“15 mijë refugjatë çdo muaj drejt Evropës”

Përplasjet BE-Turqi vazhdojnë të jenë të ashpra.

Ankaraja ka kërcënuar se do të dërgojë 15 mijë refugjatë çdo muaj në vendet e unionit dhe se po mendon ta anulojë marrëveshjen e vitit 2016 për kufizimin e fluksit të refugjatëve.

Kjo lëvizje konsiderohet se është përgjigje për mos lejimin e ministrave të Turqisë, që të mbajnë tubime nëpër vendet anëtare të BE-së.

Ministri i brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu, tha Ankaraja mund ta ndëshkojë Brukselin duke e hapur rrugën për mijëra refugjatë për të arritur në BE.

Kriza diplomatike ndërmjet Turqisë dhe Bashkimit Evropian u përshkallëzua pasi Holanda dhe Gjermania nuk i lejuan ministrat e qeverisë së Turqisë të flasin në mitingje në këto vende për të kërkuar votën në referendumin e 16 prillit.

Nëse pranohet nga turqit, Recep Tayyip Erdogan do ketë kompetenca të mëdha si president.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *