Koço Kokëdhima kërcënon Ramën: Do kesh fatin e Esat Pashë Toptanit

Koço Kokëdhima ka reaguar pas deklarateve të ministrit grek Niko Kozias, i cili deklaroi se Shqipëria ka vendosur që t’i japë Greqisë 12 milje det.

Kokdhima ka paralajmëruar kryeministrin Edi Rama, se do të ketë fatin e Esat Pashë Toptanit.

“Në se kjo qeveri do dëmtojë qoftë edhe një milimetër hapësirat detare dhe tokësore të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama do jetë Esat Pashë Toptani i ditëve tona dhe do të ketë fatin e Esat Pashë Toptanit!”- shkruan Kokëdhina.

Gjithashtu ai i bën thirrje opozitës që të thërrasë urgjentisht në parlament kryeministrin, për të zbuluar se çfarë ka ndërmend të firmosë me kryeministrin e Greqisë së shpejti.

Reagimi i plotë

Edi Rama, edhe në politikën e jashtme dhe për çështje madhore kombëtare, po vazhdon të bëjë atë që di të bëjë më mirë; pazare të fshehta dhe pa u konsultuar me askënd, sikur ta ketë Shqipërinë çifligun e tij. Ajo që po ndodh së fundmi mes vendit tonë dhe Greqisë është një turp dhe papërgjegjshmëri totale, e kësaj qeverie. Që nga takimi 3 ditor (10-12 Nëntor 2017) i Kretës “kokë më kokë”, mes ministrave të Jashtëm Ditmir Bushati dhe Niko Kotzias dhe deri te ai më i fundit i Korçës, shqiptarët po mësojnë se për çfarë është biseduar e vendosur, vetëm nga pala greke dhe mediat e tyre. Kështu ndodhi me çështjen e kërkimeve dhe varrezat e ushtarëve grekë, njësoj po ndodh edhe me çështjen e detit.

ZGJIDHJA e paralajmëron qeverinë se po luan me zjarrin! Urgjentisht duhet të bëjë publike të gjitha detajet rreth bisedimeve me Greqinë dhe çfarë ka ndërmend të firmosë Edi Rama me kryeministrin Tsipras, në takimin e paracaktuar këtë pranverë.

Qytetarët shqiptarë, parlamenti, presidenti dhe të gjithë faktorët politikë në vend janë në errësirë të plotë. Edi Rama po sillet me çështjet fondamentale të Shqipërisë, si me plaçkën e gjetur në rrugën e pushtetit të tyre. Urgjentisht edhe sipas kushtetutës, ata duhet të bëjnë transparencë të plotë për këtë “marrëveshje historike me Greqinë” siç e quan Rama; Për kufirin detar, për çështjen çame dhe për çfarëdolloj gjëje tjetër që është biseduar, apo është lënë në “harresë”.

Ministri grek i jashtëm, Niko Kotzia deklaroi se territori grek, në marrëveshjen me Shqipërinë, është zgjeruar 12 milje nga bregu.

Në çdo rast nuk është kryeministri dhe ministri i jashtëm që llogarit miljet dhe kufijtë detarë. Janë ekspertët dhe institucionet e shtetit që e bëjnë këtë gjë, përmes komisioneve shtetërore dypalëshe e më vete, sipas rregullave, ligjeve dhe procedurave ndërkombëtare të mirëpranuara.

Në se kjo qeveri do dëmtojë qoftë edhe një milimetër hapësirat detare dhe tokësore të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama do jetë Esat Pashë Toptani i ditëve tona dhe do të ketë fatin e Esat Pashë Toptanit!

Kryetaria e Komisionit të Jashtëm në Kuvend, Mimi Kodheli, u deklaroi gazetarëve se nuk dinte asgjë rreth kësaj teme dhe mund të pyesnin Ditmir Bushatin. Të njëjtën gjë konfirmuan edhe të gjithë deputetët e shumicës!

Pra duket hapur, se kemi të bëjmë me një pazar të Edi Ramës, në përpjekje për të siguruar votën e Greqisë në procesin e hapjes së negociatave me BE-në, i duhet një “po” së shpejti, sepse e sheh si të vetmen mënyrë për të mbuluar zullumin kriminal dhe korruptiv që ka gatuar brenda vendit.

ZGJDHJA e paralajmëron Edi Ramën në emër të shumicës së popullit shqiptar të papërfaqësuar në parlamentin e partive të vjetra, të mos guxojë të lëshojë sovranitetin e Shqipërisë për asnjë arsye. Në Europë duhet të shkojmë vetëm në një mënyrë; me dinjitet dhe si një vend me sovranitet të plotë.

“Zgjidhja” i bën thirrje presidentit Ilir Meta, që, ashtu siç e parashikon edhe Kushtetuta, të kërkojë urgjentisht nga kryeministri dhe ministri i Jashtëm, dosjen e plotë të bisedimeve me Greqinë. Ta bëjë atë transparente dhe objekt diskutimesh për specialistët dhe ekspertët e fushave përkatëse. Gjithashtu i kujtojmë opozitës parlamentare, të thërrasë urgjentisht në parlament kryeministrin, për të zbuluar se çfarë ka ndërmend të firmosë me kryeministrin e Greqisë së shpejti.  (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Koço Kokëdhima kërcënon Ramën: Do kesh fatin e Esat Pashë Toptanit”

 1. Persefoni says:

  RUHUNI NGA KY ATDHETARI I HAJDIN
  SEJDISE !

  Ta ha mutin si tollumb Jale ky Koqe Kokedhimi !

  1. toni says:

   Shiko, shiko ky patrioti i zemeruar qe e kane hequr nga partia! Na tregoka Esatin ky kur dihet mire qe Edi Rama ishte ai qe i parandaloj esadistet Berisha e Basha te benin krimin e radhes dhe te shisnin detin fqinjeve.

 2. Jeff says:

  Patriote te dhjere te xhepit te kemi o Kryedhima. Na hape zorret.

 3. santiago says:

  o te q..a Besen o rrot k..i

 4. Elona says:

  Ore si ka mundesi qe populli shqiptar toleron ndyresira te tilla si
  Koco? Salianji? Saliu? Ilir e Monika kokelopa? Lyl Basha etj etj
  Qenkeni me te bute edhe se finlandezet
  Ngrehuni o popull e shporrini keto qelbaniker

 5. Ani says:

  Koco Kokedhima = Esad Pashe Toptani

 6. Lili says:

  O kokedhjere.Ne rini ishe mire,pse roite tani,? Kokrdhjere,mikun e ke mikne ne te mire. ,ne rrezik.

 7. mire, o loqe po berishes e bashes cfare do tu besh. e shikon cfre gomari je. qeveria e rames po ben transparencen pa firmos fshehtas faljen e detit greqise e nuk e kercnove. tani c’pate apo rama ta bente si bash berisha. apo u frymzove nga gangsterja e parlamentit, gruaja rrugace e presidentit hajdut monika kryemadhe, qe pasi kane vjedhur sa kane dashte e vene pasuri marramandse, pasi ka bere vajzen zv/president kerkon ti veje flaken shqip[erise per te fshehe vjedhjet e krimet e saj. cilen grua presidenti nga vendet e bashkimit europian imiton kjo hajdute kriminele e rrethuar nga paramilitar te arkanit kerkon te djege shqiperine. si te kuptojme deklaraten tende se”ilir mete nuk shkon ne burg se nuk ka hedhe firme”, me thuaj cili hajdut vjedh e len firmen poshte gjese se vjedhur. e pranon se ilir meta ka vjedhe por nuk ka hedhe firme. hajde grua presidenti hajde. frika qe do ju merret pasuria ju ka terbuar eshte bashkuar me ju edhe koqja. na thuaj koqe cdo besh me berishen se ai ia dha greqise. berishes I rrovet koqet po me ramen cke qe po tregon per cfare po bisedojne. hajde koqe, hajde mona pordha

 8. Deklarata e Kapterit says:

  E mendederose, o Ramut…. so do diktator te jesh nje dite do dali e verteta

  Qe tja mbyllesh gojen palacove qe hiqen si patriota dhe po i detyron njerezit te mendojne se edhe Saliu eshte burre i mire, per shkaka te sjelljes dhe udheheqjes tate skandaloze ne dem te interesave kombetare, dil me deklarate qe i premton shqiptareve

  “asnje centimeter det nuk do ti japesh Grekut” o tradhetar.
  Pse nuk e ben kete deklarate?

 9. Gri says:

  Oligarke i ndyre, 2 milion leke te vjetra i vodhi bleu frihoriferin e Durresit kur qeveria ishte ne hall pas 97!
  THJESHTE PSIKOPATE DHE ME TEPER NDYRSIRE E KETIJ VENDI!

 10. Sandor says:

  Lejini partizanlleqet me Ramen apo me Saliun.
  Partite jane asgje – Atdhe eshte cdo gje.
  Dhe Kocua ketu ka plotesisht te drejte.
  Nuk diskutohet sot kush eshte Kocua apo Edi.
  Diskutohen trojet dhe sovraniteti i yne kombetar dhe kjo eshte e rendesishme.
  Lejini more burra tifozlleqet mesjetare per njerin apo tjetrin bajraktar.
  Atdheun te kemi pa udheheqsa si keta nuk na duhen se vetem pune i kane prishur Shqiperise keto 30 vjet

 11. lulashi says:

  O Kokedhjere. Kur i shiti Berisha ujrat teritoriale Greqise, pse nuk ja bere si Esat Toptanit ti? Ik ore idiot se nuk te pjerdh njeri ty.

 12. Cobo says:

  Duhej dhe ky, atdhetari thekur.

 13. miredita says:

  kokerdhima nje shpat e gjergjit anti tradhtarve. bravo kokerdhima,se qdo tradhtar ka perfunduar keq,madje edhe si gadafi e nikola qaushesku rumun….ne buzqeshjen e alexis tripsas shihet se rama ka plotsuar deshiren e tije.

 14. topuzi says:

  Koqe Koke(e)dhimja- opozita e sotme nuk ka moral te mbroje detin, kur ja fali ate Greqise. Ndersa zotrote je nje cope maskarai qe Rames i rruan ate “te gjatin”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *