Ish-senatori amerikan tregon rrezikun e Shqipërisë: Irani po përgatitet të sulmojë kampin e muxhahidinëve në Tiranë

Pas qëndrimit zyrtar të opozitës iraniane, ka qenë një tjetër që ka akuzuar sërish Top Channel, pas sulmit që iu është bërë muxhahidinëve dhe ka paralajmëruar se Teherani, nëpërmjet grupeve të shërbimit sekret do të sulmojë bazën e MEK në Shqipëri.

Bëhet fjalë për Robert Torricellin, ish-senatorin dhe ish-kongresmenin e SHBA. Torricelli është përfaqësues zyrtar i opozitës iraniane MEK.

Ai, në një deklaratë zyrtare, Torricelli ka akuzuar Top Channel se po mban anën e “një regjimi që kthyen krime”.

“Duhet të shqetësojë të gjithë shqiptarët fakti që agjentët e MOIS arritën të përfitonin nga shtypi i lirë. Këto përpjekje për të helmuar debatin e lirë të kombeve demokratike nuk janë të reja. Kjo ka ndodhur në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Kur anëtarët e MEK-ut ishin në Irak, agjentët e regjimit iranian përdorën të njëjtën propaganda. Përmes mediave në Irak u përgatit skenari i sulmeve terroriste në Kampin Ashraf. Gjatë këtyre sulmeve, 140 persona u vranë dhe mbi një mijë u plagosën”.

Kështu u shpreh senatori Torriceli, i cili deklaroi se opozita iraniane mbështetet nga SHBA.

Në vitin 2014 në Shqipëri erdhën 4 mijë pjesëtarë të opozitës iraniane.

“Ekziston një shqetësim gjithnjë në rritje në SHBA, madje edhe mes anëtarëve të Kongresit, mbi aktivitetet keqdashëse në rritje të regjimit iranian në Ballkan.

Opozita iraniane NCRI zbuloi javën e kaluar se regjimi iranian ka emëruar kohët e fundit Mostafa Roodaki-n, një agjent veteran të MOIS-it, si sekretar të parë të ambasadës së regjimit në Shqipëri.

Për më tepër pohoi se, “duke paguar para, Roodaki përdor ish-anëtarë për të kryer komplotet e MOIS-it kundër PMOI / MEK”, deklaroi Torriceli.

Deklarata e plotë e Torricelit

Të hënën më 13 shkurt 2018, stacioni televiziv Top Channel, në programin e tij Fiks Fare, transmetoi një raport krejtësisht të shtrembëruar dhe të rremë në lidhje me opozitën demokratike iraniane, Organizata e Mojahedinëve të Popullit të Iranit (MEK), i cili përsëriti akuzat e mërzitshme dhe demonstrueshmërisht të rreme të Ministrisë së Inteligjencës dhe Sigurisë (MOIS) të regjimit famëkeq iranian.

Duhet të shqetësojë të gjithë shqiptarët fakti që agjentët e MOIS qenë në gjendje të përfitonin nga shtypi i lirë në Shqipëri për të përhapur propagandën e tyre kundër MEK-ut dhe refugjatëve iranianë në Shqipëri. Këto përpjekje për të helmuar debatin e lirë të kombeve demokratike nuk janë të reja dhe çfarë po përjetoni ka ndodhur në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë. Ndërsa anëtarët e MEK-ut ishin në Irak, agjentët e regjimit iranian përdorën të njëjtën propagandë përmes mediave në Irak për të përgatitur skenarin e sulmeve të tyre terroriste ndaj anëtarëve të MEK-ut në Kampin Ashraf dhe më pas Kampin Liberty. Gjatë këtyre sulmeve, 140 persona u vranë dhe mbi një mijë u plagosën.

Ministria iraniane e inteligjencës ka tentuar me zell të minojë marrëdhëniet me refugjatët me anë të rrëfimeve të rreme të terrorizmit, shtrëngimit dhe autoritarizmit. Kur filloi kjo propagandë, këta refugjatë ishin nën mbrojtjen e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara në Irak. Akuzat çuan në hetime të plota, të cilat i konsideruan akuzat krejtësisht të rreme.

Di diçka në lidhje me argumentet e tyre. Në vitin 2011 Sekretarja Clinton kërkoi që të paraqisja dëshmi për të kundërshtuar këto akuza të rreme. Argumenti im pasoi një vendim nga Gjykatat e Shteteve të Bashkuara që nuk gjetën besueshmëri në akuzat e terrorizmit. Proceset e ngjashme në Britaninë e Madhe, Kanada dhe Francë kanë arritur të njëjtin rezultat. MEK nuk është një organizatë terroriste. Është një opozitë e ligjshme politike, e përkushtuar ndaj një Irani pluralist, demokratik dhe jo-bërthamor në paqe me fqinjët e tij dhe botën.

MEK gëzon mbështetje të gjerë popullore në SHBA dhe Evropë. Konsiderohet të jetë një organizatë demokratike që kërkon fundin e teokracisë dhe vendosjen e lirisë dhe demokracisë në Iran. Regjimi iranian është i përqendruar në mënyrë të kuptueshme në mbështetjen popullore të MEK-ut. Gjatë demonstratave të fundit në Iran, udhëheqësi i regjimit Hassan Rouhani i bëri thirrje presidentit Macron të Francës të heshtë udhëheqësit e MEK në Paris. Në traditën e madhe të demokracisë franceze, ishte një lutje që ra mbi veshë të shurdhër.

Ekziston një shqetësim gjithnjë në rritje në SHBA, madje edhe mes anëtarëve të Kongresit, mbi aktivitetet keqdashëse në rritje të regjimit iranian në Ballkan. Opozita iraniane NCRI zbuloi javën e kaluar se regjimi iranian ka emëruar kohët e fundit Mostafa Roodaki-n, një agjent veteran të MOIS-it, si sekretar të parë të ambasadës së regjimit në Shqipëri. Për më tepër pohoi se, “duke paguar para, Roodaki përdor ish-anëtarë për të kryer komplotet e MOIS-it kundër PMOI / MEK”.

U bëj thirrje të gjithë shqiptarëve, duke përfshirë anëtarët e shtypit të lirë, të jenë vigjilentë në mbrojtjen e lirive të tyre dhe të mbrojnë kundër të gjitha përpjekjeve futjen e propagandës dhe akuzave të rreme në hapësirën e shprehjes së lirë dhe të gjallë që gëzojnë shqiptarët.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Ish-senatori amerikan tregon rrezikun e Shqipërisë: Irani po përgatitet të sulmojë kampin e muxhahidinëve në Tiranë”

 1. Edhe keta kishim mangut ne,pak probleme muxhahedinesh ke midis vedit.
  Ne kemi sali isisin me antishqiptaret e tjer qe bejne thirrje per lufte cdo dite se duan te ruajne placken e grabitur

  1. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

   haahaha,shkuat per lesh o sumqiraaaaaaaaaaaaaaaa,Ahmadinejaad do tua bej koltrypida-n tourbooooo………….allah uakbar!

  2. toni says:

   Meqenese Amerikes i eshte perzemer mbrojtja e muxhahidineve atehere ti shtrehoj ne territorin e saj! Shteti Shqiptar mos te harxhoj asnje qindarke, muxhahidinte jane problem Amerikan dhe ata duhet ti paguajne faturat.

 2. une tabi e kuptova se ka organizat MEK iraniane ne shqiperi.kane degjuar para shume viteve se ka refugjat apo azilante iranien ne shqiperi,por jo organizat mek.tani shqiperia gjindet ne PAT pozicion shahu,as ti largoje nga shqiperia ,se duhet respektuar rregullat e konventat evropiane te refugjatve,dhe praktikuar nje politike qe i konvenon usa-a,dhe pastaj ndonje rrezike per vete shqiperin nga kto organizata qe jane te lidhura me organizata x islamike.pra ma se miri tjue thuhet,se shkoni ne shtete perendimi,se ne shqiperi nuk ka kushte te mira azili.edhe pa pasaporta munde te shkojn,por e kane para,se kufije i kalojn kembe deri ne kroavi e sloveni e tutje,dhe mos tju a shohin sherrin shqiperia.

 3. Ardi says:

  Ta pret mendja. Shtete me bole refuzuan muxhahedinet ne vendet e tyre. Doli Shqiperia nje vend i humbur me varferi te tejskashme ti shpalli lufte Iranit.

 4. PA EMER says:

  ATA DUHET TE IKIN ATJE NGA KANE ARDHUR NJE ORE E ME PARE ..!

 5. shushica says:

  Xhibuti ,nje vend i vogel por strategjik ne bririn e Afrikes ka shume me dinjitet nga Shqiperia .Nuk pranon muxhahidine por baza ushtarake ,qe i sjellin miliarda .Cudia qendron se ka pranuar baza amerikane ,franceze ,angleze ,japoneze ,italiane ,dhe se fundi nje baze te madhe kineze qe i sjell 1.5 miliarde dollare fitime .Dhe nuk i behet vone se shtetet qe kane baza kane probleme e rivalitet midis tyre .Kjo eshte politike ,jo servilosja e peshtire ndaj te fuqishmit te radhes .Ndersa politika jone zvarritet duke shpresuar lemosha .Por lypsin te gjithe e poshterojne ,e shumta i japin dicka vetem per mbijetese.Kuptojeni me se fundi o politikane ,nuk egzistojne aleanca strategjike ,bota moderne eshte pragmatike ,gjithcka behet per interesa ekonomike ,politike dhe gjeostrategjike .Te medhenjte ,edhe pse kane rivalitet ,midis tyre bejne afera miliardare ,te tjereve u kerkojne sjellje …shembullore… pra bindje pa kushte .Dhe si rrjedhoje ne Shqiperi arrijne muxhahidinet ,sic arrinin ne te kaluaren te tjere kundershtare regjimesh,per llogari .te ..solidaritetit…Nderkohe qe me Iranin i gjithe perendimi po zhvillon marredhenie miliardash ,ne marrim dekorata dhe levdata nga po ky perendim ,qe vet nuk i pranon muxhahidinet .Kaq per sot ,per Berishen qe i futi dhe per Ramen qe i shtoi .Zoti i bekofte te dy…

  1. Bogonica says:

   E thene nga ty qe ne cdo koment i ben fresk Rames ka vertete kuptim.

 6. enter"" says:

  Folen keta amerileshet.
  Ju jeni ata qe beni rremuja kudo, dhe I vini fajin te tjereve per qellimet tuaja te ndyra

 7. opinion. says:

  kta munde te jene ,por nuk ka garanti,munde te jene si ldk e kosoves ,dikur ne ekzile ne gjermani,kunder serbis,por bujar bukoshi vetem vodhi para te megates shqiotare.eshte vedhtire te thuhet se kysh jane,por irani ka regjime te tmershme dhe dhunon te drejtat e njeriut.irani,koreja e veriht,turqia me erdoganin dhunojn brutalishte te drejtat e popullite te tyre.sipas gazetes la tribunr fe geneve,turqia eshte akuzuar nga onu ,se vetem ne 2011-15 ka dhnuar 3000 here te drejtat e njeriut ne turqi.

 8. opinion. says:

  kta munde te jene ,por nuk ka garanti,munde te jene si ldk e kosoves ,dikur ne ekzile ne gjermani,kunder serbis,por bujar bukoshi vetem vodhi para te mergates shqiptare.eshte vedshtir te thuhet se kysh jane dhe dhe cka
  prodhon ideologjia e tyre ,por irani ka regjime te tmershme dhe dhunon te drejtat e njeriut.irani,koreja e veriht,turqia me erdoganin dhunojn brutalishte te drejtat e popullite te tyre.sipas gazetes la tribune de geneve,turqia eshte akuzuar nga onu ,se vetem ne 2011-15 ka dhnuar 3000 here te drejtat e njeriut ne turqi.

 9. Lisi says:

  Shqiperia nuk është një vënd i lirë dhe i pamvarur , sepse , drejtohet nga banditë që mendojnë vetëm si të vjedhin e si të shkerdhehen , biles edhe brënda parlamentit .
  Ne nuk e meritojmë lirinë !

 10. Kellira says:

  Lerini budallalleqet. S’patem bythe e as tru per pavaresi as ne vitet ’20 dhe as ne Kosove. Ajo qe na e zgjidhi 2 here ishte Amerika.
  S’kemi as tani kur si Shqiperine si Kosoven i kane pushtuar shqiptaret. Syte andej i kemi keshtu qe mos e hidhni shurren perpjete kaq kollaj. Me mire te “pushtuar” nga USA se sa nga Salinj apo Hashima.

 11. O says:

  Jemi supërfuqi për momentin

 12. Leone-53 says:

  Kur thua se opozita iraniane mbeshtetet nga Amerika, zoti senator, perse keta muxhahidinet nuk i muaret ne amerike por na i “ngjitet” neve?!..
  Nuk ka lidhje populli yne me “çamurat” qe ju mbillni ne bote duke shkatrruar shtetet qe jane ne kembe (por sigurisht nuk jane me ju) e duke bere luftra ne çdo cep te globit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *