EMRAT: Kush janë 27 “kryegjyqtarët” e vetingut

17 Qershor 2017, 19:40Politika TEMA

Parlamenti i Shqipërisë miratoi me 100 vota pro dhe dy kundër listën me 27 anëtarët e komisioneve të vetingut, duke i hapur rrugën zbatimit në praktikë të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ndërsa pesë deputetë të Parlamentit abstenuan.

Më herët, komisioni ad hoc i drejtuar nga deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko përzgjodhi përmes votimit të fshehtë elektronik 12 anëtarët e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe dy anëtarët zëvendësues si dhe komisionerët publikë. Procedura u shoqërua fillimisht me paqartësi për mënyrën e votimit, por më pas gjithçka vazhdoi normalisht.

Lista e të zgjedhurve për Komisionin e Kualifikimit-që do të shërbejë si gjykatë e shkallës së parë për vetingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve përbëhet nga juristë, përmbarues dhe pedagogë të jurispudencës, përfshirë edhe dy persona të hetuar më parë nga Prokuroria. Ndryshe nga këta kandidatë, lista e anëtarëve të Kolegjit të Apelimit përmban figura me profil publik si ish-kryeprokurorja Ina Rama, sekretarja e Përgjithshme e Kuvendit, Albana Shtylla apo anëtari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Sokol Çomo.

Votimi i 27 anëtarëve të komisioneve të vetingut shënon një moment kulminant të reformës në drejtësi, e cila tashmë pritet të nisë pa vonesë kalimin në skaner të gjyqtarëve dhe prokurorëve të Shqipërisë. Nën monitorimin e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, tre institucionet e vetingut do të kontrollojnë njerëzit e drejtësisë në drejtimin e pasurisë, lidhjeve me krimin e organizuar dhe aftësitë profesionale.

Anëtarët e KPK 

Etleda Çiftja, ish-përfaqësuese ligjore e Hydropower Devoll

Firdes Shuli, notere

Genta Tafa Bungo, pedagoge, sekretare e Përgjithshme e Dhomës së Përmbaruesve

Xhensila Pine, pedagoge e të drejtës kushtetuese

Brunilda Bekteshi Vasha, juriste

Roland Ilia, avokat dhe lektor në universitetin e Shkodrës

Suela Shegu, specialiste në KLD

Valbona Sanxhaktari, juriste në Kryeministri

Pamela Qirko, juriste në AMC

Alma Feskaj Vokopola, juriste në Kuvend

Lulzim Hamitaj, avokat në Romë

Olsi Komici, ish-punonjës në disa institucione i cili është hetuar dhe shpallur i pafajshëm për shpërdorim detyre.

Anëtarët zëvendësues:

Vojo Malo, avokat

Pal Shkëmbi-avokat dhe kryetar i Partisë Popullore Kristian Demokrate.

Komisionerët Publikë:

Herald Saraçi

Klodian Ballhysa

Zëvendësues:

Dariel Sina

Aldona Sylaj

Kolegji i Apelimit

Ardian Hajdari, avokat

Natasha Mulaj, ndihmëse ligjore e Gjykatës së Lartë

Sokol Çomo, anëtar i KLD

Ina Rama, ish Prokurore e Përgjithshme

Albana Shtylla, sekretare e Përgjithshme e Kuvendit dhe anëtare e KLD

Luan Daci, ish-kandidat për anëtar të Gjykatës së Lartë

Rezarta Schuetz, drejtoreshë juridike për OSBE në Shkup

Anëtarët zëvendësues:

Etleva Papleka

Mimoza Tasi

28 komente në “EMRAT: Kush janë 27 “kryegjyqtarët” e vetingut”

 1. j says:

  Dona Xhin Xhonin kryetar.

  1. Enxhi says:

   ALDONA SYLAJ HAHAHAHAAAAAA gruaja e Skender Haluces. Kryetar i Gjykates Vlore. Konflikt interesi i hapur dhe kriminal.

 2. Bravo Ps Ed Rama says:

  Me ne fund po besoj se Shqiperise po i buzeqesh fati kjo eshte vertete nje fitore madheshtore per faktin se : une jetoj ne Canada ku drejtesia mbizoteron fuqishem Tani cdo gje do fuksionoje me dimension tjeter p.sh. Nuk mund ti thote me saliu i vicidollit kryeprokurores rrugace bulevardi sepse do i thote burgut HAPU
  Dua tju them Nje BRAVO PS me Ed Ramen
  Fitore Fitore Fitore

 3. Agim H says:

  Lexues të Temës dhe ju z Baze
  Më vjen keq që në disa emra i kanë shpëtuar dhe nqs do verifikohen nga këta 27 emrat po ju jap njërin që gjoja është i pavarur.Luan Daci që do gjykojë në apelin e vetingut .Ky zooteknik nga Tepelena pasi bëri kursin e plepave ,u dallua si fanatik i PD e cila për zellin dhe bashkëpunimin mes SH.I.K .Organizoi grevën e urisë ne Gjin Gjonin për të mbajtur në punë gjyqtaret e plepave,qe pjesmarrës aktiv në djegien e kryeministrisë në 1998 ,tani është zgjedhur aty ne njeri qëllim të mbrojë gjithë gjyqtarët dhe prokurorët pikërisht nga vetingut.Kulmi i kulmit ,fillim i bukur për vetingun pra drejtësia do pastrohet nga avokati dhe miku i të korruptuarve i zgjedhur apostafat nga Berisha si fanatik i tija personale të ruajtur të tjerët

 4. Aqif says:

  Fillim i mbare shume i mbare,,,
  Natasha Malaj vellaîn vrases kriminel shume afer familjes Berisha,,,,,po turp a keni?????
  Cfare te mbillet do korret
  Kjo eshte Shqiperia
  Ptuuu jazek

  1. Vitore says:

   Ti aqif edhe nga pseodonimi qenke i fshire.
   Kur nuk njeh te tjeret mos shpreh opinione te pabazuara me karakter legen. Shkruaje emrin dhe mos u fsheh pas aqifave.
   Ajo gru eshte krenaria e gjitha femrave shqiptare dhe ka nje prejardhje shume intelektuale dhe vellai i saj qe ti e quan ashtu eshte djali me me reputacion ne Tirane. Dhe nuk del bir nane qe i thot fajtor ose i ka rene ne qaf kujt. Jane nder familjet qe gjithcka kane arritur me forcat e tyre. Po ti qenke nje legen qe flet ashtu.
   Turp te vije pasi je dhe tropojan dhe mund ta njohesh shume mire prandaj flet ashtu nga xhelozia.

 5. spartaku says:

  Ngelemi ne shpresa te medha,se keta persona qe u miratuan sot si njerez te zot dhe te besuar te vetingut,do na bejne drejtesi,e cila na ka munguar deri sot.Drejtesia jo vetem na ka munguar por kemi provuar padrejtesit,dhe nuk na eshte dhen e drejta per çdo problem.Jemi ne shpresa se do shpetojme nga padrejtesit.Urime dhe pune te mbare.Punoni pa anesi.

 6. adela says:

  Kjo Qirjo e ka kunaten gjyqtare dhe eshte ne konflikt interesi per te qene Anetare e komisionit te vertingut.po e niset keshtu harrojeni se do beni reforme.

 7. Ilirian says:

  Juristet jane keta: pamela qirko, eshte motra e belinda ballukut. Ish kunata e Sokol Balles.E paafte. E trashe. Njohjet e aferta me kryeministrat dhe motra e kane futur ne punet dhe kompanite me fitimprurese ne vend. Shkollen e ka marr si e persekutuar. Cope cope.Etleida ciftja ne te vertete eshte Etleida Kaja. Hajdute e tmerrshme. E paafte. Me ndyresire njeri dhe femer nuk behet. Ordinere ne sjellje. Socialiste veprimtare prej vitesh. Te gjithe emrat e tjere jane farefis ose emra te besuar me lidhje nepotike te PS.

  1. Tani says:

   I ke rene kokes. Sidomos per Ciften do ye te qeras. Me ndyresire nuk behet! Bravooooo

 8. Ilirian says:

  Juristet jane keta: Pamela qirko, eshte motra e belinda ballukut. E paafte. E trashe. Ish kunata e Sokol Balles. Etleida ciftja ne te vertete eshte Etleida Ciftja. Me ndyresire njeri dhe femer nuk behet. E shemtuar. Ordinere ne sjellje. Socialiste aktive. Te gjithe emrat e tjere jane farefis ose emra te besuar te PS.

 9. fatmir says:

  O pika qe su bie moooorreeeee kur lexon “figura me profil te larte” dhe lexon emra. Po a e di ti Majko qe na ato lista ke “juriste” plepash qe per kariere juridike kane bere 99 te zeza si dhe per integritet profesional e moral nuk meritojne ti cosh te ruajne delet se ti vjedhin gjysmat.Te shkretet ne kush do e pastroje drejtesine.Zoti na ruajge.

 10. xhimi says:

  Ju dhjefsha me gjithe reformen ne drejtesi – vettingu! keta njerez te emeruar jane thjesht nje riciklim; dhe njerez te dy partive – PS & PD. Reforma ne drejtesi eshte ne rrugen e deshtimit te plote. Mjere ai popull …

  1. Asteri says:

   Luan daci nuk meriton he jets me kete komisjon Jane the verteta a to we.thote agimim.h.

  2. Asteri says:

   Luan daci nuk meriton he jets me kete komisjon Jane the verteta a to we.thote agimim.h.

 11. imas says:

  Kjo ka qene fitorja me e rendesishme e Partise Socialiste ne gjithe historine e saj.
  I urojme suksese strukturave te Vetingut.
  Me ne fund le te shpresojme qe dhe ne do te kemi shtetin ligjor te shumedeshiruar.

 12. Babi says:

  Kjo Qirjo e ka kunaten gjyqtare dhe eshte ne konflikt interesi per te qene anetare e komisionit te vertingut.po e be te keshtu nje mutl ka per tu bere reforma ne drejtesii

 13. Asteri says:

  Ndaj the njejtin mendim per gjyqtarin e plepave luan daci,Agimi H ka plotesisht the drejte,kjo perzgjedhje duhet korigjuar.

 14. Lugati says:

  tjeret si njof mire dhe ka qe si njof fare dhe boj dot akuza….po tu pa ish prokuroren…vari teneqet ksaj pune…kanditaturen e saj se pranoi strazburgu pse ?????ore doni drejtesi bojeni komisionin me gjermon..suedez…norvegjez …se po e bote me kto politika e zhvatjes do komandoj prape

 15. ta says:

  o njerez mos hyni ne llogarite e njerit e tjetrit,drejtesine do ta beje sistemi jo njerzit.

 16. Booooooo,,,, says:

  BOOOOOO,,,,,ME DUKET SE VETNGU KA MARU PA FILLU,,,,DUKET si I LOJA TOMI ME XHERIN,,,,,PRA PS KA PROPOZUAR TE VETET,,DHE PD TE VETET,,,,PRA HAJDUTET E VJETER TI. ZEVENDESOJME ME HAJDUT TE RINJ,,,, APO NUK BEHET SHQIPERIA ME SHQIPTARE,,,,KETA JANE TE GJITHE ME PIKPAMJE POLITIKE TE DJATHT DHE TE MAJTE,,,,NE JEMI POPULL I POLJITIZUARt

 17. Rita says:

  Personi i goditur , i pershtatshm, me integritet te larte moral dhe profesional, figure e paster e perkushtuar per te qene antare i komisioneve te vetingut eshte Av. Pal Shkambi . Me njerez si Pali behet Shqiperia qe duam . Urime koleg. Ti e meriton Miqesisht kolegia nga Shkodra .
  Te tjeret nuk i njoh .

 18. KRISTO says:

  ..PRISNI DHE MOS U NXITONI….MOS U NGAZELLENI PARAKOHE PASI NE SHQIPERI KORRUPSIONI NUK NJEH KUFI….KUSH THA SE KETA QE JANE ZGJEDHUR NUK JANE TE KORRUPTUESHEM? KUSH DO T’I KONTROLLOJE VENDIMET E TYRE? GJYQTARE KRIMINELE KANE BERE GATI VALICET ME LEKE PER TE VAJOSUR VETINGASIT…! CILI ESHTE INSTRUMENTI QE KONTROLLON VETINGASIT? DHE E KUNDERTA, NESE VETINGASIT E KRYEJNE ME SUKSES PUNEN E TYRE, ME TE VERTETE SHQIPERIA DO TE SHPETOJE NGHA KUCEDRAT E PA-DREJTESISE QE E KANE KAPUR PER FYTI SHOQERINE SHQIPTARE..! PRA E ERDHMJA E SHOQERISE TONE NUK ESHTE E RREZIKUAR AS NGA RENDI PUBLIK AS NGA KANABISI AS NGA SISTEMI ARSIMOR AS NGA AI I SHENDETSISE….AJO ESHTE E RREZIKUAR VETEM NGA MAFIA E “DREJTESISE” SHQIPTARE E INSTALUAR NE TE GJITHA GJYKATAT DHE VEPRON NE MES TE DITES PA IA BERE SYRI TERT..!

 19. Rita says:

  Roland Ilia, figure e paster, me integritet moral te larte Lektor i Universitetit “Luigj Gurakuqi ” te Shkodres, i pergatitur profesionalisht, dhe shume i edukuar. E meriton te jete pjese e komisioneve te vetingut. E njoh mire si ate edhe familjen e tij te nderua qe kane merit te madhe ne edukimin e tij Urime profesor dhe koleg i nderuar . Nga Shkodra av. Rita.

 20. Granic says:

  Ky Olsi bashke me te tjeret e ZVRP Tirane me ne kryer Drejtorin Gjylbegu shpetuan sipas stilit te PPSH (origjina e tyre) pra per politike penale. E thene shqip : Jane fajtori por jane tonet. Ne fakt atehere i sherbente PS pastaj PD perseri PS (rilindje) menje fjale ZAGAR.

 21. Sokoli says:

  Roland Ilia nje nder profesoret me te korruptuar te faklutetit te shkodres, te gjithe e dine qe e ka tarifen 250€ per provim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje