Përballë Sali Berishës!

Nga Arbana Xharra

Kryeredaktore e gazetes “Zëri”

Më duhet t’i përgjigjem Sali Berishës, për shkak të respektit që kam për lexuesit e gazetës dhe të atyre mijëra qytetarëve të shtetit tim, të cilët në faza të ndryshme të jetës së tyre kanë besuar te ai.

Është e pazakontë që një ish-president, i larguar nga pushteti duke djegur vendin e tij, dhe një ish-kryeministër i larguar nga pushteti me një bilanc të rëndë të vrasjeve nga korrupsioni dhe pushkatimeve politike në mes të Bulevardit të replikojë publikisht për statusin e një gazetareje si unë.

Unë nuk jam personalitet politik kombëtar apo ndërkombëtar që t’u kushtohet rëndësi edhe postimeve në rrjetet sociale. Unë jam gazetare dhe është normale që të reagohet ndaj shkrimeve të mia dhe jo ndaj mendimeve të mia. Ky është një mbivlerësim që, megjithatë, nuk e meritoj.

Ajo që nuk kemi merituar si gazetë “Zëri” është padia, të cilën djali i Sali Berishës ia ka bërë disa vjet më parë, rreth një shkrimi hulumtues për linjën e interkoneksionit Shqipëri – Kosovë, ndërhyrja e të cilit kishte detyruar Sali Berishën të anulonte tenderin që nuk po shkonte tek kompania, të cilën ai e dëshironte. Ka pasur për këtë shqetësim zyrtar dhe nga qeveria gjermane dhe në një letër të ish-ambasadores gjermane në Tiranë që, sipas shtypit, ka përmendur dhe ndërhyrjet e djalit të Sali Berishës për këtë tender. Djali i Sali Berishës na ka paditur dhe nuk e ka fituar këtë gjyq ndaj gazetës, të cilën unë e drejtoj. Ky është i vetmi ballafaqim imi me të.

Përtej kësaj, përgojimi që Sali Berisha ia bën gazetës “Zëri” duke e quajtur “Zëri i Popullit” në analogji me gazetën e ish-komunistëve shqiptarë, dua t’i them se “Zëri” është një gazetë e pavarur dhe shumë rëndësishme e Kosovës.

Sa për të qenë komuniste si gazetare, dua t’i them Sali Berishës se unë punoj prej 16 vjetësh si gazetare, gati sa gjysma e kohës që ju keni qenë komunist i Partisë së Punës së Shqipërisë. Edhe sikur “Zëri” të ishte vërtet komuniste, nuk do të mundë të krahasohesha me ju.

Sa i përket raporteve të mia me Edi Ramën, për ato i di më mirë lexuesi i gazetës i cili lexon qëndrimet tona kritike për të dhe sidomos për qëndrimin e fundit të tij në takimin e Nishit me Aleksandër Vuçiqin. Madje shkrimet e mia i kanë botuar në ballinë ato që quhen “Portale të Shkëlzenit” në Tiranë, duke më cituar si “gazetarja që ka dekoruar Obama kundër Edi Ramës”.

Të lutem ki mirësinë të mos e quash tash dhe Michelle Obamën “Ndrikull” të Sorosit vetëm pse më ka dekoruar dhe ka dalë në foto me mua, edhe pse dëshira juaj për të qenë edhe unë aleati i një armiku tuaj, më bën të qesh dhe të kuptoj çdo të thotë të kesh qenë tridhjetë vjet komunist, stalinist në Shqipëri. Me logjikën tënde unë jam agjente e Sorosit, me logjikën e mikut tënd Erdgan jam e Gylenit, me logjikën e Vuçiqit jam ushtare e Thaçit, ndërsa për këta krerët shqiptarë të ISIS-it jam agjente e SHBA-së. Kjo është mënyra si mendojnë udhëheqës paranojakë, të cilët urrejnë lirinë e shtypit dhe njerëzit e lirë. Unë argëtohem me tipa të tillë.

Sa i përket drogës në kohën tuaj, në Shqipëri, gazeta ime ka një reportazh të gjatë nga Lazarati, me fakte konkrete nga terreni dhe me deklarata mallëngjyese të prodhuesve për parajsën tuaj politike atje. Kjo nuk e nderon Edi Ramën që ka humbur kontrollin mbi territorin pas mbylljes së Lazaratit, por nuk ju bën aspak të besueshëm. Më së paku më dukesh si një investitor i dëshpëruar i industrisë së drogës.

Në fund, por jo e fundit për nga rëndësia, dua të flas pak edhe për rolin tuaj lidhur me nevojën për t’i përdorur politikisht lidhjet me botën myslimane. Ne jemi të dy nga krahina e Gjakovës, pavarësisht se na ndan një kufi shtetëror. Emri juaj në Kosovë ka qenë si shpresë në fillim të viteve ’90-të kur ne kërkonim ndihmë nga Perëndimi për t’i shpëtuar Serbisë. Shqipëria nuk kishte shumë mundësi të na ndihmonte fizikisht dhe materialisht, por mund të na ndihmonte politikisht duke tentuar të bëhej një vend proevropian, me standarde perëndimore. Pesë vjetët e qeverisjes suaj ia hoqën Shqipërisë shanset për të qenë një vend perëndimor, e përfshin atë në listën e zezë të vendeve që kontrabanduan naftë për regjimin nën embargo të Millosheviqit, siç vetë edhe e ke pranuar, deformove demokracinë në Shqipëri dhe u armiqësove me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në fund kur e pa vetë se nuk kishe ku të shkoje, ke bërë dy gjëma të mëdha për kombin shqiptar.

E para, ke dashur të eksportosh krizën tënde politike në Kosovë, duke tentuar të minosh autoritetin e presidentit Ibrahim Rugova me qëllim destabilizimin e Kosovës dhe e dyta, ju dorëzove ushtarëve të Allahut të Bin Ladenit, duke pajisur me pasaportë të shtetit shqiptar vëllanë e Al Zawahrias, pasuesit të Bin Ladenit në krye të “Al Qaeda”-s dhe dhjetëra drejtuesve të logjistikës kriminale të asaj organizate. Ke tentuar sipas dëshmive të bashkëpunëtorëve të tu të lidhesh në vitin e zi – 1997 me krahun radikal të “Al Qaeda”-s për të shpëtuar nga humbja e pushtetit dhe bash për këtë ke qenë duke e varrosur Kosovën. Ikja jote nga pushteti ka qenë fati i Kosovës dhe izolimi juaj deri në çlirimin e Kosovës dhe disa vite më pas ka qenë nevojë për të shpëtuar nga një ngatërrestar ballkanik. Ibrahim Rugova nuk ta hapi derën në vitin 2000 për të ardhur në Kosovë në përpjekje për të dalë nga izolimi ndërkombëtar dhe kjo nuk ka qenë hakmarrje për çfarë i ke bërë, por një vendim i një lideri properëndimor të kombit shqiptar që e ndante nga ty, përpjekja për ta djegur Shqipërinë dhe Kosovën që të shpëtoje karrigen tënde.

Kjo është historia jote e vërtetë me Kosovën dhe shqiptarët. Unë nuk jam e sigurt nëse ajo fjala e urtë “si nena e Zeqos në maje të thanës” që ju e përdorni për mua është korçare apo jo, por jam gati ta quaj edhe gjakovare kur shikoj çfarë degradimi ka njeriu që 25 vjet më parë ngjallte shpresa në Kosovë dhe në Shqipëri. Zoti e ka ruajtur Shqipërinë dhe Kosovën nga udhëheqës si ju. Dhe shpresoj se do ta ruajë edhe në të ardhmen.

REMOTE_ADDR:[]

100 komente në “Përballë Sali Berishës!”

 1. Aleko says:

  Bravo trimeresh e Gjakoves!..Krenare per ju!..I ke thene ato qe ky pis burre merton edhe pse krimet dhe sabotimet qe ka bere saliu kunder Kosoves ,sidomos ndaj shqiperise jane shume me teper , jane te pamatshme…

  1. arbereshi says:

   Bravo mi goc dhe je mare me nje te pa fytyre rrugac qe nuk ja vlen te merresh, po ti u more si nje vajze qytetare per ti treguar vendin nje rrugaci qe ka krijuar nje familje rrugacesh

   1. Jon says:

    Salos mund ti thuash te gjitha, ama rrugaq nuk eshte, ndersa keti tjetrit po mund ti thuhet rrugaq…!

  2. Kapit Tupalla says:

   Çdo gjë e saktë, por mungon një gjë shumë e rëndësishme.
   Duhet thënë se në ngritjen e autoritetit të Berishës në Kosovë ka merita të jashtëzakonshme edhe “engjëlli” Ibrahim Rugova.
   Në vitin 95 erdhi në Tiranë që ta ndihmoj Berishën në ndryshimet kushtetuese që për fat dështuan. Edhe pse e dinte që nafta nga Shqipëria eksportohej në Serbi dhe që piramidat do të dështojnë sepse pak më herët skema e njëjtë u aplikua në Serbi. Pasi humbi pushtetin në vitin ’97 Rugova u largua nga ai, por asnjëherë nuk gjeti forcë të afrohet me pushtetin e ri. Madje as që ndalonte në Tiranë pas udhëtimeve të tij të shpeshta nëpër botë duke e bojkotuar kështu. Kurse pas rikthimit në pushtet të Berishës, ky i fundit e bojkotoi Rugovën … eshtë temë e gjatë !

   1. Flamuri i Arberit says:

    Jo vetem ne Kosove por ne cdo vend shqiptar Saliu u pa si shpetimtari i kombit. Keshtu u pa edhe nga presidenti Ibrahim Rugova. Ai nuk u largua nga Saliu kur e humbi pushtetin. Aresyen se pse u largua Rugova nga Saliu, pak a shume ta spjegon znj. Xharra. I jap te drejte Rugoves qe nuk gjeti force te afrohet me pushtetin e ri, sepse Fatos Nano ,Bashkim Fino apo Ilir Meta nuk ishin me te mire se sa Saliu!

  3. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


   Llaf i Urtë
   Se nji njeri
   Lind fëmi
   E vdes fëmi
   Po Salija
   Mbush maraz
   U poll, gjalloji,
   Ngordhi… shtaz.
   .
   Ndaj Arbanë
   Bahu e zgjut
   Line shtazën
   Të hajn mut
   Mos ja var
   Plakut kukudh
   As dhe qyrret
   Mos ja hudh.

   1. mirjam says:

    E po kjo eshte pergjigje. Bravo Djalo.

  4. Titi says:

   Bravo Arbana. Me se fundmi populli kosovar po e njeh monstren serbe. Vazhdoni tregojuni te vertetat popullit kosovar. Ky perbindesh ka bere shume me teper nga pershkruan ti. Duhet bere nje fotografi e tij ne mes te sheshit dhe njerezit duhet te shkojne ta peshtyjne. Kjo do te jete veprimi me i mire qe mund te bejne shqiptaret ne te dy anet ne Shqiperi dhe Kosove. Ne populli shqiptar i ndershem jemi me ty Arbana.

  5. Kujtimi says:

   BRAVO MOJ GAZETARE TE LUMTE GOJA. SALI QENI ESHTE NJE QEN QE VETEM LEH SKA FAJ ESHTE NE PRAK TE BURGUT DHE I DUHET TE LEH. TY TE LUMTE MOJ BURNESHE PO KE AKOMA SHKRUAJ

   1. Mimi says:

    Ai jo vetem leh por kafshon keq, bile mua me duket i terbuar…dhe si i terbuar duhet ti tregohet vendi .Po merr ne qafe kombin shqiptar kudo

  6. Kujtimi says:

   BRAVO MOJ GAZETARE TE LUMTE GOJA. SALI QENI ESHTE NJE QEN QE VETEM LEH SKA FAJ ESHTE NE PRAK TE BURGUT DHE I DUHET TE LEH. TY TE LUMTE MOJ BURNESHE PO KE AKOMA SHKRUAJ . Ky plere shkatroi shqiperi dhe kosov . A e shukoni cdo te enjte ne parlament cfar ben me banditet e tij. Ky duhet lidhur dhe te vizitohet se nuk eshte mir . E ka zen gjaku ,,,,

  7. Kujtimi says:

   BRAVO MOJ GAZETARE TE LUMTE GOJA. SALI QENI ESHTE NJE QEN QE VETEM LEH SKA FAJ ESHTE NE PRAK TE BURGUT DHE I DUHET TE LEH. TY TE LUMTE MOJ BURNESHE PO KE AKOMA SHKRUAJ . Ky plere shkatroi shqiperi dhe kosov . A e shukoni cdo te enjte ne parlament cfar ben me banditet e tij. Ky duhet lidhur dhe te vizitohet se nuk eshte mir . E ka zen gjaku ,,,,….. ..

  8. EMIGRANTI says:

   Nuk i heq asnje presje komentit te gazetares te “Zerit” per Sali Berishen. Por eshte shume pak per te. Cdo njeri qe ka jetuar ne Shqiperi ose qe ka ndjekur ngjarjet e ketij vendi te shumevuajtur, qe kur erdhi ne pushtet Berisha e di shume mire se kush eshte Sali Berisha. Ai eshte tradhetar i kombit shqiptar dhe i shtetit shqiptar. Veprimet e tij ne shume raste dhe momente kyce per Shqiperine, Kosoven, Maqedonine dhe ne pergjithesi per tere kombin shqiptar kane qene paradoksale e ne demin tone. Keto ai nuk i bente se nuk dinte; ai eshte i zgjuar dhe djallezor. Por keto ai i benet se “Ka ngrene nje luge corbe te prishur”. SALIU ESHTE ESHTE REKRUTUAR NGA AGJENTURA SERBE DHE FARNCEZE Dhe ato qe ben jane te urdheruara pikerisht nga padronet e tij. Nuk ka si te spjegohen ndryshe aktet e shumta antikombetare te tij.
   Kjo qe po ben tani per te sabotuar REFORMEN NE DREJTESI DHE INTEGRIMIN E SHQIPERISE NE EUROPE shpreoj te jete e fundit TRADHETI E SALI BERISHES. Ajo qe me habit ne kete rast eshte qe si ka mundesi te behen Shqiptaret” mish per top” per kete plehre. Ai i paguan keta njerez me leket qe ja ka vjedhur po ketyre dhe me ato qe i japin padronet e tij po me habit fakti qe edhe ne ditet e sotme ka shqiptare qe i shesin idealet e tyre per ti sherbyer te keqes. Faik Konica ka thene qe e keqja Shqiperise i vjen nga vete shqiptaret po une mendoja se kjo i perkiste te kaluares. Ka shume per te shkruar por po e mbyll me nje thirje per bashkekombesit e mij: O SHQIPTARE MOS JA SHISNI SHPIRTIN DJALLIT, DALLONI LUCIFERIN NGA JEZUKRISHTI. IZOLOJENI MONSTERN SALI BERISHA (dhe ILIR META) QE TE SHPETOJE SHQIPERIA ,TE SHPETONI EDHE JU VETEN TUAJ.

 2. pjeter says:

  BRAVO TE QOFTE, JE NJE ZONJE ME TE VERTET, KJO PERGJIGJE NUK ESHTE PER BERISHEN, POR PER TE GJITHA ATA SYLESHAT QE VAZHDOJNE TA PERKRAHIN, NE SHQIPERI MADJE EDHE NE KOSOVE,,,,,, SALI BERISHA TRADHETAR I KOMBIT, SHPRESOJ QE TE PERBALLET ME KETE AKUZE PERSE GJALLI.

 3. Bravo te qofte Zonja Gazetare!!! Respekte! Zoti te Bekofte, je zeri I Kosoves por edhe I Shqiptareve ane e mbane ne te gjithe Boten.

  NY,USA

 4. Pal says:

  Me te lumte moj zonje. E ke portretizuar me se miri.

 5. Endri says:

  Bravo moter, ky klysh don nga nje shkrim cdo dite.

  1. JETI says:

   ME SAKTE DO NDONJE PLUMB NE NDONJE DITE DHE DITET E TJERA TI KEMI PER VETEN TONE SE PO NA E HA JETEN PERDITE E NGA PAK DUKE U MARR ME KETE QELBESIRE .

 6. drini nga Kosova says:

  Pergjigje me te mire nuk I ka dhen deri tash SALI FAZliqit ndonje gazetar (perveq ANdrea Stefanit)Te lumte Arbana qe edhe Shume analfabet nga vendi jone I Kosoves akoma mendojne se SAliu eshte nje lider I mire, shikoni tash mutlimanet e Iss Si do te reagojne per shkrimin e Arbanes !

 7. tetor1 says:

  Brravo moj vajze, me vjen mire qe keni kuptuar kush eshte ky njeri!

 8. Renato says:

  Te lumte pena z.k/redaktore e zerit, e ke pershkruar ne prefeksion figuren famekeqe te kriminelit Berisha. Suksese.

 9. NjeQytetarOptimist says:

  Amen !!

 10. tetor1 says:

  Brravo moj vajze, e keni kuptuar kush eshte ky njeri!

 11. albatros says:

  Nje pyetje zj. gazetare: Qendrimet e partive ne Shqiperi ne lidhje me Rambujene. Falemiderit

 12. Aksi says:

  Keshtu e do ky legen i pandreqshem i historise se vendit tone fatkeq. Te lumte pena moj cupe!

 13. Robi says:

  Mos i rit vlerat duke debatuar mekëtë hor dhe lavire bulevardi e baçibuzuk me dashuri deri në sakrifikim të kombit për interesat e familjes së ti që do ta shndëroj në familje më famë’keqe në botë.

 14. Mu says:

  Mos u merr me mutaburrat e Shiperise.

 15. brahoo says:

  Respekt per kete gazetare femer. Nga te paktat shqiptare e shqiptare qe na nderon ne moral dhe etike.

 16. Arber I says:

  Bravo, burrneshe e kosoves Martire keshtu demaskohen agjentet e UDB-se dhe armiqte e kombit te vet!

 17. enzo says:

  bravo Shote Galica e Gjakoves se ky berllog beri popullin shqipetar te vuaj aq, shum sa vite te tera do e paguaj me kurriz,plage e dhimshme me cancer ishte ky per gjithe shqipetaret kudo qe jan .

 18. Diana says:

  E po me ne fund nje gazetare trime e patriote po ia numeron te ligat dhe fatekeqesite qe ky dallkauk ,agjent i UDB-se , i ka shkaktuar kombit shqipetar.
  Te lumte pena ! Ma ke bere zemren mal….
  Keshtu i do mushka drute! ketej nga shqiperia mushkat si Saliu i kane vene perpara kuajt e ngordhur te socialistes…..

 19. Aureli says:

  Po shyqyr qe doli je gazetare tja perplase ne fytyre horrlliqet ketij plehu komunist! Na e shpalli veten si patriot i flakte e na hidheshin kosovaret injorante per gryke ketej nga perendimi.
  Do ti lutesha Gazetares te permend edhe tradhetarin Rugova, ishte ai qe kerkonte nga beogradi ndalimin e bombardimeve ne Serbi. Mos i dalloni nga njeri tjetri SALI=RUGOVE nje mut.

 20. dukati says:

  TE lumte gojaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa DYET TE VARET ME LIDHSE OPINGASH

 21. shqiperia e shqiptareve says:

  Arbana Xharra respekte . nuk ma merrte mendja nje shkrim dhe pergjigje kaq perfekte. keto te zeza qe ka bere “Qoftelargu SB”duhen thene cdo dite, 3 here ne dite pas buke,(se po ta kujtosh “Qoftelargun SB”para buke te iken orkesi) me ze te larte mundesisht me altoporlant ne cdo shkolle ne cdo qytet te shqiperise dhe kosoves. si ka mundesi kur mendon qe nje perqindje e popullsise e mban akoma per patriot dhe idhull.. e cuditshme. Nese per te vrare dhe djegur vampiret perdorej argjendi… per keta lloj sorrollopesh duhet te thuash “VETTINGGGG.. edhe kaken bejne direkt.

 22. Ollga Toronto says:

  BRAVO,respect dhe mirenjohje,ndricoj vellezrit tane kosovar se kush eshte ne te vertet krimineli Sali Berisha.

 23. tom says:

  Zonje e nderuar e gazetes se nderuar, nuk kam se c’te kundershtoj ne te gjitha ato qe shkruan, por per nje gje te vetme do te doja te ndroje mendim apo te zgjidhje fjale tjeter. Ne fund te artikullit perdorni fjalen “degradim” dmth se si ka degraduar saliu i sotem nga ai i 1991.

  E nderuar, mendoj se fjala degradin nuk shkon ne rastin e Saliut sepse saliu nuk ka degraduat, saliu ky ka qene, saliu erdhi ne krye me misionin e shkaterrinit, saliu thjesht po heq maskat e tij sepse e di qe nuk e gjen gje, se nuk e denon njeri se duhet te ishte denuar 100 here normalisht.

 24. Taraboshi says:

  Nje pergjigje me analize te goditur te fakteve e veprave qe jane tashme te shkruara ne histori dhe jane pjesa me e rendesishme e bigrafise politike te Saliut. Une nuk them “bravo burrneshe” se nuk eshte çeshtje trimerie, por te lumte pena per profesionalizmin dhe renditjen e spikatur te fakteve duke bere demaskimin me te mire te “demokratit komunist”. Ky eshte diskurs i vertete gazetari e jo ato llam-llamet e disave qe i kane aty ne arkive faktet e nuk i perdorin per tja thene ne sy Saliut. Me vjen ndermend nje fare Eni Vasili, qe kur del ne televizion e fillon te “aresyetoje”, e nuk i vjen as tek gishti i kembes kesaj gazetareje. Mendoj se shkrimi eshte nje goditje me vleren e KNOCK OUT-it per Saliun.

 25. Jugori says:

  Te lumte ajo goje moj moter njeres qe mendojne dhe punojne si ty i duhen shqiptaris kudo ku ndodhet shpresoj te jesh nje shembull i mire per simotrat e tua.
  Respekt per ty

 26. Besoj says:

  Artikulli juaj shume i fuqishem, i sakte dhe plotesisht i kuptueshem. Jini nje gazetare e mirefillte dhe teper kurajoze. Ju lumte dhe me te mirat per ju.

 27. Ty bravo te qofte,,ne zonje me te gjith kuptimin,,,,por vetem dicka qe je lodhur shume , nuk j a vlen te meresh me nje psikopat,kriminel,mashtrus,dhe genjeshtar si sali Berisha,,,MOS bini ne lojen e shpifjeve te tij,,,ky person nuk do vemendje,,,ketij monstre po nuk i dhe vemendje e ke torturuar,,,kjo eshte pika dobet e tij,,,,sa me pak vemendja aq me shpejt perparon semundja e tij si skozofren,,,che AQ me shpejt do ta heqim qafe kete plage te keqe qe i ka rene shqiptareve,,,,

 28. Aleks says:

  Arbana te eshte dashur te merresh me nje burre te ndyre qe me gojen e tij te filliqur ka bere pis shume e shume njerez dhe familje shqiptare. Ja ke dhene pergjigjen qe ka merituar. Por mos mendo se ndalet, Sali Bisha do ndalet vetem kur te ngordhe. Respekte per ty.

 29. Toni says:

  Te lumte dora moj Burrnesh

 30. IRENA says:

  keshtu duhet me Berishen mos ti vish pas avazit se ndryshe te nxjerr nga kontrolli ai kriminel.

  ME VJEN MIRE QE NGA KOSOVA KANE FILLUAR NJERZIT TA KUPTOJNE SE KUSH ESHTE AI.

 31. Na bashkoj kenga popullore says:

  Te lumte moj trimeresh malit,se bukur ja ke qendisur Salehit,por problemi eshte se qendisurat nuk i bejne efekt Salehit, vetem nje gja ka mbetur per salehin dhe familjen e tija dhe gjith zagaret qe i shkojn mbrapa u duhet zhdukur fara e tyre,per sa i perket simpatis qe kan pas KOSOVARET per Sali Berishovicin eshte shum e vertet ,ne vitin 92 strehosha ne shtepin time nje shok nga komuna e Istogut,tash nuk jeton ma ka ren Deshmor ne lufte,un i thosha pse i besoni kaq shum ju KOSOVART nji maskarahit mashtrusit komunistit si Sali Berisha nuk me besote dhe i vinte keq pse e shashe Salehin, po e njohim more se çfar brumit eshte i thosha po prap nuk u binde jo thoshte sala na don shum ne KOSOVARVE,po po duket rezultati mbas 25 viteve sa ju ka dasht dhe sa ju don.

 32. Dajti USA says:

  Sali Qeni,si qen qe eshte, nuk kurseu as nje gazetare klasi si Arbana per te kafshuar,ky bandit me emrin Sali do prezantuar ashtu sic eshte ne Kosove per tu hequr cdo oluzion qe mund te ken patur per kete tradhtar te kombit.Po te kish qene ky ne pushtet ne vitet 97-99 sot Kosova nuk do ishte e pavarur,kujtoni Rambujen kur ky kelysh serbi beri thirrje qe te mos firmosej mareveshja,dhe mosfirmosje donte te thoshte mos pasje pavaresi.

 33. Drenicak says:

  Une po e tregoi nje budallak temin qe me ka ndodhur diku ne mes vitit 96 ne atostraden nr 6 ne Heilbron te Gjermanis!
  Duke udhtuar me nje bashkatedhetar nga Heilbronn ne drejtim te Heidelberg ky miku ishte i levizjes qe kan ban aktivitet ilegal ne ish jugosllavi dhe ma sham Sali Berishen si serbofil une si nje injorat qe besoja tek Sali faqesiu e nali makine dhe e zbres ne mes te autostrades diku te Vislcho duke u shar ne mes veti.
  Me kalimin e viteve sidomos pas remjes se Jasharve une reflektoi dhe bindem qe Sali muti eshte serb i perbetuar por edhe rugov ka qen mut i madh por qe nuk ka qen vrases serik sepse vrasjet i bente serbia edhe per te.
  I kam kerku falje per sjellje jo njerzore ati bashkatedhetari dhe me ka fal.
  Pra ja kemi pa sherrin sali qeni.

  1. Aleksander says:

   Kjo te nderon o Drenicak !-Jo vetem ti,por te gjithe shqiptaret kemi besuar me 1991-92 se berisha do ta udhehiqte Shqiperine drejt begatise.Por tash eshte e qarte si drita se ai nuk ka pas kurre hallin e Shqiptareve,por vetem hallin e familjes se vet dhe qenve qe e rrethojne.Edhe sot ate çader e ka ngref ne mes te Tiranes, vetem qe te shpetoj shkelzenin argiten e gjithe ata qener qe jane rreth e qark tij,hajnat e kriminelet e popullit shqiptar qe i pret burgu. Pershendetje e respekt per kete vajzen tone gazetare !

 34. mersin says:

  Respekte moter

 35. Angjelini says:

  Brravo te qofte e nderura Arbana. Ketij kelyshi komunist dhe i edukuar me frymen staliniste nuk i ka mbetur gje tjeter por te ofendoj kedo qe guxon te ja permendi demet si j`a ka bere Shqiperise dhe Kosoves. Pas pushtimit qindra vjeqar Osman, ky eshte madhkimi me i madh si ka perjetuar kombi shqiptar. Nuk eshte rastesi qe me shum rrespektohet diktatori/gjelati Enver Hoxha sesa ky kerme staliniste. Ti i ke thene te gjitha e nderuar gazetare. Por cfare ti thuash nje te degjeneruari i cili nuk ka lene gje pa bere kundra shqiptave. Nga vrasjet, vjedhjet e deri te shitja e detit. Me e keqja eshte se ka akoma te cmenduar qe e perkrahin kete agjent serbie.

  1. Flamuri i Arberit says:

   Pas pushtimit qindra vjecar osman, mallkimi me i madh eshte Enver Hoxha. Pas Enverit vjen Saliu !

 36. Paskal Prifti says:

  Te lumte mendja dhe dora moj burneshe per ato qe ke shkruar per krimet e pa numurta te Sali Berishes por une habitem se si ai qen vazhdon akoma te lehi ne kuvend dhe tani.ne ate cadren e krimineleve ku vetem vjedhin vreher sa e sa me shume per Edi Ramen dhe stafin e tij qe keto vite me kete qeveri jane bere e po behen ndryshime te pa para ane e mbane Shqiperise.Une ju uroj nga zemera suksese dhe vetem suksese te na shkruani edhe me shume shkrime te tilla aq realliste.Me respekt Paskal Prifti.

 37. emigrant says:

  Znj. Xharra.
  Po ju shkruaj nga Italia kete komplimentin tim modest. Me nie shqipe te paster qe me cudit i ke rene me te per figuren e liderit me te korruptuar shqiptar. Shqiperia ka nevoje tamam per figura si ju ne politike. Shkoni ne Shqiperi dhe do te kthehem ne Shqiperi per t’ju votuar si presidente ose kryeminister te Shqiperise. Bravo Zonje, Vuan Shqiperia per njerez si ju. Mbi te gjitha me lejoni t’ju them pa ju ofenduar qe jeni gjithashtu una donna molto carina ed elegante. Me respekt.

  1. Toni KS says:

   Cuditesh qe nje shqiptare shkruan shqip paster? Ky eshte nje ofendim ( edhepse nuk ke kursyer levdatat tjera) sepse implikon se shqiptaret e Kosoves na qenkan me pak shqiptar ose shqiptar te dores se dyte dhe nuk po ditkan gjuhen e tyre ametare shqipe, gje qe eshte nonsens.

 38. Me pelqen vertetesia e dhe llogjika juaj

 39. Me pelqen vertetesia e dhe llogjika juaj.Te lumte

 40. Agimi says:

  Qe saliu eshte ky qe ke shkruar, jam i mendimit qe e ka pak….ai eshte akome dhe me i keq…..
  Por habia me e madhe eshte me ne si popull qe e votojme, pra i japim mundesine te flase akoma….kjo eshte e papranueshme dhe prandaj nuk e meritojme integrimin ne BE…..popull i zymte
  Shkrime te tilla nga jashte Shqiperise jane me se te mirepritura, bravo!

 41. ALBAN DEGA says:

  Nje pegjigje nga diaspora per thirrjen e Berishes !

  SHEMBENI ATE CADER .. VEND KRIMI !

  – Sali Berisha u ka nxjerre ne prite !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sa prej jush …. dhe prita e Berishes !?

  Sa prej jush vellezer e motra, nena e baballare, bij e bija keni butika multimilioneshe si Armina!
  Sa prej jush kane saraje mbreterore si Shkelzeni pa preke kurre pune me dore pervec Gerdecit, CEZ-it!
  Sa prej jush kane prona mijera hektareshe e vila multimilioneresh, dyzina apartamentesh e miliona dollare ne parajsat financiare e llogari te fshehta bankare in e outshores si Argita, Jamserbi, Fullanet e Frangajt, Dukajt e Bodet, medite e Pollot, Bashicet e Gjin Gonerit, Kreshnik Spahite e Nishan Karaosmanet!?
  Sa!? Asnjeri prej jush… Zero!
  Atehere pse beni sherbetorin e bodigardin pa pagese, ushtarine mercenarin e Don Kishotin e Mances ne sherbim te ketyre bandave gansteresh e kusareshete kesaj Mafia qe e beri Shqiperine Gerdec ndersa na mashtroi, na vodhi votat dhe spiriting me rrenat se do at benim Shivering “ Zvicren e Ballkanit “
  Ndaj dilni nga ajo cader vellezer e motra viktima te ketyre mashtruesvee zaptuesve te Shqiperise!
  Nuk eshte ajo cader vendi juaj i lirise e Drejtesise!
  Nuk eshte ajo llogorja per nje jete me te mire per ju, por per me shume sundim e mash trim per kete bande kriminelesh!
  Dilni nga ajo cader tani vellezer e motra!
  Sali Berisha e banda e tij e gangstereve u kane prere ne bese! Jo nje… shume here!
  Sali Berisha dhe Mafia e tij jashte kontrollit u ka nxjerre ne prite, ne pusi. Sic ka vepruar me ne e me ju tash e 26 vjet
  Dilni nga ajo cader qe eshte llogore ku klanet e Vicidolit, Dukajve, Medive… e korporates se tyre te krimit q ebashke me anderrat e idelalet tona te larta Eduam Shqiperine si e gjithe Evropa! E duam Shqperine si Amerika demorkatike !
  Sali Berisha dhe banditet e kusaret e tij na e vrane edhe demokracine edhe Shqiperine ! Jo nje! Me dhjetra e qindra here ! E sot perseri!

  Llogorja e fundit e gangstereve

  Ajo cader eshte barrikada e fundit e ketyre gangstereve dhe banditeve per te vrare edhe Vetingun e Reformen ne Drejtesi , per te ekzekutuar ligjin dhe drejtesine e bashke me to edhe krejt Shqiperine perseri e perseri!
  Sali Berisha dhe Korporata e tij e korrupsionit dhe krimit jo nga malli, por nga halli, jo nga lezeti por nga gazepi i madh ua dha voten Reformes dhe vetingut!
  Ua dhane voten nga halli e jo nga malli pasi cdo rruge tjeter do te ioshte vetvrasje.
  Ua dha voten diten e nen kamera per ta penguar, per at vonuar, per at tjetersuar e sabotuar me cdo rruge e me cdo mjet shpirtin e tyre, duke vrare edhe idealet e shpirtin tuaj te lodhur nga kusaria dhe vrastaria e tyre. Ndaj u kane mashtruar e po u mashtrojne perdite duke u nxjerre e ngujuar ne ate cader ne ate llogore te fundit per te shpetuar banden e veten e tij nga ligji dhe drejtesia!
  A mendoni se rastesisht e ka vendosur aty ate cader llogore te fundit te sundimit te tij !
  A thua nuk kishte vend tjeter per ate llogore berishiane ne krejt Tiranene e mbare Shqiperine!
  Pyeteni veten vellezer e motra protestues!
  Pergjigja eshte Jo! Jo kategorike e absolute !?
  Atehere pse pikerisht aty e perballe e karshi selise se qeverise shqiptare!?
  Kriminelet rikthehen gjithnje ne vendin e krimit, e kane thene filozofet kineze ketu e 4000 vjet me pare !
  Provokimi, karshilleku, kusaria, vrastaria, despotizmi jane tiparet qenesore te krejt sundimit te Sali Berishes ne keto 25 vjet.

  Kenge tallava e vallzim makaber mbi gjak te pathare !

  Ajo eshte cader e ngritur ne nje vend krimi! Jeni ne mekat jo vetem para popullit por edhe para Zotit!
  Po hani e pini, kendoni tallava e vallezoni mbi gjakun e pathare ende te kater vellezerve tuaj Ziver Veizit, Hekuran Dedes, Faik Myrtajt e Aleks Nikes te ekzekutuar pa gjyq me urdher te Sali Berishes e Lulezim Bashes !
  Mos e perdhosni jeten e tyre!
  Mos e poshteroni aktin e tyre per liri e democracy!
  Mos e beni uje gjakun e dlire shqiptar te kater vellezerve tuaj dhe te dhjetra te plagosurve, qindra te rrembyerve, torturuarve nga “Xhuponeve te Zinj” lexo falangave te murrme te Feldmarshallit te Vicidolit, qe u ngriten ne kembe kunder korrupsionit e kusarise masive te Sali Berishes e Lulezim Bashes qe keni durimin tu degjoni fjalimet per mbrojtje votash nga vjedhja qe ata e ngriten ne art dhe e pergjaken me shume se pese here ate popull e vend duke e rrenuar deri ne themel !
  Ajo nuk eshte llogorja as cadra juaj!
  Eshte llogorja e cadra makaber e krimeve pa fund te Sali berishes ndaj shqiptareve, ndaj nesh e ndaj Shqiperise hyjnore, qe e rrenoi nga themelet plot pese here ne 26 vjet!
  Ndaj ikni, largohuni sa me pare prej asaj lllogorje krimi e korrupsionit te Korportaes se Sali Berishes dhe “bandes se tij te gangstereve”
  Ajo nuk eshte as cadra as llogorja juaj!
  Eshte cader e krimit te organizuar politik antishtet e andishqiptar kunder jetes suaj edhe femijeve tuaj, kunder se sotmes dhe te ardhmes se Shqiperise!

  Modeli Maqedon apo skenari i RIA- KGB-se putiniste !?

  A nuk e pohuan me gojen e vet lideri de jure Lulezim Basha, UDB-shet Sali Berisha, Flamur Noka, Aldo Bumci e shume telalle te Mafias se kjo proteste organizohet sipas modelit Maqedon!
  Jo vetem Maqedon por edhe Serb, Malazez !?
  Cfare eshte ky model dhe kush fshihet pas tij edhe ne rastin e kesaj cadre!
  Eshte modeli i Ruskaja Intelixhensia Axhensia, Agjencise Ruse te Zbulimit, RIA, ish KGB-ja sovjetike e Vladimir Putinit qe ka filluar mesymjen ne mbare Balkanin perfshi edhe Shqiperine, edhe Kosoven…
  Kush i organizoi pergjimet e niveleve me te larta shteterore ne Maqedoni!?
  Kush kurdisi komplotin per vrasjen e ish- kryeministrit te Malit te Ziditen e zgjedhjeve!?
  Kush sajoi gjoja atentantin ne pergatitje dhe municionet kunder Vucicit ne Serbi!?
  Kush organizoi qendren kryesore te sajimit te lajmeve te rreme per zgjedhjet e fundit ne SHBA kunder Klintonit dhe stafit te saj !?
  Kush!? Disa cunake te Veleshit !? Me vjen per te qeshur e per te qare njekohesisht !!!
  Jo vellezer e motra ishin ujqer te vjeter te ish- KGB-se sovjeto- ruse, RIA-s se Putinit, specialiste te mbaruar te kibernitikes qe kane arritur te futen deri ne makinat e numerimit te votave ne shtetet vendimtare te votave amerikane, per cka jo rastesisht kembengulin si mushka Berisha , Noka, Basha, Mediu, Pollo… te lidhur me njmije e nje fije te fshehta qysh ne mosha gjimnazi me KGB-ne, UDB-ne, Asfaline… me dreqin e te birin e tyre antishqiptar!
  Ndaj largohuni nga ajo cader! Sot! Neser mund te jete teper vone.
  Ajo eshte cadra e modelit Maqedon de jure e RIA ruse de facto modeli i Sali Berishes dhe Mafias se tij jo e juaja!
  Vigjilence vellezer e motra qe na bashkon shqiptaria, gjuha, gjaku kombi !
  Syceltesi!
  Pse ?! Sepse lufta e tyre per dekriminalizim ashtu si ajo per mbrojtjen nga vjedhja e votave … 4 muaj para se ato te zhvillohen e tre muaj para se te filloje fushata elektorale eshte maska, sebepi, preteksti!
  Rimarrja me komplote, pazarlleqe te pista, me Kale Troje ala Vangjel Dule, ala Agron Duka, ala Ylli Manjani, Blendi Koran Toptani e Artur Zheji, ala Fatos Lubonja e Artan Fuga …. ….ne tavoline e nen rrogoz ala RIA, edhe te pushtetit politik per te ruajtur e mbrojtur me cdo kusht Dinastine e pushtetin ekonomik nga shteti ligjor e Vetingu nga kryereforma e te gjitha reformave te kesaj qeverie reformatore!

  Cfare nuk mund te beje Sali Berisha per pushtet!?

  Shembeni ate cader! Ikni prej saj sa me pare!
  Per pushtet Sali Berisha nxorri ne prite e vrau Azem Hajdarin! Sali berisha per karrike e pushtet vrau Azemin por sic e kame shkruar ketu e 18 vjet me pare eshte gati te vrase edhe Shkelzenin!
  Cfare jeni ju per Sali Berishen realisht ! Nje mashe, nje vegel per pushtet! Ushtare, numerore, mercenare pa asnje vlere sapo te arrije qellimin e tij!
  Cfare nuk mund te beje ai dhe modelistet e tij ala Maqedon domethene ala RIA per te rifituar e ruajtur sundimin e tyre politik, ekonomik, financiar !?
  Ne bashkepunim edhe me RIA-an , edhe me DIA-an, ish UDB-ne serbe, me Asfaline greke… Sali Berisha mund te urdheroje hedhjen e nje shashke apo granate, apo qelloje kunder cadres suaj!
  Kur vrau krahun e tij te djathte Azemin per pushtet cfare jeni secili e te gjithe ju per ate!?
  Kjo do te nxirrte situaten nga kontrolli e mund te krijonte tragjedi te reja per familjet tuaja dhe per kryefamiljen tone mbare Shqiperine .
  A nuk veproi keshtu po ky Sali Berishe me vrasjen e Azem Hajdarit duke organizuar nje grusht shteti klasik qe vetem bythelepirja e Fatos Nanos, qe e shkerdheu per 4 vjet ne birucat e Bences, e shpetoi nga burgu i perjetshem qe do te merrte ne cdo shtet me te vertete demokratik te Botes… Te mos harrojme dhe tragjedine masive te 1997-es ! Eshte teper heret per ti harruar !

  Shembeni ate cader vellezer e motra para se ajo tu shembe ju!

  Ndaj shembeni ate cader, ate llogore te Sali Berishes per bythen e Sali Berishes dhe bandes se tij te gangstereve vellezer e motra protestues!
  Shembeni ate cader vellezer e motra!
  Sot !!
  Neser eshte e mund te jete teper vone per secilin prej jush ! Jo vetem per ju por edhe per te gjithe ne shqiptaret kudo qe jemi edhe ketu ne kryeqytetin e Botes, Nju Jork!
  Ndaj degjoni mesazhet e Uashingtonit dhe Brukselit per despotet Berisha. Basha e Co. e jo mesazhet e RIA-s e UDB-se, Asfalise e modelit Maqedon te Sali Berishes e Lulezim Bashes, Flamur Nokes e Aldo Bumcit!
  Degjoni zemren e popullit e shtetit tuaj ligjor!
  Ne emer e ne dobi te tij, tuajin e femijeve tu, ne emer te Nenes Shqiperi, ne emer te Atit, te Birit, Shpirtit te shenjte, ne emer te Muhametit e Jezu Krishtit, ne emer te Gjergj Kastriotit- Skenderbeu e Nenes se Perbotshme, Nobelistes , Shen Terezes shqiptare:
  – Shembeni ate cader para se ajo te shembi shtetin ligjor, barazine para ligjit, drejtesine e demokracine… e mbare Shqiperine!
  Shembeni ate llogore te fundit te krimit, te kusarise dhe vrastarise se Sali Berishes e korporates se tij krimit te organizuar e banditizmit antishqiptar!
  Ishin ato kater fjale te ish- Presidentit Ronald Regan qe shemben Murin famekeq te Berlinit: Shembeni ate Mur Zoti Gorbacov!
  Po perdor kate fjale po ashtu per te shembur murin berishian te korrupsionit qe ndan boten e krimit nga bota e ligjit : Shembeni ate cader… vend krimi …!Shembeni pa e shembur! Shembeni duke e braktisur duke e lene bosh !
  Ne jemi nje! Nje popull! Nje gjak!Nje gjuhe! Nje komb !
  Ne jemi e do te jemi nje !
  Shiptaret e Shqiperia do tu jene mirenjohes !
  Eshte nje mesazh madhor per krejt politiken Shqiptare … pa asnje perjashtim edhe ne Tirane, edhe ne Prishtine, edhe ne Shkup, edhe ne Podgorice, edhe ne Luginen e Presheves, edhe ne diaspore!

 42. deti says:

  zoti po se po do te ndihmoje tyja dhe popullin nga ky njeri qe vetem njeri nuk eshte.por zoti thot bjeri sa te mundesh se po nuk punove ky person kaq i pa skrupullt nuk ngopet me gjak.

 43. tomsojeri says:

  E nderuar Arban dhe ju miqt e mi komentus (ju them miq se na bashkon i njejti hall e njejta urrejtje dhe deshir qe ky perbindesh ti shkulet Shqiperis ) dua ttju them se ky armik ,vjedhes,percares,vrases ,hakmares primitiv ,mashtrus ,simboli i veseve me te ndyra qe egzistojn ne berthamen e e nje ndergjegje ,esht tashme i ekspozuar dhe i diskretituar ,me fakte rrenqethese per veprimtarin anti shqiptare !Nuk ke cfar shton ma e nese ka akoma ,kalon cdo kufi te qenit njeri ! dhe ky ishte prsidenti i zgjedhur i shqiptareve ,kryeministri i po shqiptareve qe desh i coi ne humner !Nuk ka nevoj te perseris gjera qe dihen e perdit shtohet bagazhi i ktij perversi cnjerzor e antishqiptar ! Por cudia miqt e mi esht : Cfar populli jemi ne ????????? Si esht e mundur qe ky njeri vazhdon te jet ne skenen e politikes se shqiptarev dhe tragjikja ,si mundet te ket perkrahes ,!!!!Si mundet kjo pjes populli ti bashkohet kesaj monstre qe ta shpetoj nga ndeshkimi ! Si mundet te besh akoma lojen e tij ???? Ja pra, qe nuk esht rastesi qe kjo monster mbeti ne krye te shqiptareve per ti dhunuar ata me kte pakic te deformuar moralisht ! Kaq shum armiq paska ky komb????? Si esht e mundur qe mungon burreria e Avni Rustemit i cili shkoi deri ne Paris te ndeshkoj tradhtarin e ne e rrezojm brenda nje nate, me voten ton dhe Edi Rama gjen kte “durim”te zvaris kohen !Perse i duhesh len kaq shum koh ksaj monstre, qe leshoi vezet e saj para se te hikte, qe ato sot te jen klyshet qe duan ta shpetojn nga ndeshkimi !Ter Rilindja ne pushtet pa kolltukun e begatis qe ju fali pushteti qe ju dham e aspak dhimbjen e ktij populli ! Si esht e mundur, qe banditet megjith mekatet qe kan mbi kuriz ,gjejn forcen te kercenojn ,te destabilizojn ,te corjentojn e te mbledhin pas vetes kte turm te xhveshur nga ndjenj e krenaris qe ju fal Atdheu ! Perse Saliu kishte aq forc te vriste ,te vidhte ,te shtypte te degjeneronte nje shtet e bile te krijonte kte klas te re banditesh ,e kjo Rilindje nuk esht e zonja ti shperbej qe te shpetoj perfundimisht Shqiperia dhe ky pasivitet esht pasoj e asaj qe shohim sot ne cadren e turpit !Nese vetingu deshton ,shkoni e mbytuni ne Valbonen e ftoht e mos i dilni ma perpara ktij populli se meritoka zgjedhesit e tij mbi vehte !

 44. Na bashkoj kenga popullore says:

  E DIN SHUM MIR SALEHI SE RREZIKU MA I MADH PO I VJEN PREJ VELLEZERVE KOSOVAR DHE VETEM KOSOVARET DO TJA MARRIN SHPIRTIN SALEH TRADHETARIT, KRIMINELIT BERISHOVIC

  1. Lugati says:

   para ripjellja lugatit kryeminister..para partizone …te na rroje partia dhe xhaxhi enveri..por mos harroni sali berisha osht mo komunist se ju…O MERO U CAVA TU SHKRUJT SI NUK MA BOTOVE 1 KOMENT MER BURRE..E KE NO SI KE ARTIKUJT QE SHKRU PER ISMAIL KARDAREN..NOK LE NJERI ME BO KOMENTE…tashi sot ripjellja i ka nxjerre ne sulm ushtaret..sot shkrujte izet haxhia..bushati kuuuuuuu brace ciaua …ku avokati ngjela ku anri kukukuku…jasha ripjellja

 45. Ina says:

  ARBANA!!!Keni profesion shumë të vështirë.
  Hërë na kënaqni, herë na mërzisni ju gazetarët.
  Faleminderit që ekzistoni!????????

 46. agnostic says:

  Asnje koment negativ?Kjo deshmon per madheshtine e z.Xhara dhe pergjegjen e merituar ndaj Sali Bej Sulltanit.

 47. niko says:

  Sa poshtersira rendojne mbi Sali Berishen ne dem te kombit shqiptar s`mund ti lajne lumenjt dhe detet;por tash jane hapur syt dhe eshte ngjallur shpresa se afron dita e perballjes se tij me te verteten.

 48. artan says:

  Ohhh me ne fund nje pergjigje e qarte dhe me te dhena konkrete.

  Jo se shqipetaret nuk I dine, por Berisha ben te njejten loje -shan e shpif per te gjithe sa here ka evidence per pislliqet e tij, te parties se tij dhe sidomos te familjes. Akoma, ka shume Shqipetare, por dhe akademike qe kane zene vendet sepse I kane sherbyer PD, gazetare te informuar dhe opinion beres qe na e mbajne Salen per ‘alternativen e re’ dhe heroin anti-communist. Prandaj, hajde te ndash shaping nga sheqeri me kete kope qe I mban avazin krimeve te sales. Basha eshte nje tjeter kriminel me I vogel por I zhytur thelle dhe ai prandaj dhe Partia dhe lukunia e Partise vazhdon te lehe qe te mbroje kupolen.

  Mire qe ka ndonje gazetare Si Xharra qe sja perton te thote ate qe di dhe hedh pak drite qe te pakten te kuptojme keqinformimin e perditshem shqipetar.

 49. Lali says:

  I ke thene te gjitha bravo te madhe ju lumte dora

 50. tomsojeri says:

  Ke te drejt Alban !Ktu qendron cudia ! Ne at cader u sollen “ëskursionist” te paguar ,qe i ushqejn aty , te bejn gallaten e shpetimit te monstres ! Po perpiqen te rekrutojn cdo dit mbeturina turpi njerzish qe shiten si perher pr ti mbajtur “gjall”kta perbindesha ! Ku jan 1 milion shqiptaret qe e hodhen ne kosh te plehrave kte organizat fashiste antishqiptare ,!Perse heshtin e behen sehirxhij te ktij komplloti anti shqiptar ? Jemi 1 milion qe e faktuam dhe shpresuam ,por fatkeqesisht mungon nje prijes i vertet e kta ne emer te demokracis po duan te risjellin ditet e errta qe kaluam !
  Cohuni shqiptar ,organizohuni e shkoni pshurni ate cader ,se esht e drejt e juaj te mbroni veten e te ardhmen e femijve qe neser mundet te bien preh i plumbave te pameshirshme te ktyre gangstereve qe duan te ruajn trofen e fituar ne kuriz ton……

 51. Revizionisti says:

  Respekte moj zonje. Ke me shume bole se shume burra qe mbajne ato treva.

 52. Sami says:

  O zoterinj komentues. Disa prej jush ketu thone qe Saliu ne 1991 shihej si shpetimtari i Shqiperise dhe i Kosoves por me pas ndryshoi. Per mua qe kur e kam pare per here te pare kete monster jo vetem qe skam patur shprese por kam ndjere frike per te ardhmen e jetes politike dhe perspektiven e shqiperise. Per Saliun u perdor e njejta retorike populiste si me E.Hoxhen dhe njerez me profil halabakesh qe ngrinin dy gishtat lart dhe rrotullonin palltot neper mitingje. Them turma halabakesh sepse te tille jane edhe sot. Shikoi ne TV si demonstrojne si koqe qe nuk dine as vete pse jane aty. Jane mbledhur vetem se aty ka ambient festiv ala bathore.
  Per mua Saliu ka qene nje gagac ordiner qe nuk ishte i afte te perfundonte nje fjali te plote dhe kjo jo se ka qene marmarak nga goja por marmarak nga trute. Ndihem keq qe shqiperia jone ka patur president kete te cmendur kanibal qe ne personalitetin e tij eshte e zhvilluar fantazia e hakmarrjes, vrasjeve makabre, tradhetise dhe pabesise. Fakt per kete eshte lista e gjate e viktimave te vrara nga dora e ketij vrasesi serial.
  Dua tu kujtoj edhe nje here te gjithe shqiptareve se kur u pyet nga nje gazetar per nje premtim te pambajtur te PDse Saliu u pergjegj – Keto jane llafe fushate.-. Pyetja eshte a eshte e besueshme PD qe nuk eshte gje tjeter vecse kokrra nga pema me emrin Sali Vicidoli Serbska Sllobodanka?

 53. arbëri says:

  Arbana i percolla shkrimet e fundit.Vertet jam impresionuar me guximin tend gaetaresk,me trimerine tende,me te vertetat e nxjerura ne shesh per nje bastatard ne te cillin vareshin shpresat gjithe shqiptaret e Kososves,e per te cilin thurreshin edhe himne gjithefare,nje mjeran i cili vazhdon te kundermoi aromen e rende te tradhetise,nje berishoviq i cili krijoi nje kaste te madhe banditesh te cilet e kane xhveshur Shiperine jo vetem nga pasurite e pafund,duke e trajtuar si nje malle pa zot dhe çiflige i cili duhet e ropatur pa meshire,por edhe duke i shkaktuar plage te renda e pafund ne trupin e Saj te njome, nga te cilat po luftohet te ringjallet serishe.
  Edhe nje bravo per guximin gazetaresk e qytetar per t`i zgjuar nga gjumi te gjithe shqiptaret e Kosoves ,te cilet i kishte hipnotizuar me marihuanen e pushtetit sa e kishte ne dore duke e perkrahur per te gjitha keto nema ,dhimbje e bema pa fund qe i shkaktoi nenes sone te shtrejtes SHQIPERI.Jemi me Ty per ta xhveshur teresisht e lakuriq kete mumje shtazore te kombit deri ne fund.Bravooooooooooooooooo!

 54. Drini says:

  Te lumte ARBANA! Je gazetare trime dhe e talentuar.
  Ju po jepni nje kontribut per ndricimin e te vertetes ne kalvarin e vuajtjeve te popullit shqiptar. Ju zbuluat perpara gjithe kosoves fytyren e vrasesit dhe tradhetarit Sali Ram Vuk Karaxhic Serpska Vicidol Berisha.
  Pershendetje te sinqerta.

 55. Zamir says:

  Berisha ia kalon serialeve thriller.
  Bravo per pergjigjen e merituar ketij krimbi te politikes shqiptare qe vret femijet, vret grate e popullit te tij. Ky mizogjin meriton burgun per te gjitha vrasjet qe ka bere.
  Mekatet e Berishes kane per t’i paguar Shkelzeni dhe Argita dhe femijet e tyre. Pasuria e tyre keshtu ka per te shkur duke blere cadra cirku dhe korruptuar disa nderkombetare te pafuqishem se askush nuk merret me me kete familje te ndyre.

 56. DETARI Atlantidhes @ says:

  ke prekur vetem majen e aizbergut ,me shkrimin ne fjale per mender …..lere se nuk po ja kujtoj halese emrin ….!
  megjithate,Respekt , si femer,nene,moter,gazetare,shqiptare dhe guximtare !

 57. Treviso says:

  O shqiptar te Shqiperise, Kosoves dhe Maqedonise a doni me per Belulin?
  E nderuara gazetare eshte qytetare e Kosoves.
  Ne, komentuesit e gazetes Tema e kemi kritikuar vazhdimisht kryekriminelin e shqiptareve, por jemi etiketuar si sherbetore te qeverise, dhe pse nuk kemi pasur dhe nuk kemi asnje interes personal nga qeverite qe drejtojne. Emigrantet nuk kane kohe te ndjekin politiken, por dhe ato qe kan kritikuar kryekriminelin e shqiptareve kan bere nje sakrifice.
  Kush shqiptare nuk eshte zgjuar nga bemat e kryekriminelit as per tu zgjuar nuk ka.
  Zonja gazetare, nje keshille do te jepja: Nuk eshte keq qe ta shtosh kujdesin. Kryekrimineli ka shume ushtare dhe me te rrezikshmit jane ato ne Kosove dhe Serbi. Ne Shqiperi ushtaret e tije njihen pak a shume.

 58. liter pan says:

  Bravo, thjesht, qarte, sakte, pakkush nga gazetaret koti te Tiranes do shkruante kaq mire, respekte Shume!!!!

 59. Mario says:

  Nje analize teper e qarte e figures se erret te Sali Berishes.Ske cfar te shtosh tjeter.Gazetare bindese .Brava .

 60. une says:

  Boll te lutem,se asht gjynah i shkreti!

 61. une says:

  Boll te lutem,se asht gjynah i shkreti!

 62. Kanina e Ismailit says:

  C’ja paske qendisur embel dhe qarte SALI SERBIT…!!! Te rroshe sa malet moj kapedane.

 63. E sakte , reale , gazetare qe nderon veten dhe gazeten qe drejton . Saliu eshte kaq i felliqur , sa nuk ka fjale ne fjalorin shqip qe mund te permbledhe qenien e tij .Dhe me e keqja qendron ne faktin se ky ” njeri” ka krijuar nje bande maskarenjsh qe manipulojne popullin per qellimet e tyre . Suksese dhe shendet zonjes gazetare . Pjesa dermuese e popullit shqiptar eshte me ju dhe ju mbeshtet .

 64. Vesa says:

  Ishte prill I vitit 2007 kur se bashku me nje mikun tim po ktheheshin nga Prishtina dhe ne te hyre te Prizrenit ndaluam per te blere pak sunxhuk Prizreni, mjaft I njohur ne Tirane. Porositem dhe ndersa po priste sunxhukun, shitesi na pyeti si jeni dhe prej ka jeni. Kur I thame nga Tirana na I kthehu: “sa te keni Sali Berishen boll mire jeni”. Ashtu mendon ti- iu pergjigja? Po mor – ma kthehu ai pa medyshje, me thiken ne dore. Morem sunxhukun, u pershendetem dhe ikem. Me pas shoku me tha: bere mire qe se vazhdove biseden se me dashurine e tij per Salen dhe me thiken ne dore mu duk vetja si lendet e pare per sallam. I tille ishte opinioni kosovar per Sali Berishen ne ate kohe. Ndoshta nga qe ishte verior.
  Shkrimi I gazetares me pelqeu Jo vetem per objektivitetin por edhe per civilizimin e shprehur lidhur me marredheniet dhe opinionet mes shqiptareve andej dhe kendej kufirit, qe raportet te mos jene krahinore apo fisnore, po thjesht qytetare.

 65. tomori i beratit says:

  I ke thene te gjitha o GAZETARE TRIMERESH.Prite tani qe vrasesi sali te te nderoj me titullin e larte si LAVIRE BULEVARDI.Eshte nje fatkeqesi e madhe qe Shqiperia dhe Gjakova lindi nje antishqiptar te terbuar qe do vetem dhune rremuj e kaos.Si nuk te ra nje mortje o berish qe te shpetoj GJITH KOMBI SHQIPTAR.Ishallah e te mer ky vit nga mbrapaPTY FAR E KEQE.

 66. Jimi says:

  Solidarizohem me ju z Xhara, por se kam nje verejtje!
  Ne pergjigjen tuaj ndaj qoftelargut keni treguar nje etike te admirueshme ndaj tij , gje qe tregon formimin dhe personalitetin tuaj! A e meriton valle ai kete etike ? A e meriton valle nje qenie e tille, nese eshte njerezore, nje delikatese te tile ne shkrimin tuaj? A e meriton nje butesi te tille nje antropofag i cili me grykesine e vete nuk la pa percudnuar asnje prej kundershtareve te vete dhe jo vetem kundershtaret, qofshin keta burra apo gra ?
  Telendaret me te medha te botes do ta kishin zili nje zhargon te tille qe perdoret rendom ne shtresat e botes se krimit e te prostitucionit, por qe rendom e ka perdorur dhe qoftelargu kryeminister dhe president! A meriton ai nje etike te tille, kur nga dikush eshte kritikuar apoi akuzuar , ai si nje barbon e ka share me nen, grua, moter, vajze , me nje zhargon rrugesh? Mjafte me me me kete sjellje ndaj keti antropofagu!

 67. Liljana says:

  Te lumte dora Arbana!
  Ashtu sic e permendi edhe “samiu ” ne komentin e tij, Sali Berisha u pa qarte cfare ishte qe ne fillimet e tij kur se bashku me Azim Hajdarin bene thirrje “Digjni e shkaterroni cdo gje te kuqe” e Shqiperia u dogj e u Vodh e tera ne 1991. Sigurimsat e Saliut ju benin presion studenteve “do me pranosh se kena pushtetin”. Shikoni cfare mentaliteti!!!!. E pas kesaj 1997 hapja e depove dhe armatosja e popullsise. Akoma edhe sot e kesaj dite ne shqipetaret vuajme pasojat psikologjike te a tyre viteve. S’do permend me shume se nuk mjafton I gjithe interneti por vetem per faljen e detit ata qe e bene quhen tradhetare dhe meritojne ndeshkimin e duhur. Habitem c’pret prokuroria, perse nuk procedures penalisht?
  Arbana te lumte dhe respekte nga nje shqipetare qe jeton ne Londer.

 68. Qazim says:

  Bravo vajze e mbare e trime per kurajon qe e trajton problemin kaq paster e forte per veprimet andikombetare qe ka bere qeverisja e tij….per nje kohe te gjate.
  Pac shendet e gjithe te mirat….

 69. Alban Dega says:

  Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM
  Subject: AZEM TI JE GJALLE …. !

  AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
  Azem ti je gjalle ,e shte titulli i saj .
  Azem ti je gjalle !
  Por une te desha te vdekur.
  Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
  Vdekja jote do te ishte ringjallja ime
  Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
  Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
  Me nje gure vrisnim dy zogj:
  1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
  2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli!
  Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
  Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
  Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
  Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
  Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise! Ty liderit te dhjetorit! Ty….
  Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
  Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
  A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
  E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
  Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
  A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
  Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
  Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
  I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
  Azem ti je gjalle per se vdekuri …
  Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

  POST SCRIPTUM: Nje mesazh edhe per te bijen e Azemit qe po orvaten ta keqperdorin nje son si te jatin…. Edhe djalli shfaqet me fytyre njeriu thote filozofia 5000 vjecare kineze.

 70. ALBAN DEGA says:

  Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM
  Subject: AZEM TI JE GJALLE …. !

  AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
  Azem ti je gjalle ,e shte titulli i saj .
  Azem ti je gjalle !
  Por une te desha te vdekur.
  Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
  Vdekja jote do te ishte ringjallja ime
  Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
  Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
  Me nje gure vrisnim dy zogj:
  1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
  2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli!
  Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
  Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
  Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
  Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
  Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise! Ty liderit te dhjetorit! Ty….
  Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
  Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
  A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
  E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
  Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
  A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
  Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
  Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
  I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
  Azem ti je gjalle per se vdekuri …
  Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

  POST SCRIPTUM: Nje mesazh edhe per te bijen e Azemit qe po orvaten ta keqperdorin njesoj si te jatin…. Edhe djalli shfaqet me fytyre njeriu thote filozofia 5000 vjecare kineze.

 71. Liljana says:

  Te lumte dora Arbana!
  Ashtu sic e permendi edhe “Samiu ” ne komentin e tij, Sali Berisha u pa qarte cfare ishte qe ne fillimet e tij kur se bashku me Azim Hajdarin bene thirrje “Digjni e shkaterroni cdo gje te kuqe”, e Shqiperia u dogj e u vodh e tera ne 1991. Nuk kishte gje me te dhimbshme se te shikoje biblioteken ne flake. Dhe ishin pikerisht ata qe dogjen e vodhen dyqanet e magazinat shteterore qe hapen bizneset e para me mallin e vjedhur. Jane pikerisht po keta qe dalin ne protestat pro Berishes pa piken e turpit.Sigurimsat e Saliut ju benin presion vajzave studente me absurditete te llojit “do me pranosh se kena pushtetin”. Shikoni cfare mentaliteti!!!!.
  E pas kesaj vjen viti 1997, hapja e depove dhe armatosja e popullsise. Akoma edhe sot e kesaj dite ne shqipetaret vuajme pasojat psikologjike te atyre viteve. S’do zgjatem me shume se nuk mjafton e gjithe nata te permendesh mekatet dhe krimet qe I jane bere ketij populli nga Saliu dhe horrat e tij, por vetem per faljen e detit ata qe e bene quhen tradhetare dhe meritojne ndeshkimin e duhur. Habitem c’pret prokuroria, perse nuk procedohen penalisht Saliu, Luli dhe I gjithe grupi I punes se marreveshjes se “famshme”?
  Me vjen mire qe me ne fund edhe kosovaret po ndajne te njejtin opinion me ne te Shqiperise persa I perket Sali Berishes e “trimave ” te tij.
  Arbana te lumte dhe respekte nga nje shqipetare qe jeton ne Londer.

 72. Patrioti says:

  Brravo Kreshnike e Malesise. Eshte nder edhe per ne Shqiptaret e ketej kufirit qe je mes nesh me shkrimet e tua brilante. Te falenderojme dhe te urojme pune te mbare dhe mos u tut nga hajnat. Zoti te bekofte FISNIKE.

 73. Nikolin says:

  Bravo gjithça eshte e vertet, njerz si ti i duhen shqiperis e kosoves complimenti

 74. Niku says:

  Bravo Albana !
  Popull shqiptar duhet te lidhim qenin plak te Vicidolit se po kafshon cilindo qe kalon para syve te tij ose mendjes se cmendur nga frika e drejtesise.
  Po ashtu duhet lidhur edhe kelyshi i vogel Zeni se edhe ai po imiton qenin plak.
  Po ku t’i cojme ? Ne burg ku e kane bere hak me shume se njehere.

 75. tironci says:

  bravo ALBANA

 76. Tirona says:

  bravo e madhe ALBANA

 77. agimi nga maqedonia says:

  Bravo moje vajze, ke folur teper e civilizuar. Saliu eshte nje cjap plak serb dhe Alkaida. Ishalla e zenshin ethet e gushti dhe te vdese sa me pare qe te shpetoje shqiperia dhe Kosova nje here e mire dhe dhe isha ju zhdukt familja etij se po ngaterrojne te gjithe ballkanin me alkaedat.

 78. malo maliqi says:

  Ti Sali Berishen,jo se nuk e njeh,por u kreh bishtin atyre qe nuk e duan,si permbysesh i komunizmit dhe sjelljen e demokracise ne Shqiperi,ndaj shpif per te.Ndryshe nga sa e akuzon ti se pengoje hyrjen ne BE,do sqaroj lexuesin se nen drejtimin e Berishes ne fund te 1996 Shqiperia ishte vendi i pare nga Evropa lindore qe po celte negociatat,status i cili u pezullua per shkak te revoltave te majta te 1997 es.Humbja e zgjedhjeve na Berisha ne 1997 dhe fitimi nga e majta ishte nje sihariq i madh per Serbet.Ja si shkruan angjesia e tyre Tanjug = Fitorja bindese e te majtes ne Shqiperi,ngjall shpresen se pushteti i ri,do te mund te nise drejt rruges se hapjes se dialogut dhe mos nderhyrjes ne punet e brendshme te serbise ne kundreshtim me sjelljet e Sali Berishes…. pushteti i ri do pranoje doren miqesore te jugosllavise,dhe do heqe dore nga perpjekjet shqiptare per ta percare RFJ.Ndryshe nga Berisha te kufizohet ne mbeshtetjen e separatisteve Kosovar per shkeputje nga Serbia.Pra ndryshe nga sa akuzon ti ai i ka perkrahur kosovaret per t u shkeputur nga Serbia…Ai ishte i pari ne bote qe njohu shtetin e Maqedonise

 79. berti says:

  Të lumtë ! Më shumë prishet !

 80. Goc Tirone. says:

  Te lumte moj vajze .Jo te gjithe gazetaret mund te shkruajne me kaq guxim .RESPEKTE.t

 81. Mihal qosja says:

  Bukur per bese ja ke qendisur ketij diteziut ; nuk.ka ku shkon me bukur se sa kaq…Shqiperia keto 27 vite ka pase ne krye te saj nje Esad Pashe Toptan nr2. Respekte kl zonje e nderuar! Shume faleminderit!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *