Theodhoros Pangallos: Rama frymëzohet nga Turqia. Shqipëria po bëhet vepron Greqisë, njësoj si në kohën e Musolinit

pangallosNga Theodhoros Pangallos*

Rrugëtimi i gjatë i Shqipërisë drejt demokracisë postkomuniste filloi më 11 prill 1985. Atëherë vdiq dhe u varros me nderime të mëdha Enver Hoxha, lideri i komunizmit shqiptar, i veçantë në llojin e vet dhe përkrahës i idesë së ndërtimit të socializmit në një vend të vetëm, megjithëse Shqipëria kishte shumë veçanësi dhe ishte jashtëzakonisht e vogël.

Enver Hoxha kishte zhbërë shumë prej strukturave dhe zakoneve shoqërore mesjetare të shqiptarëve dhe kishte kryer shtetëzimin e bujqësisë, aktiviteti kryesor prodhues i popullsisë së vendit. Që prej vitit 1970 e në vazhdim, tirania që ai ushtronte, merr një karakter krejtësisht personal. Pushtohet prej një manie të theksuar persekutimi, sipas së cilës do ta sulmojnë “monarkofashistët” grekë dhe e mbush vendin me bunkerë krejtësisht të panevojshëm nga çdo pikëpamje, në mënyrë që “çdo shqiptar të mbrohet pranë shtëpisë së vet”.

Njëkohësisht, torturat, ekzekutimet dhe përndjekjet sistematike policore nga “Sigurimi” famëkeq, e bënin jetën në atë vend, gjithnjë e më të vështirë.

Me gjithë këto, dhe pavarësisht faktit se Shqipëria, si aleat i Italisë, do të konsiderohet botërisht si një anëtar agresor i Boshtit, me gjithë izolimin e regjimit shqiptar, i cili, edhe në kampin socialist ishte përplasur me Titon e Jugosllavisë fqinje, me revizionistët rusë që prej Kongresit të 20-të dhe në vazhdim me Kinën, Greqia tregoi një interes aq të madh për rivendosjen e marrëdhënieve, saqë në vitin 1987 Këshilli i Ministrave vendosi të heqë gjendjen e luftës midis dy vendeve.

Në vitin 1989, pasardhësi i Hoxhës, Ramiz Alia, pavarësisht pritshmërive të tij, nënshkroi marrëveshjen e Helsinkit, duke njohur në këtë mënyrë ekzistencën e të drejtave të njeriut dhe nevojën e mbrojtjes së tyre.

Sigurisht që Shqipëria nuk u bë demokraci nga njëra ditë në tjetrën, dhe as që ishte ndonjëherë demokratike në të kaluarën.

Por a ishte e nevojshme vallë që shoqëria dhe populli i saj fatkeq të përjetonin atë regjim, që u krijua nga pakica për pakicën, para se ai të transformohej dhe të kërkonte votën e çdo qytetari si dhe shumicën, si bazë legjitimiteti të pushteteve?

Në shumë zona të vendit, regjimi komunist filloi të shkërmoqej dhe kjo gjë pati pasoja të tërthorta për sa i përket mënyrës se si funksionin disa mekanizma represioni të së kaluarës.

Për shembull, rivendosen kontaktet midis fshatrave greqishtfolës që ndodheshin në të dyja anët e kufirit.

Në përmasa të vogla në fillim, por në mënyrë të vrullshme më vonë, shfaqet tendenca e largimit drejt Greqisë, e cila që nga viti 1991 merr përmasa masive.

Llogaritet se në vitin 1992, në një total prej dy milionë banorësh nga popullsia aktive e Shqipërisë, një milion prej tyre, domethënë 50%, kishin kaluar në Greqi.

Në atë periudhë, Antonis Samaras viziton Derviçanin, kryeqendrën e Dropullit, domethënë të zonës më të pastër nga ana e përbërjes së popullsisë, në minoritetin grek.

Ndërkohë që sazet popullore vijonin të luanin, z. Samaras i fton banorët që të vizitonin vëllezërit e tyre në Greqi, të cilët i prisnin krahëhapur.

Kjo “krahëhapur” meriton një diskutim tjetër.

Por është fakt se, përpara se të niste ajo valë imponuese në përmasa e emigrantëve, ushtarët e armatosur të regjimit nuk po u qëllonin më me armë të gjithë atyre që e kalonin kufirin në mënyrë të paligjshme.

“Shooting borders” e regjimit shqiptar nuk po i mbanin më të veçuar të dy popujt, të cilët, për shekuj me radhë kishin përjetuar së bashku dhe të përzier me njëri-tjetrin peripeci të shumëllojshme.

Zgjedhjet e para, të cilat u zhvilluan në një nivel minimal lirie, i fiton Partia Socialiste, vazhdim dhe zgjatim i regjimit të mëparshëm.

“Free but not fair” (të lira por jo të drejta) i karakterizon Këshilli i Europës ato zgjedhje. Ky etiketim ishte i saktë.

Nuk ekzistonin, p.sh., në atë periudhë, automjete private dhe ndërtesa private, kështu që kandidadët e opozitës duhej të përballeshin me kundërshtarë që lëviznin me automjete të shtetit dhe i kishin zyrat dhe selitë e tyre elektorale brenda ndërtesave shtetërore.

Në vitin 1992, në zgjedhjet e dyta, fituese shpallet opozita liberale me liderë Sali Berishën dhe Gramoz Pashkon.

Në vitin 1996 realizon vizitë zyrtare në Tiranë Presidenti i Republikës së Greqisë, Kostis Stefanopoulos.

Ministrat e jashtëm të të dy vendeve, Pangallos dhe Serreqi, nënshkruajnë “Traktatin e Miqësisë, të Bashkëpunimit dhe të Fqinjësisë së Mirë”.

Dy vjet më vonë, ky Traktat ratifikohet nga Parlamenti grek.

Ajo që kërkon z. Rama është diçka krejtësisht e pakuptimtë, sepse vendos karrocën para kuajve.

Kërkon që të ratifikohet aposteriori në Parlament vendimi i Këshillit të Ministrave i vitit 1987, në një kohë që ekzistenca e Traktatit të Miqësisë presupozon se marrëdhëniet midis dy vendeve janë rivendosur dhe gjendja e luftës i takon së kaluarës. I gjithë ky diskutim ka karakter propagandistik.

Zoti Rama nuk na e thotë se çfarë dëshiron konkretisht, që ngre këtë çështje inekzistente dhe e përfshin në një paketë çështjesh, prej të cilave, disa ekzistojnë realisht dhe meritojnë një trajtim serioz, ndërsa disa të tjera janë inekzistente, rrjedhimisht krijohen artificialisht.

Por edhe vetë ideja e paketës si e tillë, është e frymëzimit turk dhe ka të bëjë me faktin se Turqia dëshiron “negociata” që nuk do të kenë kuadër të qartë ligjor, por do të mbështeten te raporti i forcave.

Por a e ka siguruar me të vërtetë Shqipëria e zotit Rama një raport të tillë?

Apo ndoshta mbështetet te premtime marrëdhëniesh të paligjshme që mund të rezultojnë të kota dhe fatale?

Hera e fundit që Shqipëria lidhi aleancë kundër Greqisë, ishte me Italinë e Musolinit.

*Ish-ministër i Jashtëm i Greqisë

REMOTE_ADDR:[]

56 komente në “Theodhoros Pangallos: Rama frymëzohet nga Turqia. Shqipëria po bëhet vepron Greqisë, njësoj si në kohën e Musolinit”

 1. ti je muslimon,si i tile je i pabese e bukeshkal..........allah uakbar! says:

  asnje leshim nga Greqia per te pabeset tourk’alvanoi…………….allah uakbar!

  1. Giasou Janulatos alvanoarxidoglyftoi says:

   To mouni tis manas sou……. koloalvane bithekir i janulles

   1. ti je muslimon,si i tille je i pabese e bukeshkal..........allah uakbar! says:

    reee ouuuussstttt,palioaderfara tourk’alvane………….

    1. Adriatik says:

     Teodoros e di qe turkoshqiptaret jane leva ne ballkan te padronit te tyre rexhepit po i kane bere keq llogarite.

     1. tfgs1 says:

      po kush ua var ketyre pisave sunite,kudo qe shkojne neper Evrop iu fusin ”to makri” si Erdoganit…………….

      1. qipro says:

       ju ku doli edhe QAFIRI JANULL PEDOFILIT..PANKAROS e ka te drejte te flasi kshu se ka pension per gjith jeten nga shteti jemenit(grek) po kto shqiptaret per 300 evros nuk u lodhen tu i lepi bolet e vyshkura pedofiliterrorristit janullaqis

      2. Projekti says:

       Pangalos thote se Enver Hoxha e bunkerizoi Shqiperine nga frika per greket. Vete Enveri ne asnje prej shkrimeve te tij nuk i jep rendesi te vecante grekut. Perkundrazi, ne te gjitha shkrimet e tij dhe dokumentet e kohes theksohet rreziku nga Anglo-Amerikanet dhe Jugosllavia. (Kjo eshte shume e thjeshte per tu kuptuar perse, xhaxhi ua kishte marre doren grekeve, ua kishte zbutur me shume se nje here kurrizin) Pse Pangallos kerkon te beje publikun grek te besoje nje rendesi qe Greqia ne fakt nuk e kishte? Nqs Greqia eshte aq e rendesishme ne bote, pse greket duhet te ulin veten dhe te shpikin per “frikrat e Enver Hoxhes, diktatorit te nje vendi te vogel e te varfer”? Se sa bota ua var grekeve duket haptazi. Me pak se nje perqind te GDP se BE dhe SHBA do mjaftonte per te fshire borxhin e Greqise. Pse nuk ju ndihmojne? Pse ne masat anti krize qe BE vendosi per vendet antare te zhytura ne borxhe, kushtet me renduese ishin ato per Qipron? Po Putin pse nuk ju ndihmoi? Ndoshta sepse u pelqen tjua fusin “to makri”. Ne fund te fundit ka qene tradite e vjeter greke qe djemte greke te quhen burra vetem pasi tua fusi nga prapa nje i moshuar. Greket kane pasur rendesi vetem per Turqit, se bijat greke lindnin sulltane trima. 🙂

     2. lelegu says:

      Turkogreket e 1922 do hane te gjatin turk……..ok vrromo evgjit i pontitt………….dylber janulle……… eja lepija koqet shqiptareve……… hahhaaAa

    2. robert says:

     Turku Turku ik se ardhi Turku dhe cahu daullen …

     1. me thene te drejten says:

      Pangallo eshte nje shtetas grek dhe konceptet e informacionet qe ka, jane marre sipas nje kendveshtrimi te caktuar,qe mund ti kete vetem nje shtetas grek, qe nuk e njeh realitetin shqiptar drejperdrejte,por nga cfare i thone te tjeret (qofte edhe organet e zbulimit dhe informacionit te atij shteti). Prandaj mos prisni te kete ekuiliber dhe llogjike te qendrueshme ne ato qe mund te thote nje shtetas grek,qofte ky edhe me origjine shqiptaro-arvanite si Pangallo! Ai dhe te gjithe si ai,nuk ka as me te pakten mundesi te kuptoje shume e shume ceshtje te realitetit shqiptar!!! Ketu na jane torollepsur njerez qe jetojne ne Shqiperi,ju kerkoni llogjike dhe ekuiliber nga Pangallo,qe e njeh Shqiperine ndoshta me pak se Henen 😉

   2. Tahipi says:

    Palio pusta, arqifoglifi

   3. Tahipi says:

    Palio pusta, arqifoglifi

  2. greece and turkey are shit says:

   nuk cuditem nga ky plehre me gjak Shqiptar qe ka shitur gjakun e tij per nje cope kryq pasi kete e kane bere shume veta, keshtu qe vafsh ne djall pangall dhe mos na caj shume trapin. Ne rast se ju te atikes doni te rrini nen peshe e kryqit te urryer te kishe greke neve nuk na plas kari fare per ju sepse edhe ju nuk ju ka plasur kare per veten tuaj POR, POOOOOOOOOR, harrojeni Epirin dhe Maqedonine sepse atje ka akoma njerez qe i thone bukes buke. Te fala janulles dhe sa per aleancen me italine doja te te kujtoja vetem kercenimet e Enver Hoxhes e te Mehmet Shehut qe ju bythqira lulishtesh te merrnit arratine 100 km larg kufirit Shqiptar sepse atje brenda greqires jau vuri kufirin Mehmet Shehu.

   Sa i perket turqires ju plehrat e greqires keni perfituar prej saj duke na i marre territoret neve keshtu qe mos e bej si hajduti qe thote “kapeni hajdutin”, ju jeni fare e keqe si ata dhe ne ishim te vetmnit qe luftuam kunder turqires si dhe kapedanet arvanitas te greqires se sotme. Ne nuk e shesim gjakun as per kishe e as per xhami ndaj ju rrofshin kryqet e duvate, pjelle e keqe dhe gen i bastarduar me sperme libanezo-qiprioto–turke.

   te fala janulles se eshte bere shume sexy keto kohet e fundit.

   1. griffoni says:

    Pangallos eshte shqiptar arvanitas ,,,qe e ka deklaruar dhe e deklaron haptesi origjinen e tij ….ai nuk ka munguar ta thote troc ne 20014 ne mes te parlamentit grek se e vetmja pasuri qe na ka mbet ne arvanitasve eshte gjuha shqipe qe duhet ta ruajme si syte e ballit ……..jo kushdo ben nje deklarate te tille ……por ai eshte zyrtar grek dhe natyrisht qe ai mbron interesant e vendit te tij …….

    1. Greece is shit says:

     pse cfare i beri Rama atij? Qe kerkon te drejtat e Cameve? Qe tha se ne Athine e gjithandej flitej Shqip? Ku eshte problemi qe kane me Ramen?

    2. albaniafirst says:

     po griffoni edhe mund ta kete thene kete gje Pangallosi, por si eshte gjendja e gjuhes shqipe te alvanitasve ne Greqi?
     Mos u lodh se ta them une … zero me xhufke. Ata edhe kur flasin shqip e bejne nen ze qe te mos I degjojne. Ne te kunderten, minoritaret greke ne Shqiperi kane edhe Universitet ku edukojne mesues per tu mesuar femijeve minoritare gjuhen e tyre greke. Me thuaj sa shkolla shqipe ka ne Greqi? … zero, apo jo?

    3. dikush says:

     Atehere pse nuk hapin shkolla, televizione dhe radio ne gjhuhen arvanite. Vijm ne nga shqiperia UA mesojme. Shpresoj qe edhe kjo kerkese te jete ne axhenden shqiptare. Shkolla ne gjuhen aevanite die pike.

   2. xxx says:

    po kryq asht kryq,ke katolik ke ortodox nji fe eshte,vetem,veq mvaret me qfar kalendar punon,a me gregorjan a me justion,lexo pak si janulla si marku per shqiptart jan nje si tke lexu histori.

    1. ay qy says:

     Ik or tyrceli Preshekar meso dhe ca fjale shqip! RROT CARI!

  3. Haaaaa says:

   Ky ish ministri Pangallos edhe ne kete interviste nxjerr helmin e zi te shtetit te vet si pasardhes te atyre qe perdoren KALIN E TROJES per te pushtuar vendet e tjera me dinakeri!
   E sjell verdalle dinakerine duke u marre me historite e Shqiperise se kohes se Enver Hoxhes,bile hapur fare deklaron se,” ne(greket) e kondiderojme Shqiperine si aleatin e Italise dhe do te konsiderohet boterisht si antar agresor i boshtit…!
   Hera e fundit qe Shqiperia lidhi aleance kunder Greqise ishte me Italine e Mussolinit”!
   A ka deklarate me te hapur se kjo ,qe hedh poshte dinakerite e grekeve,gjoja se nuk kemi asnje problem me Shqiperine?
   Po me Italine fashiste,o fashist grek,a keni ju ndonje ligj lufte?
   Si mund te shpallet agresor Shqiperia e pushtuar nga fashizmi dhe ata dy batalione me shqiptare qe u vune ne vijen e pare te frontit grek nga fashistet u arratisen dhe braktisen frontin,si i quan ky puro mashtrues?
   Po Greqia,o Pangallos,a nuk e sulmoi Shqiperine per ta pushtuar ne gusht te vitit 1949,por nuk e realizoi,sepse mori pergjigjen e duhur nga ushtria shqiptare?
   Ju nuk e shfuqizoni ligjin e luftes me Shqiperine,se keni hallin e CAMERISE dhe pronave te cameve atje!
   Dhe kjo behet vetem me Gjykaten Nderkombetare te Hages e jo me dipllomaci!

  4. Tani says:

   Hahaha qenkan turrur te gjithe agjentet e Greqise ne kete faqe per te bere propagande kunder Edi Rames. Hahahaha Hani m.t, kot e keni. Edi Rama ka gjak shqiptari dhe nukm ka nevoje per akuzat tuaja te terbuara per gjoja pro-turqi. Ju greke keni bere masakra kunder popujve minoritare te Greqise perfshi ketu maqedonas, bullgare, rumune, dhe shqiptare. Me planin famekeq te Mbretit bavarez Otto ju shkulet nga tokat e tyre popujt qe kishin jetuar per shekuj ne ato treva me qellim te zhbenit historine. Por keni deshtuar. Per me shume se 200 vjet arvanitasit edhe sot e kesaj dite flasin shqip dhe ne mund ti kuptojme, edhe pse flasin gjuhen e tyre te lashte edhe pse nuk ju hap asnje shkolle per mesimin e gjuhes se tyre te nenes. Keni vrare e rrjepur te gjalle te gjithe ata qe flisnin per kontributin shqiptar ne berjen e Greqise. Keni vrare ne menyren me te paturpshme gra dhe femije si burracake qe jeni. Jeni jelloj me ISIS, nuk keni asnje ndryshim. Dhe tani qe ne po ju themi te vertetat ato ju djegin. Menduat se ne do te harrojme. Populli shqiptar ne harron. Do te vije dita qe do te hakmerremi per masakrat qe ju keni bere shqiptareve. Prandaj terboheni dhe cmendeni sepse dridheni si Makbethi para hijes se Jagos. Hahaha Rrofsh e qofsh more z. Edi Rama qe i ke bere keta te flasin me veten. Nuk kane fund kuzhinat mashtruese te Beogradit dhe Athines. Filluan perhapje te koordinuar te mashtrimeve anti-qeverise Rama dhe anti-shqiptare. Shpresojne dhe do te rrjedhin miliona dollare per ta bere Shqiperine e Rames lesh e li. Qeveria duhet te jete shume vigjilente. Do te perhapin genjeshtra, do te kryejne krime me sherbimet e tyre te fshehta (Berishovicet, Bashovicet, dhe Dulet i kane gjithe andej). Kujdes qeveri! Rrisni vigjilencen para zgjedhjeve. Do te perpiqen te destabilizojne vendin me propagande, krime, vrasje dhe dhenie fonedh per veprimtari terroriste. Berisha dhe kompani kane filluar ta bejne te qarte qe do te fillojne veprimtarite terroriste. Hani mutos juve jevgjitet e greqise qe beni komente. Duket i njejti spiun e megalise qe ndryshon emrat dhe eshte turrur ne kete portal me urrejtje dhe genjeshtra. Ha m.t or tej kushdo qofsh.

 2. Asus says:

  Si gjithmone Pangallos percjell vetine greke te pabesise. Traktati I miqsise I nenshkruar me 1996, duhet te cekte edhe ligjin e luftes. Po nese nuk u be atehere, cte keqe ka te behet tani? Qellimi pse gjithe qeveritaret grek e fshehin ose I shmangen existences se atij ligji, si ne kete rast, eshte efekti I atij ligji, pastrami I Cameve.

 3. Kellira says:

  Kjo deklarate eshte per t’i kujtuar atyre “patrioteve antikomuniste” prej leshi se ne cfare sikleti na futen duke i shpallur lufte Greqise perkrah Italise. Bota funksionon me dokumente dhe jo me opinione.

  1. Giasou Janulatos alvanoarxidoglyftoi says:

   Gamisou vre kellirë. Nje injorant me 4 klase si ty nuk mund ti kuptoje keto gjera

   1. Kellira says:

    Duhet te mesosh shqip ta kuptosh. S’ke faj.
    Jam i bindur se edhe me greqishten nivel cobani ke. Jo me shume.
    Ja u bejne mire ata greket qe ju trajtojne si fshatare ordinere.

    1. Kolera turko-greke says:

     Kellira erdhe te hash mut ne forum…? Do te hash edhe mutin tim bashke me ate te jevgjiteve ? Eja na lepi koqet ne shqiptareve……. vrromo evgjitjan ptuuuu rrace e qelbur azieeeeee

     1. me thene te drejten says:

      Pse kercen kot!? Ky “Kellira” tha nje te vertete te padyshuar,qe bashkepunetoret e fashisteve (kolaboracionistet) pervec te tjerash kane bere edhe nje FAJ te madh antikombetar! Duke i shpallur lufte Greqise ne krah te Italise fashiste,i kane dhene Greqise nje argument qe ta sulmoje politikisht dhe juridikisht Shqiperine edhe sot e kesaj dite. Kjo nuk e ben as me te mire e as me te keqe Greqine,ajo mbetet ajo qe ka qene, nje shtet PISOGLENDASH dhe MASKARENJSH! Por kjo e vertete na tregon edhe sot e kesaj dite se kush ishin kolaboracionistet atehere e kush jane pinjollet e tyre sot.
      E vetmja arsye qe mund t’ju beje qe te kerceni e te kundershtoni eshte vetem nese jeni edhe ju PINJOLLE KOLABORACIONISTESH,pra tradhetaresh te atdheut! Vetem atehere mund te perligjet kundershtimi juaj 😉

 4. Shqip says:

  Drejte! Sa here lepihen me dictatorial Erdogan,krijohen acarime artificiale me fqinjet ke haine buke 1 milione shqiptare dhe Ku chère Ku i populllsis eshte me origine shqiptare.Thirrini “qypit”,se Saliu Nuk i ka lene as ushtri e as mbrojtje vendit tone,o uafer ne politike ne e mardhenieve nderkombetare,qe ndiqni gjurmet e Sali malok kaukazit

  1. kuriozi says:

   Mund tè na thoni ‘shqip’ se ata njè milion shqipètarè qè ‘hanè bukè’ nè Greqi, jua falin apo e fitojnè me shpatullat e tyre ?!?

   1. Shefi says:

    E pse u dashkish qe ta fitonin ate buke goje ne Greqi dhe jo ne vendin e tyre ne Shqiperi, po kete a mund te ma thuash?

 5. Europian says:

  Si mund te thote ose mendoj nje politikan i vjeter,i cili e mban veten edhe per “pro evropian” …se ligji i luftes nuk ka problem?!?!?!?!?!
  Mos ka filluar djeten ky,edhe s’esht ne rregull?

 6. saliu says:

  PO pse ja kerkoni duke u lutur te heqin ligjin e luftes kte nuk e kuptoj , po le ta mbajn ta fusin ne byth , kush po i dhjet me ate ligj muti , qendroini larg ktyre kurvave qe kan borxh 100 fishin e porodhimit te vet ekonomik , nje vend muti i marr fund , mir e kishte ENVERI qe si dhiste fare i tregonte gryken e topit dhe kurr nuk i tha per 50 vjet se ke ligj lufte , as qe i rruhej fare , kta legena keshtu e duan , mjaft i lepit bythen kti shteti funderin se kujtojn qe me kte ligj na kan ne dor munit e greqis .

 7. Gjorku says:

  Kohè mè parè lexuam njè intervistè tè ish K/m i Greqisè Pangallos…sot po lexojmè njè tjetèr Pangallos qè duhet tè jetè i ‘Riu’. Gjèja e parè qè shqetèson dhe qè ja vlen tè theksohet, èshtè qè, shikoni se sa ndryshojnè brezat nè vite ! Nuk mjafton vetèm “fara”e gjitha ajo qè do ti japè jetè dhe ngjashmèri, por èshtè “dheu” ambienti ku kjo “farè” do tè zhvillohet ! Dhe nuk paska gjè mè tè hidhur se sa kur kjo “farè e mirè” rritet shtrèmbèr nga dheu i keq ! Njè leksion jete duhet tè nxjerin tè gjithè ata mèrgimtarè qè ndodhen me familjen nè Greqi. – Edukoni fèmijèt me dashuri pèr Shqipèrinè dhe gjuhèn shqipe qè tè bèhen njè lidhje e fortè midis dy vèndeve dhe midis popujve e jo tè bien nè nivelin e kètyre arvanitase qè u bènè mè grekèr se grekèrit duke urryer atdheun e tyre.

 8. undefined says:

  Ti me ate alahu akbar motren e fisin ku ti kesh fole shqipen tamam si shqiptar perdor llafet shqip kurse allahu akbar te pafte motren me katersh

  1. ti je muslimon,si i tille je i pabese e bukeshkal..........allah uakbar! says:

   O beqir,me 90% muslims/turq shqipfoles nuk ka gjuhe tjeter vec asaj arabe,ok!
   Dhe ti qe luan ”shqiptarin” bej nje xhiro nga varrezat e gjysherve apo prinderve te tu e do te shikosh se mbi krye kane nje gjysme hene/allah uakbar[SYMBOL TURK] e jo symbol shqiptar ndersa shqiptaret e vertete[kristianet] kryqin e te pareve tane,kryqin e G.Kastriotit,ok!
   Ade gamisou tani palioarapi……………

   1. lelegu says:

    O turkobytha po ato evgjitet greke te pontit nuk jane aziatike ata ore pederast bythshpum…

    Gjergj Kastrioti ty do te te kishte futur shpaten ne bythe e do te te kishte masakruar si qen, ore jevg anadollii…….. s’ke asnje lidhje me Gjergj Kastriotin ti se ai urrente bythshpumat si puna jote…….

 9. RAJAN says:

  Ore cbllokoni ligjin e luftes se keni bllokuar pasurite shqiptare ne greqi . Mjaft na cate koken me insinuata e cpifje.

 10. Valter says:

  Pangall0s, gjithmone di se cthote panvarsisht a na pelqen neve apo grekeve.

  1. ay qy says:

   Edhe idiote si ty dine gjithmone te thone mencurira,pavaresisht se e bejne kur shonin veten ne pasqyre 😛

 11. genci.... says:

  Ky , palioarvanitasi , eshte ai qe ka thene ate thenien e fameshme “Bashke i hengrem” .E kishte fjalen per borxhin grek..Por duhet ti permendi dikush ketij hajvanit se Shqiperia ishte nen sundimin Italian e si mund te lidhte aleance me italine…?Perse nuk mbajne ligj lufte me Italine apo me Gjermanine qe i pushtuan?Gjejne Shqiperine nje vend te pafuqishem e tallen ca legena si pune ketij bullafiqit qe e ka mohuar populli i tij..Dikur kendonte si kaposhi ne maje te gardhit e sot na flet si derri i zhytur ne balte….Ik o Pangale dhe lerua keto gjera brezave te rinj , se teorite e tua nuk i ha as qeni….

  1. shefi says:

   Me Italine eshte neneshkruar pikerisht i njejti traktat miqesie si me Shqiperine ne 1996.

  2. askushi says:

   E ke gabim. Italia mbas lufte u ktheu Dodekanesat(Rodosi dhe ishuj te tjere) Greqise dhe demshperblim. Dodekanesat gjer me 1947 ishin nen sovranitetin italian.
   Me Gjermanet akoma ekzistojne telashet e demshperblimeve.

 12. pro says:

  ..nje grek,politikan,qe flet qarte,me urrejtje per te drejtat e shqiptareve te shkelura nga ata dhe te pohuara kesisoj..shqiperia nuk do hyje ne BE si kale troje,si greqia…me thesin e genjeshtrave ne kurriz..shqipetaret,me te vertete jane te varfer,por jo ne shpirt si politika greke…ngacmimi i kesaj teme,eshte nje pasqyrim diskret qe shqiptari i ben grekut ne opinion dhe sidomos pohimi i egzistences…ligji i luftes eshte nje kembane per grekun,se shqiperia per ne BE do ta kaperceje grekun..me sa duket se Turqia,do te anuloje traktatin e Luganos per ishujt..!!!..greqia do te fundoset nga palo-politika e vet hajdute.Edi Rama mund te jete i keq,por politiken greke e vuri ne rresht me kete çeshtje idiote,me ane te se ciles kujton se do vjedhe pambarimisht pronat e shqiptareve,çame.

 13. Balerina says:

  Po Pangalos, sikur është me “origjinë shqiptare”…???!!! Pse kafshuat gjuhën more turkoshakër-këllira…që dini vetëm të shani me gjysma fjalësh të ulta (si injorantë analfabetë që jini)…???!!! Të pabesë dhe mosmirënjohës deri në palcë me bamirësit dhe kurriz përkulur e bythëlëpirës mjeranë, me ata që ju shfrytëzojnë dhe ju shkelin…!!!

  1. eeeeej says:

   Meqe eshte me origjine shqiptare kjo do te thote se cdo idiotizem qe thote ai apo cdokush tjeter, duhet ta pranojme!?
   Ti psh je me origjine balerine,kjo nuk do te thote se di te luash edhe futboll 😉

 14. Faro says:

  E bardha eshte e zeze, e zeza eshte e bardhe, thote ky mangalli – osi

 15. Ky eshte shembulli me i mire i pabesise dhe poshteresise arvanitese jane keto lloj arvanites qe mbajn te ndezur pishtarin e antishqiptarizmit

 16. Ky do nje turk mustakosh t’ia cosh te familja dhe atehere ulet ne gjunje .

 17. Shqipe says:

  z.Pangallos….DUKET SE JE BERE “Parangall”…i Qarqeve Ekstremiste Greke…
  1-Nje Traktate Miqesie qe na thoni more Zoteri qe Nen shkruat dhe u “Ratifikua” pas Dy Vjetesh nga Parlamenti Greke..nuk do te thote se LIGJI I LUFTES ME SHQIPERINE NUK ESHTE NE FUQI….jeni ju Ai qe kerkoni te VINI KARROCEN PERPARA KUAJVE…Katallavenis “Alvane”????
  2-Nese Enver Hoxha Bunkerizoj Shqiperine …Na lere neve Shqipetareve te Mendojme dhe Diskutojme per kete….DHE A E DI SE SI:Ai ka Pasur te Drejte per Monarko-Fashistet Greke…dhe ka::A NUK JANE SYLLOGJET VORIO-EPIROTE,qe ne Pos-“Demokracine” Shqipetare jane Mbeshtetur Fuqishem nga C´do Qeveri Greke e ardhur ne Pushtet??
  3-“Pushtimi” i Shqiperise se Jugut..me Arsyetimin E TE DREJTAVE TE MINORITAREVE???Rruge me Mbishkrime Greke..Shkolla Greke…Varreza Greke…akoma edhe Himaren na e nxorret Greke…e shikoni z.Pangallos se Enver Hoxha KISHTE TE DREJTE..KUR NA THOSHTE PER RREZIKUN E PUSHTIMIT NGA MONARKO-FASHISTET GREKE???
  @@@JU KENI PATURPESINE ME TE MADHE:Qe me nje “Kollo-Xarti)-(Leter Bythe).. te ASHTUQUAJTUR “Traktat Miqesie”…Kerkoni te na Hidhni Hi syve..kur keni NJE LIGJE LUFTE NE FUQI qe nga 1940-ta…..
  NESE VERTET KERKONI MIQESI ME SHQIPETARET Z:PANGALLOS HIQENI LIGJIN E LUFTES…Lerini Camet te Vizitojne Trojet e tyre…dhe mos na Shisni Brockulla….POR GREKET JANE TE NJOHUR PER PATURESINE E TYRE…jen i Mashtruesit me te Medhenje ne Histori..dhe keni mbetur te tille…

 18. perivolo says:

  Mire eshte ti lexojme me vemendje keto qe thote Pangallos se ndoshta perfitojme dhe mesojme dicka.
  Ndoshta eshte nje politikan qe ka 100 vjet ne politike dhe di dicka me teper,ndoshta nuk eshte fare besimtar ortodoks dhe nacionalist grek(qe po akuzohet nga disa ketu),ndoshta eshte nje personalitet kokeforte(kokearvaniti) qe thote zakonisht te verteten e hidhur pa e zbukuruar shume se ndoshta nuk i behet vone per opinionet dhe reagimet e te tjereve,ndoshta veten e tij e konsideron me arberor se shqiptaret,ndoshta nuk e ka fshehur asnjehere origjinen e tij dhe faktin se paraardhesit e tij i kane folur ne gjuhen shqipe.
  Ndoshta dhe greket nuk e simpatizojne shume se u tha qe bashke i hengrem dhe kjo nuk u pelqeu shume,se preferojne me mire ta kene fajin te tjeret per situaten qe u gjend Greqia.
  Pergjithesisht nuk eshte person qe mund ta simpatizosh shume,por kjo nuk do te thote se cdo gje qe thote eshte pa vlere ose e demshme.

  1. e di si eshte puna says:

   Pangallo nuk e njeh fare realitetin shqiptar. Nese ka vlere dicka ne ato qe thote,jane ato qe thote per realitetin grek,ketu jam dakort! Cdo gje qe thote per Shqiperine eshte nje barcalete bajate 😉

 19. albaniafirst says:

  Pangallos, harron ose ben sikur harron se Shqiperia ishte e pushtuar nga Italia fashiste kur nga territori i saj u sulmua Greqia. Te akuzosh Shqiperine si bashkepuntore e fashizmit Italian eshte njesoj sikur te akuzosh Belgjiken si bashkepuntore e Hitlerit sepse nga territori i saj u sulmua Franca duke anashkaluar te ashtuquajturen “vija imazhino” (kufiri i fortifikuar granko-gjermane) Po keshtu, nga territori francez, Hitleri qellonte me rraketa dhe sulmonte me avjone Britanine dhe sipas llogjikes se tij prej matufi, Franca eshte pergjegjese per keto sulme. Debillleqet qe kane thene e thone politikanet greke jane aq te medha sa as ata vete nuk i besojne, por jua do puna qe ti thone. Po keshtu, Pangallos e di shume mire faktin qe kzistenca e ligjit famekeq te luftes u mbyll shtigjet ligjore cameve per kthimin apo kompensimin e pronave nga gjykatat greke. Eshte kjo aresyeja e vertete e mbajtjes ne kembe te ketij ligji dhe jo pallavra greke per te ashtuquajturit “bashkepuntore” te gjermaneve. Po ti kishin aq inat gjermanet, nuk i pranonin qe te shkonin ne Greqi cdo vit ne ishujt greke. Rama eshte i pari K.Minister shqiptar qe i vendosi pikat mbi i. Ke inat, jepu hakun thote populli mencur shqiptar. Sa per pallavren tjeter me Turqira e Erdoganra, as qe ja vlen te permenden. Rama ben politike dhe lidh aleanca me ata qe na mbeshtesin, SHBA, Gjermania, Turqia. Te njejten gje ben edhe Greqia, duke bere aleanca me Rusine, Serbine. Nuk na vjen hic keq per keto aleanca te saja. Le ti mbaje e ti gezoje, por edhe ne nuk do i marrim doren grekeve se me cilet do bejme aleanca. Rama e ka thene qe ne fillim se une mbi interest e Shqiperise dhe shqiptareve nuk ve asnje vend te huaj.

 20. emigrati says:

  Lexoni sh.Enver Greqia- Shqiperia dy popuj miq. E drejta qe ju jepet te komentoni nuk do te thote te shani .Ne qe jetojme se bashku me popullin Grek nga 1991 e kemi atdheun e dyte mbiemrat e shqiptareve jane te njellojte me mbemrat greke ose anasjelles kjo duhet te na beje te forcohet miqesia midis popujve dhe jo te vjellim vrere Raciste e nacionaliste ka ne cdo vend Populli Grek eshte popull liridashes ashtu si populli jone . Kemi te njejta zakone muzike .Ballkani eshte i perzir si rezultat i levizjes se lire nen pushtimin osman . Ne ballkan nuk ka gjak te paster kombetar p.sh. eshte E. Rama shqiptar apo rumun P. Majko shqiptar apo Buullgar[shule] Shqiptaret nuk duhet ti zgjedhi problemet me lufte po te kene miqesi me fqinjet. PO politikanet shqiptare nuk kane udhehequr asnjehere te pamvarur dhe ne ineresat e kombit . Ne fillim me Jygosllavet B.S Kinen e tani me U.S.A. Pra shohim e fuqinjeve .

 21. voriopilurjot says:

  flet nje mut andej nga greqia qe i ka mbetur ora ne 1940 dhe shiko si mblidhen mizat t’i marrin ere…

Lini një Përgjigje te xon k...derri Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *