Pëllumb Xhufi në Zululand kundër klerikëve të huaj në Shqipëri e pro idesë së Qoses mbi ndarjen e Kosovës

Pellumb-XhufiSonte në Zululand ishte i ftuar Pëllumb Xhufi, me të cilin Nano foli për përplasjen midis kishës katolike dhe myftinisë në Shkodër mbi faltoren në kalanë e Rozafatit. Xhufi ka publikuar para dy ditësh një shkrim të vetin, në të cilin shprehte shqetësimin e vet mbi këtë përplasje.

“Shteti duhet të ndërhyjë dhe duhet të mos lejojë klerikët e feve të ndryshme të bëjnë manifestime të tyrte në një objekt, që është shpallur monument kulture”, tha ai në Zululand.

Shqetësimi tjetër i Xhufit ishte edhe fakti që kleri shqiptar i të gjitha feve është i dominuar nga të huajt. ‘Unë kam frikë se prapa dom Jakut fshihet dikush tjetër”, tha ai, dhe në këtë rast tregoi një anekdotë historike të shekullit XVI, në të cilën flitet për një protestë të katolikëve shqiptarë kundër praktikës së Vatikanit për të emëruar klerikë të huaj në Shqipëri. “Dhe një nga arsyet e kësaj proteste ka qënë fakti që – kështu thoshin ata – ‘prania e klerikëve të huaj prish harmoninë që ne kemi me myslimanët tanë’.”

Në pjesën e dytë të Zululandit u fol për idenë e Rexhep Qoses mbi ndarjen e Kosovës. Xhufi tha se është dakord me Qosen, dhe se nuk duhen dëgjuar zëra që thonë se “Mitrovica është e jona, nuk e lëshojmë Mitrovicën”. Gjithmonë nëse kjo zgjidhje shihet si e mundshme edhe nga fuqitë e mëdha, shtoi ai.

Bisedën e ploptë mund ta ndiqni në linkun me poshte.

 

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Pëllumb Xhufi në Zululand kundër klerikëve të huaj në Shqipëri e pro idesë së Qoses mbi ndarjen e Kosovës”

 1. Kopenhagen says:

  Ha ha ha,
  doli edhe Xhufke islamiku.
  E sterholloi por me ne fund e tha se dyshon qe pas fese katolike qendroka Vatikani.
  Or pallosh islamik, qe e ke te dukshme si ne pamje dhe ne mendime: Natyrisht qe pas Dom Jakut eshte Vatikani.
  Do te doja te shihja te shkruar ate anektoden e shekullit te XVI, ose te pakten informo per burimin ku e ke gjetur ate.
  Genjeshtar i kamufluar me petk historiani

  1. Kosova says:

   E tmerrshme cpo na degjojne veshet. Alarmuese!Tani duhet te formohet urgjentisht ushtira e Kosoves dhe te super armatoset,sepse ne rast lufte me shume paska per te pas dezertor dhe tradhetar se sa mbeshtetes. Rexhep Qosic,Sabri Brokaj, dhe tani se fundmi edhe Pellumb Xhufi dalin pro ndarje dhe heqjes dore nga Mitrovica! Mustafa Nanon spo e permend se ky te pakten e deklaron vete qe nuk eshte nacionalist dhe nuk ka pas post publik,kurse per keta te tre eshte per tu shqetesuar. 3 super (ish)nacionalist, te kerkojne dicka qe eshte keryekeput tradheti,kjo duhet pare me shume seriozitet.Serbia e paska marre seriozisht kete pune:Po forcon ushtrine,po financon dhe perhap radikalizmin fetar dhe tani se fundmi paska blere edhe ish nacionalist,se disa gazetar dhe media i ka blere me kohe, por qe te blente edhe Sabit brokajn apo Petrit Pellumbin,kurre sdo me shkonte mendja. O sorre e zeze, se ti nuk je as pellumb, po e di ti o idiot qe e mban veten per historian sa vlere ka Veriu i Kosoves?Si ta ze goja te thuash ate gje o historian i shitur? Ti gjoja ke qene per shqiperi Etnike?Shqiperia Etnike perfshin jo vetem veriun,jo vetem presheven,jo vetem Toplicen deri ne Nish,por edhe Sanxhakun(Nove Pazarin).Nqs i jep serbit veriut,automatikisht ke heq dore perfundimisht edhe nga Sanxhaku sepse nuk ka me kufizim tokesorSanxhaku me pjesen tjeter shqiptare,pikerisht tani qe shqiptaret e Sanxhakut jane ndergjegjesuar per prejardhjen(shiko dokumentatin e Marin Memes,o pis historian). Fatkeqesi qe bindja politike te shqiptaret me e rendesishme se patriotizmi.Vetem se ke ideologji politike te majte me Rexhep Qosic,ti e perkeah ne cdo gje>? Po i majte eshte edhe Albin Kurti apo Pandeli Majko por kurre ne jete sdo benin keto deklarata,bile do merrnin dhe pushken per te mbrojt veriun.Ti cfare pate o sorre e zeze?

   1. .. says:

    Hahaaaa nuk te bene Zemra moj Xhufke te thuash nje “llaf te keq” per Islamin dhe Turqine, perse moj Xhufke e Historise nuk na thua se Islami e gjeti aty Krishterizmin ne ate objekte dhe ne ato troje, si nuk te bene zemra te thuash te Verteta po e Dredh si Kurvat.
    Megjithe ate nje Bravo, se ishte hera e Pare ne historin e tije Publike qe nuk foli per GREQI dhe Janullatos.

 2. dije says:

  medioker, me prapavije gulenisti.

 3. Kellira says:

  Po behu ti hoxhe pra!!!
  Kunder por pa zgjidhje. Tipike shqiptare.

 4. petraq says:

  te huajt gjithmon kane nderhyr me te gjitha format por feja i ka paraprire nderhyrjeve sidomos ajo e katolikeve .e shkoder.e gjithe myslymaneve nga ana e turqise dhe nje pjese e ortodokseve nga ana e greqise.prandaj propozimi i xhufit q e te largohen te gjithe te huajt qe nderhyjne ne fene e shqiptarit se perbejne rrezik per percarje.sa i perket mitrovices une them se do te ishte shume e drejte qe ajo ti kalonte serbise e te mbyllej kjo pune pergjithmone.duke qene se jemi shtete demokratike mardheniet ekonomike nuk do te nderpriten.sa i perket kalimit te prones mendoj se me pare duhet te ruajme forcat njerezore nga nje armiqesi e perseritur.

 5. Malo says:

  Vatikani eshte nje qender shume e nderuar fetare, dhe nuk ben vaki te kete nderhyrje prej Tij. Si prifterijte dhe hoxhallaret duhet te rrine si kan qendruar deri me sot.
  Pellumb Xhufi eshte historian dhe politikan me vlera. Ideja e Qoses eshte perfekte dhe perfundimisht ashtu do te ndodhe. Vete fakti qe tre komuna serbe rrine me Kosoven dhe tre shqiptare me Serbine tregon se ka mundesi shkembimi qe te rregollohet gjendja.

  1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

   e more laro i ndyre,shkruajte sa shkruajte me nick ”petraq”[kjo quhet pafytyresi,tipike per larot myslimon] e me pas u ktheve ne origjinen turke ne komentin e dyte si Malo……..me te njejtat mendime; mburrje te turkoistorianit Xhuf dhe propagande kunder klerikeve kristiane per ”mos percarje” te shqiptareve dhe myslimoneve [turqeve] te cilet kurre nuk kane shkuar dhe per here kane qene ne urrejtie mes tyre.
   Ik o plehre turkoshake ngri sumen se nuk je ti per histori .

 6. Epo kjo pune! says:

  profesor i nderuar, i bie te shkembejme nje territor shqiptar te banuar nga shqiptaret me nje territor shqiptar te banuar nga serbet!!!! Absurde apo jo! Serbet jane te ardhur, preshevianet denbabaden prandaj e llogjikshme per standartet e BE eshte respektimi i te drejtave te preshevianeve motamo si serbet ne Mitrovice sepse ndryshe degradon si me grekun qe ne minoritetet e ardhurara greke i mbajme ne pellembe te dores ndersa shqiptaret arvanitas asimilohen cdo dite.

 7. rako ferra says:

  Vatikani per sa kohe nuk njeh Kosoven rreshtohet ne kampin filserb te antishqiptarizmit
  Per sa kohe nuk njeh Kosoven nuk ndihmon ne vendosjen e paqes ne ballkan
  Kane kaluare plot 8 vjet nga shpallja e pavaresise se nje popullesie qe hoqi ato qe hoqi edhe krishti genocid vrasje perdhunime me mijra te vdekur dhe te zhdukur dhe Vatikani heziton ne njohjen e pavaresise duke u nisur nga pikpamje fetare
  Nje njohje nga Vatikani do ti jepte nje hov dhe njohje te tjera kosoves nga vende kryesishte te Amerikes Latine
  Vatikani ka plot 8 vjet qe s njeh Kosoven e ndersa ne menyre te shpejte beri njohjen e Timurit lindor dhe te Sudanit jugor !!!!!!
  DHE ajo qe eshte pesimiste eshte se ky Pape eshte shume i majte per te qene ne krye te Vatikanit
  Jam shume i sigurte qe ne qofte se ne krye te Vatikanit ndodhej i ndjeri Vojtila apo Venediku gjerman kosova do te ishte njohur

  1. Albo_NY says:

   Vatikani nuk duhet te njohe Kosoven, perderisa Kosova eshte bere nje Turqi e vogel dhe eksporton xhihadizem ane e mbane. Pse te pranoj Vatikani Kosoven!? 5-6 kisha te punuara ne Kosove dhe cdo nje ka pase probleme, kinse po prishin harmonine fetare. 400-500 xhami te financuara nga Erdogani dhe Arabia Saudite dhe asnje problem. Vatikani NUK duhet te pranoj Kosoven, dhe nese vazhdon Shqiperia me renovimin e keshtjellave duke futur xhami ne to, duhet te terheqe njohjen e Shaqiperise poashtu. Tyrp skeni!! Ne 5 vitet e fundit nga zonat shqiptare ne Ballkan dilen 730 xhihadiste te luftojne ne Sire. FUjjjjjj…

   1. xxx says:

    Albo ny/Po as 05% shqipfoles si ke ne Kosove,e ndertum katedralen per 20 vete qe jan xhat javes ne Prishtine,po ti a e dit or trollak qe Kosova ka 98,5% popull musliman,mos me pas kene krali serb mi sjell si kolon sot kosova shqipfoles do te kishte ZERRO%.

 8. loreta says:

  Feja eshte opium per mendjen e njerzeve te pa ditur ose te atyre qe bejne sikur besojne. Zot eshte çdo njeri per veten e tij, zot eshte mendja qe i sherben vetes dhe shoqerise. Te varurit nga feja, jane me te vobektit e mendimit dhe te jetese shoqerore reale. Ata jetojne me endrren dhe jo me realitetin. Eshte nje forme e skllaverise se pranuar ashtu si dhe sistemet shoqerore. Por “zotin” e kane si mburoje te gjithe ata qe bejne te keqia ose mendojne per te bere te keqia.

 9. PANDO says:

  per te arrdhur keq kur paragjukohen katoliket , orthodoxot ose muslimanet nga persona ateist ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 10. Jeronim de Rada says:

  Prof. Xhufi ka frike se pas dom Jakut fshihet dikush tjeter. Po perse valle nuk ka frike qe edhe pas Sytarit te fshihet dikush tjeter? Dom Jaku e mban nje meshe nje here ne vit dhe nuk kerkon ndihmen e Vatikanit per restaurimin e kishes (xhamise) kurse myftiu kerkon nderhyrjen e shtetit Turk per restaurimin e xhamise (kishes). Biles ai shkon edhe me larg dhe pushtimin e Shkodres nga osmanet e quan clirim. A thua prof. Xhufi nuk mund ta kuptoje se nga kush rrezikohet me shume Shqiperia ?
  Pajtohem me profesorin qe kleri shqiptar duhet te jete i dominuar nga shqiptaret.

  1. xxx says:

   Jeronim/Kqyre ne youtube e ke kush per kend bombardon shkodren per 5 grosh mirditje,po sita kuptojsh crnagorqen lexo pak edhe prof dr Kilibarden,se ja vlen per ata qe mundohen ti perzijn ditet.

   1. Jeronim de Rada says:

    Ore turku i Prizrenit.
    Shyqyr qe paske mesuar pak shqip sa te “folish” me shqiptar. por te keshilloj qe te lexosh edhe historiane te tjere e jo vetem ata serb e turq. Kur ne vitin 1911 plasi kryengritja e Malesise se Madhe ne krye me Dede Gjo’Lulin, valiu i Shkodres, Bedri Pasha u vu te shfrytezonte fanatizmin fetar te myslimaneve duke iu thene se “dini ishte ne rrezik” dhe se duhet luftuar kunder shqiptareve te Dede Gjo’ Lulit. Fatkeqesisht apeli i Bedri Pashes pat sukses dhe nen komanden e Emin Beut u mblodhen 1000-2000 fanatik te cilet u bene me turkun kunder kryengritesve. Por as turqit e as fanatiket nuk e ndalen dot vrullin e kryengritjes . Kryengritesit e ngriten flamurin ne majen e Deciqit.
    Gjate rrethimit te pare te Shkodres, kerkesa kryesore e malesoreve katolike ishte qe mbrojtja te behej me flamur shqiptar e jo me ate turk. Komandanti Hasan Riza Pasha e pranoi kerkesen e malesoreve, por tradhetari Esat Pashe Toptani e vrau komandantin dhe me vone e dorezoi edhe Shkodren.

    1. xxx says:

     Esatin e kan vra Franqezt dhe shkit,i varrosun me mbretin Zog ne varrezat Serbe ne Paris,Avni RRustemi,kur eshte vrare Esati ka qene kalimtar i rastit,po ne afersi gjat exekutimit ishte gjandari Franqez,diku 5 apo 6 muaj Avniun e mbajn kinse nen hetime,pastaj e lan te lire se nuk kishte faj,po shqiptart si shqiptar krenohen besa me ate qe se kan bere,eshnat e Zogut(marrsisht shqiprija i rivarron ne shipri)kurse eshterat e Esatit ngelen ne Paris,pse ju pengoj Esati aq Franqezve dhe shkive ishte gjegjsisht Shkodra,ku kta gjon lulat qe pi permendish dojshin mja qele shkaut koridorin per me dal ne dete,per ti fshi xhurmet e Esatit mbas nji kohe e paguajn nji vrases Franqezt,dhe vrasin edhe Avniun(vrasja avniut eshte per ti hup gjurmet)kurse e esatit qe nuk beni kurrfar lshimi qe shkit me shqipfolsit ta qelin korridorin deri ne Durres qe ishte qellimi i tyre,Keto shkrime i ke ne arkivat Austrijake,ate bjen rruga apo ki denje te njoftur student mund te vish leht dhe te bindesh qe qdo rreze qe shkelqen nuk eshte ari,selam nga Prizreni.

     1. Kellira says:

      Ahahahaha.
      Avni Rustemi ishte kalimtar rasti ne Paris. Kishte shku nga Libohova te pinte nje gote shampanje.

 11. Canada says:

  Nje gje nuk e di ose ben sikur nuk e di Prof Xhufi. Flet sikur dikush fshihet pas dom Jakut. Or Xhufi I huaj apo shqiptar qofte gjithmon dikush do fshihet pas. Do thuash ti pse sepse shqiptari eshte I lindur per tu bere spiun pa pare jo me po ti ofrosh pozite dhe pare I ve zjarrin edhe shtepise. Besoj se si historian ti e di mese miri kete duke nisur qe nga nipi I te madhit heroit kombetar SKENDERBE.

 12. ILIRIA E BASHKUAR says:

  O TRADHETARE PSE HARONI KAQ SHPEJT VUAJTET DHE VRASJET E SHQIPTARVE PER TOKE DHE FLAMUR.
  JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ASNJE PELLEMBE TOKE PER SERBET DHE PER ASNJE NE BOTE.
  PO KOSOVES SE PA PREKUR PO BASHKIMIT TE ILIRISE.
  NE DJALLE ARMIQTE E ILIRISE. ARMIQTE E ILIRISE NUK JANE VETE SERBET GREKET APO TE TJERET.
  ARMIQTE E ILIRISE JANE POLITIKANET SHQIPARE TE PA AFTE DHE NJE PJESE E EUROPES “demokratike”.

 13. bektashiu zullumqar says:

  si e ndajne jugoret e shqiperise kosoven. pa pike gajle. se mos ju dhimbset atyre kosova. ata e shohin si te huaj sa kohe qe nuk ju preket bytha e tyre.

 14. Smajo Gashi says:

  Kosova-o fjaie nga serbishtja

 15. zllashigashi says:

  KOSOVA NUK KA AS MINIMUM SOVRANITETI ISHKELET AMA CDO DITE ENATE

 16. pazari says:

  po sikur tu japim fshatrat maqedonas ne Korce dhe tu marrim Strugen me fshatrat e saj?(Maqedonasve kuptohet)

 17. Alban Hamzai says:

  Ja cfare ka thene At Zef Pllumi ,nje martir I fese ne Shqiperi : “Fete e medha jane internacionale ,superkombetare ,fe te te gjitha kombeve .Tue kene keshtu I pari I fese se vendit mund te pranohet nga te gjitha kombet .” Mirepo ne Shqiperi I padituri di gjithcka dhe I pazoti ben gjithcka . Cdo deshtim ne te gjitha fushat e jetes ne Shqiperi I detyrohet armiqve imagjinare te huaj dhe jo atyre 5 anarkive te jetes shqiptare ,qe aq sakte I ka percaktuar F.Noli ,anarki te cilat na shoqerojne mbi 100 vjet u kush e di sa do te vazhdojne akoma . Se qe te thuash qe per cdo deshtim tonin e kane fajin te huajt,atehere duhet te pranojme qe jemi komplet budallenj e te huajt na bejne cfare te duam . Pra ,ose jemi budallenj e na bejne te huajt cfare te duam ose jemi te pazote te bejme ate qe duhet . Ju lutem botoni komentin tim!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *