Rrëfimi: Si e vrau gjyshi i Sali Berishës priftin e fshatit (një kujtesë për kanunorin Sali)

kulla1Ka ndodhur shumë kohë më parë, por ende mbahet mend dhe tregohet nga banorët e malësisë së Pukës.

Bëhet fjalë për vrasjen e priftit të fshatit Berishë, nga gjyshi i Sali Berishës, çka më pas do të sillte edhe largimin e tyre përfundimtar nga kjo zonë dhe vendosjen e tyre në Malësinë e largët të Gjakovës.

Është fakt se banorët e zonave malore të veriut të vendit janë përfshirë shpesh herë në hasmëri të ndryshme, që jo rrallëherë kanë zgjatur edhe më tepër se një shekull, por historia e familjes Berisha do të ishte unike.

Kjo për faktin se shënohet e para herë që dikush nga banorët ngre dorë kundër kishës.

Kjo do të thotë që edhe pasojat do të ishin më tepër se një vrasje për gjakmarrje, pra një “damkë” që shoqëron familjen e kryeministrit prej më shumë se një shekulli.

Ndre P., 67 vjeç, e ka origjinën familjare pikërisht nga ky fshat, por prej rreth 20 vitesh jeton në kryeqytetin belg, Bruksel.

Takohemi me të në një bar-kafe në lagjen Uccle, ku bashkëbiseduam rreth ngjarjes së vjetër, çka po e botojmë më poshtë.

Në marrëveshje me të intervistuarin po ruajmë pjesërisht anonimatin e tij, pasi ai vetë pretendoi se një pjesë e mirë e familjes së tij jeton ende në fshatin e origjinës si dhe në qytetin e Pukës.

Nga është origjina e familjes tuaj?

Nga Berisha e Madhe e Pukës. Por prej shumë vitesh familja ime është zhvendosur nga andej dhe tashmë jetojnë të shpërndarë në disa qytete të mëdha. Një pjesë e fisit tonë ka mbetur ende në fshat dhe jetojnë atje në kushte të vështira, pasi mungon thuajse fare infrastruktura.

Përse mendoni se mungon infrastruktura, kur gjatë fushatës elektorale kryeministri ka pohuar se rrugët janë ndërtuar në çdo fshat të Shqipërisë?

Kryeministri mund të deklarojë çfarë të dojë, por është fakt që në zonën tonë nuk ka investuar. Aq më tepër që edhe origjina e tij është nga ky fshat.

Nga ky fshat? Origjina e Berishës dihet që është nga fshati Viçidol i Tropojës.

Kjo është e vërtetë vetëm për kryeministrin Sali Berisha, ndërsa babai i tij ka lindur në Berishë të Pukës. Saktësisht nuk e di vitin, por sipas asaj që tregohet ende në fshatin tonë, ka ndodhur në fillim të shekullit të kaluar, pra rreth 100 vjet më parë. Gjyshi i Berishës ka vrarë priftin e fshatit dhe për këtë shkak është përzënë që andej dhe është vendosur në Viçidol të Tropojës.

Përse janë përzënë, dhe nuk është zbatuar kanuni me vrasje siç ndodh rëndom në malësi?

Sipas asaj që tregohet në kohën që ka ndodhur krimi, Shqipëria ishte përfshirë në shumë rrëmuja që kishin të bënin me vitet e para të shtetit dhe kohën e turbullt para luftës së parë botërore. Por duke mos pasur zgjidhje tjetër banorët e fshatit, pasi e gjykuan rastin në bazë të Kanunit, vendosën që familja e vrasësit të shkishërohej dhe pastaj të përziheshin nga fshati. Ky është fakti që pjesa e mbetur e fisit Berisha në Pukë i përkasin besimit katolik, ndërsa familja e kryeministrit besimit mysliman. Pra në fisin e tyre gjysmat janë katolikë dhe gjysmat myslimanë.

A mban lidhje kryeministri Berisha me kushërinjtë e tij nga Berisha e Pukës?

Po, besoj se po. Kjo për faktin se disa prej tyre i ka shpërblyer duke iu ofruar poste të ulëta apo disa vende pune modeste. Por fshati ka mbetur një nga më të varfrit në zonën e Pukës.

Të rikthehemi edhe njëherë tek përzënia, çfarë pasojash të tjera patën ata?

Fisi i tyre ka qenë i madh dhe i fortë, çka siç duket ndikoi edhe mos ekzekutimin e gjyshit të Berishës, por u mjaftuan me përzënie. Fundja nuk kishin çfarë t’i bënin zemërimit të fshatit, pasi e kishin prekur atje ku nuk mund të shfajësoheshin, aq më tepër që prifti mbante me bukë gjithë njerëzit, përfshi edhe familjen e vrasësit. Sipas asaj që tregohet, hipotezohet se shkak për krimin ishte fakti se prifti e kishte kapur vrasësin duke vjedhur në pronat e kishës. Përzënia ishte më e pakta që mund t’iu bëhej si dënim dhe shpagim njëkohësisht. Kështu që ata kaluan Drinin dhe u vendosën në fshatin Viçidol të Malësisë së Gjakovës. Pas kësaj historia e familjes Berisha është e njohur.

Intervistoi: Fatos Mahmutaj

Shënim: Intervista është bërë nga gazetari Fatos Mahmutaj për TemA disa vite më parë dhe po ribotohet pas deklaratave të Berishës se ai ecën me Kanun dhe ishte gati ta vriste Ramën. Gjë që nuk është e re për familjen e tij, siç e tregon edhe kjo histori

REMOTE_ADDR:[]

81 komente në “Rrëfimi: Si e vrau gjyshi i Sali Berishës priftin e fshatit (një kujtesë për kanunorin Sali)”

 1. AGIM PUKA mesues says:

  – BERISHAJT E SALIUT?
  – BASTARDE QE NE ORIGJINE!

  http://imazheshqip.blogspot.com/2013/06/devils-advocate.html

   1. fl says:

    A ju jeni pjerdhur perfundimisht. E cfare pastaj. SA firma jane aty? Kujt ja mbante mos firmoste? C’lidhje ka me Edi Ramen, se kush firmoste?

    Mos them pastaj se ai gjoja-poet ishte nje spiun i UDB-se, se kot nuk varej njeri.

    1. Besnik says:

     Po nuk ka se nga te dale ky njeri i mire kur te gjithe familjen e ke kriminele dhe qe mbahet vetem per dhunimin njerezeve. Edhe Saliu ka vrare shqipetaret dhe per kete ai do marre denimin nga populli dhe ai do te kete te njejtin fat si gjyshi i tij. Do te largohet nga shqiperia gjyshi me antiplumb.

     1. shpresoj, por s'e besoj says:

      Tani, Besnik, une nuk e di mire, por gjyshi Sali Berishes nga Puka, po Sali Berisha nuk eshte i biri Ram Berishes por i Karaxhiçit, apo eshte thashetheme ajo e nuk eshte e vertete. Thone ne Viçidol e Tropoje se atje eshte strehuar Karaxhiçi ne luften e dyte boterore per mjekim se ishte partizan i Titos i plagosur e ka ndenje tre muaj dhe Rama ikte tere diten me dhi malit, kur kthehej ne darke ishte i lodhur dhe e zinte gjumi. Sheqerja ra me barre dhe xhaxhai Saliut, per te mos marre vesh njeri e per te mos e vrare Karaxhiçin aty, e degdisi jashte Shqiperise. Dhe ka qene muaji nentor qe po te besh llogaritesh i bie qe Saliu te kete lindur ne korrik, ndersa Saliu e ndryshoi datelindje dhe e çoi ne tetor, sikur Sheqerja te ishte pele dhe jo njeri se pelat e mbajne 11 muaj mezin ne bark. Ky muhabet dihet mire andej asaj ane dhe nuk besoj qe te jete legjende si e Mujit dhe Halilit, por nje e vertete se koha eshte e periudhes se luftes dyte boterore. Tani Saliu s’ka faj vete per kete, s’kemi pse ta ngarkojme me faj, por ama i ngjan Karaxhiçit dhe ne fytyre edhe ne sjellje edhe ne veprimet qe ka bere keto 27 vjet. Dhe i ngjane shume. Te jete koiçidence?!

      1. Edkari says:

       Une nuk e besoj kete shkrim,me duket nje sajese por dhe ne se:
       arsyeja ka qene aq e forte per te vene drejtesine ne vend.
       dhe prifti njeri eshte.

       1. mirel says:

        Ne nuk mund ta gjykojme kete ngjarje pas 100 vjetesh. Nuk ka nevoje te ndersehen njerezit si qente nga media per te denuar gjyshin e Berishes.
        Mjaftojne krimet e tij deri ne 97en per ta qerruar njehere e mire.
        Por kjo politike qe po na servir gjyshin e Berishes qe te skermisim dhembet, kjo politike eban Berishen gjalle dhe me gjithe te mirat.
        Te ishte ne rregull klasa politike, Berisha duhet te kish filluar te kalbej ne burg.
        Prandaj filloni drejtesine nga shteti njehere, nga Ramiu dhe gjithe banda e kelyshave te tij qe nuk ja kane dhene Berishen drejtesise.

      2. Thanasi qe ta plasi says:

       Per cilin Karaxhic e keni fjalen se ai qe njohim ne i bie te kete qene fenomen qe ka luftuar qe pa lindur dhe te lenka me barre pa u ngjizur akoma. Karaxhici eshte i ditelindjes 1945 o koqe

       1. Askushi says:

        Thanasi qe te plasi..behet fjale per baban e ketij Karaxhiçi qe thua ti. Shkundu qe te vish ne vete.

       2. shpresoj, por s'e besoj says:

        Jo Thanas, jo eshte i ati ketij Karaxhiçit te sotem qe u denua ne Hage, po ti qenke lajthitur fare. Kontrollo dhe do ta gjeshe vete. Dhe koqet e Karaxhiçit babe, nxorren Sali Karaxhiçin nga barku Sheqeres, por keto pune s’kane shume rendesi se shkarkoi baterite i shkreti qe ishin karikuar dhe Sheqerja ftohu burimin qe ishte perveluar dhe na pllakosi neve kete njeri mejhanesh qe nuk ja kishim borç. Nuk e di se a u binde tani qe nuk eshte i datelindjes 1945. Pastaj, do zbras timen une te mbush tenden?

       3. O Thanas mbush e zbras says:

        Eshte Vuk Karaxhici, babai i Radovan Karaxhicit o Thanas loqja.

      3. Mali says:

       ne baze te kesaj duhet krjete familja enver hoxhes te jen te miladinit e te mugoshes, Nuk paska mbete gjak i pasterte Shqiptarine Shqiperi!

     2. Dyrrahu says:

      Pse gjyshi i Saliut nuk e vrau partizanin serb kur hodhi fare serbi ne ate shtepi??!!!!!!!!!

    2. safeti says:

     KUR TE VDES
     nga Havzi Nela (spiun i UDB)

     Kur te mesoni se kam vdeke,
     Kur te thoni: “Ndjese paste!”
     A e dini se cfare kam hjeke
     Une, poeti zemerzjarrte?

     Kur te pyesni: “Ku e ka vorrin?”
     Kur t’kerkoni me ma gjete.
     Thoni: ” Ai urreu mizorin”.
     Thoni: “Dheu s’ka me e trete”.

     Thoni: “Ai e deshi jeten,
     Jeta n’vuetje e dermoi”.
     Thoni se ka mbrojte te drejten,
     Grusht tiranesh nuk duroi.

     Thoni: “Desh, kerkoi lirine,
     Si skifter ne fluturim,
     Provoi prangat, t’errte qeline,
     Per te mjeret leshoi kushtrim”.

     Thoni: “Drite ai kerkoi,
     E vete drite nuk pa me sy”
     Thoni: “Per njerzine kendoi,
     E per vete mbajti zi”.

     Thoni se e qerroi terri
     Thoni: “Dielli nuk u ngrohu”.
     Thoni se e trishtoi tmerri
     E te shtypunit i tha: “Cohu!”

     Kur te vije, te cele pranvera,
     Kur bilbili nis me kendue.
     Mbi vorr tim me gur’e ferra,
     Nji tufe luleme ma leshue.

     Prekni vorrin,mos ngurroni,
     Kush ka linde, ai ka me vdeke,
     Veten ju kur t’a ngushelloni,
     Thoni:”Gjalle kurkush s’ka mbete!”

     1. Shkullaku Uturaku says:

      Ai cof e ka shkru ky njat poezi aaa???

    3. joel shkodra says:

     Nese babai i Edi Rames nuk ka lidhje me te birin, ç’lidhje ka gjyshi i Sali Berishes me te nipin?

   2. fl says:

    Te vrasesh Priftin. Cfare race e ndyre jeni mor safet.

    Race monstrash

    1. ibrahim says:

     fl-prifta si janatullos dhe rrok mirdita duhet ti ngulim ne hunje per se gjalli.prift eshte ai i elbasanit e jo Pisa greku a vatikani.

     1. Osman Prifti says:

      janullatos ngulet vete perdite ne “hu” mos ke merak ahaa

      1. Flm says:

       O Osman te qifsha Haneme….
       Po perse ti kalojme ne hell prifterinjte, ata sic thot dhe gazeta nuk u hakmoren, por e falen gjakun.
       Ja i vrame prifterinjt … dhe ke te leme ore kerma, te lem ata qe na mesuan Hakmarjen, Xhihadin, Gjakmarjen, Kurbanin, …..
       Bastardt te ndyre qe na felliqet Shqiperin, Ballkanin dhe Europen.

     2. Shqiptari says:

      Ibrahim ti nuk e Ke emrin ,emer Shqiptare .
      Keshtu thon extremistsat Islam

   3. doriss says:

    Gjyshi per te ruajtur pushtetin nuk ka kursyer as jete njerezish, ai ka vrare cdokend qe perbente kercenim per pushtetin e tij.
    Per tu pasuruar ai u mor me aferat me te piseta korruptive, u mor edhe me trafik armesh e cila perfundoi ne tragjedine e Gerdecit.
    Jane vrare police, deputete, dhe qeveria s’ka zbardhur asnje nga ceshtjet.
    Duhet qe te rivendosim rendin dhe sigurine, duhet qe Shqiperise t’i rikthejme demokracine. me 23 qershor esht dita e madhe per te shpetuar Shqiperine nga kupola mafioze. Me 23 qershor te gjithe per Rilindje.

    1. raqi says:

     e kuptoni qe ky e ka ne gjenez vrasjen apo jo? eshte mekatar i nivelit stratosferik! kjo qenie duhet te ndeshkohet me nje vote plebihsitare, duhet te largohet perndryshe ne na piu e zeza! hajde te gjithe bashku ta vrasim me vote politikisht kete plakush!

     1. ylli says:

      shqiptar ane e mbane ju bej thirrje si nje vllau juaj..mos me gabime me sali berishen! mos e leshoni me ketu se na ka lodhur koken! krime dhe plagosje cdo dite, po na ve perpara! hajde cohuni dhe ta rrezojme!

    2. turi says:

     epo kjo eshte makabritet..fis gjakatar dhe vrasesish qe kane pushtuar e mberthyer sot Shqiperine! vendi yne ka nevoje per nje RILINDJE, ka nevoje te shpetoje nga keto vemje qe e kane zaptuar shpirtin e lire shqiptar!

     gjithesesi keta po e ndjejne friken gjithnje e me shume! shikoni cbejne : http://dainosal.com/lajm-skandal-bankaleaks/?pid=21

    3. Edmond says:

     Doris hallall, je i vetmi qè ke shkruar tè njèjtat gjèra qè i kam menduar gjithmon!! por dhe qè jan mè se tè vèrteta,vetèm budallenjt, dhe ato qè kan tè ardhuratè majme jan kundèr tè vèrtetès,, sali pushti e bèri Shqipèrin mè keq se mjerimi…
     FALEMINDERIT

   4. Elma says:

    ja cfare fisi kriminelesh eshte berisha

    qe ka pasur kriminele ne trungun familjar kjo nuk vihej ne diskutim sepse nmuk mund te jesh nje kriminel aq i mire stervitur pa e pasur ne gjak

    por ne neser duhet ta zhdukim,duhet te votojme vetem rilindje,vetem nr 29

   5. LINDI says:

    QENKAN FAMILJE KRIMINELESH ME BREZA KETA NUK PASKA SHUME FAJ SALIU! KETE KRIMINEL DUHET TA LARGOJME NGA SHQIPERIA DHE KETE DUHET TA BEJME ME VOTEN TONE SEPSE NJEREZ SI AI VETEM PRISHIN IMAZHIN E SHQIPERISE DHE NUK BEJNE ASNJE GJE TE HAJRIT PER VENDIN TONE POR MENDOJNE VETEM PERXHEPIN E VET!

   6. Löwe says:

    Esht pak me ndryshe historia e berishes o shoku qe jeton ne belgjik ….

  1. Shefqet Cela says:

   Me saktesisht, origjinen e ketij fisi, e jep Revista “HYLLI I DRITES” e vitit 1939.
   Aty paraqitet nje shkrim i gjere mbi origjinen e ketij fisi.
   Punimi eshte plotesisht i besueshem, pa ngjyra politike, sepse eshte botuar kur Saliut nuk i dukej kakerrima (lindi per kusur te Shqiperise) pese vite me vone).
   Sipas revistes se At Gjergj Fishtes, ORIGJINA E BERISHAJVE ESHTE NGA ODESA E SLLAVEVE. Andej e kane genin.
   Shumica e ketij fisi (ne Shqiperi e Kosove) jane persembari, shqiptare te vertete.
   Kete bastard e patem kesmet ne te Shqiperise.

   1. raimondi says:

    Fishta qe flet per Berishajt , tregon se paska qene nje sharlatan qe se paksa pasur shokun, sepse ai nuk e ka njohur fare origjinen e fisit Berishaj

    Fisi Berishaj eshte nje nga fiset me te vjetra te Shqiperise

    Sipas nje studjuesi italian me origjine arbereshe thuhet se fisi i Beirshajve ne dokumentet e Vatikanit eshte qe nga viti 1100 ,bashke me nje fis tjeter shqiptar qe nuk me kujtohet mire si e kane emrin

    Ne Vatikan , mbiemri Beirsha mbahet nga mbiemrat shqiptar me te vjetrit ne Ballkan…..per origjinalitetin e tyre etnik shqiptar, ndersa keta na i nxjerin sllav

    Ikni ore trapa se na hapet barkun

    Dhe sa per priftin, mire ja ka bere gjyshi priftit

    1. bravo says:

     mire ja ka priftit? ai e ka mbajte me buke,,, o zot i madh. Shqiperia qenka e mbushur me psikopata dhe kriminela. POPULL=QEVERI, nuk e di pse humbe edhe une kohen

    2. e verteta eshte farmak, por te sheron says:

     Ore raimonda … mere me shtruar se nuk jane te gjithe Berishat ashtu siç mendon ti moj vajze !!!! Ka pasur plot Berisha me ngjyre ne shqiperi apo siç i quanim neve “jevgjiter” … pershembull Safet Berisha ( mbrojtesi i partizanit ) jevg Durresi , nje volejbolliste e Dinamos Berisha edhe ajo jevge nga tirona (te jatin e kam njohur ) dhe shume te tjere . Sa per ate qe Berishajt jane nga fiset me te vjetra ne Kosove dhe me prigjine serbe bashke me Krasniqi e plot te tjera ? po te kerkosh do ti gjesh te dhenat dhe eshte e vertete .

     1. Glauk says:

      Berishajt dhe Krasniqet jane nder fiset legjendare te kombit shqiptar dhe gegeve, nder 12 fiset legjendare.

      Sllavet e ballkanit jane nje tufe bastardesh qe nuk dine prejardhjen e tyre.

  2. Sindikata e Minatorëve says:

   Rotacioni është i mirë, rikonfigurim i skenës politike do të ishte ajo që Shqipëria dhe shqiptarët kanë nevojë sot.
   Për herë të parë në Shqipëri ka një parti të ngritur mbi baza sindikaliste. Mbi bazën e atyre punonjësve, që janë më të keqpërdorurit, më të keqtrajtuarit dhe më të harruarit.
   Partia Bashkimi Republikan nuk është një parti nga ato që shihni që prej 23 vitesh në Shqipëri.
   Partia Bashkimi Republikan është Partia e Minatorëve, e Metalurgëve, e naftëtarëve, e Fabrikave të Çimentos dhe sektorit të Kimisë duke përfshirë gjithashtu edhe invalidët e punës.
   Ishte Sindikata jonë e Minatorëve ajo që vendosi në Kongresin e vet që të krijonte krahun e vet politik, nismë që u mbështet më pas nga punonjësit e profesioneve të tjera të rënda si edhe nga Invalidët e Punës, të cilët më së shumti kanë punuar pikërisht në profesionet e rënda.
   Nëpërmjet Partisë Bashkimi Republikan ne synojmë të fitojmë 1 deri 2 deputetë dhe të kemi një pjesëmarrje sa më të gjerë në administrimin e Ministrisë së Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta.
   Pra synojmë që të kemi zërin tonë në parlament dhe zërin tonë në atë sektor të qeverisjes, që merret me problemet sociale. Në mënyrë që për probleme të ndryshme sociale, për të drejtat tona, ne të jemi pjesë e konsultimeve dhe e vendimmarrjes, duke i trajtuar problemet sociale jo sipas këndvështrimit të partive nga lart poshtë, por sipas këndvështrimit të shtresave të ndryshme sociale, nga poshtë lart.
   Qëllimi i mbështetjes së sindikatave tona tek Partia Bashkimi Republikan nuk është që të bëhemi pjestarë në tortën e pushtetit, por krejt përkundrazi, që të vetëmbrohemi nga arbitrariteti i pushtetit dhe imponimi në politikë i vullnetit të punëdhënësve në kufizim të të drejtave të punëmarrësve.
   Arësyeja kryesore se pse ne si sindikalistë të profesioneve të rënda vendosëm të kemi përfaqsimin tonë politik është se në shqipëri në këto 23 vjet nuk ka pasur një demokraci funksionale, ku sindikatat të gjejnë zgjidhje për problemet që trajtojnë me format e parashikuara dhe që janë konsultimi dhe partneriteti i qeverisjes me sindikatat, grevat dhe protestat.
   6 vjet ndoqëm rrugën institucionale për të tërhequr vëmëndjen e qeverisë mbi problemet e minatorëve por asnjëherë qeveria dhe kryeministri nuk na e hapën derën. Bëmë greva dhe protesta të shumta.
   Përsëri nuk na u hap dera dhe nuk patëm asnjë reagim nga qeverisja. Kështu që po përdorim mjetin e fundit që ofron demokracia për të trajtuar paqësisht problemet tona. Po përdorim pjesëmarrjen direkte në politikë duke u mbështetur tek Partia Bashkimi Republikan.
   Ka 23 vjet që votojmë për partitë, të cilat sapo marrin pushtetin i harrojnë premtimet dhe detyrimet ligjore që kanë për të dëgjuar zërin tonë dhe për tu dhënë zgjidhje problemeve sociale që ne trajtojmë.
   Këtë radhë duam të votojmë për veten tonë, për njerëzit tanë më të mirë. Në listat e tona për deputetë nuk ka asnjë nga ata që sillen vërdallë në skenën politike shqiptare prej 23 vjetësh dhe ndërrojnë partitë si sulltani gratë.
   Në listat tona do gjeni vetëm njerëz të nderuar, njerëz të punës dhe sakrificës. Njerëz që shohin si ju, mendojnë si ju dhe veprojnë si ju. Njerëz që mbajnë mbi kurriz të njejtat probleme si edhe ju, që vuajnë njëlloj si ju dhe që kërkojnë rrugë për të dalë nga mizeria ekonomike dhe arbitrariteti i pushtetarëve.
   Kandidatët tanë janë punonjës të profesioneve të rënda ose bijtë tanë të shkolluar.
   Votoni numrin 16, votoni Partinë Bashkimi Republikan !
   Votoni numrin 16, për veten tuaj, për mbrojtjen e të drejtave tona !

   Mos u bëni dembelë në meditim dhe vendimmarrje !
   Shikojeni :
   https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=1041586457480786085#allposts

  3. Dule Jevgu says:

   Hajdut qe ne gen. Kot bejne gam gam keta socialistet. Ai e paska gjenetike si hajdutllekun, edhe kriminelin. Jazek. do thoshte edhe vete Erdogani.

 2. BASTARD says:

  Dardha ne dardhe do te bjere:
  Bastard katragjyshi,
  Bastard gjyshi Ram
  Bastard Sali Ram Berisha
  Bastard SHkelzen Sali/Ali Berisha Ajlushani
  Zeni martohet me kusheriren e vet sipas zakonit fisnor te Berishajve “kur te q. nanen teme”

 3. Rinol says:

  Po si nuk ndalove së shpifuri o Mero

  1. ane says:

   Po me Meron ç’pate xhanem 🙂 o Rinol?? Apo duhet te lavderoje Berishen qe t’i ta quash lajm?

  2. psy says:

   Ti Rinol meqe nuk beson,pse e lexon kete gazete?Apo ketu me dhemb e ketu me djeg,apo je kurioz per bemat e Berishajve ne shekuj!Ja ku vertetohet geni i hajdutit dhe vrasesit..

  3. Gole Durrsaku says:

   Ore koqe, po Sala e ka pas nanen kurven e fisit. Jane vrare 72 burra per te qartesuar kush e kishte palluar i fundit ate kurve. Ai Sala eshte tamam bir kurve.

 4. ane says:

  Ja pra, tani kuptohet pse dardha bie nen dardhe. E paska ne gen dellin e vrasesit, prandaj vret pa iu dridhur dora. Si se ka germuar njeri deri me sot, ja pse duhet t’i fusim lideret ne lupe. bravo gazetarit dhe gazetes

 5. Dean says:

  BARBARRRRRRR Nder Breza.

 6. shqipetari ne mergim says:

  Po paskemi qene shume me fat ne shqipetaret per udheheqesit tane! Ku i pikojme keta mostra!????

 7. leon says:

  Votoni neser o popull te shpetojme nga kjo familje sic shpetoi dhe fshati qe e perzuri. Qenkan mesuar me perzenie, nuk e kuptojne dot ndryshe jeten!

  Fare e keqe!

 8. Dodi says:

  Ka shume njerez te keqinj ne kete bote.Ata hiqen te perzemert dhe hipnotizojne dhe i bejne per vete njerezit qe te flasin mire per ta.Keta jane njerez qe te vrasin naten dhe te qajne diten.I tille ishte Rasputini i Rusise cariste,qe i kishte bere per vete te gjithe oborrtaret ruse dhe u shkerdhente edhe grate dhe ata megjithese e dinin nuk i benin asgje,sepse i kishte hipnotizuar,I tille eshte edhe Rasputini shqiptar,kryeministri Berisha,i cili megjithese te gjithe i dine poshtersite dhe ligesite e tij,ata perseri votojne per te.Ky njeri eshte drejtuesi me i keq qe njeh historia shqiptare.Ai eshte e zeza e vendit dhe e kombit.Ai di te beje vetem keq .Me 23 qershor,ai shkofte per lesh,sic thote Zhelefina e tij dhe zente burgun e perjetshem dhe u kalbte ne te .

 9. ardian says:

  sali ram berisha made in filoserb ..

 10. luis says:

  Jo vetem kjo histori qe eshte e vertete por edhe vete Saliu qe nuk i permend kurre prindet e tij nje miku im po nga Tropoja me ka thene se arsyeja se pse Saliu nuk i permend asnjehere prindet e ti eshte sepse Rame Berisha nuk eshte babai i tij i vertete por eshte nje ish murator nga fshati Lekbibaj qe ka pasur marredhenie me te emen e tij Shqeren kur ky ka punuar si murator ne shtepine e tij.
  Miku me thoshte se i ka ngjare ne cdo pikepamje ketij muratotit baba nga Lekbibaj.
  Ai me thoshte se babai i tij ka qene nje tip belaxhi qe eshte zene me cdo njeri dhe shpifes aq sa ne kohen e viteve te para pas clirimit eshte denuar dy here me burg po per shpifje.
  Kjo eshte arsyeja se pse ai nuk i permend fare.

 11. indrit says:

  Fshati yne i madh bashkefshatare e bashkefshatare duhet te vendose neser unanimisht te perzere kete familje, qe te hyjne ne histori si

  FAMILJE QE VETEM PERZIHEN !!!

 12. beni says:

  keto i sajojne komunistet e PS , jane mjeshtra per kesoj gjanash, i benin dhe ne luften N-C dhe me vone ne socializem (mehmeti agjent, koci Xoxe agjent, per shoku shokun, pastaj futen grindje Baba me djalin, vellau me vellane). Rrace pa din e iman, pa fe….

  1. 23 qershori says:

   BENI ke shume te drejte kjo fara e komunisteve keshtu ka qene dhe keshyu mbetet,vrases,shpifes,spiun,tradhetar por qe te mos u hyjm ne hak hajduter nuk kan qene dhe kjo u vertetua gjat ketyre 23 viteve te demokracis, ku asnje nga ata duke filluar nga sekretari imadhe e deri tek me te vegjelit nuk ju vertetua gje, bile as nuk ju ngjite dot kjo damke. Perjashtim ne kete fars bene vetem sekretari i org. te partis ku militoi dhe doktor personal i diktatorit te madhe SH.SALI BERISHA dhe kjo na del se ai e paska ne gen , e ka ne gjake,pra nuk paska faje ske ci ben. Por mjer shqiperia dhe shqipetaret qe ra ne duarte e ketyre diktatoreve, por akoma me keq per ata qe nuk kan arritur akoma te zbulojn kete te dytin dhe neser eshte rasti per ti c’
   jerre masken keti bastardi

  2. Genny says:

   me sa duket i sajon edhe vete komunisti Sali keto gjera.

 13. kel ukaj says:

  Sipas Kanunit “Me vra Priftin nuk bie ne gjak”. Katundi nuk ka pas tager me vra familjen e Berishajve. “Se dikush vret Priftin, familja e vraresit do jape arsye Bajrakut” “Kur gjyqi nuk gjen arsye per vrasje te Priftit, Bajraku e shperngul familjen e vrarsit dhe toka e prona e tij behet korie e katundit” “Bajraku e damkos familjen e vraresit te Priftit pergjithemone”
  Eshte shume interesante intervista dhe masat e marra kunder Familjes se te pareve te Saliut eshte e perpikte me Kanunin.

 14. gjini prej Mirdite says:

  Vrasjen e Priftit te Berishes e keni te shkrueme ne Kanunin e Leke Dukagjinit ne fund te Librit te At Shtjefen Gjecovit ne pjesen e Shtojces:
  “Famullitari i vram ne Berishe.

  Gjon Pepe Vata e Nike Milica,te dy te Marojes se Berishes,gjaksore e cuba ne za,vran priftin e Famullis prej dyshimit se ky u kishte qite rrfimin.U cue fisi i Berishes edhe jau bani gjobe gjithcka paten e i qiten prej vendit njiherit e pergjithmone.Qela e sotshme e Berishes gjindet ne toke te Gjon Pepe Vates.”(Kanuni I Leke Dukagjinit botimi III-te Botime Franceskane Shkoder 2010.fq 114 ,paragrafi i trete)

  Keto shkruen Kanuni per kete vrasje,por njerzit e tregojne ngjarjen ne shume variante.
  Nji mesues qe nuk rron ma dhe qe ka pase punue ne Berishe te Pukes e tregonte keshtu kete ngjarje:” Nji malcor prej Gjakove me nji thes krype ne shpine, qe e kish ble ne Shkoder ,e zuni nata ne rruge dhe ia msyni nji shtepie per te bujte. I zoti i shtepise Gjon Pepe Vata e ftoi, i nxorri buke dhe i shtroi me fjete.Tue mendue se rrugtari kishte pare ,ne gjume e vrau mikun.Mbas disa ditsh qe u muer vesh ngjarja prej friges se e vret fisi(kish pre mikun ne bese-ngjarje e pazakonte nder ato male) ky iku ne Gjakove te oficeri turk me gjete mbrojtje.Te dielen ne kishe Prifti e mallkoi vrasesin dhe e leciti tue e ckisherue.Nji i aferm i tij Nike Milica mbas meshe shkoi ne Gjakove dhe i tregoi mbi cka kishte thane prifti ne meshe.Oficeri turk tue dashte me vra priftin i nxiti ma tej ne krim , tue u thane qe te shkojne e te vrasin priftin qe e kish ckisherue dhe te dy do ti mbronte ai . Keshtu bane te dy , shkuen ne qele dhe vrane priftin.Ato u strehuen tek oficeri turk (komandanti i Gjakoves) per tu fshehun prej hakmarrjes se fisit,pasi ne Kanun asht e shkrueme se gjakun e priftit ia merr e gjithe famullia(fshati).Atje ato u konvertuen ne musliman dhe ma vone u strehuen ne Vucidol,Ky nuk asht gjyshi i Saliut por gjyshi i babes se Saliut.Ngjarja ka ndodhun rreth vitit 1880-1900, kohe kur malcia e Gjakoves, fiset Thac,Krasnice,Gash etj ndrruen fe nga katolik ne musliman.

 15. saliu duhet shporrur nga faqja e dheut !

 16. kapo says:

  Tani ta marrim vesh ki gjishi i saliut ka qene kaurr apo muhamedan.

 17. agimui says:

  votoni Sali Ram Berishen, nr. 29

 18. Marini says:

  Shqiperia kerkon ndryshimin e shumepritur,dita e neserme fillon kthesen e re pavaresisht tentativave te deshperuara te qeverise ne ikje.
  Vullneti i sovranit do te jete URAGAN votash per ekipin e ri qe do te permbushe aspiratat e shqipetareve ne rrugen e integrimit EURPIAN qe eshte RILINDJA

  Mos hezitoni vot nr 29

 19. kel ukaj says:

  “Gjini prej mirdite” Une nuk jetoj ne shqiperi. Kanunin e kam studiuar perpara 22 vitesh. Une ndoshta nuk e kujtoj mire “Me vra priftin bie ne gjak me famulline” se nuk e ke librin e nenin para nuk besoj te jete keshtu por siç e thashe Une “Me vra Priftin nuk bie ne gjak” por denohen me ekzil dhe sekuestrim te pronave e damkoset kjo familjeje. Ne gjak bie me familjen e Priftit. Edhe nje arsye tjeter “gjaku shkon per gisht” e kush nga katundi mund ta terheqe ate te shkreten kambeze? E Kanuni eshte shume organik e nuk ka konflikte ne permbajtje te neneve.
  Perse atehere Famullia nuk paska marre gjakun e Priftit? Une besoj se e riprodhoj me saktesi Kanunit pas 22 vitesh. “Ekzili i Families se Berishes dhe sekuestrimi i pronave” eshte i perpikte me ligjet e Kanunit. Ligjet e Kanunit mbi “biografite” e ka kopjuar me perpikmeri Komunistet. Per kete Sala nuk pergjigjet fare dhe as nuk duhet te shkruhen fare keto gjera pasi jane shume arkaike e tribale. Sala duhet te pergjigjet per krimet e pafundme qe ka bere, denime te parashikuara nga KPP. Biles Une jam per te kthyer denimin me vdekje pamvaresht se na pranojne ose jo ne Europe, pasi eshte e papranueshme gjithe keto vrasjeje e krime kunder shtetit e shoqerise.

 20. ajaxs says:

  Nuk keni turpe qe merreni me shpifje dhe budallalleqe te tilla?

 21. faktet says:

  saliu eshte i semure gjenetik.

 22. Dardan says:

  Atehere del se edhe ngjarja qe kam degjuar per gjyshin e Berishes nga nje banor i Bajram Currit mbi ndertimin e kulles se vet duhet te jete e vertete.
  Shumkush mund ta dije por po e them shkurt:
  Gjyshi i Saliut kur u vendos ne Vicidol kerkoi ustallare per ndertimin e kulles. Gjeti disa tew tille prej Dibre, beri pazarin dhe puna per ndertim u fillua dhe mbaro me sukses pas nje fare kohe. Ne fund ustallaret kerkuan parate, ndersa gjyshi u thote se tash ndodhem ngushte dhe ju mund te vini pas disa muajve per ti marre. Ata priten rreth nje vit dhe shkuan per te marre ato para. Ky i priti me nderime ne kulle, u beri buke e gjelle u dha parat dhe me perzemersine me te madhe i percolli.
  Ata u nisen rruges por fatzeste nuk e dinin se pabesia e Berishajve ishte e temerrshme. Shkerdhata Berishe kishte nxjerre njerez ne prite, ata i vrasin ustallaret, u marrin parate dhe ja kthejne atij njeriu te zi qe vetem kjo fytyre qe shihni sot ne krye te Shqiperise i ngjan. Per te jatin e Beirishes, Ramen ai njeri qe tregoi kete ngjarje foli fjalet me te mira.
  Ne se e keni ditur, me falni qe e perserita. Shendet!

 23. Berishas says:

  Une jam nga fisi i Berishes, eshte e vertete se Sali Berisha eshte me origjine nga Berisha e Pukes, i fist Deskaj brenda fiseve te Berishes, abai i saliut Rama dhe as gjyshi i tij nuk kane lindur ne Berishte te Pukes , kjo ngjarje ka ndodhur rreth viteve 820-850 , per nje arsye madhore jane larguar , dhe me sa di une, jane larguar per prerje ne bese te nje miku, dhe sipas kanunit fisi te lecit te perze, dhe pas largimit jane vendosur ne vicidol, duke pasur parasyshe trysnine turke ne ato vite jane konvertuar ne muslimane per te siguuar mbijetese dhe per tu pershtatur me banoret e zones ,per sa i perket fisit te Berishes eshe nje nder fiset me te vjetra dhe me te medhaja ne shqiperi, fisi ,e problemati per Stambollin, mbetet per tu studiuar sepse edhe Leke Du Gjini eshte nga Berisha , pasi Kalaja e tij ndogjet mes dy lumejve te Berishes, Leka eshte larguar ne Mirdite, fisi i Gjon Markajve rrjedh nga Lek Duk GJini, dhe per kete Mirdita shperblen djelmnine e fisit te Berishes me vendin e pare ne sofrat Mirditore, keto histori nuk kuptohen as nga shqiperia e mesme as nga shqiperia e jugut, sa per Sali Berishen sot , ky eshte nje dallka’uk i pa precedent, Sali Berisha duhet te pergjigjet per te tashmet jo per te shkuaren , besoi se ka mjaft per te paguar.

  1. Horri i Bulevardit says:

   Disa familje qe skane patur mbiemer, ose i perkisnin ndonje familje te rendomte yzmeqaresh, per tju larguar turpit qe i ndiqte nga prejardhja qe shiheshte nga mbiemri, i nderruan mbiemrat dhe moren si mbiemra emrat e fshtrave apo te zonave, keshtu dhe fisi i Sali Berishes, kane qene fis jo shqiptar, por me prejardhje serbo-malazeze, dhe kane patur mbiemrin me vic, por situata i solli te jetojne ne Shqiperi dhe moren si mbiemer nje emer te nje krahine qe ishte shume e perhapur ne ate kohe, Berisha, keshtu kemi dhe mbiemra Hasi, Shala e te tjere.
   Fisi i Sali Berishes, ne cdo kohe eshte munduar te fshehe te kaluaren e tij dhe tani Sali Berisha ka bere po te njejten gjen, po fsheh te kaluaren e fisit te tij se gjithmone e kane bere balte.
   Mos harroni se mbiemrin berisha e moren dhe shume jevgj.

 24. alban4eva says:

  mos t’ju duket cudi, geni shkon ne gen. vrases paraardhesit, vrases edhe ky i sotmi..!! vrases dhe hajduta..!!!

 25. Djaloshi RKS USA says:

  Shqiperia eshte shtet qe 100 vjet por mos harrojm qe nuk eshte shtet fuksional sepse asgje ne ket shtet nuk fuksionon asgje asgje asgje ase edhe shtypi ditore, me dhemb zemra kur shof ksi lloj urretje ndermjet shqiptarve vetem e vetem per pushtet keshtut nuk shkon shteti perpara duke e urrejt vellau vellaun e vet. Vet historia flet se cdo here per pushtet jan vra shqiptaret nermesveti, kur dihet mire qe shqiperia ka pase mbret nga Austria sepse shqiptaret ken tu vra nermesveti sepse nuk kan kuture politike.

 26. Baro Liçaj says:

  Siç duket , gjyshi i Sali Berishes , vrau priftin e fshatit. Pra i ka lene nje testament nipit te Tij : Une vrava nje prift, njeriun e Zotit, ti do te vrasesh Shqiperine dhe shqiptaret beji lesh ARAPI ! PO NA SHKON JETA ME DIKTATORE !

 27. arjanita says:

  Hajdut dhe vrases.
  Nuk ka dale fare nga origjina.
  Ka dhe me teper.
  Spiun dhe servil.
  I duhet ofruar fundi qe meriton.

 28. shqipetaret e vertete says:

  Fashisti sali berisha te digjet i gjalle sot ne mes te Tiranes pas votimit.Partia demokratike eshte nje parti neofashiste dhe te nxirret jashte ligjit sot pas votimit.

 29. Moisi Golemi says:

  Historia eshte ndryshe. Berishajt ndertuan kullen duke premtuar flori per ndertuesin. Pasi julla mbaroi, i dhane florinjte e premtuar ndertuesit. Por kur ai po largohej, Berishajt i zune prite dhe e vrane, duke ia marr florinjte. Kete e degjoi prifti i fshatit dhe i shkisheroi. Ata pastaj nga inati vrane edhe priftin. Kjo histori eshte nje shembull i cili tregohet edhe ne Kanun.

 30. H says:

  Përse nuk përzihet edhe ky në serbi të shpëtojë brezi i ardhshëm i shqipërisë ? Historia përsëritet dhe të njëjtën gjë do të bëjë edhe nipi i tij. Të paktën Po të jetë në Serbi , shteti është i fortë dhe nuk do ta lejojë.

 31. BRSS says:

  RINEL. :ROBET MU NE PIDH TY DHE SALIUT TEND MOR ROBEQIRP

 32. Shigjeta says:

  Mut gjyshi ,mut babai dhe mut i birri …….mut ne 3…

 33. ? says:

  KRIMINEL, QË GEN !??
  NDËSHKIM !!??

 34. gjyshi vrau priftin,saliu prishi kishat edhe xhamit dhe pas 90tes vrau dhe shkatrroi gjithe Shqiperin

 35. Mentari says:

  Prifti ishte bashkepunetor i Serbise dhe Berishajt me vrasjen e Priftit ne ate kohe u njohen si patriote.Mire ja bene atij priifti qe propagandonte shkeputjen e Pukes nga shqiperia dhe bashkimin e saj me Serbine.Do me per Belulin? ka historian te ketilla sa te duash si ajo e Mirdites me Gjon Markagjonin qe me 1919-1920 shpalli Mirditen Republike te re qe me vone ti bashkohej Serbise.Fisi Berisha (Berissa) eshte fisi me i vjeter dhe me patriot shqiptar. jeni skerbythjet Enveriste qe trilloni llo=j lloj shpifjesh kunder te madhit Berisha se pikerishte ai eshte i vetmi Cekic ne kokat e tuaja se per ndryshe ju Bashkepunetoret e Mugoshes,Titos,Miladinit etj do ta e kisht derguar Shqiperine ne Gremine apon Afrike.Mend e juaja jane si te Majmunit prihistorik e ata te otmit jane shum here me zgjuar se sa ju (Trui i tyre me ate te tuajen).

 36. Alban Dardani says:

  –Po vrej keto dite qe Tema po i mshon shume emrit Berish , mbiemrit Berish, , personit Berish, Gjysh, it Berish, Fshatit Berish e voge eMadhe ……………………….
  Deri sa riboton edhe shkrime e komente te viteveme pare ,si duket e paska nji hall.
  —- Me qen se paski ngel fort ne hall po u ndihmoj dhe une me disa vargje dhe nje tregim [gojdhene] shume te hershem per emrin [mbiemrin ] e Berisha….,
  — Sipas kesaj gojdhane Berishet del se kane jetu ne zonen e Dibres , si rezultat i nje akti tradhetie[spiunimi] , bese prerje ose bese thyerje qe lidhet me heroin tone Skenderbeu Ai e mallkon , dhe Berishet i largojne prej aty [si duket u vendosen ne fshatin e PUKes dhe prej aty qenkan perzaene perseri.
  –MALLKIMI I SKENDERBEUT—;-
  [Vargjet e Kekges zbuluar ne fshatin Muherr te dibreas thone; ][kerkoj ndjes per ndonje pasaktesi]
  — OR BERISH, OR BERISH QENI
  —KERKUN VEND, MOS T’ZANT KUVENDI
  — AS N’TRILLAJK E AS N’PLEQSAJ
  — kURR T’MOS I BAFSH TRI SHPAJ
  — THONE , NE BETEJE E VALIKARDES [Fush- Bulqiz]- Skenderbeu me nje pjes te ushtris ishte fshehur ne malet [zonen ]e Homeshit me qellim qe ne nje moment te caktuar te godiste ne befsi forcat turke nga shpina
  —Per te sjelle lajmet nga front dhe furnizimin me ushqim ja kish besuar nje personi me emrin BERISH , dhe askush tjeter nuk e dinte ate vend.
  Nje dite Skendrbeu u gjend i rrethuar, rretimin e cau me shume humbje. Qe nga ai moment ai mallkoi Berishet me vargjet e mesiperme
  — Mua me ka rastis qe te njoh e ndegjoj me mbiemrin BERISH ka ne Durres, Tirane e deri ne kosove dhe emigracion/ Ka me besim musliman , ortodoks dhe katolik, ka me ngjyre te bardhe por kam pare dhe evgjit – Kenga nu dihet se per cilin berish e ka.

  Alban Dardani

 37. zefi says:

  Po ku e vertetuat ju injorant se gjyshi i Berishes vrau priftin dhe iku ne Vicidol. Berishet ishin ne Vicidol shume me heret se gjyshi i tyre, kete mund ta verteton sejcili debil qe te doi, mjafton te bisedohet me fshataret e rrethit.

 38. Leke Dukagjini says:

  Kur Berisha mori pushtetin ne 1990 – ten, nje i njohuri im, ish – oficer i vjeter, me thote, se kishte takuar nje te moshuar ne fshatin Vicidol te Berishes, gjate nje sherbimi qe kishte pasur ne ato ane dhe ai i kishte thene: Mjere kush ka ardhur ne krye te vendit! Gjyshi i ketij i ka vene zjarrin nje fshati te tere (mbase ne menyre metaforike). Ky, Saliu, do t’i vere flaken Shqiperise! Per te atin nuk kam degjuar te flasin keq.

  1. Luna says:

   Ibrahim kari, turkoshaku. ansdollaku, ti palaco flet per Rrok Mirditen. ptu rrace muti

   1. Ifezi says:

    ti historian i zoti mor zef e ditke mire se Berisha ne Vicidol ka 500 vjet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *