Zbulohen vendimet e kongresit të Napolit në vitin 1901 dhe premtimi i Viktor Emanueli III për shqiptarët

24 Shkurt 2018, 10:09Dossier TEMA

“Le Temps” ka botuar, të enjten e 2 majit 1901, në faqen n°2, një shkrim mbi Kongresin shqiptar të Napolit dhe vendimet e marra prej tij.

Hulumtuesi Aurenc Bebja, ka sjellë, në shqip, rrëfimin e plotë të gazetës franceze :

Na shkruajnë nga Roma :

Kongresi shqiptar, i sapo mbajtur në Napoli, ka miratuar rezolutat në vijim :

–         Përdorimin e alfabetit latin në gjuhën shqipe ;

–         Mësimin e gjuhës shqipe në të gjitha komunat e Italisë – popullata e të cilave është me origjinë shqiptare – dhe përhapjen e gjuhës italiane në Shqipëri.

Asambleja ka votuar sërish kundër masave të qeverisë osmane që kërcënojnë në Shqipëri ekzistencën e gjuhës dhe kombësisë.

Kongresi, para se të ndahej, vendosi të takohej çdo vit në Itali.

Një grup delegatësh u prit nga Mbreti Viktor Emanueli III, i cili i përgëzoi ata për përpjekjet e bëra për ruajtjen e kombësisë shqiptare dhe zhvillimin e marrëdhënieve tregtare midis Italisë dhe Shqipërisë.

Mbreti premtoi, ndër të tjera, të jetë president nderi i kongresit të vitit të ardhshëm(darsiani)

8 komente në “Zbulohen vendimet e kongresit të Napolit në vitin 1901 dhe premtimi i Viktor Emanueli III për shqiptarët”

 1. beni says:

  Të ishim me Italinë do të ishim vërtet një parajsë e vërtet!!
  Nën udhëheqjen e ideologjia orjentale me shum se 100vjet jemi atje ku nisi në vend numëro,një dështim total në ekonomi e luftë pushteti mes divergjencave fetare!

  1. Ardi says:

   Beni ne kohen e Peeandorise Osmane nuk emigronte njeri. Te ishte e mire italia nuk ishte mbush Gjermania Amerika zvicra Argjentina Brazili etj e etj. Ne kohen e perandorise shqiptari ka qene pjese e nje superfuqie boterore. Shqiptari filloj te emigroj sepse komunizmi e shkateroj teresisht ate.

   1. beni says:

    A jan çka fut pordhës kot??
    Emigracioni ka filluar qysh në 1470bile të parët kanë qen gruaja e Gjergj Kastriotit e familja e saj!!
    Të dytët ata në Kalabri e siceli!!!
    Të tretet në vitet 1700 kroaci,Ukrainë,Greqi dhe së fundi gjysma e Shqipris në USA e Europa edhe vet Turqit e shqiptarizuar e lëshuan vendin?
    Jugu i Italisë përballet me politikat nacionaliste edhe pse flasin italisht?

  2. Tiku says:

   Prandaj eshte mbushur bota me emigrante italiane? Se eshte nje parajse e vertet?

 2. Pellazgos says:

  Italia zoti beni eshte ajo qe shkaterroi rreth 80 qytete Greke ne Epir dhe Ilyri ne hakmarrje kunder Pirros qe shkoi te clironte jugun e Arkimedit nga barbaret e Romes se gladiatoreve.
  Italia eshte ajo qe kalin e Trojes ka Terezen ne nje vend qe para Osmaneve ka qene 100% Orthodhokse me Identitet,Kishe jo Autoqefale “shqipetare”,gjuhe,kulture Greke per 1100 vjet Bizant.
  Italia eshte ajo qe nga nje ane e quante Jeorgios Kastriotis George Prijesin e Epirit dhe ju nuk e quani veten Epirote.
  Kete e kini dhurate nga Italia dhe Turqia qe kini frike nga e verteta tuaj dhe ne emer te Shqipetarise te Sulejmaneve,Ismaileve,Qemaleve “Pellazge” doni ta hiqni termin Vorio Epir ashtu sic do ta donte edhe Kastriotis.
  Mendja eshte nje koker gruri zoti beni,varet se me cfare e mbush.

 3. Pellazgos says:

  Ai Alfabet Latin e beri Shqiperine myslimane te shkeputej nga historia e Saj e Lavdishme.
  Mbani mend Sali Proto Papa,
  Ja aresyeja pse u quajt Prift latinisht apo priest anglisht Papai i Bizantit paraturk i Skenderbeut.
  Kur dihet fort mire qe gjuba Greke eshte shkruar dhe folur ketu deri ne shekullin e 20te dhe nuk kishte minoritet Italiane por Greke.
  Kjo eshte aresyeja pse Agios Saranden e Kastriotis do ta quanin Quaranta fashistet e mallkuar,ashtu sic quhet dhe sot Santorini Santa Irini.
  Kjo eshte aresyeja pse ky shtet myslimane si Shqiperia nuk duhej te kishte marredhenie te mira me Greqine.
  Kjo ishte aresyeja qe nuk njohen Nolin,por Ahmet servilin,spiunin.
  Kjo eshte edhe sot aresyeja qe Epirin e Kastriotis ta quajme Albania!
  Eshte Ironike dhe hipokrizi ndaj atdheut kur mohon vendin tend nga frika e Greqise,ketij gogoli te ndertuar nga fashistet Italiane me Vorio Epirin.
  Mush eshte aresyeja qe e hiqni edhe nga ,ibrat shkollore Vorio Epirin kur Heroi “yne” e kishte per nder te Madh qe quhej Prijesi i Epirit?
  Shqiperia eshte vegel e Italianeve me identitet turk,kjo eshte e verteta.

  Trushpelarja arrin deri atje sa Kalin e Trojes nje thjesht Misionare si Tereza ta vendose mbi Heroi tone te Epirit nga “patriotet”e vetequajture shqipetare.
  Prit ndonje dite qe ashtu sic u quajtem Pionieret e Enverit,Java e Enverit te quhemi Pionieret e Terezes apo Java e Terezes.
  Shtet “Laik” per Zotin.
  Bravo trushpelare dhe servila me Dhiplloma.
  Po ju sikur shani Ahmet tradhetarin qe vodhi floririn,po juve qe jua kane vjedhur nderin dhe dinjitetin me keto nderhyrje?
  Apo dubet te kemi edhe ne nje Nobel te “mburremi”,sic thote me te drejte Lubonja dhe Olsi i ditur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje