Nikoll Lesi: S’mund të na bëjë moral Vlahutin e Europa pse kundërshtojmë vetting-un. Frikë kemi vetëm nga Donald Lu

Nga Nikoll Lesi

Reforma që po bëhet në drejtësi është një gjë e shumëkërkuar nga të gjithë. Kurdoherë ka nevojë për ndryshime, reforma, etj pasi vetë shoqëria është në reformim dhe zhvillim. Shqiptarët e duan me tepër ritmin drejt Europës, paçka se vetë Europa ka qenë skeptike dhe jo e drejtë në histori me shqiptarët. Në vitin 1913 e copëtoi Shqipërinë pikërisht Europa. Edhe me vonë e la larg, pavarësisht se kombe e shtete me pak të vogla e me shumë pak histori për Krishterimin e Europës, se sa Shqipëria, janë futur në BE. Komunizmin nuk e shpiku Shqipëria dhe as nuk e deshi 50 vite komunizëm, por ky që fati ynë i keq. Ndërkohë Europa bënte dashuri me ish-Jugosllavinë e Millosheviçit dhe nëpërkëmbte Kosovën, bile dhe vetë shqiptarët. Po të mos ishte SHBA dhe presidentët Bill Clinton e Xhorxh Bush nuk do kishim sot Kosovë të pavarur dhe as Shqipëri në NATO.

Ne, shqiptarët, i falemi Amerikës. Europën e duam, por nuk vdesim shumë për BE, sepse edhe ajo nuk “ftohet” për ne. Ne e duam integrimin, duam gjithçka nga Europa e mirë, por nuk kemi parë lider europian që të veprojë si Bill Clinton e Xhorxh Bush. Asnjë! Të gjithë vijnë kur kanë ndonjë interes për llogaritë e tyre në Bruksel apo për të marrë dietat e radhës nga Brukseli në Tiranë. Apo për të sjellë fonde për shoqerinë civile dhe i rruajnë për vete gjysmën e fondeve. Ndaj edhe reagimi i ambasadores se BE Romana Vlahutin e më pas të një vartësi poshtë ambasadores,  me një emër Sylvain Gamber, nuk frikëson dhe vë në siklet njeri, të paktën në Shqipëri. Kur flet Donald Lu gjithë shqiptarët mbajnë shënim. Ai, po. Flet drejt, me pasion, kurajo, me emra, ai përfaqëson Amerikën, e cila për ne është e shenjtë.

Vartësi i ambasadores së BE-së në Tiranë, Sylvain Gamber me detyrë, shef politik i delegacionit të BE-së tha se segmente të caktuara po bëjnë fushatë kundër Vetingut. “Vettingu është kushti kryesor për hapjen e negociatave dhe pavarësisht kush është ambasadorja e Brukselit në Tiranë, ky proces do të zbatohet. Kjo fushatë anti-vetting synon të njollosë të gjithë faktorët e përfshirë në reformën në drejtësi”, deklaroi ndër të tjera, Gambert.

Na duhet të sqarojmë paksa Gamberin e BE në Tiranë. Ku ka mësuar ai leksione demokracie në Europë që ose duhet patjetër të recitosh përmendësh çfarë thotë një njeri sado i rëndësishëm ose ndryshe je armik i reformës? Ku e ka lexuar Gamberi që nëse një media, një shoqatë civile apo kushdoqoftë, edhe një njeri i thjeshtë, thotë diçka në formë kundërshtimi apo debati, dhe të quhet armik? Ku e ka lexuar Gambi ynë, që rri poshtë Romanës si hierarki, që në një demokraci ka mendime të kundërta, ka debat, polemika, mosdakortësi, protesta; të drejta apo të padrejta dhe dikush, pra Romana Vlahutin apo  Sylvain Gamber, kanë gjithë drejtën të përcaktojnë ata që janë pro reformës dhe ata që nuk e duan. Kush ia jep të drejtën, të dyve? Po pse ky Gamberi, poshtë Ambasadores, nuk flet se si ka mundësi se çmimi i rezidencës se ambasadores Vlahutin është 4700 euro metri/ katror, ndërkohë që vilat e tjera janë me 800-1000 euro metri/katror? A kemi të drejtë të pyesim se si ka mundësi me katërfish? A është korrupsion? Pse nuk paskemi të drejtë të themi ato çka mendojmë, ne shqiptarët, edhe për zyrtarët e BE në Tiranë, apo jemi “popull i vogël, ne shqiptarët”?!

Gamberi i BE ka nevojë të flasë me emra për krimin, korrupsionin, politikanët banditë, etj siç flet ambasadori amerikan Donald Lu. Nuk ka nevojë të fshihet pas fustanit të ambasadores Vlahutin. Ai, thonë, që sapo ka ardhur në Tiranë, por për dreq, mësoi zanatin e parardhësve të zyrës se BE. Nëse Gamberi thotë me kurajo se rezidenca e BE ka dyshime korruptive për vlerën e tokës, atëhere po, e besojmë se qenka ndryshe. Ose të paktën të shikojë ambasadorin Lu se si flet, me një patos për shqiptarët.

Tani duke e mbyllur, i detyruar nga zyrtarët e BE në Tiranë, po them se në këto 27 vite që punoj në media e në politikë nuk kam parë zyrtarë të KE, BE apo OSBE që të “vdesin” për popullin tim. Asnjë !

Kam parë ambasador të OSBE apo përfaqësues europianë që kur në Tiranë kishte luftë civile, ata laheshin në pishinën e hotel Rognerit, ndërkohë që ambasadori amerikan ishte nëpër Shqipëri për të qetësuar gjërat dhe gjetur zgjidhje për popullin tim.

Ndaj mos jepni leksione demokracie për reformën!

REMOTE_ADDR:[]

59 komente në “Nikoll Lesi: S’mund të na bëjë moral Vlahutin e Europa pse kundërshtojmë vetting-un. Frikë kemi vetëm nga Donald Lu”

 1. KOMBI says:

  Jemi ne qe kemi kerkuar bashkimin me Europen , jemi ne qe i kerkojme leksione dhe ndihma financiare , jane ata qe na pergjigjen me shuma te medha financiare . MOS KUJTO KOHEN E TURQISE , GJERAT KANE NDRYSHUAR , SOT EUROPA ESHTE ME NE ,GJITHASHTU DHE TURQIA ESHTE TOTALISHT NE NDIHME TE SHQIPERISE .
  IDIOT I PAPARE !!!

  1. armand says:

   Edhe une o Lesi s’kam pare ne keto 27 vite te vdesi ndonje politikan,si puna juaj,per kete popull.
   Per kete arsye te them: HESHT.
   Te pakten trego qe je i zgjuar dhe Jo shejtan budalla.

   1. mergim tari says:

    Armand
    Nikolle lesi eshte maskara she MOSMIRENJOHES sepse ben sikur harron.
    *****Ai “harron” te thote qe luften e Kosoves e ka ideuar Tony Blair i Anglise, që eshte ne Evrope, se bashku me Bill Klinton.
    ***** Ai “harron” te thote se Serbine e sulmoi NATO që eshte aleanca e SHBA dhe vendeve EVROPIANE.
    *****Ai “harron” te thote që ishte qeveria Evropiane e Tony Blair ne ne kohen e Luftes ne Kosove dergoi avione per te marre shqiptare kosovare, per ti çuar ata ne Angli që te shpetonin nga Lufta
    *****Ai harron qe ne vitin e zi 1997, kur SALI Berisha i digjte redaksine e gazets se tij, Ishte EVROPA, me operacionin PELIKAN, te drejtuar nga ITALIA,NJE VEND EVROPIAN, qe shpetoi SHQIPERINE nga MIZORI SALI BERISHA.

    Ka me QINDRA RASTE te tjera.
    E ftoj NIKOLLE LESIN te kundershtoje dhe dhe jam I gatshem ti provoke te kunderten ne çdo rast.

   2. Aleksander says:

    Gazetaria ne dore te Leshit…ups lesit pardon !-Po si o Les,gjithe ju malo…soret nje tru paskeni !?-Si ti si saliu ,ju genjen mendja se mund te beni “diversion” ,e te perçani Ameriken me Europen ?!-Kjo mushke(GOMAR) keshtu i do drute ,siç ua ka dhene e po ua jep se fundmi Europa,ndaj s’ke pse kapesh me perfaqesuesit e saj ketu.Pyetja qe me vjen ne mend tani eshte :-Perse shqetesohesh pikerisht ti …c’te djeg,(Vetting-u?) ç’te lidh e te bashkon me salushin e lulushin qe po njehsohesh me ta ne lufte kunder Europes “kurve te motit” ?!

   3. arbereshi says:

    Ky eshte nje provincjal IDJOT me vule te thate. O zot na ruaj nga trute e ketyre kooperativisteve qe sot po ndryshojne status e po behen fermere. Por e keqja qendron qe na i kthyen qytetet ne ferma bujqesore melope e pula te cilet i kemi komshinj

  2. Bushi says:

   Kombi! Jame dakord me ty.Nikoll Lesi eshte idiot.Ai mburr Donald Lu dhe shane Romana Vlahutin.Kjo i ngjan asaj fabules se ujkut me tre qet ne kopesht kur po kullosnin.Ujku ne fillim, u hoq si mik i njerit, pastaj deri sa i perçau dhe i hengri te tre.Edhe shkrimi i Lesit ka qellim denigrues,dhe ate mendim t’a mbaje per vehte.
   Ai thot “kush ja jep te drejten OSBE-s te ndaj kushe e do dhe kush nuk e do Vetingun”.A ka tru ky Lesi? Nuk eshte nevoja t’ja jap njeri i caktuar,por jemi ne ata qe ja japin te drejten.Ja jep opozita,Berisha,Basha me shpuren e tyre qe dalin kundra vetingut.Ne si popull po e kupojme shume qaret, se, opozita nuk e ka dashur dhe nuk e do reformen ne drejtesi.Ata kane dal hapur,madje dhe nuk e votuan ne Bruksel.Madje po bejne dhe protesten per t’a bllokuar.Atehere,ç’fare mutin kerkon ky Lesi? Duket qart se Lesi eshte shitur te ai qe i dogji Gazeten,Berisha.T’a mbaj me shendet.Vetingu do behet patjeter.

  3. Robi says:

   Eshte e turpshme qe keta ish sigurimsat me prejardhje nga fashati, qe dje ne kohen e komunizmit sillnin kamjona me peshk nga Shengjini per te gjithe kryeredaktoret e gazetave te regjimit, vetem e vetem per siguruar nje vend ne Tirane si gazetaruc, sot te pasuruar nga hajduteria e makuteria, i genjen mendja se mund te jene me te mençur se te huajt me mision ne Tirane apo se edhe vete nje pjese e popullit shqiptar, te fshatareve, punetoreve dhe intelektualeve te zgjuar, patriote te paster e te ndershem. Keta ish sigurimsa te degjeneruar e hajdute te paskrupullt jane pararoja e gjithe mafies politike qe na ka lene ne trashegim tradhetari Ramiz Alia, keta jane parfaqesuasit e sistemit RRUMPALLE, keta jane sherbetoret e zbulimeve Serbe e Greke, keta jane MORTJA, KANCERI dhe KOLERA per kombin e vuajtur SHQIPTAR. Mendoni per nje çast, edhe pse jane te tille, keta ne çdo moment delikat per sistemin RRUMPALLE ne Shqiperi, te cilin e mbeshtesin edhe qarqet e semura Serbe e Greke, kane hapesire te gjere neper mediat e çdo lloj tipi. Me vjen shume keq qe kjo gazete e cila lexohet nga qindra mijra shqiptare qe mezi presin ndryshimin rrenjesor, i ofendon ata ne inteligjence dhe ndjenjat patriotike, nepermjet botimit te artikujve JASHTEQITJE.

 2. tironci says:

  kam pas respekt per ty, por ti pase qene, spermatozoit i cuar dem. gjynah yt ate qe rropi gjunjet, dhe jot eme qe hapi shalet me qit nga barku nje rr. k.ri si ty.

 3. Kris says:

  Falemnderit o Nik Leshi per shqetesimet dhe shkrimin! Per ty dhe njerez si ty ka nevoje vendi! Njerez si ty jane llumi! Hajdute dhe genjeshtare! Turp! I kerkoj falje Z.Mero per fjalorin!

 4. Anton says:

  Je rrote kari o nikoll leshi.

 5. dymi says:

  Ky eshte KOQE. Fatkeqesisht eshte koqe plaku,se po te ishte koqe dashi do e kishim kapercyer me nje dopio raki.?????????

 6. Deshmia says:

  Ule pak hunden injoruese sepse jeni pjese e korupsioni dhe je nje personazh i kazanit ,me siguri,pas vitit 1998

 7. Peco says:

  Zoti Lesi! Vetem nje femije i klases se pare nuk e ka te qarte djallezine tuaj. Ju beni sikur jeni me njeren pale per faktin e thjeshte se jeni nje frikacak i mjere. Dhe gjeni “argumenta” kunder europes duke i krruajtur koken amerikes. Por harroni me vetedije se europa dhe amerika jane i njejti qyteterim. Ju “doni” te shkoni ne europe duke mburrur ameriken dhe share europen. Te bukur mendje djallezore. Ju pa tjeter do te benit te kunderten, nese ne duhet te shkonim ne amerike, ju do shanit ameriken dhe do mburrnit europen. Sidoqofte, do apo nuk do nje liliput si ti te behet vetingu, kjo pak rendesi ka, ai do behet, pavaresisht insinuatave te tua fshatareske percarse midis europes dhe amerikes. Njeriut normal i vjen per te vjell nga ky qendrim juaji zoti Lesi, je aq i vogel dhe shpirtdeformuar, sa tremb edhe kafshet shtepiake me mjerimin tend.

 8. kleptofagos says:

  Doli dhe ky sharlatani i Leshit, qe te zbuloje korrupsionin e BE-se (vetem te BE-se, sepse USA deri tani eshte e virgjer) mbasi beri kerdine ne zbulimin dhe asgjesimin e korrupsionit te brendshem qe kane bere ortaket e tij te radhes gjate 26 viteve. Nuk po marrim fryme nga Hajdutet…O Zot!

 9. Zemani says:

  Me “Leje!,NIKOLL! Ore kush e dogji atë redaksinë “KOHAJONË” dhe, pas daljes tënde nga pushteti, u dogj? Shakaxhi i madh je! Mos bre,se po korti tanë LEZHËN!

 10. Lpl. says:

  Ti je misliman i pa bere synet , mor Nikoll po çlidhje ke ti me Krishterimin dhe Shqiptaret ,ku edhe pas 26 viteve silleni si hipokrite te Krishtere .Krishti tha me lehte pershkohet gamilja ne gjilpere , se te hyje i pasuri ne mbreterine e qiellit .Une po te them me lehte pershkohet gamilja ne gjilpere , se kuptojne Shqiptaret qytetrimin Evropian dhe Krishtetimin .

 11. Qytetari says:

  Hapini shkrimet e nik lleshit te viteve ..90, te shikoni se car bythe lepiresi ka qene ky PLERE, edhe se si lepihej neper ambasadat e BEse, ku merte viza per gjoja gazetare, e i shiste ne shuma marramendese, e tani na del e bilbilos kunder ambasadoreve apo punonjesve te BEse. Po pse mor PLERE ato viza qe u hoqen, a nuk ishte vullneti i Europes, qe popullit ti jepet mundessia per levizje te lire? Po ti e soji jot ini buke shkale mor PLERE.

 12. Adriana says:

  Ndoshta per ty dhe gjithe sahanlepiresve si ty nuk u intereson Europa se keshtu u rri komode ju qe te hani dhe ta mbani nen zgjedhe kete popull te shume vuajtur.Bashkimi ne EUROPE nuk eshte ne interesin e sojit tuaj se nje fjale e urte popullore thote “ujku mjergull do” dhe keshtu ju intereson grupit qe ti zoteri perfaqson.Ka perenduar ajo kohe qe popullin mund ta manipuloni sipas interesit tuaj se tani ky popull eshte mire i informuar se e njeh mire realitetin, jo si 26 vite me pare.Ne si popull e keqja me e madhe na ka ardhur nga brenda prandaj tallen me ne sidomos fqinjet se Shqiptaret nuk dine te bejne shtet.Lereni kete popull te lire te vendos per fatet e veta.

  1. Ardjani says:

   Brava Adriana !!
   da Adriano !

 13. Duhet te na bejne moral komunistat e betuar dhe sigurimsat qe e vodhen dhe e shkatrruan vendin

 14. racionali says:

  Kapitalizmi ka nje regull te patjtersueshem : ” Ke shkuar ti ke ai ,apo ka ardhe ai tek ty” !!! Nikoll ,Edi ka te drejte kur thote qe jeni Media ( mender) kazani.Tironsit si gjithe rrethet e tjera kane nje shprehje : Beju nonen qe te thone babe.Cmira – zilia – egoizmi -frika – paaftessia ju kane cuar deri aty qe te urreni Edin.Thoni se Edi ka kapur mediat !!!! Ke media !!!! Ty Nikoll – Andi Bushatin – Artur Zhejin – Qim Peken – Edison Ypin – Andi Bejten – Armand Shkullakun – Fatos Lubonjen ( qe ti doje ta rrihje tek emisioni Opinion ) Dritan Hilen – Ylli Rakipin -Sonila Mecon – Armir Shkurtin – Ismet Drishtin – Arjan Canin ………me thuaj cilin !!!!??? A se kuptoni qe ju ka mundur te gjitheve sebashku me politikane te majte dhe te djathte dhe kriminele bashke ED RAMA !!!.Cfare i mendoni njerzit ju more qelbesira ,apo shyqyr qe ju jepet nje mikrofon – kamera -gazete dhe o burra vetem te beni lepirjen e bythes o Nikoll qe Leh si qen. Doni te merni vesh nga Politika reale ne Shqiperi,mos u lodhni shume por lexoni vetem Editorialin e pernatshem te Mero Bazes dhe aty i mer vesh te gjitha,prandaj Mero eshte i besueshem dhe gjithmone ne tregun mediatik.Je njeri i deshtuar Nikoll Leshi.Shko edhe ti futu ne cader te ta mbeshtjelli Sala ,me keq se c,ta ka bere.Njerez pisa dhe pa moral.Faleminderit Mero Baze qe je dritarja e vertete e medias

 15. lali says:

  Mund te mos na beje moral Europa sipas Nikolles ,por ama ti as llogaritesh per te bere moral.

 16. LORA says:

  Ne vend te shprehet qartazi ,pa asnje ekuivok, per reformimin e drejtesise dhe Vetting-in,procese fundamentale,me rendesi ekzistenciale per shtetin shqiptar te se drejtes, nikoll lehesi,,,,si nje provincial tipik cic-micesh, i turret te derguarve te EU-se ne Shqiperi,,,a thua se ata e kane detyre t’a duan Shqiperine e shqiptaret me shume se vete nikolla,,,,perfituesi ekzemplar I djegjes se Shqiperise me 1997-en dhe pergjegjesi I vetem I masakrimit te gazetarit te talentuar te kronikes Zamir Dule nga falangat kriminale te gazidedes .
  Pa dyshim qe e ndjen pervlimin e adresimit te mediave qe nuk e duan Vetting-in,e kete po n’a e verteton sot vete,pa ia kerkuar.Ky eshte lajm I mire per shoqerine e shendetshme ,qe po e ndjek me ankth e shprese procesin legjislativ te reformimit te drejtesise,,,,gruri po ndahet qartazi nga egjeri (ku e ndjen se ben pjese lehesi ).
  Nikoll une jam nje shqiptare qe I falem vetem Flamurit tone,,,,askujt tjeter.
  Une jam nje shqiptare qe per here te pare ne 26 vjetet e fundit besoj se te derguarit e EU dhe USA jane serioze ne raport me shqiptaret dhe nuk guxojne me te flasin me arra ne goje e te zbardhin dhembet me fatin tone historik,,,,sic e bene per turp te tyre ne nje cerek shekulli.Por kjo nuk me ben kurrsesi te kerkoj hesap tek te tjeret per permbushjen e detyrave te mia civile e vcivike.Ti vazhdo,me goje hapur si Tak Ngjela,t’i falesh Amerikes.VEMJE.

 17. orli says:

  O nikoll lehsi! E para Amerika dhe Europa jane ne nje linje per reformen ne drejtesi!(qe ketu del hipokrizia dhe bythqimlleku jot “me ameriken kunder europes”) e dyta:ti paske qene duke u mbajtur kronometrin europianve te pishina ne kohen e luftes civile kur gazeta jote “digjej” po e them ne thojza digjej sepse te jesh me zjarrvensin dhe kunder reformes ne drejtesi e cila mund te ndeshkonte dhe zjarrvenesit do te thote se e keni djegur me mirkuptim me udbashin, nuk spjegohet ndryshe pse eshte merzitur aq shume sali udbashi kur te kane masakruar ushtaret e Izetit tek Rogner.

 18. Studenti says:

  Nikolle,nga gazetar u shndrove encore kurve dhe Tani je nje pu tane kazani qe Po i lepihesh Amerikes duke kundrshtuar vettingun.Je komplet i refuzuar qysh Kur Po loz vec per ianteresat e tua karieriste si bythlepires

 19. dash says:

  LANGO !!! …nga Vlora i themi lango qenit qe leh…

 20. BUJARI JU DEGJON says:

  Kemi 27 vjet qe kerkojme te shkojme drejt Europes…
  Jane me qindra edhe artikujt e Lehesit qe na e lavderojne Europen…
  Tani Lehesi na thote qe Europianet jane te keqinj…
  A me ha … o Nikolle???

 21. Mihali says:

  Mir ta beri Berisha te dogji redaksin,te burgosi gazetar edhe ti Nikolla paraphrase me satanain nuk te pelqen vetingu.Ai Ju njeh mire dhe ne shikojm qe me kete shkrim ti kerkon te faktorizosh factoring nderkombear per te shpetuar Berishen dhe korupsjonin ne Shqiperi.eshte per te mire ton.

 22. Asnjanesi says:

  Une e lexova kete shkrim tek Koha Jone dhe nuk kishte kete titull, pra duket qe titulli eshte vene me qellim dashakeqes nga Tema, qe te nxise sa me shume reagimet e atyre qe i shohin gjerat vetem bardh e zi.
  Bravo Tema!

 23. Tajar says:

  Ate kujtohet koha kur të therrisnin NIKOLL LEHËSI ???? It’s the same now again…

 24. saliu says:

  Lesi eshte shoku i arit.

 25. Tralala says:

  O koke me qoshe; shko ha ndonje pace derri se nuk ke mend ti per te menjanuar apo diferencuar europen. Deri para 25 vjetesh ishte komunist me bisht, tani ben te diturin. Njeri Idiot!

 26. Gimi says:

  Ky Lesi i eshte drejtuar Gjykates se Strasburg-ut per djegjen e redaksise se “Koha Jone” ne vitin 1996 nga Berisha!
  Jemi vend muti, sepse marrim “mesime” gazete nga njerez si N. Lesi qe vetem qelb 24 ore/non stop.
  Gimi

 27. Fieri says:

  Jo mor zotninje komentuesa ,jo ! E kini gabim qe shkruani se gjoja Nikolla fut percarjen ashtu si ujku me re qete. Po Nikolla eshte trim,more te uruar. Ja a nuk e zbuloi Nikolla se cili ia dogji shtypshkronjen ? Po more,e zbukoi dhe e denoi Sali Berishen. E denoi sa i mori nje vend ne parlament. Si that Ju “Kombi ” ? E fitoi me votat e Partise se tij ? Ha ha ,po ai e shiti parine te Nard Ndoka…… Po pse nuk e ke pare e degjuar si ia mblidhete Jozefines ,apo Saliut ne parlament? Te kujtohet ?
  – zoti kryeminister ! Ju kini gabuar e une jam kunder mendimut tuaj dhe vendimit te qeverise,por megjitheate une do votoi pro jush,por heren tjeter mos e prit voten time………. e keshtu vazhdonte trimi Nikoll me kryeministrin ,por edhe me kryetaren e Kuvendit,po e njejta mersele. He thoni tani eshte apo s’eshte Nikolla per tu degjuar. Pse e harruate shprehjen per ata trima qe thone: ” Qello edhe nje here pa ta shikosh……” apo ai qe i thoshte: – E di c’te bej une apo jo ? Nuk e di ?
  – Jo nuk e di ,-i thoshte tjetri.
  – Une te ha m….. – u pergjegj trimi. Ndaj dhe Europa qesh me kete shkrim t NIkolles.

 28. Gregor Lato says:

  O Mero, vetem nga titulli,se s’kam ndermend te lexoje fshatarin me kepuce te grisura, po pse e ndot gazeten me kete, se nuk thote asnjehere asgje dhe vetem idiotizma. Lere te shohe punen e tij, megjithese kjo eshte puna e tij, por nuk eshte pune qe ta kaperdijne lexuesit e Mero Bazes. Na e bej kete nder ne qe lexojme gazeten tende.
  Me te njejten kerkese dhe per ate akademiun (miun) fuga qe sillet si pordha neper breke. Leria RD shkrimet e tyre, se ti nuk vuan per ide. Aman te keqen, DELETE emrat e tyre, na fyejne si qytetare, pa le me pastaj si lexues.

 29. Jimi says:

  Vetingun prej kohesh e ka kerkuar nje popull i tere dhe jo Vllahutin apo LU, por ketij populli jo vetem qe nuk ja moren ne konsiderate kete te drejte kushtetuese por c’eshte me e keqja e neperkemben aq krqe sa qe e kane katandisur ne kete derexhe, saqe shpetimin mos ta kerkoj tek te vetet, tek shqiptartet ,por tek te huajt!?
  Nje gje duhet te dish mire ti more capacul, qe rri e rri edhe hedh ndonje shashke! Ky popull ka duruar shume padrejtesi tere keto vite, gota u mbush edhe u derdh! Ti frike te mos kesh hice fare nga Lu-ja, por duhet te dridhesh nga zemerata popullore, Populli vertet eshte bageti, dhe duron shum, por dije mire se po u ngrite, jo veting qe do te bej, por edhe ato qe i anashkaloj vetingu do ti bej ashtu sic di te bej nje popull i revoltuar nga padrejtesia dhe shtypja e ushtruar ndaj tij! Mjafte more horra e telendiset kete popull, qe harram e paci besimin e tij!

 30. Dajti USA says:

  Nikoll Leshi eshte nga ata burra qe Saliu i qiu nenen,dhe ai i lepiu bythen deri sa u be zv/minister kulture,dmth e quajti baba.

 31. Mandi says:

  Nikoll je koherent me veten. Paskan ngelur sahane bosh te cadra qe teproi edhe perper tyte? Epo me ne fund! Kishte kohe qe as kockat e pulave tete pjekura neper zgara nuk te jepnin me. Ata qe mbajn qen ne, shpi nuk ue kshillohet tua japin se u ngecin neme fyt. Ruaj ca, pere dite te zeza, se nuk esht turp.

 32. manti says:

  E tregon veten se kush je o spiun i sigurimit . As gazeten tende nuk di ta menaxhosh ndonese ta ben te tjeret. ki me shume respekt per lexuesin tend qe te ka ndjekur deri ne fund te viteve 90 te.. boll me kene lezhjan se te tana i ban. Tung

 33. ali says:

  Ju flisni sa te doni, se Nikolls nuk i plas fare sa te jete mik i Likes.
  Ku ka turp nje sahan lepires, nje katunar, si ai.
  Detyrat qe merr persiper i zbaton si nje LES, qe luan tek ai filmi qe permendi dikush.
  Eshte besnik me shume se qeni.
  Te vjen per te vjedhe kur kujton qe njerez si ky vegjetojne dhe jane te gatshem te rrjepin
  pa shpirt popullin dhe vendin e tyre, dhe nuk jane pak.
  Te urojme qe Drejtesia te marre rruge sa me shpejt, dhe kush e meriton edhe duhet te paguaje
  per padrejtesite, krimet dhe vjedhjet qe kan bere,

 34. Oketo says:

  Z.Nikoll Leshi,
  po te ishe djegur edhe ti bashke me redaksine e gazetes ,si do te ishte titulli i shkrimit qe do dergoje nga FERRI !

 35. Agroni. says:

  Ti Lesi mundohesh te dhuash gjera te medha por ne shume raste ja fut kot.

 36. Bardhi Tolabi says:

  Po mire more,Nikoll Lesi.a me thua dicka qe te mbetem i qarte une:
  Me gjej nje fjali qe ka thene Vlahutin lidhur me Vetingun dhe qe nuk e ka thene ambasadori Lu?
  Me thuaj nje takim lidhur me kete reforme dhe nuk kane qene te dy bashke,por ka munguar Lu-ja?
  Ja prandaj nuk e di se cfare te “kafshon” ty,qe i sulesh Vlahutin e le menjane Lu-ne?Ata te dy e kane marre persiper kete pune…
  Thua se nuk ke pare asnje perfaqesues te BE-se qe ti “digjet” shpirti per Shqipetaret.Po mire more zoti gazetar,Doris Pak-u,,Doll-i,e te tjere a nuk jane bere “vrer” prej halleve te Shqiptareve?
  Po Trafikanti nga Amerika,a nuk u be “vrer” per Shqiptaret?
  Cfare ke qe merresh me emra dhe mbiemra,me grate dhe burrat e tyre?
  Problemi eshte Vetingu qe duam ne populli,qe jemi pa prona,nuk jemi prokurore e gjykates,politikane,gazetare e pronare mediesh,te cilet na kane vjedhur,vrare e tradhetuar ne mbrojtjen e interesave tona.
  Pyetja ime per ty eshte konkrete:
  A JE TI TE VOTOHET E KRYHET VETINGU?
  Pastaj ky Vetingu sqaron dhe “korrupsionin” e Vlahutin edhe “mencurine” e Gambert.
  Ama edhe ti si kau peles ja fut.A eshte e mundur qe ne Vila cmimi per meter katror te jete 800-1000 euro?Me gjej nje te tille dhe po ta paguaj me 100 euro me shume metri katrorin….
  Genjeshtar dhe sahan lepires i Like floririt,qe e ke kthyer gazeten ne zedhenes te tij…

 37. Kosovari (SHQIPTAR ETNIK e shtatas i Kosoves) says:

  Kosovari,

  Mire e thuani ju ne Tirone: Ky legeni ja ka fute kot. Nuk eshte rritur me shume se sa nje kelysh i Sales dhe puthador i RAMA-META-NANO.

  Europa i ka fajet per shqipfolesit.

 38. tonia says:

  Veç te tjerash,ky shkrim ka nje mesazh teper te qarte:”Ambasadori Lu,te lutem mos me fut ne listen e zeze te atyre qe nuk u jepet vize per te hyre ne ShBA”-Nikoll Lehsi.

 39. Gopisti i fundit says:

  Me vjen keq te ta them, por me mire te ishe djegur ne zjarrin qe te vuri Berisha , do ishe mbajtur mend per mire si nje nga ato viktimat e shumta te tije, se sa te paraqitesh si langaraq ne mbrojtje te atij zjarrvenesi. Pra na thua se Evropa. sna ka dashur dhe neve ska cna duhet ajo. Shume ta paskan paguar berisha e basha deri sa te paraqitesh si lolo dhe idjot. Vetingu do behet doni apo sdoni ju dhe dhomat e burgut jane gati.

 40. Lira says:

  Nikoll paske shkare dhe kujton se populli i ha brockullat tende .

 41. ANDI says:

  perfundimisht brenda ketyre diteve te fundit po bindem me plot arsye, se ne Shqiperi, me nuk ka analist dhe gazetar te pavarur, Nga mosdija gjithmone i kam vleresuar lart, pa anime politike, por tash,,,,,,,,,, po ore zoteri gjerat qe hudhen ne pleh,, nuk kthehen prap. po ne Shqiperi cka nuk ndodh,,,,,,,,,, keta te cadres populli i hodhi ne pleh,, po si nuk ju vije turp nga familjaret e te vrarve ,me 21 janar, po si nuk keni turp per GERDECIN
  PO PIKERISHT KETA ISHIN AKTER TE KETYRE LOJRAVE ME VIKTIMA,,,,,THJESHT ATA QE FRIKOHEN NGA DREJTESIA, JANE TE PA DREJTE

 42. Mark Bronga says:

  Ore Mero mos e dhit gazeten me baj
  ga si NIKOLL LEHESI.

 43. timo says:

  Ti o Les aq më pak…

 44. Bardhi Tolabi says:

  Nikoll Lesi!
  Po ky zedhensesi i Merkel,mos te duket gje pa aresimin e duhur?lexoje kete linkun ketu:
  http://www.gazetadita.al/zedhenesi-i-merkel-flet-per-protesten-e-pd-te-ndalon-thirrjet-per-dhune/

 45. Korca says:

  A e more vesh o Nikoll leshi kush mutin je te mbyti mileti o legen.Ti je vella me Kreshnik Leshin.Sala ju ka ba nanen nga anet tona i thona kush ta ka ba nanen thiret Baba dhe Sale serbi eshte baba juaj.

 46. Devolliu says:

  Po ty o Nikoll Lehësi, kush ta jep të drejtën që të japësh këto opinione të çartura në emër të shqiptarëve?

 47. Besoj says:

  Artikull shume I dobet dhe teper cinik dhe mosmirenjohes ndaj evrppes. Mirinjohje per te gjithe ata qe punojne per Shqiperine , USA dhe Europa po punijne se bashku per te bere drejtesi. Saliu me taborin e tij ku futetet dhe Lesi nuk rreshtin se penguari kete pune gjigante, haram ju qofte ketyre plehrave te Atdheut.

 48. nigo says:

  O NIkoll Lesi prej Lezhe. Katundar ne Tirane do mbetesh per gjithe jeten. Na trego se ku jane keto vilat me 800-1000 Euro metri katror qe te blejme edhe ne. Lexo komentet qe te kuptosh se kush je, sa te vlen lekura dhe sa i zgjuar je. Gazetar fshati ke qene e mbetesh. Po ashtu ne kulture dhe ne vese. I peshtire.

 49. Bibini says:

  Ik o plehrë! DËSHTAK ,PORDHACAK,DREDHARAK!????????

 50. KATJUSHKA says:

  O PROSTITUTE RUSE
  nuk ke faj ti se te lene te livadhises o Nikhajlic Lesliajovic

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *