PROFIL: Kush është drejtori i ri i Policisë së Shtetit

Ardi Veliu është emëruar Drejtor i përgjthshëm i Policisë së Shtetit.

Emri i tij u propozua nga ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj dhe ky propozim u firmos sot nga kryeministri Edi Rama.

Ardi Veliu mori pikët maksimale nga konkursi i organizuar nga Policia e Shtetit për marrjen e gradës “Drejtues Madhor” si dhe ka përmbushur të gjitha kriteret për të qenë ai Drejtor i Policisë.

Më parë Ardi Veliu mbante postin e drejtorit në drejtorinë vendore të Policisë Tiranë.

Emërimi i tij vjen pas shkarkimit të Haki Çakos i cili u lirua nga detyra një muaj më parë me vendim të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Pas lirimit të Çakos, në krye të policisë u komandua Rebani Jaupi i cili mbajti këtë detyrë për rreth një muaj.

Po kush është Ardi Veliu?

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, ka lindur në 2 Mars të vitit 1972 në Delvinë. Eshtë i martuar dhe babai i dy fëmijëve. Nga viti 1987 deri në vitin 1991, kreu shkollën e mesme ushtarake “Skënderbej”.

Nga viti 1991 deri në vitin 1993 ka vazhduar studimet në Akademinë Ushtarake “Skënderbej”, në Tiranë.

Nga viti 1993 deri në vitin 1994 kryen studimet në Akademinë e Policisë në Tiranë.

Nga muaji Janar i 1994 deri në Qershor 1998 kryen studimet në Akademinë e Policisë në Ankara – Turqi.

Krahas këtyre studimeve, diplomohet edhe në Fakultetin e Manxhimit të Biznesit, Universiteti “Ismail Qemali”, Vlorë, studime të cilat i kreu në vitet 2003 -2007 pa shkëputje nga puna.

Eshtë diplomuar gjithashtu edhe në Bachelor Fakulteti Juridik.

Ka përfunduar një sërë kursesh profesionale trajnuese të organizuara nga Pameca, ICITAP dhe OSBE brenda dhe jashtë shtetit, si, në Hungari, SHBA, Poloni, Itali dhe Akademinë e Sigurisë, Tiranë;

Ka përfunduar kursin 8–javor pranë qendrës ILEA, Budapest, organizuar nga ICITAP.

Është një njohës i mirë i gjuhës Turke dhe Angleze.

Karriera profesionale:

Komandant i “Postës së Policisë”, Memaliaj, Tepelenë (1998-1999)

Shefi i Policisë së Rendit, Vlorë (1993-2002)

Shefi i sektorit të “Policisë me Uniformë”, Drejtoria e Policisë, Vlorë (2002-2004)

Shefi i sektorit të Rendit, Drejtoria e Policisë, Vlorë (2004-2006)

Shefi i komisariatit të Policisë, Durrës (2013-2014)

Zëvendësdrejtor për Sigurinë, Drejtoria e Policisë, Tiranë (2014-2015)

Drejtor i Kolegjit te Policise (Shkolla Bazë e Policisë) 2015 -2016

Drejtor i Policise Rrugore ne Drejtorine e Policise se Shtetit 29.07.2016 – 27.04.2017

Nga data 28.04.2017 Drejtor i Drejtorise Vendore te Policise Tirane.

Së fundmi nga data 05.02.2018 Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit. (TemA)

 

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “PROFIL: Kush është drejtori i ri i Policisë së Shtetit”

 1. Alidemsi vjeter says:

  Bismilahi …….hoshgjelden…..kollaj gaz……

  1. sunitet nuk bejne ''shtet''........... says:

   hiq hasan e ver hysen,madje me diplom/qitap Ankara-je……………….!

   1. Spartaku says:

    Paska goxha aktivite dhe pergatitje profesionale.Do zoti dhe fati i shqipetareve,del njeri i mire dhe izoti te kryej kete detyre kaq te madhe te rendesishme,dhe shpresedhenese per gjithe policine e shtetit.Duam qe te jete i zoti,t’i beje ball bandave mafioze te Sali Berishes dhe Lulzim Bashes,te cilet po i pijn gjakun popullit.I urojme sukesese ne kete detyre fisnike,zotit Ardi Veliu.

    1. selfo says:

     Pse ja prishet kete dite te bukur Ard Veliut, duke e prezantuar ne nje kronike te Topit me njeriun me negativ qe ka Policia Shqiptare-Ilir Mandron qe eshte me shume se nje qelbesire.
     Duket Iliri qysh nga forma e kokes, shembulli me tipik qe Lombrozo do te deshironte ta perdorte si modelin apo ksomblen dinjitoze ne argumentimin e prejardhjes nga majmuni.
     Ishallah Ardin nuk e ka infektuar Mandrua me ndonje nga veset e tij si hajdut, imoral, korrupsionist, shpifes, paranojak dhe nuk do njeri vec kokes se vet. Ka grada e tituj shkencore qe i ka marre nepermjet te shoqes se ai eshte pisqolle. Ne studentet e tij nuk duam ti degjojme as emrin, sepse na ka fyer ne dinjitetin tone si njerez, na perdori si skllever kur ndertoi vilen kater kateshe te “Qyteti Studenti” (nuk na jepte provimin po te mos shkonim te punonim te shtepia me llac, tulla, beton, etj).

 2. Alidemsi vjeter says:

  Bismilahi …….hoshgjelden…..kollaj gaz……o ARDI VELIU !

 3. qytetar says:

  Urime. Nje punonjes policie, dhe drejtues, shume i mire.

 4. aleks says:

  Të gjitha I paska bërë. Tamam Si Kiu Fiu. Qenke tamam Turk safi. Me mendje e zemer.

 5. Ollga Toronto says:

  Shefi i rendit Vlore 93-2002,studime ne Turqi 94-98,komandant i postes Memaliaj 98-99,ne te njejten kohe ne tre vende,behuni serioz.

  1. Ne Vlore ka qene ne vitin 1999-2002. Jane thjesht gabime shtypi te gazetareve.

 6. Pensionist says:

  Eshte emerim i miremenduar dhe gezohem qe ne krye te Policise se Shtetit eshte vene Zoti Veliu.
  Kam pak njohje personale, por kam patur mundesine te mesoj rreth ketij punonjesi te policise. Gjithnje kam degjuar fjale shume te mira per te.
  Ka figure te paster, asnjehere i perfolur per anen morale, eshte shume i pergatitur, njeri serioz, eshte trim dhe me karakter te forte.
  Eshte nje nder studentet me te mire qe ka patur Akadenia e Policise ne Ankara, nje nder Akademite me te mira ne Bote dhe e standarteve me te larta perendimore. Te kryesh me sukses Akademine e Policise ne Ankara (Universitet 5 vjecar) do te thote shume.
  Eshte njeri qe flet pak por qe punon shume.
  Dij qe kudo qe ka punuar, ka ndertuar maredhenie te ngrohta me koleget apo vartesit. Njeri i thjeshte dhe familjar i mire.
  Urime dhe suksese.

 7. ali vlora says:

  I uroj suksese ! Tema eshte se ne nuk leme gje pa te vene nje bisht. Nuk e di mire qe sthone nje fjale te mire por thone u be dhe I biri filanit. Tung te gjitheve

 8. nje shqiptar i drejte says:

  Suksese , zoteri !

 9. Mesut says:

  Vari k…. n .Tani u bo shteti ,Me kta lloj Mjer mjer popullit shqiptar

  1. Spartaku says:

   Mesut,ha mut.

   1. Musut says:

    O Spordhiakos. U bone dhe ti si ku shef Vari kosin

 10. Kellira says:

  Aha! Me 3 Fakultete… Gjithsesi ta shohim…

 11. Vasil Gjika says:

  Suksese Ardi. Nje nga njerezit me te mire dhe te zgjuar qe kam takuar ne Vlore.
  I thjeshte, punetor dhe patriot. Gezohem per Ardin, dhe na duhen me shume se ai.

  Vasil Gjika
  Pekin

 12. Opa says:

  Suksese. .pse jo. …

 13. Lisi says:

  Bravo Xhafaj , bravo k/ministër !
  Ketë djalë , me këtë CV mund t’a shajnë vetëm Saliberishët , dmth vetëm plehërat e Shqipërisë . Dhe , për fat të keq , këtë vënd e kanë mbytur plehërat !
  Suksese drejtor , suksese policisë !

  1. Mesut says:

   O ti Rrapi Lisi Trapi booooll se na çat k….n Me kto legena

   1. Lisi says:

    Mesut , Memut !
    Zagarët përherë lehin dhe do lehin .
    Zagarët s’rrinë dot pa lehur !

    1. Mesuttafut says:

     Fillun servilat , zhulsat mizat lisat pisat

   2. Mesuttafut says:

    O Lisi pisi S’ kapeee baliiiiiii .Ka shum zagar si ty .

  2. Policia_funeral says:

   Ore gazetaruce dhe komentatuce, pse si beni nje pyetje ketij ministrucit xhafa:
   Para se ti jepte graden drejtues i pare ketij gjysmagjelit, a kishte drejtues te pare apo drejtues te larte ne policine e shtetit?
   Botoni edhe CV e tyre qe te kuptoje cdo injorant sa mender profesionist eshte ky xhafagjeli.
   Plera te politikes, plehra edhe te gazetarise.
   Su ben pershtypje qe ky me 3 fakultete ska punuar 1 dite, po nje dite te vetme ne strukturat e lufteskunder krimit dhe ska hetuar nje krim te vetem ne jeten e tij te “ndritur” profesionale!
   I vetmi hyner i tij eshte aratisja e te paraburgosurve nga Komisariati Vlore kur ky myteberi ishte komandantvreparti!
   Su ben pershtypje PERDHUNIMI profesional i policeve qe kane nje jete ne lufte kunder kriminalitetit e qe kishin geaden para se tia jepte xhafa ketij myteberi!
   Po VC e ketij myteberi e keni lexuar? Keni gjetur se ku i ka te pakten 10 vjet ne role te larta drejtiese ne policine e shtetit si nje tjeter kriter per emerim ne kete detyre! Apo si qeni rendni pas grades drejtues i pare, qe ja dhane e jua hodhen si kocke pas te ciles do rendni!??
   Po ju u muter deputete qe keni qene mender police ku jeni pse lejoni te shkelen me kembe ish koleget tuaj!
   Po ju o shkerdhata opozitare ku te motrave jeni, pse spadisni penalisht per 248 kete mut minister qe zgjedh kete mut drejtor?! Apo keshtu bete edhe ju kur zgjodhet se paku Burgajn!?

   Kjo eshte Shkerdh-lindja e policise!!!
   Do roni e dp shikoni, akoma….

 14. Bilal draci says:

  Nje djal i ndershem, punetor e i pakorruptuar. Nje model tip njeriu rendi bashkohor. Sigurisht ka proven e radhes qe nuk do te na zhgenjej. Urime

 15. I Dyti says:

  Dritat mos harroni pa i ndezur dhe mos tejkaloni shpejtesine mbi 50km\ore…makine ne krah dhe fener ndriçues ne goje.
  Ja kjo do jete policia e shtetit.
  Meqe ra fjala tek policia e shtetit…a u be ndonje hetim per akuzat qe tha e motra e 21 vjeçares qe u vra ne tirane per marrjen”DY HERE” ne telefon te policise … dhe nuk ju pergjigj njeri???
  Dritat e makines mos harroni!!!

 16. "BOHOTINA" says:

  Urime Drejtorit. Po pati parasysh ate qe thote Napoleon Bonoparti se: “Burri i shtetit duhet ta kete zemren ne koke”, kam besim se do beje pune. Pra burrit te shtetit duhet ti flase zemra dhe jo buzet dhe xhepi.
  Ardi, me sa lexova eshte shume i kpmpletuar. Po shkollen me te madhe qe ka ky kuader eshte Shkolla e Lavdishme Skenderbej. Kjo shkolle e ka brumosur si ushtarak qe ne femini. Per mua ka shume rendesi qe e ka bere ate shkolle.

 17. selfo says:

  Pse ja prishet kete dite te bukur Ard Veliut, duke e prezantuar ne nje kronike te Topit me njeriun me negativ qe ka Policia Shqiptare-Ilir Mandron qe eshte me shume se nje qelbesire.
  Duket Iliri qysh nga forma e kokes, shembulli me tipik qe Lombrozo do te deshironte ta perdorte si modelin apo ksomblen dinjitoze ne argumentimin e prejardhjes nga majmuni.
  Ishallah Ardin nuk e ka infektuar Mandrua me ndonje nga veset e tij si hajdut, imoral, korrupsionist, shpifes, paranojak dhe nuk do njeri vec kokes se vet. Ka grada e tituj shkencore qe i ka marre nepermjet te shoqes se ai eshte pisqolle. Ne studentet e tij nuk duam ti degjojme as emrin, sepse na ka fyer ne dinjitetin tone si njerez, na perdori si skllever kur ndertoi vilen kater kateshe te “Qyteti Studenti” (nuk na jepte provimin po te mos shkonim te punonim te shtepia me llac, tulla, beton, etj).

Lini një Përgjigje te Policia_funeral Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *