Heqja e flamurit grek nga një mjedis familjar dhe domëthenia e trishtë politike

barkaNga Panajot Barka

Të dielën duke u gdhire e henë, me 4 dhjetor, tre veta ne Himarë kryen nje akt te paprecedentë përsa i përket lirisë së të drejtave të njeriut dhe cenimit të pronës private. Ata, në mes të errësirës, dhunuan shtëpinë e një qytetari, banues në qytetin e Himarës, me qëllim heqjen nga taraca e saj simbolin e identifikimit të tij etnik, të cilin ky banor konkret dhe familëja e tij duan ta demonstrojë në këtë formë brenda territorit të shtëpisë së tij.

Me aktin e tyre ata, perveç se konsumuan plotësisht veprën penale të cenimit dhe dhunimit të pronës private dhe të lirisë së shprehjës së individit, krijuan edhe një precedent të rendë politik. Aktin e mori përsipër një organizatë politike që vepron, sipas deklaratave të veta, në emër të Shqipërisë së madhe.

Kjo është njera anë e problemit. Ana tjetër dhe më e renda lidhet me faktin se për këtë akt tëpër të rendë dhe të paprecedentë, nuk ka asnjë protestë dhe asnjë veprim të ligjit dhe të personave dhe strukturave që përfaqësojnë ligjin. Asnjë organ policie, asnjë prokuror, apo organ tjetër i mbrojtjes së individit, i të drejtave dhe pasurisë së tij nuk ndërmori asnjë hap dhe veprim për denimin e tyre.

Aq me keq kur fenomene të njejta janë përseritur edhe në të shkuarën dhe përseri organet kopetente heshtën. Rastin më flagrant e përbën ai i djegjes së flamurit grek në zyrat qendrore të OMONIAS në Sarandë para pak më shumë se një viti dhe deri me sot nuk ka asnjë informacion për qautorët e kësaj vepre.

Në paralel dhe me pozicionim më provokues e abuzues është qëndrimi i opinionit publik dhe sidomos ai mediatik. Medjat tona, jo vetëm nuk mbajtën qëndrim, por mashtruan kur thanë se flamuri grek ishte ngritur në një mjedis publik siç ishte kalaja e vjetër e Himarës. Po ashtu ata mashtruan kur thanë se ai flamur ishte ngritur dy ditë me parë, ose menjëherë pas veprimtarisë së OMONOIAS dhe PBDNj-së në Tiranë për problemet e pronësisë së Himarës.Ndërkohë, dihet nga të gjithë se ai flamur qëndronte në cepin e asaj shtëpie i pahequr të paktën dy vitet e fundit dhe nuk kishte asnjë lidhje me kalanë. Po ashtu, disa medja për të krijuar bindjen se po bëhet fjalë për një “fushatë ekspasioniste nacionaliste greke që zë fill pas kësaj veprimtarie, (e cila, sipas medjave shqiptare, edhe ajo vet u zhvillua në logjikën e klimës së kohëve të fundit në marrëdhëniet Greqi-Shqipëri), zbuluan se edhe parulla “me përmbajtje nacionaliste greke” të shkruara në një mbetje tarace diku anës rrugës në jug të vendit që para 10 apo 15 vjetesh, ishin shkruar pikërisht këto ditë dhe me këto qëllime (!!!). Për “një fakt” shtesë shërbeu bjë artikull i gazetës greke “Stohos”. Madje, duke iu refereuar kësaj gazete që e lexojnë vetëm ata që e shkruajnë, u tha në medjat shqiptare se ky është qëndrimi i mbarë shtypit grek. (!!!)

Në këtë gjykim, veprimi prej cubash nate dhe në konsum të veprës penale i tre personave në emër të një organizate ekstremiste nacionaliste, u përcollë opinionit publik nga medja shqiptare si një akt trimerie dhe heroizmi kombëtar shqiptar, i pavenë nga askush në dyshim!

Pra, në këto rrethana lëxohen qartë disa mesazhe. Së pari kemi nxitjen e nacionalizmit shqiptar në formën e antihelenizmit, me bazë, kësaj here, praninë e një organizate që lufton për një Shqipëri të madhe. E tregon këtë fakti se në Shqipëri nuk digjet, nuk perdhoset, nuk anatemohet asnjë flamur, apo simbol kombëtar i ndonjë vendi tjetër, përveç ai i Greqisë. Në Shqipëri nuk prodhon reaksion nacionalist, as flamuri turk, as flamuri asmerikan, as flamuri anglez, skocez, madje as ai i ISIS, por vetëm flamuri grek! Së dyti , në Shqipëri vetëm të drejtat e njeriut dhe të drejtat etnike që lidhen me qytetarët shqiptarë me kombësi greke konceptohen si të drejta që duhet të jenë nën kontrollin e rreptë të çdo strutkure nacionaliste shqiptare dhe se duhet të jipen ato me pelqimin e tyre. Heshtja e strukturave shtetërore dhe qëndrimet analoge të tyre me to, vërteton se kemi të bëjmë me një klimë unike që duhet pranuar pa kundërvenie, ose çdo kundërvënie është e padobishme. Së treti, në Shqipëri, klima e të drejtave të njeriut në lidhje me minoritetin etnik grek nuk duhet të kapërxëjë standartin e vendosur, jo prej akteve ndërkombëtare dhe kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, po prej mjedisit nacionalist shqiptar, që në jetën e përditshme përkthehet se që të jesh një minoritar grek i pranuar nga ky mjedis duhet të mohosh identitetin etnik grek, ose të paktën të mos e deklarosh atë, ose ta manifestosh në mënyrë formale dhe pa vlera.

Pra, akti i heqjës me dhunë të një simboli etnik nga mjedis familjar privat, përbën mbi të gjitha treguesin e një shkalle shumë të lartë të presionit mbi komunitetin e minoritetit etnik grek për shkak të kësaj perkatesie edhe brenda në familje.

Fakti që as për këtë akt të paprecedentë nuk kemi asnjë protestë dhe asnjë reagim nga strukturat e përfaqsimit politik të këtij minoriteti, përbën një argument edhe më bindes në favor të këtij kongluzioni. Pra, vet këto struktura me mandat politik tregojnë frikë, një frikë që nuk mund të justifikohet kësaj here as me me faktin se ato i përdorin shpesh fatet e minoritetit për interesat e tyre të ngushta politike.

Një situatë e tillë u vjen përshtat edhe instancave zyrtare të shtetit, pasi mund t’i perdorin dhe t’i manipulojnë ato sipas rastit dhe interesave të tyre. Por në fund të fundit ky akt i ndodhur dhe akti i mosreagimit denues dhe krijimi i një klime mituzuese heroike kombëtare, tregon se është zhbërë dhe çdo deklaratë e respektimit të të drejtave të minoritetit etnik grek në Shqipëri, se ai mund të mirret peng i çdo situate në marrëdhëniet shqiptarogreke, se ky minoritet mund të keqpërdoret si kundërvenie për çdo synim nacionalist të pretenduar dhe të pamundur nga pala shiqptare.

REMOTE_ADDR:[]

44 komente në “Heqja e flamurit grek nga një mjedis familjar dhe domëthenia e trishtë politike”

 1. Luani me kreshte po kurre kale Troje. says:

  O Pano, po je Pano more burre pa shkruan keshtu sic shkruan. Po mire e ke o qirjo pano.

  1. Iliri says:

   Ky Barka nuk flet kur shqiptaret rrihen e vriten nga shteti grek !!!! Maskarenj te llojit grek ! megjith ate une jam qe nuk na ben dem asnje flamur i huaj..as ai qe i ngjan si bixhama” Nuk jemi ne greqdhi ! Shoqeria jone eshte e lire europiane !

  2. piku says:

   ku pano harron se kjo bote punon action-reaction. eshte e drejta e shqiptareve te mos pranojne simbole greke perpara shtepise se tyre perderisa kto simbole perfaqsojne racizem dhe supremaci.

 2. mistreci says:

  ZOTI PANAJOT BARKA:JU LUTEM MUND TE ME THONI CFARE DO TE NDODHTE NESE NE BALLKONIN APO TARACEN E NJE SHTEPIE KU JETOJNE SHQIPTARE NE GREQI VALVITESH NJE FLAMUR SHQIPTAR

 3. Angelo says:

  Po ta kishte ngrit ndonje shqiptar flamurin ne Greqi do ta linin eladhiotet dmth bujte e kurves te valonte? Mero cja boton keto traplleqe ketij te pjerdhuri.

 4. Ledio says:

  Pano shkruaj ndonje here per ata shqiptar qe vdesin nga dhuna ne burgjet greke edhe pastaj flasim per te drejta themelore te njeriut edhe per vepra penale . Te shkuara ju larove te Grekut.

 5. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  pune sunitesh,varu kkkkkkkkkkk………………

  1. piku says:

   300€ sjane pak. kam pare shqiptare te tjere qe per 30€ kane qene gati te vrasin!

  2. pirdhuni ne qipro ! says:

   Ke pare flamuj Europiane-Amerikan italian gjerman anglez……..kudo ne vendin tone o hiene ,ndytesire greqis !!!! Shko mor kalbesire ne tru…Eshte viti 2016……………. Ehuuuuuuu …jetoni akoma ne mesjete me perralla femijesh ! Vazhdoni ,por koha po vjen!

 6. Aleko says:

  Te drejtat e minoritetit grek ne zonen ku eshte vertet ky minoritet dhe jo atje ku qarqet shovinste greke dhe sherbetoret e tyre kane deshire te krijojne te reja te paqena , gezojne standarte te shkalles siperore krahasuar me minoritetet ne ballkan e ndoshta ne evrope.Po eshte e vertet Shqipetaret nuk pranojne flamurin tuaj qe at te vendoset aty ku desheroni ju ,tek minoriteti I shpikur nga ju si ne himare.Sepse ju skeni bese dhe nuk e meritoni miqesine e sinqerte te shqipetareve.Shqipetaret nuk mund te harrojne aq lehte sa do kishit deshire ju ,masakrat greke ne vitet 1914-15 kur ju vrate , dogjet e masakruat mbi 50 mije shqipetare ne juge te vendit. Shqipetaret nuk mund te harrojne genocidin e pashembullt qe bandat dhe ushtaret tuaj kryen ndaj popullsise came 40 vite pas masakres se me siperme duke hequr nga shtepite e tyre po thuaj gjithe popullsine myslimane came nga trojet dhe shtepite e tyre.A doni me zoti Pano?.. Me thoni nje masaker ahere z oti pano qe Shqipetaret kane bere kunder grekerve apo pastrim etnik sic bete ju…lodhesh kot nuk ka te tilla , kurse ju I keni lyer Duarte disa here me gjake shqipetaresh.Eshte kejo pervoje e ejone e hidhur ne maredhenje me ju qe na bene ne qe edhe sot te mos besojme shume tek ju.Eshte imazhi juaj pergjegjes per kete ,jo ne, sepse ju edhe sot e kesaj dite kur kohet kane ndryshuar jeni po ata…Alarmoni armaten tuaj ushtareke ne kufijt tane sepse dikush tha se nje plak came tentoi ne pleqeri te thelle te vizitoje ish shtepine e tij ne camera.E shifni se jeni ne fund te botes per te drejtat e njeriut dhe minoriteteve qe si njihni fare?.. Tani me thoni cfare te drejtash u mungojne minoritetit real grek ne shqiperi dhe beni krahasimin me te drejtat qe ofroni ju..Pse nuk I njifni te drejtat e cameve ortodoks zotri?.. Ahere ne keto kushte ckerkoni me nga ne??N fakt ju meritoni shume me pak ,nga pretendimet qe ben nje takem si ti ,me gjithe respektin qe kame per minoritaret e thjesht dhe te vertet grek…Go in hell!…

  1. PO.PO says:

   Aleko , te lumte ! Ke folur ekzakt edhe ne emrin tim . Flm !

 7. Zigur Qarri says:

  Edhe nese do ta prononim si dhune,kjo dhune nuk perben as 0,000000001% te veprave dhunuese qe kan kryer greket
  (apo direkt shteti grek), ndaj nenshtetasve apo organizatave shqiptare( ,vrasje,djegje zyrash,vrasje te tifozave shqiptare).
  Kur e ke ngritur zerin ti per te drejtat e shqiptareve ne Greqi(gati 170 shqiptare te vrare ne Greqi,pa u denuar askush,
  edhe ne rastet kur dihen autoret),kur,me thuaj nje here te vetme,kur,kur,kur….kur e ke ngritur zerin ti???
  Qe marredheniet jan acaruar deri ne kete pike,ke fajin tend ti dhe shume te tjere si ty.
  Te mbash nje flamur,nuk duhet te jete ndonje problem,por per fqinjet tane eshte nje problem!
  Perderisa per fqinjet tane eshte problem,perse te mos i pergjigjemi me te njejten monedhe?
  Ne kete koh kur marredheniet me Greqine jan trazuar keq,ngritja flamurit grek eshte provokuese,eshte si
  ti hedhesh zjarrit benzin.Dhe ai qe e ka ngritur flamurin grek tani,e ka bere jo nga dashuria,por per ti dhene
  shancin Greqise te ulerase kundra Shtetit shqiptare,qe ta degjoje Europa se si po “dhunohen” minorikaret.
  Por ti nuk del dot nga lekura jote prej tinzari,qe gjykon vetem aktet e dhunes kur prekesh ti dhe Shteti yt i dashur Greqi,
  (qe te paguan vetem per te lehur).Prandaj,nese nuk je ne gjendje te gjykosh i paanshem,me mire mbylle,se na qelbe.

  1. Klimax says:

   Nga viti 1998 deri ne vitin 2012, pra vetem per 14 vjet pa futur ketu periudhen 1991-1997 dhe 2013-2016, ne territorin grek jane arrestuar per veprimtari kriminale 64939 shqiptare. Veprat e tyre penale jane nga krime te “thjeshta” si vjedhje e deri ne krime te renda si vrasje. Sigurisht qe ne kete numer nuk perfshihen qindra e qindra te tjere qe kan mundur (te pakten per momentin) ti shpetojne drejtesise.
   Keto te dhena te ministrise se brendshme greke vertetojne se cfare niveli ka kriminaliteti i shqiptareve ne Greqi more vemje e qelbur.
   Te ishte ky kriminalitet i shqiptareve vetem ne Greqi do ishte gjysma e se keqes, por kudo qe ka shkelur kemba e barbareve si ne Itali, Angli, Belgjike, Zvicer, Hollande, Spanje, France, etj, etj ata ndodhen ne vendin e pare te listes per kriminalitet per nga numri i popullsie.
   E ke llogjiken per te keptuar more katerkembesh?

   1. Zigur Qarri says:

    Doli dhe skuthi tjeter ti bashkohet korit te zagareve bythshitur!
    Skuthi,Greqia jote “e dashur”, vlen vetem 300 Euro dhe nje pashaporte qe te garanton privelegjet e KE.
    Prandaj o vemje,mos lih nga Perendimi,por shko e lih te pakten ne Greqi,qe te justifikosh bythshitjen.

  2. Semanjaku says:

   Nuk kam cfare te shtoje me shume,,,vetem se do gjetur mundesia qe keto ti lexoje ky panua.

  3. DASHAMIRESI says:

   O Zigur… , ketyre tellalleve te Athines , do t`iu mjaftonte vetem krimi me
   i shemtuar , qe kryen ndaj rekruteve tane ne Peshkepi , per te mos pasur\
   kurre kurajo te brockullitin absurditete ! Jo vetem kaq , por njerin nga
   banditet kryesore te atij krimi rrenqethes, keta birbo (bile edhe vete
   ky monstra Barka) , e propozuan ta benin kryetar bashkie ne Himare !

 8. Glauk says:

  Dy gjera nuk rri dot pa ti thene
  E para, urrejtjen e keni kultivuar vete ju Greket dhe me sjelljet tuaja ne shume raste edhe nje njeri indiferent arrini qe ta irritoni,
  E dyta, nuk duhet te harrosh qe nje i ri u ther me thike ne Greqi pse mbante flamurin Shqiptar ne duar pas nje ndeshje futbolli dhe jane me qindra e mijra raste te tjera te sjelljes ekstreme te Grekeve ndaj Shqiperise dhe Shqiptareve. Per ta mbyllur dua te kujtoj dicka qe te sjelle ne realitet, Shqiptaret tashme jane nje komb 10 Milione, qe smund te veprojne sic do greqia apo ndonje legen tjeter i ngjashem. Sa per ty dhe per individe te tjere si ty bej qef edhe pak kohe se normalisht vendin duhet ta kishe ne burg

 9. stolicknaja says:

  prandaj eshte siriknosur populli shqiptar ne 2 miljon banore se ne nje shtet hale nuk te lejohet e drejta themeltare e origjines ata e kerkojne ne shtete te tjera se eshte si tenxheria me presion kur ja mbyll valvidhen ajo plas dhe qytetari e kerkon te drejtat e tij ne shtetin fqinje,po lerini njerzit te shprehen dhe te ndjehen sic ta duan vete.dikush me lart thote pse shqiptaret nuk u lejohet te ngrejne flamurin shqiptar ne shtetin grek mos i ngatroni gjerat se eshte tjeter gje te ngejne flamurin shqiptaret e ardhur si emigrante pas viteve 90 se ata ne greqi quhen emigrant te perkohshem,dhe tjeter gje te ngrejne flamurin shqiptar arvanitasit apo camet ortodoksa qe jane shtetas grek me origjine shqiptare gje qe nuk ka ndodhur kurre,prandaj e theksoj perseri se sado ti shtypesh minoritetet dhe qytetareve te tjere lirite dhe te drejtat e tyre ata do i kerkojne ato ne shtete si greqia italia shba gjermania e gjetke sic eshte bere rendomte ,me greqine jemi popull vella dhe kur nuk kemi luftuar ne formacione ushtarake kunder njeri tjetrit,ne tre luftrat iliro romake iliria ka qene deri ne dalmaci kur pa se mesymia romake pothuajse e kishte gjymtuar kerkoi ndihme nga maqedonasit thraket dhe ipirotet dhe keta i jane pergjigjur duke i ndihmuar ne lufte te perbashket pamvaresisht se romaket i kishin fituar te treja betejat

 10. Mariani says:

  Pse more Mero na i nxirrni keta legenat. C’te kemi bere te meritojme te tille palo fshataresh?

 11. Rex says:

  Kur shteti grek :
  1)Te njohe genocidin permanent kunder Shqiptareve dhe te kerkoje falje….
  2)Te mos ndaloje gjysherit e gjyshet tona te vene tek varret dhe shtepite e tyre ne Cameri…
  3)Te mos shpalle “persona -non grata” shqiptaret si i do qejfi…
  4)Te heqe ligjin ABSURD e luftes..
  5)te lejoje te drejten e gjuhes shqipe..
  6)Te ktheje te drejtat per te gjithe pronat e shqiptareve qe i mban te pushtuara…
  7)Te mos arrestjoje ,burgose njerez te pafajshem per te vetmen arsyje se kane abetare me vete…
  8)Te njohe dhe garantoje te drejtat themelore te njerezimit sic i njeh gjithe bota e qyteteruar…
  Atehere ju zoteri mund te shkruani prape me zellin qe ju karakterizon per flamurin pushtues ne token tone !

 12. Altin says:

  Shkurt dhe sakte fare. Edhe keto komentet idiote ketu per pergjigje te dhunimit ne menyre reciproke tregon sa poshte kemi rene dhe nivel i ulet…. Verejtjet jane me vend sepse pikerisht ajo gazeta elektronike qe nuk e njeh dhe e lexon askush nga portalet tona, gazeta tema, top channel etj u paraqit si veprime te mediave greke(ne shumes)…shume keq…dhe tregon nje qellim te keq te ketyre portaleve tona… Per banden kriminale qe u kap dje ne Gr dhe Itali asnje fjale ju komentuesit…per keto heshtim…i quajme dhe heronj….per te tjerat jemi patriota… ky eshte realiteti i hidhur…..

 13. Kultura says:

  Zoti Barka ne shume hotele apo pika karburanti ne Shqiperi ka flamuj greke, ndersa ne Greqi ka flamuj te cdo kombesie por nuk gjen shqiptar. Ai flamur i irriton Greket. Arsyen mund ta dini ju me mire si antar i ketij komuniteti.Dua ketu te sjell nje fakt domethenes se si i irriton komshinjte tane flamuri kuq e zi. Ne kuader te bashkepunimit Selanik-Durres u emertuan dy sheshe repsektive ne te dy qytetet dhe u vendosen flamujte edhe dy pllaka perkujtimore. Ne selanik sheshi perballe stacionit te trenit u emertua sheshi i Durresit . Por, jo vetem qe perurimi ne Selanik u be me mbrojtje nga policia pasi kishte shume qytetare qe protestonin, por te nesermen cdo gje u shkul e u dhunua me bararizmin me te peshtire nga djem pleq edhe plaka. Sot aty nacionalistet grek qe aq qejf i ka PPDNJ kane shkruar Plateia Karaiskaki. Ndersa ne Durres ajo pllake qendron akoma edhe pse e thyer nga grupe te ngjashme si reagim i zhdukjes se pllakes ne Selanik. E njejta gje ndodh edhe me flamurin shqiptar ne Greqi. Jane te shumte rastet kur media dhe opinioni publik greek ka shfaqur nje agresivitet to pashoq kunder simbolit shqiptar. Kjo mund te illustrohet nga nje shembull tjeter edhe me domethenes. Nje grup studentesh te arkeologjise te cilet ben nje tur ne greqi ne kuader te nje programi te UNESCO-s para disa vitesh kishin si distinacion perfundimtar viziten ne akropolin e Athines. Pasi mbaroi vizita, studentet u mblodhen te gjithe dhe do benin nje foto grupi. Njeri nga studentet kishte me vete nje flamur shqiptar dhe e nxorri, por reagimi i rojeve te akropolit ishte skandaloz dhe jo vetem qe nuk lane studentet shqiptare te pozonin me flamurin por per pak e cuan ne polici, ne te njejten kohe kur aty kishte disa italiane qe pozonin me flamurin e tyre. Ky eshte realiteti dhe jo ato trillimet qe sillni juve, dhe kete gje e dine mire shqiptaretqe e kane vuajtur dhe e vuajne ne kurriz te tyre politiken rraciste dhe fashiste te shume klaneve ne Greqi njeri prej te cileve eshte sot pjese e qeverisjes atje.

  1. Shefi says:

   Kjo eshte nje genjeshter e radhes. Flamurin shqiptar e gjen ne disa hotele turistike ne ishujt e Greqise.

 14. mirel says:

  Qirje Barkaqi qepe gojen se shyme pi llapacit.
  Thuaj shyqyr qe nuk po te heq njeri koken se po kerkon te ngresh precedente konflikti midis dy shtetesh. Ndaj mbylle se do perfundosh ne ndonje rreze i mbeshtjelle me flamur grek

 15. Agimi says:

  Ju Mostra vetm sherr dhe percarje kerkoni, por mos harroni se ky sherr qe mbillni nje dite do tiu kthehet dhe do tju djege juve minoritareve ,Jetoni ne Shqiperi me te drejta me shume se shqiptaret dhe cdo dite mendoni per shkaterrimin e Shqipersie…Ju provokatore te ndyre qe nuk ju ze gjumi pa sajuar histori ngateresash mes shqiptaerve e grekeve. ju jashteqitje greke qe jeni bere pronare ne tokat shqiptare, nuk flisni asnje fjale per pronat dhe popullsine shqipatre ne Greqi, per dhjetera shqiptare te masakruar ne burgjet greke dhe te tjere te vrare pa gjygje fare. per mijera shqiptare qe jane detyruar te kthejne emrat, per varret e hapura ne Kelcyre dhe keni fytyre e kerkoni me cdo lloj mjeti te identifikoni territoret shqipatre si greke, Ju te poshter do te jeni te paret qe do te digjeni nga zjarri qe po ndizni me duart Tuaja!

 16. hamburgu says:

  Kush ja boton kete artikull ketij palacoje eshte me palaco se ai

 17. beratsi says:

  Zoti barka te drejtat e minoritetit grek ne shqiperi nuk dallojn aspak nga te drejtat e shqiptareve sa per flamurin. Ju nuk mund te thoni sepse po te ishte nji flamur shqiptar ne greqi cfar do benin greket ti e di mire prandaj mos i fry zjarrit .se nuk del gjekundi

 18. Alban Hamzai says:

  Komuniste pensioniste dhe te rinj islamike! Ne shume shtepi te muslimaneve shqiptare ,sidomos kur ato jane ne ndertim, ngrihet flamuri turk ,ku eshte ajo skuader “patriote ” per ti hequr? Kur konsullata turke Diten e Pavaresise se Shqiperise nga kucedra osmane ne krah te flamurit shqiptar ngre dhe ate turk ku eshte skuadra “patriote”? Kur historian turk perdhos Gjergj Kastriotin ne varrin e tij ne Lezhe ku eshte skuadra “patriote”? Ku jane keta “patriote ” qe si ushqim ideor kane islamin dhe si ushqim material kane drogen dhe vrasjet kur ndodhin te gjitha keto? Dhe ne kete corbe te ndyre islamo-droge-kriminalitet mpleksen ne Shqiperi shume njerez duke filluar nga disa te kupoles shteterore e asaj partiake ,vazhdon tek “historiane” si P.Xhufi e kompani,tek avokate te rjedhur te komunizmit si S.Ngjela e kompani e vazhdon me rradhe deri poshte te ushtaret e thjeshte . Ndersa ata te paret ,pjesa e kupoles ,kane marre persiper pjesen teorike te islamo-droges,ushtaret poshte kryejne pjesen praktike te sulmit poturako-arnauto-islamike per te mbizoteruar ne Shqiperi instiktet islame ndaj pjeses europiane te shqiptareve .Dhe pjesa me e ndritur e pjeses europiane te shqiptareve jane Greket e Himares ,Greket e pjeses tjeter qe banon kudo ne Shqiperi , jane Vllehte dhe ne pergjithesi Orthodhokset e Shqiperise .Keta jane baza europiane e Shqiperise ,te cilet nuk kane kryer asnje krim,nuk kane mbjelle asnje fidan droge ,nuk kane shitur asnje femer, nuk thone asnje fjale te ndyre e jo me te vrasin njerez, jane nherez te ligjit e qe zbatojne ligjet .Mirepo kete pjese te shoqerise evropiane shqiptare nuk e do pjeso islamo-poturake-droge-kriminale shqiptare .Kjo pjese poturake me krimet qe ben provon origjinen e saj nga vrimat e Arabise .Prandaj do shume kohe,do 7 breza qe te ndryshoje,sic thote edhe pjesa evropiane e popullit: Katundar ndro shtate lekure,se qytetar nuk behesh kurre (katundar -jo banor I katundit,por pjesa poturake) . Kot lodhen Italia,Greqia,Gjermania,ShBA etj, kjo pune do 7 breza (pra rreth 300 vjet) per tu evropianizuar pjesa poturake . Nderkohe kjo pjese poturake do mbushe Shqiperine dhe Evropen me droge,me kriminele,me prostitute, me islamizem . Ju lutem botoni komentin tim!

  1. Arbër says:

   Dakord plotësisht me konceptet tuaja, Alban (Hamzai ?!!!). Do të doja shumë të ishte kështu edhe realiteti, por nuk është plotësisht… Sidoqoftë!
   Veçse,Alban, këtë “milet” do të kishte Arbëria në vitet 2000 e ca, pa drejtuesin e duhur që nga 1468.
   Këtë fat na rezervoi historia që nga ajo kohë…
   Problemin ti e ke me prishmëritë, prandaj je i zhgënjyer.Po ky është edhe gabimi yt.
   Alban, t’i marrim shtuar gjërat: së pari, të shpallet dhe të vetë-identifikohet zyrtarisht komuniteti turk në Shqipëri si kudo në vendet e Ballkanit, të ardhur si kolonë e që sot mbrojnë vlerat aziatiko-lindore.

 19. kodrasadikitk says:

  Panojot Barka e Barkat tjere si ky paraqesin raste tipike perfide te mshefte e tejmase dhelpnake qe i kemi pare ,i shofim dhe do ti shofim edhe ne te ardhmen.Ky se pari po e flitete shqipen bukur dhe pasi e din mire shqipen dhe po shtiret si mbrojtesi i lirive e te drejtave njerzore e kuptohet edhe te drejtave te minoritareve qe eshte nji veprim tejet demokratik e human.Zoti Barko vetem njiher mendo per reciprocitet se si jetojne shqiptaret vendas te Greqise ,si u masakruan Qamet te cilet edhe skan te drejte te shkojne te shtepite e tyre ,ti gezojne pronat ,ti bejne festat kombetare e fetareve atje ne Qameri ,ti vendosin flamujte e tyre kombetare ,ti hapin shkollat shqipe ,fillore ete mesme te ken radio e tv programe ne gjuhen shqipe etj etj.Kerkoj keto favore per shqiptaret ne Greqi .Ose ma shkurt e shqip lirite e te drejtat qe i gezon pakica greke ne Shqipni te jene reciproke per Qamet e Arvanitasit e Greqise .Pse flet vetem e vetem per nji ane te medaljes….

  1. BERTI says:

   Meso shqipen ti njehere…Cameri jo Qameri….

 20. aqif tahipi says:

  Propagande panhelenike krejt e genjeshtert qe ne shqiptaret nuk e pjerdhim fort zoti Varka(ri) .Ju dhe padronet tuaj ne gerrqi mund te na beni tju m,arrim seriozisht vetem atehere kur te flisni te verteten historike dhe aktuale pa hile greke.

 21. Varkasi Himariot says:

  Mos jeni budallenj! Flamuri shqiptar eshte flamuri i dores se dyte te Bizantit qe perandori ua jipte si shpernlim per sherbime ndaj tij te gjithe princerve vasale te tij. Nje te tille perandori Bizantin ia dha si shperblim familjes epirotase te Muzakejve pasardhes te fisit grek te molloseve, per sherbimin e dhene ne shkaterrimin e kundershtarit bullgar te Perandorit Vukashenko. Muzakajt ia dhane kete flamur si dhurate te iatit te Skenderbeut per krushqine e lidhur midis tyre. Ioanni Kastrioti e perdori ate si simbol embleme te feudeve te tij nga e trashegoi edhe Skenderbeu.
  Kur vdiq Skenderbeu, i cili si epirotas dinte shume mire greqisht si gjuhe te te atit, por nuk e dime nese dinte shqip, flamuri i tij humbi. Albanet w mbetur ne Shqiperine e sotme, ashtu si harruan Skenderbeun per shkak se luftoi ne emer te mbrojtjes se kristjanizmit, harruan edhe flamurin e tij bizantin simboilin e kristianizmit.
  Flamurin e tij e sollen ne Shqiperi arbereshet e Italise me 1909-1910 ndersa figuren e harruar te Skenderbeut e sollen mes Shqiptareve fillimisht greket e Epirit qe donin t}u jipnin shqiptareve nje simbol trimerie kunder perandorise Otomane ne zgjimin e tyre kombetar dhe ne kuadrin e idese se nje shteti te perbashket dhe me pas arbereshet e Italise. Pra, t’ u jipnin shqiptareve simbolet e kristianizmit per kombin e tzre si te gjithe popujt e tjere te ballkanit dhe te Evropes. Po kujt se !!!??? Ja dilini Ju qe me simbole grekobizantine te luftonin Greqine ne emer te Neotomanizmit !! Turp vertet turp!

  1. undefined says:

   Hahahahahaha te qi…bodrumin e Anastasit more kokrra e b..q.. qe ju ka trullosur me te tilla perralla more copa hajvanesh qe ma keni njohurin per historine sa nje GROPE HALEJE u ngriten jevgjitet e Pontit sumezit e Anadollit dhe duan ti tregojn Albaneve historine e flamurit hahahaha keta jevgjite we qelben era sufllaqi e hurdha keto kerma te poshtra libanezo-kurdo-siriane qe na qelben kete Gadishull Ilirik ptuuuu fare e poshter kanceroze

 22. Aleko says:

  Hiqe ate emer alban se nuk te takon ty o zotnia hamzai, sepse ty sbesoj se te lidhe gje me Shqipetaret .Propaganda shoviniste e megalidhes dhe prifterinjve monstuoz grek qe vetem me punen e zotit nuk merren te ka shplare 3\4 e trurit o lume e perrua.E ke fut veten ne ushtrin e pjeses me te verber greke qe kufirin e saj ,pasi ka marre jo pak po 15 mije km2 toke arberore , oreksi nuk ju mbyll por don ta coje kufirin deri ne shkumbin…Prandaj ti dhe soji yt I shpifur perpiqen te krijojne minoritete te reja ne gjithe trungun e mbetur te gjakosur te shqiperise te coptuar nga egersirat greko serbe , duke e lene vendin e shqiponjave vetem me male shkembore dhe me nje rrip te ngushte toke fushore kenetore qe veshtire se ushqen nje grusht kanarinash…Arrini deri aty sa dhe Himarjotet e laberise ,apo vllehet e shqiperise qe jane ne trojet arberore qe ne Kohen e Ilirise ,kerkoni me cdo kusht ti futni ne stanin tuaj , qe eshte stani me I shemtuar qe nje rrace conglomerate ardhacakekesh arabesh ,rus serb vlleh e arvanitas ,ja dolet qe te mblidheshit ne kete stan dhe te formonit grekun e ri te greqise se lashte edhe pse me nje gjuhe tjeter..Vazhdoni mbillni urrejtje, dhe kerkoni gjak se koken tuaj do thyeni..Shqipetaret sot jane factor ne ballkan dhe peshorja nuk anon me nga ju…..harroeni…

 23. hahaha says:

  Kush ja botom shkrimet ketij legeni ky eshte nje skuth i ndyre i njeaneshem qe vjell vrere kunder shqiptareve dhe mbjell percarje ne cdo shkrim te tij mjaft me shkrimet e ketij zagari te ben te vjellesh me antishqiptarizmin dhe manipulimet e historise e te vertetes

 24. Para Laci says:

  Na cate trapin ju greket me te drejtat e njeriut. Shqiptaret jane vra e pre nder shekuj nga greket e serbet e ju ankoheni per nje lecke. Shkoni ne anadoll ne token tuj dhe rrini rehat.

  1. Altin says:

   Ne Anadoll kemi vajtur ne kur i sherbyem si i vetmi popull i ballkanit Turqise dhe e ndihmuam te shkaterroje te tjeret…prandaj dhe u katandisem ashtu….na dha poste, toka Turqia andej kendej…tere bejleret dhe agallaret ishin tanet qe benin keq ndaj te tjereve dhe kjo eshte arsyeja qe gjithmone kemi vuajtur…..

 25. DETARI Atllantidhes? says:

  Nuk ka minoritete ne Shqiperi , pervec jevgjiteve dhe harixhinjve.
  Ata qe i quajne minoritare,jane thjesht shqiptare ortodoks .

 26. Arjan says:

  Qirje panajot e qirje hamzai ky “himarioti” greku pse nuk e ngriti flamurin e gjysh janulles ne kohen e enverit ose ne kohen e SKENDERBEUT di gje te na thuash .Ne kohet e te madhit Skenderbe nuk kishte pizhama kurse ne kohen e Dulles ja q—- nenene 7 breza.

 27. Gjon Leka says:

  O Barkë, o tradhëtar i helenizuar! o prostitutë etnike! Këtu je në Shqipëri, nuk je në Greqi. C’do helenizmi në një shtet tjetër? Ik o fytyrë e ndyrë që nxit urrejtjen midis shqiptrëve e grekëve.

 28. enzo says:

  Si i prejardhur nga familje me origjine bujkroberish te bejlereve te Libohoves, nuk shkruaka keq ky xhaxhi Barka.

 29. DASHAMIRESI says:

  Njeri shume i dobet ne karakter ! Si nuk fole , nje here te vetme
  si shtetas shqiptar , me te cilet ke nje jete te tere dhe me siguri
  ke kaluar mire , i rrethuar me ngrohtesi e respektin e duhur !
  Je bere vegel ne duart e ekstremisteve “Vorio-Epiriote” dhe do ta
  mbyllesh jeten me enderren mesjetare te “Megaliidese” !

 30. elmaz cekrezi says:

  Ky barka shume njeri negativ,i thone nje fjale e urte,(ha buken e shqiperis ben duvane e grekut) nuk desha ta thosha ndryshe se do me thoshin shko te erdogani.Po tu shkeleshin te drejtat minoritarve greke sa cu shkelen te drejtat shqiptarve ne greqi,beshe nami.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *