Negociatat me Greqinë, Berisha: Rama dhe Bushati bënë për budalla Ilir Metën

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas dhënies së autorizimit nga Presidenti Ilir Meta lidhur me nisjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Greqisë për ndarjen e hapësirës detare midis dy vendeve.

Përmes një statusi në Facebook, Berisha akuzon Ramën dhe ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati se ata e kanë arritur marrëveshjen para se Meta të jepte autorizimin për nisjen e negociatave.

 “Dhenia e autorizimit shenon de facto thjesht formalizimin e marreveshjes se negociuar dhe arritur nga spiuni patriot dhe neobllokmenet apatride, Edvin Kristaq Rama dhe Ditzi Bushati, e cila lumturon Greqine jo vetem me faljen e fushave me te medha te gazit dhe naftes ne Jon dhe Mesdhe, por dhe zgjerimin e siperfaqes se ujrave te saj territoriale me se paku 1700 km kator me shume se sa ka sot”- thotë  Berisha.

Më tej ish kryeministri i bën qytetareve shqiptare të ngrihen fuqishëm në mbrojtje të pasurive përrallore, integritetit territorial të kombit shqiptar dhe Shqipërisë, të cilat sipas tij po shiten nga Rama dhe Bushati.

Reagimi i plotë i Berishës

Çfare i fshehin Presidentit te Republikes dhe opinionit publik, Rama dhe Ditziu i tij?

Te dashur miq, dje Presidenti i Republikes Meta, pasi ne nje akt te pashembullt ne historine e marredhenieve nderinstitucionale te shtetit shqiptar, u detyrua te ktheje dy here per plotesime ne perputhje me Kushtetuten kerkesen per te dhene autorizimin per fillimin e negociatave per marreveshjen e detit me Greqine, autorizoi ministrin Bushati per nisjen e tyre.

Presidenti natyrisht nuk mund te mos jepte ate autorizim pasi kerkoi plotesimin e kushteve qe kerkon vendimi i Gjykates Kushtetuese per dhenien e tij.

Por cilido qe ka ndjekur mediat shqiptare dhe greke, deklaratat ne keto media te Edi Rames, Ditzi Bushatit dhe homologeve grek te tyre, e ka te qarte se Rama dhe Ditziu i tij i fshehen Presidentit te Republikes dhe qytetareve shqiptare asgje me teper se sa marreveshjen e tyre te arritur me palen greke, me te cilen, duke vendosur kryenegociator nje spiun tashme te provuar, i kane falur Greqise fushat me te medha te gazit dhe naftes ne Jon dhe Mesdhe.

Rama dhe Ditziu i tij, qe kerkojne tani autorizimin per negociatat e perfunduara, deklaruan se marreveshja eshte arritur, te njejten gje pohuan edhe homologet e tyre greke parlamentareve dhe mediave greke.

Vete Rama ne interviste televizive i pyetur nga gazetari, pasi deklaroi se marreveshja eshte arritur, nese eshte marre plotfuqia e Presidentit te Republikes ashtu siç kerkon vendimi i Gjykates Kushtetuese, u pergjigj ne menyre te perseritur se nuk e dinte.

Kurse Ditziu i tij, pasi iu deklaroi deputeteve ne komisionin e jashtem te parlamentit se grupin negociator e kishte sekret dhe nuk ia thoshte njeriut, duke shpresuar se do mund te fshihte spiunin ne paje, provokoi ne nje mbledhje tjeter me gjuhe halabaku ndaj Presidentit te vendit, duke menduar se kjo gjuhe e denje per bastarde bllokmenesh do te detyronte presidentin te deklaronte se, sa te jete Bushati minister i Jashtem ai nuk do firmoste autorizimin dhe, ne kete menyre, Rama do mund t’i fshihte si leter te vdekur presidentit dhe mbare shqiptareve, marreveshjen e tradhetise se larte kombetare te negociuar nga nje spiun i damkosur, me te cilen i falen gjitonit tone jugor pasurite perrallore kombetare, trilionat e tonelatave te gazit dhe naftes qe i takojne Shqiperise.

Keshtu qe, dhenia e autorizimit shenon de facto thjesht formalizimin e marreveshjes se negociuar dhe arritur nga spiuni patriot dhe neobllokmenet apatride, Edvin Kristaq Rama dhe Ditzi Bushati, e cila lumturon Greqine jo vetem me faljen e fushave me te medha te gazit dhe naftes ne Jon dhe Mesdhe, por dhe zgjerimin e siperfaqes se ujrave te saj territoriale me se paku 1700 km kator me shume se sa ka sot, dhe kjo e tera ne ndeshkim te Shqiperise dhe territoreve dhe interesave te saj kombetare!

Iu bej thirrje qytetareve shqiptare te ngrihen fuqishem ne mbrojtje te pasurive perrallore, integritetit territorial te kombit shqiptar dhe Shqiperise, te shitura per interesa te pushtetit te tyre, ne nje akt tradhetie te larte kombetare, nga klika e neobllokmeneve Edvin Kristaq Rama dhe Ditzi Sulejman Bushati. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

35 komente në “Negociatat me Greqinë, Berisha: Rama dhe Bushati bënë për budalla Ilir Metën”

 1. salem says:

  Me spiun qen birqeni kundra shqiperise se Sali Berisha nuk do te kete as ne te ardhmen ,po ti mos i thuaje gje se kam frike se do cmendet dhe une e dua ne burg.

  1. Kujtimi says:

   SALI MYSYBETI GOMAR MASHTRUS
   BANDIT I KETIJ vendi

   1. Bushi says:

    Po, more Berish po! Ne do ngrihemi kundra teje, se je ti ai qe shite territorin ujor greqise.Ti maskara,ti o mut muti,ti je trdhetari,qe firmose fshehurazi,si spiun i ndyre i UDB-s,dhe nuk ja the popullit.Populli e mori vesh kur ti me ane te Lulzim Bashes hodhe firmen me kryeministrin Grek.Ai ta hodhi,u tregua me i zgjuar,dhe te mori 350 mij km det.Pra,thirrjet e tua histerike nuk te pergjigjet populli,por do duartrokas kur ti te shkosh ne Reç,te ngrohesh veze,per tradheti te larte ndaj atdheut.

  2. Epiriiiii says:

   Kete e ka zènè Frika se do dali TRADHETAR si Esat Toptani dhe Ahmet Zogolli. More fund o Birish Qeni.

  3. Tahir Gashi says:

   Salianus!
   Doktor Mortja!
   Qoftelargu!
   Prostituta Atomike!
   Prostituta Berthamore!
   Prostituta Kombetare!
   Sali Sheqerja!
   Baba i Xenit$Gites!
   Gjyshi i Desares!
   i dergumi i Allahit per Albanistanin!
   Baba i tallavase!
   Bankieri i Sudes dhe Gjallices!

  4. Bureto says:

   Përkundrazi, është tashmë thjesht një i çmendur. Se si do të jetë fundi i tij mbetet për t’u parë.

 2. BERISHA LARGOHU says:

  Shqiptaret duhet te jene babzi dhe analfabet po te degjojne Berishen idiot, pastaj kjo e detit eshte krimi i Berishes qe e la dhurate shqiptareve. Berisha kot merret dhe qendron ne politike sepse vetem keq i ka bere shqiptareve me marrezirat qe ka prodhuar.

  1. neutrino says:

   Fatkeqesisht shumica jane. Ate qe deshi drakula e vicidolit ja arriti. Shkaterroi sistemin arsimor dhe ata qe kane qene ne klase te pare ne 1992-shin sot jane ne drejtimim e shtetit dhe nuk dine as shkrim e as lexim. Mos te harrojme edukaten e importuar nga malet dhe shpellat

 3. Alda says:

  Turp të kesh , O KATRAHURË ?????

 4. Kriminel Tropoje says:

  Dikur bariu tallej me bashkefshataret e tij , duke bertitur ujku – ujku – ujku , por kur ujku erdhi vertet , askush nuk e besoje me.Shqiptaret nuk te besojne me more kryekriminel, sepse e ke shqyer Shqiperine me shume se cmund ta shqyejne shume tufa ujqerish.
  Hap syte nga shtepia jote kryekriminel Bisha , kanun kerkove , kanun do ti japin shtepise tende.E ke kerkuar me dhune kete situate, ashtu do ta japin.Eshte thjesht c,eshtje kohe

 5. Don says:

  Kur ishte ne pushtet Berisha e perdhosi popullin shqiptar dhe vrau ke deshi dhe sa deshi. Tani qe nuk eshte ne pushtet po na perdhos 10 here sepse Rama qe zgjodhem nuk ka bythe te lidhi kete monster dhe ta dergoje pas hekurave.

 6. NjeQytetarOptimist says:

  U hodh Esati. Piperi ne vrime.. Plaku Mere po ilusjonon e flet me vete.. Ahh bunder, bunder.. Plak gjakprishes cfare I ke bere Shqiptarve..

 7. Genti says:

  “Hedh budallai nje gur ne lum dhe 100 te mencur nuk e nxjerrin dot” ose “Hedh Brisha nje budllallek ne media dhe te gjithe merren me te”. Hapini rruge Berishes…Lereni te llomotise dhe te lehe sa te doje. E kush flet per “mbrojtjen”n e teresise territoriale ? Ai qe ne 2009 e vuri ne rrezik. E kush na flet per pasurite prrallore ? Ai qe shiti dhe rrenoi gjithe pasurite e ketij vendi te bera me djerse e gjak. Gjarprit te Vicidolit i duhet shtypur koka qe ti mbyllet goja qe derdh vetem vrer. Ndoshta ky eshte rasti Historik qe dy vendet tona te pajtohen dhe zgjidhin problemet e tyre per te qene se bashku pjestare te denje te familjes Evropiane. E nese kjo gje arrihet Berishes le ti plase temthi aty ku eshte.

 8. NAIMI says:

  Ti more kriminel Sali Berisha hallin e ke tek gjyqi qe te prtet p[as miratimit te marrveshjes me Greqine. Ti ke neneshkruar aktin tradhetar ndaj vednit tone e jo vendit tend,se vendi tend eshte Serbia. Mor kulrish e bir kulishi, mor bastard e bir bastardi. Shqiperia do te ta beje je dite ty gjyqin e do te te laje me peshtyme. Qofsh i perndiekur si fis e si fare, i mallkuar nga buka e memedheut ,o tradhetar i peshtirosur.

 9. mirel says:

  Vazhdon basti per kufijte e Shqiperise.
  I shet Rama, Berisha apo Meta.
  Dhe plerat tifoze te Ramutit vene bast per Ramutin.

  1. Nena e Mireliit says:

   Prape dole ne blog o Mirel budallai. Gjithe lagjja e di qe ti pi ilacet e depresionit. Prape ke harruar ti pish sot more malukat. Na nxive faqen na nxive me komentet e tua idioteke.

 10. kanina says:

  Ky maloku skizofren, pjerdh nga goja dhe ne (bashkë me gazetën e Meros), rimë dhe i mbajmë erë…!!! Sali, o çmënduri e ligë, çfarë territoresh (detare) disponon Shqipëria në Mesdhe dhe ne nuk i dimë…???!!! Apo vetëm ti i shikoje ato, nga shkrepat e Viçidolit (dhe nga vrima e derës së halesë) kur kullosje dhitë…(dhe bëje banistir…) ???!!!

 11. spartak says:

  Nuk ka si ky , nuk bohen dy .
  E bo kopilin , e ngref n’komë dhe duke të drejtuar gishtin , thotë e ke bo ti .
  Djalli .

 12. Da i pa fytyre eshte ky komunist serveil hipokrit karierist kriminel.
  Ky eshte misherim i te keqes.
  Por me te poshter jane ata qe nuk e kane kutuar se kush eshte ky monster.

 13. fieri says:

  daten kur te ngordhi ky propozoj ta shpallim feste kombetare, sepse do shpetojme njehere e mire nga intrigat e tij, ( pavaresisht se ka lene nja dy nxenes ), He si thoni???

 14. Cmenduri says:

  Shqiptaret po negociojn kufirin e vet sepse keshtu ja ka deshira Europes qe shqiptaret tu falin Detin koloneve te Anadollit qe Europa kurve te mos hyj ne telashe me shume me borxhet e jevgjiteve te Anadollit pra borxhet e jevgjiteve te Anadollit duhet te paguhen me Detin shqiptare sepse ne Europe nuk beson njeri me se kafshet e Athines mund te civilizohen dhe presioni i popujve te Europes eshte rritur qe ketyre kafsheve parazitare te mos jepen leke me dhe keshtu do te gjehet nje budalla qe duhet ta mbaj ne kurriz kete maskarade europiane ne kete rast shqiptaret

 15. Vito nga Napoli qe solli kermij dhe buaj says:

  Keshtu te pafsha duke fol gomarlluqe cdo dite, plere!
  Nuk del me ne publik, bastard, se nuk duan familjaret te shikojne qe te dridhet dora e djathte e qe eshte eshte shenje qe po te afrohet vdekja.
  Do i lash ketu haqet e atyre te Gerdecit dhe jetimeve te 21 Janarit e une do jem aty, te te shoh !
  Nenshkruar nga
  Vito Kermilli

 16. Timi says:

  Berisha ngordhsh or qen kriminel e tradhetar!

 17. Rrok Cubi says:

  O kush flet,ky patrioti i madh,ky turpi i kombit,ky qe ska,as din e as imam,ky akuzon per spiunazh,po ku ka spiun dhe anti Shqiptar me te madh se ky,po mos u merrni me te,se eshte kohe e humbur dhe sja vlen.

  1. Dima says:

   Berisha do litarin ne mes te Tiranes ne emer te drejtesise.

 18. uskania says:

  Ky batakçi politik ka hallin që Shqipëria të mos çelë negociatat për në BE. Aq i poshtër është, sa kishte shpresë që Greqia do të vinte veton, sepse ishte anulluar marrëveshla e tij me Lulkën për detin në atë kohë. E din si buka që han se vendi ynë do të bëjë një marrëveshje shumë më të mirë, do të marrë më shumë ujëra territoriale se parashikonte marrëveshja e mashtruesit Sali, ose, thënë më shqip, kufiri do ndahet aty ku duhet sipas të drejtës ndërkombtare për deti. Troç, këtij nuk i bëhet vonë për km katrorë që do përfitohen më shumë, por i vjen tmerr pse Greqia nuk do të bllokojë Shqipërinë për në Europë.Thënë të drejtën, sillet si Ivica Daçiç me Kosovën.

 19. Iliri iku yt says:

  Goja tende o malok I ndyre nxjerr vetem vrehr Kete percarje e urrejtje qe ngjalle e vazhdon edhe sot ne popull eshte e njejte me kohen e diktatures ne mos me keq Historia do te denoje per krimet e tua gojore qe si nje rubinet I shkaterruar nxjer helm, vrasjet , vjedhjet , pangopesine familiare, ligesine qe permban qenia jote qe si mjek ne profesion nuk trasmeton asgje humane por vetem mallkim ofendim hidherim qe I pac te gjttha per koken tende Si nuk e kupton( mbase te ka zene demensha) qe je bere I padurueshem se ke rrjedhur e eshte mire te rrishe ne shtepi me Lirien e te shijosh pleqerine Ky eshte favori me I madh qe mund ti besh keti populli duke e lene te qete ne hallin e vet qe ja ke shtuar se shumti Please please na u hiq nga syte e veshet se te jeshe I sigurt se cdo gje ka per tu bere me mire. se c eshte bere nga ty

 20. Kuq e zi says:

  Si tha ky kur mbylli marrveshjen …
  kufirin e kemi shenuar me kordinata jo me vize pra as shejen kufitare nuk donte te tregonte
  Une propozoj ne rruge me buste afer kuvendit ku te vendosen te gjitha bustet e tradhtareve te damkosur
  Berisha do ishte fill pas ballabanit dhe toptanit

 21. Futja kot says:

  Te erdhi fundi mortje. Tani do te dalim te palarat e tjera dhe per shitjen e detit. Do te mbahesh mend si kriminel dhe tradhetar i atdheut.

 22. Nasi says:

  Or Qen Berisha po nuk ke turp or maskara qe u thua njerzve Emrat duke I ofenduar
  Ditmir Bushatit I thua.Ditzi
  Saimir Tahirit I thua Same.Qorri
  Po cfaj kane njerzit qe kane shikimin e dobet dhe duhet ti thuash qorra
  Po keshtu jane gjysma e Popullit or Qen bir qeni
  Po mire te ka shkrujt z Bedri sot mor palaco
  Po sikur.atij qenushit tend ti therresin Shkerdhate ,si te vjen ,megjithse ai e meriton ,sic e meriton ti Qen bir qeni,,,,

 23. E verteta e hidhur says:

  Ke te besojme?Nuk e besoj Berishen,por ashtu sic kane ardhe punet, as kam perse te mos e besoj.Eshte detyre e pales se akuzuar te hedhe ne drite fakte dhe dokumente konkrete,per te pergenjeshtraur deklaratat e Berishes.Me kete deklarate te Berishes,une do po te ishja ne vend te grupit negociator dhe te ministrit Bushati,do hapja nje gjyq public me ekspetre Amerikane dhe Aziatike.Nuk i besoj askujt ne Europe as fqinjeve.Shqiptaret duhet te dijne fije per pe negociatat, ato duhet te jene publike.Kush kundershton negociatat publike ai eshte shitesi i pare i interesave te vendit.

 24. Ilemizal says:

  Si nuk e ha mortja këtë fantazmë ore

  1. Doktor Mortja says:

   Nuk me ha Mortja se jam vete Doktor Mortja!
   Mortjen, shkaterrimin, degjenerimin e mbolla mes jush!

 25. Pushti i UDB-se says:

  Per cfar miqsh ben fjale ti kryebandit , ne sherbim total te UDB-se ,..
  …per Fazllicin , apo kolonel Janullaqisin ?! Te ka verbuar urrejtja per
  Shqiperine dhe shqiptaret , more i pa udhe , ndaj nuk e kontrollon
  dot me veten , se cfar nxjerrjerr nga goja ! Pervec njerezve te zhytur
  ne krime, te lidhur me spiunazhet , njerezit e paguar e korruptuar prej
  teje,futur ketu edhe injorantet , shqiptaret e vertete , si brenda ,
  ashtu edhe jashte kufijve tane , kane alergji edhe kur degjojne emrin
  e nje vandali mesjetar si ti , e te urrejne ne thellesi te shpirtit !

 26. Trimi says:

  Si spertoni shkruani per kete shkurre,

Lini një Përgjigje te Kriminel Tropoje Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *