Rama kujton 19-vjeçaren Lola, që u pushkatua nga nazistët në ‘44-n

Kryeministri Edi Rama, në prag të festës së çlirimit ka kujtuar një partizane 19-vjeçare, e cila u pushkatua nga nazistët.

Ja çfarë shkruan Rama:

Pak është folur për partizanët dhe dëshmorët që dolën nga rradhët e familjeve të mëdha shqiptare, apo të asaj që dikur cilësohej si “odshakësia shqiptare”.

Një shembull i shkëlqyer është ai i Floresha (Lola) Myteveli-Mirahorit, pasardhëse e Iljaz bej Imrohorit, themeluesit të Korçës në shek. XV.

Gjyshja e saj ishte teze e vëllezërve Frashëri.

Nxënëse e shkëlqyer e liceut frëng të Korçës, u angazhua familjarisht në Luftën Anti-Fashiste Nacional-Çlirimtare, të cilën e ndihmonte edhe babai i saj, Hysen beu.

Disa herë e arrestuar nga fashistët, Lola 19 vjeçare u pushkatua nga nazistët në gusht 1944, me këto fjalë të vyera në buzë, dëshmi e domethënies së luftës, për të rinjtë idealistë të asaj kohe:

“Jam luftëtare partizane dhe Liri-Demokraci kanë shumë kuptim në jetën time, më shumë kuptim se vetë jeta, të cilën i’a kam dedikuar Shqipërisë së lirë dhe popullit tim!”

#LavdiPerjete??⭐

lola

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Rama kujton 19-vjeçaren Lola, që u pushkatua nga nazistët në ‘44-n”

 1. Devolliu says:

  Me demek po promovon luften clirimtare te te rinjve eee. Edhe kete mendje Linda ta dha? 😀
  Do jesh ne festimet e clirimit apo do besh ndonje shetitje neper Europe me Linden se vajti gjate pa dal jashte vendit.
  Kryeminister hajvan qe i duken qytetaret e vet idiote.

  1. lola says:

   Ti devolliu jo vetem dukesh por je idiot, I lindur madje.Vare vath ne vesh dhe mos na caj menderen me idiotlliqet e tua.

  2. Albani says:

   Devolliut
   Devolli eshte i shquar per njerez te trashe,gomere nga trute.
   LAVDI KUJTIMIT DHE VEPRES SE HEROINES-LOLA
   EMRI I KETYRE HERONJVE DUHET TE SHKRUHET ME SHKRONJA TE ARTA.
   DUHET TE NGRIHET NJE TEMPULL MADHESHTOR PER TE NDERUAR JETEN,GJAKUN, IDEALIN E KETYRE HERONJVE QE E BENE REALITET.
   LAVDI………………..

 2. ali vlora says:

  Perjetesi emri dhe vepra jote !

 3. ali vlora says:

  Perjetesi emri dhe vepra jote !

 4. ali vlora says:

  Perjetesi emri dhe vepra jote!

 5. ali vlora says:

  Perjetesi emri dhe vepra jote!

 6. ali vlora says:

  Perjetesi emri dhe vepra jote!

 7. ali vlora says:

  Perjetesi emri dhe vepra jote!

 8. ali vlora says:

  O devolli vetem i tille qe nuk je.. Devolli ka patur dhe ka burra! Kujtesa e l.n.c si dhe ajo e Ballit i duhen te gjitheve per mesim e jo harrese.Te pershendes

 9. ali vlora says:

  O devolli vetem i tille qe nuk je.. Devolli ka patur dhe ka burra! Kujtesa e l.n.c si dhe ajo e Ballit i duhen te gjitheve per mesim e jo harrese.Te pershendes

 10. ali vlora says:

  O devolli vetem i tille qe nuk je.. Devolli ka patur dhe ka burra! Kujtesa e l.n.c si dhe ajo e Ballit i duhen te gjitheve per mesim e jo harrese.Te pershendes

 11. sapa says:

  Fotografi bulevardesh,qytetesh,histori partizanesh,lerja Braces keto te lutem e perpiqu te besh shtetin se e ke filluar me kryeministrine e prishur te Saliut dhe vazhdon me bulevardet e qyteteve.Njerzit i shikojne ato qe ke propozuar dhe bere dhe thone falemnderit por berja e shtetit qendron shume me lart se tullat e betoni.Mos harro eshte viti i katert i qeverisjes.Neqoftese Saliu kishte aq fuqi per te bere aq te keqija a ske ti fuqi per te bere te mira?leri hartimet se u merziten njerezit me llafe.

 12. Adrenalin says:

  Të shohim nëse do të dekorojë ndonjë partizan ky kapterri president. Apo do të dekorojë prapë krushkën e Salës.

 13. DETARI Atlantidhes @ says:

  Leri keto histori zoti kryeminister !
  Gjeja me e merziteshme per Mbreterine e injoranteve eshte te punosh ,eshte te promovosh hollesite e historise tone te larmishme te larget e te afert,te sjellesh raste konkrete qe na bejne krenar etj !

  Bravo te qofte Edi !
  Vazhdo keshtu se te gjithe ata qe nuk te duan…….folene per tu fshehur me vone kane ,gropen e halese ……..

 14. asd says:

  A e di se cfare te lidh ty Rama me te ?

  Asgje.

 15. Shahisti says:

  O ali vlora, po ti je gagaç qe i perserit komentet e tua nga tri herë??

  1. Tironci Lugano says:

   :))))))

 16. Ivan i madh says:

  Kryetari i thekur i te majtes e PS Rama nuk ndahet nga familjet e medha se humbet vlerat e gjyshit si shofer i satrapit Zog. Sikur vetem kjo u vra nga nazifashistet kur ka me dhjetra te tjera qe ishin nga familje te varfera e te meseme po keto per kete beniamin te se djathtes skane vlerat edhe pse ka mare peng PS si interesojne se po ben te gjitha levizjet qe te hyje ne familjet e medha dhe mundesisht te shpallet me gjak blu. Rama nuk ka qene dhe do te jete kure i majte e socialist e i majte se egoja e tij eshte per tu dukur e bere eliozhe e sherbeje te djathtes ekstreme. Ketij i pershtatet me semiri shpreje popullore HA BUKEN E TURKUT E I BEN DUVA KAURIT.

 17. Petro says:

  Hipokrizi, asgje tjeter.Rama te na thote, c ka hequr kjo familje e madhe gjate 45 viteve, a iu muar pasuria, sa burg ka kryer etj etj…Po sot, ne kohen e demokomunizmit, niperit dhe mbesat e saj te breziit te trete a te katert, me shkolla te kryera ne perendim, po edhe ne Trane shkelqyer, ku jane?

 18. Petro says:

  Hipokrizi, asgje tjeter.Rama te na thote, c ka hequr kjo familje e madhe gjate 45 viteve, a iu muar pasuria, sa burg ka kryer etj etj…Po sot, ne kohen e demokomunizmit, niperit dhe mbesat e saj te breziit te trete a te katert, me shkolla te kryera ne perendim, po edhe ne Trane shkelqyer, ku jane?
  Siurisht , ndonje si Bazhdari e kompani , pa integritet, e sherbetore lepires( i ka katandisur vuajtja) edhe do te kete marre ndonje kocke hipokrizie.

 19. fieraku NGA ferrasi says:

  Paska shpetu
  Do ta perdhunonin komunistet neper burgje
  E paska dashte Zoti shume.

 20. Ballisti says:

  Mire eshte te kujtohen ekzekutimet e fashisteve, por nuk duhet te harrohen edhe 12 mije ekzekutime qe i bene komunistet gjate okupimit komunist 1944-1991.

 21. Almir Dengu says:

  Ne respekt te asaj vajze dhe mijra te rinjve te tjere zbardh shkakun e vdekjes se dy piloteve me helikopter.

 22. sofia says:

  çfare komentuesish si devolli apo sapa! Thua te jene te rinj, te kene ndjenja, dashuri, pa le respekt se ate e kane poshte vithjeve qe vetem me ato punojne; thua te kene respekt per vajzat partizane qe sot Shqiperia e tyre dhe jona eshte perkrah fuqive me moderne te kohes me fitimin e asj lufte? Duhet te jene pjesa me e zeze e kesaj shoqerie qe akoma po lufton me injorancen antishqiptare brenda llojit. Toka mban njerez, por dhe hardhucka edhe breshka edhe minj qe kur e shohin keq struken vrimave, kur kane liri dalin e u bejne karshillek njerzeve. Te tille jane keta dhe po i shohim çdo dite. Respekt per partizanet dhe partizanët qe dhane jeten gjate luftes Nacional-çlirimtare per te jetuar te lire te gjithe ata qe jetojne mbi kete toke !

  1. sapa says:

   Po te pergjigjet miu sapa sofia,
   kane kaluar 70 vjet qe jane vrare shume njerez partizane balliste e lloj shqiptaresh me bindje te ndryshme politike por kryesorja njerez.Eshte veshtire te percaktosh se kush ishin te miret e kush ishin te keqinjte.Ata ishin te gjithe njerez ose shqiptare qe iken nga kjo bote per idete qe kishin zgjedhur.Neqoftese do kishte fituar kapitalizmi do ishim ne kete situate qe jemi sot dmth simpatizante te perendimit qe po i puthim menderen dhe prape nuk na duan se na njohin se kush jemi.Fituan komunistet dhe pasojat i di besoj edhe ti dhe po i perjetojme edhe pas 26 vjetesh ne kohet me moderne.Neqoftese shqiptaret sot kane veshtiresi te zbulojne ngjarje me gjithe kete teknike dhe media si mund te dime se si jane vrare te tjeret pa asnje lloj materjali pervec thenjeve te njerezve si dhe deformimeve te historise se atyre qe donin te mbanin pushtetin?E neqoftese ti personalisht mendon se sistemi komunist i beri mire shqiperise atehere eshte kjo bindja jote.Une mendoj te kunderten.Persa i perket fitores qe ti e trumbeton me nostalgji prej filmave qe mund te kesh pare duhet te dish qe shqiperia nuk e ka pasur as nuk e ka fuqine per te mbrojtur vendin e vet por zoti e ka krijuar nga ana gjeografike dhe strategjike ne evrope dhe per kete fuqite perendimore kane dhene kontributin e tyre qofte per interesat e tyre qofte per anen strategjike ama shqiptaret jane organizuar vetem nga te huajt sepse vete kane qene te paafte.Ne luften e kosoves 1999 serbet kane ardhur deri ne fshatrat e kukesit i kane nere rrafsh dhe prapa kane ikur pa ju hyre ferre ne kembe.Ku ishin shqiptaret?Aq me keq per njerezit qe humbin sot jeten per paaftesine e krimineleve qe kane uzurpuar pushtetin dhe qe e quajne veten me paturpesi europjane.Prandaj propaganda nostalgjike qe ben sot politika seshte gje tjeter vetem farse per tju shpetuar problemeve te pazgjidhura te popullit ne ditet e sotme.Prandaj e perseris :shqiptareve ju duhet shtet e jo hartime te politikes per te ngjallur nostalgji tek njerez si ti.E kalofsh mire fundin e javes!

   1. Albani says:

    sa
    Po ti lexosh keto qe shkruan dukesh nje tip i deshperuar dhe shume pesimist,por dhe shume i ceket ne llogjike,cektesi qe arrin deri ne kufinjte e analfabetizmit,gje qe te ben te dukesh dhe i lig.
    Dihet qe foto e postimi i Rames i dedikohet dites se shenuar te clirimit te atdheut.
    Ajo cupa e njome heroine,vetem 19 vjece,nje femije ne te tera kuptimet e fjaleve u vra per clirimin e atdheut nga fashizmi dhe nazizmi,dhe ti si “”i zgjuar””duhet ta dish mire qe kush vritet per atdheun e lire ne lufte kunder fashizmit dhe nazizmit eshte heroi me i madh i idealeve njerezore sot ne bote,eshte hero sot dhe ne Itali dhe ne Gjermani,ne shtetet qe e barsen dhe e pollen fashizmin dhe nazizmin.
    Pra u vra per idealin e te qenit te lire.
    Pra llogjika jote thote qe kjo vajze e cila vinte nga nje familje bejleresh u vra ne nje lufte civile dhe u vra per komunistet,kuptohet qe qenke i “”semure llogjikisht.””
    Thua gjithashtu qe kjo vajze dhe mijerat e atyre qe u vrane na paskan bere dem sepse penguan vendosjen e kapitalizmit ne Shqiperi,mendoj qe nuk je i semure llogjikisht,por qe llogjika ka kohe qe te ka lene shendene,sepse ideali i deshmoreve heronj dhe pse ne lule te rinise ishte clirimi i Shqiperise,pavaresisht se si u qeveris dhe deshtimit.
    Je i semure sepse sipas teje kot e luftuan fashizmin dhe nazizmin te cilin e urrejne dhe vete popujt qe i pollen.
    Komunizmi ka bere shume krime,por jo me shume se sa do te benin kundershtaret e tyre po te fitonin,sepse ne cdo vend jane djegur te gjalle komunistet,akoma dhe ne Amerike dhe vetem per idete e tyre,ne Greqi jane prere dhe djegur familjarisht dhe fiserisht deri ne 1974 per idete e tyre deri kur u lejuan me ligj si Force politike dhe u lejuan qe te ktheheshin ne vatrat e tyre andej nga kishin marre dhene anembane botes,ata qe shpetuan sigurisht,pra dhe po te kishin fituar ballistat dhe zogistat prape litari dhe benzina do ta priste pjesen derrmuese te popullit fukara,por kjo nuk ka lidhje me HEROINAT DHE DESHMORET E ATDHEUT.
    Kapitalizem kane 200 vjet Greket por pas dhjete apo njezet vjetesh ne mund te jemi dhe me mire nga ata,pavaresisht se kaluam 50 vjet komunizem,ashtu sic jane sot Kroaciaa apo Sllovenia.
    Natyrisht qe nuk jemi te forte sepse analfabetizmi eshte armiku jone kryesor dhe na ka percare,ti je nje deshmitar.
    Sipas teje ,dhe Serbeve kot nuk ua japim Kosoven,dhe fashistet,nazistet,Sllobonacionalistet kot duhet ti luftojme,Dhe SKENDERBEUN KOT E NDEROJME.
    Thua dhe ofendon,se ku ishin Shqipetaret kur erdhen Serbet ne Kukes,dhe nderkohesisht ofendon dhe shan ato bij dhe bija qe ju kundervune pushtuesve fashiste dhe naziste?
    Nuk te kuptoj,por kuptoj qe natyrisht ka heronj dhe heroina si puna e Loles se fotografise qe dhane jeten dhe per Shqiperine dhe per Kosoven,por ka dhe….. si ty dhe mua qe ne pamundesi te ndihmosh na reklamon pesimizmin dhe negativitetin tend.
    Shqiperia ka korrupsion ka probleme,por ka dhe nje optimizem qe do te ecim perpara,ka nje ndryshim nga qeverisja Nano dhe Berisha,nje ndryshim pozitiv,kam qejf tani te kaloj ne nje qender qyteti,pavaresisht defekteve dhe probleve,sepse defekte dhe probleme ka dhe do te kete kudo dhe ne Greqi apo Itali qofsh dhe aq me shume ne Shqiperi e cila sapo ka filluar te ngrihet,dhe korrupsion do te kete si kudo,por lufta ndaj tij duhet te jete e panderprere dhe e vazhdueshme dhe neve sapo e kemi nisur.
    Pra sapa shtetin do te mundohemi ta bejem dhe cupat dhe djemte tane heronj do ti kujtojme dhe nderojme sidomos ne festen dhe diten per te cilen dhane jeten e tyre,ti nuk e kupton qe ata sakrifikuan gjene me te shtrenjte per atdheun e lire nga fashistet dhe nazistet?
    Te mos jesh komunist ashtu si une nuk do te thote qe te sillemi me ata shtu si ata u sollen me te tjeret,kete ta them sepse e shikoj prizmin tend llogjik,dhe kjo nuk ka lidhje me heronjte e atdheut sepse hero per lirine e atdheut tend nuk te ben ngjyra politike.
    Mendoj qe pak optimizem me shume dhe pak egoizem me pak do te te bente nje njeri me llogjike te shendoshe,e kuptoj qe shume here gjendja e veshtire ekonomike na e turbullon llogjiken dhe shton nervozizmin me gjithcka..
    une nuk kam lidhje dhe inters me asnje Force politike ne Shqiperi,.
    Gezuar festen e pavaresise dhe clirimit qe na e mundesoi LOLA DHE MIJERA BIJ DHE BIJA TE KOMBIT.
    LAVDI VEPRES SE TYRE,KUJTIMIT DHE IDEALIT TE LIRISE.

  2. Albani says:

   E respektuar qofsh sofia.
   ke qejf kur lexon komente te tilla,qe frymezohen nga dashuria dhe miresia dhe jo urrejtja dhe ligesia.

 23. Tony says:

  O DEVOLLI TRAPI PE BABANI JE TI BRE, O TU MBYLLTE OPO PEOPLE PONCICARE, O MENDJE BOLE.

 24. FR says:

  Teksti që i atribuohet Floreshës, “Jam luftëtare partizanie, Liri-Demokraci…” etj., është fals. Madje edhe në fjalët “…i’a kam dedikuar”, edhe në përdorimin gabim të pjesëzës “ia” me apostrof, edhe në përdorimin e pjesores “dedikuar”, shihet qartësisht stili i statuseve të Ramës në FB, që si analfabet funksional që është, nuk di të shkruajë saktë dhe përsërit shpesh të njëjtat shprehja. Floresha Myteveli Mirahori nuk ka dalë me vullnet të lirë partizane, por është rekrutuar me dhunë e me kërcënim nga çeta përkatëse dhe babai i saj, Hysen Beu, është detyruar, gjithashtu, me shantazh që të mbështesë me të holla lëvizjen komuniste në mal, ndërsa nuk lejohej as ta shihte të bijën. Kaq gjë ka qenë lufta e partizanëve.

 25. Fjala shqipe says:

  Bukuria e fjales se lire per te shprehur opinionin personal eshe nje nga shtyllat e demokracis
  Ne te njejten kohe nxjer ne pah nivelin, kulturen , shpiritin progresist apo e thene shkurt nivelin e ulet apo shpirin e lige te komentueseve
  Eshte e lehte per nje lexues te aresyeshem te kuptoj nepermjet komenteve personalitetin e komentueseve, por per nje shqipetar qe do vendon e tij te perparoj, kur lexon komente negative eshte per te ardhur keq per keta komentues. Kjo kategori hidherohen kur shokojn progres ne ekonomi, rend, turizm, infrastruktur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *