DOSSIER: Projekt–reformat e panjohura në kushtetutën shqiptare të mbretit Zog

2 Prill 2018, 10:04Dossier TEMA

Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të dielën e 23 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me një seri të rëndësishme projekt–reformash në Kushtetutën shqiptare të ndërmarra nga Mbreti Zog.

Blogeri Aurenc Bebja ka sjellë përmbajtjen e tyre në vijim, për publikun.

Athinë. 22 shtator. Thuhet nga Tirana se Mbreti Zogu I propozon të kryejë reforma të rëndësishme në Kushtetutën shqiptare.

Aktualisht, Shqipëria ka një Dhomë deputetësh të përbërë nga 57 anëtarë dhe një Senat i përbërë nga 18.

Zogu I dëshiron t’i kombinojë këto dy organe legjislative në një Asamble Kombëtare të vetme, përfaqësuesit e të cilëve do të emërohen drejtpërdrejt nga populli shqiptar.

Pavarësia, paprekshmëria dhe pamundësia e ndarjes së vendit shqiptar do të shpallen.

Përveç kësaj, do të thuhet se Shqipëria nuk ka asnjë fe shtetërore.

Shqipëria do të ndahet që tani në nëntë qarqe. Kryeqyteti, Tirana, do të formojë prefekturën e dhjetë, e cila do të jetë e pavarur.

 Prefekturat do të ndahen në tridhjetë e tetë nën-prefektura.

Çdo komunë do të administrohet nga një këshill komunal, presidenti i të cilës do të zgjidhet për jetë. (Darsiani)

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “DOSSIER: Projekt–reformat e panjohura në kushtetutën shqiptare të mbretit Zog”

  1. osmoni says:

    KY esht heroi i dites qe i kemi ven dhe bustin ne mes te Tiranes , tek ky gjejn vetveten te gjith politikanet tan sot ,ky ishte njeriu me veset me efikase qe ja pervetsuan politikanet tan , ky ishte hajduti thesarit ate qe beri iliri , ky ishte tradhtari qe fali shen naumin e shen stefanin serbis ,detin fali saliu me lulin tek greku , filloi lufta çau ferren iku si legen ashtu iku dhe fatos nano , ky kishte motrat luli ka kunatin saliu ka xenin dhe argiten , ky kishte Osmon Gazepin , saliu ka mul noken , ky vrau heronjt e kti kombi ,AVNI RUSTEMIN BAJRAM CURRIN HASAN PRISHTINEN e shum te tjer dhe kta mostrat sot po hedhin posht te gjith heronjt e luftes qe çliruan vendin dhe po ngren ne piedestal armiqt e kti kombi , ka dhe shum gjera te tjera po nuk kam me koh ti numuroj ,prandaj ky esht idhulli dhe shembelltyra e politikanve tan ku kta shikojn surratin e tyre vetveten tek figura e kti mostre.

  2. ELIOT says:

    ME ZOGUN KISHTE ENSEMBLE NATIONALE ..QE DO TE THOTE QE VENDIMET MIRRESHN NGA POPULLI .NGA TE ZGJEDHURIT E SHQIPERISE …NDERSA ME ENVERI EDHE 50 VJET ME VONE NUK KISHTE ENSEMBLE … VENDIMET MIRRESHIN NGA ENVERI NGA NEXHMIJA NATEN NEPER GJUME ..KE DO TE FUSIM NE BURG ..KUSH NUK ESHTE HIPOKRIT ..KUSH TE PA SHTREMBER … KUSH I KA BERE STUDIMET JASHTE . DO ME THEN KA ME SHUME NJOHURI INTILIGENCE ..JA DIFERENCA QE DISA NUK E SHOHIN … DHE ZOGU NUK SHTE NJE HERO JO SE NA LA PA LUFTUAR U FRIKESUA NGA DUCJA DHE IKU ME SHUME FLORINJ TE SHQIPERISE POR KETE GJE E DINIM NDERSA PER REFORMAT SFOLNIN BOLSHEVIKET …

  3. shqiptari says:

    VETEM me nje ndryshim ELIOT qe ENVERI çliroj SHQIPERIN nga nazifashizmi kurse ky mostra i vetshpallur mbret vodhi gjith arin e shtetit dhe iku si cub per ter naten ne greqi , ky kishte asamble por bente si i donte bytha , ky vrau te ter atdhetaret e kti vendi nga BAJRAM CURRI tek AVNI RUSTEMI TEK HASAN PRISHTIN A TEK RIZA CEROVA dhe shm atdhetar te tjer , kurse ENVERI vrau tradhtaret si puna kti bashkepuntoret e pushtusit dhe armiqt e atdheut , zogu jot i fali shen naumin serbis dhe shen stefanin ,kurse Enveri ruajti territorin centimeter me centimeter ,ky zogu jot kishte asanble per sy e faqe se asmon gazepi krahu djatht i mretit tat i vinte gradat siç i blinte ne dyqan si i desh bytha , mreti jot e shiti me an te borxheve SHQIPERIN tek ITALIA Enveri ndertoj shqiperin te beri ty korrak me shkoll e me kultur , ndertoj industrin e kti vendi , mbylli fen ju beri te terve europian se ishit si ne kabul me perçe , ky mreti jot i la qytetaret e vet pa brek ne byth kur iku , me pish ne vend te korentit me malarje as nje meter hekurrudh as nje fabrik , si mosme keq si ne mesjet ,kurse ENVERI ju beri kta qe jeni sot se kemi tridhjet vjet qe shkaterrojm dhe prap shesim pordh , por ndryshimi esht ktu qe esht koha e maskarenjve dhe lavderohet dhe heroizoet tradhtari mashtrusi batakçiu dhe krimineli dhe shebelltyra e ktyre veseve ishte mbreti jot Amet Zagolli , ka shum fakte te mdha kunder teje mos shaj kur nuk di si jan e si kan qen punet , ne kohen e xhaxhit kishte nje byro politike ku mereshin vendimet askush nuk i merte ne kok te vet , gjeni dokumeta te firmosura nga ENVERI nuk ka as nje , se vendimet mereshin unison nga byroja politike , se ishte i vetmi shtet i strukturuar deri ne qeliz me ligje e nenligje qe nga koha ilirve i vetmi shtet me kuptimin eplot te fjales .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje