Greqia reagon zyrtarisht me një deklaratë të ashpër kundër sheshit “Skënderbej”

26 Qershor 2017, 19:05Rajoni TEMA

Me anë të një deklarate për shtyp në faqen zyrtare të saj, Ministria e Jashtme greke ka reaguar ashpër ndaj projektit të rindërtimit të sheshit kryesor të Tiranës, të cilin ajo e quan një projekt me karakter irredentist.

“Ne dënojmë vendosjen në sheshin kryesor të rinovuar të Tiranës, të gurëve që vijnë nga zona të ndryshme të Ballkanit, duke përfshirë edhe zonën greke të Filatit”, thuhet në deklaratë.

“Këto gurë, në të cilët janë gdhendur emrat e zonave të prejardhjes së tyre, kompozojnë atë vepër që simbolizon ‘bashkimin e trojeve shqiptare’, dhe është e qartë pse bëhet fjalë: për një veprim qeveritar që kultivon dhe fsheh irredentizmin”.

“Kjo është një tjetër sfidë nga Qeveria shqiptare, e cila minon marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë”.

“Nëpërmjet kësaj praktike, – vazhdon deklarata, – provohet mbështettja e tendencave kryesore kundër vendeve fqinje të Shqipërisë, pasi përmenden në mënyrë specifike emrat e disa zonave të shteteve të ndryshme të Ballkanit”.

“Ministria e Jashtme greke ka bërë dhe po bën të gjitha veprimet e nevojshme, duke informuar miqtë, partnerët dhe organizatat ndërkombëtare. E duke respektuar procesin zgjedhor në shtetin fqinj, nuk kemi dorëzuar deri tani asnjë njoftim publik, që mund të keqkuptohej dhe të keqinterpretohej si ndërhyrje në procesin zgjedhor”.

“Kjo nuk do të thotë se ajo do të tolerojë sjelljet që janë në kundërshtim me frymën europiane të bashkëjetesës paqësore dhe të bashkëpunimit, duke u shkelur në mënyrë flagrante parimet themelore të respektimit të marrëdhënieve të mira fqinjësore, si një nga kushtet kryesore për kursin europian të Tiranës”.

“Për fat të keq, ende qëndrime të rrezikshme dhe të vjetëruara të shekullit të kaluar minojnë progresin dhe prosperitetin e rajonit, e krijojnë një barrierë të gurtë ndaj të ardhmes europiane të Shqipërisë”, përfundon deklarata.

71 komente në “Greqia reagon zyrtarisht me një deklaratë të ashpër kundër sheshit “Skënderbej””

  1. armand says:

   Pse s’marrin disa gure nga Shqiperia dhe ti vendosin ne sheshin kryesor ne Athine?
   Keshtu do barazohemi dhe te jene te sigurt se s’do protestoje njeri.
   Per keta mesjetaret e ballkanit ajo tabela “toke e xanun” u shkon per shtat.

   1. hamshori cuni xhajes gimit pre tirone says:

    mos na qeka nevrikos jevgu sirise

  2. greece is shit says:

   greqira ta mbaje me shkume sa te veje frau merkel qe tjau lagi sumaqen perseri me ndonje euro borxh….te fala janulles dhe mos harroni se borxhin me te madh ja keni Shqiperise me 500 miliard dollare.

  3. Lugati says:

   po ky ca pati..ik mer jemenit laj borxhet brekgris

  4. kashi says:

   po kur moren detin pse nuk thane gje, greket

  5. Demokrati i genjyer says:

   Platua eshte nga gjirokastra. Refugjatet e kthyer nga greqia ia shkerdhyen familjen dhe tani nuk di se cfare flet.

   Shpresonte se janulla do i bente derman por edhe ai e uli ne preher dhe ja nguli hurin ne bith!

 1. melinos says:

  na rrofshi bolet

 2. Arber Iliri says:

  Hahaha, po ne muret e Parlamentit qe keni te shkruar Korcen si zone te Greqise, ne mur apo kur e shkruani ju lejohet po ta shkruajne shqiptaret nuk lejohet.Paguni borxhet duke na shit edhe ne ca troje se i kena parate e lerini denglat.hahahaha marrezia greke.

  1. Alban.ny says:

   Arber Iliri, te lutem postoje foton e asaj c’ka thua.Eshte pergjigja me e mire qe mund ti jepet ketij korofillaku.

   1. Ilir says:

    http://www.freaklance.org/frk/picture.php?/29649/category/1524 himara – trebeshina – tomori – gjirokrastra – permeti – koritsa

 3. shqip says:

  Dole nga oturaku o pjelle jevgjitesh . Mbanit shprese te pd , lsi , e te zeshkani Dule . Tani qe e pate se shqiptaret kane zot , dole te merresh me guret e rrugeve . Leri denglat , po largohu nga ujrat tona territoriale . Se nuk ti la janullatosi peshqesh .

 4. ToniTR says:

  Tani qe doli force e pare Iliri me ndihmen tuaj, do ti shkuli ato pllaka nga sheshi sapo Petriti te formoje qeverine e re!

 5. Bekim says:

  Po ne pse nuk protestojmë dhe të informojmë miqtë për ndërhyrjen që ata bëjnë në procesin tonë zgjedhor me SMS me kërcënime emigrantëve?

 6. kaqi i zi says:

  iku miku slav salih berisha

 7. rezi says:

  do jene te hidheruar na rezultati i zgjedhjeve se sfituan lakenjte e tyre

 8. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

  mos e rruaj fare k.Kotzia,mblidh gjithe tourkalvanous me mish e mac nga toka greke e dergoi pis stin Alvania madje perpara se te kalojne Krystalopigi-ne i Kakavia-n futu dhe nga nje hu ne bithe……………..
  Dhe do te shikosh se si bukeshkalet e ”taxims/skender square” do te exafanisin guret nga platia e do te te luten me lote krokodili per te kaluar kufirin……………

  1. ERA says:

   Ke shume guxim te citosh Plato, duke qene nje cop injorant qe dukesh…
   Po te mos ishe, do dije te shkruaje. Urrejtja qe ke ndaj gjuhes shqipe eshte thjesht justifikim i injorances tende!
   Provo te kunderten, meso te shkruash dhe te lexosh. Keshille miqesore qe nuk e meriton!

  2. Mbreti says:

   More Zeshkani Grek( maxhop i [email protected]@@ it), shka je tranu kshu, a ta ka rrit rrogen Janulla a? Shqiptareve as te mu..i sju vojne Greket, kupton ti more Fytyr Greku njejt me Arabe and co!

  3. Shqipe 100% says:

   hu ne bith ??? a te qifte kina ty ore zorraxhi usht race tradhtari, kurve muti

  4. greece is shit says:

   ku ti dergoj? te qijme nenat motrat dhe gjyshet e tua dhe gjithe jevgjiterve e te paudheve qe jetojne ne token e Homerit?…te fala janulles

  5. albaniafirst says:

   Jeni trima te medhej ju te vetequajturit “greke” te 300 evrove. Ne fakt e keni treguar me vepra ne historine tuaj qe te gjuani mbas ferrave. Shqipove su bejne dot gje zvarranike si puna juaj se ato fluturojne shume lart. Ne fakt, para-ardhesit tane, qe ju dhane lirine, duhet tu kishin lene nen meshiren e baba sulltanit qe u puthnit kembet nga mengjezi ne darke. Nga ai e keni kete punen e “hurit” qe te ka mbetur merak. Ali pashai e kishte huq ate te shkretin hu qe ju a fuste nga mbrapa.
   E fundit, ke te kthesh ne Shqiperi ti more palaco? Ata qe mbajne me buke dembelet e Greqise? Jane ato shqiptaret atje te vetmit qe punojne se po te ishte per ju, do kalonit kohen neper buzuqe duke pire uzaqe.

  6. Linda says:

   Rrusho pse keshtu e kalon kufirin grek ti kur vjen ne Shqiperi? Ashtu sic e pershkrove me lart?

  7. qipro says:

   po i kthen allvanoset..po mrapa ska me leka per te ngrene nga merkel..po nuk punuan allvanoset nada pensione nada flori per janullen

  8. Arbër Krenari says:

   Ore Plato…
   Kur nuk di të flasësh Shqip, cfarë P****n e mitres kërkon që futesh në website shqiptare?
   Për të na provokuar dhe nxehur neve?
   A nuk ju a ka vënë Gjermani si detyrë që t’ja
   Lëpini para dhe mbrapa për 40 vjetët e ardhëshme?
   Kombi më racist pa pikën e njerëzimit….
   Është e turpëshme të jesh grek

  9. Feniks says:

   Hap e dhe ndonje liber te lexosh o idiot. Ku i ke camet qe derdhen gjakun per greqine? U perdoren nga greket dhe ne nje moment te volitshem ju vune drune dhe ju moren ckishin e nuk kishin. Po meqe zakoni i vjeter nuk harrohet kane filluar te njejten strategji po. Viktima kete here jeni ju te ashtuquajturit voriopirdhiotet. Kujtoni o te mjere se grekut ju dogj barku per ju. Jo o trushkulur jo. Tokat tuaja duan pastaj dine vete si i lajne hesspet me ju. Meqe ra fjala per Epirin: nuk ka qene o analfabet greqi. Ka qene nje shtet,le te themi, si Zvicra. I perbere jo vetem nga greke po edhe nga shqiptare. Greqia ishte shtet tjeter, Epiri shtet tjeter.

  10. Flamur says:

   Ha mut ha se të ben mire.

  11. edi says:

   o karakurve e grekut po ata shqiptare qe jane aty e kane mbajtur greqine ne kembe ,duke punuar dhe sakrifikuar te gjitha te drejtat qe i jep cdo vend evoropian

  12. Labi 100% says:

   Gjithmon da here komenton ky “platua” permende “hurin ne bythe ” kaq per zemer e ke o prakqir. ..? Po hajde te ta fusim njehere e mire ne leberit qe te te “veshtiret” pastaj. .

  13. ilo says:

   siga siga file shqipetaret e ben grqin shtet arvanitasit qe sot ju duhet ti falenderonit e ne shqipetaret e urte e bujar te dal nje minoritar te thot se ka vuajtur me shum se vet shqipetaret ne asnje regjim ska pas elenofobi po e kunderta ne greqi u ndalua gjuha e kombesia minoriteteve shqiperia jo

 9. BABAGHYSHI says:

  Greket kerkojne qimen ne veze ! Ata nuk shohin traret ne supat e tyre ,
  por fije kashte ne oborrin tone ! Perfundimisht, keta nuk mund te behen
  ndonje here mik , me kercenimet e pa prera , duke futur hundet deri
  tek guret e haleve tona ! ! !

 10. padrino says:

  O curva greke nuk do harojme kurre teritoret qe na grabitet me ndihmen e fuqive te medha shekullin e kaluar.

 11. Shqiptari Ilirise says:

  Zoti minister i rradhes se Greqise.
  Ato krahina jane toka shqiptare.Dhe ato i jane aneksuar Shqiperise.Dhe kjo eshte nje e vertete historike qe ju,ne pamundesi per ta çbere kete te vertete historike doni te mbyllim gojen me shpresen e mjere se kjo e vertete do harrohet.
  Kurre nuk do harrohet!
  Shqiperi nuk kerkojne ti bashkohen Shqiperise,por qe te mbyllin gojen se juve nuk u vjen mire tu a permendin kete kurre nuk do ta bejme.
  Nje pjese te shtepise suaj e keni ngritur duke vjedhur te tjeret zoterinj.Dhe kjo kurre nuk mund te fshihet.Dhe ju kurre nuk mund ti beni te tjeret ta harrojne.Sado presione te beni.

 12. Baca-Bajram says:

  Po ju akoma keni ne fuqi ligjin e luftes me Shqiperin, dhe ke ftyre e na flet per Fqinjesi te mire… Ecni dhe na i hiqni ato kockat greke qe kan mbet nkety dhe i atdhesoni ne vendin tuaj, se s’kemi nevoj pe rkocka greku.

 13. vezhgim says:

  Legena! Ne murin e parlamentit tuaj keni shkruar: Korica,Premeti,Klisura etj.Ata emra ne gjuhen shqipe shkruhen Korça,Përmeti,Këlcyra.Keni shkelur marrveshjen ndekombëtare për emërtimet e vendeve,apo i konsideroni tuajat? Legena! Korrigjojini ose vuloseni! Sa për Çamërinë e di gjithë bota që është krahinë e banuar nga shqiptarë,
  .

 14. Faro says:

  A kane patur ndonje Skenderbe keta mendjemedhenj, qe guxojne te na komandojne eche pllakat?

 15. shpresa says:

  Megjithese nuk eshte njesoj, po ti pse ke vendosur “Ximara” para parlamentit grek? Po ti mor mut muti, kur do zesh mend e ti bashkohesh Europes dhe botes moderne te globalizmit? Kur? Po ti mor grek i ndyre i sotem pse e felliqe historine, tenden ne radhe te pare. Bota ecen perpara dhe njerezit jane te gjithe te kesaj toke, por ti kerkon qe dhe lepujt apo dhelperat te marrin leje kur kalojne ne anen tende, po gjarperinjte si ju greket kur do tu shtypet koka? Mblidhni mendjen ju greket e sotem qe nuk u dihet prejardhja se po e qelbni nje vend kaq historik e te lashte sikur te ishte halea juaj. Ju s’keni per te qene as per boten moderne dhe as per njerezine njerezore, por mendoni se ju keni zbrit te paret mbi toke. Dhe mundet me keto qe beni e me kete sjellje te çmendur, mund te jeni dhe UFO se njerez te kesaj toke nuk sillen si ju.

 16. Zigur Qarri says:

  Po po,menjëherë,organizatat ndërkombëtare,miqtë dhe partnerët e Greqisë,do të mblidhen për çështjen e gurëve!!!
  Të jenë vërtetë kaq idjotë “pasardhësit e helenëve”?!

 17. Spiro says:

  A cna hani mutin atë na bëni

 18. valentina says:

  Ore bythqira grekqira po ne shqipetaret si duhet te reagojme per pllakatat e cila qendron para parlamentit grek mbrapa ushtareve me mbishkrimet e qyteteve shqipetare siKorca-Permeti-Kelcyra-Gjirokastra etj…? a nuk eshte ky nje pretendim i grekqireve per Vorioepirin? perse u shqetesokat kaq shume ju grekqiret per guret me mbishkrimin nga filati? a nuk eshte filati cameri? medemek ju grekqiret keni pritur qe ta ngrini kete problem mbas zgjedjeve sepse sipas jush nuk donit te ndikonit ne fushate,po neqoftese ju do kishit ngritur kete problem para zgjedhjeve te jeni i sigurte se Edi Rama do kishte fituar akoma me thelle por grekqiret prisnit me shpresen se Edi Rama nuk do fitonte zgjedhjet por doli e kunderta dhe ju grekqiret jeni terbuar nga kjo fitore e Edi Rames

 19. Asus says:

  Perse beni keshtu per nJe cope gur kur ju keni ngritur ne shqiperi varreza pa fund? Na lini te bejme varrezat came ne Filat dhe nuk I sjellim guret e filatit ne shqiperi.

 20. Dash says:

  Mire gomari qe na ngordhi po sna lene as mizat…

 21. PPE says:

  Kirie Koxhaaaaaaaaaaaaaaaaaaa(jo koxhia), kemi camerit ketu qe ju moret tokat , shtepite, , jeten , te ,,,, vdekurit, si thua te bejme ate qe bete ju??????? Jo ata do te kthehen ne shtepite ku linden , punuan , jetuan brez pas brezi, sado ta mohoni, koha do rregulloje shume gjera, dhe shpejt bile, ne baze te normave nderkombetare. Kini shkelur ekuilibrat dhe normat nderkombetare me Shqiperine ne lidjhe me minoritetet.

 22. GK says:

  A te lumte ERA ne pergjigjen qe i ke dhene Atij derr injoranti ” PLATO ” megjithee Ai jeton i lumtur ne mreterine e tij te INJORANCES.

 23. Alvanos-Athineos says:

  O kOCIAS:Gjyshi jote ishte nje FASHIST i Ndyre edhe po ti Pjelle e nje Ndyresie je…
  1-Fustanella Shqipetare qe Tundin Bythet Gardistet Greke,eshte nje Vjedhje e Simboleve Shqipetare..akoma edhe ne Murin te Parlamenti Greke shkruani per “Troje Greke” ne Territorin e Shqiperise…ik se na keni Fryre Koqete…Lol

 24. Durres says:

  Fuck you, politikane plehra

 25. shushica says:

  Çfare vendi primitiv….çfare politikanesh primitive….tani jam i bindur se qendrimi i shtetit shqiptar ne vitet 44…90…ndaj grekeve ka qene plotesisht i justifikueshem..Por kjo eshte e kaluara ,por aktualisht edhe Rama ka bere mire qe i ka saktesuar marredheniet me kete lloj shteti …Duket prisnin fitoren e Berishes dhe Likes per te shkulur guret ,me qe nuk u doli parashikimi ,ne kulmin e momentit te perfundimit te procesit te numerimit te votave keta bejne deklarate te stilit mesjetar…Nuk e kuptoj ,pse BE …i perkedhel kaq shume kete shtet te falimentuar…

 26. elitex says:

  Ja ku e kane ne ta djathte mu ne qender te Athines, ne parlament:
  http://www.army.gr/files/Image/IstorikaStoixeia/agnwstos/agnwstos%20stratiwths.JPG
  (Korce, Morave, Trebeshine, Himare, Gjirokaster, Bubesh).

  Ja dhe ne krah te kesaj, tek i njejti vend:
  http://www.protothema.gr/files/1/2015/03/09/agnwstdf5.jpg
  (Kelcyre, Permet, Ostrovice, Pogradec)

 27. ali vlora says:

  O Kociad Kari shko pyet zj prof Maria Eftimiu se kush je o mut Arvanit bastard. Uni versiteti Athines. E njef gjithe Gerqia.

  1. albaniafirst says:

   ali vlora, ky muti grek nuk e pyet dot Maria Eftimiun se I del huq. Zaten keta kokeqepet kane kulture aq sa ka gomari Nastradinit. Te thone shyqyr nga mengjezi ne darke qe kane disa perfaqesue te denje si profesoresha Eftimiu qe ti perfaqesoje neper bote.

 28. ali vlora says:

  O Kociad Kari shko pyet zj prof Maria Eftimiu se kush je o mut Arvanit bastard. Uni versiteti Athines. E njef gjithe Gerqia.

 29. Arjan says:

  Akoma merreni me keta goret e ballkanit lodheni kot dhe bota beson ne civilizimin e lashte helen ketu hyn edhe TFGS me arsyetimet idiote ,O pallikari po gure Jane dreqi e mori,gure Te kesaj toke qe quhet bote,edhe dicka tjeter ja keni dhene TFGS rrogen 300 euro per kete muaj se nuk duket aq I ashper me vellezerit alvanose.

  1. tfgs1 says:

   jo e ke gabim arjan..javes qe kaloje me perdhunoi nje turk me mustaqe shume i eger ishte..une tashi jam sunit dhe e kam emri gafurr..nuk jam me tfgs i pare

 30. Pellazku shqiptar says:

  Shqiptare jane greket dardanet albanet. Lexoni librat e te madhit arvanitas qe helenet e helmuan Aristdh Kola.
  Helenet te rine urte se do ti nderojme emrin si kostandinopolit me stamboll.
  Thote qirias helen se nuk folem perpara se ishte fushat. Jo jo se Po te fliste perpara do te bente qe Edi Rama te merte 100 deputete. U mesuan me berishen, bashuqin lule Ilir meten. Perendoi koha e tyre. Kombet mund te shuhen Por shqiptaret jo si tha Noli I madh.hebrejte Jane kthyer pas 2000 vjetesh e paskan te drejte e camet jo .perse .prandaj kurre nuk harrojme.
  Ambasadori amerikan ne 1914 George Fred Williams thoshte kush jane. Shqiptaret. Dhe se Europa do ta vuaje cfare ju ka bere e ben shqiptarve ketij kombi te madh qe I ka dhene bazen e familjeve mbreterore te europes

 31. Pellazku shqiptar says:

  Shqiptare jane greket dardanet albanet. Lexoni librat e te madhit arvanitas qe helenet e helmuan Aristdh Kola.
  Helenet te rine urte se do ti nderojme emrin si kostandinopolit me stamboll.
  Thote qirias helen se nuk folem perpara se ishte fushat. Jo jo se Po te fliste perpara do te bente qe Edi Rama te merte 100 deputete. U mesuan me berishen, bashuqin lule Ilir meten. Perendoi koha e tyre. Kombet mund te shuhen Por shqiptaret jo si tha Noli I madh.hebrejte Jane kthyer pas 2000 vjetesh e paskan te drejte e camet jo .perse .prandaj kurre nuk harrojme.
  Ambasadori amerikan ne 1914 George Fred Williams thoshte kush jane. Shqiptaret. Dhe se Europa do ta vuaje cfare ju ka bere e ben shqiptarve ketij kombi te madh qe I ka dhene bazen e familjeve mbreterore te europes. FLM

 32. DRENICA E KUQE says:

  Ky kryetuli i Greqise dhe Ministria e Jashtme e Greqise duhet ta dine dhe duhet t’u thone zyrtareve te saj se Filati eshte toke shqiptare e Çamerise se pushtuar shqiptare dhe Mozaiku ne Sheshin “Skënderbej” perben mozaikun e plote te Shqiperise se shqiptarwve, te cilen e kane copetuar fqinjet tane “miq” me ndihmen e Evropes Plake dhe me ndihmen e Rusise Cariste dhe te ortodoksizmit pansllav! Vepra e cila perben pjeset e trupit te vet natyror nuk eshte “irredentizem”, por, naziste e fashiste jeni ju qe mbani toka te pushtuara iliro-shqiptare dhe prape perpiqeni ta genjeni gjithe boten se tokat shqiptare jane “tuajat” dhe ju i “keni te gjitha te drejtat” per t’i mbajtur te pushtuara, per koloni tuajat, por kete nuk ua lejojne shqiptaret, te cilet jane me te zgjuar e me te bashkuar se kurre me pare dhe gjithsesi jane te zotet qe ta bejne Shqiperine e tyre qe e meritojne shqiptaret, sikurse çdo populli tjeter ne Evropen e lire dhe te bashkuar!…
  Kjo qe shkruani ketu eshte kulmi i turpit tuaj, sepse dihet se qe prej Detit te Zi, Detit Egje, Detit Jon e Detit Ardiatik jane dete iliro-shqiptare dhe “Greqia” sot e gjithe diten paraqitet ne Evrope dhe bote me kulturen tone autoktone iliro-shqiptare dhe krejt fashizmin tuaj ndaj shqiptareve e ka ushtruar kisha e juaj ortodokse pansllave dhe ky qe thoni ju eshte kulmi i fashizmit anti shqiptar e anti njerezor!…
  Prandaj, mos bluani shume e mos hani shume M…T se u ben zullum, Ministri e zeze fashiste Greke, se Çameria deri ne Peloponez e Arte eshte toke e pushtuar shqiptare dhe kete e di shkenca perparimtare boterore.

  DRENICA E KUQE

 33. "greqia" eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar says:

  Keshtu eshte kur te “edukojne”prifterinjet pederast.Nuk e kane iden se cfare behet ne kete bote.Kapen per guret te cilet jane nga trojet shqiptare.O te mjer e kuptoni qe jeni te importuar ne trojet tona.Mos i degjoni prifterinjet,po pranoni realitetin

 34. Edmond says:

  Fashizem! “Irredentiste” – ky ishte emri qe serbi i ngjiti kosovareve por ky qe e permend nuk ja di kuptimin!

 35. trojani says:

  Filluan te meren dhe me guret !!!
  a te vrafte damllaja o kaqol, ik ore puno se ke borxhe per te paguar o kollotumb

 36. Shqiperia says:

  Mire thoshte ‘xhaxhi’ na u prish gjiza se na u zemerua greku, te rrije urte aty se po i ngrihet shqiptari e ta veje ne maje te hurit, qelbesira, s’u ngop me tokat tona ky gjarper i pabese?! Ooooboboooo si me vjen, su gjend nje ti shtypi koken

 37. Arjan says:

  Emrat e qyteteve ne jug te shqiperise qe jane ne parlamentin grek nuk jane pretendime territoriale por qytete ku greket vdiqen ne luften italo-greke.

  kjo eshte E verteta dhe duhet sqaruar.

 38. Miu i arave says:

  Leckamanët dhe zorraxhinjtë barkthatë, gjysëm të ngordhur të viteve 90-të, që vrasin njeri tjetrin për 100 lekë, u ngjallën se ju mbush barku me makarona greke, dhe tani ulërasin me mllef dhe urrejtje, si gjarpëri që e ngroh në dimër dhe ngjallet në verë dhe kthehet të të pickojë…! Nuk ka gjë më të keqe tek njeriu, se sa mosmirënjohja dhe pabesia, gjë që e kanë me shumicë allvanosët që shkruajnë (“shkruajnë” i thënçin, me një shqipe të çalë, gjysma rrokjesh, pa pikë e presje, si arabisht, nga e kanë origjinën…) nëpër portale, duke shprehur kompleksitetin e racës inferiore që urren gjithë dynjanë…! Dhe tani … sharjet me fjalë të ndyra dhe gjysma rrokje arabe… (???!!!)

  1. Altini says:

   Epo kur ben si i pasur dhe aristokrat jevgu arumun i dropullit qe i qih..ej nena cdi dite dhe i jepte mortar bejlereve te libohoves per 3 shekuj apo pashllareve shqiptare nuk ka ku shkon me keq… mor jevgjit i pabese, qe shqiptaret nuk te vrane por thjesht te permirsuan rracen duke te shpartalluar motrat dhe nenat, ji te pakten pak mirenjohes qe shqiptaret ju lane te punonint si argat ne tokat e tyre per shekuj dhe tani ju njohin si ” minoritet”.

   Ku ka me te pabese o jevgjit qelbesire neo grek, se neo greket bastarde si puna jote qe e kane shtetin dhe kombin e tyre te krijuar prej shqiptareve dhe qe veshin edhe sot veshje popullore shqiptare??? Dhe qe jevgjit neo grek nuk njohin asgje nga gjithe keto fakte????

   Shqipfolesit erdhen vertet shume keq ne 1991, por sot jane investitore ne greqine jevgjite…. ka mbi 29,000 biznese shqiptare ne greqi qe paguajne miliona euro taksa dhe shqiptaret mbajne gjalle tregun e pronave te patundshme ne greqi o qelbes i ndyre, pa marr parasysh ndihem e madhe qe dhane ne bumin ekonomik para 2009.

   1. Miu i kanaleve says:

    Okay ke te drejte

  2. Miu i arave says:

   Mos ma vini re se kam rrjedhur

 39. moderni says:

  cfare paranojakesh te eger keta greket. skane per te ndryshuar ndonje here.

 40. Fatmir Lohja says:

  Nuk ma do mendia qe Greqia te reagoje per guret e sheshit Skenderbe.Po te jete e vertete,tregon injorance arkaike,se te vjen keq ta pranosh.

 41. Bashkimi says:

  I madhi Gjergj Fishta ne kohen e ndarjes se kufinjve nga shtrigat plaka te europes shkruante.
  “Por po prap me ndihme te zotit
  Do ta bajme na shqypnin e lire
  Prej preshevet n’leqe te hotit
  Prej tivarit ne manastir”.

 42. Niku says:

  Me Edin ne pushtet grekerit duken tamam si ajo fjala e urte qe nje qen qe leh nuk te ha. Apo qent le te lehin karvani te hec perpara. Te pakten Edi ramen e pelqej ne politiken e jashtme besoj qe eshte me i miri pasi esht trim dhe nuk ka frike. E thote ate qe ndjen ndaj te huajve dhe nuk u behet servil asnjerit . Pra per minister te jashtem un te votoj tan jeten o Edo.

 43. sokol says:

  e kam lexuar vete te shkruar Vorio Epir
  dhendur ne gur mu para pa
  rlamentit grek ne athine.Vorio Epir gjithkush e di se eshte termi b
  grek per pjese te tokes helene qe i perkiska greqise.A nuk duhet dhe ne te protestojme per kete?Camet jane shqiptare ne tokat e tyre dhe gabimisht nje pjese e tyre u bashkua me gjermanet per shkak te shtypjes greke mbasi i premtuan te drejta.ky fenomen ndodhi dhe ne kosove gabim te cilin greket e serbet me bekimin e anglise e rusise e shfrytezuan mjaft mire per te qeruar hesapet njehere e mire.3000 veta vrane serbet ne kalane e tivarit.kur vizitova kalane ne Tivar (Bar) banoret atje e mohonin paturpesisht faktin .njeri prej tyre me tha qe jane vrare me miliona ne kohe te luftes kurse tjetri po merrte policine ne telefon per nje gazetar provokator. ne kete moment greket kane ne ndergjegje krimin e vrasjeve padrejtesine e shpronesimeve dhe ligjin e luftes.cdo gje qe prek temen e dhimshme came iu prish gjumin e kercejne perpjete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje