Prej 20 vitesh Nikollë Marku 90 vjeç feston pas hekurave në ditën e parë të vitit, mori hakun e djalit…

nikollNë këtë qeli të dënuarit të presin me karamele. Shkak është jo vetëm festa e Vitit të Ri. 1 janari është ditëlindja e 86 e Nikoll Markut.

20 vitet e fundit të jetës Nikolla i ka kaluar nëpër burgje. Arsyeja siç thote, mori hakun e të birit të vrarë në ‘97.

“Ai vrau, unë vrava atë, gjykatën e vraftë zoti që më dënoi mua kaq gjatë”, thotë ai për Top Channel.

– Ke dalë ndonjëherë me leje shpërblyese?

“Kam dalë njëherë para nënte viteve, martova djalin më lane 3 -4 orë dhe më kthyen prapë këtu”

Si gjithmonë për vitin e ri dhuratat kryesore në burg janë ushqimet dhe veshje, por si cdo vit mes tyre fëmijët i kanë sjellë Nikollës edhe kalendarin e 2017 , ditët e të cilit nisen në burg

“Edhe këtë nuk e le këtu, e nxjerr nga burgu. Tani është kalendari i 2017, edhe këtë do ta kthej pas kur të mbushet ose dashtë Zoti iki me gjithë në shtëpi”, thotë ai.

Tashmë Nikolla është gjysh me shumë nipër e mbesa të cilëve nuk u shkruan asnjëherë letra apo kartolina për shkak se ata e vizitojnë shpesh.

“Dua t’i përqafoj fort, ja të hap duart kështu, dhuratat më të mëdha në jetë janë dashuria dhe gezimi”.

-Kujt doni t’ja jepni këto dhurata?

“Dashurinë dhe gëzimin e fëmijëve dhe djemve të mi e nuseve të tyre”.

Atij i kanë mbetur dhe katër vjet burg. Por për moshën e tij kjo do të thotë se liria e tij në moshën 90 vjeç mund të provohet e pamundur. Për të fjala amnisti do të thote jetë më tepër.

“Me qenë me mlëshue 1000 herë faleminderit zotit  po me çuan tek fëmijët të vdes tek ata, 1000 herë faleminderit edhe shtetit  po me lëshuan gjallë”, shprehet ai.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Prej 20 vitesh Nikollë Marku 90 vjeç feston pas hekurave në ditën e parë të vitit, mori hakun e djalit…”

 1. Mo says:

  Me vjen gjynaf nga ky plaku???

 2. elton says:

  Del Lul Berisha qe paguan, ky qe nuk paguan del 3 ore

 3. Fuck it says:

  Lereni more pisa. Ai hakun ka mare ate qe se beri shteti I shkerdhyer u detyrua e beri ky. A ju denofte zoti qe mereni me nje plak 90 vjec. Po Saliu qe vrau dhe preu prej 20 vjetesh pse se denoni. Apo gjetet kete te keputurin. Lereni dhe ato vite qe I kan ngelur te gezoje dhe ky.

 4. Lugati says:

  cojeni t rri me arrest shpije ju qifsha rracen…ju keni n parlament nonen e krimit sale berishen edhe baben gramoz rucin xhepistin erjon brace ene like qurravecin e kte e leni m burg eeeeee ku je shtet ku je

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *