Aleksandri i Madh i takon Greqisë apo Maqedonisë? Shtohen zërat kundër zgjidhjes së kontestit të emrit

Procesi i bisedimeve për zgjidhjen e kontestit të emrit që ka Maqedonia me Greqinë, ka hyrë në fazën më të vështirë pas qëndrimit të fortë të palës greke, e cila kërkon që zgjidhja të përfshijë jo vetëm ndërrimin e emrit të shtetit, për përdorim të brendshëm dhe jashtëm, por edhe ndryshimin e Kushtetutës, që nënkupton edhe një formulim të ri për identitetin, gjuhën dhe çështje tjera.

Kjo ka bërë që të rriten pakënaqësitë edhe pse në opinion tani është hapur debati nëse ndërrimi i emrit dhe i Kushtetutës rrezikon edhe identitetin, pasi njohës të çështjeve politike dhe të historisë, thonë se identiteti shtetëror dallon nga ai i ndjenjës së përkatësisë etnike brenda shtetit.

Por, nga ana tjetër, në mbrojtje të emrit aktual, është ngritur edhe Kisha ortodokse maqedonase, e cila kërkon ndërprerjen e bisedimeve, ngjashëm sikur edhe Kisha greke, e cila kohë më parë mbajti protesta në Athinë dhe Selanik në mbrojtje të pozicioneve të palës greke.

“Vetëm Zoti mund ta shpëtojë Maqedoninë, pasi pa Zotin, atdheu, kombi ynë dhe kisha nuk do të ekzistojnë në kohën kur jemi të nënçmuar deri në skajshmëri. Këtu mund të na ndihmojnë edhe grekët pasi nëse ata nuk heqin dorë nga vijat e kuqe, procesi i bisedimeve do të dështojë se ne do të shpëtojmë, nuk do të ndryshojmë as emrin e shtetit, e nuk do të humbim as identitetin e as gjuhën”, ka deklaruar në tubimin e fundit në Shkup peshkopi Petar nga Kisha ortodokse maqedonase.

Ai ka bërë thirrje për unitet, ndërsa ka drejtuar akuza ndaj partisë në pushtet të kryeministrit Zoran Zaev për heqje dorë nga interesat shtetërore dhe kombëtare.

Pavarësisht kundërshtimeve që duken se po e vështirësojnë procesin, Nano Ruxhin, ish-ambasador i Maqedonisë në NATO dhe profesor i së Drejtës Ndërkombëtare beson se problemi do të ketë zgjidhje.

Ai e arsyeton protestën e organizuar nga kisha duke theksuar, madje, se ajo mund të ketë edhe efekte të mira për t’ia bërë të qartë palës greke se edhe këtu ka njerëz që nuk janë të kënaqur me zgjidhjet që ofrohen.

“Është më se normale të ketë protesta, dhe kjo është një gjë e mirë që t’i tregojmë palës greke se edhe ne këtu kemi njerëz që nuk janë të kënaqur dhe se ai që nënshkruan marrëveshjen, mund të rrezikojë shumë. Por, në anën tjetër, gjithashtu vlerësoj se është mirë që këto protesta nuk u mbështetën të paktën deklarativisht nga VMRO-ja që nënkupton se mund të kemi një konsensus për mbylljen e problemit”.

“Unë jam optimist se zgjidhje mund të ketë, ndoshta deri në qershor. Është një mundësi e mirë për vendin pasi për herë të parë në këto 27 vjet sa ekziston ky kontest, kemi qëndrim të qartë nga Qeveria se është e gatshme për kompromis dhe tash ajo ka bërë të ditur se pranon një emër me përcaktim gjeografik dhe, madje, ka dalë edhe me katër emra konkretë”, vlerëson Ruxhin.

Sa i përket debatit për identitetin dhe pretendimet se me ndryshimin e emrit, mund të ndryshohet edhe identiteti, Albert Musliu, analist politik, thotë se kjo nuk qëndron. Ai këtë e sqaron me rastin e shqiptarëve, të cilët janë shtetas të Maqedonisë, por në anën tjetër askush nuk mund t’ua mohojë përkatësinë e tyre kombëtare.

Për gjendjen e krijuar, Musliu fajëson partitë, të cilat siç thotë, këtë problematikë gjithmonë e kanë shfrytëzuar për përfitime politike.

“Unë mendoj se emërtimi i shtetit nuk ka se si të ndikojë në destabilizimin e vendit apo në ndryshimin e identitetit tim etnik. Nëse ne nuk i marrin për bazë politikanët dhe nëse shkenca inkuadrohet në mënyrë të duhur dhe nga ana tjetër, politikanët të bëhen të përgjegjshëm dhe jo të shohin interesin e momentin, unë mendoj se edhe ajo frikë, e cila është legjitime te qytetarët, pasi ajo është e pranishme kur shohin se si çdo ditë bombardohen se do të humbin identitetin e gjuhën, atëherë nuk shoh unë se si mundet që emërtimi i shtetit, realisht, të ndikojë në humbjen e identitetit të komunitetit më të madh në Maqedoni”, konsideron Musliu.

Ndryshe, palët pritet t’i qartësojnë pozicionet e tyre gjatë vizitës së paralajmëruar në Shkup të shefit të diplomacisë greke, Nikos Kocijac.

Ende s’dihet data e vizitës së tij, por asaj i paraprinë heqja e emrit “Aleksandri i Madh”, që mbante Aeroporti i Shkupit, si dhe i autostradës në drejtim të Greqisë që tani quhet “Miqësia”.

Këto veprime janë ndërmarrë nga Shkupi si shprehje e gatishmërisë për forcimin e raporteve apo për t’i dëshmuar Greqisë se Maqedonia nuk ka qasje irredentiste siç pretendon Athina, e cila vlerëson se heroi Aleksandri i Madh i takon Greqisë.(REL)

REMOTE_ADDR:[]

48 komente në “Aleksandri i Madh i takon Greqisë apo Maqedonisë? Shtohen zërat kundër zgjidhjes së kontestit të emrit”

 1. ANTI Janatullos says:

  Greket e sotem,jan Afrikano Verior.Sllavet ne Maqedonin e sotme,jan,Sllavo Bullgar.Aleksandri i Madhe,ishte nga fisi Ilir-Makedon.Dy shtete e kombe me Histori te falsifikuara.

  1. Flm says:

   O kari i Janulles … Mega Aleksandros i perket atij Kombi qe ka te njejten Gjuhe, Alfabet, gramatik, emra, kultur me Aleksandrin …. dhe ky eshte vetem Kombi Helen.
   ….
   1- Per tu bindur shikoni ne internet “Aleksander coin” (monedhat e Aleksandrit), te cilat shkuajn “ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟY”. Nuk ka njeri ne Bote qe ta mohoj qe shlrim eshte Grek.
   2- Emrat e Aleksandrit, i babait Filip, e nenes Olymbi ose Myrtali, te motres Thesalo-niki, i kalit Bu-kefalos, e gjysht Aminda, e mesuesit Aristotel e shokve Efest, Klitonas, ….. jane 100% emra Grek, per tu bindur c’do byth-qir Arnaut, mundet te klikoj ne internet “emrin” dhe ne vazhdim te shkruaj “etymology”, aty ne anglisht do ju sqarohet prejardhia dhe kuptimi i c’do fjale.
   3- Aleksandri ishte pjesmares ne lojrat Olympike, … ne kete event mernin pjese vetem fiset Helene dhe jo Barbaret (dmth kush kishte gjuhe dhe kultur Helene).
   4- Klikoni ne internet ose kerkoni ne c’do liber per prejardhjen e Mega Alexandros
   Te gjitha burimet te cojne tek e verteta qe ishte 100% Helen i Maqedhonis.
   ……..
   Keto jane disa fakte qe jo vetem Mega Aleksandri ishte Helen, por qe ishte Krenar per Kombin e vet.

   1. mik says:

    Flm – persa i perket Aleksandrit te madh:
    Sir William Woodthorpe Tarn i Akademise Britanike, njihet botnisht si autori i vepres perfundimtare mbi Aleksandrin e madh ( apo megalo, si ta dush ti ).
    Qysh ne hyrje te librit,ai shkruan : Aleksandri i madh, nga babai i tij Filipi i II , dhe e ama Olimbia, kishte gjak Ilir, d m th shqiptar.
    Filipi i II e thirri ilirin Aristotel ( 384 -322 , qe kishte mesuar menyrat e greket ve ) , per ti dhene dituri te birit te tij Aleksander.
    Shkenca Historike e pranon tashma kadegorikisht, qe shqiptaret jan pasardhesit te Ilirive.
    Kjo asht e verteta allerfo. Mos te hym me thelle.

    1. Flm says:

     Nqs Iliret kishin emra Grek si Fil-ipos (mik i kuajve) dhe Atisto-tel (kryhej perkryer)….. dhe qe dinin Greqisht…. ateher i bie qe edhe Iliret ishin Grek, apo Jo.
     Se per “gjurme” Shqipetari as nuk behet llaf.
     …..
     O popull bastard, o Alban te Kaukazit, o torollak qe as vet nuk i besoni ato qe shkruani, historia Helene eshte e “gjalle” per mijra vjet, si i as nje Kombi tjeter ne Bote, dhe keni “goje” ju plehrat, qe te komentoni kete histori te Lavdishme.

     1. Gaqi says:

      O tope pse greaket quajne veten me emrin e nje kurve si Helena?

      1. Flm says:

       Helada, o “karr me zile”, ekzistonte shekuj perpara Helenes se Trojes.
       Truri tend gjysem funksional, i lig dhe kompleksik, … nuk mund te konceptoj qe Helena mori emrin e Helades dhe jo e kunderta.
       Debil 24 kar-atsh.

    2. Aristoteli i sat eme says:

     O Myk! Myk fare e padke trurin. Se na bete gazi i botes me keto gomarlleqet tuaja. Edhe Aristotelin e nxore Ilir mire derdimen? Po ti dhe keta derdimenet e tjere qe komentojne jeni “dru me pre” e nga ta dini ju te gjoret se iliret edhe emrin e tyre e kane peshqesh nga greket. Ik o debil komento ndonje foto femrash apo furbolli se per histori e tregove qe je gomar krejt

     1. mik says:

      Aristoteli i sat eme – pergjigjia e komentit tand ishte vetem fyerje dhe sharje si injorant qe je.
      Un ju referova nje Akademiku autoritar mbi historin dhe origjinen e Aleksandrit te mash dhe mesuesit te tij Aristotelit, kurse ti, sdi gja tjeter vetem me fy dike’ qe nuk e njef e nuk t‘ka ba kurr ndonje te keqe.
      A asht kjo pjese e kultures greke ?!
      Nqa je i zoti, bjer argumenta e mos shaj si legen.

      1. Theatrical says:

       kjo eshte kultura qe ka mbjelle anastas kurva keto 25 vjet..shaj e fyej kur s’ke fakte dhe argumenta,provoko e.kerceno me lufte,
       se ja kete bejne greket neper gazeta e portale madje ketu ka dhe kanibale qe hane turq… ,
       por kur turku fut anijet ushtarake në Egje,keta ikin si minjte me vrap nga frika
       hahahaaaa…
       fare te mos ju vije inat,maeqdonasit nuk ishin greke,dhe nuk ka si te jene,por ishin fise ilire ashtu sikur ishin epiriotet,dardanet e me gjere,
       ata flisnin gjuhe ndryshe nga greket,Aleksandri e mesoi greqishten kur iku në Greqi,(si Luan Shabani)
       )historia e kombit shqiptar eshte nje rrjedhe e pafund luftrash e udheheqesish legjendare,qe nga Aleksandri,Pirro,Teuta. tek Gjergj Kastrioti,Iliaz Bey Mirahoti,Ali pashe Tepelena,e deri me sot me luften per Pavaresi te shqiptareve te Kosoves…lufte,lufte..lufte
       ndersa historia e popullit kurve grek,(te pakten qe nga 1453 kur u mor Kostandinopoja) eshte nje histori shkerdhatelliqesh,intrigash,pabesish,muhabet prifterinjesh e mbushes harremesh..kaq e thjeshte eshte
       faktet flasin vete..

      2. Nemezi says:

       Ti nuk i je referuar Tarnit. Se referim do te thote te sjellesh titullin e librit, kapitullin, faqen ke ai e permend kete gje.
       Po ti shpif. Se Aristoteli po te ishte ilir o shpifes qe nuk e ke idene as te historise e as te gjeografise nuk do ishte pranuar ne asnje shkolle e gjimnaz grek. Se Athina qytetarine e vet nuk ia jepte as bijve te lindur nga gra greke te qyteteve te tjera e jo me nje iliri apo trakasi apo hebreu apo etj etj. Kane bere vetem nje perjashtim per te birin e Themistokliut qe komandoi trupat mbaregreke kunder persianeve. Dhe ky pas nhe debati te gjate. Ndonese kete djale Themistokliu e pati me Aspasine, nje dijetare me fame dhe ishte helene nga gjaku, gjuha e kultura. Po jo nga lindja pasi i perkiste nje qyteti tjeter.
       Sikur Tarni te kish thene se ishte Ilir Atistoteli do e kishin qeshur te gjithe me te madhe ashtu sic po qesh une me keto rrpatjet e tua per te sajuar e shpifur njesoj si ne kohen e turkut. Po kot e keni se asnje qe ka haber nga historia nuk ua var. D nga ulcera dhe terbimi keni per te plasur

       1. mik says:

        Nemezi – Shiko ne Wikipedia dhe kerko :
        Sir William Woodtharpe Tarn. E ke aty.
        Ndersa pergjigjet e tjera ti ka kthy shum bukur comentuesi Undefined.

     2. undefined says:

      Helenizmi ishte kulture dhe jo Komb mire buzekuqet e Anastasit keshtu qe Aristoteli nuk ka si te jete dicka qe nuk ekziston vete Aleksandri e mesoj Gjuhen Artificiale helene kur ishte vetem 16 vjec gjuha helene ishte gjuhe e sajuar nga Pristst e asaj kohe dhe jo gjuhe e popullit prandaj dhe u zhduk me kalimin e kohes per ta nxjerr Europa nga syndyket qe ta mesonin kurdo-egjiptianet e Athines permendesh si majmunet e cirkut more b…q….

  2. Theatrical says:

   per Aleksandrin e Madh dhe Maqedonet dihet boterisht
   1-Maqedonet nuk ishin greke perkundrazi konsideroheshin Barbare
   2-Nena e Aleksandrit ishte Epiriote dhe kishte lidhje me fiset ilire,,,(eshte strehuar ne Iliri)
   3-Epiriotet konsideroheshin gjithashtu Barbare
   gjithashtu,
   Heroi yne kombetar,Gjergj Kastriot-SCANDERBEG,Mbreti I Shqiptareve dhe Princi I Epirit,jo rastesisht e ka deklaruar veten pas-ardhes te Aleksandrit te Madh dhe Pirros se Epirit
   rraca vitale shqiptare eshte shquar per luftetare, gjenerale e stratege ne shekuj…
   sa per greket e sotem ata jane perzierje (shqiptare,sllave por me se shumti turq-osmane)

 2. Andrea says:

  Mir do ishte qe Alexandri eshte gjak Thrako iIir Dmth. Shqiptare, pra as grek dhe as meqedonas, Nena e Alexandrit eshte nga fisi I Moloseve , pra 100,%shqiptare , Ai para betejes ,ai fliste shqip ,oficereve dhe ushtareve , simbas Strabonit , historian ne ate kohe.

 3. Iliria e bashkuar says:

  Leka eshte shqiptar o te paditur skeni turp ju vuri greku para

 4. Juglindori nga Korça says:

  Ti je ftohur ne tajare , o antijanullatos . Ke lexuar ndonje liber historie ne jeten tende , a derezi , apo vetem komentet e idioteve shqiptare neper forrumet e gazetave ? Nuk ka ekzistuar asnje lloj fisi iliro-makedon , kjo eshte shpikja jote . Makedonet ishin fis qe flisnin greqisht dhe qe nuk kishin asnje lidhje me iliret , po , eshte e vertete qe Filipi i Maqedonise (i ati i Aleksandrit) , gruan e kishte epirote , por jo me domsdo ilire . Ndersa , qe greket na qenkan afrikano veriore , nuk ka asnje lloj dokumenti historik , asnje date , apo shekull , qe te deshmoje , se greket na paskan ardhur nga veriu i Afrikes ?! Kjo eshte nje marrezi idiotesh , qe mund te lexohet vetem ne komentet e gazetave shqiptare nga injorante te pa shkolluar e te pa ditur . Nje dyndje grekesh , ka ndodhur ne vitin 1453 , kur hordhite otomane pushtuan Kostandinopojen , atehere qindra mijra greke qe jetonin aty , ne trojet e tyre shekullore , braktisen kryeqytetin bizantin e rrethinat e tij dhe shkuan ne pjesen tjeter te Greqise (Greqia e sotme) , njelloj si çamet tane 5 shekuj me vone , (erdhen me te drejte ne Shqiperi , sepse ishin e jane shqiptare ), edhe greket e Azise se Vogel , shkuan ne Greqi . Azia e vogel (Turqia e sotme) , pjesa evropiane e saj , banohej nga fise greke , aty jane gjetur dhe germadhat e Trojes . Nuk kishte popuj te tjere ne ato vise , perveç grekeve . Historia e Greqise se lashte , e akejve , apo heleneve , eshte historia e tyre , i perket grekeve , nuk i eshte vjedhur askujt dhe vetem idiotet , injorantet dhe te pa shkolluarit flasin marrezira ne forrumet e Temes , apo Dites . Keto gjera , si dhe historine e Greqise se Lashte , i ka spieguar me se miri edhe Majkom Zeqo . Lexoheni dhe me siguri , nuk do te shkruani me , per greke nga Afrika , per vjedhje historie , e per te tjera marrezira , qe te vjen per te vjelle t’i lexosh .

  1. mik says:

   Juglindori nga Korca – Te lutem, per te mbeshtetur mendimin tend, gjej qofte edhe nje njeri te vetem ne bote, qe te dije tre fjale te gjuhes maqedonishte te lashte.
   Atehere do te jap te drejte mbi comentin tend.

   1. Theatrical says:

    atebote,gjuha e shkrojtur e perhapur ka qene greqishtja e vjeter,e cila eshte me e perafert me shqipen sesa me greqishten moderne,njesoj si sot e 200 vjet perdoret kudo anglishtja
    Aleksandri i Madh nuk ishte grek,ai dogji e shkaterroi shume qytet shtete,nder te tjera Thiven,sikur Aleksandri te ishte grek,atij do i thonin Aleksandri i Greqise dhe jo i Maqedonise,
    ashtu sikur Pirro i Epirit,do quhej Pirro i Greqise,,por epiriotet dihet ishin fise luftetaresh ilire,njesoj si maqedonasit,dardanet etj
    pas-ardhesit e epirioteve i gjen sot në Laberi,me kenget e tyre polifonike dhe veshjet tradicionale
    i gjithi quhej Gadishulli Ilirik
    Greket cdo gje perpiqen tja atribuojne vetes se tyre,duke manipuluar histori,e pervetesuar heronj,shume prej te cilave e te cilëve,nuk kane asnje lidhje me Greqine,

    sa per kete patriotin tim nga Korça mesiper,ky ka thene ate shprehjen monumentale,
    “çdo çoban eshte grek,dhe çdo grek eshte çoban”..hahahaha
    ky,te jesh i sigurte,do ta bente Aleksandrin e Madh edhe çoban,po te ishte nevoja,vetem shqiptar KURRE jo
    hahaha

    1. mik says:

     Theatrical – per sa i perket asaj qe greket kerkojn me ba gjithcka dhe gjithkend te tyren, bota ka nxjerr nje thanje per to : Kur i jep doren grekerve, numro gishtat.

     PS : Comentuesve FLM e te tjereve, mos ofendoni e shani komentuesit qe nuk mendojn si ju. Tregoni karakter t’keq.

   2. Flm says:

    O Idjot une nuk do te kap vetem 3 fjal Maqedonisht por do te jap mijra dorshkime te filozofit Maqedonasit Aristotelit, te Thrakasit Dimokritos, i cili ishte i pari filozof qe foli per strukturen molekulare dhe ATOMIN, te cilat jane te shkruar ne Gjuhen Greke me alfabet dhe sindakt orgjinale me Greken e sotme, sepse thjesht Maqedonasit, Thrakasit …. ishi fise Helene.
    Shiko ore majmun monedhat e Filipit te Aleksandrit, te Pirros, te Amindasit, …. “…. coin” ne internet, dhe hapi gavat te shikosh se c’gare shkruajn.

    1. Skendi says:

     Mbas 1.000 vjettesh Ismail Kadaren dhe librat e tije te shkruar ne Frengjisht do ti konsiderojne , autori musliman francez qe shkruan qe shkruan mbi popullin shqptare, nese do te kete mbetur ndonje shqipatre atehere.

 5. vang says:

  Republika e Maqedonise se sotme nuk ka asgje te perbashket me Maqedonine e lashte, ne te cilen jetonin popujt maqedonas. Sllavet te ardhur aty ku ata jane sot kane ardhur 8 shekuj me vene nga Aleksandri i Madh.Re publlika SOTmaqedonase jeton ne 1/4 e teritorit te Maqedonise historike.1/4 e ka Bullgaria dhe 2/4 i ka greqia.Keshtu qe nje popull i ardhur nuk mund te gezoje nje emer qe historikisht nuk u takon,por ne menyre fiktive e quajti Tito.Ai vend vertet eshte pjese e Maqedonise por gjuha dhe kombi nuk eshte maqedon.Aty fiset ilire kane bashkejetuar me molloset.

 6. shqipetari says:

  te flasin historianet ne baz te fakteve dhe jo te politikes ditore ,aleksandri nuk e kanjohur historia per grek

  1. Flm says:

   O Shpellar, cila histori nuk e njef per Grek ???? Ajo e motres apo e sat emes … Mega Aleksandros i perket atij Kombi qe ka te njejten Gjuhe, Alfabet, gramatik, emra, kultur me Aleksandrin …. dhe ky eshte vetem Kombi Helen.
   ….
   1- Per tu bindur shikoni ne internet “Aleksander coin” (monedhat e Aleksandrit), te cilat shkuajn “ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟY”. Nuk ka njeri ne Bote qe ta mohoj qe shlrim eshte Grek.
   2- Emrat e Aleksandrit, i babait Filip, e nenes Olymbi ose Myrtali, te motres Thesalo-niki, i kalit Bu-kefalos, e gjysht Aminda, e mesuesit Aristotel e shokve Efest, Klitonas, ….. jane 100% emra Grek, per tu bindur c’do byth-qir Arnaut, mundet te klikoj ne internet “emrin” dhe ne vazhdim te shkruaj “etymology”, aty ne anglisht do ju sqarohet prejardhia dhe kuptimi i c’do fjale.
   3- Aleksandri ishte pjesmares ne lojrat Olympike, … ne kete event mernin pjese vetem fiset Helene dhe jo Barbaret (dmth kush kishte gjuhe dhe kultur Helene).
   4- Klikoni ne internet ose kerkoni ne c’do liber per prejardhjen e Mega Alexandros
   Te gjitha burimet te cojne tek e verteta qe ishte 100% Helen i Maqedhonis.
   ……..
   Keto jane disa fakte qe jo vetem Mega Aleksandri ishte Helen, por qe ishte Krenar per Kombin e vet.

   1. Ik mor te qifsha motren koqe tredhur 300 evrosh, Po shife njer filmin me alexandrin tend pederast ca gjuhe flet ushtria tij? Flet shqip apo jo? Dhe mos na bej si grek o fundurin bythqir lulishtes

    1. Flm says:

     O George, kur te paret qe mohojne identitetin Maqedonas jane Shqipetaret e FYROM-it ….. ti c’fare karrin ke qe ciresh.
     Turk-Arnautet e FYROM kane 180 grad kunder ketij emri dhe identiteti, c’ka verteton ato qe them une…. apo Jooo ???
     Prandaj nuk te ngelet gje tjeter, vec se te vszhdoni ti beni pipa Janullatosot sic i keni bere 27 vite rresht.

   2. shqipetari says:

    Ishte ,po ,shum krenar aq sa helenet i vuri perpara si berrat ,lezo njecicke mo lexo se te ben mir .dhe sa per loijrat me mire te mos flasim se si hyri ALEKSANDRI se ju del boja fare juve te pa udheve.

    1. Flm says:

     O shqipkar, qe kishte grindje ndermjet qytet-shteteve ne Antikitet, nuk do te thote qe kishte konflikte Etnile dje kulturore, por konflikte pushteti dhe influence.
     Kur luftonin Spartanet me Athinasit, qe ata ishin dicka tjeter nga Helen, Joooo ata ishin njeri me Helen nga tjetri, krenar dhe neheshin gjithmon bashke kur rezikojek Kombi dhe Kultura e tyre.
     …..
     Te kujtoj kur Greqia kur u sulmua nga Perset ….. Thrakas, Maqedonas, Tesaliot, Thiva, Atika, Sparta, Epiri …. u bene nje “grusht” ndaj Armikut te perbashket Barbar.
     Lexo pake per luften e Maqedonasve ndaj Ilireve, ne 168 bc.
     Prandaj mos ha me shume Mut.

 7. Iliri says:

  As jevgjit neo grek dhe as bastardet vlleho turq te fyromit nuk kane lidhje me maqedonine e lashte dhe maqedonasit.

  Kjo eshte ironia e madhe e kesaj ceshtje.

 8. Ilir says:

  Nuk eshte ceshtje gjuhe, eshte ceshtje Adn, Greeley kane Adn arabe….Aleksander eshte Adn tjeter…..Gjoka nuk ndryshohet gjuha po…..sidomos per ceshtje administrimi . Shikoni kete fis Ilir https://en.m.wikipedia.org/wiki/Daorson , kishte adoptuar greqisht megjithese ishte ne Bosnje…..Pra gjuha ska lidhje Gjaku(Adn) ka dhe ai nuk ishte Greek.

 9. Iliria e bashkuar says:

  Ja nje konfirmim ne radion France Culture. Ne nje nga 4-5 emisionet per Leken, mbase 2 vjet me pare, gazetarja pyet te ftuarit ne studio: po cila eshte origjina e Alexandre Le Grand ne kete bote ilire dhe greke ? Pergjigjia ishte « ai ishte me kulture helene » Dhe kultura nuk eshte origjine apo nacionalitet.

  1. Nemezi says:

   Po ti je aq idiot sa nuk di as historone e trohevevte tua. Gjuha greke te idhte fallco nuk do te jepte shpjegim per çdo fjale emer apo toponim te veten. Te ishte fallco nuk do mund te krijonte alfabet, hramatike, etimologji. Po ti fale kesaj gjuhe ke emertimet e tua qe.mbam dhe sot:
   Po te mos ishte greqishtja apo latinishtja shqipja jote s do rrinte dot nf kembe more se edhe fjalen kembe e ke greqisht.
   Kurse greket s kane nevoje te marrin borxh nga fjalet e tua.
   E dyta. Ti nuk i di asnje kuptim emrave apo toponimeve ilire. Agron Gent Teuta Triteuta dardani etj
   kurse gjuha greke i shpjegon me se miri te gjitha emrat Akeksander, Piro, Olimbi, Filip, Kleopatra, Leonidhs, Andrea, Athine, etj.
   E treta. Nuk me plas fare per greket e sotem, sepse jetoj mijera kilonetra larg tyre. Edhe sikur te zhduken te gjithe nuk me rruhet fare. Po ama edhe sikur greket te zhduken, edhe paz 10 mije vhetesh, ptape librat e historise do shkruajne qe Aleksandri ishte grek dhe greqishtja eshte baza e dijes moderne bashke me latinishten. Po me fare do zhduken injorantet si puna jote. Se vetem dem i bejne popullit shqiptar.
   E fundit. Si ka mundesi qe Filipi ishte grek dhe i biri ishte shqiptar, ilir. apo dreqi e di çfare sajoni ju. Qe kur iliret ishin kaq pa bythe sa te merrnin emrat e armiqve te tyre qe i kishin pushtuar?
   Kurse Epiri nuk ka qene kurre territor kombetar sepse atehere nuk kishte kombe po vetem popuj e qytete, po nje krahine malore si Alpet e sotme. Ne qofte se dikush te thote se jeton ne Alpet evropiane ti a je ne gjendje te thuash a eshte italik, austriak francez apo zviceran? Edhe Epiri ashtu ishte. Dhe po te kishe hap ndonje liber historie ti apo ndonje tjeter qe derdellit kot do e kishit mesuar mire pse s kishte asnje.mundesi qe e ema e Aleksandrit te ishte nga fis ilir.
   Historia e Greqise do ishte e lavdishme edhe pa aleksandrin. Mjaftonte Homeri, Eskili, Sokrati, Sofokliu, Themistokliu, Leonidha i Spartes, Demosteni, Hipokrati, Soloni, Krezi, Aristoteli, Platoni,
   Diogjeni, Ksenofoni, Arkimedi, Safo, Kleopatra, Ptolemeu, Ezopi, Pitagora apo Euklidi, Epaminonda Aristofani, Perikliu, Epikuri, Herakliti e Polibi, Herodoyi, Taleti, Zenoni, Parmenidi, Anakreonti, Arkiloku, Alkeu, Tuqididi, Demokriti, Alqiviadhi, Terameni, Diotima, Empedokli, Fidia, Hiponati, Kleoni, Izikrati dhe Hesiodi.
   Tani shko e vrit mendjen te sajosh kush ishte me gjak ilirik shqiptarik tosk apo geg prej ketyre. He lali, jepi se ke pune per te bere
   Dhe vetem pasi t i kesh nxhjerre kombit tend figura po kaq te nderuara e studiuara nga e gjithe bota ke te drejte te shash greket. Deri atehere mos u ndiej po lexo te pakten ndonje liber. Qofte dhe Wikipedine te mesosh te pakten si quhej e ema e Aleksandrit.

 10. Iliria e bashkuar says:

  Eshte e turpshme dhe per ardhur keq se sa te paafte, politikane kriminela e « gazetar » te shitur ka ne Shqiperi. Titulli i shkrimit eshte deshmia me e madhe e vraseve qe kontrollojne shtypin ?! Fajin e kane te gjithe politikanet shqiprare njerzit me te paafte ne historine njerzore. Te vien turp.

 11. Ilir says:

  Nuk eshte ceshtje gjuhe, eshte ceshtje Adn, Greket kane Adn arabe….Aleksander eshte Adn tjeter…..Gjaku nuk ndryshohet gjuha po…..sidomos per ceshtje administrimi . Shikoni kete fis Ilir https://en.m.wikipedia.org/wiki/Daorson , kishte adoptuar greqisht megjithese ishte ne Bosnje…..Pra gjuha ska lidhje me origjinen, Gjaku(Adn) ka dhe ai nuk ishte Greek sepse nuk ka Adn Greke…..fiset qe shkaterruan Mikenen erdhen nga Veriu si Dorian e Macedonian asnje nuk ka Adn e Mikenasve(Grekeve te lashte). Varret jane aty Mikenasit kane ardhur nga Anadolli Dorian dhe Macedonian nga Veriu…..

 12. historia s eshte perralle says:

  Po atehere i bie qe ti te kesh ndryshuar gjuhe dhe te jesh me dna shpellaro-greke apo
  gote
  romake
  ostrogote
  bizantino-aziatike
  sllave (serbe apo bullgare zgjidhe vete)
  venetikase
  morracaket te kryqezatave
  normane
  turke
  se te gjithe nga keto troje kane kaluar dhe i kane pushtuar.
  Sa per dijetine tende o klluf Dna-ja e nje shqiptari nuk ndryshon nga ajo e nje greku apo kroati apo turku. Po t ju bejne analizat e gjakut njesoj do ju dalin. Po pikerisht gjuha dhe vetedija historike e kombetare te japin identitetin. Ti nuk ke asnje nga keto se nuk di as te shkruash shqip. Njesoj si barbaret e vetmja mundesi vetekenaqesie qe keni eshte te shkatertoni kulturen e te tjereve, artin dhe qyteterimin e shoqerive me te perparuara se ju.
  Kur ishin kaqe te zot iliret apo shqiptaret ne lashtesi pse nuk lane nje veper arti. nje gjuhe te shkruar nje tempull rruge, ure apo ndertesa qe nuk ia ngriten greket apo romaket. mburresh ti idiot me Apollonine durresin apo Butrintin me emer grek. Te vetmit ilire qe kane hyre ne histori ishin ajo mbreteresha histerike Teuta qe romaket e detyruan te syrgjynosej ne Kotorr dhe mbreti Genti qe sot lidhte nje aleance dhe neser e prishte. Per kapriçot e tij i dha fund mbreterise ilire. Po ju per çdo gje jua kane fajin greket e turqit.
  Me thoni nje artist ilir
  nje shpijje ilire
  nje teknologji ilire
  nje dijetar ilir
  nje gjuhetar, historian,
  Po pretendoj shume nga injorante si ju. Po shkoni e gjeni nje mbishkrim ilir. Nuk them nje drame apo tragjedi, epike apo fjalim. Po nje gje te vogel. Kur greket apo etrusket, indianet apo kinezet kishin teater, astronome, kalendar, alfabet, tempuj, historiane dhe arkiva per regjistrim popullsie ju mburreni vetem me piraterine dhe me vrasje ambasadoresh.
  Tani shko shiko te kontrollosh DNA ne tende
  e do te dale aplogrupi yt dhe i gjindjes te paqyteteruar qe te kane lene trashegimine e gjakut

  1. Ali Pashe Tepelena says:

   po mire mor te qifsha faren e zeze mor krye fisqir jevgjit dropulli, e lejme ceshtjen ilire dhe maqedone dhe se kush ka qene cfare ne histori, …

   Po te bej une ty nje pyetje moir fisqir dropulli qe te eshte shkerdhyer fara nga pashallaret shqiptare per shekuj, cfare lidhje ke ti apo neo greket e tjere jevgjit qe jeni 180 vite komb me helenet e lashte???? Ju bastardet as 150 komb nuk jeni dhe jeni produkt fallco i zyrave perendimore.

   Edhe ne revolucionin ortodoks te 1821 shumica ishin shqiptare dhe disa vlleh dhe ata qe fliosnin greqisht edhe ne shtepi i thonin vetes ” rominoi” apo ” romake”.

   Ju bastarde jeni krijuar mbi mohimin e historise se kombeve te tjera dhe pa turp vidhni fustanellen shqiptare,. kercimet shqiptare, sufllaqen siriaane, kafene osmane dhe krijoni nje bastraditet qe quhet greqi.

   Prandaj leri ceshtjet e lashtesise se nukka lidhje rraca jote e shartuar me asgje te lashte

   Sa per ADN-ne je krye injorant. Kroatet jane goxha sllavike ne ADN e tyre te pergjithme dhe mashkullore ndersa ” turqit” jane shume te perzier dhe hetergojene dhe nuk kane lidhje ma ADN=ne shqiptare.

   Sa per jevgjitet greke, ata jane po aq te perzier sa turqit, dhe kane nje shperndarje genetike shume te madhe per shkak te diversitet genetik qe keni.

   Nje pjese e madhe e jevgjiterve greke jene genetikisjht te perafert me shqiptaret sepse ka sperm shqiptari shume ne venat tuaja. nje p[jese tjeter e madhe jane te perafert me levantinet dhe turqit.

   Sa per ndertesat, arkitekturen Ilire e ke nga Dalmacia der ne butrint.

   Ke pa fund arkitekture Ilire apio cikpolike ne shkoder, lezhe, pogradec, ulpiane, bylis, durres, koman etj etj etj.

   Durresi ishte dhe eshte qytet ilir dhe ka nje varr dardanesh mu ngjitur.

   Eshte e vertete qe iliret nuk e zhvilluan gjuhen dhe artin e tyre sa helenet e lashte por ishin shtet ndertues te medhenj.

   Mjafton te te permende qe pervec mbreterve ilire dhe Dardane qe munden keltet dhe desh pushtuan maqedonine, perandoria romake kishte jo me pak se 35 perandore ilire , nga te cilet Klaud Gotiku, Diokleciani, Konstandini i Madh dhe Justiniani i Madh jane ne piedestalet e historise boterore.

   Prandaj mbylle halene o jevg arumun qe flet greqisht.

   1. Theatrical says:

    ke harruar t’i shpjegosh kllufit te anastasit mesiper
    qe Perandori Ilir,Kostantini i Madh,ndertoi gjithashtu Kostantinopojen
    greket Kostantinin e Madh e quajne “Kostantinos o Megas”,tani a ben kjo Perandorin Kostantin grek?
    ja e njejta gje vlen edhe per Aleksandrin e Madh

 13. murgesha says:

  O FLM o o flliqesire me lekure miu,,,,,o gojore o , shurre qeni, o qumesht i shkerdhier qe ne embrion,, o fare gjarperi qe te eshte shkerdhier nena ne goje me fare turku ,, ptuuuuuuuuuukerme ferrash ,, fare dobici na u be kerma me fare turku // grek// ku e ke greqine moj gojore ne harte para 200 vjetesh moj putane bunkeri, o trime prej letre qe i ben gojore te gjitheve moj fare e ndyre rospie ptuuuuuu emgrion miu fare prishur ptuuuuuu

  1. fakte says:

   Po Shqiperine ku e kishe mi? para 200 vjetesh. po para 1200 vjetesh? Po Arberine. Po Ilirine pas shekullit V qe u zhduk nga hartat dhe librat. Po shko lexo ata Ungjjijt aty. Se per Aleksandrin dhe Jul Qezarin flet dhe Bibla. Per murgesha si ti qe pash me pash do t i bien ferrit te injorances vetem ne komentet e njerezve pa tru e me kompleks inferioriteti ka vend.

 14. Ilir says:

  Per te gjithe bajgat Greeke ne kete forum (Mikenasit-Greket e Lashte) kane tjeter Adn nga Maqedonet dhe Doret, studimet gjenetike e provojne. Doret dhe Maqwdonet vijne nga veriu dhe Mikenasit nga anadolli. Te tjetera jane perralla greeke. Keta qe e moren Trojen pas 10 vitesh duke dale nga bytha e kalit pretendojne se jane nje gjak me Aleksandein……brockulla. Shqiptaret mbas nuk kane shume poet e perkethyes por profesioni I tyre ishte lufta…..lexo venedikasit, osmanet, vatikanin, francezet, erj.

 15. murgesha says:

  o FAKTI I GOJERES SE NJEREZIMIT ,, FAKT ESHTE QE JU KENI LINDUR GOJOREN QE ME TY EDHE FISIN TEND ”GREK” MOJ TENEQE E SHKERDHYER , PSE NUK THUA MOJ KERME FERRASH PER KOMENTET E SORRAVE TE JANULLES APO TE PELQEJNE KUR JANE NGA GOJORET E MURGASHAVE TE JANULLES PTUUUUUUU PLACK TREGU QE SHET GOJEN TENDE TE NDYRE PER 300 EURO PTUUUUUU ME HIQENI DHE ME KULTURE TE LASHTE GOJORE PA LE PTUUUUUU

 16. @@ says:

  Qe helenizmi ishte kulture dhe jo Komb kjo dihet Boterisht pra Genos dhe jo Etnos dhe qe Aleksandri i Madhe e mesoj gjuhen helene kur ishte vetem 16 vjec edhe kjo dihet Boterisht atehere lind pytja more buzekuqe te Anastasit cfare ka folur Aleksandri perpara se te mesonte helenushten dhe perse duhet ta mesonte kur ai na ishte sipas radakes suaj “helen” pak kontradiktore kjo “teza” juaj vete gjuha helene ishte gjuhe e krijuar nga Pristat dhe jo gjuhe e popullit pra si mund te themi BIO prandaj perfundoj sirtareve te Kishes deri kur Europa e nxorri nga andej per tja mesuar permendesh kurdo-egjiptianeve te Athines per interesa e veta gjeopilitike

 17. @@ says:

  Qe helenizmi ishte kulture dhe jo Komb kjo dihet Boterisht pra Genos dhe jo Etnos dhe qe Aleksandri i Madhe e mesoj gjuhen helene kur ishte vetem 16 vjec edhe kjo dihet Boterisht atehere lind pytja more buzekuqe te Anastasit cfare ka folur Aleksandri perpara se te mesonte helenushten dhe perse duhet ta mesonte kur ai na ishte sipas radakes suaj “helen” pak kontradiktore kjo “teza” juaj vete gjuha helene ishte gjuhe e krijuar nga Pristat dhe jo gjuhe e popullit pra si mund te themi BIO prandaj perfundoj sirtareve te Kishes deri kur Europa e nxorri nga andej per tja mesuar permendesh kurdo-egjiptianeve te Athines per interesa e veta gjeopilitike

 18. @@ says:

  Qe helenizmi ishte kulture dhe jo Komb kjo dihet Boterisht pra Genos dhe jo Etnos dhe qe Aleksandri i Madhe e mesoj gjuhen helene kur ishte vetem 16 vjec edhe kjo dihet Boterisht atehere lind pytja more buzekuqe te Anastasit cfare ka folur Aleksandri perpara se te mesonte helenushten dhe perse duhet ta mesonte kur ai na ishte sipas radakes suaj “helen” pak kontradiktore kjo “teza” juaj vete gjuha helene ishte gjuhe e krijuar nga Pristat dhe jo gjuhe e popullit pra si mund te themi BIO prandaj perfundoj sirtareve te Kishes deri kur Europa e nxorri nga andej per tja mesuar permendesh kurdo-egjiptianeve te Athines per interesa e veta gjeopilitike

 19. mirel says:

  Aleksandri nuk ishte Megale si e thone graqiret. Po i thoshin i Madh. Ose the Great.
  Maqedonia ne lashtesi nuk eshte quajtur Megale, si e thone graqiret e Dules e te Janulles. I thoshin Emathia. Dmth E madhja. Prandaj dhe Alexandri kishte nofken i Madhi.
  Nenen e kish molose. Dhe Filipi kishte gjak ilir.

  1. star says:

   Ti nuk di si quhet katragjyshi jot e e po na thua si quhet Aleksandri. Po ku e lexove Alexandos Great ti more ke titulli i filmit ne kinema? Gjynaf qe s ta paskan perkthyer e na paska ngel kolopuçi pa mesuar llafet.

 20. Ilir says:

  Koha e mashtrimeve te Greqirave po mbaron, studimet e avancuara ne ADN ne Havard provojne se Greket e lashte (Mikenasit) nuk kane lidhje me Doret dhe Maqedonet. Doret dheMaqedonet erdhen nga Veriu dhe shkaterruan qyteterimin e lashte Greek (Mikenas) qe erdhi nga anadolli. Ato moren alfabetin Greek per te regjistruar se sa Grek qinin ne bythe cdo dite. Shkrimi nuk I ben ata Greek por gjaku i ben ata Ilir. Tek e fundit alfabet tjeter nuk kishte ne ate kohe dhe luftetaret nuk kishin kohe per dokrra te tilla.
  A jane Grek edhe Fisi Ilir I Daorseve e byqira greek, edhe ata Greqisht shkruajne ne monedhat e tyre.
  Shikoni dhe mesoni o Grek te sumes se shkrimi dhe gjuha nuk ndryshon gjakun… https://en.wikipedia.org/wiki/Daorson. Beni dhe na nje test ADN se ben vaki dilni zoq kurvash te Shqiptareve. apo sllaveve.

 21. IVONI says:

  .. TE NDERUAR KOMENTUES MOS JU BENI SHUME KOMENT ATYRE QE KANE JETUAR PARA KRISHTIT ME EPITETET “I MADH” APO “I VOGEL” , ETJ ETJ , PASI DO C`MENDEN KETA QE NA DREJTOJNE SOT , QE NGJASIN ME DON KISHOTIN DHE KUSHEDI SE C` DO TE NDODHI , DUKE BERE TE MUNDUR , MOS REALIZIMIN E “ENDRES ” TE INTEGRIMIT NE EUROPEN , QE I KA KULLOTUR ME KOHE KETO LUADHE ..! EUROPA KA SHTETESI DHE JO KOMBESI , SHTETESIA ESHTE E DREJTE E CDO NJERIU PER TU ZGJEDHUR, QE JETON NE TE E NE BAZE TE LIGJESHMERISE ..! MOS NA KETHENI MBRAPSH , POR LUFTONI PER PLOTESIMIN E E KUSHTEVE PER TU FUTUR NE FAMILJEN E MADHE EUROPJANE PA “HAJDUTE ME KOLLARO”..!

Lini një Përgjigje te Flm Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *