Gjyqtarët sulmojnë Donald Lu-në: Nuk durojmë më…

Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve thotë se nuk mund të mbajë mbi supe sulmet e padrejta dhe akuzat e fryra ndaj anëtarve të saj.

Gjyqtarët kanë thyer heshtjen pak ditë pasi ambasada amerikane revokoi vizat për 23 gjyqtarë dhe prokurorë në vend, duke e trajtuar çdo anulim vize si rast individual dhe që nuk mund të shërbejë si etalon matjeje dhe as si kriter për vendimmarrjen e organeve që do të realizojnë procesin e vetingut.

Gjyqtarët theksojnë se nuk mund të komentohet mbi një vendim sovran të një vendi mik dhe kujtojnë se nuk mund të vijohet me heshtje ndaj sulmeve të politikës.

“Nuk mund të vazhdohet të mbahen mbi supe sulmet e padrejta dhe akuzat e fryra që aktorë publike dhe segmente të caktuara janë duke bërë ndaj organeve të drejtësisë, duke na konsideruar si zyrtarë që nuk e duam reformën”, thotë komuniteti i gjyqtarëve.

Duke u radhitur si dashamirës të reformës, shoqata kombëtare kujton se njerëzit e drejtësisë kanë dhënë kontribut në përgatitjen e kuadrit ligjor.

Gjyqtarët shprehen se kur reforma është afër, presioni ndaj funksionarëve të sistemit të drejtësisë po rritet gjithmonë e më tepër.

“Kemi theksuar që në fillim të kësaj reforme se, organet e drejtësisë në vend, padrejtësish janë etiketuar si “pjesa e sëmurë” e organizmit shtetëror dhe e keqja që duhet luftuar. Kjo frymë anti-institucionale ka ardhur në rritje, deri në pikën sa tashmë reforma po konceptohet si një reformë kundër sistemit të drejtësisë dhe jo reformë për sistemin e drejtësisë”, thuhet më tej.

Por, sipas gjyqtarëve, retorika që po përdoret ndaj sistemit dhe sidomos ajo e  anulimit të vizave ka mundësi të amplifikohet dhe të shërbejë si mjet presioni ndaj organeve të reja kushtetuese.

Deklarata e plotë:

Të nderuar qytetarë, media, politikanë dhe ambasadorë të vendeve mike!

Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve të Shqipërisë përcjell me shqetësim zhvillimet e fundit në lidhje me instrumentalizimin që po i bëhet ngjarjes së anulimit të vizave disa gjyqtarëve dhe prokurorëve të Republikës së Shqipërisë nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Së pari, na lejoni t’iu theksojmë se si zyrtarë të lartë të një vendi demokratik nuk mund t’ia lejojmë vetes komentimin mbi një vendim sovran të një vendi mik. Megjithatë, nuk mund të rrimë në heshtje dhe të vazhdojmë të mbajmë mbi supe sulmet e padrejta dhe akuzat e fryra që aktorë publikë dhe segmente të caktuara janë duke i bërë organeve të drejtësisë prej disa kohësh, duke i konsideruar funksionarët e sistemit të drejtësisë si zyrtarë që nuk e duan reformën në drejtësisë.

Ju bëjmë me dije se ne kemi dhënë një kontribut të madh në përgatitjen e kuadrit ligjor të reformës në drejtësi, duke u bërë kështu pjesë e grupeve të punës, për të rritur cilësinë e projektligjeve dhe sugjerimet tona i kemi përcjellë në mënyrë institucionale pranë Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, sugjerime të cilat janë pranuar si të drejta edhe nga Komisioni i Venecias.

Gjithashtu, me keqardhje konstatojmë se me avancimin e etapave të reformës në sistemin e drejtësisë, një reformë e mirëpritur nga ana jonë, presioni ndaj funksionarëve të sistemit të drejtësisë po rritet gjithnjë e më tepër.

Kemi theksuar se, që në fillim të kësaj reforme, organet e drejtësisë në vend, padrejtësish janë etiketuar si “pjesa e sëmurë” e organizmit shtetëror dhe e keqja që duhet luftuar. Kjo frymë anti-institucionale ka ardhur në rritje, deri në pikën sa tashmë reforma po konceptohet si një reformë kundër sistemit të drejtësisë dhe jo reformë për sistemin e drejtësisë.

Ndjehemi të zhgënjyer nga fakti që opinioni publik çdo ditë e më shumë po ushqehet me komente denigruese dhe po i serviret një tablo e deformuar në lidhje me sistemin e drejtësisë, duke synuar delegjitimimin e këtij sistemi në sytë e tij. Kjo jo vetëm nuk i shërben kryerjes me sukses të kësaj reforme të madhe, por minon themelet e suksesit të saj.

Kemi frikë se retorika që po përdoret ndaj sistemit dhe sidomos ajo e lidhur me ngjarjen e fundit ka gjasa që si shumë herë të tjera të amplifikohet dhe të shërbejë si mjet presioni ndaj organeve të reja kushtetuese, duke mos i lejuar që të kryejnë misionin për të cilin janë krijuar, konsolidimin e shtetit të së drejtës në Shqipëri.

Anulimi i vizave për disa nga kolegët tanë është një çështje që duhet të trajtohet individualisht për secilin rast dhe nuk mund të shërbejë as si etalon matjeje për punën në institucionet e drejtësisë dhe as kriter për vendimmarrjen e organeve që do të realizojnë procesin e vettingut.

Ne nuk kemi të drejtë të hamendësojmë mbi shkaqet, por i garantojmë vendet mike dhe kontribuuese në reformën në drejtësi, sikurse janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, se institucionet e drejtësisë nuk kanë qenë, nuk janë dhe as nuk do të jenë pengesë në kryerjen e kësaj reforme, por as nuk do të lejojnë që të nëpërkëmbet dinjiteti i funksionarëve të drejtësisë.

REMOTE_ADDR:[]

56 komente në “Gjyqtarët sulmojnë Donald Lu-në: Nuk durojmë më…”

 1. Dorina says:

  Boll se nuk ju beson njeri. Eshte e thjesht te kuptosh se kush jeni ju. Mjagton t’ju behen llogarite ekonomike. Ju per nje kohe te gjate keni marr rroga modeste si shumica e shqiptareve, atehere pse ju beni jete luksoze??? Cili perfaqesues i sistemit te drejtesise me jep nje shpjegim. Po pres…

  1. niku says:

   Nje grup hajdutesh e kruiminelesh te ketij vendi qe punojne ne sektorin e drejtesise dhe qe shume shpejte e shikojne veten pas hekurave kane dhe kurajon te bejne deklarata te tilla. Jane ne ditet e fuindit te qeverisjes e vjedhjes dhe nuk dine cfare bejne`.Jeni ju personat pergjegjes qe shqiperia nuk po behet dote shtet.Pa ju dhe me gjyqtar te jashtem,te bashkimit europian apo me tej sheqiperia mund te behet dhe drejtesi ne kete vend mund te behet, ku ju duhet te jenui te paret qe duhet te gjykoheni e denoheni penalisht e duke kthyer gjithshka keni marre padrejtesisht nga ky popull. Iku koha e horrave, sado te dilni ne mbrojtje te njeri-tjeterit e keni te kote,me keq po diskreditoni veten o hajtur

  2. shqiptar says:

   Tu hiqet e drejta te gjithe prokuroreve dhe gjyqtareve shqiptare dhe te vendsoen te rinj. Ata nuk kane te drejte te ankohen. I kane bere leket e jetes se tyre. Te pushohen nga puna dhe te mos lejohen qe te punojne me ne kete profesion gjate gjithe jetes se tyre.

 2. Dajti USA says:

  Uniteti i gjyqtareve tregon se pothuaj te gjithe jan te koruptuar,prandaj shpartallimi i kesaj bande eshte imperativ i kohes.Lufta per te shpartalluar kete bande eshte e veshtire mbasi mbrapa tyre qendron banda politike me ne krye dyshen META-BERISHA,shpresat jan te USA dhe ambasadori DONALD LU.

 3. NjeQytetarOptimist says:

  Shoqata e ketyre palo gjykatesve dhe ajo e prokuroreve nuk lan gur pa levizur qe kjo Reforme te deshtonte derisa tani qe po implikohet po hiqen si viktima.. Po nuk ishit ju qe e bojkotuat kete nisme qe nga fillimi I konsultimit me shoqerine civile e deri ne cuarje te Gjykata Kushtetuese?!?! Po keni qene te pacipe per 20 e ca kusur vjet dhe lekura ju eshte bere sholle e jeni gati ta lini popullin ne balte vetem per interesat personale.. Harram u befshit dhe ju pafsha pas hekurave..

 4. kombi says:

  Dirigjenti i gjyqtareve eshte Sali Berisha, i cili eshte ne fazen e terbimit . Vizat nuk i meritoni,ashtu sic nuk meritoni ate post qe e keni nga Saliziu. Wetingu do te perfundoj me sukses .

 5. Toni says:

  Gjyqtaret !? Plehra te neveritshme, per ju duhej koha e xhaxhit qe tju pushkatonte pa gjyq.

 6. agron says:

  O GERD HOXHA VETËM TË TË SHIHET SESA PASURI KISHE KUR MBAROVE SHKOLLËN E SA KE SOT DHE DUHET TË IKËSH NGA SHQIPËRIA ME VRAP. SE JE I KORRUPTUAR BASHKË ME GRUAN GJYQTARE. AMAN VETËM TË TË BËHET VETINGU SIÇ DUHET TY PA TA SHOHIM SESA E DO REFORMËN TI. QELBESH ERA HAJDUT.

  1. beni says:

   O loqe. Nuk.eshte shoqata qe drejton gerd hoxha kjo qe kq bere kete deklaraten. Tope.

 7. DETARI Atllantidhes? says:

  Zoterinj hajdute me kollare !
  Nuk ka rruge tjeter pervec presionit dhe debimit tuaj !
  Po te kishte drejtesi ,nuk do te kishte reforme ne drejtesi !
  Sepse e keni rrjepur popullin si kec per 26 vjete ,prandaj edhe Amerika nuk ju duron dot me !
  Po te ishte per ju dhe kliken qe ju bashkepunoni ,ju do te ishit mijera vjet ne ato karrige !
  Uuuuuuuuushttttttttttt ,konfiskim pasurie te vjedhur dhe burg pa fund se keni burgosur nji popull tere kerrieren tuaj ne periudhen …..udbashe !!!!…..
  ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  ????????????????⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔

 8. fakti says:

  kush nuk do lejoj ke ?!
  Gjin Gjoni me F Hajdarin e Co z,do lejoj SHBA ?
  shkoni e beni shurren me mire se lat nam (merni dhe Saliun e Liken)me vete
  Shkarkimet nga detyra s,jan kurgje ,ju duhet te plaseni brenda ne burg e celsat ne det te hidhen.
  plehra, ja cjeni ju.

 9. zhaku i pamposhtur says:

  po perpeliteni SI ai mikrobi per all antibiotikut..
  forca Lu pastroje kanccerin nga trupi I shqipes..jemi me ty!!

 10. EKZEKUTUSI says:

  o Sa “Gjyqetare” te Mire qe Kemi…Shikone shikoni O Popull”Bageti” sa “Dashuri te Madhe qe kane Gjyqetaret tane per ne “Miletin”????
  JA NA E NXORREN KOKEN KUCEDRAT ME BARKUN E BALENES QE NUK KANE TE NGOPUR NGA GJAKU I KETIJ Mileti “Injorante”….pra vetem keta Gjyqetare..jane ata qe u “Dhimbeset” ATDHEU..U Dhimbesen “Vlerat e Demokracise”:::Alla Berishjane…..qe i la te Ndertojne Vila te Bejne Pasuri qe nuk i ka Askush ne Gjermani apo USA….ja keta jane Gjyqetaret tane qe me kete Leter(Bythe)..kerkojne tja “Hedhin Bythes”…DUKE KERKUAR TE NA MASHTROJNE PERSERI….
  Ja Mbushuni..dhe Mbathjani nga Shqiperina nese Nuk ju Pelqen Zoterinje Gjyqetare QE NA FLISNI PER MORAL, kur Fytyre Morale nuk keni dhe Qelbeni ne nje Kenete Korrupsjoni, dhe ne nje Moral te Ndrye Prositucjoni:::jeni bere te padurushem…
  Jane keta Gjyqetare QE NA ROPEN…dhe poi na Denojne :::jANE KETA GJYQETARE QE PO PENALIZOJNE NJE POPULL TE TERE, per ta Lene jashte europes;VETEM DHE VETEM per te mbrojtur SHTETIN NE HIJE TE KORRUPSJONIT QE KANE NDERTUAR…jane Keta gjyqetare qe i sherbejne Klanit SERBE NE SHQIPERI ME NE KRYE-Dr.Sali Berishovicin Dhendrrin serbo-Mallazes….
  Keta jane ANTISHQIPETARET E RADHES..ne Litare:::respekt per AMBASADORIN AMERIKANE..lol

 11. Arber I says:

  Dorezoni parate si donacione per “Rrugen Arberit” dhe jeni te faalur te gjithe!

 12. L leshi says:

  Ju jeni paturpesia me e madhe e ketije vendi, ju qe e keni rjepur deri ne palce kete popull keni dhe kurajo ti drejtoheni atije? Populli tashme ju njeh mire secfare plehrash jeni ju dhe nuk ka nevoje qe te ushqehet me komente denigruese per ju sepse ju jeni rraca me e denigruar e shoqerise shqiptare ,ju jeni organizata me kriminale q3 mund te egzistoje sa qe dhe mafia boterore ju ka zili. Ju jeni ne krye te krimit te organizuar, keni mbushur bankat me miljona lek te grabitura keni grabitur prona padrejtesisht dhe tani qe po ju vjen fundi me paturpesine me te madhe ngrini dhe zerin….Shpresoj qe edhe populli shqiptare t jete zgjuar dhe te ju tregoje ju bastardeve te kesaj shoqerie rrugen drejt ferrit ……..

 13. Tajari says:

  Hej ju plehera gjyqetare mos harroni se kemi 26 vite qe ju durojme BOLL ME DOREZOHUNOI TANI.????????????????????????

 14. sapa says:

  Mbylleni gojen kriminele!Armiqesite qe keni perhapur ju ne popull si ka bere asnje pushtues.Kundermoni era kerme!Populli ju do ne litar!Biles edhe faren tuaj qe te mos mbije me ne kete vend.

 15. Tirona says:

  Sa mir do ishte qe te gjithe gjyqtareve mos tu jepej vize, te gjithe jon te korruptuar. Te gjitha gjyqet qe Kane drejtuar keta gjyqtare kane brenda korrupsionin . Qe te jene te besueshem para qytetarve , keta gjyqtare duhet te dalin hapur publikisht, ne media, ne tv, me emer dhe mbiemer, me ze e me figure dhe te thone qe kemi drejtuar gjyqe te rregullat.Ata nuk ja man bytha te dalin publikisht, se jon te gjithe te korruptuar. Ne kete Situate qe ndodhet sistemi gjyqsor ambasada e SHBA nuk duhet te japi viza per te gjithe gjyqtare…….

 16. Tirona says:

  Sa mir do ishte qe te gjithe gjyqtareve mos tu jepej vize, te gjithe jon te korruptuar. Te gjitha gjyqet qe Kane drejtuar keta gjyqtare kane brenda korrupsionin . Qe te jene te besueshem para qytetarve , keta gjyqtare duhet te dalin hapur publikisht, ne media, ne tv, me emer dhe mbiemer, me ze e me figure dhe te thone qe kemi drejtuar gjyqe te rregullat.Ata nuk ja man bytha te dalin publikisht, se jon te gjithe te korruptuar. Ne kete Situate qe ndodhet sistemi gjyqsor ambasada e SHBA nuk duhet te japi viza per te gjithe gjyqtare ,se te gjithe kon punuar kundra ⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖

 17. Per keta horra nuk ka shpetim. U duhet bere gjyqi nje e nga nje, duke ua marre te gjithe pasurine qe e kane vendosur me gjakun e popullit. Nese SHBA da ta vazhdije luften per ta ckallmuar banden e krimineleve dhe te hajdutve, populli do ti jete mirnjohes sa te jete jeta. Por ne fillim duhet te izolohen dy gangsteret qe udheheqin kete bande, Sali Berisha dhe Like Floriri. Roft3 SHBA!

 18. butrinti says:

  Zotrinj gjyqtar . Nuk eshte faji i popullit shqipetar as i Amerikes dhe Europes qe ju ne pjesen me te madhe jeni Hajdut dhe te korruptuar deri ku nuk mbahet me Po beheni pengesa kryesore qe shqiperia te ec perpara dhe ti bashkohet Europes . fatkeqesisht nuk ka rruge tjeter per ju vecse te kaloni Vetingun. Do pergjigjeni per gjithcka keni bere Ata qe nuk kane bere do te jene perseri ne drejtesi madje populli do i nderoj.

 19. Zara says:

  Ore plehra te ndyra te vene me dore te gjithe nga Saliu, tani tju qajme edhe hallin se mbetet pa viza. Hapni krahun sa me pare se i keni marre shpirtin ketij populli. Skeni asnje te drejte morale te ankoheni, keni thyer ligjet si keni dashur dhe keni bere drejtesi vetem ne interes te sali berishes me kompani. E bete shtetin pacavure. E gjitha kjo qe ju te mbushnit xhepat, te tjeret le te ngordhin. Sa e sa njerez vdiqen dhe vuajten nga vendimet tuaja te padrejta.

 20. caku says:

  ju jeni pjesa me e ndyre e vendit. populli shqipetar perkrah fuqishem reformen ne drejtesi dhe Ambasadorin Lu.

 21. Kundershtari gjytarit says:

  O gjyqetar te pafytyrt, o Banda me e rrezikshme e shoqeris Shqiptare, si nuk u ka mbet nje cik nder dhe te beni vetgjyqesin duke u dorhequr o te mjer.
  C’opijoni eshte ngrit ur per ju plehera, une vuaj padrejtesin tuaj ne Kurris dhe me vendimet e turpit me keni mare pasurinmbi 200000000lek o te degjenerurit e shekullit.
  Shporruni se po I nxini jeten nje populli qe e keni futur ne kolapes. Zhduuuuuuuuuukuuuuni

 22. Gaspri says:

  Pervec disa gjyqtareve te ndershem, te cilet grupet e organizuara kriminale me kollare nuk kane arritur ti vrasin te gjithe, ju ndyresirat e tjere qe e keni katandisur kete vend jo deri ne buze te gremines, por e keni hedhur plotesisht ne gramine keni 27 vjet qe:
  -keni vrare direkt, me vrases me pagese njerez te ndershem te pafajeshem per te perfituar shuma kolosale ose prona te te tjereve;
  -keni vrare me mijera njerez te pafajshem, duke futur ne konflikte te armatosura, duke u majmur me ryshvete e gjobvenie, duke u dhene “drejtesi” banditeve, krimineleve, grupeve te organizuara kriminale qe i jane turrur teritoreve me te bukura te Shqiperise, godinave, shtepive te banimit, bizneseve, duke u a grabitur pronareve te vertete,
  – keni lene ne rruge te madhe me mijera njerez te ndershem, gra, femije, te moshuar, kundrejt shumave marramendese duke favorizuar padrejtesisht kriminele, pjese te grupeve te organizuara kriminale brenda e jashte vendit,
  – keni futur vellavrasjen ne Shqiperi, nepermjet marrjes se shumave marramendese, duke bere padrejtesi ne ceshtjen e pronave. Jeni pergjegjes direkt per, larjen me gjak te trojeve shqiptare, gjakmarrje e cila ka ardhur duke u rritur ne progresion gjeometrik qe nga viti 1991 e sot, aq sa ne Shqiperi jane te vdekur me shume se sa kane vdekur gjate 45 vjeteve diktature,
  – Duke filluar qe nga viti 1991 e deri sot, keni marre pjese ne biresimin e mijera e mijera foshnjeve apo femijeve te mitur, kryesisht te jetimeve te “Shtepive te Femijes” nga te gjith rrethet e Republikes, duke u a dorezuar trafikaneve te rrezikshem per trafik organesh jashte Shqiperise,
  – Jeni bere super te pasur duke shkatrruar me mijera jete njerezish, familjesh e biznesesh, ne favor te “me te forteve e boseve te krimit”,
  – Keni cenuar rende Sigurine Kombetare, duke u a dorezuar grupeve te organizuara kriminale pasurine publike, duke mos goditur me forcen e ligjit grupe te rrezikshme kriminale, duke liruar nga burgjet njerez te rrezikshem nepermjet fshehjes apo manipulimit te provave, si rezultat i drejtperdrejte i ketyre veprimeve keni prere ne bese deshmitar te ndershem qe kane humbur jeten nga keto banda,jeni pergjegjes direkt ne vrasjen e mbi 350 policeve te rene ne krye te detyres nga lenia ne gjendje te lire e bandave kriminale apo nepermjet ushqyerjes se bandave me informacione te rendesishme hetimore e gjyqsore, aq sa ne Shqiperi jeta e nje njeriu vlen me pak se ne Irak, Afganistan, Siri e vende te ngjashme me to;
  – Jeni ju bashke me politikane qe u mbeshtesin qe duke shkatrruar drejtesine, lejuat per 26 vjet deformimin e administrates publike dhe institucioneve te tjera ku kanceri i korrupsionit eshte perhapur aq sa nuk ka ilac qe ta sheroje dhe e gjitha kjo qe ju bashkarisht te pasuroheni ne kurriz te ketij populli qe po vuan per gjerat me elementare.
  – Shqiperise nuk u mungojne ligjet, por ju e kalcifikuat, degraduat dhe e bete te paafte sistemin e Drejtesise, duke e mbyllur ate ndaj elementeve te rinj, nuk ndeshkuat te keqen brenda vehtes, u bete bllok kundra ligjit, late rrugeve, te papune me qindra e mijera djemt e vajzta te reja qe mbaruan shkelqyer per jurisprudence brenda e jashte vendit, te cilet per te mbijetuar punojne kakarjer, murator, shofer ose sillen si te papune dhe u a shkatrruat endrrat e bukura e u a cuat dem parate qe financuan familjet e varfera te tyre.
  – Jeni ju qe mbollet e cimentuat per 26 vjet sindromin e pandeshkueshmerise ndaj “me te forteve” qe nga politika e ne te gjitha fushat e tjera aq sa keni bere pis cdo pore te ketij shteti e qe shqiptaret kane arritur sa te mallkojne shtetin e tyre e qe marrin arratine rrugeve te Botes me deshperimin se “ky vend nuk behet me”.

  – Jeni ju bandite qe cdo jave udhetoni me avione bashke me familjet apo dashnoret, per te kaluar pushimet e fundjavave ne te gjitha qytetet e kryeqytetet e Botes, apo per te kaluar pushimet verore ne vendet me te shtrenjta te Globit; jeni ju qe posedoni shuma marramendese parashe, vila te shumta dhe vetura luksoze e teper te shtrenjta; jeni ju mor te pacipe qe shkoni cdo jave me grate apo dashnoret qe frekuentoni qendrat me te shtrenjta tregetare te Globit dhe kapardiseni cdo nate ne lokalet apo hotelet me te shtrenjta te vendit apo ne Motelet ne zonat me te thella qe mos t u shoh kush.
  _ Jeni ju qe keni depozituar para jashte Shqiperise, qe shume prej jush kane blere vila neper Bote e kryesisht ne Amerike e Europe, keni marre familjarisht viza per ne ShBA ose vende te tjera, keni filluar te shitni apo t ua kalone te tjereve pasurite e patundshme qe keni (nuk e kerkuat kot fare shtenien ne dore te serverit te Deklarimit te Pasurive gje per te cilen u a perplasi Zoti Donald Lu)
  Dhe si te mos mjaftonin keto te gjitha nuk late dhe nuk po leni gure pa levizur qe te deshtoje reforma ne drejtesi dhe po beni te pamunduren per te cenuar maredhiet e shkelqyera te Shqiperise me ShBA e Bashkimit Europian, duke kerkuar destabilizimin e Vendit.
  Nuk mbarojne prapesite tuaja.
  E tani bashke me politikanet qe u nxisin e mbeshtesin, i jeni qepur perfaqesuesve te nderuar te ShBA e BE-se, te cilet e ndjejne thelle dhimbjen e ketij populli dhe duan ta shpetojne njehere e mire ate.
  Te ndershmit, aq sa jane do shkojne pa u frikesuar perballe Vetingut apo duke pranuar kushtet qe parasheh Kushtetuta.
  Shkelesit e ligjit di e paguajne nje per nje demin qe kane bere.
  Kete reforme e kerkon 97% e shqiptareve dhe te jeni te bindur se ju nuk i dhimbseni askujt, as faniljeve tuaja.
  Ata gjyqtar te ndershem qe do kalojne Vetingun e te rinjt qe do vijne gradualisht populli do i doje e respektoje.
  Pavaresisht kohes se shkurter te ardhjes ne Presidence, Zoti Donald Tramp e mori vesh tragjedine shqiptare dhe as mos ti shkoje kujt neper mend se Tramp nuk do e ndihmoje popullin shqiptar. Ai eshte President i zgjedhur nga qytetaret amerikane.

 23. Devolliu says:

  Gjyqtarë e prokurorë PLEHRA, HAJDUTË, MAFIOZË, TË POSHTËR E MASKARENJ.
  Përditë po shohim tek “Fiksi” dhe tek “Stopi” , me zë e me figurë yneret tuaja. Pazaret i bëni vetëm me Euro, me seks e me prona o GJAKPIRËS të Popullit.

 24. xxxx says:

  Perpara murit te ekzekutimit te gjithe pa perjashtim kjo do te ishte drejtesia per keto kriminele te pabese te popullit

 25. Epo kjo pune! says:

  ore palaco, te mos e benit veten ne kete derexhe sepse i keni sherbyer lekut e politikes dhe na keni marre te tereve ne qafe, prandaj sikter, villni cfare vodhet tani dhe vendi te ece perpara…

 26. demokrati i vertete says:

  BOH ÇFARE UREJTJEJE! E MERITOJNË DELENXHINJTE E GRUPUAR NE KETE MENDER SHOQATE QE NUK MBRON DREJTESINE NDAJ QYTETAREVE POR HAJDUTERINE E HAJDUTERISE…

 27. Pal Gjoka says:

  Te dael nje qytetar,mje gjyqetar apo nje prokuror dhe te thote me verifikoni mua nese kam marre qofte edhe nje here ryshfet per dhenie pretence apo vendimi gjyqesor.Une i bej thirrje te gjithe qytetareve shqiptare te cilet kane patur pune me drejtesine qe te thone prokuroret apo gjyqetaret te cileve u kane dhene ryshfet.Sot absolutisht nuk ka qofte edhe nje nga keta te mos kete marre ryshfet per vendimet e marra,prandaj kush me pak dhe kush me shume te gjithe prokuroret dhe gjyqetaret jane te korruptuar dhe duhet te behet vetingu dhe te largohen nje ore e me pare.Si kujtoni Ju ,Reforma ne drejtesi do tu sillte punonjesve te drejtesise karamele me kafe.Jo mor jo reforma behet per te shporrur nje here e mire nga faqja e dheut keta njerez te korruptuar.Ne Shqiperi sot mbi 80 % e popullsise eshte e inkriminuar.Keshtu ka qene qellimi dhe ideja e klases politike me ne krye Sali Ram Ser Berishen.

 28. Grabova says:

  Yyyyy kjo shoqatë hajdutësh del tani dhe pa pikë turpi thotë se kanë qenë dakort me reformën në drejtësi.Turp

 29. shushica says:

  Gjeja me e thjeshte qe duhet bere….Te merren djem dhe vajza te reja te sapodiplomuar , te merren ne riprovim nga nje komision indipendent dhe kush fiton , pra kush ka mesuar dhe nuk e ka paguar diplomen , te emerohet ne gjykate, prokurori .Nuk ka nevoje per eksperience , te gjitha shoqerite moderne bazohen tek rinia….Rrogat e mira , vetingu, dhe mosha e re relativisht e pa korruptuar, pebejne nje baze te mire per te ngritur nje sistem drejtesie nga pika nen zero ku eshte aktualisht.Nderkohe trajnimet ne shtetet mike , sidomos ne Gjermani , Angli , SHBA dhe Itali do tu japin shpejt ato njohuri qe u mungojne…

 30. loreta says:

  Pse nuk lexova nje fjale te mire per keta bastarde! Nuk theme se s’ka njerez te mire, por shumica jane kriminele te shpirtit, pasurise dhe drejtesise ne Shqiperi. Me mijra km larg ku jemi, i njohim keto fytyra qe na e kane bere vendin tone ku kemi lindur sikur jemi te huaj. Keta, e di qe nuk behet, por keta duhet zhdukur me fare e me fis qe te filloje vendi te marre fryme. Na ropen maskarenjet dhe kete e realizoi te gjithe per 20 e ca vjet Sali Kerme Karaxhiçi. Ai njeri nuk dua te vdes nattyrshem, por ashtu si vari vellezeri e Libofshes ne Fier, ashtu te varet dhe ai, ndersa pjella e tij bashke me ata bandite qe e rrethojne, te futet ne burg per jete se jane vemje e keqe.

 31. Asus says:

  Per cfare flet kjo shoqate hajdutesh dhe ku ka qene deri tani? Jane kapur pafund raste mitmarrje dhe keta nuk kane reaguar. Tani qe u eshte mbledhje litari, na flasin per moral. Dy here na ka cuar halli ne gjyq dhe ne te dy rastet na kane thene sa duhet te paguanim. Nik njoh ndonje gjyqtar qe nik ka marre leke. Te gjithe duhet te largohen, edhe keta qe bejne kete deklarate te pandershme. Hajduti nuk behet I ndershem.

 32. Flamur says:

  Per keto gjygjtar dhe prekuror qe kemi ne duhet te sjellim Presidentin e Filipineve. Ai e rregullon kte pune brenda muajit.

  1. Drejtesia. says:

   Pyetni popullin per pastertin e gjygjtarve se ne kurrizin e tij kane shi

  2. Drejtesia. says:

   Pyetni popullin per pastertin e gjygjtarve se ne kurrizin e tij kane shi

  3. Drejtesia. says:

   Pyetni popullin per pastertin e gjygjtarve se ne kurrizin e tij kane shi

  4. Drejtesia. says:

   Pyetni popullin per pastertin e gjygjtarve se ne kurrizin e tij kane shi

 33. perkthyesi says:

  Ketyre, sikur vetem pasurite tu sekuestrosh, i ke denuar maksimalisht! A do te vije shpejt ajo dite?

 34. buj says:

  tani qe u preket seriozisht pushteti na kujtoni sovranin? car bete me kete sovran qe e sollet ne kete derexhe per dekada me radhe?!. o qe do digjen edhe ca fatkeqe e qe do shpetojne ca plena kjo dihet , ama ai bari keq qe mbollet per vite me radhe te shkerdhehet njehere e mire.

 35. Mihal usa says:

  Komppania e (pa)drejtesis ne graham at e fundit,po kendojne kengen e kukuvajes.Ju jini simboli hajdutit,korusjonit,
  Doctori qe dot Ju sheroj Ju dhe pushtetaet e kuruptuar quhet DONALD LU. Ju dhe gjithe te koruptuarit e tjer do te sekuestrohet prona.Ju duhet te shkoni e te hapni kanale me lopate qe te edukoheni .
  ROFTE SA MALET AMBASADORI DONALD LU !
  POSHTE GJYQTARET DHE PROKURORET E KORUPTUAR !
  RROFTE DREJETESIA E RE E PA KORUPTUAR!

 36. Edheune says:

  Po u behet e do u behet presion? Po deri me sot qe s’kini patur presion c’kini bere ju zoterinj ? Nje krim ndaj popullit shqiptar. Krim se keni kriminalizuar nje sistem te tere ne kuriz te nje populli qe per 27 vjet nuk po e lini te mare fryme.
  S’jane te gjithe tekoruptuar ? Po na e thoni ju atehere sa jane e kush jane ? Sipas jush jane dy a tre ? po pse keta tre veta e bene kete baderdi ?
  S’jeni ju pjesa me e keqe ? Po kush eshte pse s’na i thoni ? Pjesa me e keqe ka emra, hapini letrat. E di e di qe do thoni politika. Kush, pse s’thoni emra. Pastaj sikur kjo politike cope cope sic eshte i ka sjelle njadhjete dosjeme krime shteterore, si perfunduan nga koleget tuaj ? Po ju c’bete me keta kolege ? Nuk vjedh dot e nuk vret dot nje politikan nese ka sistem drejtesie. Na thoni sa gjyqtare kane dhene dorheqjen nga ndershmeria e tyre e te bejne pune cfardo si shume inxhiniere, mesues e profesioniste te tjere, keta per aresye te mungeses se vendeve te punes, por dua te them se me me pak shkelqim e me me shume ndershmeri perballohet jeta dhe ne fronte te tjera. Jo, jo ju ka pelqyer lemi i maskarenjve edhe ju si pjese e tyre ku keni vene te shije grure per ju nje popull te tere. Haram ju e femijeve tuaj. Jo femijet do thote dikush. Po sa femije jane te pa mundur te vishen, te ushqehen, te shkojne ne shkolle dhe po thahen nga varferia vetem e vetem se ky takem gjyqtqresh kane lejuar qe puna, paraja, djersa, gjaku i popullit tone te pervetesohet nga nje grusht njerzish qe tashme dihet kush jane, po ne krye eshte Berisha, Nano, Meta. Keta te tre pastaj e dine kush i ka pjesezat e vogla.
  Po thone se ne 18 shkurt ka protesta. Jane pikerisht keta qe i organizojne. Jo dhe jo. Duhet te ngrihet populli ne kembe e ta coje deri ne fund drejtesine.Me te gjitha format e mundeshme, Sepse e shikuni dhe degjoni, ata qe kane bere krime me shume bertasin me shume ” dilni ne protesta” Qellimi: Te shpetojne nga gjykimi e te sigurojne mbijetesen.
  Mendoj , nuk vjen me rast tjeter per popullin Shqiptar per ta mare perpara te keqen e ta gropose thelle e me thelle mbasi ta kete djegur.

 37. miri says:

  Gjyqtar qete…. KENI TE DREJTE TE HESHTNI…CDO GJE QE DO FLISNI DO PERDORET KUNDRA JUSH NE GJYQ…..
  Kujtojani dhe Saliut

 38. Milan says:

  Me varje te koruptuarit Z,Lu shkoni perpara se gjith shqiptaret e ndershem e pateriot i keni me vete.Zoti ju bekoft ju USA e ALBANIA.

 39. Treviso says:

  E dime ne, qytetaret e Durresit kur u mbushen Plepat me te ardhur nga ana e anes, si kursante per gjygjtare e prokurore.
  E dime ne se si u shemtua plazhi i Durresit nga keto njerez te pakulturuar, qe do tu benin gjygjtare mafjoze. Kursante te palare, te veshur keq, te paqethure te parruajtur do tu benin gjygjtare!
  Sot mbasi u bene super-milionere kerkojne edhe mbeshtetjen e popullit, pse Zoti Donalt Lu i akuzoi direkt, si kundershtare te reformes! Shumica e tyre jane kriminele dhe kaluar krimineleve.

 40. Asi says:

  Juve doni pushkatuar te gjithe. Amerika do bente mire tju sillte marinsat tju ekzekutonte gjitheve o plehra.

 41. Jimi says:

  Nuk durroni dot me!? Akoma nuk keni shkuar ne p…k te semes more zorzop!? Pse cfare e dinit vetingun ju ? kujtonit se do te merrej me miletin qe ju e qorrollepset aqe keqe saqe po flet me vete?

 42. Voica says:

  Rrrrrrooopt ku ti keni o gjyqtare te prekur ne ”seder”

 43. alphade says:

  Shenim: Kjo fotografi tregon se zoterinjt e cekicit duken si te
  dhjere ! Mire qe keni bere qe keni dale ne kete fotografi per
  t’i patur me kollaj ambasada Amerikane per te identifikuar de-
  likuentet gjyqtare e prokuror ,matrapaze e mafioze per t’i fu-
  tur ne ” Black List” dhe kete praktike shume shpejt do ta vendo-
  se edhe BE-ja. nen shembullin e Amerikes . Keshtuqe milionat
  qe kane depozituar neper Bankat e Botes , ADiOS !
  Ne sistemin gjyqesor jane mbledhur fatkeqesisht tere horrat qe
  ka mbledhur kryekrimineli i Vicidolit qe se shpejti Ai ose djali i tij
  do te marre shtepine ” pa qira “.
  Dante : ” Nuk ka me keq ne bote qe ne ditet e veshtira kujton
  jeten e lumtur” ! ” Ju qe hyni ketu humbeni cdo shprese” , shkruhet
  ne hyrjen e ferrit te Dantes ! Keshtu duhet trajtuar kjo familje qe aq
  fatkeqesi i ka shkaktuar shqiptareve , nje dikttator i felliqur,,nje rrugac
  i ndyre, nje fytyr kalbur, nje i semure leperoz, nje bandit,nje vrases,
  nje hajn, nje sadist , nje i huaj qe kaq fatkeqesi ka shkaktuar familjeve
  shqiptare,,i grabiti,i plackiti , i degdisi neper rruget e botes,i la pa pune,
  pa prone,pa pension ,, pa plang e pa shtepi ,i vodhi parat,i la ne rruge te
  madhe ! Ky eshte kaloresi i fatkeqesive te shqiptarja , delja bloze e kombit
  shqiptar,armik i perjetshem i shqiptareve eshte dhe mbete banda familjare
  e Vicidolit !

 44. ta says:

  se kuptoj keta do hyne ne burg,po pastaj do dalin ata qe kane denuar keta se burgu ka nje shifer,po shteti albanez duhet te vere ligj qe ata qe hyne ne burg duhet te punojne qe tu dale bytha,sic e kishte enveri.

 45. deti says:

  ankesa e gjyqtareve verteton plotesisht implikimin e tyre te plote ne pervetesimin e pasurise se popullit me mashtrimet qe kane bere,ankesa e tyre eshte njesoj si ai qe kur u thane se vjedhjen e ka bere ai qe ka mizen ne kesulen ai qe e kish vjedhur vuri doren ne koke per te trembur mizen.po keshtu dhe gjyqtaret e oprokuroret tone e kane mizen ne kesule prandaj me ankesen perpiqen te fshehin ndtyresite e tyre.po te jene te ndershem tim neneshtrohen reformes me te gjitha regullat jo te kunderveprojne.mendoj te shkarkohen te gjithe se nuk kemi nevoj per gjyqe te pista sa te behet reforma e plote.

 46. Tore says:

  Ne llumin e drejtesise shqiptare kavedhe njerez te ndershem, kete nuk duhet ta harrojme.
  Por cdo prokuror dhe gjyqtar qe ka lyer duart me gjak dhe para te pista duhet te marre denimin e merituar.
  Shume kollaj. Tu shikohen llogarite bankare dhe vilat dhe jeta luksozebdhe gjenden cilet jane.
  Disa thone qe te hiqen te vjetrit dhe te vihen te rinj. Nuk besoj kur pashe te stopi rastin e elbasanit.

 47. I thjeshti says:

  E qelbet kete vend.Patjeter qe ka dhe gjyqtar tè perkushtuar per ndryshime,por me ate qe me kane bere me pronen TIME,duke filluar nga gjukata e shkalles sé pare dhe deri ne majen me tè larte, mallkuar te Jini nuk keni per ti gezuar askush nuk HARON. Ju nuk keni moral.

 48. Popolo albaneze says:

  Juve gjqtare,(ne shumicen dermonjese me Palo avokatet hajna),méritoni Te perçu doni ne kazanet e plehrave.Mos e kruani shume BYTHEN,se do hani litarin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *