Rama i përgjigjet Ivanov: Bashkimi i shqiptarëve, “amanet” i Skënderbeut!

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur një mënyrë tjetër, për të iu përgjigjur tensionit të krijuar mes Shqipërisë dhe Maqedonisë, lidhur me deklaratat e djeshme të Ivanoz kundër platformës dhe gjuhës shqipe.

Përmes postimit të rubrikës së tij Amarcord, Kryeministri Rama ka zgjedhur figurën e Skënderbeut për të iu përgjigjur Maqedonisë.

Duke qenë se më 2 Mars përkujtohet Lidhja e Lezhës, Rama thekson se kjo datë na kujton solidaritetin dhe shtetformimin e shqiptarëve.

“Gjykatorja e historisë e ka thënë tashmë fjalën e saj mbi vlerën e një të tillë përbashkimi për shpëtimin e të drejtave të shqiptarëve, sikundër sot, historia e gjykatoreve të njollosura dëfton urgjencën për mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve.” shkruan Rama

Postimi i plotë:

AMARCORD

Kjo gravurë, nxjerrë prej një botimi të moçëm hagjiografik mbi Skënderbeun, e paraqet heroin kombëtar të shqiptarëve me shëmbëlltyrën e një princi te të 40-tat, atë mot, 1444, 2 marsi i të cilit, falë Lidhjes së Lezhës, u bë pararendësi i paqtimit, solidaritetit dhe shtetformimit mes shqiptarëve.

Gjykatorja e historisë e ka thënë tashmë fjalën e saj mbi vlerën e një të tillë përbashkimi për shpëtimin e të drejtave të shqiptarëve, sikundër sot, historia e gjykatoreve të njollosura dëfton urgjencën për mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve 

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Rama i përgjigjet Ivanov: Bashkimi i shqiptarëve, “amanet” i Skënderbeut!”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  G.Kastrioti[jo skenderbeu] la amanet per bashkim shqiptaresh, kristianet ,jo sumat arabe te cilet i shkoi ne hell more karagjoz kryeminister……….!!!

  1. Pali Gjoka says:

   O.PAMU(T)K, me keto qe thua dukesh qe nuk ke marre as deftesen e klases se trete fillore. Ose merre ndonje rroge nga komshinjte tane dhe flet perçart. K/ministrit bene mire ti puthesh prapanicen.

 2. grida j, says:

  Nuk ka bythe rama ti pergjigjet ivanoiit ai u ben qejfin shqiptarve me fejsbujqra
  atij po ia ben sala tete me dy me nje cope cader ne shesh hahaahahahahahahahah,,,,

 3. amanet i la edhe saliut qe te martohet me serbe,vajzen ta martoj me boshnjak,dhe te furnizoj milloshevicin me arme dhe nafte qe te vrase kosovaret myslyman.

 4. Klimax says:

  Cfare “bashkim shqiptaresh” more debil??!! Ajo ishte nje aleance kristiane per tu mbrojtur dhe luftuar ndaj Perandorise Islamike Otomane!
  Dhe fakti qe mbas prishjes se kesaj aleance ne vitin 1479 dhe me sundimin otoman u larguan mijra e mijra arvanitas apo arberesher nga trojet e tyre drejt trojeve me popullsi kristiane te rajonit, tregon se keta “skiptar” qe na thua sot ti more trap kryeminister nuk jane gje tjeter, por vetem turq, araber dhe lloj-lloj mbetjesh aziatiko-islamike qe u dynden ne keto troje me pushtimin dhe sundimin otoman pese shekullor!
  Ti more sharlatan me aleancat e tua me Sulltanin Erdogan dhe me urrejtjen e kercenimet e hapura ndaj popullsive ortodokse ne Shqiperi e jasht saj verteton se kerkon nje rikrijim te ish Perandorise Otomane ne Ballkan qe eshte totalisht e kundert me aleancen e formuar nga Gjergj Kastrioti ne vitin 1444!

 5. albaniafirst says:

  Klimax, je bere per te ardhur keq….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *