Pse Adriatik Llalla mori zemër dhe sulmoi sot ambasadorin amerikan? Kush fshihet pas tij?

HETOI NJË DOSJE KRIMINALE, KËRCËNOHET ADRIATIK LLALLAAndi Bushati ka analizuar reagimin e Adriatik Llallës, ndaj ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu.

Unë dyshoj se Adriatik Llalla është nisur nga të njëjtat kritere, me shpërthimin që pati sot kundër Donald Lu-së. Po të qe për këtë, ai do ta kish bërë shumë kohë më parë. Do ta denonconte atëhere kur thotë se është ndjerë i shantazhuar. Do ta akuzonte atëherë kur ai mbronte atë draft fillestar reforme që kërkonte shkarkimin e menjëhershëm të kryeprokurorit.

Por në asnjë nga këto raste Llalla nuk e bëri. Atëherë u mjaftua me batuta helmuese dhe vetëm sot shpërtheu.

Dhe natyrisht që ky ndryshim kërkon një shpjegim.

Në fakt arsyet e këtij trimërimi gjenden lehtë në deklaratën që kryeprokurori bëri publike këtë të enjte.

Po të shihen me vëmendje linjat e sak kryesore aty pikturohet një Donal Lu që bën “shantazhe tipike sorosiane” që lobon në mënyrë private për interesa te caktuara ekonomike, që mbron nga hetimi politikanët që ai mbështet dhe që po sulmon një prokurori që është e vedosur të mnrojë zgjedhjet e qeroshorit nga manipulimi.

Pra, po të qëmtohen në filigran të gjitha qëndrimet e reja të Llallës konvergojnë në një pikë. Ato bashkohen me ato të asaj pjese të shoqërisë, politikanë, gazetarë, aktorë publikë, që mendojnë se zgjedhja e Donald Trump në Ushington do të shkuli politikat e Sorosit nga Shqipëria.

Ato janë të njëjta me këndëvështrimet e atyre që besojnë ose bllofojnë së gjithçka në këtë vend, deri më tani, është vendosur nga konjukturat e spekullantit mbi 80 vjeçar dhe se tashmë çdo gjë do të ndryshojë rrënjësisht.

Pikërishisht nga kjo frymë, që politikisht mbrohet nga PD dhe LSI është frymëzuar Adriatik Llalla në shpërthimin e tij të sotëm. Ai tashmë e shef Donald Lunë si simbolin dhe përçuesin e saj. Ai e shikon atë si zbatuesin e një platforme që donte t’i krijonte Ramës mundësinë për të kapur drejtësinë, për të burgosur kundërshtarët dhe në fund për të manipuluar zgjedhjet.

Prandaj, duke denoncuar sot “metodat sorosiane”, kryeprokurori ka vënë një bast të fortë.

I shenjuar me laps të zi nga Lu, tashmë pa të drejtë shkelje në “tokën e premtuar”, ai shpreson se ndryshimi i ekuilibrave globalë, mund të ndryshojë dhe fatin e vet personal. Prandaj ai mori guximin të sulmojë sot ambasadorin amerikan me një gjuhë të harruar që prej kohës së Gazidedes“, shkruan Bushati.

Ndërsa një njohës i mirë i Sali Berishës, ish-badigardi i tij, Izet Haxhia, thotë se letra e Llallës drejtuar Nishanit dhe Metës, dukej sikur të ishte shkruar nga vetë dora e Sali Berishës.

Nuk e di a e keni lexuar letren qe fshatari qe mban postin e prokurorit te pergjithshem , i ka derguar presidentit gjytyrum te republikes dhe kryetarit te kuvendit.

Lexojeni ,dhe do ta kuptoni qe kjo pacavure, ka per autor armikun me te madh te reformes ne drejtesi dhe shqiptareve, Sali Karaxhicin”, shkruan ai.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Pse Adriatik Llalla mori zemër dhe sulmoi sot ambasadorin amerikan? Kush fshihet pas tij?”

 1. Pyetje te cuditshme ben o i biri blokmeneve dhe qe sala eshte kujdes per bibilushin tend dhe tani ti kujdesesh per carucin salikomunisti. Sa te keye perkrahjen e seres tende ky katundari do te trimerohet dhe del cdo 6 muaj e deklaron se do kapim peshq te medhenj. Tani ky po trimerohet si te gjithe ju trumpistet se kujtoni dhe i keni varir shpresat si ne kohen e gjyshi tend se armiku i jashtem ne bashkepunim me ate te brendshim do rrezojn qeverin. Juve ju ka ngel sahati tek ndihmat nga jashte. Ju ka zene tmerri nga vetingu dhe tani ju jane ngjall shpresat se nul do te key veting se erdhen zgjedhjet dhe cdo gje do te ndryshoj…….

  ……

 2. ..... says:

  PAS llalles fshihet lubonja , qe esht kunder komunizmit , kunder amerikes dhe qe as vet nuk e di me cilin esht , mos vall me serbin.

 3. ..... says:

  PAS llalles fshihet lubonja , qe esht kunder komunizmit , kunder amerikes dhe qe as vet nuk e di me cilin esht ljuba , mos vall me serbin.

 4. sadushi says:

  Kush nuk fshihet pas tij? Ilir Floriri kush tjeter.

 5. Dyshi says:

  Ore,,po ky Byshati ca pi vella??!!
  Te lutem o Mero ,pyete pak!!!
  Ku qendron problemi me “fondacionin soros”????!!!!!!!
  A eshte sistemi i prokurorise i korruptuar,sipas c’do deklarate edhe te Bushatit,sipas c’do shkrimi te bushatit?
  Ca hengre sot O Bushat qe del kundra atyre qe shkruan vete,apo ca PIVE VELLLA?

  O Bushatttttttt…..edhe sikur me i korruptuari i rruzullit te dilte kundra “llalles e cdo llalle”,Ti duhet te ishe me te kooorruptuarin sepse je gazetar.

  Po Sorrosss ,ke koorrupsion po mbron???!!! Cfare fitimi ka nga nje ekonomi qe me zor e me hashash ben 6miljate€ xhiro ne vit????????????????
  Xhiro o Bushat Xhiro…….aq sa ben fondacioni ne 15dite.

  Pooooooo,kja ka nje kuptim……dua edhe une disa lek nga fondacioni….se ti Soros qenke kokra e karit edhe ne do te hame disa lek.

 6. fteri says:

  -ti Presidenti sakat reabilititove grupin e ballistëve që vranë partizanët në Lushnje !
  -Por shqiptarët nuk do të gënjehen me asnjë demagogji e manovër të B.Nishanit ,
  -nuk do të gabohen në “pauzat ” e komplotet e manovrave të klikës së S.Berishës me të gjithë zagarët e drejtësisë ,klikën e prokurorve e gjyqëtarve që 26 vjet kan vrarë shqiptarët .

  – President zagar më të keq nuk njehë historia ,legen në shërbim të nazistve ,që kan kryer krime e masakra antiatdhetare ,anti shqiptare ,dhe ti u jep deklarata ,përzien heroit me tradhëtarët,gjakun e kulluar me paranë e flliqur.

  -në krye të KLD-së mbajte e mbrojte organizatën më kriminale të gjykatësve e prokurorve me prokuror e gjykatësit më kriminal që nuk i ka njohë historia e tradhëtisë së këtij vendi !
  -Dhe ti u vure me mish e shpirtë për të bllokuar Wetin-un në DRJTËSI.Turp !

  Përvoja e hidhur shkatrrimtare në sundimin e S.Berishës 26 vjet e ka bërë popullin shqiptar të jetë vigjilent, të hapë sytë ti bëjë katër për të mos u mashtruar nga kurthet e S.Berishës dhe B.Nishanit,të prokurorve e gjyqëtarve që litarin në fyt ja kan vënë popullit.

  Të mos presësh në zyrën e popullit Ambasdorin e shtetit më mik të shqiptarve Z.Lu luftëtarin e vjës së parë të Weting-ut të reformës së Prokurorve e gjykatësve kjo është tradhëti kombëtare o president legen .

  Shqiptarët sot kan respektin më të madhë për ndihmën e Ambasadorit të SHBA-së ,ai është miku besnik e i madhë i popullit shqiptar,një hero i shqiptarve .

  Për mos pritjen e Ambasadorit mik të SHBA-së në Zyrë ti presidenti sakat B.Nishani do ndëshkohesh,për veprimtarinë shkombëtarizuese ,antikombëtare

 7. Pavaresia e shtypur ne bllok says:

  Izeti ca gjera i di, ca gjera i ka degjuar, ca gjera i ka bere vete: gjithnje ne funksion te Sahli Berishes. Pro dhe kunder tij.
  Ai i iku drejtesise, cilado ishte ajo,- por kam idene se Sahliu si akuzues i fshehte i tij ishte ne opozite ate kohe. Iku dhe ka te drejte te flas vetem kur te paraqitet si person, perpara gjykates. Le te kerkoj mbrojtjen e Gjykatave te Evropes, per kete. Aty te deshmoj. Qe te besohet se nuk ka shtytje nga pas, Sic kishte kur i sherbente Berishes.

  Por Andi Bushati shfaqet si gazetar pa personalitet, kur citon nje ze te tille, per te mbyllur shkrimin e tij.
  Eshte me mire sikur te jete e vertete se ai eshte zedhenes i ish Bllokut.
  Turp.
  Mjerim i madh.

 8. qiri says:

  Ju dhjefsha poziten alabake. Shihni sa ju vlen fytyra, kur ballafaqoheni me Ameriken dhe jo me varfanjaket shqiptare. Tani vlerosojeni vehten kush jeni.

 9. Treviso says:

  Zoti Bushati, te pershendes per analizen e bere, por do te them nje shprehje popullore. Per inatin e imeseme shkova e fjejta me mullixhine.
  Po keto horra nuk e bejne kete veprim? Une jam i sigurte qe e kane bere te gjithe keta qe jane kunder vetingut, por tani kan marre me shume hov per te permbysur shtetin. Keto mendojne se duke punuar me ariun e bardhe do fitojne diçka. por harrojne se jane te humbur si nga shteti i tyre dhe nga ai qe mendojne.

 10. Arber I says:

  Llalla i ka sherbyer dhe do t’i sherbeje si mburoje deri ne fund Sali Berishes. Fijet diku jane lidhur…

  1. Linda says:

   Nje NGA varjantet e mbrojtjes esht Sulmi.

 11. Elena says:

  Ky eshte e keqja e kesaj drejtesie. Ky prokuror vetem se ka forcuarkrimin,ka liruar shume kriminele,te cilet ky mendon se i ka kamikaze ne organet e drejtesise. Vetem para drejresise ky njeri duhet te japi llogari. Shembelltyre e felliqur e krimit.

 12. Daja says:

  Gjithe ate citim qe i ke bere “shkencetarit, filozofit aoi superspiunit ” Izet axhise mo Andi !?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *