FOTOT/ "The Telegraph": Berati, qyteti i dytë më i bukur në Europë

7 Shkurt 2017, 11:43Turizëm TEMA
FOTOT/ "The Telegraph": Berati, qyteti i dytë më i bukur

Prestigjiozja “The Telegraph” ka publikuar një listë me 30 qytetet më të bukura në Europë.

Lista është përgatitur nga shoqata japoneze e agjentëve të udhëtimit ku janë paraqitur 30 destinacionet që nuk duhen humbur.

Berati është renditur i dyti në këtë listë.

21 komente në “FOTOT/ “The Telegraph”: Berati, qyteti i dytë më i bukur në Europë”

 1. keli says:

  besoj me i bukur se tepelena????????????????????

 2. Qytetat Berati says:

  Shum i bukur eshte Berati. Por ata qe kujdesen per Beratin jane ….

 3. Berat says:

  Berati eshte i bukur, por jo te tallin bythen keshtu.

 4. Uns says:

  AhaHahahahahhahaahaha Media mediokere

 5. elona says:

  Te me falni te gjithe komentuesit se pyll pa derra s’ka, por une kam pasur fatin apo fatkeqesine dhe kam njohur aq shume mostra nga Berati, aq shume femra sidomos por dhe meshkuj plehra fare (nuk flas per kurvllik-per ndyresi, ligesi dhe cmire ne shpirt e ne zemer), mosmirenjohes, intrigante, llapaqener, rq komplet…sa ja zbehin gjithe bukurine dhe s’me behet kurre te harxhoj as1 cent ne Berat.
  I bashkohem komentuesit me larte:me i bukur se Tepelena, se Memaliajt i vjen anash, eshte Paris i vogel laget nga 3 lumenj dhe ka kullen eifel :-P, sipas memalioteve kuptohet ?

  1. Babuç says:

   edhe ti te me falesh por vertet duket injoranca jote tamam femer tipike tepelenase apo memalijote qe vetem te shani te pergojoni e te vidhni dini ju as gje tjeter . Kur ka surati jot goje te krahasoj Parisin me memaliajn qe memaliaj esht formuar si qytez nga vitet 70 . E di ti me kokpalare qe memaliaj esht formuar nga klasa puntore nga miniera qe ntertoj Enver Hoxha mos te ishte per te zdo egzistonte sot , me tregon ti mua per tepelenasit hajdutet dhe llafazanet dhe kok trashet ( analfabetat ) me te mdhenj ne te gjithe krahinen e jugut !. Pse nuk i pershtatesh temes komento per qytetin nqs do dhe jo per njerzit !! Duket mllefi qe ke per Beratasit me siguri ti paska varur b.olet ndo nje Berats qe po shprehesh kshtu . Per Beratin ti kokpalare e memaliajt apo tepelenes flitet qe esht me i vjeter se Londra po cne ti nga kto gjera ty ti ka zen syt smira qe mundohesh ta krahasosh memaliajn me parisin qe memaliaj ska as polici as spital as njerz as qofte edhe nje qender te sakt , dhe ata qe nkan ngelur aty jan dhumbi i Shqiperis si puna jote qe ikni ne Tiran dhe ju duket vetja se keni ardhur ne Europe hahahaha . Ik me bjeri b.thes per nje 200leksh kokre idjotes .

   1. katnar tirone safi says:

    rri i qete mer babuc..se ktu ka ca personazhe qe shkrujne se shkrujne tjeret .mos u acaro se sja vle

 6. Babuç says:

  Esht qytet madheshtor me trazhgimi dhe histori , dikur ka pasur njerz shum te kulturuar dhe te qytetruar megjithse kultura i mungon cdo qyteti Shqiptar sot jo vetem Beratit .
  Ndihem krenar kur degjoj fjale te mira per qytetin tim
  thnks Tema !

 7. Ajax says:

  Moj Elona dukesh nga menyra se si shkruan,ti nuk ke njohur dhe as ke per ti njohur beratasit e vertete.Meqenese ke njohur shume r.qira ,intrigant dhe ndyresira ,ti ku ben pjese????

 8. Tironci Lugano says:

  Sa keq..Si nuk dolem nje here te paret.

 9. stil says:

  po mre, me I bukur se Parisi, Vjena, Firence,Venezia! C’eshte Londra para Beratit?!

  1. Babuç says:

   nuk thash me i bukuri por me i vjeter dhe e kam degjuar nga nje indelektual i mocem , Lexoje mire kuptimi esht qe Berati esht qyteti i dyte me i bukur per renditjen qe esht bere nga se cilet jan per tu vizituar dhe kjo renditje esht per ata qe e kan qef turizmin dhe qe cdo vit vizitojn gjera te ndryshe me nje fjal pune turistash . Berati esht ne UNESCO futu cik online e shiko se kush jan te mbrojtura nga unescco … gjera qe vertet ja vlen ti vizitosh po Shqiptare esapi thuaj ju i kuptoni gjerat per steprapthi vetem per mos te pranuar te verteten .
   Berati qendron ne kemb qysh 2400 – 2500 vjet me pare ka Malin e Tomorrot ne te majte dhe Malin e Shpiragut ne te djathte dhe osumi qe i kalon permes . Ne syrin e nje turisti kjo esht dicka qe ja vlen te vizitohet .
   Vizitoret vizitojn vendin dhe jo njerzit si ne cdo vend tjeter te botes , Egjipt , Turqi , Napoli Itali Greqin dhe mos te hidhem nga vendet Afrikane e aziatike .
   A Shqipot e mi te mjere jeni gati te hani njeri tjetrin vetem nga mllefi qe ju krijohet …. vertet per tu habitur

 10. diplomati says:

  Behet fjale per qytetet e vegjel

 11. Arbëria says:

  Të kuptosh arsyen se përse Berati u rendit në vend të dytë në këtë rast, është mirë ta shohësh atë qytet përmes syve të vizitorëve të tij të huaj. Ja ku janë disa artikuj në internet, të shkruar nga vetë ata, që flasin për mikpritjen e paparë (thuajse epike) shqiptare në përgjithësi, dhe për Beratin në veçanti.

  http://ouroyster.com/discovering-famous-albanian-hospitality/
  http://www.travelcake.net/visit-berat-albania/
  http://www.mywanderlust.pl/impressions-from-albania/

  Përshëndetje të gjithë vëllezërve shqiptarë!

 12. Ardi says:

  Ky eshte fakti qe Turqia nuk i ka lene trojet e banuara nga shqiptaret pas dore.Akitektura Osmane e cila eshte perdorur dhe ne qytete te tjera shqiptare te mahnit . Propoganda e krijuar nga serbo komunistet qe Turqia ,na ka lene mbrapa, bie totatalisht poshte ne kete rast vetem me Beratin . Te vetmit qe na lane mbrapa bote, kane qene komunistat me rregjimin e tyre diktatorial. Qe as vendet e botes se trete ne Afrike, as nuk e kane ,as nuk e kane pasur.

  1. Genti says:

   Po lagjet karakteristole nuk jane ndertuar nga Turqia mo Ardi. Jane lagje te pastra te krishtera ( ortodokse krenare shqiptare) kalaja dhe me heret nuk jane ndertuar nga turqit. Turqit tyrbe dhe xhami ndertuan,

 13. Genti says:

  Jam nga Berati dhe jam shume krenar. Kam patur fatmiresine te jetoj ( lindur edhe rritur ). Ej a e kuptoni se cfare po flisni. Ne nje qytet me tradita dhe jo vetem kulturore. Ne 1920 kur shqiperia ishte mbuluare perce ne Berat femrat und te dilnin me krahe te shkurtera pa u paragjykuar. quhet aristokraci. Puetje : ku bie Tepelena. Me thane qe eshte afer me drejtorine e policise.

 14. vang says:

  kur thone se BERATI eshte 2500 vjecar cpune ka Turqia e cila erdhi ne Ballkan ne shekullin e 14-te.Dakort per emrin qe eshte turk.por ne lashtesi ka patur tjeter emer,qe te me falni se nga pleqeria nuk me kujtohet.Ne periudhen Bizantine komandohej nga ushtarak grek,.Nje nga ata ka qene Antipatra.

 15. Tepelena says:

  Ej he mo se na gajaset! Po zbrisja kursorin, qe te shkruaja dhe une si gjithe bota nje kompliment per Beratin si qytet me vlera e kur shoh qe me shajne qytetin tim e per me teper njerzit e mi. Eh po pike e zeze thashe, keta s’te lene as te jesh njeri. Ndonese s’u nisa te shkruaja keshtu brockullash, e gjeta me vend te them dhe une nja dy fjale.

  Elona tha nje mendim te vetin, lidhur nga eksperiencat personale. Dhe shpesh eksperiencat personale s’jane pergjithesuese per gjithe popullin e nje vend. Une kam njohur beratas te mire, por dhe te keqinj. Pyll pa derra s’ka, thote populli. Sidoqofte kjo s’ma ka zbehur aspak admirimin qe kam per kete qytet, e aq me pak per qytetaret e tij. Elona donte vetem te shfryhej, por mire do ishte keto ti shkruante me ndonje ditar personal, se ne gazeta publike. Gjithmone nese Elona s;eshte ndonje i stafit qe bene per te terhequr komente.
  Ndaj Babuc mbaje veten. S’po bejme kampionat ketu kush shan e ofendon me shume. Te gjithe jemi shqiptare ne radhe te pare. Dhe Tepelena ashtu si Memaliaj ka mjaftueshem intelektual dhe ka prodhuar figura, qe ti mos te shfrysh kaq vrere. Njeriu mund ta doje qytetin e tij, por ti s’i bene shume nder, kur me me nje shqipe plot gabime ortografike, perpiqesh ta bindesh tjetren duke e share, se sa te mire jane Beratasit. Minimalisht, s’je duke treguar ndonje qytetari.

  Tani, per ta mbyllur, me gezon shume qe Beratin e vleresojne ne artikuj te tille. Me shume duhet te behet per te investuar ne kete qytet plot me tradita, per ta kthyer ne nje qender te vertet turistike. Ndaj shpresoj qe te jete rregulluar rruga qe te con ne ate qytet dhe te perfshihet sa me shume ne guidat turistike.

 16. enter"" says:

  Qyteti I dyte me I bukur ne Europe????????????????????
  ahahahahaaha, po tallni bythen ju apo cfare?

  Me I bukur se Roma, Praga, Vjena, Amsterdami, MIlano, Firenze, Venezia, etj etj???????????????????

  AHAHAHAAHAHAHA, shkoni e pirdhuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje