Turpi qoftë përjetë me ty, Lulzim Basha!

Nga Altin Ketro

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, bëri së fundi një deklaratë të papritur duke u shprehur nga çadra në bulevard se: “Fatmir Xhafaj do e kalojë pragun e ministrisë së Brendshme, vetëm po kaloi mbi trupat tanë” (d.m.th. të demokratëve). Kjo është nga ato deklarata ku fjala e fundit thuhet në fillim. Dhe, kur ndodh kështu, s’ka prapa kthehu, ndryshe quhesh frikacak. Megjithatë kjo deklaratë do i shkonte përshtat një politikani me figurë të pastër, që karrierën e ka ngritur vet, shkallë – shkallë, dhe gjatë kësaj rruge nuk ka gabuar për asnjë moment.

Po Lulzim Basha nuk është i kësaj race. Ai mban mbi supe shumë gjynahe, por në rastin në fjalë, nëse do të bëjmë paralelizma, mban mbi krye krimin e vrasjes së 4 burrave me duar në xhepa m’u aty ku aktualisht ndodhet çadra, më 21 janar 2011.

Lulzim Basha ka marrë shkas nga disa akuza publike që i janë bërë mandatarit si ministër i Punëve të Brendshme, z.Fatmir Xhafaj, se ka qenë hetues dhe persekutor në kohën e diktaturës.

Personalisht nuk i besoj këto akuza të paprovuara me prova dhe pres të zhgënjehem nga pritshmëria ime, por nuk mund të pranoj që moralistin e madh në këtë rast të na e bëjë pikërisht Lulzim Basha.

Ti Lulzim ke qenë ministër i Brendshëm atë pasdite të 21 janarit ku qëndroje brenda në kryeministri dhe kishe përgjegjësinë politike për gjithçka kryenin forcat e policisë, përfshi dhe shtirjen me armë kundrejt demonstruesve.

Unë nuk do ta vija dorën në zjarr për Fatmir Xhafajn, por do ta vija po të më kërkohet që të deklaroja më zë të lartë që ti, Lulzim Basha, ke përgjegjësi po aq sa Llupot, Prendët & Co në shkrehjen e atyre armëve që u morën jetën 4 burrave të pafajshëm. A ka terror më të madh se ky që në demokraci, ditën për diell, të vrasësh pa gjyq 4 burra që s’po i rrezikon jetën askujt?!

Sido që të dalë e vërteta mbi rastin “Xhafaj”, ti Lulzim Basha duhet, më se paku, të heshtësh dhe të lësh dikë tjetër, të panjollosur, që të bëjë akuzat kundrejt Xhafajt.

Ky revan që keni marrë ndaj tij, ndërkohë që Fatmir Xhafaj ka 20 vjet në politikë e me detyra të larta shtetërore (deputet, ministër, etj.), më bën të besoj se e gjithë lufta ndaj tij vjen për të vetmin shkak; qenin e Fatmir Xhafajt si kryetari i komisionit për Reformën në Drejtësi, qëndresa e tij e palëkundur për të qenë komplementar me të gjithë kërkesat e përfaqësuesve të BE-SHBA-së.

Sido që të dalë nga kjo çështje Fatmir Xhafaj, po e mbyll këtë shkrim me kundër shprehjen tënde:  Ti Lulzim e kalove pragun e bashkisë Tiranë, duke shkelur mbi gjakun e 4 burrave të pafajshëm të vrarë pabesisht në mes të bulevardit, në zemër të Tiranës. Dhe për këtë, bëre edhe një kurban dashi. Turpi qoftë përjetë me ty Lulzim Basha. Sigurisht, nëse të ka mbetur ndopak cipë në pafytyrësinë tënde!

TemA

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Turpi qoftë përjetë me ty, Lulzim Basha!”

 1. orli says:

  Une do kisha deshire qe sala e luli te jene kurbani i republikes se re! Dhe ne rast se fillon dhuna te paret duhet te behen kurban keta te dy serbet e medhenj pastaj ca nga ata budallenjt e vegjel.

 2. Drejtesia says:

  Po ku ka turp Ai bajge.Shpresoj qe hakun ta marre zoti duke goditue ate e femijet e tij.

 3. Lani says:

  Dhe mallkim per gjithe pergjegjesine ne vrasjen e njerezve te pafajshem.

  1. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

   shife ca hipokrizie..per kater vete????pyte fatmirin sa ka more ne qafe

 4. huri says:

  E mbani mend kohen e gjelave te floririt qe kembenin shoferat e albaniave te eksp[ortit.Grupi i krutaneve me Haki Senen,Arben Duken,etjishin qe mblidhnin floririn ne Lac,Kruje e Milot.Nje dite u prishen mes vedi dhe masakruan ke bunkerat e plazhit te Golemit Hakiun e shkrete.Tashti me thoni ju,shteti i asaj kohe hetonte disidentet politike apo hajdutet dhe kontrabandistet…pra ajo zonja qe jeton ne Gjermani,qenka motra e disidentit qe e paska torturu zoti Famir Xhafa apo motra e kontrabandistit te floririt,qe merrej me aktivitete antiligjore Ai shet te pakten kundra hajduteve ishte shtet i vertete dhe shume suficent,nuk pipetinte asnje hajdut ,si ne kohen e sotme ku hajduti me i madh eshte dhe ai qe respektohet ne saje te pasurise qe ka vene

 5. mario says:

  Obobo siklet i madh i ka kap rilindasit do behet Xhafa minister apo jo dhe shumica e shkrimeve tek tema i kundervihen nishanit e dekreton apo jo, eshte persekutor apo jo. Po pse mo vetem keta tipat qe dihet se do perfliten ka gjithe ajo rilindje qe te ricikloje vetem te njejtet dhe te njejtet. Ngrini nje cader dhe ju tek presidenca jo per gje po ky lideri global e ka per terc po sja dekretuan emrat per ministra. Mos prisni po dhimbjen kthejeni ne force dhe tregojini force arogances se nishanin sepse ne kete vend qe rilindja e beri te jetosh si ne perralla vetem ky eshte problemi me madhor. A pika qe sju bie e katandiset kete vend si mos me keq qe ndricon gjithe boten me bema.

 6. Vladimir says:

  Problemet qe qendrojne para klases politike shqiptare dhe krejt botes shqiptare jane shume dhe te mprehta. Nuk dua te futem ne detaje te cilat jane te njohura. Te merresh me biografite sot, e gjej humbje kohe mbas detajesh qe nuk i hyjne njeriu ne pune. Sjellja e shtetit komunist “me reaksionaret” duhet te na beje te reflektojme. Humbem shume njeres te vyer dhe shume kohe. Ajo qe na intereson eshte puneberja, kapacitet e elites qe promovojme. Fatmiri, sipas atyre qe kane punuar me te, duket qe i ka.
  Njeres te kulluar e pa asnje njolle nuk gjenden, veç te sillen nga ndonje planet tjeter.
  Ultimatumet leshohen ne kohe lufte dhe ne shyqyr zotit nuk jemi ne lufte.
  Edhe PS duhet te jete me e hapur, tolerante, gjitheperfshirese e te mos imitoje qoftelargun. Jetojme ne nje bote te trazuar dhe jemi populli me i varfer i Europes. Nuk kemi asnje minute kohe per te humbur.

 7. Spartaku says:

  E ku ka turp Basha? Ku e gjeti, ne pidhin e semes apo te shoqes? Ai nuk ka as turp,as fytyre,eshte cipeplasur,se keshtu eshte i degjeneruar edhe ne familje.Ai po te kishte turp,nuk ngrinte çadren atj ku vrau kater veta te pafajshem,qe la femijet pa prinder.Mallkim dhe vetem mallkim ka per Berishen dhe Bashen.Jo more jo! Nuk vini dot ju ne pushtet se jini kriminela.

 8. huri says:

  Tashti,me thoni ju mua,Lylzim Basha,familja Berisha ,apo qofte Like floriri,kane frike Fatmir Xhafen sepse ka qene torturues i disidences se bythes ne kohen e Enverit,apo sepse ka qene hetues shume suficent kunder kontrabandisteve te asaj kohe e mund te jete shume suficent kunder kontrabandisteve te sotem ,te cilet per kete arsye jane edhe kunder nje drejtesie te reformuar e te pastruar nepermjet vetingut,kjo me ndihmen e specialistve amerikane e europiane.Sepse drejtesia alla shqiptarce e ketyre 20 e ca vjeteve e pame se ishte drejtesia e melcive te varura ne qafen e ujkut.Prandaj nuk e don Lyli zotin Xhafa

 9. MARKU says:

  DIKUSH KETA TE QADRES NDOSHTA I SHIKON EDHE SI PROTESTUES PER LIRINE E VOTES.SHUMICA ME SIGURI I SHIKOJNE SI ABICIOZE TE SEMUAR NE LUFTE PER PUSHTET.PROTESTEN DEMOKRACIA E TRAJTON SI NJE MJET DEMOKRATIK TE SHPREHJES SE LIRE.PA MARRE PARASYSHE KETE TE DREJTE DEMOKRATIKE. UNE VERTETE pRIJESIT E KESAJ PROTESTE I SHIKOJ SI VRASESIT QE SHKELMOJNE GJAKUN E VIKTIMAVE TE TYRE. UNE SHIKOJ SE SI VRASESIT MIZORE TE ZIVERIT,ALEKSIT,HEKURANIT DHE FAIKUT SHQELMOJNE E ULURASIN SI VAMPIRET MBI GJAKUN E PAFAJSHEM DHE MARTIRE TE KATER TE VRAREVE TE 21 jANARIT.PO TE KISHIN NDERGJEGJEJE DHE DINJITET NJEREZOR ATA DUHET TE GJUNJEZOHEN DHE TE KERKOJNE FALJE SHPIRTERAVE TE VIKTIMAVE NE ATE BULEVARD E JO TE QIRREN E TE ULURASIN SI UJEQERIT PER GJAK.sHTETI DHE SHQIPTARET DUHET TI PŠERZENE DHE TI SHPORRIN ATA VAMPIRE DHE TE MOS LEJOJNE TE PERDHOSIN GJAKUN DHE SAKRIFICEN E KATER MARTIREVE ,TE MOS LEJOJNE QE VRASISIT MIZORE TE NEPERKEMBIN DHE TALLEN ME GJAKUN E TYRE.
  POLICIA E SHTETIT DUHET TI LARGOJE SA ME PARE NGA AI VEND I SHENJTE DHE TE SHKOJNE TE NGREHIN QATRA E TE SHKELMISIN KUDO TJETER POR JO MBI GJAKUN E PAFAJSHEM SEPSE ATA ME 21 JANAR I VRANE SALI BERISHA E LULZIM BASHA VETEM PSE ISHIN NE BULEVARD DUKE PROTESTUAR. PYES VETEN PO PSE SOT NUK DALIN GARDISTET E TI QELLOJNE VRASESIT KUR SHKELMISIN GJAKUN MARTIR TE KATER TE VRAREVE,POR LEJOJNE VRASESIT TE TALLEN ME SHPIRTIN DHE GJAKUN E VIKTIMAVE.KUSH NE BOTE LEJON VRASESIN TE SHQELMOJE GJAKUN E VIKTIMAVE.
  NEQOFTESE SHTETI NUK I LARGON ATA VAMPIRE NGA AI VEND I SHENJTE DUHET QE POPULLI,SHOKET DHE BASHKEQYTETARET E BASHKEMENDIMTARET E ZIVER VEIZIT,ALEKS NIKAJT,HEKURAN DEDES DHE FAIK MYRTAJT TE BASHKOHEN DHE TI HUDHIN NE LANE KETO HIJENA VRASTARE TE CILAT NUK KANE LIDHJE ME DEMOKRASI,LIRI DHE NDERE.

 10. Sefer Taka says:

  Nje shkrim, sic nuk duhet shkruar. Fare i njeanshem. Bjerini Lulit, mbrojini krahet Xhafes. Ky eshte qellimi i autorit te ketij shkrimi. Shkrime te tilla nuk lexohen perderisa asgje nuk thua per tjetrin. Nuk po ndalem te Basha. Shume gjera qe thote autori per te qendrojne, por hajduti, njeriu qe te vret naten e te qan diten ka pikerisht emrin: Xhafa, kandidati i Rames per Minister i Brendshem. Nje imoral i pwshtire. Pse zoti autor, keto akuza per te nuk jane per here te pare. Lanet u befshin dhe socialistet. Pak juriste e profesioniste te policise kane ata? Kot nuk vihet i paudhi Xhafa. Ndofta per te diskredituar edhe me shume PS-ne. Ata qe jane ne krye te saj e dine me mire, si hileqare te njohur, dhe qe fshesa e njerzve te mire nuk ka pse te mos i fshije. Poshte te korruptuarit, hajdutet e pangopur qe nuk lane pa u siguruar tendera femijve te tyre, miqve, te krimburve tej e matane ne para te piste.

 11. Fatosi-kosove says:

  Nese do dikush ta dije se kujt i gjason luli,bani nje kerkim per millosheviqin ne internet dhe do ta shifni ne vitin 1988 ne Fushe Kosove kur i siguron serbet ne nje “qader” proteste se do ti shfaros shqiptaret dhe ata qarten duke brohoritur,njejt ban edhe luli qe besoi shume se shpejt ai gishti kercenues do ti futet pas dhe sdo ta kuptoi se ku i ka mbetur,idiot i te njejtes pjelle si fazlliqi e millosheviqi,tashme eshte e qarte se ata qe sot e dua lulin,dje e donin milloshevin dhe serbine e duan per shtet.

 12. agimi nga Maqedonia says:

  Lulzimi vrau 4 veta te pafajshem fare dhe me dure ne xhepa. Rrugen e kombit e vodhi me 500 milion euro,, vo9dhi me te4nderat e bashkise se asnje pune neuk reali8zoi. Shkaterroj popullin e kosove ne rambuje, etj.ne infinit.

 13. Puna says:

  Nje Keshille nga POPULLI: “Mos i shikoni gunen por Punen”

  Me ndryshe: Ti je ai c’ka Ben dhe aspak ai c’ka “Je”. Dhe ky kut vlen per te gjithe pa perjashtim.

 14. kaqi i zi says:

  or hajdut na i kthe leket qe i vodhe

 15. Shqiptari says:

  Ti rrofsh per kete artikull, POR ky ….nuk ka.ja pse
  Erdhi dhe e futen ne kryesine e PD duke vrare krijuesit….S?..Olll
  Erdhi pasi trazoi e me raporte fallco luftetaret e UCK. Me shtepine e vedhe me Doris pack qe I erdhi I dha udhezimet e pasi iku kjo filloi greva.
  Vodhi fondet e rruges si minister 300 milion $ minister
  Shiti detin heleneve si minister
  Vrau 4 veta si minister
  Shkateroi bashkine e tiranes.
  Futet ne cadren e krimit me nje kohe qe Ramush Hajradinaj eshte nje arrest me France
  Ne nje kohe qe eshte problemi I shqiptarve ne maqedoni.
  Cfare doni me teper nga ky……
  Krimineli do krime te ushqehet.
  Te lutem tema me lejo komentin,FLM

 16. Fat man says:

  Nje korigjim te “vockel” Lulzimi kaloji pargun e Bashkise se VJEDHUR.

 17. s.g says:

  Demagog i lige pa hesape ky insan, fjalen njeri s’e meriton ky

 18. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: February 24, 2017 at 8:25:04 AM EDTm

  LULEZIM BASHA + … NE PRANGA!

  Thirrjet per dhune e guerilje jane akte
  terrori

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pasi u zgerlaq edhe nga Opinion i Klanit te Klanit te Vicidolit , dje dhe sot, lideri de jure i SHQUP-it, Lulezim Basha hoqi edhe maskat e fundit te demokracise se rreme e te degjeneruar prej ” bandes se gangstereve” te Sali Berishes, Fatmir Mediut, Flamur Noke Stanishicit…. dhe korporates se Krimit.
  Dje ai deklaroi hapur e pa maska se krejt protestat dhe potera e Korporates se krimit te organizuar te Sali Berishes nuk jane zgjedhjet e lira por parandalimi i 7 ligjeve te Vetingut dhe rrenimi i Reformes ne Drejtesi.
  Sot qehajai i Berishes ne krye te PD-se se Berishes shkoi edhe me tej.
  Me nje gjuhe qe te kujton me teper thirrjet e Fidel Kastros dhe Chegevares, ISIS-it e Eskobarit ai Iu drejtua “Xhuponeve te zinj ” falangave te murrme ala neonaziste, skuadroneve te vdekjes dhe njesiteve guerile me thirrjet per dhune e terror te hapur kunder nje qeverie dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike!
  Ngrihuni ne kryengritje per permbysjen me dhune te rendit kushtetues te Republikes se Shqiperise eshte thelbi i kushtrimit te Bashes!
  ” Shpojuni gomat e makinave!
  ThyjunI xhamat e dritaret…
  Qelloni me grushta…
  Nxirrini jashte….
  … lufte do te kene!
  Adelante camaradas ! Perpara shoke lufte!
  Eshte thirrje e hapur per guerilje e terror e telallit te Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gangstereve!
  Kryekriminelet me te medhenj te Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Fatmir Medihoxha, Flamur Noke UDBa na bejne engjellin e antikrimit.
  Asnje i burgosur per krime te renda dhe i denuar me ndeshkimin maksimal , ate per jete, nuk ka kryer krime aq te renda sa secili prej cetnikeve dhe terroristeve te siperpermendur.
  Krime qe shkojne deri ne terror shteteror sic ishin ato te 28 majit 1996, katrahura me mbi 10 mije viktima e 97-es, nxjerrja ne prite dhe vrasja e Azem Hajdarit, grushti fadhisto- cetnik i shtetit i 14 shtatorit 1998, Gerdeci me qindra viktima, marreveshja Atdheshitese e Otrantos, ekzekutimi pa vendim gjykate e antikushtetues i Sali Bashes i 4 protestuesve te 21 janarit 2011 pikerisht aty ku kercet tallavaja e vallja e vdekjes se mercenareve te tyre!
  Asnje hajdut e bande kusaresh se denuar per vjedhje ne permasa te medha vec e vec e se bashku nuk kane vjedhur e plackitur sa cka vjedhur Banda familjare e politike e Berishajve vetem me Piramidat e Autostraden e Kombit.
  Po milionat e ” sypeshkaqenit” te Berishes dhe Fatmir Mediut ne Gerdec, interkoneksioni energjitik ne Kosoven i Shkerdhenit, tokat e helmuara te Argita Fazlicit e Lulezim Bashicit ne Durres !?
  Po CEZ- i Sali Kadafit dhe Shkelzen Milices!
  Mbi 3 miliarde euro u jane vjedhur ose tjetersuar shqiptareve dhe Shqiperise vetem gjate viteve 2008 – 2013 nga kjo Mafia e Kusarise, Vrastarise dhe Korrupsionit , MKVK, te Sali Berishes.
  E kryebanditet Berisha, Basha… dhe ish ministrat e Brendshem te Republikes se Lazaratit, Lulezim Basha, Bujar Nishani, Flamur Noka kane goje e fytyre bashke me krye… kryebanditin Sali Berisha te na permendin Eskobara e deri edhe mbledhje Keshilli te Sigurise Kombetare per nje cironke te narkotrafikut.
  A e dini si e justifikoi dhe motivoi kete mbledhje Presidenti sakat nga trute e me shume nga shpirti katran i SHQUP-it po ashtu vjedhur nga banda e Berishes!?
  ” Per aresye se Balili dhe narkotrafiku perbejne rrezikshmeri shoqerore” ! Hajde President K… ari hajde me keshilltare koqe kandari.
  Rrezikshmeria shoqerore eshte ceshtje policesh lagjesh, prokuroresh te shkalles se pare!
  Keshilli i Sigurise Kombetare mblidhet vetem per ceshtje qe rrezikojne Sigurine Kombetare dhe ne mbledhje te jashtezakonshme ne gjendje lufte, si kjo qe shpalli sot kryebanditi e kryekrimineli Lulezim Basha.
  Cfare pret kryeprokuhori i Shqiperise Adriatik Palla e banda e tij e horave te Drejtesise !?
  Merret ne pordhet e intrigat e Bandes se Gangstereve te Berishes dhe me gjurme gishtash ne vend qe te urdheroje arrestimin ne flagrance te Lulezim Bashes dhe krejt bandes se Berishes qe fshihen pas tij per
  1- Cenim dhe rrezikim te rendit kushtetues dhe Sigurise kombetare per llogari e ne sherbim te RIA- a ruse, DIA-se serbe dhe agjenturave armike.
  2- Thirrje te hapura publike per dhune e terror kunder qeverise dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike me mbi 1 milione vota.
  3….
  Te arrestohet ne flagrance Lulezim Basha per krimet e renda te tij te se kaluares dhe ato te sotme!
  Sot ai sterderdhi jo kupen, por cisternen e krimeve pa fund te tij kunder shqiptareve e Shqiperise !
  Lulezim + ne pranga! Sot! Neser eshte kurre!

 19. Alban Dega says:

  KUJT I PERMEND TURPIN !?

  Lulezim Bashicit!?
  Ai eshte turpi vet.
  Ai e han turpin me buke!
  Ai e turperon edhe vete turpin!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *