Media kryesore zvicerane: Erdogani fut nën kthetra Kosovën

1 Prill 2018, 20:49Rajoni TEMA
Media kryesore zvicerane: Erdogani fut nën kthetra Kosovën

Në edicionin qendror të lajmeve, SFR, televizioni publik i Zvicrës, është marrë me krizën më të fundit në Kosovë, në të cilën është përfshirë lideri autokrat turk, Recep Tayyip Erdogan

Në edicionin kryesor të lajmeve, televizioni publik zviceran SFR solli një reportazh rreth ngjarjeve të fundit në Kosovë, respektivisht për dëbimin në mënyrë klandestine të shtetasëve turq të enjtën e kaluar.

Sipas SFR, në Ballkan po ndodhin lëvizje të mëdha gjeopolitike, ndërmjet dy fuqive me ndikim, Turqisë së Recep Tayyip Erdoganit dhe Rusisë së Vladimir Putinit.

Loja po bëhet tejet e rrezikshme, sipas analistit Georg Häsler, kur kihet parasysh se BE është fare e pafuqi karshi këtyre ndikimeve.

Në raport u pasqyruan familjet e të dëburave dhe Hashim Thaçi, i cili mbrojti aksionin e shërbimit sekret turk, sikur të ishte kosovar.

16 komente në “Media kryesore zvicerane: Erdogani fut nën kthetra Kosovën”

 1. AL-NAKBA says:

  Kosova gjthmone ka qene Turqi, ka te pakten 700 vjet tani.

  Pse flasin shqip sdo te thote qe jane ende shqiptare.

  Shiko ata te Maqedonise, ca kane te perbashket me ne pervec shqipes.

 2. AL-NAKBA says:

  Kosova ka 700 vjet qe eshte Turqi. Shqipja qe flasin sdo te thote qe jane ende shqiptare te Kosoves se eshte te menduarit, tradita dhe zakonet ato qe percaktojne identitetin dhe Kosovaret nuk kane shume te perbashketa me Shqiptaret.

  1. Ali Pashe Tepelena says:

   sado qe te mundohesh ti mor moterqir neo grek, bastard i ushtareve shqiptar nuk krijon dot pefcarje jo, harroje.

   ndryshe nga neo greket qe jane bastarde jevgjit, kosovaret jane arjane 2 metra dhe europiane 100karatsh edhe ne gentike dhe pasterti rraciale.

   Tradita dhe xzakonet percaktohen nga rrobat, muzika, ushqimi, dhe ne ket pjese servet jane dhe me orientale se kosovrate, mor bastard i ushtareve shqiptare.

 3. vlora.vlora says:

  mbeshtes mendimin e komentuesit te pare ,nga momenti qe pranuan flamur tjeter s kane lidhje me ne ,mire ju a ben legeni erdogan

  1. Ali Pashe Tepelena says:

   Ti duhet te jesh nje super injorante i nivelit superiore te ridhjerjes, sepse te gjithe e dine qe kete flamur ja ka caktuar dhe detyruar komuniteti nderkombetar dhe nuk e kane mbeshtetur vet kosovaret.

 4. sulo Permeti says:

  THaci e kishte pseudonimin “gjarperi” ne kohe lufte,por edhe ne realitet eshte i tille.I pabese dhe i shet per 5 pare shoket e tij me te afert.Interesaxhi sa mund te shesi dhe te ardhmen e Kosovesper pak pushtet.Ai po e orienton kosoven msheftas dhe dalengadale,drejt pushtimit te ri turk.Turqia e Erdoganit,kontrollon gjithcka aty.Popullsia vendase shef gjith kohen ,filma dhe programe turke,privatizime te shumta turke.Pra Rusia do e “mbyse” Kosoven ,nepermjet Turqise.Natyrisht kjo eshte dhe endrra e madhe e Serbise.Zgjohu o popull i Kosoves,perendimi me ameriken ne krye ,ju dhane shansin e madh,te beheni shtet i pavarur,dhe jo koloni e sulltan rexhepit te turqise.Largoni sa me pare keta mut dhe fake pushtetare .

 5. ZvicerianKosove says:

  Shyqyr qe Kosova nuk eshte ne kufi me Turqine. Atehere do ti shikoje byrazeret Turq me tankse kundra terroristave te Kosoves, kercenim per sigurine e Turqise nane.

  Po mire RMushka beri gabim, si te thuash, pse me kete gjuhe urrejtje dhe kercenuese flitet ndaj byrazerit te vogel dhe te dashun.

  Tani Kosovaret kane si ta justifikojne azilin ne Gjermani.

 6. pena says:

  Ti AL MUTI duket se je nje llapaqen Per shqiptaret e Kosoves Maqedonise ka folur historia Pa gjakun e sakrificat shekullore te tyre sot nuk do te kishte Shqiperi.Ti nqse nuk din me mire hesht perndryshe shko abonohu te vc e Lali ERIT tek sheshi

 7. Re says:

  BE po merr fund. Luani Osman po zgjohet nga gjumi letargjik i 100 viteve te fundit. Ai thjesht do te kerkoje mbrapsh ate qe Europa grabiti 100 vjet te shkuara nga territori i tij

 8. Skenderbeu says:

  Kokrra e hunit kokshe o komentus a ti ka hyp nanes erdogani a idiot bre qysh kosova asht turqi

 9. Bobi says:

  Po erdogan manhmut osman e ka thene ne Kosove Kosovi esht turkye …!!!!! dhe turkye eshte Kosovo…. Qe Kosova eshte Krahine Turke kete e di gjithe Europa.

  1. Glauk says:

   E ka thene si mbeshtetje o hajavan shtetiti te kosoves qe turqine do e keni gjithmone nga mbrapa.

   Ka thene gjithashtu qe gjithe turqia eshte kosove.

   Sa per kosoven, kosovaret jane 2 metra te gjate bardhoshe, dhe sikur te vinin sa qindra tanke dhe miliarda euro nga turqia mire do ishte.

  2. Ali Pashe Tepelena says:

   O cope jevgu, ka tehen kosova eshte turqi, por ka thene qe eshte turqia eshte kosove, ne sensin qe do jemi gjithmone perkrah juve dhe do ju mbeshtesim.

   me shume ka kosovare ne turqi se ne kosove dhe jane ne pozicionet me te larta shteterore te mundshme.

   kosovarert do vazhdojne te mbeten rrac arjana 2 metra te gjate dhe ti nje cope jevgu

 10. Barry says:

  Al -Nakba ti te qenke nje budalla I paster qfar ndryshimi kemi ne nga ju ? Ne pikpamje te pergjithshme po jemi shume ma atedhetar , familjar kemi shume me pa vrasje nder veti dhe jemi shume ma largepames se ju !…

  1. Glauk says:

   Vllai em, al kakba eshte nje bastard kopil kurve greke, nga ata arumunet e dropullit qe u shkerdhyen dhe trajautn si skllever per shekuj nga bejleret shqiptare.

   mos bjer ne kurthet e ketyre jevgjiterve.

   prandaj shkruajne me profile te tjera.

 11. Sniper says:

  Kureshtar jam sesa greke jane bastarde te ushtareve italiane dhe amerikane???

  Sepse gjermanet benin sherre me italianet sepse greket kosnsideroheshin rrac pezier dhe italianet bein sex masiv me greket ne ate kohe…

  pataj me bazat amerikane ka qene edhe me keq…. nuk merret vesh se sa mijra kopila kane lene ne greqi keta ushtare te huaj dhe kjo eshte e dokumentuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje