Lirindja kapitulloi!

Nga Bledi Mane

Jane tre modele te bashkeqeverisjes me Ilir Meten.

I pari me Fatos Nanon, kur Meta i iku jo vetem nga qeveria por edhe partia.

Nano e shtyu me paterica deri ne korrik te 2005 dhe dha shpirt, humbi ne zgjedhjet kombetare.

I dyti me Sali Berishen, kur Meta iu veteofroua ne qeverisje, bashkejetuan te qete deri ne prillin e 2013 dhe pasi lësëisti ia la ne dere kopilin, Berisha me paterica e shtyu deri ne qershor te atij viti dhe humbi thelle zgjedhjet kombetare.

I treti me Edi Ramen,kur Meta sforcerisht pranoi paktin politik dhe si asnjehere me pare nje qeverisje me dy koka, kurre nuk u tregua as e dashuruar dhe as besnike.

Rama me Meten kane 45 muaj qe flene bashke, por Iliri e tradheton duke i ikur naten nga krevati dhe rri ne dritare duke ia shkelur syrin komshiut perballe.

Rama e fton ne krevat se do ftohet duke ndenjur ne dritare por Meta si ato grate kapricoze nuk do t’ia dije dhe xhelozohet keq kur gjen here pas here ne krevatin bashkeshortor edhe Shpetim Idrizin.

Edi Rama tipik si meshkujt e pergjithshem te ketij vendi ia ben te qarte qe Idrizin e do thjesht per seks ndersa Meten si bashkeshort ndaj Meta ia ngre nervat duke i ikur edhe nga shtepia, por behet pishman dhe rikthehet.

Kjo marredhenie e grisur dhe e grisur tashme nuk vlen me dhe nese Rama ndjehet Zot shtepie dhe familjeje duhet te marre guximin e nje bashkeshorti qe nuk toleron me flirtet kapricoze te bashkejetuesit.

Eshte koha te dale nga spitali, te hedhe tutje patericen, ta ule kemben e djathte ne toke e te filloje te eci si pacient kurajoz. Le ta prishe koalicionin prej silikoni, te kerkoje votebesim ne parlament e nese i ka votat le te qeverise deri ne qershor.

Ne te kundert nese deshton, le te shkoje ne zgjedhje parlamentare te parakohshme e te testoje veten dhe partine.

Bashkeqeverisja shkoi per mut, vettingun deri tani e ka zene barku, opozita ende nuk noton dot e vetme duke kerkuar kamardare shpetimi, nderkombetaret u lodhen, Rusia po pret pas deres se Ballkanit, elektorati ua piu lengun dallavereve politike me fillim dhe fund te mesuar permendesh, socialistet te punojne e te mbledhin bythen dhe mendjen, koalicion me Meten nuk ka më se askush nuk duron edhe 4 vjet te tjera tradhetite bashkeshortore.

Ilir Meta le te rrije ne dritare gjithe naten duke ia shkelur syrin Lul Bashes por kurre nuk do kete as kurajon dhe as suksesin e fitores me te djathten.

Edi Rama te çohet nga krevati e te mos degjoje thashethemet, komshive e te zbrese poshte ne lagje te punoje, te pastroje, te rregulloje edhe i vetem ambientin.

Le ta lere Meten ne ate shtepi ku bashkejetuan 4 vjet se bashku e te gjeje nje banese tjeter ku te filloje jete te re.

Fundja Rama ia ka marre doren duke bashkejetuar ne realitet me shume gra: Matilda, Dalina, Rudina, Linda

Edhe Meta ia ka marre dore duke bashkejetuar me shume burra: Nano, Berisha, Basha, Rama…

Me gra pjell femije, me burra vetem belaja te pjell! 🙂

REMOTE_ADDR:[]

50 komente në “Lirindja kapitulloi!”

 1. Ilir kokmadhi nga Skrakari says:

  E paske shkrir talentin. Jam shume dakord.Thua ta bej Edi realitet ?

  1. Lugati says:

   si ka msu ripjellja lugatit KM mahet me blendi manen…PD me cim peken qija motren ksaj pune..akoma se keni mor vesh qe tallin karin me ne????????

   1. Raimond vlonjati says:

    Ky qe ka bere ket artikull as qe e ka haberin se cfare behet ! Hahahaha

    Meta esht tamam politikan i inteligjent dhe daljet nga koalucioni i ben me shum finese
    Esht i madh fare

    . Ndersa PS-ja , po i iku Meta nga koalicioni merr fund , dhe sa ta kuptoje ky lopcari i Permetit , PS-ka vajtur direkt ne opozite

 2. tfgs1 says:

  Meta,misherimi total i prototipit te pabese sunit……………..plehre arabe!

  1. boom says:

   Ose ndryshe tipik bythqire grek.

   1. ti je muslimon,mos luaj ''evropianin'',vendi yt eshte ne keli..........allah uakbar! says:

    OXI arapi mou,grekeve tiu rruash topet se jane popull trim e jo pisogledsa si turqit ne Turkye e turkoshaket ne Shqiperi qe vec tasit me fasule e nje kafe te zeze turke nuk kane asnje pretendim tjeter per jeten………..popull zulu!

   2. Spathiati says:

    O “boom” , ju turkoarabet sunite e keni ne gjak pushti-zmin!

  2. Grigor says:

   Ha ha ha
   Kerkon te behet dhe vezir, se per Sulltan vetem Sulltan Pekmez mund të behet. Ç’e pyet? Turqi hesapi. Meta ka pare Ertugrul dhe i duket vetja i pari i kombit. Fytyra me e ndyre e politikës. Me i ndyre nga Saliu.

   1. tfgs1 says:

    turk i ndyre e kaluar turkun………..
    Me kujtohet[nje kronike e tv greke ANT-1 realizuar pas zgjedhjeve lokale ne Shqiperi] pas marrjes se votimeve per bashkine eTiranes [normalisht me dhune nga PD] dhe Basha kryebashkiak,turku Metin iu drejtua Berishes per urim pikerisht me fjalet: Me ndihmen e Allahut arritet te fitoni nje beteje te forte!
    Berisha[i kapardisur e duke u zgerdhire vesh me vesh]: Padyshim ishte ndihma e Allahit qy ne fitum ket betej……….
    Aty mu mbush mendja se plehrat muslimone ne Shqiperi jane e keqja shekullore e atij vendi dhe se kurre nuk do te behen shtet!

    1. qipro says:

     aq shume ta ka shkerdhy trunin janulla..sa qe ti i beson me te vertete ato qe shkrun…jasu janullaqis
     .mos u merzit se dote vin dit te mira dhe perty..nuk do te shohesh me endrra me turq e allvanos kokrra karit

  3. XXL says:

   Tqfef, po cfare lidhje ka Ilir floriri me sunitet, apo vetem helm dhe percarje fetare je ne gjendje te leshosh.

   1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

    po si more edepsez nuk paska lidhje turkoshaku Meta i biri i Hasonit dhe hallo Hanomes nga Tirgistani i larget me sunitet apo shiitet te ashtuquajturit muslimon brothers…….!!!???
    Selcuku Metim nuk ka asnje ndryshim nga Sulltan Murati,i cili i ftoi prijesat shqiptare per darke per ”festim” dhe pas shpine i vrau te gjithe madje edhe femijet e grate e tyre……….

 3. zef says:

  Thoni cfar te doni,,, por e verteta eshte qe ILIR FLORIRI
  e DEGJENEROI FARE EDI RAMEN, kjo eshte fatura qe duhet te
  paguaj rilindja qe ben kualicion me haduterit.

  1. like says:

   Ilir Meta mbase esht edhe hajdut edhe i korruptuar, por i vetmi qe ka pasur bolet te na heqe qafe Berishen. e kur te talón te hash mut zgjidh ate me te voglin.

   1. dridhe like se na fike says:

    Largpamesine ma paske deri te hunda jote… Si e paska hequr qafe Meta Berishen? Pse, ne vitin 2005, kush beri koalicion legenash me PD, une? Berisha u desh qeruar qe atehere e te mos risillej ne pushtet kurre me pas asaj qe i beri Shqiperise, po ky bolemadhi yt, mori votat e te majteve dhe shkoi ja beri peshqesh Sales. Keta jane plehrat e historise shqiptare!!

 4. ilir says:

  Kopil i madh je ti z. Trafikant.

 5. Iliri i Metajve says:

  Shkrim ekselent!

 6. krysho ludovik says:

  meson njeriu gjera te keqia ne burg
  edhe i ngaterron te gjithe me veten pastaj

 7. Lakja says:

  Hahaha i Math!

 8. KEY says:

  META ESHTE CELES KOPIL
  QE E KA NE DORE
  DONALDLUJA I RRADHES

 9. Lip says:

  Ik i legen se dhe shembujt me kur a i merr.Ske faj ta heq dera.Likja eshte me burre se Rama yt kopi li i Zogut.Ka koherence dhe pragmatik per idete e tija.Edushi yt eshte mosmirenjohes me miqte Aq me teper qe edhe Kristaqin e Ka akuzuar per sex me ish gruan e tij.Rilindja ska qene ndonjehere rilindje por rivjedhje dhe rimbjellje hashashi.

  1. Krapi says:

   o lip , prit edhe nje cike se kur te biesh pil , do marresh malet e do mbushesh breket.

 10. vjola says:

  Te lumte Bledi .

 11. kastriot says:

  po me grate cfare ke mor ……………cfare borxhi te kane qe ti per nje artikull koti i ekspozon.Te ishe diku tjeter do te tregonin dhe emrin e babait tend

 12. . says:

  Nese zgjewdhjet behen SOT … Meta me parti mbushur “kalamanj” servila “karrikesh”,
  LSI nuk mer dot asnje VOTE …. “ZERO” Vote !

 13. aqif tahipi says:

  Ke thene mbi 95 % te te vertetes duke perdorur sarkazmen dhe humorin.

  1. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

   valle eshte e vertete??

 14. Atlantic says:

  Bravo nuk mund te shtojme asgje tjeter e keqja shqiptare ka 2emra Ilir Berisha. Rama mund tja dale edhe I vetem. Fuck Ilir and fuck Berisha

 15. Rama-pimp says:

  Rilindja ishte genjeshter qe ne emer.
  Rama nje pimp qe nxjerr ne pune goca si ty.
  Ik, meso si te shkruajne esse nxenesit e shkolles o Bled…cutja nje line te bardhe pas mesimit dhe zihu me Ramen per cekun e radhes.

 16. Tanush says:

  Koka e ngjales qe Edi henfri kater vjet me pare doli….ky eshte fundi i kesaj aleance te turpshme.

 17. Mondi, London says:

  O Bledo, je modh fare eshte nje nder shkrimet e tua me te mire so far?

 18. Treviso says:

  Shpresojme qe keto sarkazmat e Bledit do zene vend. Ndoshta Edi Rama merr vendime kur idene ja thua me sarkazma.

 19. Shqiptar i Ndershëm says:

  27 VJET “DEMOKRACI” NË THONJËZA NË SHQIPËRI:
  – Lufte Bandash Politike per te gllaberuar Shqiperine;
  – Rivalitet Bandash Politike per Pushtet me çdo Menyre;
  – Puthje Bandash Politike per te mos denuar Njeri – Tjetrin;
  – Shfrytezim deri ne palce i eger i Shqiperise dhe Popullit Shqiptar;
  – Debate me batuta te kota rrufjanesh (Sharlatanizem i paturpshem politik).

 20. j says:

  Meta është politikant ,dhe dihet që politika është kurvë.
  Të ndryshohet sistemi elektoral duke i thënë atij që ka shumicën relative një shtesë
  automatike të vëndeve në parlament që të sigurojë një qeveri të qëndrueshme.
  Pas 4 vitesh nëse nuk ka punuar kënaqshëm,populli voton një forcë tjetër politike.
  Nuk mund të bëjë shantaxh një forcë që ka 15 deputetë një force me 60 deputetë.
  Shqipëria hesapi,gjellë qensh.

 21. drini says:

  BLEDO je famoz , krahasimi me i bukur qe ke ber gjat gjith karrieres tende respekte , EC ATY ED RAMA po na ben kta kurvat e LSIse dhe PDse pordh ta harrojn se do bejn shtet , shteti ose do behet siç duhet , ose kriminelet dhe hajdutet e LSIse dhe PDse nuk do ta ken shancin te drejtojn ket ven , dhe amerika dhe europa qe ben sehir me kta kriminelet dhe hajdutet qe duan me zor shtetin se nuk duan vetin , ta bejn men mir llogarin esht koha te flasin , ose mos han mut kot me von .

 22. Lennard says:

  Mire e ke qendisur.Po Meta ka kohe qe rri ne dritaren nga ana e Cadres.Po themi se do ta haje.Jam me analizat e bera nga Spartak Ngjela .Ne kete mes eshte SHBA dhe BE Bashke dhe nuk kane nga luajne as Like Floriri ,as Sali Serb-Qeni dhe as Lul-Hajdut.

 23. Peco says:

  Pse nuk i botoni tek antena keto idiotesi politike te ketij “interesanti”, por i botoni tek blogu?

 24. PidhiISateme says:

  Une e dija se ne bythe qihej Edvini, jo Meta.

 25. tomsojeri says:

  Ke te drejt Bledo ! Sbohet shtet me kurva politike dhe shqiptaret po kan ngel pak tru ne kok te tyre, i japin shkelmin ksaj kurve si atij kriminelit dhe gjejn rehatin nji her e mir ! Ka ardh koha Edo mos e ndash ma krevatin e nese shqiptaret nuk kan fuqin te gjejn rugen e sakt mbas 30 vjetesh, e po nuk deshen, ne pidh te semes vafshin ! Le te mbeten perjetesisht lagje gabelesh te Evropes e te punojn per kurva e kriminel, se zaten nga nje sistem feudal bujkrobesh, kaluam ne sistem komunist totalitar e kthimi mbrapa ska pse cudit ! Nese 50 vjet nuk mesuan dhe 30 vjet qe pesuan, nuk ju ka ardh mendja ,ske cfar tju regullosh o Edo ktij karvani qe hecen me symbyllur dhe e terheq zvarr nje grup banditesh ! Leri e mos u perlyj per pushtet, se do mbetesh ne histori nje klloun i pazoti te justifikoj besimin e shqiptareve dhe Iliri simboli i pabesis, qe kurva do ish nder i madh per te ! Ka ardhur koha qe shqiptaret te tregojn cilet jan , cfar meritojn e le te jen vet pergjegjes per cka i pret !
  Sa per sqarim dua tju them shum komentusve se nuk me rruhet fare per Edi Ramen por le te me gjejn nje burr me te mir, qe te jet ne krye te shtetit shqiptar ,ku sic tregoi koha nje tuf halabakesh , hajdutesh e kriminelesh tip cadre , po cirren ti shpetojn ndeshkimit ,po tallen e fshihen mbas gishtit , te marin pushtetin qe tju nxjerrin fundin e asaj cka mbetur ne kte vend ! Edi nuk dua pra te them se esht i persosur por esht e keqja me e vogel e ktij tabori politikanesh qe kan pushtuar Shqiperin dhe mos harojm ,qe nuk e kemi provuar me pushtet te plot

 26. Samiu says:

  Kjo po ju them eshte ngjarje e vertete dhe ka ndodhur ne nje nga bashkite e jugut te vendit kur PD mori pushtetin me vjedhje ne 2005 e ndihmuar nga braktisja e Fatos Nanos. Ne nje nga zyrat e privatizimit u emerua pergjegjes nje njeri qe vinte nga nje komune e thelle dhe nuk kishte fare haber nga punet e administrates apo nga zbatimi i ligjit. Ishte emeruar aty vetem se kishte rrotulluar pallton me vershellima histerike ne mitingjet e te marrit Berisha kishte rrembyer kutine e votimit e kishte cuar ne shtepi dhe se ishte injorant nga zbatimi i ligjshmerise.
  Pergjegjesja e personelit te institucionit i jep celsat e zyres se privatizimit dhe hyn ti prezantoje iventarin e zyres shefit te sapo emeruar. I hutuar sikur po hynte ne ndonje kishe katedrale shefi i ri veshtronte perreth, preku me dore tavolinen e llustruar dhe kollukun komod dhe psheretiu me kenaqesi: – Mue, mue, mueeeeeee,……. hehhheeeee paska kondita ketu! Ta shikonte Cecoi do ti fanepseshin syte mue, mue, mueeeeeeeee y, y, y ,y , yyyyyyyy ua, ua, ua.
  -Ketu ke nje minibar te vogel per te mbajtur ndonje pije te ftohte- vijoj pergjegjesja. Kur pret ndonje ne zyre i afron shpejt dicka te ftohte.
  -Mue mue mueeeeeee shiko se cben Sali berisha mueeeeeeeeeeeeeee.
  Po kjo qemaneja ketu si televizor cfare eshte?- Pyeti i habitur shefi i ri.
  – Eshte kompjuter – ja kthen pergjegjesja.
  – Komjuter? Tryyyyyyy try try, mueeeeeeeee mue, mue – ja kthen shefi. Po cfare ben kjo?
  – Po ja shkruan ndonje shkrese dhe e ruan ne memorje ose trurin e kompjuterit, me te degjuar e kam edhe une.
  – Mos me ben ndonje shejtanllek kjo qemaneja se paska dhe sy magjik mueeeeee. Me mire ta heq nga zyra thote shefi.
  – Me mire mbaje i thote pergjegjesja qe kur te vine ata te televizionit te filmojne perpara kompjuterit si njeri i ditur.
  – A pa,pa,pa,pa ferkonte duart shefi i ri vertet thua. Do me shikoje Cecoi dhe ata ne fshat do cqyejne syte nga cudia.
  Per te vjedhur gjithe shqiperine PD.se dhe LSIse i duhen dhiare si ky shefi i ri. Po shqiptaret a do ti votojne ndertuesit e kioskave te shurrosurra dhe qoftexhinje te rrugeve te pluhurosura?

  1. PidhiISateme says:

   Ti me duket se po tregon historine e Pali Miskes, apo te Muho Asllanit (nuk me kujtohet tamam), sigurisht me disa ndryshime kompjuterike.

 27. Like-Mona Floriri says:

  Bravo Bledi. Uroj ta kete lexuar Rama dhe te behet nje here te vetme trim ne kete jete.

 28. Teuta kalemi says:

  Shume i keq ky burgaxhiu.

 29. suliot says:

  Nuk e kuptoj si populli shqiptar voton nje politikan si Ilir meta, te gjitha te keqijat ika me vete, lsi nuk eshte parti por nje organizate thjesht per fitime, dhe korupsion, me vota te vjedhura eshte bere parti dhe ka fituar gjithmone,Ilir meta me negativi nga te gjitghe ne shqiperi bile me negativ se berisha, se ne fund te fundit berisha eshte burre me 2 r, kurse meta eshte nej kurve politike.

  1. lindita says:

   Shumë e saktë suljot. A do shpëtojmë vallë nga ky përbindësh apo më mirë nga dyshja përbindëshe Ilir Meta dhe mostra më e rrezikshme në planet Monika Kokëmadhja, frymëzuesja e ndyrë e të super të ndyrit ILIR META.

 30. shoku says:

  Me keq se sa ne Big Brother. Apo njelloj si ne Big Brother.

 31. Mimi says:

  Eshte e vertete Bledi. Ajo metode e vjeter shkon shkon dhe griset ska ku kapet me per zhelesh.
  Rama duhet te jete vetem. do kete me shume perkrahes . nga bashkejetesa vetem ka humbur.

 32. Shkrimi me i bukur qe kam lexuar realiteti i shkerdhatokracis albanistanase brenda nji texti te shkurter

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *