bo ne moral anri bala qija motren hik tashi e berat mos bzoj.ene hik larg anej ka zelanda re qi stnjef asnji e mos u duk perja 4a5 vjet

 4. Gerti says:

  Po ik ore gazetar debil se ti as nuk e di kontekstin e asaj qe ka thene Buzhala. Eshte asgje me pak sec ka thene Mero vete shume here, qe Kosova forcohet duke e lene te trajtoje si e barabarte me Beogradin, e jo nga politikane shqiptare qe mbikalojne rolin e institucioneve kosovare per te fituar pike ne debatin e brendshem.

  Ti nuk ke nga ta dish se injorant e analfabet. Ti shembulli me i keq i bledimane-zimit te shtypit shqiptar.

  1. bimbashi says:

   Gerto, asnje zyrtat serb nuk ulet si i barabarte me ndonje zyrtar kosovar ne tavoline. Perderisa kjo gje te ndodhe, nuk ka asgje te keqe qe Edi Rama te flase per Kosoven. Madje, qe kur kaq te ndjeshem ju kosovaret? Qe kur moret flamurin e ri apo qe nga koha e Rugoves qe perqafonte Milloshevicin?

 5. arjan cani bir k...e says:

  bravooooooooooo

 6. aqif tahipi says:

  Njesoj si shoket e tjere te tij ,qimi ,qani ,fevqiu ,sandri, gjeji ,jane vecse bythelepires te saliut dhe shkruajne vetem kur ju jep urdher sala .

 7. tema says:

  BERATI KA FELLIQUR EMRIN E TIJ ME PACAVURE QE KA SHKRUAR , JANE BERE NJE DORE NJERZISH NE KOSOVE , KUNDRA SHQIPERISE ( NDOSHTA DHE KANE QENE GJITHMON TE TILLE ),POR KOHET E FUNDIT JANE DUKE E BERE ME TRANSPARENTE, QENDRIMIN E TYRE KUNDRA NESH.
  TURP ,PER KETA KOSOVARE ,QE DALIN KAQ HAPUR
  KUNDRA CDO NDIHME,CDO QENDRIMI POZITIV QE MBAN TIRANA PER KOSOVEN .
  SKADALOZE !!!

 8. bimbashi says:

  Berati andej e Bushati kendej e mbajne veten per te zgjuar dhe sa here qe hedhin brockulla thone qe e bejne per te probokuar komenete. Koqe si Berati & Co u duhet ndaluar te publikojne opionione, sepse ka mjaft shiqptare andej e kendej kufirit qe influencohen nga keta hunj.

 9. Ndoci qe ta fut deri te koci says:

  Keta jane qente serboturq.Rrofte Shqiperia e Shqiptareve vdekje serboturqeve.

 10. tomsojeri says:

  Bravo Andri ! Ktij Bukshkali ja ke qendisur si e meriton ! Mos u cudisni or milet se ne Kosov ka akoma “bishta cigaresh” qe la mbas serbi kur hiku !

 11. Gaspri says:

  Ka pordhac si Buzhala (se si me tingellon sikur quhet bubazhel) por ka edhe sokola djem si Anri Bala. Zgjidhni e merrni….

 12. Drenicak says:

  Beratit ju karrit mendja si fmive te lazdruar!
  Ai po mendon qe ka ban para mendon edhe qe eshte i gjithedishem.
  Edi ka te drejt dhe ka obligim kushtetus qe ta mbroj interesin shqiotar.
  Edi nun eshte si Sali serbi.

 13. Vojo Stafa says:

  “Ta njoh karakterin nga shkrimi“ eshte nje tregim i A.Nessin.Edhe ty katunar Bledi M.nuk eshte zor me ta njofte karakterin nga shkrimet.Mire Buzhala kush eshte,po ti kush je.Je nje katunar voulgaire si ato vandalet e vitit ’67.Patrioti rilindas Edvin Rama qe ka dale lakuriq.Rilindas dhe patriot bithe jashte,a ke pa kund ne bote.Perfundimisjt je katunar Class.

  1. Toni says:

   Pik se pari eshte Anri Bala autor i ketij shkrimi, pik se dyti si A. Bala si B. Mane i bien ne koke problemit ashtu sic e meriton. Te 2 jane pena brilante

 14. Filan fisteku says:

  Thjesht gazetar idiot dhe injorant cenke, nje kopje i shmtuar dhe vullgar i blendi manes. Si mund te jepet hapsir per te shkruar kshu shkrime, apo mjafton qe mbron kryeministrin.

 15. Kosovari ( shqiptar) tejet i revoltuar says:

  E keqja or vellezer eshte qe u japim si shume rendesi tipave si Buzhala, Matoshi, Spahiu, Kelmendi e ndonje tjeter duke i komentuar , share apo kundershtuar..! Duke u dhene kete mundesi ata mendojne se jane te rendesishem , maja e majes njerezore..’ ! Keta po mundohen te shpikin nje komb, nje gjuhe e flamur. Mediat duhet te vlojne me shqiptarizem. Sa ma pak hapsire ketyre antishqiptareve. Edhe kur tu ipet mundesia, te goditen pa meshire, pasi perbejne rrezik kombetar.
  Sipas kesaj logjike idioteske edhe laberia duhet te kerkoj gjuhen e vet, edhe mallakastra, edhe krahina tjera te vendit. Kujt i duhet ky parcializim..?
  Kujt i duhet kjo perçarje..?
  Askujt tjeter veç armiqeve tane ne veri e ne jug e qe per detyre kane marre persiper ta udheheq ky grup i vogel bastardesh qe permenda me lart.

 16. Fitim says:

  Berat Buzhala esht njeri nga gazetart ma t mir ne treven Shqiptare momentalisht…Prandaj ju lutem mos beni komete banale dhe fjal rrugaçesh ..

 17. Fitim says:

  Berat Buzhala esht njeri nga gazetart ma t mir ne treven Shqiptare momentalisht…Prandaj ju lutem mos beni komete banale dhe fjal rrugaçesh ..

  1. Feniks says:

   Nderroje emrin o bukeshkale se ndyve nje qytet mijra vjecar si Berati.
   Ti nuk je as sa nje wc e Beratit o serb spiun antishqiptar i urrryer.

  2. Flamur says:

   Si mund te thuash qe Berat Buz_hale ashte gazetari me i mire ne Kosov. Ai nga artikulli qe ka shkruar nuk eshte tjeter veqse nje serb I vertet. Shkofsh ne te sateme bashk me te. Idjot ti the ai gazetar leshi.

 18. Bardhi Tolabi says:

  O bukeshkale jo Beratas?
  Si do me pergjigjesh,ne se do te ndodheshe ne ndonje shtet te huaj,ku nuk ka ambasade Kosovare,apo nuk eshte njohur Kosova shtet me vete dhe te nevojitet ti drejtohesh ambasades Shqiptare per te te ndihmuar,apo do te vuaje pa zgjidhje,sepse nuk te pelqen te flase dhe mbroje qeveria Shqiptare?E them kete,sepse te dy qeverite tona,kane bere nje mareveshje,per te kryer sherbime per te dy shtetet dhe shtetasit,ambasada jone per ata shtetas Kosovare dhe ajo Kosovare per shtetasit Shqiptare.Ja pra o bukeshkale,meqenese jemi me te njohur ne bote,se shteti i ri i Kosoves dhe atje ku nuk ju njohin si shtet me vete,na duhet qe te flasim dhe ne emrin tuaj…
  Po nuk te pelqeu Shqiperia dhe qeveria e saj,bej zamet dhe drejtoju atij shteti qe i drejtohej babai juaj..

 19. Devolliu says:

  Të lumtë o Anri !

 20. Mike says:

  berat buzhala eshte nga pikepamja ime nje person qe i eshte dhene nenshtesia e Shqiperise, pasaporten e se ciles e ka kerkuar per te dale pa vize neper Europe. Ketij mongoli qe vjell ver kunder nesh i duhet hequr nenshtesia jone menjehere. Nga ana jone ne duhet ti bojkotojme median e tij: Gazeten Express, qe po ben para ne kurrizin duke shpifur per ne. Fjalet tjera jane fukarallek..

  1. me thene te drejten says:

   Ja ke fut kot lale! Buzhkala eshte nje idiot ketu s’ka dyshim,por heqja e nenshtetesise nuk hyn ketu. Sa e sa idiote ka shqiptaria,mos duhet tu hiqet shtetesia te gjitheve!?

 21. Petro says:

  O Anri djali, lexo ndonje liber pash Zotin, meso shqip njehere. Meso kohet e foljes, mbaresat e plot gjera te bukura te shqipes, pastaj shkruaj mbresat e tua mbi ngjarjet e dites. Brez hidhu-pirdhu…

 22. Thanasi qe ta plasi says:

  Ne jemi nje komb, kemi nje flamur. Rrofte Shqiperia Etnike!

 23. O Berat nderro emer says:

  O Berat,ne fakt eshte per te therritur Koq.var ,nderro emer mer legen se ai emer qe ke nuk te shkon per shtat,ke bythe e fol per Edi Ramen,meqe ti qenke si Isa Boletini shko ne paç bythe ne mes te Serbise dhe hapju bythesh atyre viçave, mos harro mer dhe ate flamurin e dhjere me 6 yje,ptu fare mut

 24. sali qeni says:

  ky eshte nje nge desidentet famekeq te periudhes pas luftes se kosoves gagaq makinash idiot i ndyre
  bir serbi e bir kurve çetnik nishi

 25. ILIR says:

  se cfar problemi ka shqiperia mbrenda per mbrenda eshte promblem i shqiperise i ka zgjidh vete promblemet te mbrendeshme dhe doren nuk ja ka shtrire botes ti berat me emer shqiptar qe po ben nje propogande kunder shtetit shqiptare do te ishe mire te reflektoje dhe me maturi buke e kripe dhe pritje me zemer shqipnia te ka dhene aq sa ka pasur mundesi si shtet shqiptare
  dhe si komb shqiperia po mban nje peshe jasht te zokonshme boll po shkaterrohet shqiperia nga kush do te thoni ju? po vete nga shqiptaret te mbeshtetur nga njerez te papergjeshem si nga mbrenda gjithashtu edhe nga jasht te paguar nga sherbimet sekrete edhe nga indivite injorante qe per pese pare shesin moralin dhe kombesine dhe e fundit per ty zotri berat Shqiperia eshte nene e babe per te gjith shqiptaret kudo qe ndodhen
  sa kemi vuajtur boll dhe nuk duhet te vuajme me per budallalleqe shqiptare apo anti shqiptare

 26. Millosh Gjergji says:

  Berat Buzhala njihet nga i gjithë komuniteti që është sahanlëpirës i Hashim Thaçit dhe përveç kësaj ata i lidhë edhe prejardhja prej Maloku, që më vështirë se minoritarët e kanë ta flasin dhe shkruajn shqipen e unifikuar. Berat Pisi e ka të qartë që me artikuj serioz gazetaresk nuk i lë përshtypje asnjë lexuesi, prandaj atakon elitën shqiptare. Ky pasi bëri lekun n’Kosovë me ndihmën e miqëve n’beograd, tani ka lëshuar rrënjë edhe në republikën Shqiptare. Rrënjët e tijë prej efeu janë helmuese edhe pse “gjethet” i zbukurojn muret. Ky dhe miqt e tijë vuajn nga ndarja me beogradin dhe nëse i lihet fushëveprimi, do të tentojn t’a minojn ndjenjën e të qenit krenar për Shqipërinë. T’atin e kishte komunist jugosllav, kurse ky nuk ndryshon shumë nga ai. Dardha nuk bie larg nga trungu, thotë një fjalë popullore.

 27. hill says:

  ky e ka n’terezi mor lale. I kput 2-3 statuse n’facebook, mer like, gazeten po e po biznes. Edhe me Thacin u mor e u zbyth. More pasteline njeri

 28. Fshatari says:

  O legen i temes hera e 100 qe nuk ma keni mxjere komentin

 29. I dashur Anri! Te falemnerit shume. Nuk te njoh dhe ne te vertete nuk deshiroj te te njoh, pasi te pakten ne dukje kemi diference te madhe ne moshe dhe ne profesione, por kjo nuk me ndalon se paku te te nderoj duke te thene te falemnerit mor djale, qe i del zot shqiptarit ketej Drinit dhe matane Drinit e kudo ku jane dhe jetojne. Te te them, te faleminderit more djale, qe demaskon qarte dhe me argument pseudo shqiptaret te cilet kujtojne me nostalgji kohen e pushtimit Serb dhe njekohesisht urrejne me force kete kohe qe shqipetaret jetojne ne liri. I them Buxhal mutit se: kjo eshte koha e Shqiptareve dhe se axhentet e UDB sa do te shumte ne numer te jene do te kene fund te tirpshem dhe te frikshem, per kete ju garantoj.
  Leh edhe pak ore çeni serb leh, shpejt ty dhe rraces tane ka me ju ardhe dita e gjykimit.
  Ta kam thane eshe njehere tjeter, nuk ashte ba butha jote serbe me nal shqiptaret me fole per veti. Pusho o jashteqitje e ketije kombi.

 30. asd says:

  Lexova artikullin e Beratit. Eshte shume i sakte. Nuk kuptoj kete Anri Bala se cfare kerkon. Nuk eshte turp te jesh pabuks, por pa mend.

 31. Opojari says:

  Ky shkrim i juaj zotri, sikur vien ne kundershtim me ate që ju doni te thoni Ketu. Pa dashur ta zgjas, kam nje pyetje per ju dhe perkrahsit e keti shkrumi. Kur zoti Buzhala nuk paska drejt ta kritikoj qeverin e juaj “Shqiptare” se nuk paska votuar e nuk paska Pasaport te Shqipris Londineze etj etj. Si paska te drejt ky Kryeminister i kti Shteti fqinj që nuk ka voten e Shqiptarve te Kosoves dhe as Shtetsin e Kosoves te flas ne emer te Shteti Kodoves, aq ma pak kur ky shtet ka njerzt e vet te zgjedhun me vot. Un kisha then kështu ne Kosovaret kemi problemet e tona , që duan zgjedhje , por kemi edhe njerzit ton per kto probleme. Nese jemi vllezer secili kemi shtepit tona dhe zotet e shtepive, por nese kem nevoj per ndihem atëher do ti drejtohemi vllaut (komshiut) . Ju pershendes dhe mbes me shpres,se edhe ju do ta kuptoni drejt reagimin e zotit Buzhala, qe nuk jan vetem shkrime te tij , por te mediave më me za Europiane , per Shqiperin Londineze. Ju pershendes, dhe mbes me shpresen se do te mëdohemi ta rregullojm oborrin ton, perpsra se te flasim per te komshiut.

 32. QYTETARI says:

  Me vjen keq qe nje i ashtuquajtur gazetar bezhdila , shan e fyen qeverine shqiptare, kryeministrin Rama, qe i lumte goja, per qendrimet qe mban ne mbrojtje te qytetareve shqiptare, ndaje qeverive fqinje qe neperkembin te drejtat e shqiptareve. Si askush deri me sote more bezhdile, si ka then troc ne sy Vucicit qe kosova eshte faktor kyc, per paqen ne Ballkan. Trepcja eshte ne Kosove i takon kosoves dhe se merni dot ju ta coni ne Beograd etj. Ti maskara, se kupton qe kryeministri Rama, sfoli ne emer te kosoves, pore per Kosoven, si detyrim kushtetus qe e ka dhe bravo i qofte. Ti bezhdile sje shqiptar, me qendrimet qe mban, je kethyrer ne llapaqen, te ka hipur vehtja ne qef dhe je kethyer si nje teneqe e prishur, Me qendrimet qe mban ti ndaje SHqiperis, shqipatreve, dhe qeveris meriton vetem urejtje.

 33. kopani says:

  Ky phere , ky maskaraj Buzala duhe shpallur person “Non Grat ” cfare lidhje ka ky qelbanik , ky keq dashes i shqiptareve dhe Shqiperise te vije edhe ne Tirane ky Korb i Zi anti Shqiptar , Mercenar i Salihi Intrigantit te qelbur,

Lini një Përgjigje te asd Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *