DW: Marrëveshja Rama-Basha, pritet nyja gordiane në Tiranë

Pas një sage të vështirë politike e acarimit të marrëdhënieve mazhorancë-opozitë në muajt e fundit, arrihet një marrëveshje politike mes kryeministrit Rama e kreut të opozitës, Lulzim Basha.

Pas protestash disa mujore të opozitës, e një odiseje politike të pashembullt, ecejakesh diplomatike të ndërkombëtarëve nga europarlamentari Knut Fleckenstein, tek kreu i komisionit të Parlamentit Europian për politikën e jashtme, David McAllicter dhe Ndihmës/Zv. Sekretari i Shtetit, Hoyt Yee më në fund arrihet një marrëveshje politike mes mazhorancës dhe opozitës në Tiranë për paketën e ashtuquajtur McAlliser plus.

Marrëveshja pritet të detajohet në orët në vazhdim të së enjtes, por e rëndësishme është ujdia politike mes kryeministrit, Edi Rama dhe kreut të opozitës, Lulzim Basha. “Marrëveshja i hap rrugë të zgjedhjeve të lira e të ndershme”, është shprehur Basha, ndërsa kryeministri Edi Rama pas takimit në një prononcim të përbashkët për mediat është shprehur “Më lejoni të jem 100% dakord me opozitën.”

DW

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “DW: Marrëveshja Rama-Basha, pritet nyja gordiane në Tiranë”

 1. like says:

  kur i quan Basha “zgjedhje te ndershme” dihet pazari” 🙂

 2. Daj Cufi says:

  Tre muaj pellite
  Republik e Re
  More ca ministra
  Dhe nje KoQeZe

  Tre muaj kerkove
  Qeveri teknike
  Si lemosh te dhane
  Tre kater karrike

  Me Sali gerdallen
  Te zhytur ne krime
  Republik e re
  Eshte lesh me qime

  Erdhi Buldozeri
  Me Ultimatum:
  Po s’pranon paketen
  E ke ne tullum

  Si dhente ne shtrunge
  Shko ne Parlament
  Do votosh Vetingun
  Nuk ke asnje shteg

  Me Ramen ne krye
  The nga cadra s’dal
  Cupa te te rroje
  Tjeter here me djal

  Buzeqeshja e shtirur
  Tu hap vesh me vesh
  Rama te dha shancin
  Desh ike per lesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *