Gazeta pranë Erdogan, sulme dhe akuza të rënda për kreun e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

5 Janar 2018, 12:22Sociale TEMA
Gazeta pranë Erdogan, sulme dhe akuza të rënda për kreun e

Gazeta turke pranë pushtetit të presidentit Recep Tayyip Erdogan, “Yeni Akit” publikonte në datën 2 janar të këtij viti një shkrim që është fund e krye një sulm biografik ndaj kreut të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj.

Autor është Ayhan Demir, i njohur për përqendrimin në tema që kanë të bëjnë me Shqipërinë.

Shkrimi është shpërndarë po ashtu i përkthyer shqip përmes e-mailit dhe aty akuzohet Bruçaj si njeri i Fetullah Gulenit në vendin tonë.

Demir e përkthen analitikisht cv-në zyrtare të Bruçaj që e lidh me organizatën FETO, një obsesion i politikës së jashtme të Turqisë që pas ngjarjeve të korrikut 2016.

Pozicioni i mëpasëm i Bruçaj, i cili kryente plotësisht të gjithë direktivat që i jepeshin nga FETO ishte Komuniteti Musliman i Shqipërisë.

Bruçaj në vitin 2013 u emërua si ndihmës kryetar nga Këshilli i Komunitetit.

Vitin në vijim, duke u treguar si kandidat për kryetar në këshillin e përgjithshëm, kaloi në postin e kryetarit për një periudhë katër vjeçare.

Shkaku më i rëndësishëm i këtij lartësimi të shpejtë ishte efektiviteti i organizatës FETO në KMSH dhe vartësia e pakushtëzuar e Bruçaj ndaj kësaj organizate terroriste.

Bruçaj vijoi të paguajë borxhin e mirënjohjes ndaj organizatës FETO e cila i kishte ofruar çdo lloj mundësie pavarësisht se nuk i meritonte.

Detyrën largimit të atyre që nuk ishin militantë të FETO nga KMSH, detyrë e cila kishte nisur në periudhën e Selim Muçës, Skënder Bruçaj e vijoi me përkujdesjen më të madhe. Ata që u përjetuan në myftininë e qytetit të Librazhdit janë vetëm njëra prej këtyre”, shkruan Demir(përkthimi shqip sipas materialit të shpërndarë me e-mail).

Më tej, autori kap edhe raste të supozuara të korrupsionit duke akuzuar drejtpërdrejt kreun e KMSH-së.

Sipas tij donacionet e dhëna për ndërtime apo restaurime të xhamive në Durrës, Krusë, apo të Pezës, sipas tij janë shpërdoruar.

13 komente në “Gazeta pranë Erdogan, sulme dhe akuza të rënda për kreun e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë”

 1. Undefined says:

  Ndoshta nuk eshte aq Turk sa e duan Turqit. Po gabohen Turqit.

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Jo, po luajn politike te shohin sa u peshon kandari ne vendet fqinje.. Nje gazetar alla ish Henri Cili, Fantomasi I Opiumit, pronari I Klanit qe zbriti nga Bjeshket e Namuna me kepuce te shqyera dhe smbaron babezine e te tjere e etj per ish Plakun Vrases dhe ky turku per nje garuzhde corbe per pushtetin e rradhes.

  2. ky ndoshta si hoxh nuk este kaq turk sa e duan turqit por turkoshaket shqiptar qe ngren sumen para Skenderbeut jane me turq se sa turqit dhe duan Meken me shume se sa turqit.
   ketu ka aq aqifa e beqira e aq mahmuta sa na e ka zili turqia,ketu shfaqen aq shum seriale turke sa nuk shfaqen as ne turqi………

  3. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

   Hasane,Hysene,Dervisha,Beqira,Zigura,Sumqira,Demira e shejtoni me te bir,a u qifte kina robt si e katandiset shqiperine………….ptuuuuuuuuu fare e keqe turkoshake qe qelbni ere ”gyleni” apo ”dogani” gjithandej…..!

 2. miri says:

  Ky eshte produkt politik i erret i bashkepunimit te organizates se Gylen me LUL Bashen. Mjafton te dish se zoti Brucaj nuk ka arsim teologjik dhe gjithcka eshte e qarte. Keta jane nder faktoret kryesore te shfaqjes se ekstremizmit fetare ne Shqiperi sepse e lane qellimisht madje duke mohuar ekzistencen e radikalizmit deri sa nderhyri shteti, por precedenti i mbulua nga keta njerez qellimisht pert te forcuar pozitat e tyre si njerez te moderuar. Muslimanet shqiptare jane te distancuar prej institucionit perfaqesues KMSH per shkak te pushtimit Gylenist te tij dhe kjo shton mundesine per te rene preh e influencave ekstremiste sepse KMSH nuk ka asnje mundesi madje dhe qellim te kontrolloje dhe organizoje jeten fetare te muslimaneve. Po ti referohesh faktit qe Gylen eshte partner edhe me Sorrosin , kjo i komplikon me teper gjerat. Tung

 3. Bazarhesap says:

  1000% te verteta!!!
  Ata qe se dine ose nuk duan ta pranojne qe K.M eshte ne duart e pucistve dhe anarshisteve jane te verber ose jane pale me ata .

 4. ky ndoshta si hoxh nuk este kaq turk sa e duan turqit por turkoshaket shqiptar qe ngren sumen para Skenderbeut jane me turq se sa turqit dhe duan Meken me shume se sa turqit.
  ketu ka aq aqifa e beqira e aq mahmuta sa na e ka zili turqia,ketu shfaqen aq shum seriale turke sa nuk shfaqen as ne turqi………

 5. says:

  Kontinenti Azisë të na falenderoj në mbështetjen tonë kushtuese.

 6. Vlonjati says:

  si do qe te jete andej a ketej gardhit prap njolle e eret mgelet ne trungun shqiptar.Po ngrite bythet sje shqiptare por race muti.

  1. mirel says:

   Sakte! Duhen qerruar gjithe keta cibane qe i jane ngjitur Shqiptareve.
   Te njejtat probleme me pisin Janulllatos.
   Nga grek e turq vetem sherre kemi pare me prifterinjte e hoxhallaret.

 7. Frekuenca says:

  Duhet te shtoni se shkrimi eshte perkthyer dhe shperndare nga Ermir dhe BUjar Hoxha qe kane marre 400 mije euro nga Erdogani per portalin e tyre tesheshi si edhe bashkepunetori i tyre katunari i Librazhdit Maliq Hasa qe diten punon per Anadolu Agjenci dhe naten per frekuenca.com

 8. Lumi says:

  Pune influencash. Turqit duan te kthehen ne domenet e dikurshme. Meruni ca leke se per fene shqiptaret se rrujne shume.

 9. Sheqeri Maliqit says:

  Maliq Hasa ose Malik sic e ke bere emrin per ti pelqy islamisteve te Erdoganit mos harro qe kjo histori e ketij diktatorit do marre fund shpejt dhe si do ju dalesh para njerezve o fytyrebythe librazhdi?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje