Andi Bushati: Basha duhet të radikalizojë qendrimet e tij tani, ndryshe…

Andi Bushati shkruan se Basha ka mbajtur fjalimin më të mirë në karrierën e tij sot.

Por, sipas tij, Basha duhet t’iu shkojë deri në fund atyre që tha, me veprime radikale.

Një prej këtyre veprimeve, sipas Bushatit, është që Basha të mos marrë pjesë në zgjedhje.

Më poshtë shkrimi i plotë i Bushatit:

Basha në çadrën e luftës

Nga Andi Bushati

Nuk mund të kishte një përfundim tjetër përpos një proteste të pandalshme pas fjalimit më luftarak që Lulzim Basha ka mbajtur në karierën e tij.

Pasi i bëri thirrje njerëzve të tij nëse ishin gati për luftë, pasi i ftoi për përgjegjësi kurajo dhe sakrificë,  pasi i apeloi për marshim drejt qëllimit, dhe në fund pasi u zotua se ai vetë ndihet i gatshëm të qëndrojë përpara kryeministrisë, ngritja e një çadre në atë vend ishte veprimi më logjik.

Po aq llogjike është që edhe edhe ky fjalor radikal të shoqërohet nga veprime radikale. PD nuk kishte rrugë tjetër veçse të arrinte në këtë përfundim, pas pasqyrës 3 vjeçare që i ka bërë gjendjes në vend.

Nëse ajo përshkruan një Shqipëri të mbushur me banda, një parlament të populluar nga kriminelë, një qeveri të lidhur drejtëpërdrejt me drogën, një kabinet që vjedh me tendera koncesione apo leje ndërtimi dhe pas të gjitha këtyre ngre alarmin se ato do të bëhen bashkë për të vjedhur zgjedhjet, PD nuk i ka lënë mundësi tjetër vetes përveçse përdorimit të luftës ekstra politike.

Në këtë pikë ajo ngjan me ish opozitën socialiste para 21 janarit. Edhe ata pasi kishin vizatuar një pikturë të tmershme të qeverisjes Berisha, pasi kishin denoncuar krimin, vjedhjen, Shkëlzenin me Argitën, rrugën e kombit marëveshjen e detit dhe kutitë e mbyllura, u detyruan të dalin në rrugë dhe të bllokojnë bulevardin qëndror.

Motoja e atëhershme, njësoj se si kjo e tanishmja ishte: qeverisje banditeske nuk mund të përballohen në mënyrë ëngjëllore.

Pikërisht për këtë sot Basha lëshoi kushtrimin: A jeni gati për luftë?

Problemi më i madh pas kësaj shpalljeje tani është se ku e sheh Basha fundin e kësaj lufte.

Me aq sa ka treguar qeveria Rama nuk është e gatshme të tërhiqet. Ajo nuk ka ndërmend t’i japë fund vjedhjes galopante. Ajo nuk ka ndërmend të presë lidhjet me krimin. Ajo nuk ka ndërmend të luftojë seriozisht drogën.

Pra, njësoj si lufta politike, as metodat ektra politike nuk mund ta korrigjojnë qeverinë e Ramës sot, ashtu sikurse nu korrigjuan atë të Berishës dje.

Por në strategjijë e tij anti sistem Rama pati dy atu kryesore. Së pari pas protestave disa vjeçare ai arriti të krijojë imazhin e një vendi anormal në sytë e ndërkombëtarëve. Së dyti ai pati “fatin” që Berisha përveçse i korruptuar ishte edhe i dhunshëm. Pa 21 janarin vështirë se Rama do të ishte sot në pushtet.

Ndërsa Basha tani duket se i ka të pamunduar këto fryte të radikalizmit. Atij i kanë mbetur fare pak muaj deri në zgjedhje për të kthyer oponionin ndërkombëtar. Ndërsa nga ana tjetër ai e di që socialistët (e kanë traditë prej kohësh) më mirë lënë të digjet kryeministria sesa të mbajnë viktima mbi ndërgjegjje.

Pra në kushtet ku gjendet, Basha ka pak zgjidhje. Ai nuk e ka luksin të besojë, se mund t’i fitojë zgjedhjet, ai nuk është naiv të mendojë se do të arrijë qeveri teknike.

Nëse është serioz në shpalljen e rrugës radikale, nëse beson vërtet në shprehjen “ose zgjedhje të lira (që është e pamundur të ndodhin) ose s’ka zgjedhje fare, ai duhet të mendojë seriozisht për mospjesmarrjen në to.

Vetëm kështu, duke bërë këtë hara-kiri, ai mund ta dëmtojë vërtetë Ramën. Vëtëm kështu ai mund të japë, si socialistët pak vite më parë, imazhin e një vendi jo normal.

Çdo rrugë tjetër, kam frikë se do ta kthente në qesharake thirrjen e tij për luftë, do ta zhvleftësonte kushtrimin e tij: ”Unë jam gati”, do ta shndronte çadrën e sotme në një çadër cirku.

Çdo hap pas, tani që shpalli rrugën radikale, jo vetëm do ta shndërronte Bashën një një alibi të Ramës, por ajo do të rënonte përfundimisht besimin e tij tek mbështetësit.

REMOTE_ADDR:[]

39 komente në “Andi Bushati: Basha duhet të radikalizojë qendrimet e tij tani, ndryshe…”

 1. niki says:

  Bushati je nje idiot dhe veem idiot…………………………………………………………….Si mund e krahasosh opoziten e djeshme me kete te sotmen dhe qeverine e sotme me kete te djeshmen.

  1. Skypion says:

   Kush do ta kishte menduar me pare,qe nje gazetar i majte si Andi Bushati,nje antiberishist i linjes se pare, te mberrije deri aty,sa t’i beje thirrje pasuesit te Sali Berishes,apo benjamit te tij po te doni, te bojkotoje zgjedhjet e pergjithshme parlamentare?!
   Pa as me te voglin dyshim,qe askush.
   Aq e madhe eshte zezona me emrin Edi Rama,sa edhe analistet e majte,jane peshtirosur aq shume,sa i bejne thirrje liderit te Partise Demokratike te bojkotoje zgjedhjet!
   Por,nuk eshte vetem ky gazetar i majte.Jane edhe te gjithe koleget e tij,perjashto bashibozuket e qeverise kriminale te Edi Rames.
   Te jemi te drejte.Thirrjet qe i behen opozites per qendrese nga keta analiste,nuk kane te bejne me simpatite e tyre politike.Por,dhe mbi te gjitha,me zhgenjimin me te thelle,me neveritjen me te madhe,me peshtirosjen me te peshtire dhe me zemerimin me te madh,si pasoje e qeverisjes me te te paafte,me te korruptuar,me kriminale ne keto 25 vite demokraci.Kjo eshte arsyeja e vertete.
   Ajo qe me beri te komentoj shkrimin e te majtit Bushati,ka te beje me nje fakt qe une e kam thene e sterthene shume here ketu.Ka te beje me bazamentin ku i ka rrenjet kjo qeverisje e mbrapshte,ky pushtet kriminal i socialistave.
   E kjo eshte protesta kriminale,antikombetare,e pergjakshme,protesta fashiste e 21 janarit 2011 te organizuar nga Edi Rama dhe hordhite e tij te banditeve trafikante e vrases.
   Skenari makaber i Rames ishte te behej nje kasaphane me 21 janar te 2011.Kete skenar ,ai e beri publik ne vigjilje te protestes,ne televizionin e themeluar nga parate e fituara nga trafiku i kokaines.
   Rama foli per mijera e mijera te vrare qe do te mbushnin Bulevardin e Madhe te Tiranes.
   Beri gjithe c’kishte ne dore,per ta realizuar kete skenar te tmerrshem,duke thirrur ne ndihme gjithe kriminelet me te rrezikshem ne vend,tek te cilet kishte varur shpresat per kete gjakderdhje masive.U munduan sa munden.Pergjaken policet,te cilet ate dite treguan nje vetpermbajtje te rralle,qe u simpatizua edhe nga shume socialiste madje.
   Nuk ia arriten qellimit.E megjithate,me sforcim sketerror,Edi Rama ,ia arriti te beje kurban kater qytetare te pafajshem,te cilet te shkretet,ashtu si shumica derrmuese e protestueve,nuk ia kishin idene se c’llahtar ishte pergatitur per ta.
   Fale propagandes,por edhe mbeshtetjes ate bote te gazetareve si Bushati,qe kishin dijeni per skenarin vrases te RAmes,porqe nuk bene asgje per te paralajmaeruar protestuesit,perkundrazi u akomoduan si spekaktore te nje filmi horror ne kafenete prane Bulevardit,per te pare shfaqjen makabre – Edi Rama me socialistat e tij,ia kane arritur deri diku te fajesojne kundershtaret,per llahtaren qe vete kishin ideuar,organizuar dhe bere realitet.
   Pushteti i Edi Rames i ka rrenjet ne gjakun e kurbaneve qe beri ne 21 janar 2011.Eshte pikerisht kjo arsyeja,se pse ky pushtet eshte kriminal.
   Bandat,banditet,kriminelet qe i ndihmuan te hidhte themelet e pergjakura te pushtetit te tij,sot jane bashke me te ne pushtet.Jane ne Parlament,ne Administrate.
   Mrekullia e demokracise,eshte se kete lloj pushteti e mund,jo me mjetet e tij,por me mjete demokratike.
   Filozofia e se majtes,sidomos kesaj kriminales shqiptare,ka qene dhe eshte,qe pushteti i fituar me gjak,rrezohet me gjak.
   Kjo eshte krejt e huaj per filozofine e djathte liberale.
   Pushteti kriminal i Edi Rames,qe i ka rrenjet te zhytura ne gjak kurbanesh,do te permbyset me protesta,sic eshte kjo e sotmja.
   Por,nuk duhet ta harrojme,se askush nuk ka per te pranuar,qe thika te shkoje deri ne palce.
   E drejta per jeten,e drejta per vetembrojtje,eshte nje nga me themeloret ne demokraci.

   1. votren(prifti spanjoll) says:

    Skip(ne anglisht,kosh mbeturinash),e lexova deri ne fund komentin tend,jo artikullin,duke menduar se ne te gjithe kete shkrim do gjeja dicka per se mbari.Gjeja me e paktet qe mund te them eshte se qenke kokkrra e injorantit.Askush nuk thote se kjo qeveri eshte me e mira.Por ta krahasosh me qeverite e pd,eshte me e mira ne keto 25 vjet.Bushati nuk eshte i majte e as i djathte sepse aji nuk ka shtylle kurrizore fare,as mendje normale.Halli i Bushatit dhe i bushateve te tjere,ndoshta dhe yti eshte se po shihni se si po perfundon pd e juaj.Nuk ka asnje lloj shansi qe te vi ne pushtet nje parti qe me qeverite e saj beri Gerdecin,me ministrat e saj vodhi tmerrshem rrugen e kombit,me vendimet e saj per intersa te saj ja dhuroj(apo shiti)territorin e saj fqinjit.Nuk ka asnje lloj shansi te jete kryetar qeverie nje njeri qe per tu bere kryetar bashkie vetem nga ujesjellesi i Tiranes vodhi 30 milijon leke per ne fushate.Nuk ka asnje lloj shansi qe te vi ne pushtet nje parti qe drejtoj me se shumti ne keto 25-6 vjet kete vend te cilin e la ne katrahure,pa drejtesi sa u detyruan nderkombetaret te mundohen te na bejne shtet.Fatmiresisht(shpresoj),kane ngelur pak injoranta si puna jote ne Shqiperi.

   2. Tartabiqi says:

    Skypion! Na rrofshe bythen.

  2. Mbeshtetje qeverise Rama says:

   Une do ti beja thirrje z. Rama qe te beje edhe ai nje domonstrim te mbeshtetesve te tij, nje miting te perkrahesve te linjes se tij. Le te dalim te gjithe ne shesh per te kerkuar Vetingun dhe Drejtesine. Z. Rama mos u largo ne Kosove apo ne Vlore. Gandizmi nuk pi uje perballe krmineleve dhe tradhetareve te kombit si Sali Pashe Toptani dhe Lulzim Xhaferr Deva. Kjo demonstrate e tyre ju jep zemer atyre qe nuk e duan kete qeveri dhe c’inkurajon mbeshtetesit e tu sepse u duket vetja sikur po kalojne ne minorance. Kjo nuk eshte e vertete. Prandaj te bej thirrje qe te mobilizosh gjithe partine dhe mbeshtetesit e tu dhe te besh nje demonstrim ne mbeshtetje te procesit te Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi. Kjo eshte nje detyre patriotike, jo vetem nje detyre politike. Fqinjet po bejne cmos qe te rrezojne dhe demaskojne sepse ti po punon per Shqiperine dhe nuk ja u ke shitur shpirtin eurove te tyre. Gazetat dhe shtypi udb-ist tme Andi Bushatin ne krye dhe shume te tjere jane mbushur me genjeshtra dhe mashtrime per te te rrezuar. Mos flij ne kullen tende z. Rama dhe mos u merr me gangsteret e Saliut ne Facebook por tregoji fuqine e votave dhe te shtetit qe kur te te prekin te ndejne korrentin 240 volt nga fjala jote dhe veprat e tua. Tregoju qe je nje patriot i vertete dhe beje kete miting per hir te kombit shqiptar. Ne jemi aty per te mbeshtetur. Te gjithe ata komentues si ‘Skypioni’ me shoke qe sulmojne qeverine e Edi Rames ju them larg duart nga Shqiperia. Keta jane greko-serbe qe nuk e duan Ramen sepse ju ka treguar vijen tek thana Greqise. E kam thene edhe me pare qe si Greqia dhe Serbia do te perdorin te gjithe forcen e propagandes se tyre per te rrezuar Edi Ramen. Do te japin miliona dollare per te mbeshtetur rrezimin e Rames. Edhe keta gazetaruce qe bejne keto komente jane te shitur. Per fat te keq disa shqiptare e kane shitur dhe e shesin shpirtin e tyre tek paraja. Une do te thoja qe Rama eshte Ismail Qemali i dyte i Shqiperise. Ai ka bere per Shqiperine dhe shqiptaret ate qe asnje qeveri tjeter para-komuniste, komuniste, apo post-komuniste nuk e ka bere per vendin tone. Z. Rama lere Gandizmin dhe bej nje thirrje per miting qe tju tregojme ketyre huliganeve te serbise e greqise qe ne jemi ketu ne trojet tona dhe votuesit e tu dhe ne te mbeshtesim. Skane lindur ata serbe e greker qe te na marrin pushtetin. Mus u tut he burre dhe ndrysho filozofine e drejtimit te vendit.

 2. €piriiiiii says:

  Basha_- une jam gati te Rri ketu nè Çadra me ju, kuptohet deri te henen qe kam Avionin per Hollande. Hahahahaha ky eshte Basha me shal te trasha

 3. Kapit Tupalla says:

  Ke e do në pushtet z. Bushati?
  Ilir Metën !?

 4. aqif tahipi says:

  O bushat ,ulu ngrihu ,ulu ,ngrihu ,ulu ulu ulu .Sot realisht e kuptova se shuplakat qe do marri shqupi do jene me teper se i milion ne 18 qershor.

 5. realisti says:

  Edhe nje here per Bushatin.Nje kokerr gazetari qe i kane rrjedhur trute,ben thirrje e nxitje per radikalizem nga pedeja me shume se basha a thua se do ti zere vendin atij.Duke pas parasysh disa shkrime te bushatit me perpara me ato qe shkruan sot del qaret lekundja e tij sda ne nje ane ne tjetren per interesa qe ai i din.

 6. Toni says:

  Plas nga inati surrat bythe, Rama do i fitoje jo keto, po dhe 2-3 legjislatura te ardhshme.

 7. kastriot says:

  Turp per ju qe mbeshtesni keta bandite qe shkaterruan kete vend

 8. Vlonjati says:

  Ke te drejte se eshte pederast si bushati

 9. demokrati says:

  Digje Shqiperine kanibali i vogel Kapo, digjeni. O Shqiperia juaj qe ta vidhni dhe vrisni ju , soji juaj kanibal dhe sejmenet tuaj, o ska tjeter. Geni juaj kriminel nuk ju le te mendoni ndryshe, ti nuk ke fuqine si gyshi dhee ati juaj ti vrisni dhe burgosni shqiptaret, por ti ke fjalen me te cilen vret, helmon dhe shantazhon shqiptaret dhe te ardhmen e tyre. Edhe me Gebelsin te kishte zene jot tem nuk do kishe dale kaq i keq.

 10. Dajti USA says:

  Ndigjova nje protestues te thote se:”Kemi dale ketu per te fituar lirine qe fituam ne 1992-ishi.”Keta halabaket e PD-es liri quajne 21 Janarin ku vrane 4 njeres dhe plagosen me dhjetra te tjere,pikerisht kjo liri ju mungone sot ketyre dhe kryekriminelit Sali Qenit.

 11. Zgjohu SHqipo ! says:

  o Bushatlli je i pa pare ne arsyetimet e tua prej adoleshenti
  “vetem keshtu duke bere harakiri ai do ta demtoje rende
  Ramen”……….Basha dhe Berishat(familja) jane letra te djegura
  te marre fund me te tera……te pa rikthyeshem. !!!!…………………
  nese nuk mer pjese ne zgjedhje,e ben Ramen te Vazhdoje çka
  nisur PER TE MIREN E KOMBIT.

 12. Capi dhia says:

  Bushati nuk e ka te qarte kuptimin e fenomenit politik – Radikalizem; te rymes filozofike – Radikalizem; dhe per te mos u zgjatur – Radikalizmi e perjashton Demokracine. Te shkruash sot per procese dhe veprime Radikale eshte njelloj sikur ti sugjerosh Bashes te hidhet me koke nga 15 Kateshi ne qender Tiranes !

 13. j says:

  O toç hurdhe ! Këto nuk janë protesta për demokraci,
  Këto janë tentativa qesharake për të shpëtuar hajdudët berisha dhe klanin e tyre.

 14. ALBI says:

  ANDI BUSHATI NUK JE GJE TJETER PERVECSE NJE LEGEN ,PO SI MUNDET QE NJERI NORMAL NGA TRURI TE SHKRUAJ ATO QE KE SHKRUAR TI ,,PSE ZOTEROTE NUK THUA QE PD-ja me E PAKTA KUPOLA E KESAJ PARTIE DUHET TE ISHIN NE BURG DHE NUK E KAM FJALEN VETEM PER FAMILJEN BERISHA POR EDHE AI ENGJELLI JOT QE E KA EMRIN LYLEZIM BASHA MOS TE HARROJM SE NE ATE BULEVARD JANE 4 VIKTIMA TE 21 JANARIT , PO SHITJA E DETIT , PO VJEDHJA E RRUGES SE KOMBIT , PO 4 VJET KRYETAR BASHKIE NE TIRANE , KUSH I KA BER KETO , kush ESHTE PERGJEJSE PER GERDECIN , KUSH PO TE PYES TY O ANDI BUSHATI O NJERI I POSHTER O SAHAN LEPIRS ,, TA DISH TI DHE PADRONI JOT QE POPULLI NUK HARRON DHE PD-ja NE 18 QESHOR KA PER TU SHPARTALLUAR

 15. timo says:

  Bushati,Zheji,Shkullaku, Bejtja dhe Lubonja janë gazetarë inatçij dhe hakmarës. Menduan se kur të merte pushtetin Rama këta do të kishin pjesën e tyre nga ai pushtet si shokë të tij. Por ajo nuk ndodhi dhe këta nisën menjëherë sulmin ndaj tij. Dhe Bushati sot arrin deri në absurditet duke i bërë thirrje Bashës të radikalizojë luftën politike deri në bojkotim të sgjedhjeve. Po kujt ja bën këtë thirje! Pikërisht atij që, në mos në burg, duhet të kishte qenë sot jashtë politike për një seri faktesh të njohura dhe të denoncuara dhe nga ai vetë. Bushati është dokord që ai që shpërdoroi 250 000 € (për të mos thënë që i vodhi) në rrugën e kombit, ai që fali ( për të mos thënë shiti) detin, ai që vrau në ditën me diell katër njerës të pafajshëm në mes të bulevardit. Ai që për katër vjet fjeti gjumë në bashkinë e Tiranës dhe për shumë gjëra të tjera, të ketë mundësinë të jetë në të ardhmen kryeministër i vendit. Kjo nuk mund të quhet gjë tjetër përveçse palaçollëk dhe sharlatanizëm.

 16. PLAKU says:

  Nje shkrim krejt i pa baze ,ky “kalemxhi” eshte me mire te beje maja lapsi se sa te shkruaje ,nuk ka paralele asgjekundi me qeverisjen e Berishes apo politikes se PD PD mbetet nje parti zullumqare me Shqiperine ,ajo ne se nuk zhduk keta udheheqes qe ka nuk vjen kurre ne besimin e nevojshem tek shumica e popullit Ajo duhet te beje harikirin dhe duhet ta filloje me Berishen ,Bashen ,Paloken e kompani ne se do te qeverise shqiptaret .Ky birbo gazetari nuk ka asnje lloj intuite per zgjidhje por ka qellime te kqia per nxitje dhe ngaterresa te nje ciniku qe diku kerkon te arrije ,

 17. Xhixhi says:

  Andi Bushati…e di si thone njetezit kur lexojne shkrimet e tua..pirdh pirdh se lirohesh…nese qeveria eshte ashtu sic e zezon ti o i perkedheluri dhe i shetituri nga Sali Berisha ne kohes e gjysh Hyses…shko ne prokurori dhe denoncoi meqe faktet i mban sekret dhe rreh uje ne havan ne cdo shkrim tendin. Basha yt radikal duhet varur nga kembet sepse eshte hajdut dhe vrases.

 18. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Lançimi i here pas hershem i muzikes se filmit “Skenderbeu”,nuk ndikoi tek protestuesit per ndeshje me “shpata” !
  “Revolta qytetare” kerkoi “Heroin kombetar” te ringjallej,por ai s’ka byth,e njeh friken.
  Kerkesat absurde te nje partie qe e quan veten demokratike,per te marre pushtetin me revolucion rrugesh dhe çadrash,do ti kishte zili çdo adolishent aventurier.
  Zgjedhjet po ofrojne,ne kushtet qe i zvilloi PD-ja,do ti zhvilloi dhe kjo maxhorance,fitorja nuk fitohet nen çadra,por kur te voton populli me vote.
  Mbas shiut,mbase Shkelzeni me Ariten futen ne çadra apo greve urie,per te luftuar varferine ekstreme !

 19. dejtesia do te behet doni apo nuke doi ju says:

  Ketije artikulli te Pellumb kulles i thuhet;”per inat te sime vjerres sot do fe(qiem) me mullixhiun”.A e dini ju “Pellumb”qe jane mijra nena e gra te veshura me te zeza dhe mijra femije jetim dhe nje pasuri kombetare e private e grabitur dhe e tjetersuar nga fuqia e pushteteve, qe kerkoje drejtesi dhe jo binjakezim me djallin?Driteroi me te soit te tije nuke ishte as me pak dhe as me shume por vajra lubrifikante te nje Gebelsi shqiptare qe hymnizonte kerbacin e pergjakur te diktatures komuniste dhe diktatorin, ne nje kohe qe shqiptareve i kullonte gjak e qyrre nga trupi si dhe ju merrej jeta vetem per nje fjale goje,pra sepse kerkonin liri e demokraci.”Pellumb”nje luge supe e prishur ngrene gjate diktatures komuniste ,si duket ju ben te villni tere jetes .

 20. kombi says:

  Zgjidhja ne kete vend nuk eshte Basha ,se na bereg per te qeshur . Sa per cadren , me siguri do te kthehet ne Arene CIRKU .
  HALLI I MADH I BERISHES NUK ESHTE, QE PO VUAN POPULLI ,POR WETINGU QE DO TI FSHIJE TE GJITHE, NGA BERISH DERI TEK ME I VOGLI . PER KETE HALL E DUAN QEVERINE ,POR E KANE TE KOTE , ATA DUHET TE PRESIN DHE TE SHOHIN REZULTATIN ,NE KUTITE E VOTIMIT DHE ATEHERE DO TE BINDEN SE SA % DO TE MARRI KJO PARTI E DHJERE ,E PATURPESHME , QE KA BERE 100 MIJE TE ZEZA KETIJ SHTETI .

 21. Ferdiu says:

  O Bushat o kellire, ti flet si analist i nje fenomeni ne nje demokraci solide si ajo Daneze apo Norvegjeze, te radikalizohesh ne nje realitet ballkanas eshte njelloj si te maresh nje pishtar ne dore per te djegur shtepine ku fle vet, duhet te jesh presh i njome per te bere gabime te tilla ne analize, Shqiperia eshte ne nje perpelitje historike per tu futur ne hullite e nje shteti normal institucional, ku jo cdo budallai qoft ky nje spurdhjak si Ty apo si Basha ti teket nje dite te bukur te “radikalizohet” sepse kjo qenka rruga per te ardhur ne pushtetPA E PYETUR BYTHEN MIRE; pavaresisht se ketu mbahet peng fati i nje kombi, i pikerisht atij kombi qe rreket gjithe diten te binde nje Europe plake e ksenofobe , te mbaje larg paragjykimet per te si vend i ndyre e i molepsur ku gelon mafia dhe korrupsioni, dhe ku krimi eshte lende qe mesohet neper shkolla,Prandaj Bushat te dhjefsha mbiemrin , rezato qetesi dhe vetpermbajtje dhe leri lodrat me revolucion, sepse nje dite do te te trokasin edhe ty tek dera ata bijte e kaosit qe ti po nxit dhe atehere, nuk do te kesh dot kohe te mjaftueshme per te marre valizhet per ti a mbathur larg qe ketu…..

 22. grand says:

  O Endi, po pse mor njeri nuk emrr vesh! Prape ti nipi hysniut! Kaq Idiot. Te kam the disa here mos u nxito! Por sqeka pune!
  Or Hajvan ti e kupton se Vetingu po nxiton! Dhe Bashes, inxhinierit te vewrdh, 20 milionesh, bashkeurdherueues i vrasjes se kater veteve,( qe per turp sot majti fjalim me pllakat ememoriale te tyre) i pacipe, i akazuar per dosje jo te sinqerta per luftetaret e UCK, pune shitsi me Berishen per detin, vjedhes me ane te nuses hollandeze te parave tone te VEFA dhe tek Udha e kombit ( vetem raporte mjeksore per cdo rast para gjyqit for mal te Berishes( Mendo cfare bythqiri!) dhe ti prape e prape or cun dhe nip i Hysniyt vazhdon! Ose lere kete poune muti analisti dhe mos na ngi nervat ose shkruaj une and bushati nipi BQ i HK. Kaq! S’ke turp!

 23. Ladi Luke says:

  O Kopil i bllokut.Ben thirrje per radikalizem surrati yt i qelbur i stampuar me cifla muti dhe me gjak viktimash te para ardhesve tend,o ndyresira i ndyresirave.TTi dhe ata qe mbeshte ti kini hallall plumbin.Ptu o rrace e keqe.I mbeshtet se e ke patur doktor personal kreminelin vellan e karaxhixhit,ndoshta dhe dashnor te mamas tende,.

 24. Ladi Luke says:

  O Kopil i bllokut.O surrat i stamposur me cifla muti.Mundet te jesh i biri i dashnores se vellait te Radovanit.Ben thirrje per radikalizem surrati yt.Ptuu o far e mutit.

 25. Moni says:

  Reforma ne drejtesi o Bushat. Protesta behet kunder reformes ne drejtesi, jo kunder qeverise. Se kjo qeveri edhe tremuaj jete ka.
  E ndjejne se burgu po i pret krah hapur prandaj protestojne ta shtyjne sa me shume reformen ne drejtesi.

 26. Idio says:

  C’fare thua mor mavri Bushati, me fal sinqerisht, idioti

 27. Poradeci says:

  O buce-shat, kush te ka mbushur mendjen qe je analist, yt ate ka qene oficer sigurimi, k/dege, gjyshi yt hysniu ka qene njeriu me besnik i enverit, po ti more rrugac c’fare kerkon qe krijon te tilla shkrime, per nxitje urrejtje ndermjet njerezve o fekale, o vemje, o kerme, o hiene, dhe mbylle ate hale o te shk…. veren tende o ndyresire.

 28. Poradeci says:

  O buce-shat, kush te ka mbushur mendjen qe je analist, yt ate ka qene oficer sigurimi, k/dege, gjyshi yt hysniu ka qene njeriu me besnik i enverit, po ti more rrugac c’fare kerkon qe krijon te tilla shkrime, per nxitje urrejtje ndermjet njerezve o fekale, o vemje, o kerme, o hiene, dhe mbylle ate hale o te shk…. veren tende o ndyresire.

 29. PAULA says:

  ZGJONI SHQIPTAR ZGJOHUNI ,500 MIJE ME GJITH LIRINE E SALINE.KY BUSHATI I NGRATI SE BASHKU ME LUBAVICIN TURIN QE I ESHTE THARTU TRURI NGA XHELOZIA DHE BEJNE SI FEMIJE ,DUHAN POSTE QE SI MOREN ,TANI JANE ME LULKEN HOLLANDEZIN ,ME SALIN EDHE ILIRE ,KY SKUTHI ILIR BEN LOJRA INTRIGA ,VODHI ME BLLOK, ME SALEN ESHTE SHOK VJEDHJESH ,ESHTE AQ TAFMAQAR SA VODHI FLORIRIN ME GOMAR, RAMA KUR MORI PUSHTETN VENDI ISHTE NJE QENEF , PA DHENE RYSHFETE NUK ZGJIDHJE AS PROBLEMET ME ELEMENTARE ,NJE VEND TE KORUPTUAR KU LIGJIN NGA KLD E TE GJITHA INSTUCINET E TJERA TE DREJTESIS E BEN MAFIA QE ESHTE PERFSHIRE FAMILIA BERISHA NE MENYRE PAQESORE NUK E MBYLL ATE GOJE TE QELBUR I THEM PATRIOTEVE NE QOFTE SE KANE MBETUR ,DUHET TE NDIMOHET QEVERIA TE BURGOS KTO QELBESIRA, PO U KTHY DHE NJE HERE SALA LULI LIRIA MORI PER JETE FUND SHQIPERIA,PARA ZGJEDHJEVE DUHEN LARGUAR ARESTUAR KJO GREVE I DUHEJ KETYRE KUSAREVE PER TE VAZHDU INTRIGAT ,, ATA DO PERDORIN CDO LLOI MENYRE QE TJA HEDHIN ,DUKE KRIJU DHE GJETUR LLOI LLO MENYRA TE NDRYSHME PER TE TEREQUR VEMENDIEN NGA BEMAT E PISTA, ARTIKULLI I BUSHATIT ESHTE NJE PROVOKIM DHE THIRIE VANDALIZEM DUKE BERE NE NJE FARE MENYRE PRESION LULIT ,GAZETARI ESHTE PER TE PASQYRUAR REALITETIN , JO PER TE BERE THIRIE PER BARBARIZRM,GABIMI ME I MADH ESHTE QE U LEJUAN CADRAT DUHET TE MOS LEJOHESHIN SE DUAN TE KRIJOJNE GJENDIEN SI RUMANI ,RUMUNEVE JU EGESHIN ATE QE HANE PULAT GREVAT E TYRE JANE KUNER KORUPSIONIT TONAT JANE NE MROJTIE TE KRIMINELAVE QE KRIJUAN VRASIE NE GERDEC ,VRASIE NE BULEVARD TE PA FAJSHMIT ME DUAR NE XHEPA ELEMINIMIN E SA E SA ISH KOLEGEVE TE TYRE,FALIE TERITORI GREQISE ,GREQIA ME PERKRAHJEN E DEMOKRATEVE ESHTE HEDHUR NE SULM TE HAPUR KUNDRA RAMES, Z RAMA ME ZGJUARESNE DHE INTELIGJENCEN E TIJ KA NGRTUR PER DISKUTIM NE BE CESHTIEN CAME ,AS KUSH TJETER NUK KA GUXUAR, NE MES TE BEOGRADIT JA U LA DOPIO 6 NE DORE, DUKE KERKUAR TE NJOHIN PANVARSINE E KOSUVES SKA NJERI PA BERE GABIME UNE NUK THEM QE EDI ESHTE QELIBAR PO PER PUNTOR DHE I PA PERTUSHEM SKANE CTE THONE ,NE GJITHE BASHKITE KU ESHTE PUNUAR E PUNOHET KA PERKRAHJEN E KRYEMISTRIT

 30. delete says:

  Te lumte pena nipçe. Ke bere me te vertete nje shkrim qe do bente krenar tere byron politike. I vetmi problem eshte se nuk ke as aftesine dhe as sofistikimin e duhur gazetaresk qe te pretendosh se nepermjet shkrimesh te tilla te mbushur me thirrje radikaliste do mund te influencosh sado pak bindjet politike te elektoratit shqiptar. Shqiptaret nuk kane nevoje opinionesh nga amatore te klasit tend qe pervec aftesise se byth-lepirjes te xhaxhi Enverit, me pas shokut Ramiz, dhe tashi Sali gelbazes s’dini gje tjeter. Ujet e gamiles po ju soset p mbetje bllokiste. Hiqni gishtin nga byça sa nuk eshte vone.

 31. babgjyshi says:

  Ore idjot ! A e di se per cfar pop ben thirrje ?! A ja di mire kuptimin fjales “radikalizim” ?!
  Je gazetari me plehre dhe pa dinjitet , qe ka ky vend !

 32. Gregor Lato says:

  Sa i mencur qenke ti o budalla?
  Jepi ca mend Sales (Bashes), se edhe ata si ty jane, por njeri nuk eshte budalla, si ty, tjetri i thur vete ngjarjet.

 33. attan says:

  Andi per mua je nje opinjonist viktim.Dua te them vetem nje gje.Qe Edi Rama vetem per ate qe eshte dakort per te bere revormen ne drejtesi meriton te jete ne krye te vendit ,po ti je kaq injorantsa qe mbron ato kriminel qe vetem per shqiperin nuk kan punuar dhe ma kryesorja eshte qe nuk duan drejtesi se e dine se cfar i pret .Shqiptaret qe duan drejtesi jo voten qe nuk duan tja japin por as edhe nje got uje jo e jo.Ne mbyllje dua ti kujtoj ketij opinjonisti qe UJKU QIMEN E NDERRON ZAKONIN SE HARRON

 34. Rrok cubi says:

  Po keto pune duan bythe mor burre,po ku ti gjejne bythet keta,buthet i kane per gjera te tjera.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *