Artur Zheji sulmon Dritëro Agollin pas vdekjes: Është përdorur nga Enveri për të dënuar intelektualë, janë pushkatuar poetë me “Ok”-n e tij

Artur Zheji ka sulmuar ashpër shkrimtarin Dritëro Agolli, pas vdekjes së këtij të fundit.

Sipas Zhejit, Agolli është përdorur nga Enver Hoxha për të dënuar intelektualët.

Për brezin e intelektualëve, tashmë të lashtë të viteve ’80, Agolli ishte kryekoka e censurës staliniste shqiptare, në krye të Lidhjes së Shkrimtarëve, kryeroja e zgjuar e linjës politike të kuqe flakë, në letërsi dhe art, që mbijetoi si një dorë e fortë në të gjitha spastrimet më të tmerrshme të viteve ’70-’80, në krizën vrastare të Enver Hoxhës”, shkruan Zheji.

Sipas Zhejit, “kur u internuan dhe u burgosën këngëtarët e Festivalit 11 në RTSH, kur u burgos dramaturgu Todi Lubonja, Minush Jero apo u internua regjizori i mrekullueshëm, Kujtim Spahivogli që kam patur fatin ta njihja, apo regjisori Mihallaq Luarasi, së bashku me të shoqen, të supertalentuarën Edi Luarasi dhe qindra raste të tjera.

Apo kur u burgos Edison Gjergo, për një pikturë me partizanë që rrinin rreth zjarrit në një mëngjes acari, që më pas u bojatis dhe u shqye.

S’po flas për poetët e pushkatuar, për poetët apo shkrimtarët e shtypur dhe të tredhur në heshtje, për intelektualët, që më pas u përzunë si zgjebe nga Shqipëria pas viteve ’90.

“Dhe të gjitha këto ndëshkime kriminale të Partisë, kishin të paktën një “Ok”, të dorës së parë edhe nga Agolli, që ndërkohë shkruante poemën “Nënë Shqipëri” kushtuar komandantit të Përgjithshëm Enver Hoxha dhe rrinte kurdoherë në bashin e vendit dhe në bashin e tribunave, me raki dhe kabuni”.

Duke u ndalur në fjalën e Ramës për Agollin, Zheji e akuzon kryeministrit si hipokrit dhe i kujton sherret kur Rama ishte profesor te Artet dhe Agolli në krye të Lidhjes.

Sigurisht njeriu bën shumë zig-zage në jetë, sepse jeta është e vështirë, duam s’duam! Por normalisht mund të luhatesh siqoftë rreth nje boshti dhe të mëkatosh hera herës, por të lexosh kryeministrin, që është sot në majë të piramidës së shumë pushteteve, në krye të arkivolit të Agollit, të kap trishtimi. Të kap trishtimi, se edhe aty ku është, ay, kryeshefi, nuk thotë dot një të vërtetë të vetme! Ose të shkëlqejë me pak fjalë t’thjeshta si e lyp rasti. Por jo! Edhe në vdekje të Agollit, kërkon përmes shtirjes prej firauni të përvuajtur, të budallallepsë, budallenjtë”- shkruan Zheji.

Sipas tij, kryeministri dje ishte qaraman dhe shkrimtaruc, që mallëngjeu me hipokrizinë e tij perfekte, Sadijen dhe miletin në të zeza që ishte aty, por sigurisht jo Agollin e fjetur dhe aq më pak mua:

“Ishin vitet e largëta ’80. Kryeministri i sotëm do të mbronte diplomën me një pikturë ambicioze murale në katin e parë të shesh pushimit që bashkonte degën e Dramës me Artet Figurative. Ishte i emocionuar por edhe i trembur, sepse ishin vite të këqia dhe frika ishte e madhe. E gdhinim si dy shokë të mirë, deri në mëngjes dhe ai kuronte çdo detaj, ndërsa unë bëja rolin e “komisionit” mbikëqyrës të censurës që do të vinte. Dhe ja hodhëm komisionit me një hile artistësh, duke u përqendruar te natyra”- shkruan ai.

Si mesazh në fund, Zheji shkruan:

Dritëroit, si kristian që jam, i uroj gjumë të qetë dhe takim paqësor në Botën Tjetër, me poetët e pushkatuar dhe të “Mjerët” që ikën nga kjo botë, më dhimbshëm dhe më pa bujë se qentë, që vriten sot rrugëve nga makinat e shpejta. Por nuk mund të tërhiqesha dot, përpara britmës që vjen nga përtej varri, i “Pluhurit të vërtetë të Yjeve Shqiptare”, që ranë në moçalin e zymtë të Shqipërisë”.

REMOTE_ADDR:[]

115 komente në “Artur Zheji sulmon Dritëro Agollin pas vdekjes: Është përdorur nga Enveri për të dënuar intelektualë, janë pushkatuar poetë me “Ok”-n e tij”

 1. drita verbofte vemjet says:

  Vemje si Zhelja sado pisllik te hedhin nuk arrijne te zbehin aspak driten e Driterimit te gjithe shqiptareve!

  1. Ballisti says:

   Drita verboft! Jame dakord me ty.Edhe une them,se, si nuk nxuri njehere mente ky Artur Zheji,por ngeli tere jeten budalla.Eshte kthyer ne qen qe leh dite e nate te mullaret,me shprese se i zoti mullarit do t’i hedhe ndonje kore buke.

   1. Adriatik says:

    Sa te mjere qe jeni o turkoshqiptare. Ngaqe ju mungojne heronjte, i thurrni lavde nje dallkauku si agolli.

    1. ☆Gopisti i NSHRAK-u.t☆ says:


     Sa ishte Ai gjallë, s’guxoje ti o Zhele
     Tani e hape halen ta bësh pis
     Ti çil e myll, qenefin bëj fërtele
     S’dëgjon nga ça Pordhon ti, Ai Lis!
     .
     Sa ishte Ai gjallë, s’guxove ti o Zhele
     Tani me zell te madh po e përdhos
     Këlluf i shqyer, kaq shumë i përdorur
     I vdekur, nuk do kesh njeri që të varros!

     1. Theatrical says:

      haaahaahaahaaahaa..po po,sa ishte gjalle ai,edhe keta qe sot e shajne atehere e pelqenin
      Driteroin e lexonin nga Tropoja në Konispol,ca me hir e ca me pahir
      po të mar nje shembull,
      kur oficeri i sigurimit (ky i besimit myslymon) shkonte q.nte e emen e tfgs per tja hequr njollen,ne fund para se të ikte,ilexonte vargje nga të Driteroit per të mbajtur gjalle frymen e Partise..derisa kjo i mesonte permendesh
      kjo lloj metode ndiqej kudo ndaj armiqeve te klases hahahaha

  2. xheJ eN Bi says:

   Komentuesit qe kane shkruar para meje nuk e dine se si i etiketojne zagoritet ne Gjirokaster.

   “Ne tre zagorite ,dy jane te marre dhe nje iken me vrap “.

   Prandaj ju qe do komentoni pas meje mos ja vini re Zhejit ,se zagorit eshte !

   1. Besmir Zogo says:

    Hahaha, e forte.

   2. Zagoriti says:

    Mos përgjithëso Zagoritët për një që thjesht origjinën ka nga zagoria …
    Se pyll pa derra s’ka…
    Nga zagoria kanë dalë mjaft njerëz të mençur e artistë të penës etj…
    Dhe ajo shprehja që thua zotrote ,është sepse kur një krahinë e veçuar nxjerr kaq artistë që janë lart, nuk kuptohen dot nga të tjerët dhe gabimisht etiketohen si të marrë …por edhe ajo ka bukurinë e saj se ka “marrëzi” për krijim e jo për krim.
    Ndërsa ajo puna e vrapit, duhet të kesh jetuar si zagorit që ta kuptosh se si është që me 3 orë kohë kur shkon në qytet duhet të mbarosh shumë punë që të kthehesh përsëri me autobuz…?
    Shëndet

  3. Kryqi says:

   “Drita” qe hodhi Driteroi nga kuvendi “popullor” dhe lidhja e artisteve ju ka verbuar perjetesisht
   o te mjere
   Enveri ishte pervers por budalla nuk ishte “Drite-heronjte” e tije u zgjodhen per te hedhur
   erresiren o te qorruar.

   1. Theatrical says:

    o z.Zheji e ke dhi fare per bese po nejse
    shiko tani se jane 2 Dritero
    1-Driteroi,prodhim i nomeklatures komuniste-personifikim i njeriut të ri artist,real-socialist,kryetar i lidhjes se shkrimtareve etj
    2-Driteroi-gjenial,mjeshter i penes,qe ben guret,kodrat,natyren shqiptare të flasin permes rrjeshtave të tij,shpirti i Devollit me traditat e zakonet
    vargjet e tij të bejne te ndjesh nostalgji dhe mall per vendlindjen,
    ndjenjat dhe emocionet qe percjell ai jane klas,dhe jane të nje niveli aspak me pak se ai boteror

    të lexosh Driteronë dhe të mos ndjesh gje dmth,ose je analfabet ose beqir pe anastas janullate

    1. reiz says:

     Jo duhet te jesh si ai kreminel dhe bythlepires si ju plehera komuniste

     1. Tanguli says:

      Komunistet ja shkerdhyen perfundimisht racen sojit tuaj te ndyre kolaboracionist! Prandaj juve gjithmone do ju djege bytha,NE PERJETESI 😉

  4. tfgs1 says:

   Dritero suniti bente ate qe di te bej vec nje sunit: Bithlepires e qen ne sherbim te padronit,madje duke lehur me shume se ai!

  5. tfgs1 says:

   Zheji je i sakt,suniti Agolli ishte bithlepires e turk me shume se laver turku……….

  6. mirela shkumbini says:

   Jo, faleminderit, nuk ishte dhe drita ime!!! Te nderohet Dritero Agolli, domethene se nderohet ana me e erret e sistemit te diktatures, qe ishte censurimi, helmimi dhe burgosja jone shpirterore!!! Nuk mund te shpallet kriminel dhe satrap Enveri, dhe komisaret e tij politik te shpallen heronj!!! AGOLLI ISHTE BEJTEXHIU DHE KOMISARI I TIJ POLITIK!!! Tani e besoj Kadaren, kur shprehu friken e tij per kthim ne diktature!!! Duhet marre seriozisht!!! Ah, se harrova! Nuk mund te jene te medhenj dhe ISMAIL KADARE dhe dritero agolli !!!!Keshtu eshte kur vendin e drejtojne ish pinjollet e rinj te bllokut!!! Zhej, ben ate qe bejne vetem mendjet e kthjellta dhe qe nuk harrojne!!! Respekte, Zhej!!!

   1. riza Mance says:

    Bravo moj zonje apo zonjush
    Ju jeni me kembe ne tok dhe dinjitoze se te tere komunistat ketu jane me pseudonime si babai tyre shpirteror Enveri dhe ky Qeni qe ngordhi qe ju lepi tere jeten.

 2. Lexues i TemA says:

  O Zheji: – E di ti se si i themi ne ketej nga Vlora per njerez si puna jote:
  -Ia hengersh mutin vetes tate!

 3. Realitäti sehte i hidhur,por i pakundershtushem, i patjetersushem

 4. Mazllëmi says:

  Nuk jam me Zhejin në përgjithësi, por në këtë shkrim ka plotësisht të drejtë dhe… lërini pordhët shqiptarçe…!

 5. Drejtësia says:

  Ik ore bajgë

 6. ari says:

  hi all!
  Mendoj qe edhe TEMA mund te mos botonte shkrimin kesaj Gjjeje!! Shikoni edhe fotoja flet vete se me cilin njeri keni te beni: Crregullim psiqik bipolar

 7. Brahim Kadarina says:

  Ti je nje zhele,qe e fillova me Nanon,brodhe hu me hu dhe tani ka shkuar tek Meta.Ti nuk mund ti zesh emrin kollozit te mendimit shqiptar,ai qe i shkroi ketij kombi me shpirt,qe kerkoi bashkim dhe unitet,liri dhe demokraci.
  Kush jet ti more televizor me televizor, si nje njeri pa shtylle kurrizore
  Brahimi

  1. reiz says:

   Kurse Ti s ke emer fare o komunist muti
   Po more ERRESIRE se coji dy poeter ne litar per partine or te qifte gomari nene grua dhe moter.
   komunista do ju vij fundi shume shpejt fara juaj do te zhduket sa ka filluar hyyyyyyyyyyy PLRHERA
   Cfar shkroji ky more te qifsha kurven ter libera per partin beri o plehera .
   Ne 26 vjet qe shkrimtaret fituan lirine ky s beri as nje liber te vetem vetem ca vjersheca dhe fabula per shtresen e injoranteve si puna jote dhe femijet si lexojn
   Sigurisht ju nuk e mburrni si poet por si komunist konsenguent qe i ndenji partis tek bytha edhe kur vdiq.
   NE FERR QENI.

 8. I drejti says:

  Pse çfare do beje ti ne kohen e Enverit. Po te kishe pushtetin e Driteroit te madh ti nje njeri qe shet veten per 5 leke do te beje gjithe te zezat dhe do merrje ne qafe nje dynja te tere.
  Gjykimi behet sipas kohes. Dhe Driteroi si njeri ishte i dashur dhe i dhemsur qe ishte ka bere me te miren per kushtet e kohes.
  Vetem vrer nxjerr per njerez qe nuk te paguajne dhe nuk te lidhin interesa te tjera.
  Je njeri shume negativ.

  1. Lugati says:

   o drejtesia ate qe bone tjeret vdiqen e bone burg me koken lart…po paradoksi shqiptar qendron ktu dhe shoqnia civile osht e infektume qe te bojne moral njerez si zheji…e bukra osht se ka te drejte

 9. Valter says:

  Pa vdekesia e nje njeriu nuk imponohet,krijohet.
  mbijeton sado balte e urejtje te hidhet ne te.
  Shqetesohuni me mire per harimin tuaj dhe te gjith atyre qe do te kujtohen si kriminele

 10. Kaonia says:

  Ben mire qe ti Artur tja fillosh nga babai tend….

 11. Demokrati says:

  Jepni argumenta ku Agolli ka denuar intelektuale .
  Sa e turpsheme eshte te hedhesh balte mbi te madhin Agolli .

  1. reiz says:

   Demokrat i komunist muti eshte bere si pune palltoje ajo demokracishkerdhata aty ne ate vend Po more ERRESIRE se coji dy poeter ne litar per partine or te qifte gomari nene grua dhe moter.
   komunista do ju vij fundi shume shpejt fara juaj do te zhduket sa ka filluar hyyyyyyyyyyy PLRHERA
   Cfar shkroji ky more te qifsha kurven ter libera per partin beri o plehera .
   Ne 26 vjet qe shkrimtaret fituan lirine ky s beri as nje liber te vetem vetem ca vjersheca dhe fabula per shtresen e injoranteve si puna jote dhe femijet si lexojn
   Sigurisht ju nuk e mburrni si poet por si komunist konsenguent qe i ndenji partis tek bytha edhe kur vdiq.
   NE FERR QENI.

 12. I says:

  Ai ka qene nje servil i poshter i atij sistemi. I hengert shpirti mut i vetmi urim qe mund ti bejme.

 13. Ubs says:

  E thene nga ky qe ska lene bythe pa lepire ne kohe demokracie.

 14. sadedin says:

  Je njëm zero.

 15. E pa Besa says:

  Ti nuk mundwsh me kene nje kristian .Nje kriszian i mire nuk shan ta sapo te ikunin e kesaj bote.Per te dekunin, o fol mire o mos fol fare o Capacul!Je nje vemje, nje bythlepeires qe madje nuk mund te jesh i biri i atij per te cilin e heq veten.Serish si disa vite me pare po i sillesh rrotull LSI-se!Te gjiht kete balte e gatuan jo vetem per te Madhin Dritero por mbi te gjitha kunder Edi Rames. Ku e pe te keqen e fjalemortit te Edi Rams more dallkauk!

 16. amon mer Turo ene ti
  po nji cop muzllumuti o mer ,
  nji cop catnari bejdexhi,
  ndryshe s’ munej me mbrrit ne qytet e fitonte pushtet nji katnar i qelbt
  si ai.
  pasanej , lol : pret ti mo shume nga nji cop muslimoni ee?
  a je i marr at’ vrasin brekt bolet.
  ku jeto dot ajo rrace ,pa tradhti,pabesi,intriga,vrasje, kurvlliqe heeeeej o gjith ajo histori e njerzimi
  qi flet per kte rrace shkerdhatash te njerezimit vk.turo
  nigjo lefjet e qirakve te rramazonit nji tash

  1. Lugati says:

   ik me kar mso shqip

 17. Asper says:

  Zheji eshte nje barbon ne letersine shqipe

 18. Ai says:

  Zheji, duhen fakte. Fajin e ka tema që boton të marrë si ti. Me budallallëqet e tua nuk shkon askush më as ne hale.

  1. reiz says:

   C far fakte do more pleh dy poeter ne litar me firmen e ketij plehu pse sa do ti te vari
   Ah kur su vari edhe juve.

 19. Arsimi says:

  Intelektual ishte edhe Hitleri, edhe Esat Pasha, edhe plot te tjere por……

 20. butrinti says:

  Gazeta Tema dhe Zoti Mero Baze . Mos e ulni shtypin ne kete dite Halli. Une nuk e lexova fare kete shkrim sepsde s’eshte nevoja’ Kuptova vetem nje gje qe zheji qenka -KOQE KANDARI A thua nuk e ka jetuar apo degjuar per ate kohe.

 21. ali vlora says:

  Arturi ka shume te drejte. PORnjk duhet folur me gjuhen e urrejtjes. Driteroi (ndjeste paste ) ishte i madh.Por ajo kohe ashtu ishte ku me spiuna beheshin nga sigurimi fame keq ata qe ishin me ” biografi ” te keqe.

 22. ali vlora says:

  Arturi ka shume te drejte. PORnjk duhet folur me gjuhen e urrejtjes. Driteroi (ndjeste paste ) ishte i madh.Por ajo kohe ashtu ishte ku me spiuna beheshin nga sigurimi fame keq ata qe ishin me ” biografi ” te keqe.

 23. KY PO TA KETE ATE VEGLEN PAK TE GJATE JA FUT EDHE VETES

 24. Ky eshte nga ata burra qe Fatos Nano i thoshte : Hajde ketu shpejt. Dhe ai vinte me vrap ku ishta Fatosi. Sa mberrinte Fatosi i thoshte : Kush te thirri ty mor idiot, ik pirdhu nga erdhe. Dhe ai ikte pa ze se i tille karakter eshte. Doni me per te? Ka edhe te tjera. Per sot kaq.

 25. Lpl. says:

  Dhuna qe kane ushtruar poete e shkrimtare qe kane qene arma kryesore e pushtetit diktatorjal me propaganden e tyre , qe e kane drejtuar shpirterisht drejt shkaterrimit te vleres njerzore dhe humane , nuk po arrin qe te sherihet as sot mbas 26 viteve , dhe e cila eshte pasoja kryesore per gjendjen ku jemi sot , humbja e Shpirtit ku na udheheqe instikti .Dhuna fizike riparohet shpejt dhe harrohet dhe nje shoqeri e kolon lehte pasojat e dhunes , kurse deformimi shpirterir do kohe .

 26. Komunisti nga Devolli. says:

  Ne pergjithesi nuk jam dakort me shkrimet e Zheit……por ne rrastin ne fjale ka te drejte. Agolli eshte misherimi i talentit per te shfrytezuar çdo mundesi per te mbijetuar dhe perfituar ne çfare do lloj situate.
  1- Partia e dergoi ne Leningrad per te studiuar letersine e realizmit socialist. U kthye i martuar dhe prishi familjen per te miren e partise. Te tjeret qe i mbajten grate ruse perfunduan burgjeve.
  2- U kthye dhe punoi per shume vite si gazetar i Zeri te Popullit ku me shkrimet, reportazhet u thuri lavde njeriut te ri te edukuar me mesimet e PPSH.
  3- Filloi ti hapte rruge karieres letrare me poezite Majakofskiane…..Komunistet, Devoll devoll….pasuar me epopene e lavdise se PPSH dhe Diktatorit ,poemen 18 faqesh” Nene Shqiperi” ku dermoheshin bejleret,zogistet, ballistet, imperialisto-revizionistet dhe glorifikohet Enver Hoxha.
  4- Vashdoi me dramat dhe skenaret e dokumentareve e filmave thellesisht ideollogjike ku shembull eshte dokumentari 4 Kenga per partine ku u nderua me çmimin e Republikes klasi i pare.
  5- Gjate tere kesaj kohe ka qene deputet dhe anetar i KQPPSH dhe kryetari i lidhjes se shkrimtareve e artisteve nje mjet i forte ideologjik ne sherbim te diktatures qe kontrollonte shtypin, televizionin,artin e pikturen dhe u bente çorbe koken shqipetareve me sistemin socialist dhe keshtjellen e patundur ne brigjet e Adriatikut.
  6- Ka shfrytezuar te gjitha te mirat qe i jepte rregjimi sherbetoreve te tij…..pushimet i bente ne vilat qeveritare te Vlores.
  7- Bashkepunimi i tij me diktaturen eshte heshtja e tij per te bere te ditur popullit se si jetihej ne perendim ,pasi ka bredhur shume ne Europe.
  8- Romanet qe ka shkruar jane tipike te realizmit socialit dhe glorifikojne rolin e Partise Komuniste.
  9- Kur kishte mare ferra urraten dhe ishte formuar PD, PR, PSD, me porosi te Ramiz Alise dhe Sofokli Lazrit beri shown e kongresit te PPSH.
  Ishte koha kur ne KQ te PPSH po caktoheshin personat ne cilen parti duhet te shkonin per te kontrolluar pluralizmin. Ndaj Agolli nuk u denua por u Deputitizua ne PS. Kjo i mjaftoi per te perfituar ekominikisht dhe te behet dhe me shtepi botuese.
  Me pake fjale veprimtaria e tij eshte veprimtaria e nje talenti per ti sherbyer nje rregjimi. Ka plot shembuj ne bote qe talente kane bere obortarin. Piktori i talentuar David nuk respektohet sepse pikturoi Napoleonin, shkrimtari i talentuar italian Danunnzio, eshte cilesuar nje lepires i Musolinit………. Sot kur po i kerkojme llogari nje sekretari blektorie ne kooperative ,pse ishte komunist, kur po largojmr nga sistemi i drejtesise te gjithe ata qe kane mbaruar shkollen juridike ne kohen e Enverit, kur masakrohen me lloj lloj epitetesh ish komunistat me te thjesht, PSE PSE nuk mund te shprehemi per te vertetat e hidhura qe nuk ju pelqene te gjitheve. Pra jemi perballe faktit te padiskutushem, kur talenti ka qene ne sherbim te nje nga rregjimeve me gjakatare ne bote dhe ka GLORIFIKUAR me veprat e tij Kultin e Individit.
  Kalofshi nje dite te mire dhe paçi fat.

  1. KOZi says:

   Mjafton ! Ji i sakte dhe i perkryer , komentet mbarojne ketu ! tung

  2. Devolli, rob i trashe says:

   Gebelsi Shqiptar..

  3. N. KITA says:

   DEVOLLIT, mos u shërbe me fakte, por me parrulla.
   Antihumanistët nuk honepsin argumente.
   Bota e tyre është ajo e dërdëllisjes.
   Të fala TY dhe ARTURIT, intelektual i lartë dhe humanist.

 27. saliu says:

  Kesaj i thone nga i nati qe kam per Ramen do te shaj edhe Driterone.
  Se pari Rama kishte bere nje fjalim per tu patur zili nga te gjitha pikpamjet, si nga pikpajma inteelektuale, aristike, estetike, kritike, shoqerore dhe politike. Per kete edhe Zheji eshte dakort sepse nuk e arrin dor Ramen si talent publicistik.
  Se dyti Zheji kerkon te na mbushi mendjen qe paska qene Driteroi qe paska denuar artistet dhe jo Enveri. Je qesharak Zheji sepse te gjithe ata qe kane jetuar ne ate periudhe dhe kane pasur te bejne me lidhjen e artisteve (fusim ketu edhe babin tend) e dine shume mire qe Driteroi kishte celesat e kashtes, sepse politiken ne arte e bente partia ne KQPPSH dhe direk Ramiz Alia qe zbatonte urdherat e Enverit.
  Nuk eshte as etike as njerezore te baltosesh Driterone e gjore qe ishte si nje femije camarrok e kembezbathur ne krijimtarine e tij me lugeterit e viteve te komubizmit.
  Se trreti do te deshiroja qe persa i perket denimit te Mirush Jeros, Kujtim Spahivoglit e Edi Luarasit duhet ta dine te gjithe se ishte direkt udhereri i Enverit sepse edhe Mehmeti nje nate perpara se te shperndaheshin cmimet i uroi dramaturgun, rregjizorin dhe aktoret, por kur Enveri pa dramen “Njolla te Murrme” tha : Keta nuk jane njolla te murrme , por njolla te zeza. Ku hyn Driteroi ketu? Turp per ju qe pergojoni duke shtremberuar te verteten, por me mire keshtu sepse nuk do tiu besojme me KURRE.

 28. Shkrimtari says:

  Pothuaj te gjithe komentuesit bindjet e tyre politike i ngatrrojne me realitetin
  Realiteti eshte ky qe thote Zheji qe ja fut kot ne pergjithesi,por kesaj rradhe ka thene nje te vertete te pamohushme sa do qe nuk u pelqen atyre qe sot rendin mbas berihaj,perfshire dhe bashen
  Kryshkrimtari me i talentuar dhe me desident mbetet I.Kadare

 29. Noku says:

  Po pse i jepni kaq rendesi more aman, ky gazetar leshi pret ti hedhin ndonje kocke

 30. titi says:

  Artur Nuk dua te komentoj per te ndjerin Dritero sepse ai eshte i njohur jio vetem ne trevat shqiptare por dhe ne shume shtete te botes ku ai eshte perkthyer Ti do te hedhesh balte mbi Driteroin sepse ti je personazhi i tij shoku Zylo

 31. Potigu says:

  Te them te drejten ore “MENDER ZHEJ”,me vjen turp te merrem me ty,por edhe ndo pak, te kishte ngelur nga personaliteti i yte me kete shkrim i vure vulen personalitetit tend-ti je nje laro,qe kur te ferkojne kurrizin ti behesh heroi i tyre.Turp fare e keqe.Mos thuaj,qe jam nga Zagoria,se e turperon ate.

 32. Hajro says:

  Z.Zheji.Shkodranet kane nje thenie te bukur: “Te hyfte vetja ne qejf ..” Ti vuan prej kohesh nga kjo smundje dhe shfaqesh si mendimtar dhe ideolog,aq sa shumica e shqiptareve sa te shikojne ty ndryshojne kanalin televiziv.Sepse je pa shtylle kurrizore.Me ke e nis e me ke e bitis,dhe asnje shoke bese nuk te ngelet,sepse je deshtak.
  Prandaj jo ti jo e jo,por per gjigantin e mendimit shqiptar,akademikun Dritero Agolli nuk mund te thone dot gje te keqe asnje kolos tjeter.E degjove Ismail Kadaren,Rexhep Qosen e shume te tejre te niveleve te larta shkerncore e letrare se si e vlersonin.Po popullin shqiptar e degjove.Prandaj ulu ne ate karriken tende te vogle se as kulturen dhe as hapsirat e mundeshme qe te vlersosh ti Kadarene,Nderin e Kombit Shqiptar.

  Hajro

 33. adrenalin says:

  Edhe pas 300 vjetesh, Dritero Agolli do te kujtohet per ate qe la pas, ashtu si shum shkrimtar . Ti Zheji do te humbasesh dhe ske cfar le pas, a po vetem shiritat e filmimeve ne analizat debile per situatat politike kaqole. Edhe ata qe ti u je lepire me analiza politike pra politikanet do jene thjesht gur pa emer.

 34. Komunisti nga Devolli. says:

  Fjala eshte e lire, e gjere si deti.
  E shpreh i zakonshmi, si dhe deputeti.
  Populli ja presin dhe ja masakrojne.
  Veç opinionistet çfare te duan thone.

  Me kerkon mendimin,lerm ta shpeh si dua.
  Nuk do jem me rob i deshirave te tua.

  Ti o redaktor qe na çensuron…..me kujton dike ne rinine tone.

 35. Ed says:

  Pffff e qelbe fare o mulla omari

 36. siciliani says:

  Nese ky popull nuk shikon te verteten ne sy ne lidhje me regjimin e kaluar diktatorial nuk ka per te bere hair e prokopi.
  E verteta e hidhur eshte se Driteroi i ka sherbyer atij regjimi.

 37. Daily Weekend says:

  ky gazetar i mjere , cdo te tregoje me shkrimin e tij , do te tregoje sa trim eshte ?pse nuk e botoje atehere po qe se i dukej driteroi i padrejte , ose ne minimum kur ishte gjalle , tani keto qe shkruan nuk kane asnje lloj vlere , sa trim eshte ky gazetar e kam pare para disa viteve kur erdhi ne athine , i mori interviste njerit prej drejtuerve te agimit te arte , i hodhi flamurin shqiptar ne surat, dhe zhei e shikonte si idiot , desha te thosha qe i eshte dhene shanci per te treguar kush qe , thjesht tregoi qe nuk eshte asgje, qe cqe driteroi i mori me vete , kete mendim kam per kete karagjozin , bythe lepiresin e saliut

 38. Aleko says:

  Po cfare do ti Turo te delte hapur kunder diktatorit , ulu se te pane…Po ku je ti sot?..Sali berisha shkaterroi shqiperine dhe vet shtetin e saj …pse zdel hapur kunder tij por ngele duke u lepire sa andej ketej perkundrazi kur epe qe banditi sal me banden e tij nuk denjuan te bejne nje fjale ngushlluse per driteroin e madhe , ti si lavire bythlepires kerkon te behesh nje kobure e vogel e ketyre mostrave.. turpi te shoqerofte gjithe jeten…se edhe ti nje moster je!..

 39. aqif tahipi says:

  Or gjenerik pompist ,ja ke fut si kau peles or taj.Edhe per vagnerin ,keshtu si ti lehin zagjaret e vonuar te krijimtrarise ,por per fat te keq te spiuneve qe vetem flasin rendesi ka vepra .Driteroi ,beri aq sa mundi ne ate kohe .Megjithese me mire me thane ,cja qi robt ketyre 25 viteve mutokraci qe nuk po nxjerrin dot as nje vjershe qe te mbahet mend ,krahasuar me ate kohe qe shani ju spiunet ,qe u kthyet ne te djathte (duke pasur gjak plebenjsh ne vena ).

 40. shelegura says:

  ke ta qe flasin per personat qe hikin nga kjo jete jane mete zi se korbi

 41. Malo says:

  Driteroi ishte nje personalitet i MADH ne kuptimin e vertete te fjales i MADH.
  I vogel doli partizan por me nje shpirt te Madh per te luftuar per atdhe. Kjo epope legjendare la gjurme ne te gjithe jeten e tij.
  I Madh ishte si student, nuk ishte e lehte te shkoje ne BS ne ate kohe dhe te mbaroje me rezultate te larta.
  I Madh ishte si publicist, shrimtar, skenarist dhe poet perderisa nje kohe te gjate ishte Kryetari.
  I Madh ishte si komunist.
  I Madh ishte per thjeshtesine e tij dhe prejardhjen e tij.
  I Madh ishte ne fillimin e proceseve demokratike.
  I Madh ishte ne tranzicion.
  I Mdh ishte si mik dhe koleg. I
  Madh kudo ishte Driteroi !
  Por a munde te themi se nuk kishte Driteroi te meta. Po patjeter se te metat jane njerezore, por para Madheshtise se tij ato jo vetem zbehen por nuk duken. Ka njerez qe i shikojne vetem te metat dhe kjo eshte gabim.
  U prefte ne paqe Driteroi yne i Madh !

 42. Lexues says:

  Je nje palaqo o Artur pordha.Kristian jo.Edhe me te pas vra baben kaq shpejt nuk duhet me henger m…
  Pyete nje nga ish super staret e muzikes, te famshmen Justina Aliaj kush ka qene D.Agolli.Si i denonte ai njerezit.
  Turp te kesh o pijanec e bixhozgji.

 43. Kasandra says:

  Tymnaja Zheji
  Meqenëse dosjet i mbanë shtërnguar sigurimi,
  kakarisin poshtë e lartë sojllarët si Zheji trimi.
  Dhe shtypi shpërndan akuza pa asnjë fakt,
  vetëabuzim me tymnajë, ushqim për çdo vakt!
  Shih rreth e rrotull Artur Zheji, bark i pangopur,
  Me strategji godet Dritëroin, dritë e pashuar,
  një nga majat pa fund në vargun e shquar,
  që kohën përjetësuan, Atdheun ngritën lart,
  kudo ku punuan në fabrikë, në arë apo art.
  Strategjia mjerane që godet majat një nga një,
  dhe popullin në tërësi është e humbur përgjithnjë,
  se populli e bëri historinë në luftë me babëzinë!
  Kasandra.

 44. ee says:

  Driteroi e mori kthesen shume me vonese. Aty nga viti 1994. Deri ne ate kohe ai ishe maja e qeverise se artisteve dhe nuk i mbrojti nga sulmet e komunisteve. Kishte frike apo pajtohej me regjimin ne nuk do ta marrim vesh kurre. Ishte nje nga shkrimtaret me te zellshem te regjimit. Kush e mban mend poemen ” Shqiponjat fluturojne lart”? Ate poeme po nuk pate bindje nuk e shkruan dot ne ate menyre. Si artist Driteroi ishe i mire per mendimin tim. Po te kish shkruajtur ne liri do ta kishe konkuruar Ismailin denjesisht sepse kishte stil popullor te shkruajturi! Edhe une per vehte jam Korcar dhe jo partiak keshtuqe kritikat e Zhejit qendrojne. Driteroi mbart mbi supe pergjegjsi per kohen e diktatures. Ta zeme se kishte frike ti kundervihej diktatures, le te ikte nga kryetar i saj, nuk e pengonte njeri. Ai zgjodhi te qendroje ne krye te saj. Kjo e ben bashkefajtor!

 45. undefined says:

  More koke lope ,mendon se je i zoti per cdo gje.Ik ore zhuls ,pijanec dhe kumarxhi se nuk te llogarit njeri.

 46. shkodra says:

  SHko mo klysh kurvet mor sahanleperes mor Byth Q….. je ba ma i neveritni ne tv mor spiju je ken ti dhe jo i malli Dritro Agolli ptu flliqsin

 47. capi dhia says:

  Do ta pershendetja artikullshkruesin nese sot do te ishim me mire se kur ishim keq. Dhe Zheji, kristian i pafe, ka dore ne faktin qe sot jemi me keq se kur ishim keq. Jemi me keq sepse nuk kemi shtet, qe kur ishim keq e kishim. Konkretisht: me mire me breke te arnuara e te pastra, se pa gje fare. Jo se e ka fajin Demokracia, po Zhe ( j ) lanet.

 48. mark says:

  Ajken e virtytit – figurat e talentuara, njerezit e ndershem, burrat e grate patriot te vertet…..e perlau, e skremoj diktatura. Ajo qe mbeti ishte hirra/ funderrira e virtytit (injorantet e teveqelat e devotshem, shpiunet, hakmarresit, batakcinjte, servilat, karrieristat…). Po te mos kishe ndodhur kjo, sot Shqiperia do te kishte ‘kolos’ te tjere e do te ishte krejt ndryshe.

 49. jon says:

  te marrte Driteroi me vete ishallah …dhe thuaja vete po ke bythe….

 50. Tur pijaneci says:

  Pavarësisht se A. Zheji më neverit, e lexova paçavuren e tij për t’u bindur edhe një herë se sa thellë është zhytur në të pëgërat e tij ky njeri. Si ka mundësi – pyes veten – që njeriu përdor çdo lloj fëlliqësie për t’u dukur interesant. Të hedhësh baltë mbi gjeniun është një nga këto mënyra. Po ku ishte i jati xhanëm (për të cilin kam respekt dhe nderim si për rrallë figura të tjera që kanë punuar dhe krijuar në periudhën e komunizmit), pse nuk thirri edhe ai në atë kohë, pse nuk e ngriti zërin për ato krime që u bënë ndaj intelektualëve? Pse nuk e mori në krahë Turin e tij të dashur dhe të thërriste para KQ të partisë “Poshtë Enver Hoxha, poshtë partia komuniste, mjaft derdhët gjak”? Sepse që të nesërmen Turin e vockël do ta degdisnin në ndonjë kënetë, kurse i jati, në vend të atyre veprave të mrekullueshme që na la, do të nxirrte krom në Batër. Dhe ky pizeveng dhe pijanec ka kurajën të baltosë një gjeni, si Dritëroi, i cili la pas vetes aq shumë vepra të mrekullueshme dhe që do të mbeten si visare të paçmuara në thesarin e madh të kulturës shqiptare. Ishte fat që Lidhja e Shkrimtarëve pati për kryetar një liberal si Dritëroi, në vend të ndonjë xhagai mizor që kish për të shtypur të tjerët si miza, përfshirë edhe babain e Tur të degjeneruarit deri në dhimbje.
  Zoti pastë mëshirë për ty, se ti i ke thënë vetes “Tungjatjeta” me kohë.

 51. Stilo says:

  Te githa ato qe ka shkruar Z. Artur Zhej per te ndjerin Dritero Agollin the Z. Edi Ramen jane me se te verteta. Por ata qe shkruajn kunder jane Turkoshqiptar the bije komunishtesh.

 52. Ladi luke says:

  O plehra i plehrave,po ku ke surrat ti te shkruash per Driteron,o produkt i pusetave te fekaleve,qe te derdhte spermen Nanua ne surrat,Po ti mastic prej muti pas cdo politikani per te ngren nje kothere o pjella e pusetave te

  fekaleve mer guximin dhe do te poshterosh nje ikone kombetare,i cili sdo denjonte te fshinte koken e penisit me mjekren tende te zgjebosur qe se bashku me ca identike si surrati yte i zografisur me cifla muti duan ti japin mend ketij populli.Ptuu o fare e keqe se na qelbe ambientin se bashku me larot e tjere qe shkruajne ne nje linje me ty o jashteqitja me e kundermuatr e ketij kombi.

 53. Meri says:

  Z. Zheji , kam ndot ta lexoj shkrimin tend. Turp per prejardhjen qe ke . Spurdhjak themi ne lebrit. Tiii te shkruash per Dritero Agollin je shume larg nuk e ke ate aftesi te zbehesh figuren e Tij. Nje mize kunder nje Elefeanti.

  Meri from USA

 54. Bardhi Tolabi says:

  Ja si e pranon vete Zheji,se si e ndihmonte partine,atje ku ajo nuk ja kerkonte,por ky si besnik i saj qendronte gjithmone vigjilent.Sot e thote pak te kamufluar e sikur ka dashur te ndihmoje e shpetoje Edi Ramen.Ja si “vigjelonte” syri i partise nepermjet Zhejit,e thene po nga Zheji:
  “…ndersa une beja rolin e “komisionit” mbikqyresit te censures qe do vinte”.
  Ja pra,vigjilenti e dinte jo mire,por shume mire vijen e partise,ja kalonte shume here Edi Rames,i cili dihet se ishte i padisiplinuar dhe jo besnik si Zheji,prandaj ky si “shok” i mire nuk e linte te gaboje…
  E shihni se kush ka qene Zheji qe na jep mend per demokracine tani?Ka qene syri vigjilent i partise….ndersa Edin po ky keqdashes i tij na e nxjerka disident,por qe ky nuk e paska lejuar te ndeshkohet…

 55. tomorri says:

  O Funderrina e funderrinave,o b… qi.. i perdorur keq nga te gjithe

 56. Dua S'Dua says:

  Artur Zhej po thote disa te verteta. Kryetar i lidhjes sllavofile te shkrimtareve e artistave te Shqiperise, me hir apo pahir, ne sherbim te diktatures.
  Ne tranzicionin pas-komunist, fjeti ne shtratin socialisto-salist. Kishte individualitetin e tij anarkik, populist. Ne kete pikpamje, diametralisht i kundert me Ismail Kadaren.

  1. mirel says:

   Shume e vertete eshte. Driteroi shkelqeu ne kohen e sistemit socialist.
   Ishte ajo k8he qe arti dhe talenti nuk mateshin nga tangat dhe bythet. As nga krimbat si Zheji qe dikur benin autokritike dhe sot bejne kritike.
   Talenti matej nga talenti.
   Dhe Driteroi ishte me i miri.
   Bashke me Kadarene i prine artit dhe letersise shqiptare te kesaj kohe.
   Duje ngritur be nivele te larta.
   Komunuzmi apo sistemi socialist nuk ishte defekt, por nnevojee domosdsdoshme e kohes. Ishte merite.
   Tani ju te zgjuarit e kohes pas Driteroit dhe ne kete kohe nuk do mateshit dot me te.
   Eshte fakt, s’ke c’i ben

 57. Xha Brahua says:

  Njeri me pa karakter se ky nuk ka…….imagjinoni sa edhe gruaja e tij e la dhe percitej me te tjere. Pragshkerdhyeri me themel as guximin nuk duhet te marre te gjykoje apo qofte edhe te komentoje Driteroin e Madh.

 58. Shqupisti says:

  Ti je nje bajge qe vegjeton kot mbi kete dhe, Sepse je i tredhur nga bolet dhe nga trute prei sali serbit. Ti je nje leter higjenike ne duart e tyre dhe te perdorin sa here i ze diareja.

 59. Shkodra says:

  Zheji, Agolli s’beri asgje me shume se Petro Zheji, qe si zvarranik ju pershtat sistemit. Je zgjebos si qen rrugash!
  Po Metes, ti ia kishe pregatit fjalen motore?! Pse nuk e komenton? ZVARRANIKKKK

 60. Shkodra says:

  Zheji, Agolli s’beri asgje me shume se Petro Zheji, qe si zvarranik ju pershtat sistemit. Je zgjebos si qen rrugash!
  Po Metes, ti ia kishe pregatit fjalen mortore?! Pse nuk e komenton? ZVARRANIKKKK

 61. mirel says:

  Mos e quan veten talent te persekutuar ky legen?
  Sa me shume lexoj vemje te tilla” aq me shume bindemqe Enveri kish te drejte.
  Sa per Driteroin, te ngriheni njehere ne nivelin e artit te tij, pastaj merni kurajon ta komentoni.
  Ai ishte sistemi. Siatemi i pasluftes, qe kishte vetem nje qellim: mireqenien popullore ” dhe jo levrimin e krimbave si sot qe jane vetem nje qellim: grabitjen e popullit.
  Prandaj dhe Driteroi eshte i nderuar qe sherbeu ne ate sistem.

 62. Guardium says:

  Dritero Agolli? Njeri i kohes gjithmone. I kohes dhe i vehtes.
  Per mua personalisht, me e portretizu dhe karakterizu njeriun, shkrimtarin dhe politikanin Agolli do te huazoja
  dhe perdorja lehtesisht, me bindje, opinionin e dhene per kete personazh nga Maks Velo, i cili e njeh esell dhe te dehur.
  Pushofte ne paqe.

 63. Stilo says:

  Z. Ladi Luke ne qe se esht emri i vertet fialet e pista qe keni shkruar tregojne karakterin tend te ulet po ju kujtoj kur antaret e komitetit qendror the deputetet bridhnin me makina te lare edhe te ngrene kurse ti laheshe nje here ne jave dhe blije ushqime me tullon edhe shtyeshe ne atobuza per te vajtur ne pun per 2,500 leke ne muaj. Faleminderit.

 64. m says:

  e gjithe njerzimi i qyteteruar i therret derrit derr ,ndersa shqiptaret i therasin derrit edhe daje?, fise primitve qe eshe sot qe flasim jane me mijera vjet drite larg qyteterimit ,shkurt milet me dy standarte

 65. Edhe lenini e ka thene :e verteta sa do e hidhur te jete duhet thene !Ato qe thote z.Zhej qendrojne !

 66. fieraku NGA ferrasi says:

  @ hajro te rrofsh vete se nga mendja paske rrjedhur
  Lexoje mire komunistinga devolli
  Paska fol qosja udb dhe kadare makeq se driteroi
  Na cane koken tre dite me disidentin e 91.
  Por tani qe vdiq skemi pse ta shajme
  Ka pase 25 vjet kohe per ti thene te gjitha
  Po ju u perfshihesh ne mediat b.lepirese
  Spatet kohe ta ndanit shapin nga sheqer se ju turret parave.
  Capi dhija e ka thene fix fare.

  1. Mi ma. says:

   Edhe sikur zheji te mete te drejte 100% nuk duhet ta shaje pak dite pasi ka vdekur .Zheji ta kritikonte kur ishte gialle , tani ai nuk mund te mbrohet me.Te gjithe e dimeire qe askush nuk guxonte ti dilte kunder Enverit.Nuk thoshe dot nje fjale se te priste Spaci.Esht kollaj te flasesh tani .

 67. Elmazi says:

  «Shkrimtaret jane ndihmesit e Partise» ishte parulla e kohes.E kur ndihmes Partie quhej nje shkrues ne Puke,Leskovik apo Radomire,si nuk quhej ndihmes Partia bash baba i gjithe shkrimtareve,baba per ka krejt drejtimet,per ka besimi Partise ma se pari e i sj.Enver gjithashtu.Ju i kujtoni vjershat me rime,po 20 e sa vjet Kryetar i Lidhjes pse nuk ja kujtoni.Lidhja me se paku ka vrare dhe vare poete e asgje me teper.«E verteta eshte e hidhur,po te keqijat qe mund te vijne duke e harruar kete te vertete jane edhe me te hidhura».

 68. Toni says:

  Te ishe sa nje qime bythe e Driteroit ti spurdhjak

 69. Isuf Plloqi says:

  Me sa kuptova une,Zheji me shume se per vete,kish fole per Edi Ramen.Duhet ta dini se Zheji dhe Rama kane qene miq shume intime.Zheji tregonte se kush ish Edi Rama i vertete ne raport me Agollin para 30 vjetesh dhe kush ish Rama fallco ne funeralin e Agollit.Problemi eshte i juaji qe ngazelleheni me falsitetin e Edvin Rames.

 70. Edheune says:

  Sigurisht qe Edi e paska njohur mire qe ky fare “shoku” qenka funderine pa dhe eshte larguar prej tij. Tregues ky qe rama eshte pozitiv. O sa pis e kane bere vendin kete tipa si Zhei, Cupi, Zogaj, Fevziu, Lubonja, Hoxha(presidenti i Berishes), e ca kelysh te vegjel pas ketyre.
  Me qe behet fjale per te ndjerin Dritero, dua te shpreh neverine time ndaj daljes se hipokritit dhe njeriut te keq Prec Zogaj ne foltoren e lamtumires ndaj Driteroit. Ky tip bashke me te mesipermit eshte turturuar te turbulloje ate cka dashur te kulloje Driteroi i mire. Te thuash turp, njerzit e liq nuk kane turp. U turperofshin familjaret e tyre nese dhe ata s’jane kthyer ne gjarperinj.

 71. petrol says:

  DRITERON NDER SHEKUJ ME NENEN SHQIPERI
  Nene Shqiperi
  Me ler te bie ne preherin tend te ngrohte
  O hallemadhja ime shekullore!
  Te puth duart e tua, me te mirat ne bote,
  I ngazellyer te hesht me heshtje foshnjore;

 72. aron says:

  Të gjitha këto që thotë Zheji nuk e kanë kohën sot për tu thënë. Çdo e mirë ka kohën e saj. Edhe një e vërtetë e thënë në kohë të papërshtatshme e humbet vlerën dhe bëhet shkak për keqkuptime të panevojshme.

 73. Hesapi says:

  Zheji ke te drejt dhe sakte,por keto duhet te ishin shkruar sa ishte gjalle. Prandaj te gjitha vendet ish aleate te ish BRSS e kryen lustracionin pervec Shqiperise. Ju komentues,per te cilet sjam i sigurt se jeni te tille,ne nje pike duhet te biem dakort qe si ndjeri Agolli,apo dhe Kadare qe plasi per NOBELIN etj.minimumi qe mund te thuhet eshte ,ata ishin njerez te penes ne oborin e Hoxhes dhe i sherbyen me zell dhe me penen. NUK DONI TE HAPNI KANALE NE LUSHNJE, MAT E PUK SKA BUK. Ju vazhdoni komentoni dhe derdhni lot krokodili.

 74. Hesapi says:

  Zheji ke te drejt dhe sakte,por keto duhet te ishin shkruar sa ishte gjalle. Prandaj te gjitha vendet ish aleate te ish BRSS e kryen lustracionin pervec Shqiperise. Ju komentues,per te cilet sjam i sigurt se jeni te tille,ne nje pike duhet te biem dakort qe si ndjeri Agolli,apo dhe Kadare qe plasi per NOBELIN etj.minimumi qe mund te thuhet eshte ,ata ishin njerez te penes ne oborin e Hoxhes dhe i sherbyen me zell dhe me penen. NUK DONI TE HAPNI KANALE NE LUSHNJE, MAT E PUK SKA BUK. Ju vazhdoni komentoni dhe derdhni lot krokodili. ju te temes botojeni komentin

  1. Spartak Tili says:

   Shikoni me kujdes,vetem 2-3 emra jane shenuar te rregullt,duke perfshire dhe autorin e shkrimit, gjithe te tjeret jane me shkronja qe nuk formojne emer.Cfare ndodh valle, e kuptoni PSE-ne? Kush fshihet pas shenjave ose eshte dhe vazhdon te jete i trembur,ose ato qe thote i kerkohen si detyre ne vazhdim, apo mos valle ato qe thote i ka shpifje . .Shqiperi dhe shqiptare te mjere , – si thoshte Konica . . . .

 75. Ervjon Cara says:

  E doni me fakte? Keto jane pamje te zhdukura qellimshem nga arkiva e shtetit qe i gjeta duke mashtruar gruan e njerit prej tyre. Ajo i kishte ruajtur dhe per ti konvertuar nga Betacam te TVSH se vjeter ne arkive dixhitale u desh nje peripeci e tere. Kam publikuar vetem nje therrime. Eshte nje oqean me pamje filmike qe i kane bere duke u krenuar ne ato kohera me buxhet shteteror.
  https://www.youtube.com/watch?v=lv2q3fD-Xmc&t=5s

  1. tfgs1 says:

   nje pergjigje per gjite PLEHRAT sunite por edhe te tredhurit[atheoi]qe derdhen lote per turkoshakun Sketerr Agollin………

 76. Klaidi says:

  Nji pyetje kam per Z. Zheji.
  NESE NUK DO KISH QENE DRITEROI NE ATE POSTE PO NJI NJERI PA HORIZONT, PA KULTURE, PA NJOHURI PER BOTEN ATO VIKTIMAT NDER ARTIST DO ISHIN ME SHUME APO ME PAK ?

  1. PidhiISateme says:

   Vetem nje gje dihet me siguri, qe Driteroi çoi ne litar gjithe ata artiste. Se cfare do te kishte bere nje me budalla se Driteroi, apo nje me i mencur se Driteroi askush nuk mund ta thote. Driteroi eshte fakt, nje tjeter ne vend te Driteroit ehste vetem hipoteze.

 77. PidhiISateme says:

  Driteroi te shpallet deshmor i atdheut. Ishte komunist i devotshem. Ne fund edhe jeten e dha per Enverin.

 78. emigranti says:

  Lexoj shume sharje e mllef. por nuk doli njeri te thote me fakte te kunderten.
  Per te mos thene qe dokumentari i mesiperm verteton c’ka Zheji shkruan.

 79. albani says:

  Burre i ulet, i ndyre dhe cinik! Por perse nuk flet ky palo burre per Shokun Sali Karaxhixhin, qe ka qene jo komunist ithjeshte,por sekretar partie i sistemit te shendetesise; perse nuk thote se ka qene i perkedheluri i Bllokut te Udheheqjes, spiuni, intriganti dhe hipokriti komunist i zellshem dhe i perkushtuar?

  Servil njeri, i peshtire dhe i neveritshem! Dhe thote se eshte “kristian”, po perse si ty jane te krishteret or mut, e kelysh i pjelles komuniste.
  Po ti more mut, ku je rritur, arsimuar dhe edukuar? Apo ne sarajet e Sali Tradhetarit?

  Nuk vlen te flitet me per kete njeri, njeri qe di vetem te urreje dhe te hedhe balte mbi njerezit, qofte edhe te vdekur!

 80. Resmi says:

  Shqiptare te nderuarebashkekombasit e mi qe ju dua shume.Lufte te hapur frontale under vejeve teqe brejne distorine e ketj vendi te bekuare.Artur Zhei nuk eshte vetem nje vemje qe bre sot.Historia jone ne shekuj vuan nga vemjet dhe sporet e tyre…

 81. ta says:

  hodhi nje gurr ne lume budallai u hodhen dyzet te mencur se gjenin dot keshtu me zzzhelen nje cope budall eshte,ziheni kot,te pakten agollit i mbeten shkrimet ,po ketij zzzheles c’do i mbetet?

 82. ADN says:

  Zhejin nuk e kam qejf po ne kete shkrim sikur I thote disa te verteta. Duhet te jemi realist e Jo conformist ne ato qe themi. Driteroi nuk eshte nga ata njerezit e zakonshem qe mund ta gjykoje kushdo. Me gjithese me talent, ai ka qene nje komunist I vendosur. Kete e ka shprehur Jo vetem ne veper po dhe pas viteve 90. Pa dyshim qe Driteroi e vuri talentin ne funksion te komunizmit. Pas viteve 90 , socialistet e perdoren Driteroin si zedhenes te ndryshimit te tyre sepse Ai ishte nje emer I njohur, kishte aftesite e fjales dhe e perdori ate per te majten. Nuk themi se ishte pa talent, po ishte i realizmin socialist, ishte pjese e nomenclatures dhe mbeti pjese e tyre, pavarsisht termave te tij si, toka, plisi, mushka apo Devolli.

 83. Mazllëmi says:

  Ne shqiptarët, e kemi zakon që i fryjmë gjerat dhe krijojmë mite e heronj virtualë, e para se nuk i kemi realisht dhe e dyta jemi pordhacë nga natyra…(dhe këtë e shfrytëzojnë me mjeshtëri politikanët tanë). Dritëro Agolli, përveç gjynaheve të tij të padiskutueshme si një nga sherbëtorët më të zellshëm të diktaturës (me perfitime personale), nuk ishte dhe ndonjë shkrimtar niveli… Krijimtaria e tij letrare, nga ana artistike, nuk është gjë tjetër veçse “një bejte popullore” (ushqim për masat injorante, siç i donte Partia), pa nivel artistik, por e pompuar nga regjimi (akoma dhe sot), për “vijën e kuqe të kristaltë, sipas mësimeve të Partisë dhe të shokut Enver”…(?!) Sot, kur kërkohet nga politikanët tanë (pasi kanë “rregulluar” dosjet e tyre) të dënohet një fukara si komunist, apo “me biografi të keqe” si bashkëpuntor i Sigurimit, është absurde të mbrohen (dhe të himnizohen), ata që kanë qënë shtyllat kryesore të diktaturës Enveriane… Duam, s’duam, Dritëroi (ndjesë pastë), ishte një nga ata… dhe këtu Zheji, ka plotësisht të drejtë…!

 84. Pupagjelis says:

  Artur Zheji,eshte nje LEGEN,ku political shqiptare lan kembet….

 85. Besiani says:

  Te mos ishte ne kryesine e PS-se, driteroi do te ishte nje bejtexhi-Hasan Ziko Kamberi. Pike

 86. DRITËRIMI says:

  Më mir që ndodh keshtu. I njohim keta qenër e frikacaker, që dalin pas te vjelave. Sta mbajti Sa jetonte Driteroi ëëë! Dole si miu haleve Dhe Ben kakerdhia. Po harron se Driteroi rron tek NE. Dritërimi Sapo Ka lindur. Çfar vlere Ke Ti o Zhele?. U shkollove atehere, formimin e ke që Nga ajo kohe. Bardh e Zi , ska te mesme. Po Ti Zhele, Sa Ke vrar e sa Po vret Cdo dite Në Shqiperine tonë te vogël? Me gjuhen Tende nëpërke e te hidhur, me helmin tënd te perditshem, me hakmarrjen që nxit dit pas dite, me dhunen verbale që si analyst artikulon nat pas Nate, Sa vret Në dite, a e Din? A e ke bere Nje bilanc? Jo dy ( Sa akuzoni Driteroin) Por dhjetra shqiptare Në dite. Ju vrisni Shpresen, Ju vrisni endrren, Ju nxini realitetin, Ju nxini figurat, Ju nxini Cdo gje te mire e te bukur që kishte ky vend, Ju nxini te ardhmen e kesaj Shqiprie. Cdo dit vdesin jo me pak Se 5 veta ( te rinj, gra apo burra e te moshuar te braktisur) . Per shkakun Tuaj mor HALEnist!! Si atehere Edhe sot kete Rol e luajten dhe e luajne vetem SPIUNET, ku Hyn Dhe Ti . Nuk do Ti shpetosh ✊ te Popullit mor qen.
  Dritërim apo Zhele? Sigurisht Driterim.
  Ti funderrin, që ske marr Sa duhet dashuri nëne APO dashuri gruaje apo vajze, Por vetem dashuri kuçkash, sigurisht vetem vrer do vjellesh. Ti kalbesir, që vetem ndot, nxin, shkaterron Dhe shkelmon, do te te hedh tej historia si Nje felliqesir që vetem nxive Dhe mallkove veten që linde. ?? yn do te bie fort mbi Ju burra kurva, që si lavira historik beshtyni Dhe mbi veten Tuaj. Mjer Ti miu I haleve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *