Profesor Gurakuqi shpjegon pse ngatërroi Migjenin, me hartimin e Qemalit

22 Qershor 2017, 19:41Antena TEMA

Profesor Gurakuqi ka bërë një shpjegim publik, përse vargjet e shkëputura nga Wilhelm Tel i Shilerit, cituar nga Qemal Stafa në hartimin e tij, sipas një filmi të Kinostudios “Shqipëria sot”, ja dedikoi Migjenit:

“Të dashur demokratë!

Siç e dini, unë vij nga një familje me traditë e Shkodrës dhe jam pinjoll i Gurakuqit.

Edhe pse jam konservator i djathtë, origjina ime është liberale e majtë, pasi Gurakuqi ishte idhtar i Nolit, Migjenit, dhe po të ishte gjallë, besoj dhe i Qemal Stafës.

Për këtë arsye, në homazh të origjinës sime unë citova vargjet e Shilerit, tek Wilhelm Tel, por i vura në gojë të Migjenit.

Përse e bëra këtë?

Disa thonë që jam injorant. E keni gabim.

E para, e bëra për të provuar vetëdijen e së djathtës shkodrane.

Që kur jam ba deputet më kanë ça kryet, duke më përmend Jozefina Topallin si të djathtë të vërtetë si konservatore, si burneshë etj, marrina.

Mendova se do ishte rast i mirë a e kuptojnë këta kush është e djathtë dhe kush është e majtë.

Dhe çfarë bëra. Mora pjesë nga Shileri që është konservator dhe i vura në gojë të Migjenit, që është komunist.

Përfundimi?

Përfundimi është i trishtë të nderuar miq.

Krejt shkodranët dhe shqiptarët kanë lexu më shumë hartimin e Qemal Stafës, se sa Shilerin.

Kjo është për me u trishtu.

Ky eksperimenti im social, dëftoi që shkodranët nuk janë as të majtë, as të djathtë, por qemalista.

Së dyti, e bëra këtë gjest me tregu se nuk jam veç historian, por dhe njeri i letërsisë.

Tash lind pyetja pse citova Migjenin?

E vërteta është se ato duke qenë se janë vargje të Shilerit, nuk ka rëndësi nëse i ka cituar Qemal Stafa, apo Migjeni.

Meqë jam deputet në Shkodër, po citoj Migjenin.

Po të isha në Elbasan, do citoja Qemal Stafën.

Po të isha në Kavajë, poetin Kajo Karafili.

Po të isha në Berat, Margarita Tutulanin.

Kjo nuk ka rëndësi.

Rëndësi ka që vargjet e Shilerit janë një himn për Republikën e re .

Aty jo pa qëllim kam përmend dhe shprehjen “Republika po informalizohet”.

Dikush më tha duhet të thosha po formalizohet.

Jo të dashtun miq.

Ajo formale ka qenë, por tani po informalizohet, pasi po rritet me shpejtësi dhe s’ka mundësi me u dokumentu deri më datë 25.

Ju përshëndes me këtë sqarim dhe fitore. Sic ka thënë Migjeni!”

9 komente në “Profesor Gurakuqi shpjegon pse ngatërroi Migjenin, me hartimin e Qemalit”

 1. lexues says:

  Profesor Gurakuqi eshte nje historian i shkelqyer e jo nje njohes i letersise socialiste. Ai i eshte mare me dokumente e fakte qe hedhin poshte gjithe shtremberimin e historise qe beri propoganda komuniste e nuk meret me thashetheme e hartime komunistesh.

 2. Besniku says:

  Injorant antishqiptar , jeni ju z. Gurakuqi.
  Qe ne shqiptaret perpara Shilerit njohim Qemal Stafen, kjo na ben nder si komb, dhe une
  u ndjeva shume mire.
  Kjo ishte domethenie shume e rendesishme, sepse pavaresisht se keni 27 vjet qe çfare nuk keni bere per t’i hedhur
  balte e pluhur memorjes popullore, nuk ja arritet qellimit, ju uzurpatore pseudo -historiane.
  Po nuk njohe historine tende , po nuk e vleresove popullin, pra vetvehten, po nuk e dashurove Shqiperine, je vetem nje hiç
  anti-shqiptar, armik, pa vlere.
  Ti dhe Jozefina Topalli, pavaresisht se vini nga familje te ndryshme shkodrane, jeni te nje kallepi, jeni turpi i Shkodres.
  Sidomos ti, mor farmak. Por nuk besoj se vjen nga ajo familje e nderuar.
  Shiko gjej origjinen e ngjizjes tende, ose ne rastin tend eshte e sakte thenia se nga trendafili, lind dhe nje ferre e keqe.
  Po te kishe dy pare tru dhe pak fare seder, do te terhiqeshe nga gjithe ato komente kunder, ne shumicen dermuese,
  te cilat rrezatojne dashuri per vehten, per origjinen e tyre, per Shqiperine.
  Plehre!

 3. Besniku says:

  Historian injorant , atehere……
  Dhe ky do rishikoje historine e fituesve e te heronjve…….

 4. Fa Shisti says:

  cfare i djathti je ti mor shkerdhate under-medioker
  ti se ke haberin c eshte e djatjta mor legen komunist. gjenetika yte eshte komunizmi or legen muti
  Intelektual bytha jote gerrdopsh muti

 5. Ju nuk jeni nje pinjoll i Gurakuqeve te Shkodres mor genjeshtar. Baben e ke prej Elbasanit, familje spiunjsh. Dhe mbi te gjitha vete kokrra e spiunit. Ky mandat qe tu fal eshte mundesia e vetme me te njofte tane Shkodra kush je. Dhe se fundmi, me kete sqarim prej super injoranti e ke dh. Komplet

 6. Ti nuk je pinjoll i Gurakuqve te Shkodres mor katundar Elbasani. Baben e ke pase spiun dhe vete ke bashkepunu me Shik. ATO te derguan me pune ne UET. TI JE I MARRE ME QEDER SE JE INJORANT+i pafytyre. P.S. Me kete justifikim per gafen qe buron nga injoranca jote e ke dh..

 7. Filipsheqer says:

  Te gjitha e dine ne Shkoder se ti nuk je pinjoll i Luigj Gurakuqit. Ti je kusheri me nje budall mekanik. Te gjithe Gurakuqet e vertete thone per ty na e len ate katundar. Familje jote ka kene komuniste sepse edhe i keni zane shpine nje personi ne lagjen Ballabane ku keni jetu deri ne periudhen e demokrscis. Ti ke mbaru Institutin per mesues dhe je nje shkrravites. Je totalisht injorant dhe spiun i SHiSh. Me kete shkrim ke la m… me sh…

 8. Filipsheqer says:

  Ti nuk ke asgja te perbashket me Luigj Gurakuqin. Ti je kusheri me nje mekanik te marre qe endet rrugeve. Po ti pyesesh Gurakuqt e Shkodres per ty shprehen qe mos na e permend ate katundar. Ti deri ne demokraci ke jetu ne nje shtepi si copci ne lagjen Ballabane me vendim te Keshillit. Ti ke mbaru institutin pedagogjik per mesues dhe je nje shkrravites historie. Per mesataren ne shkolle te ka ndimu daja, mesues rusishte ne Institut. Asht marre me fole per bindjet politike te familjes tande. Ty gjithe te njohin per communist dhe spiun. Ti ke ma imorali kur ishe pedagog ne Shkoder, ke prishe edhe familje.
  Sa per shkrimin je mundu me la m… me sh…

 9. Zani Burimi says:

  Vaj medet per Shkoder locen qe te te kete ti deputet!
  Ne histori je nje medioker antishqiptar, ndersa ne letersi qenke fare leshko.
  Kur je koqe kandari ne nje fushe, edhe shkrimi do te dale i fandaksur sic ke katranosur jerm ne tere tekstin mish-mash.
  Mendohuni, shkodrane, mos e votoni kete pseudoshkodran neser, se kush do ta degjoje pastaj per 4 vite ne foltoren e parlamentit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje