‘Tradhtar, kusar, do të hakmerrem’: Letra e kapiten Xhavellas drejtuar Ali Pashë Tepelenës

16 Tetor 2017, 10:10Politika TEMA

Nga Aurenc Bebja

Në librin “Voyage en Grèce, fait dans les années 1803 et 1804, par J. L. S. Bartholdy”, gjejmë një kapitull, që detajon luftën e ndërmarrë nga Ali Pashë Tepelena kundra suljotëve gjatë vitit 1792, me titull “Guerre d’Ali-Pacha contre les Souliotes”.

Në fakt, autori i këtij libri është mbështetur në veprën “A Survey of the Turkish Empire” të anglezit William Eton. Autori nuk ka folur vetë, por ka sjellë rrëfimin e një personi tjetër, që tregon se në vitin 1792, i gjendur në shërbim të Francës, në rolin e përkthyesit, u dërgua nga konsulli francez pranë Ali Pashës, në kryeqytetin e Epirit, Janinë.

Në vijim, do të gjeni rrëfimin e plotë, në lidhje me shkëmbimet ndërmjet Llambro Xhavellas dhe Ali Pashë Tepelenës, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania” :

…Dy ditë pasi vendosi kampin e tij ushtarak në fushat e Sulit, ai urdhëroi që të sillnin para tij kapiten Xhavellan (i zënë rob), dhe jo vetëm që i ofroi atij lirinë, por madje i propozoi që ta bënte atë “buluk-bash” të krahinës, vetëm nëse do të ndihmonte Ali Pashën që të bëhej zot i malit. Xhavella u përgjigj se, për sa kohë që ai ishte i lirë, ai ishte i gatshëm të shkonte në mal dhe të bindte mbështetësit e tij, domethënë gjysmën banorëve, që t’i nënshtrohen dhe të marrin armët kundër Bogias (Boçari); në këtë mënyrë, ai mund të fuste trupat e pashait në Tripë, ndërsa pala e kundërt do të ishte e lumtur të qëndronte në paqe pa luftuar. Pikërisht për këtë, Pashai e pyeti se çfarë garancie mund ti jepte atij në lidhje me mbajtjen e premtimit të tij :

“Djalin tim të vetëm, dymbëdhjetë vjeç – u përgjigj Xhavella – që unë do të të jap si peng, i cili është më i rëndësishëm sesa jeta ime, dhe që ti mund ta dënosh nëse unë të mashtroi.”

Si rezultat, Xhavella e thirri të birin që të zbriste nga mali ; por sapo u ngjit vetë në mal, i shkroi Pashait letrën në vijim:

“Ali Pasha, unë gëzohem që mashtrova një tradhtar. Tani jam këtu për të mbrojtur vendin tim kundër një kusari. Djali im do të vdesë ; por para se të shuhem, do të hakmerrem për të. Do të trajtohem si një baba i pashpirt, sepse kam sakrifikuar birin tim për sigurinë time personale ; por unë mund t’i përgjigjem kësaj, se nëse ti do të ngjiteshe në mal, ai do të vdiste gjithsesi me të gjithë pjesën tjetër të familjes sime, dhe se nuk do të kisha qenë më këtu për të marrë hakun e tij. Nëse fitojmë, mund të kem fëmijë të tjerë : gruaja ime është ende e re ; por nëse djali im, që është i ri, nuk di të vdesë i lumtur për të mirën e vendit të tij, atëherë ai nuk meriton që të jetojë, dhe as që ta pranoi atë për djalin tim. Eja, pra, tradhtar ! Po vloj të hakmerrem, dhe jam armiku yt i papajtueshëm.”

Kapiten Xhavella

Pashai, pavarësisht tërbimit të tij, nuk e gjykoi të domosdoshme që të digjte Xhavellën e ri, dhe e dërgoi atë në Janinë, pranë djalit të tij, Veli Pashës, i cili qeveriste gjatë mungesës së tij. Unë kam qenë me të kur i dërgoi atij këtë fëmijë ; ai u përgjigj të gjitha pyetjeve që i bënë, me një lloj shpirti dhe guximi, që ngjalli admirim tek të gjithë. Veli Pasha i tha atij se priste urdhrin e babait të tij për ta pjekur në hell. “Unë nuk kam frikë prej teje” – iu përgjigj fëmija ; “Babai im do të bëjë të njëjtën gjë me babanë apo me vëllanë tënd, nëse ai do të mund ti zë robër.” Atë e hodhën në një birucë, me bukë dhe ujë.

Burimi (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

 

20 komente në “‘Tradhtar, kusar, do të hakmerrem’: Letra e kapiten Xhavellas drejtuar Ali Pashë Tepelenës”

 1. Patrioti says:

  Ali Pasha duhej bere hero Kombetar.

  1. Edkari says:

   Alipasha
   ne nje format me modern po me te gjitha cilesite
   na paraqitet ke personaliteti Mero Bazes.
   Cilesite jane :servilizmi,pabesia,intriga,llapeqeneria,
   Mendoj dhe do te doja qe dhe koka e Merobazes
   te qendronte me hijeshi ne mes te tepsise.

  2. konstandinopoja ops stambolli says:

   patriot shume e drejte kerkesa jote..por s’ka nevoje qe politikanet serbogrek shqiptare ta bejne hero..sepse ali pasha eshte hero ne zemrat e shqiptareve

  3. Sahit_hyseni says:

   Ali Pasha ishte një Tradhtar,një vrasës,një renegat,…një shërbtor Turku siq janë sot shumica e shqipfolsve Islamista. Ky kriminel vrau Shqiptarët e pathyer,ata që nuk iu përkulën Turkut si vet ky pis. Vrau dhe masakroj Krahinën e Sulit,atë krahinë që i bani ball me shekuj Turkut,dhe femnat Shqiptare për mos ra në dorë të Shqiptarve(tradhtar ) ushtarve të kryetradhtarit Ali Pasha ,mblidhen dhe hidhen nga shkëmbijt në humnerë. Tragjedi,Shqiptarët kundër Shqiptarve për interesa të anmiqve.

 2. Labi says:

  Bravo Xhavelles dhe te birit, i ka dhene pergjigjen e duhur nje qeni te pabese.

 3. qipro says:

  xhavellis qe atehere ne kohe te largeta e tregon veten sa plere eshte…per te bo qef vete con ne cengel djalin..per nuk ka qene djali vet e la pjelle gruja me nai allvanos????qy athere i kena pas maru pune grekve ne …e kto prap s’na dune…mosmirnjohja eshte vesi me i keq qe ekziston ne ket bote…sa me shpejt janulla ne vorr ishalla

  1. Duri says:

   Mosmirenjohja shkruan i padituri ,ne vend qe te reflektosh pse nje njeri sakrifikon djalin e tij per te mos ju nenshtruar aliut ,hajdutit dhe te pabesit me te madh te historise ,qe hankoja ,mamaja e tij e rrihte qe ne moshe 13 vjecare sepse nuk dinte te vidhte dhe te vriste .Ikni o kriminelat e temes ,tani po e kuptoj pse ja u bene bythen gjak cemerve dhe kosovareve ne gjithe keto vite

  2. Celo Mezani says:

   O Qipro, kujdes se cfare komenton. Xhavella dhe Bocari ishin shqiptare dhe armiq te betuar te Ali Pashe Tepelenes.
   Edhe kalamajte me gra alvanose i kishin dhe alvanosa ishin, tjeter pune ce cfare ndodhi prapa.

   Ajo qe me ka bere gjithmone pershtypje ne historine e vjeter dhe kete te fresket pas 1990 qe pjesa me legene dhe e pabese e shqiptareve ortodoks kane qene ata qe jane konvertu ne greket me fanatik.

   1. qipro says:

    o celo mezani..po me kupto pak kush eshte piksynimi im..mos i hyj aq thelle se kom piksynim tjeter

 4. Projekti says:

  Dhe pasi fitoi pavaresine Greqia, Xhavellat moren poste te larta shteterore dhe bashkepunuan ne zhdukjen e identitetit dhe gjuhes shqiptare ne territorin e Greqise. Nqs doni te tregoni per heronj, mund te botoni shkrime per shqiptaret qe moren pjese ne ekipin qe planifikoi dhe zbatoi genocidin ndaj grekeve te Anatolia&Stamboll ne fillim te shekullit te kaluar. Ata po qe ishin heronj dhe trima te beses.

  1. Fiamuri Arberit says:

   Nje pjese te madhe te fajit per asimilimin e sulioteve e ka pikerisht Ali Pashai !

 5. Alban Hamzai says:

  Poturakut “qipro “! Qe je poturak kete e tregon edhe shqipja jote e bastarduar ,e tregon edhe mendimi yt I mjerueshem I shprehur me shqipen tende bastarde . Prandaj me mire mos shkruaj fare ,se duke shkruar tregon nivelin e mjeruar te formimit te nje poturaku . E mira eshte te shkoni ne shpellat e lindjes nga kane ardhur te paret tuaj e te lini te qete pjesen europiane te shqiptareve ,qe ndryshon plotesisht nga ju ne te gjitha drejtimet . Tani mblidhuni me poturaket e tjere ne kafenete poturake dhe kenaquni duke perdorur fjale te ndyra .

 6. Duri says:

  Obbobobooo ,sulioti i pabese ja dhjeu fjalen pashait ,qe ishte burre i mire dhe i beses ,filluan llapaqenat te mbrojne kriminelin e rradhes .Ikni mor plehra pa identitet ,te kishim akoma njerez si xhavella ne vend te kurvave qe na kane komanduar per 600 vjet do kishim me dinjitet , shtet e moral . Por u detyruan te iknin ne greqi dhe ja u dhane atyre kontributin ,dhe mire e ben ,ne vend qe te rrinin me kriminelet spurdhjake si aliu qe te vrasin naten dhe te qajne diten

  1. qipro says:

   xhavelles ja qine grun allvanoset prandaj u be me femije se xhavella vete ishte pederast si anastas janullatos=xhavella nuk mund te bente femije..prandaj ali pasha nuk e vrau kopilin e xhavelles sepse nuk ishte i tij..tashi grekevejemenite duhet me i paraqit deftesen me i shajte sic duhet.. hahahahahaha hahahaha

   1. Duri says:

    Xhavella ishte më shqiptar se ty o karagjoz e copë injoranti ,nuk kishin nevojë te konvertoheshin ne grekë se athinën e kishin si shtëpinë e tyre. Kokat dhe shtet krijuesit ikën matanë kufirit, hajdutët, sharlatanet, kriminelët, komitet, bastardet ,ngelen ketej. Po te shikosh shqipërinë sot eshte e mbushur më këso lloj kategorie ,nga jugu në veri, nga lindja në perëndim, ju fut hajdutlleku në dna dhe nuk e heqin dot

 7. Emigranti-UK says:

  Ali Pasha eshte baba i Grekeve. Se shpejti do tu vij dita jevgjiteve greke bashke me ca te ba bese, servila dhe pedera qe e quajne veten (grek)

 8. Tepelena says:

  Letra ne cfare gjuhe eshte shkruar?
  Ne cfare gjuhe merreshin vesh xhavella- aliu?
  Kjo do kiskte rendesi.
  Persa i perket aliut…si cdo kryepushtetar ka pasur te mirat e te keqiat e tij.
  Te keqiat anojne me shume…punoj vetem per veten e vet dhe fjalen paterjotizem nuk e njihte.
  Per bashkekombasit qe disa histori i mesojne nga youtubi,merrni shembull hormoven.Grekrit vrane te gjithe burrat dhe djemte e hormoves vetem e vetem sepse ishin ngritur kunder ali-pash- tepelenes.
  Dheeeeeeeeee……..mos harroni! Si gjithenje,aliu u tradhetua nga nje shqiptar.
  Pa- besa- ia e shqiptarit eshte e shfaqur kudo ne historine tone…dhe vazhdon e ulur kembe kryq akoma dhe sot.Ska as dy dite qe sekretari i LSI-se doli ne foto me putinin.Perse?!do njohi kosoven,apo e kunderta? Ska dy dite qe LSI-a nuk votoi ne parlament ligjin e pakicave.Kush u ankua per ligjin e pakicave me shume?
  Paterjotizmi nuk ka nevoje te shfaqet vetem kur ka lufte.Paterjotizmi shfaqet para nesh dite per dite,kur vemi te paguaj dritat e degjojme ato kurvat e sporteleve te shajne ndonje plak te raskapitur dhe nuk reagojme,kur vemi ne restorant e shikojme sesi 10 kamarjer i sulen nje familjari me femije prezent,kur gjene e pare qe mendojme eshte sesi tja fus thiken shqiptarit( po te jete race tjeter e mbyllim me myhabet)….e shume e shume te tjera o ” pateriotet” tradhetar.

 9. perivolo says:

  Projekti,
  shqiptaret me trima dhe te beses ishin ata qe morren pjese ne nje genocid( kunder grekeve )ne Azine e Vogel,bile ne nje shtet te huaj?
  Kjo me duket shume fyese per shqiptaret dhe per llogjiken…
  Lehtesisht kuptoj se cilet konsideron ti me trimat nga shqiptaret e sotem,aty afer luftojne dhe ata.

 10. malcor says:

  RACE QENSH, KUR U FORMUAQ SHTETI GREK ME 1824, SULIOTET U NDJENE GREKE TE PASTER A THUA QE STERGJYSHERIT E TYRE ISHIN SHKERDHYER VETEM ME GREKARE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje