“Lila, Mavraj, Sadiku… janë fondamentalistë islamikë. Pse nuk shkojnë të luajnë në Iran e Siri, por në Greqi e Gjermani, që iu ka dhënë bukë e famë?”

Agron Gjekmarkaj ka reaguar ashpër pas shfaqjes së një video nga grumbullimi i Kombëtares, ku Andi Lila e Armando Sadiku talleshin me priftërinjtë grekë, ndërsa filmoheshin nga hoxha Ahmed Kalaja.

Gjekmarkaj shkruan se sjellja e tyrë është në kufijtë e fondamentalizmit.

“E admiruam me ankth Lilën kur në fush- ën e Beogradit përleshej me huliganët për të ndihmuar shokët me trimëri dhe kameratizëm gjenuin. Por do të ishim hipokritë nëse nuk do të thoshim që video ku ai, Sadiku dhe imami Kalaja shfaqeshin së bashku, nën një gaz të ndezur e hukame fundore, duke tallur priftërinjtë ishte skandaloze dhe e turpshme. Ato minuta dhe ato rrëfenja shfaqin një tablo tejet shqetësuese. Në ato ka urrejtje fetare e racore deri në kufijtë e fondamentalizmit. Në ato sekuenca zbulohet një dyfytyrësi në raport me fenë e tjetrit me vendin që e paguan dhe e mban me bukë, pse jo edhe me famë Greqinë. Pse u shqetësuaka Lila kaq shumë nga klerikët e vendit helen dhe nga ritet apo zakonet e tyre, kur atë nuk e ka shtrënguar askush të bëjë diçka jashtë dëshirës së tij?

Ndonjë patrioti birrarie që i gufon xhani, tërbimi, për hesap të Erdoganit, me të drejtë mund të thotë se grekët kanë shtrënguar shumë emigrantë të ndërrojnë fe, por nuk thonë se pse shqiptarët pranuan nëse ndiheshin kaq besimtarë dhe të vendosur!? Ata edhe mund të iknin duke rezistuar, ndonëse të varfër por krenarë për besimin e tyre! Nuk e bënë, ndaj qëndruan dhe pranuan për interes për një pragmatizëm të pastër rrogat, punën, shtëpitë, plazhet, spitalet dhe ajodhimat e Greqisë dhe kështu Mehmeti u bë Kristo e Kristoja me të kaluar Kapshticën bëhet sërish Mehmet. Në këtë rast faji përpjesëtohet!

Zgërdhirjet dialektale të imamit në këtë rast dëshmojnë se sa i pavërtetë është ligjërimi i tij mbi vëllazërinë, harmoninë dhe tolerancën, nëse ato i ka predikuar ndonjëherë. Sigurisht, një individ nuk përfaqëson më shumë se vetveten, por ndez indikatorin e hipokrizisë, fatmirësisht ende sporadik për çështje fetare. Si do të sillej ky klerik me të ndryshmit, nëse shumica absolute e shoqërisë nuk do të respektonte një kod shekullor vëllazërie?!

Rasti i fundit i Lilës e Sadikut nën hijen e Kalasë ishte më i zhurmshmi sepse ishte me zë dhe figurë, me të cilin je i shtrënguar t’i bësh llogaritë. Por ky nuk ishte i pari. Para disa kohësh, njëri prej lojtarëve të Kombëtares sonë që luan në Gjermani, Mërgim Mavraj, tregonte me mburrje se si kishte dalë nga rreshti dhe nuk i kishte dhënë dorën kardinalit të Këlnit, i cili kishte shkuar t’i takonte në prag Krishtlindjesh, paç- ka se beneficet e tjera të Gjermanisë lojtari nuk i refuzon. Një gjest ky i pastër intolerance i provincializmit fetar ballkanik, që zotërisë i bëhet bashkudhëtar në jetë. Çudi se si ky lojtar apo ndonjë tjetër nuk gajreton të shkojë e të luajë në Afganistan, Libi, Siri, Iran etj., por vetëpersekutohet në zemër të Europës? Dramë e madhe luhet brenda ndërgjegjes së tij. Po ky lojtar kërkonte që për të të bëhej birra “hallall” dhe fabrika e Pejës ia plotësoi dëshirën, duke shmangur “haramin”, madje duke e lajmëruar atë me një reklamë. Tjetër është të besosh dhe krejt tjetër ta veshësh apo ta tallallisësh besimin”, shkruan Gjekmarkaj për gazetën Panorama.

Enver Robelli me të drejtë në një shkrim të para do kohëve i kërkonte Shkodran Mustafit se si ka mundësi një shqiptar, lojtar i Kombëtares gjermane, në “Facebook”-un e tij ka vetëm flamuj jeshilë, citate në arabisht, shpata të kryqëzuara dhe asgjë për të promovuar Kosovën dhe Shqipërinë, historinë, artin dhe kulturën e tyre. Po ashtu, të tjerë futbollistë shqiptarë të lindur në Europë në rrjetet e tyre sociale nuk kursejnë hapësirat e nderimit për imamë radikalë si Shefqet Krasniqi, por janë tepër të kursyer të shkruajnë dy rreshta për Kadarenë, Rugovën, pse jo edhe për Rita Orën, Dua Lipën, Bebe Rexhën, Ermal Metën, apo Ermonela Jahon e Saimir Pirgun. Mes luksit të merituar prej talentit e punës të tyre që u mundësoi Perëndimi, nuk do të ishte keq që t’i shpenzonin dy fjalë për kampionin e Europës në kërcim për së gjati, Izmir Smajlaj, i cili në qytetin e Shkodrës sot paguhet me 400 mijë lekë të vjetër rrogë në muaj dhe stërvitet në rrugë”, vijon më tej ai.

REMOTE_ADDR:[]

57 komente në ““Lila, Mavraj, Sadiku… janë fondamentalistë islamikë. Pse nuk shkojnë të luajnë në Iran e Siri, por në Greqi e Gjermani, që iu ka dhënë bukë e famë?””

 1. €piriiiiii says:

  E dine keta KOPILE ARRNAUT badhke me Hoxhallare dhe Imamë e tyre se ne Fene Islame ështe HARRAM te jetosh ne token e të PaFes dhe hash buken e te PaFeut(kristjanit). Te shkojne ne gop te sëmës ne Arabi Lila Sadiku&Co po nuk ju pelqeu EU me Fene Kulturen Traditen Demokratsine e saj. Ta provojne te ven e te njohin Beduinin e Shkretetires dhe pastaj te gjykojne.

  1. Argita_B says:

   Grekofili fshatar, ne token shqiptare jetojne prej shekujsh shqiptaret, pa dallim feje, ideje, para se gjithash jane shqiptar. Fondamentaliste si puna e ketyre mjekroshave, dhe si puna jote qe vini dhe villni vrer neper forume sjellin perçarje ndermjet shqiptaresh. Keshtu qe ik laj ate halen qe perdor per goje e boll na bere propogande greke ketu.
   Ka me mijera dhjetra mijera muslimane te ndershem shqiptar, ashtu sikurse ortodokse, katolike apo dhe te pa fe qe bashkjetojne ne paqe, duke respektuar dhe toleruar fene e tjetrit, per ta nuk flitet kurre. Mediat mbushin faqet me nje minoritet qe ben zhurme dhe i prish pune gjithe komunitetit.

   1. tfgs1 says:

    Je vertet nje plehre……………………

   2. Adriatik says:

    Ju lutem mund te zmadhoni ne profil foton e imamit turkoshqiptar?
    Nga forma e kokes me cepa, e qeshura djallezore, fjalori dhe e shprehura prej karrocieri bindemi se turkoshqiptaret jane rrace ariane.

  2. zhaku i pamposbtur says:

   “dakord” ti kerkojm llogari cunave te kombetares po me priftin e gjirokastres apo ignation e beratit qe deklaron se kosova eshtte serbi cfare duhet te bejme?
   Po me “hiresine” qe deklaron se nuk ka ortodoks shqiptar por jane vec te kombesise greke cfare duhet te bejme?? hajde pra z “patriot” ty qe te digjet zemra per shqiperine na jep ndonje pergjigje..nqs keta cunat na i akuzoni si “islamike,sunite apo xhihadiste” atehere janullatos ca emri ti veme??
   nuk i thon kot asaj fjales : iken macja(shteti) lozin minjte (janulla)..

  3. greece is shit says:

   Nuk dua te komentoj ne lidhje me besimin e tyre por dua te them se kisha ortodokse greke eshte armiku me i madh i popullit dhe emrit Shqiptar ndaj mund te justifikoj cdo gje kunder ketyre gjoja prifterinjve por ne te njejten kohe dua te heq paralele te forta midis kishes ortodokse greke dhe Islamit, sidomos atij fondamentalist pasi per mua jane pothuajse e njejta gje.

   1. tfgs1 says:

    keto ”paralele” ndodhen vetem ne sumen e piste te nje suniti shqipfoles si ti……………………..ptuuuuuuuuu vrromoarapi!

   2. .... says:

    kush je ti mo bastard qe flet keshtu per kishen orthodhokse , po feja e vertete e shqiptarit eshte feja orthodhokse mo qen bastard , ata qe jane myslimane jane konvertuar nga turqit , mo shkerdhate

 2. Ivan i madh says:

  Ti A. Gjonmarkaj ke per te mbetur gjithe jeten zvaranik e b…. lepires me edikomet qe i vendos ketyre futbollisteve te toleruar te kombetares. Sipas asaj radhes se de te semure greku i ka mare keta ti ushqeheni e ti beje reklame per syte e bukur. Po ci ke keto idiotesira qe shperndani qe flet ne kete mes ti nuk ofendoni vetem keta futbollisteve po dhe gjithe emigrantet qe jetojne e punoje ne Greqi. Sikur keta na mbajne e ushqejne falas duke ditar se sa racista jane ne lidhje me shqipetaret edhe pse ka vite qe jetojne e punojne bashke. Jo mor zotri zvaranik e pa dinjitet Gjonmarkaj as na mbajne e ushqejne po se i duhemi per interesat e tyre si futbollistike e krah pune e mendore se nuk te jep kush nje kothere falas e jo te te ushqeje e te te ngreje vlera po spati fitimin e tij dhe ke aftesite e merita vete. Keto jane vlerat e kapitalizmi o idiot qe akoma je me llogjiken e nje mesietari e zvaranik skutash. U ofendove zotri te se vuri ne loje priftinjte kur dihet qe keta i ve ne loje media dhe tv grek vete. Sheko tv greke e te qartertesohesh o mi arash se cfare thuhet e shkruhet per ta ne Greqi te degjoni pasaj barsoletat e popullit te thjeshte grek per priftinjte e tu te ndershem e me moral.

  1. Reader says:

   Mjaft t ja shikosh surratin ketyre sqeperve nga Kosova dhe Shqiperia e Mesme, turq Anadolli, turp t’i lejojme te veshin fanellat kuq e zi.

 3. Ivan i madh says:

  Ti A. Gjonmarkaj ke per te mbetur gjithe jeten zvaranik e b…. lepires me ediketimet qe i vendos ketyre futbollisteve te toleruar te kombetares. Sipas asaj radakes tende te semure greku i ka mare keta ti ushqeheni e ti beje reklame per syte e bukur. Po ci ke keto idiotesira qe shperndani qe flet ne kete mes ti nuk ofendoni vetem keta futbollisteve po dhe gjithe emigrantet qe jetojne e punoje ne Greqi. Sikur keta na mbajne e ushqejne falas duke ditar se sa racista jane ne lidhje me shqipetaret edhe pse ka vite qe jetojne e punojne bashke. Jo mor zotri zvaranik e pa dinjitet Gjonmarkaj as na mbajne e ushqejne po se i duhemi per interesat e tyre si futbollistike e krah pune e mendore se nuk te jep kush nje kothere falas e jo te te ushqeje e te te ngreje vlera po spati fitimin e tij dhe ke aftesite e merita vete. Keto jane vlerat e kapitalizmi o idiot qe akoma je me llogjiken e nje mesietari e zvaranik skutash. U ofendove zotri te se vuri ne loje priftinjte kur dihet qe keta i ve ne loje media dhe tv grek vete. Sheko tv greke e te qartertesohesh o mi arash se cfare thuhet e shkruhet per ta ne Greqi te degjoni pasaj barsoletat e popullit te thjeshte grek per priftinjte e tu te ndershem e me moral.

 4. Laik says:

  Feta e shqiptarit është shqiptaria!
  Mut Janulla! Mut islamikët! Mut mafja e Vatikanit!
  Hajvanë këta idiotët e futbollit, idiot dhe fondamentalist dhe ky jashtëqitja berishiste, i konvertuar në intelektual nga uria e provincës!

 5. Kombi says:

  Meroòooooo te lutem……..
  Ky “gjekmarkaj” nuk duhet te shfaqet as me fytyre ne publik,edhe sikur memec te shfaqet…shkakton boll “percarje kombetare”.
  Nje profesor qe as shqip nuk di.”Benefite” shkruan….KULMI!..Perfitime…ne shqip,o profesor koti.
  Vetem ne shqiperi ndodh qe “profesoret” te merren me politiken e perditshe,shih Fugen dhe shoshoqet e tyre.
  Ne te tere boten “profesoret-akademiket” merren me politikat afat-gjata dhe me emancipimin e brezit te ri…keta tanet merren me “shkrime te perditshme neper gazeta”.
  Shikoni mendimin e ketij profesori…”ata(lojtaret) fitimet i kane nga vendet kristiane”….uuuuaaaaauuu…po skuadrat qe perfitojne nga talenti i lojtarve,cfare kane parasysh kur marrin nje lojtar me fe tjeter?!?!?!?!
  O rroteeee…..skllaverizmi ka mbaruar!Lojtaret jane puntor dhe puntori paguhet…keshtu vendosi HAGA(jam i bindur se ky gjekmarku nuk e di kete).
  Por ka nje te drejte te madhe tek shkrimi dhe kete ide te vjedher e ka por nejse…kur nuk te pelqen “perendimi” mos shko dhe mos u be pjes e tij…por e verteta eshte se u pelqen kultura perndimore…panvarsisht se ne familjet e tyre jane rritur me idotesira islamike.

  Ndaj neve ne shqiperi na duhet sesben te futet ne mesimtore “mesimi i fese”…Sesben!!!! se po humbasim indetitetin tone.
  Dhe mbi te gjitha ne c’do hyrje te mesimtoreve te shkruhet”Feja e Shqiptarit…SHQIPTARIA”.

  1. Fiamuri Arberit says:

   Percarje kombetare nuk shkakton z. Gjekmarkaj qe e tregon te verteten . Percarje kombetare shkakton Mavraj, Lila, Sadiku, Hyka dhe te gjithe ata qe me shume rendesi i kushtojne fetares se sa kombetares.

 6. naim says:

  Me vjen keq qe ta them por je shume i vogel ,per ate qe shkruan.Kjo do te thote se nuk e njeh historine e SHqiperise,nuk e di se nga i vjen e keqja SHqiperise

 7. Kellira says:

  Per fat te keq keshtu eshte.
  Hipokrizia e njohur e antiperendimoreve.
  Marrin te mirat nga perendimi, cdo gje, qe nga fushat ku sterviten e deri tek mjeket qe kujdesen per shendetin e tyre dhe ne fund pershtyjne pa fund jarge jeshile mbi doren e atij qe i beri njerez. Argumenti i tyre eshte se nuk ishte perendimi qe i beri njerez por Vullneti i Allahut.
  Nuk besoj se do ta duroje gjate perendimi kete mosmirenjohje dhe do te digjet i njomi me te thatin… Ekstremi i djathte nuk fiton kot terren dita dites…

  1. greece is shit says:

   Evropa kurve na ka borxh po aq sa edhe perandoria osmane pasi evropa na shqeu copash per shkak te fese (te qifsha fene) dhe po ashtu edhe perandoria osmane. Nuk jam Musliman por do deklarohesha i tille per ta peshtytur ne fytyre evropen kurve dhe per ti treguar greqires se nuk jemi grek dhe nuk ja falim historine dhe token tone.

 8. faikonica says:

  Ne çeshtje kardinale je brilant

  1. eli says:

   Eshte mut muti,por ne kete rast ka te drejte.

   1. Nik says:

    Eli nuk shtoj e as heq asnje shkronje nga komenti yt, keta komentatoret e tjere ketu mundohen te mbulojne m… me sh…

 9. me thene te drejten says:

  ISLAMI ESHTE ANTISHQIPTARIZEM!
  Ne fakt islami eshte antishqiptarizmi me i rrezikshem! Te gjithe duhet ta dine se ne islam nuk ka atdhe dhe komb! Atdheu dhe kombi ne islam quhet pikerisht vendi dhe populli qe eshte nen islam,pra s’ka rendesi origjina e popujve! Nese dikush eshte ne islam,atdheu dhe kombi i tij eshte njesoj me atdheun dhe kombin e dikujt tjeter qe eshte po ne islam,pavaresisht se origjina dhe vend-ardhja mund te jene krejt te ndryshme! Pra nje shqiptar ne islam eshte vella me nje sllav ne islam,me nje arab ne islam,me nje afrikan ne islam,me nje kinez ne islam,me nje afgan ne islam … e keshtu me rradhe,por nuk eshte vella me nje shqiptar jashte islamit (qofte ky ateist,agnostik apo besimtar i cdo feje tjeter)!!! Islami pra ka karakter perjashtues! Eshte kjo arsyeja qe islamistet shqipfoles shkojne dhe luftojne ne Siri,apo mbrojne dhe perkrahin terroristet arabo-palestineze! Sepse islamistet konsiderojne atdhe dhe komb te tyrin vendin dhe popullin ku sundon islami,jo Shqiperine dhe shqiptaret! Te qenit islamist do te thote antishqiptar,ky eshte detyrim i fese islame! Kjo eshte e njejte edhe per gjithe anti-kombtarizmat e tjere,jo vetem per anti-shqiptarine.Islami nuk njeh komb dhe atdhe!
  Islamizmi eshte antishqiptarizmi me i neveritshem dhe me i shemtuar!
  ISLAMI ESHTE ANTIHUMANIZEM!
  Islami “fe paqesore”!? Ja pjese (ajete) nga Kurani qe deshmojne te kunderten :
  1. “Luftoni ata derisa të zhduket propagandimi i idhujtarëve (politeistëve) dhe derisa të aplikohet vetëm feja për All-llahun…” [2:193 ]

  Komenti:
  Ky është urdhër i Muhametit i vitit 624, kur sapo ka filluar sulmet kundër arabëve të besimit politeist (idhujtarëve), Pra, Muhameti urdhëron bandat e tij të sapoformuara për t’i luftuar bashkëvendasit e tyre “deri sa të aplikohet vetëm feja e All’llahut” – Islami.

  2.“Dënimi i atyre që kundërshtojnë All-llahun dhe të dërguarin e Tij dhe bëjnë shkatërrime në tokë, nuk është tjetër vetëm se të mbyten, të gozhdohen, ose t’u priten duart dhe këmbët e tyre të anëve të kundërta, ose të dëbohen nga vendi. Ky është poshtërim i tyre në këtë Bote. Në botën tjetër ata do të kenë dënim të madh.” [5:33]

  Komenti:
  Përcaktim konkret, tepër kriminal, i Muhametit, se si duhet të dënohen ata që e kundërshtojnë ate, i cili në këtë rast është maskuar si “i dërguar i All’llahut”..

  3.“Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, derisa ta pagojne taksen (xhizjen) në dorë, e duke qenë të mposhtur.” [9:29]
  Komenti:
  Urdhër tepër konkret i Muhametit. Në këtë urdhëresë u është lënë një alternativë jo-myslimanëve të mbijetojnë duke pranuar që të japin haraç bandave kriminale, të komanduara nga Muhameti.

  4.“O ju që besuat! Luftoni jobesimtarët që i keni afër jush, e le ta ndiejnë prej jush grushtin e fortë kundër tyre…” [9:123]
  Komenti:
  Muhameti thërret / urdhëron besimtarët e tij (myslimanët) që t’i luftojnë fqinjët e tyre.

  1. Eric.Fawkes says:

   Sa per kete edhe bibla nuk ka me pak lexoje me vemendje.
   Problemi eshte qe ti nuk thua qe feja eshte e gabuar thua qe islami eshte
   pse Krishterimi nuk eshte??
   Eksodi 32:27 – Duke pare Vicin e Arte zoti i dha urdher bijeve te Levit: Secili nga ju te nxjerre shpatat marshoni drejt kampit dhe secili le te vrase vellain. le te vrase shokun, le te vrase fqinjin.Ate dite 3000 njerez vdiqen dhe Zoti u kenaq.
   mjafton fakti qe ne te dy fete ideja eshte e njejte qe nese gabon dhe kthehesh tek zoti ky te fal per ta kuptuar moralin e tyre
   pra une qe kam pire raki kam shkuar me gruan e tjetrit dhe kam thene genjeshtra nese nuk kthehem te zoti shkoj ne ferr ndersa
   dikush qe ka cuar femra per prostitucion ka droguar dhe perdhunuar femije ka vrare njerez nese kthehet te zoti shkon ne parajse
   WTF

 10. Myslim says:

  E para here qe e lexoj dhe e miratoj kete Gjekmarkajn. Bravo.

 11. Guri says:

  Kaq vone i njohe, Agron? Nje profesori si ti nuk do ti duheshin 27 vjet per te kuptuar hipokrizine e “shqiptareve”, apo naivitetin e perendimoreve. Te tille “shqiptar” nga Vicidoli mbron ti Agron ne prononcimet politike. U ndricove tashme,profe naiv?

 12. besniku says:

  Shkrim shume i sakte dhe me perfundime te rendesishme!
  Nuk e di nese eshte shkruar here tjeter per keta imame, apo hoxhallare “shqiptare”, por di qe keta jane nga ata bytheperpjetet, ata qe ngrene bythet perpjete pese here ne dite, per t’u falur.

  Me nje ekp kombetar te imamizuar, te islamizuar, as qe behet fjale per fitore, dhe as per harmoni ekipore, aty mund te jete harmoni fetare nese te gjithe lojtaret do te ishin mysliman, hoxhallare dhe madje te llojit te tejskajshem. Fondamentalizmi i tyre mbulohet dhe maskohet me faktin qe jane lojtare qe luajne ne Evrope, por po t’u kerkosh te behen kamikaze, e bejne me shume deshire.

  Si thuhet ne shjkrim: Perfitojne bemeficet e Gjermanise, por nuk pranon t’i jape doren kardinalit. Ja te tille jane keta burra, qe per mua nuk kane asnje ndryshim nga ata te Frances, Belgjikes, apo se fundi rasti ne Londer, Angli. I hane buken vendit ku lindin, ku edukohen, ku mesohen, dhe ne fund u vrasin njerezit me dinamit apo me thike apo me automjete. Te tille jane edhe “hoxhallaret” e ekipit te kombetares shqiptare.
  Turp i madh!

 13. Vesi says:

  Shume e ke zgjat mor Gjekmarkaj. Ata jane cuna te rinj dhe me talent ne perdorimin e topit. Klubet prandaj I kane blere, qe te luajne dhe ata luajne. Nuk eshte etike nje video e tille, po ne perendim nuk te denon kush per mendime apo opinione. Atje denohesh po ti kundervihesh ligjit, Jo opinionit. Prandaj them se e ke tepru, duke permend emra e fakte qe per etike mund te mos behej. Ceshtje kulture dhe ky shkrimi jot. Nuk godet dot me pambuk, po vecse me shpulle.

 14. Bashiqi says:

  Hera e pare qe jam shume dakort me ty gjekmarkaj. I ke rene pikes. Ke shkruar shume drejt. Per mendime tjera kur flet per politiken e qelb fare.

 15. Sadiku says:

  trap…nuk i kane marre per humanizem ose per ti mbajt me buke ne Gjermani e Greqi po se luajne bukur e kane talent…tipik kompleks inferoriteti shqiptar…emocionet, sedra e injoranca ta erresojne logjiken…gjithsesi hoxha kerkoi ndjese ne menyre te qyteteruar per nje “video familjare” qe dyshimthi perfundoi ne duart e medias…ju qe i fryni zjarrit te urrejtjes fetare jeni 100 here me injorante…

 16. besniku says:

  Qe ky Gjekmarkaj eshte nje saliist, nuk ka as dyshimin dhe medyshjen me te vogel. Eshte edhe i paditur edhe menjdjemadh, por ketu, me kete shkrim ka plotesisht te drejte. Madje, komenti i Me thane te drejten, e perforcon nje gje te tille, dhe mesa kuptoj une, eshte komenti me i plote i bere per nje teme te tille.
  Thuhet se ne Shqiperi ka “harmoni fetare”, se jemi shembull persa i perket marredhenieve nderfetare, dhe kjo deri diku eshte e vertete!
  Po shkoni dhe rrini pak minuta perpara xhamise Dine Hoxha, aty tek Rruga e Kavajes per te pare islamistet qe e vizitojne ate xhami: Nuk kane asnje dallim nga islamistet e ISIS, me ca mjekra qe te ngjallin neveri, njerez te palare, njerez pa kulture, te paarsimuar, per te cilat me vjen shume keq! Dhe a nuk doli se shume imame dhe besimtare shqiptare shkuan ne Siri (bashke me grate dhe femijet e tyre) per te luftuar “Te pabeset”, infedelet? Po nga dolen keta besimtare islamiste? Ja, nga kjo xhami dhe nga xhami te tjera si kjo!

 17. Shkoni te luani me ekopin e Kandaharit qe te faleni nga 15 here ne dite ne xhami o plehra.

 18. Emiljano says:

  Plotesisht te drejte per islamiket e kombetares,qe u esht bere lavazh truri.ata skane asnji lidhje me shqiptarizmin dhe do ishte mire mos ta vishnin me fanellen kombetare.islam=urtejtje per jeten dhe sklaverim i njeriut.Ivani madh=rotk.r i madh

 19. Dani says:

  Ju qe kundershtoni Gjek Markaj e keni gabim.
  Ne kete shkrim ka plotesisht te drejte.
  Ata hane buken e Europes dhe dhe nsjn davane e islamuzmit radikal.
  turp.

 20. suliot says:

  shqiptaret ne greqi e nderojne vete emrin dh efene, dhe nuk mendoj se eshte greku shkaktar,por ata shkojne nga fryn era,Ndryshe si shpjegohet qe ne greqi ka shume emigrande nga vende islamike por ata nuk nderojne emrin, as fene, vetem emigrantet shqiptare nderojne emrin dhe fene kudoqe ndodhen, jo vtem ne greqi por dhe ne itali gjithashtu , vene emra italiane dhe behen katolike,

 21. skrapari says:

  Eshte e tepert te shtosh te tjera fjale pas atyre qe ka renditur Agroni. Duhet te themi se keta djem lindur ne periferira, me arsim te cunguar, me edukate prindesh injorante, te molepsur nga parate, s mund te bejne ndryshe.Ata nuk e njohin historine e vendit te tyre dhe ky eshte nje turp. Mos te dalin me ne publik.Me kete lloj propagande tregojne mosmirenjohjen ndaj perendimit dhe kjo nuk eshte cilesi e njeriut.

 22. tango says:

  Gjekmarkajt dhe klanit katolik agresiv ju ka djeg shume kur pergojohet nje prift, kurse kur hane mut gjithe diten kunder islamit,ju duket normale ketyre funderrinave vatikaneze.

 23. Sharmuta portiere says:

  Sa shume na paska nderzy Turku mor aman?!

 24. Moni says:

  Ne Shqiperi nuk ka harmoni fetare. Ne Shqiperi thjesht, nuk besojne fare ne fe. Nuk e rruajne per fe. Kjo ishte e mira e madhe e vetme , qe na la xhaxhi.
  Keta Kosovaret nuk duhen lejuar te luajne ne kombetare nese nuk rruajne mjekren. Te zgjedhin o mjekren, o kombetaren.

 25. Lani says:

  Kesaj here e ke qare.

 26. mensur says:

  Bobobo,filloi prap prap ky kryqi i poshter te leh si qen rrugesh (nga ata te qelbtit) se ju ofendun priftat.

 27. ilir says:

  Te lumte Agron !
  Te lumte 10 here !

 28. Ky berishisti i ka thene bukur gjerat per keta fundamentalistat qe kthejne sumen perpjete kudo qe ndodhen.
  Keta do benin mire te iknin andej nga e kane origjinen te paret e tyre dhe te faleshin neper shkretetira.
  Vetem nje gje duhet te kuptoj ky berishisti se ashtu sic eshte fanatik ky pas nje serbo fili komunisto arab ashtu jane fanatik edhe keta sumperpjetet ndaj muhametit.
  Ashtu sic eshte gati te bej krime ky berishisti ne emer te salehut, ashtu jane edhe keta sumperpjetet qe te bejne krime per allahun duke thirrur allahu akbar.

 29. klaudio says:

  o skrapari ti shiko te edukosh familjen tende leri djemte e kombetares se jan krenarie atdheut ne qofte se ata ben nje shaka nuk do te thot qe ti varim se une nuk e dije qe shqiptaret te jene kaq besimtar te medhenj sa i ka prekur kaq shum kjo gje i kemi pare dhe ketu ku jetojme shkerdhatat si vaftisen per nje kryq apo per nje pal kapuc paskenidal te tere ne mbrojtje te afediknjeve lapanjoza

  1. skrapari says:

   O klaudioooooooo, ata jane injorante.As shqip s dine te flasin.Shimi me kujdes .

  2. skrapari says:

   O klaudioooooooo, ata jane injorante.As shqip s dine te flasin.Shimi me kujdes .

 30. ariff says:

  Direkt QE TE DY non grata ne token GJERGJ KASTRIOTIT , hipini ne nje aeroplan dhe hidhini pa parashute ne Kabul . Besoj se do ju pelqeje edhe atyre pasi kane ne gjak kamikazllekun .

 31. enter"" says:

  NUk I duam kosovaret ne ekipin e SHqiperise
  Pike!!!
  Nuk mund te felliqet SHqiperia me ekstremiste palaço

 32. Al says:

  O ju syleshe!! Deri dje ishim te gjithe te lumtur e ne harmoni me njeri tjetrin te pakten per nga ana fetare se nuk e rruante njeri se i cfare besimi ishte tjetri. Madje e respektonim besimin e njeri tjetrit.

  Ndarja ne te gjithe boten ka ardhur si pasoje e ketyre shemtirave si gjekmarkaj qe vjellin vrer. Hapini syte o njerez se po ju manipulojne ne diten me diell!!! Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria edhe i duhet thene JO djajve si puna e imameve, janulleve dhe vemjeve menderisht uloke qe kerkojne te percajne Shqiptaret!
  Sa histori kemi degjuar me prifterinj qe kapen me breke neper kembe e hoxhallare qe bejne veprime idiote po nuk jemi percare me njeri tjetrin prej ketyre historive.

  Mos urreni njeri tjetrin por urreni dhe bjeruni ne koke ata qe perhapin urrejtje! Si janulla si imamet radikale e si ky idioti antishqiptar qe vjell helm.

 33. pro says:

  ..ata do te ngelen emra te medhenj ne historine e futbollit brenda dhe jashte vendit..

 34. WEB1 says:

  Nuk me duket se agroni po sulmon fene e tyre ,se fundi i fundit secili eshte i lire te zgjedhe ate qe do ,por nje goditje, dhe nje grusht ne stomak hipokrizise se tyre ,qe fale talentit te tyre ne perendim po perfitojne pasuri ,fame ,dhe nje stil jete qe pse jo, mund te themi qe e enderrojne gati te gjithe te rinjte shqiptare .JKu dihet shume mire qe ne vendet e tjera ,apo aty ku gjendja e tyre shpirterore perputhet, nuk do ishin askushi ,,,Mesazhi qe u percjellin te rinjve apo tifozave qe i ndjekin nuk eshte shume edukues ,por me i djallezuar se ata eshte imami kalaja qe perdor famen e tyre per konvertime ,apo frekuentues sa me te shumte neper xhamia

 35. albanese arnauti says:

  Or shoke dhe zoterinj komentues dhe anal iste mos e rruani shume hajdarmalluten per prifterinjte dhe hoxhallaret qe nuk jane nga Shqiperia jone. Ngadale ngadale tek ne po rikthehen dasite mes besimtareve fanatike te cdo feje qe u zhduken ne kohen e xhaxhit.Hajt na e rrofshi.

 36. kur “shqiptaret” pasi mbushen barkun me buke ne greqi, pa pritur u bene anti greke, u pyeten : po ne greqi gjetet parajsen, u zuri dhembi buke . qysh filluat t’a shani greqine ? mirpro pergjigja kishte ardhe . ishte pergjigje e gatshme nga sistemi komunist, ndaj sistemit kapitalist . po pse; pa pune, na dhane buke ata ? kishin interesin e vete pa na dhane pune,dmth, buke .

 37. kur “shqiptaret” pasi mbushen barkun me buke ne greqi, pa pritur u bene anti greke, u pyeten : po ne greqi gjetet parajsen, u zuri dhembi buke . qysh filluat t’a shani greqine ? mirpro pergjigja kishte ardhe . ishte pergjigje e gatshme nga sistemi komunist, ndaj sistemit kapitalist . po pse; pa pune, na dhane buke ata ? kishin interesin e vete pa na dhane pune,dmth, buke . keshtu qe, un s’gjej argument per t’i penalizuar keta bukeshkal; ju gjeni dot? jemi ne pritje …

 38. pro says:

  ..imazhi.. eshte nje interpretim ,qe bene {natyrisht gabim?},por ata jane futbolliste dhe anatema qe ju behet eshte , sikur ata shpiken boten.Lerini mllefet ..bota nuk eshte e persosur dhe njerezit jane gabimqare..ç’do realitet perputhet..psh;-çfare nxorri analisti me pretencen e vet??..na shkoi jeta rreshtore,..bota i paguan futbollistet, se si e perdorin topin,nuk i paguan si fetare,apo si drejtues te saj{botes}..ka nje rendesi te parendesishme problemi..dhe te mendosh se si politika ,apo analiste koti tallen me turmen {te te gjitha feve}nga mengjezi ne darke..!!!

 39. gregori.uk says:

  E pergezoj Gjekmarkaj per artikullin se shpreh mendimin e 99% te shqiptareve. Ceshtjet e fese jane shume delikate edhe kur shpalosen nga njerez te thjeshte jo me nga njerez publike dhe aq me keq akoma nga njerez qe jetojne punojne dhe paguhen ne shtete me te cilat aspirojme qe se shpejti te jemi nje familje. Per te gjithe komentuesit e mesiperm qe nuk jane dakort me Gjekmarkajn, doja ti pyesja se si do te ndiheshin sikur lojtaret e kombetares gjermane, italiane greke etj para prifterinjve te tyre te talleshin me hoxhallaret shqiptare ose kosovare. Sa per ata qe thone se I paguajne per talentin eshte e vertete se jane te talentuar por kemi pasur talente edhe me te medha si Perlat Musta, qe renditej nje nder 5 portjeret me te mire te botes, por askush nuk I dha as edhe nje rroge me teper se rroga e oficerit qe merte. Me talentin qe kane mund te luanin shume mire edhe te partizani edhe te tirona por u pelqejne emri dhe parate qe u japin perendimoret dhe me e pakta qe mund te bejne eshte mirenjohja. Dikur thoshim ne shqiperi, se vesi me I keq I njeriut eshte mosmirenjohja.

 40. Neku says:

  Shkrimi i Z. Markaj teper i sakte dhe real. Duhet te mbledjin mendjen te gjithe , keto nuk jane sjellje normale te nje shoqerie qe pretendon ndryshe dhe ben ndryshe. Boll, se na turperuat. Kini 550 vjet me temena ndaj Turqise. Largojuni, ikni qe ketu shkoni ne Turqi, Arabi, Jemen , po jo ketu . Po na demtoni ne dhe veten e kuptoni?

 41. Behar H. Arifi says:

  Futbollistet jane relativisht te rinj ne moshe per t’i peshuar drejt veprimet e tyre! E marrin si gjysme shakaje. Kur kesaj I shtohet edhe prinderimi I dobet, dhe te shkolluar (shumica) ne shkollat jo shqipe (jashte atdheut), aty edhe e ka zanafillen ai gjykim jo serioz I situatave si kjo ketu, te cilat situata gatuhen ne kuzhinat serbe, e realizohen nga agjentë shqipfoles te Serbise, hoxhallaret! Ju kujtohet rasti kur Shefqet “I famshmi” Krasniqi, “kryehoxhe” ne Prishtine, e merr rrugen deri ne fshatin Zheger (komuna Gjilan), vendlindja e Kryeheronjeve te Kombit Idriz Seferi, dhe Agim Ramadani-Katana, por edhe e Xherdan Shaqirit futbollistit te njohur e kombtares Zvicerane. Shefqet “hoxhe” Krasniqi, kishte udhetuar enkas per t’u fotografuar me Xherdan Shaqirin. Pastaj “hoxha” e shperndau ate fotografi ne rrjetet sociale. Me kot Xherdan Shaqiri e demantoi se kishte diqka me shume se nje foto! “Hoxha” e kishte bere punen e tij!
  Kujdes djema, sherbimet e huaja permes shqipfolesve nen petkun e “hoxheve” por edhe te “prifterinjeve” po na godasin ne piken kryesore, Bashkimin Kombetar!

 42. Shpata says:

  Sa te ndyre jane keta turq te pabese shqipfoles,,hiqen si patriote te zjarte gjasme digjen per Shiptarine,dhe luftojne Kristianimin si ate orthodhoks dhe ate katolike,mesojeni kristianet kane fene e Gjergj Kastriotit,dhe ata do ngelen shiptare te paster, disa qe hiqen si pa fe me teorine ,feja e shqiptareve eshte shqiptaria,jane me te reikshem mbulojne shume gjera antishqiptare,Shqiptari po nuk vajti ne renjet e te parit keshtu do ngelet gjithmone i percare dhe i perbuzur nga perendimi.keta lojtare sahanlepires,kane gezuar te drejtat me shume nga te gjithe emigrantet e tjere,u zuri syte e mira dhe nxoren fytyren e vertet te jenicereve,dhe turqit shqipfoles jane ata qe mbrojne keta dhe hidhen kondra shtetit fqinj,pjesa dermuese e popullit shqiptar ka ngrene buke ne Greqi,duhe te jemi mirenjohes dhe jo bukshkalur duke mos haruar bemat qe kane bere shqiptaret ne kete vend,racizmin vet e krijuam,kujt nuk i pelqen te kepusi qafen nga trojet shqiptare te mari me vehte gjithe pellimat e hoxhallareve se boll ju ka duruar dhe mbajtur keto troje.Edhe 500 vjet te vine ju nuk ndryshoni,do mbeteni gjithe kohes,injorantet me brekushe,pa kulture,ngateroheni brenda fisit tuajjeni shume poshte Kristianimit dhe mos guxoni te thoni percarje

Lini një Përgjigje te greece is shit Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *