Parlamenti Evropian kërkon Park Kombëtar për Vjosën dhe të ndalen projektet e hidrocentraleve

19 Shkurt 2017, 07:33Turizëm TEMA

Tiranė, Vjenė, Radofzell,  Nė raportin e zgjerimit tė Parlamentit Evropian, Parlamenti kritikon nė mėnyrė eksplicite Qeverinė Shqiptare nė lidhje me politikat e saj mbi hidro-energjinė. Nė qendėr tė kritikave tė tij janė projektet e hidrocentraleve nė Vjosė. Parlamentarėt Evropian nė mėnyrė tė veēantė kėrkojnė tė mos vazhdohet mė ndėrtimin e kėtyre hidrocentraleve dhe nė vend tė tyre tė krijohet njė park kombėtar pėrgjatė gjithė rrjedhės sė lumit. (shih mė poshtė nr. 32).

Njė park i tillė i njė lumi tė egėr do tė ishte i pari nė Evropė dhe nuk do tė ruante vetėm jetė-gjatėsinė e Vjosės por do tė ofronte mirėqenie banorėve tė luginės”, tha Olsi Nika, koordinator i fushatės “Tė shpėtojmė zemrėn blu tė Evropės” nga EcoAlbania. Ndėrkohė Kryetarėt e bashkive tė luginės janė shprehur pro shpalljes sė Parkut Kombėtar tė Vjosės dhe kundėrshtojnė ndėrtimin e hidrocentraleve.    

Raporti i hartuar nėn drejtimin e parlamentarit gjerman Knut Fleckenstein, bėn thirrje gjithashtu pėr pėrmirėsimin e cilėsisė sė raporteve tė Vlerėsimit tė Ndikimit nė Mjedis sipas standardeve tė BE. (shih mė poshtė 31). Kėto raporte kanė cilėsi tė ulėt, ku kryesisht ndikimet e hidrocentraleve nuk bėhen siē duhet apo keq interpretohen. Kjo vlen sidomos nė rastin hidrocentralit tė Poēemit i cili planifikohet tė ndėrtohet nė lumin e Vjosės. Raporti i VNM-sė tė paraqitur nga kompania turke ėshtė komplet njė farsė, ku 60 % e tekstit ėshtė kopjuar fjalė pėr fjalė nga raporte tė tjera dhe ndikimet mbi gjallesat pėr-rreth nuk janė vlerėsuar aspak. Megjithatė raporti ėshtė miratuar.  

 “Prandaj ne kemi hapur njė proces gjyqėsor kundėr kėtij projekti nė Gjykatėn administrative nė Tiranė. Ky raport i BE, na vjen nė ndihmė dhe mbėshtet banorėt e prekur” thotė Ulrich Eichelmann, koordinator i fushatės “Tė shpėtojmė zemrėn blu tė Evropės” nga Riverwatch. 

Raporti i zgjerimit i Parlamentit Evropian pėr Shqipėrinė (Rezoluta)

http://balkanrivers.net/sites/default/files/Albania.pdf

31. Vėrehet me shqetėsim mungesa e kapaciteteve pėr pėrforcimin e legjislacionit mjedisor, po ashtu dhe menaxhimi i varfėr i mbetjeve dhe ujėrave, duke rezultuar shpesh nė krime mjedisore qė kėrcėnojnė burimet ekonomike tė Shqipėrisė dhe pėrbėn njė pengesė pėr njė ekonomi me burime efiēente; nėnvizon nevojėn pėr pėrmirėsimin e cilėsisė sė raporteve tė Vlerėsimit tė Ndikimit nė Mjedis, po ashtu pėr tė siguruar pjesėmarrjen publike dhe konsultimin me shoqėrinė civile pėr projektet pėrkatėse; thekson nevojėn thelbėsore pėr tė arritur objektivat e ndryshimeve klimatike pa ndikuar negativisht tek biodiversiteti, peizazhet, burimet ujore, flora dhe fauna si dhe komunitetet lokale; ėshtė thellėsisht i shqetėsuar pėr faktin se sipas Komisionit, 44 nga 77 hidrocentrale janė nė ndėrtim brenda zonave tė mbrojtura. 

32. Theksohet se ndikimi mjedisor i hidrocentraleve shpesh herė nuk bėhet siē duhet dhe nė pėrputhje me standardet Evropiane dhe legjislacionin e BE; kėshillon qeverinė tė konsiderojė krijimin e Parkut Kombėtar tė Vjosės nė tė gjithė gjatėsinė e saj dhe tė braktisė planet pėr ndėrtimin e hidrocentraleve tė reja nė lumin e Vjosės dhe degėt e saj; kėrkon mė tepėr referim me legjislacionin e BE nė fushėn e energjisė, veēanėrisht nė miratimin e strategjisė kombėtare tė energjisė nė mėnyrė qė tė rritet pavarėsia energjetike dhe efiēenca e energjisė; mirėpret planin kombėtar pėr burimet e energjisė sė rinovueshme 2015-2020

8 komente në “Parlamenti Evropian kërkon Park Kombëtar për Vjosën dhe të ndalen projektet e hidrocentraleve”

 1. Treviso says:

  Jam plotesisht dakort me vendimin e parlamentit Europian, por eshte nje problem i madh per shmangjen e projekteve te ndertimit te hidrocentraleve ne lumin e Vjoses. Pse? Aleati i maxhorances ka marre rrushfete te medha per ankandet qe jane bere dhe nuk munde te pranoje vendimin e parlamentit europian. Pse kembngulet nga kjo parti per te bllokuar reformen ne drejtesi? Sa me shpejt te behet reforma ne drejtesi aq me shpejt do shpetoje vendi nga mafjozet, qe vazhdojne te pasurohen ne korriz te popullit.

  1. Albi_I says:

   Po mor po, vetem Meta merrka rryshfete ndersa Rama qe doli e i mbrojti vete projektet nuk merr. Ore jeni debila a beni vete? Gjiknuri eshte koke e kembe i perfshire ne te gjitha keto leje e licensa, ju vetem te shfajesoni dini.

 2. Bogonica says:

  Lexuesi te me fale,mbasi une nuk jam specialist per mjedisin,kam komentuar edhe nje here per kete ceshtje,me duket shume qesharake kur intitucionet e Europes,dalin mbi palen shqiptare,ose e anashkalojne ate.Kur e paskan zbuluar Vjosen keta paralmentaret europiane?.Vjosa aty ka qene,per miljona vjet,perse gjith ky interes per nje lume si shume te tjere?Ka njeri te me thote se c’fare mund te beje nje hidrocentral nje Lumi?Ta zeme,c’fare i beri Lumit Drin ndertimi i tre hidrocentraleve mbi ate lume?A nuk vazhdon te derdhet ne det Drini dhe pasketaj?C’fare i beri detit lumi Drin?A nuk mund te themi se liqenet e hidrocentraleve sherbejne edhe si kompesator dhe e disiplinojne lumin?.Por e keni pare Vjosen kur “fryhet e nxehet” ajo se c’fare i ben Myzeqese se Vlores dhe fushes poshte Pocemit?Mua me duket se pas ketyre shkencetareve fshihen interesa te caktuara (afatgjata,dyshoj une) qe nuk kane te bejne fare me Lumin e Vjoses.Eshte masakruar ne menyre te pakthyeshme bregdeti i Durresit dhe me tej.dhe keta parlamentare nuk kane bere gek.Ju bej thirrje intitucioneve rilevante shqiptare ta shikojne kete problem me objektivitet,gjithmone ne interes te zhvillimit te vendit tone.

 3. Vjosa says:

  Ore keta mire e ka menduar, te mos te ndertojme thone, e ta mbajme ashtu sic eshte. Dakort jam. Po energji, para dhe zhvillim do na japi gje ky Parlamenti Europian? Se keshtu me fjale dime dhe ne. S’behet nga qejfi hidrocentrali behet qe ne fshatra te kete drite e te shesim energji qe te zhvillojme ekonomine. Pastaj mire Shqiperia qe s’po e prek Vjosen po harruan keta zoterinj qe lumi cerekun e ka ne GREQI dhe Greqia ka bere plant te bej devijim te njeanshem tek Liqeni i Janines. Per kete s’i ka kerkuar njeri llogari? Madje Vjosa nga ana e Greqise ka disa modifikime e jane bere diga, vetem nga ana jone eshte e paprekur. Une jam nga ajo zone, por nese plani grek qenka te devijojne lumin atehere te ndertohen hidrocentralet sa me shpejt, sepse ky mund te jete dhe nje skenar qe te na lene me gisht ne goje.

 4. Fred Cola says:

  Nuk mendoj se palni Grek do realizohet ndonjehere, eshte thjeshte provokim qe si do reagojne shqiptaret. Nqs do te ishte e mundur qe Vjosa te devijohet nga Greket,Atehere shtrohet pyetja,po neve s’mund ta devijojme lumin Drin!? shume thjeshe madje devijohet.Bejme nje tunel ne ne Rrajce ne fund te fushes se Domosdoves,dhe Lumi Drin e ka rrjedhen ne RRajce dhe jo ne Struge. Une mendoj qe keto jane thjeshe lorje se ska shan qe Greku ne unanimitet te devijoje rrjedhen e Vjoses pasi nuk e lejone e Konventa nderkombetare te devijohet rrjedha natyrale qe ka vet lumi. Nqs do ishte e mundur xhaxhi enver me kohe do e kish kthyer Drinin e zi ne Domosdove po nuk jane aq kollaj sa flitet ne media.

  1. Vjosa says:

   Fredo keshtu parimsht te drejte ke ti, por fakt eshte qe plani per devijimin e Vjoses nga pala greke eshte aprovuar tashme nga disa ministri te linjes dhe projekti eshte gati. Ndaj qe kane nje lloj qellim eshte e pamohueshem. Sic e kemi pare disa here Greqia ka bere disa here shkelje te ligjeve nderkombtare dhe askush si ka thene asnje gje. Psh. Greqia eshte e vetmja qe Shengeni e zbato ne menyre arbitrate, ose dhe ato operaciononet ” Fshesa” jane kundra te drejtave te njeriut, por askush s’ka bere ze. Te shohim. Qofsh ashtu sic thua ti, por kur vje puna tek greket nuk i dihet. Ndaj theme me mire ndertojme ndonje hidrocentral ketej, qe te pakten po bene devijm te kemi me cfare te mbrohemi ne ndonje gjykate nderkombtare, e cila mund te vendos shume lehtazi qe devijimi eshte i ligjshem kur lumi s’eshte i shfrytezuar. Gjithe te mirat!

 5. Leone-53 says:

  Personalisht jam ANTIEUROPIAN I BINDUR dhe sdo ket burre ne kete bote te me “bind” per kete.
  Jetoj prej mbi 15 vjet ne Itali dhe e ndjek se çpolitik ndjek “kjo TIP EUROPE” per Italine (sigurisht me ndihmen e te “semures” te majte italiane qe eshte nje e verber proeuropiane).
  Po te “shkoj” me tej do te me pelqente qe kurre vendi yn te mos futej ne kete tip Europe perderisa ajo te “regullonte” veten e saj ne radhe te pare.
  Per Vjosen duhen hidroçentrale me dig te ulet e asgje me tepersepse keshtu ajo do te ngelet Vjose pa e “DEMTUAR” veten e saj.
  Europa “ka pjerdhur” qe ne mengjes shikoni ke ka ne krye Juncher ish kryeministri i Luksemburgut vendit te ilegalitetit financiar ku zotnia e ka udhehequr per 16 vjet.
  Ciao!

 6. braho says:

  Po çi duam gjithe keto hidroçentrale, jeni ne terezi apo jo ?

  U be Shqiperia pellemb e hidrocental,s’ka mbetur asnje nje cep pa u betonizuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje