Deputeti gjerman kërcënon Shqipërinë: Gjermania nuk do të lejojë, me çdo çmim që të jetë, hyrjen e Shqipërisë në BE. E kam humbur durimin me politikanët shqiptarë

Deputeti i Bundestagut gjerman, Thorsten Frei, i cili i përket partisë CDU/CSU, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, ka shprehur qëndrim kritik lidhur me reformat në Shqipëri.

Ai ka thënë se Shqipëria ka bërë pak përparim në çështjen e Vettingut dhe në zbatimin e reformave.

Problemi kryesor është së politika Shqiptare implementon nën presion nga komuniteti ndërkombëtar vetëm reformat e domosdoshme. Në letër, Shqipëria ka një nga sistemet konstitucionale më të mira në Europë. Por, fatkeqësisht, vetëm në letër.

Në përgjithësi, korrupsioni është akoma i përhapur. Procesi i Vettingut po ecën shumë ngadalë. Vetëm një grusht i vogël gjykatësish janë kontrolluar gjatë procesit. Ka shumë lidhje të pazgjidhura midis qarqeve të larta drejtuese dhe krimit të organizuar.

Politikanët shqiptarë ndikojnë mbi njerëzit, kurdoherë që të jetë e mundur. Për shembull, në procesin e marrjes në punë në sektorin publik. Fatkeqësisht, dikush ka mendimin se reformat janë bërë vetëm si rrjedhojë e kërkesës së Bashkimit Europian dhe sepse Bashkimi Europian e kërkon këtë gjë”, është shprehur ai.

Frei ka thënë se ai e ka humbur durimin të merret me politikanët shqiptarë.

Me pak fjalë, unë e kam humbur besimin që politikanët po e ndërtojnë axhendën e tyre, sepse reformat janë të mira për vendin e tyre dhe për gjithë popullin në Shqipëri.

Aksidentalisht, unë gjithashtu e kam humbur durimin e nevojshëm politik për t’u marrë me politikanët shqiptarë. Kjo nënvizohet edhe si pasojë e sharjeve dhe fyerjeve ndaj kolegut tim, Gunter Krichbaum, po aq dhe nga sjellja e qeverisë dhe përfaqësuesve të opozitës në parlament.

Në vend të politikës konstruktive, diskretitimi dhe tallja ndaj opinioneve të kundërta është bërë shpesh shënjestër e goditjeve të pakuptimta”, është shprehur ai.

Frei ka theksyar se Gjermania nuk do të lejojë hyrjen e Shqiupërisë në Bashkimin Europian para se ajo t’i përmbushë të gjitha kriteret e Kopenhagës.

Me respekt të thellë e them se është vetëm në dorë të Shqipërisë të vazhdojë rrugën në drejtim të Bashkimit Europian. Gjermania nuk do të lejojë, me çdo çmim që të jetë, hyrjen e Shqipërisë në Bashkimin Europian pa u plotësuar dhe përmbushur të gjitha kriteret e Kopenhagës”, është shprehur deputeti gjerman. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

44 komente në “Deputeti gjerman kërcënon Shqipërinë: Gjermania nuk do të lejojë, me çdo çmim që të jetë, hyrjen e Shqipërisë në BE. E kam humbur durimin me politikanët shqiptarë”

 1. Shaqo says:

  Ky sikur fle me Bashen.
  Te njejtat fjale.
  Pastaj na plasi ne se ty e lulit ju humbi durimi
  Je vetem 1/658 pjese e bundestagut.

  1. ''tyrk elhamdylillah'' ......... says:

   SAKT,sunitet e pabese nuk ndryshojne aspak nga birazeret e tyre turq,kshq jo ne evrope por ne lidhjen arabe te shkojne…..

  2. Toni says:

   Nazistet ne veprim. Ministrat e tyre kane dale me vjedhje doktoraturash dhe ne na shikon qimen kur kane trahun ne vendin e tyre. Ky eshte racizem i paster. Krahu i djathte gjerman eshte akoma me koncepte fashisto-naziste dhe nuk mund te kuptoje qe edhe nje vend i bardhe si Shqiperia qe i kane vene gjokset e tyre per mbrojtjen e Europes dhe ja cfare marrin nga Europa. Kot e keni z. Rama. Lerjau Europen fashisteve dhe vazhdoni reformat dhe ndertimin e Shqiperise. Do te vije dita kur Shqiperia do te lutet nga Europa qe te futet ne te. Sigurisht Gjermanet moren me dhune gjithe arin e Shqiperise dhe Europes dhe perparuan, duke mos lejuar perparimin e vendit tone edhe pas nje pushtimi 500 vjecar. Po te isha une z. Rama do ti jepja Rusise nje baze ushtarake mu ne Vlore dhe keta qelbesirat do te dridheshin dhe dhiheshin ne breke. Pastaj do te shikonin nese e meriton Shqiperia te futet ne BE apo jo. Largoji edhe forcat nga NATO dhe jepi edhe Kines nje baze tjeter ushtarake. Sigurisht kundrejt pagesave disa miliardeshe. Pastaj ja u kemi falur nazisteve BE-ne. Le ta mbajne dhe ti pijne lengun tre here ne dite. Vazhdo me Turqine dhe nderto vendin. Ju kemi dhier mu ne BE.

   1. Vangjel says:

    Exakt keshtu duhet .. te shikojme interesin tone ashtu sic edhe ata shikojne te tyren .. ne deri tani nuk kemi patur hajer as nga BE e as nga USA ..!!!!!

   2. albatros says:

    Te lumte goja vella

 2. e verteta e hidhur says:

  Ne duam te jemi pjese e BE-se por sipas menyres tone,sipas kokes tone.Ky zotria thote te verteten,mirpo me keto te verteta ai nuk ben dallimin se kush eshte “delja e zeze” dhe cili te degjohet e cili te mos degjohet ne Shqiperi.P.sh.Do ta pyesja deputetin gjerman,a gjuajne me cizme Merkelin ne Bundestag dhe a ngrene cadra ne mes te Berlinit?

  1. Pellumbi says:

   Ky tip deputeti nuk i duhet mbeshtetje.Ky mos ka aderuar ne partin e Bashes .Ky flete me kopetenca si me qen AXHELA MERKEL .Ma mere mendja se dhe Gjermania ka deputet si keta te opozites tone qe mos gjecin derman si ne kete bote dhe ne ate te pertemen.

   1. Zigur Qarri says:

    Lere Bashen,por lexo ato qe thote Deputeti gjerman,qe jan te gjitha te verteta.
    Eshte problem,problem i madh kur ta thote dikush te verteten ne sy,megjithate
    ti e kerkon fajin tjeterku.Shqiperia nuk ka Shtet,por Sulltan Berishen,Sulltan Ramen,
    hajdut Meten,gangster Nanon…….qe e bënë Shqiperine pronen e vet,Han me kater porta!
    Ish Ministri i jashtem gjerman Klaus Kinkel,ne fillim te viteve 90-te,tregon,qe Shqiperia
    ne propocion me popullsine,ka marre me shume ndihma nga te gjitha vendet,350 milion
    Euro(700 milion Marka),nderkoh qe Greqia bllokonte prej vitesh ndihmat e BE.
    Ka prekur Vetingu ndonje politikan,hajdutet me te medhenj te Shqiperise?
    Jo!!!Perse,kur mbrapa abuzimeve te gjytareve,hipotekave,kadastrave,qendrojn politikanet?

 3. Haka Tekizoti says:

  Edhe shqiptarëve u humbi durimi me humbjen e durimit të evropianëve, që nuk duan as Europën pale të duan Shqipërinë. S’janë të paktë këta nga tanët që na çajnë veshët me broçkulla antishqiptare, por po shtohen edhe antieuropianët e lodhur me veten, që e gjejnë shplodhjen te bashkimi i tyre me opozitën tonë të shkërmoqur, e cila gjithë ekzistencën e saj e sheh të përmbushur te llapaqenëria.

 4. Adi says:

  Bravo Gjermania…keshtu e duan legenat e Politikes shqiptare…majtas dhe djathtas..

 5. Kellira says:

  Te drejte ka!
  Bythqimat (jo gay-t) e te dy kraheve po lozin ping-pong qe te lodhet Europa.
  As qe kane ndermend ta bejne kete vend.

 6. Ferdiu says:

  nuk e kuptoj dot, nese duke ndeshkuar keta e bejn Shqiperine me te mire apo jo, sepse ne fakt pjesa pragmatiste dhe ajo e maturuar politikisht e shoqerise duket se e ka humbur betejen me sistemin politik ne shqiperi, perderisa po zgjedh ne nje perqindje te konsiderueshme largimin nga vendi duke krijuar cdo loj shtegu dhe hapesire qe e mundeson kete,nga ana tjeter pjesa qe eshte e denuar te jetoje ketu ne kushtet e nje oferte politike te vaket,pa forca te reje transformiste e radikale zgjedh ate ofert qe mundeson tregu politik , praktikisht midis Rames dhe Bashes, duke vendosur me numra per ate qe eshte oferta me e mire sipas tyre, indiferentet dhe mosbesuesit sa vijne dhe behen te c’interesuar per pjesmarje ne zgjedhje, keshtu qe zotnia qe e Ka humbur durimin ka te drejte, po nuk po na thote se cduhet te bejene shqiptaret ne nderkohe ;Sidomos tani qe sovranitetin tone e lam peng tek FAKTORI NDERKOMBETAR e bere REFORMEN NE DREJTESI totalisht sipas deshires se ketij FAKTORI ,i cili pasi diktoi kete vullnet (pavaresisht qendrimit kunder te politikes shqiptare , te pakten te nje pjese te mire te saj) vjen e na thote :SHIKONI, POLITIKA JUAJ NUK e DO REFORMEN .Zoteri eshte i vetkuptueshem ky konstatim, por JU (nderkombetartet) prandaj hyte ne kete loje , per tu bere pale me opinionin e shendoshe publik per te pastruar sistemin, tani qe keni bere gjysmen e punes , befas ngriheni dhe THONI :NEIN, nuk e duam SHQIPERINEne BE, nese ishte keshtu zoteria juaj qe kthen shpinen tani kur Vendi e meriton nje inkurajim , ateher me falni per mundesen e edukates JU dhe Z Kicbaum, po c m….. donit qe na u bete ferre me reformen ne drejtesi, qe u be kaq stresante per nje shoqeri te tere sa ne mos e coi po e con SHQIPERINE ne nje KAOS institucional,njerezit patriote dhe atdhetar qe ketij vendi nuk i kane munguar e kane kuptuar qe politika zyrtare nuk e do reformen, po ky nuk eshte ndonje konstatoim surprize, ajo qe duhet eshte qe BE te perdore Kulacin kur duhet te perdoret Kulaci dhe jo e kunderta , represioni dhe izolimi qofte edhe ky i sotmi i ashtuquajtur i Bute i cili kerkon rrishtaz ta mbaje shqiperine te izolar nga BE eshte thjesht nje instrument qe nxit depresion ,fatalizem dhe humbje te shpreses sidomos tek rinia, dhe transformimi i vendit kerkon kohe fizike dhe pikerisht ky eshte edhe mbetet sinjali i hapjes se negociatave, kete gje ju beni sikur nuk e kuptoni dhe kjo eshte per te ardhur vertet keq me e pakta

 7. mmoisiu says:

  Te gjithe jemi per hapjen e negocjatave per asocim stabilizim ,por ne fund te fundit Rama te pregatise dosjet per prokurorine per Saliun ,Meten ,Lulin , te veteve qe i di qe kane grabitur nepermjet korupsjonit ,ti dorezoje ne prokurori dhe te leje teatrin anash qe ai nuk arreston ,nuk gjykon ,ai duhet te beje denincimin ne prokurori,apo eshte dhe vete ne nivelin e ketyre dhe nuk guxon ,kjo ndoshta duhet te jete qe ai nuk vepron !
  Mos te futemi si hajdute ,te futemi me merite ,te veproje qeveria ,prokuroria ,pastaj gjykata te kontrollohet ne zbatimin e ligjeve,dhe ajo te denoncohet po te jete nevoja ! Mos ndoshta ky deputeti qe nuk duam tja degjojme zerin paska te drejte ?

 8. Armandi says:

  Kushedi sa kile ka shtuar SHQUP i ?!!!!! Ja, me ne fund ja dolet mbane, Shqiperia nuk pranohet ne BE ! Te pakten s’hengret …… kot !

 9. ARI says:

  RREGULLONI VENDIN TUAJ MOS LEJONI ASNJE TE FUSE HUNDED NE PUNET E BRENDSHE TE SHQIPERISE NUK JU DUHET ASNJE PO PUNUAT DO KENI JETE ME TEMIRE . NUK DO JU NDIMOJE KUSH PARA PA PUNE SKA. PO UFUTETET NE EU DO JENI SHERBETORE TE VENDEVE ME TE MEDHA PSE JENI KAQ INFERIORA. NE NUK NA DUHET ME SHPIKE RRAKETA POR NJE INDUSTRI E LEHTE TURIZEM BUJQESI EDHE INDUSTRI RAJONALE NUK DO KONKURONI ME VENDED E EU JU. NUK TE LEJNE PRAP SE PRAP NUK LEXONI LAJEM SI PO ZIHEN ME NJERITJETRIN PER TREGTI EDHE ZONA INFLUENCE. BYLLNI KUFIJTE VENI VIZA PER CDO SHTET QE JU KERKON VIZA NDALONI MALLRAT EDHE BANKAT E HUAJA KAZINOT ETJ QE PO MARRIN VALUTET JASHTE VENDIT. NE EU DUHET TE PAGUSH TAXE EDHE DUHET TE KONVERTOSH EURO NE SHQIPERI PAGUHET MME EURO PA KONVERTUAR HUMB SHTETI SE NUK MERR TAXEN PRA SDUHET LEJU ME PAGU ME VALUTE TE HUAJ VETM ME LEK. VIJNE E SHKOJNE NJERZIT SPIUNET HAJDUTET ARMIQTE SIN NE HAN NE SHQIPERI , VIJNE MALLRAT GREKE MAQEDONASE TURKE BULLGARE ITALIANE ETJ ETJ SI MBAS QEJFI JANE HAPUR BANKA TE HUAJA NE CDO CEP RRUGE QE MARRIN VALUTEN NGA SHQIPERIA. VENDOSEN LIGJE SIPAS INTERESAVE TE HUAJA. SHQIPTARET JANE PA DOKUMENTA NE EMIGRACION SI MUNDEN ATO ME JUSTIFIKUAR PARET QE FITOJNE POR KUR VIJNE NE SHQIPERI DUHET TE JUSTIFIKOJNE PARET EDHE PRONAT SEPSE KA THENE EU OSE VENDE TE TJERA . SKEMI NEVOJE PER NJERI POR DUHET ME PERVESH MENGET EDHE TE JEMI ME TE MIRE ME NJERITJETRIN TE MBROJME INTERESAT E VENDIT EDHE TE MENDOJME PER TE ARDHMEN E FEMIJEVE TONA BOLL MA ME EXPORTIM EDHE PRODHIM EMIGRANTESH. EU NA DO SI SKLLEVER JO SI TE BARABARTE NE JEMI PRO EU PRO AMERIKANE POR DUHET JEMI SI SVICERIANET NEUTRAL EDHE PUNTORE SEPSE JEMI VEND I VOGEL. NE MEZI FITUAM LIRINE TASHTI DUEHT ME E DHENE ME NJE FIRM LAPSI.

  1. albatros says:

   Te bekofte Zoti.Te huajt na kane vrare prere shkaterruar masakruar dhe copetuar gjith jetes.Enver Hoxha ja u leroi ketyre te huajve

 10. timo says:

  Edhe ne shqipëtarëve zotëri na ka humbur durimi me ca tipa si ju që” villni” atë që ju jep për “të ngrënë” çdo ditë Luli dhe Saliu me partinë e tyre bordell antishqiptarësh. Duhet të ishit pak dinjitozë duke mos e ngrënë sapunin e PD-së për djathë. Më e pakta jeni syleshë dhe shurdhë për të mos thënë se mund të jeni shitur tek këta që janë mësuar të blejnë me milionat e eurove që ja kanë vjedhur këtij populli. Dilni në pension zotëri në qoftë se jeni lodhur dhe mos na çani kokën shumë.

 11. lushnjari says:

  Ju qe keni blogjet pro Rames e shihni cbeni me kazanin tuaj te piset. E bete me lote Ramen ne ardhje aq e futen ne mes deputetet e bundestagut.
  Opozita e mbaruar eshte der ne rrenje po ato qe thote jane te verteta. Le te krihen e te pispillollen kacurrelset e rilindjes po nuk hyet ne Europe me kacuarrela e me fjalime boshe duke mbuluar realitetin e hidhur ne Shqiperi te njohur tashme jashte e brenda.

 12. POPULLI says:

  LUEZIM BASHA ESHTE NE “EKSTAZE” sepse e PERMBUSHI DETYRIMIN KUNDREJTE UDB-se SERBE..SHQIPERIA NUK HYNE NE EUROPE PARA SERBISE..pse jo???Lulic Bashovici eshte “Tredhur” nga Berisha dhe do te mbahet pas Koqeve te Berishes deri sa te VDESE..nuk hahen vetem 230-miljon Euro….TURPE PER ATA DEMOKRATE QE I THONE VETES DEMOKRATE QE I SHKOJNE MBRAPA Lulezim Bashes SPIUNIT TE UDB-se
  PRA SHIHET SE Partia e ashtuquajtur “DEMOKRATIKE”Nuk ka per ASPIRATE TE Fuse Shqiperine ne Eu..ka si ASPIRATE te MBROJE MIljonat e Lulic Bashovicit dhe Berishes..lol

 13. shqiptari says:

  SPASKA pas faj fare ENVERI qe nuk i dhiste as njerin as tjetrin nga shtetet e huaja , bente si i donte trapi , ja urdho 30 vjet lepirje bythe shitje dinjiteti ku na nxoren pa brek dhe byth zbuluar si popull , ne o njerez nuk jetojm dot sistem shum parti , perdit e me shum kur shofim politikanet tan antishqiptar qe bejn prapagand ne kshillin e europes kunder vendit te tyre , te mbushet mendja top qe ENVERI ka qen vertet gjeni , kta lloj mostrash ai i kalbte ne burg e i fuste plumbin , se ishin rrezik per popullin dhe kombin , paska pas te drejt xhaxhi burr i mençur jo rrumbythje dhe zorraxhi siç jan politikanet tan ka 30 vjet , hani fara lule dielli tani ter diten , nje parti hecen para nje tjeter e terheq nga pas dhe e denigron per interesat e veta kta antishqiptar te degjenerum nuk njofin atdhe mos vdeksh kurr ENVER HOXHA por sa gjyna qe nuk jetove me gjat per kta kurva antishqiptar , qe ja nxin jeten kti populli.

 14. shqiptari says:

  SPASKA pas faj fare ENVERI qe nuk i dhiste as njerin as tjetrin nga shtetet e huaja , bente si i donte trapi , ja urdho 30 vjet lepirje bythe shitje dinjiteti ku na nxoren pa brek dhe byth zbuluar si popull , ne o njerez nuk jetojm dot sistem shum parti , perdit e me shum kur shofim politikanet tan antishqiptar qe bejn prapagand ne kshillin e europes kunder vendit te tyre , te mbushet mendja top qe ENVERI ka qen vertet gjeni , kta lloj mostrash ai i kalbte ne burg e i fuste plumbin , se ishin rrezik per popullin dhe kombin , paska pas te drejt xhaxhi burr i mençur tjetri , jo rrumbythje dhe zorraxhi siç jan politikanet tan ka 30 vjet , hani fara lule dielli tani ter diten , nje parti hecen para nje tjeter e terheq nga pas dhe e denigron per interesat e veta , kta antishqiptar te degjenerum nuk njofin atdhe , mos vdeksh kurr ENVER HOXHA por sa gjyna qe nuk jetove me gjat per kta kurva antishqiptar se ti i vije hakut ktyre , qe ja nxin jeten kti populli.

 15. DETARI @tlantides ? says:

  Mbaje me shkume ti nazisti gjerman ,se ne europe ne do te futemi cfaredo qe te villni ju .
  Pagesat qe merrni ju nga parate e droges ,prostitucionit ,vjedhjeve 25 vjecare , do tu ngecin ne fyt !
  Do te vije dita e llogaridhenies dhe talljeve qe keni bere me truallin ilirik nder shekuj !?

 16. Lani says:

  Ne Gjermani shqiptaret kane nje emer te keq: te eger, primitive, vrases etj. etj. Nuk eshte cudi sepse kete nam e kemi dhe ne vende te tjere. Edhe deputetet e ketyre vendeve nuk i shpetojne ketij mendimi te pergjithshem per shqiptaret.. Kete nam te shqiptareve ata e lidhin e shpjwgojne dhe me fene e shumices se shqiptareve dhe ne sfondin e klimes kunder kultures se huaj ne Gjermani qe vjen nga vendet e Afrikes se Veriut, Shqiperia behet objekt i diskutimeve mes politikaneve majtas e djathtas ne Bundestag te cilet shpeshhere sillen edhe ngjashem me keta deputetet tane dhe ndikohen jo pak emocionalisht ne vendimet qe marrin. Nuk eshte cudi qe ta refuzojne kandidaturen e Shqiperise dhe ne kete menyre e djathta gjermane fiton ndonje pike dhe emer te mire mes gjermaneve kritike me zgjerimin europian qe nuk jane pak ne Gjermani. E cfare humbin? Shqiperine e varfer do ta kene gjithmone pas vetes.
  Ky do te ishte per ne ketu ne Shqiperi nje sinjal per t‘u ndergjegjesuar me shume se nuk te fut njeri ne EU sepse ke qejf ti. Fundja, nga ana tjeter dhe nuk do te ndryshoj ndonje gje e madhe ne standartin tone te jeteses ndryshe nga sa ndjejne dhe nuk llogjikojne shumica e shqiptareve. Ne do vazhdojme te shesim Europes pa perfitim keto pak pasuri qe kemi mu si indianet qe jepnin floririn kur u zbulua Amerika. Dhe po ashtu di t‘i dergojme me qejf ata pak njerez te shkolluar e te zote qe ky popull i pervuajtur i ka formuar e shkolluar me aq mund, ne Europe e Gjermani per te punuar atje ku europianet kane nevoje. E kush i bije pastaj qe ta beje kete vend sic e kerkon dhe ky deputeteti qe ka intervistuar gazeta Shekulli? E te tille nuk jane pak ne parlamentet gjerman dhe francez.

  1. albatros says:

   Gjermanet dogjen nje bote te tere.Masakra te medha bene ne Shqiperi dhe vetem ne Fshatin Borove dogjen 800 veta te gjalle.Evropa kolonizatore ka bere cdo lloj shkaterrimi poshtersie dhe masakrash ndaj nesh.Ne jemi i vetmi popull qe ju kemi hapur dyert te tjereve dhe i kemi respektuar prandaj perfituan te huajt dhe na katandisen ketu ku jemi.Gjermanet te na kthejne floririn e vjedhur dhe re paguajte me qindra miliarde Euro demshperblime.Ti qenke legen tradhetar spiun i te huajve

 17. DRENICA E KUQE says:

  Sa keq beni kur jeni kaq te ashper kunder Shqiperise! Po cilat kritere i plotesoi Serbia pos plojes qe ushtroi kunder kroateve, boshnjakeve dhe shqiptareve ne trojet e tyre, ne ish-Jugosllavi, ku beri gjenocid e etnocid te paster e te pa pare, krime kunder njerezimit, per çka po e mbeshtet e po e perkedhelë Evropa dhe “burrat” si ti!…
  E turpshme per Evropen, qe e quan veten “demokratike”, per gjithe kete anti shqiptarizem te shfrenuar e perfid!…
  PSE S’E HUMBET DURIMIN KUNDER POLITIKANEVE FASHISTE SERBE?

  DRENICA E KUQE

  1. si po ju shkon puna dhe suksesi me rujtje te lopve ne drenice.
   shquheni si barij te mire….
   a politika nuk eshte per ju…

   1. DRENICA E KUQE says:

    Ma mire eshte me qene bari i mire dhe ketu nuk shoh asgje te keqe, se sa me i ruajt pordhte e te gjitha politikave “patriotike” e “shqiptare” si ti, sidomos pordhte e Evropes anti shqiptare, “Koment kazani.!

    DRENICA E KUQE

 18. Tiku says:

  Ju jeni plera mor nazizt te qelbur

 19. Progresi says:

  Duhet izoluar totalish opozita “shqiptare”, plotesisht antishqiptare, e cila eshte ne sherbim te shovinisteve fqinj, dhe me tej.

 20. kazani mediatik says:

  Po kete per çfare do ta akuzoni tani ? Sepse ate te parin qe na e tha cope se nuk e meritonim te hynim, e akuzuat per trafik femijesh. Nuk besoj se per kete do te thoni se merret me trafik droge, sepse kete fushe e mbulon Saimir Tahiri me rilindasit e tjere.

 21. Luli says:

  Ne se e ka per drejtesi bravo, por por inat gjerman deri ne diskrinim me fal o deputet, por po te jete ne dore tende edhe ne nuk duam te jemi me ty

 22. Dan says:

  Na vjen mire apo na vjen keq neve ky thote te verteten. Vetem sepse Shqiptaret kane deshiren shume te madhe per te hyre ne Evrope bejini nje pyetje vetes o SHQIPTARE. Vertete e meriton Shqiperia te hyje ne Evrope?! Sejcili ka opinionin e tij por te pakten jini koshiente me veten tuaj kur pyesni. A e meriton Shqiperia te hyje ne Evrope?!

  Nje mentalitet si i Shqiptarit do dekada te hyje ne Evrope. Shqiperia nga ana gjeografike ne Evrope eshte kjo nuk diskutohet POR nga ana e vlerave eshte shume larg saj dhe kjo eshte arsyeja kryesore pse Evropa nuk e pranon.
  1. Mentaliteti i perditshem qytetar. (sjellja dhe toleranca e njerezve kane degraduar)
  2. Korrupsioni (me leke duam te blejme gjithcka qe nga certifikata deri tek doktorrata)
  3. Nepotizmi (Nuk besojme te konkurimi i thjeshte dhe merita e zenies se vendit te punes por gjejme shoke dhe miq per nje vend pune)
  4. Kriminaliteti (Nuk besojme tek ligji dhe ushtrimi i tij por tek vetgjyqesia)
  5. Droga (Nuk e konsiderojme krim tregetine e droges por trimeri dhe zotesi)
  6. Pastrimi i parave te pista (Pushtetaret me parate e droges dhe te bizneseve te pista ndertojne ne Shqiperi dhe pastrojne parate e tyre)
  7. Kriminaliteti ka zaptuar parlamentin (Deputete me precedente penale jane ligjvenes)
  8. Prona private (Njerezit kane nga nje certifikate pronesie dhe ajo vjen asgje se pronen ta mbron ligji por ta heq Maliqi)
  9. Investimet e Terrorizmit (Ne Shqiperi ka shume investime qe jane te dyshimta qe kane lidhje me Terrorizmin ne bote)
  10. Borxhi publik (Mosmenaxhimi i borxhit eshte nje bombe me sahat qe mund te plasi nga dita ne dite dhe behet me keq se ne Greqi)

  A nuk jane keto arsye te mjaftueshme perse Gjermani flet ne ate menyre. Te gjithe ne e kemi kredon e madhe dhe duam te hyjme ne Evrope por keto probleme nuk jane te vogla dhe sipas mendjes tuaj kush do merret me hallet tona ne Evrope.
  Shqiptaret shkojne me viza ne Itali dhe fillojne e merren me droge dhe formojne grupe kriminale.
  Cfare pergjigjesh keni ju lexues per keto gjera??
  Nese do ta benin kete gje te huajt ne Shqiperi si do ndiheshit?
  Apo se keni shume problem se kur ta fut Shqiptari sy me sy huri i te huajit te duket me i ember……

 23. Opinion. says:

  Dallimi ne mes mafis se kolumbis,meksikes, sicilis dhe mafis se ps shqiperi,eshte:se mafite e ktyre shteteve bejne trafike e korrupcine,por i dojne shtete e tyre.
  a mafia ps urren shqiperin.
  e gjitha falcifilohet dhe paguhet per falcifikim ne favore te ps,nga mafia e pseudo analisteve ne tv shqiptare.

 24. po ti lexojm komentet,lirishte munde te thuhet se dilerat ne komente vendisin per B-E,dhe jo Evropa.
  a turqit vendosin per kolifatin ottoman islamik ne komente,si gjate pushtimit turk Qaushat dhe haxhi Qamilat.
  a ne shqipja i urinojm kto imponime turke…

 25. Epo kjo pune says:

  durimi na ka humbur ne me ju mor plehra te serbit se keni 30 vjet qe na cate menderin se na izoloi Enveri por ja qe realisht na keni izoluar ju mor plehra… ikni fusni serbine e genocidit ne BE, ti pini lengun… verini more vizave gjermaneve te hyjne ne Shqiperi se u beme legena dhe prape prapa deres…

 26. niki says:

  Turqia eshte kandidate per me shume se cerek shekulli. Per Shqiperine nuk behet fjale per tu anetaresuar ,por kandiduar ,Nuk e kuptoj perse vendosin pengesa,do te ishte nje ndihme per te ecur perpara peR Shqiperine edhe per Europen kandidimi i Shqiperi-se.

 27. Skenderbeu says:

  Mooos Gjermano!!!! Mos se na more ne qafe….po si ore nuk do na qasni ne Europe?????O Gjermano…..po te dish gjeografine e klasit te 4 fillore do te mesonje se Shqiperia eshte bash ne Europe dhe bile ne vendin e prejardhjes se qyteterimit Europian. Kur te paret e tu rinin neper peme te mbuluar me lesh te palare, te paret e mi ndertonin kryevepra te artit te asaj kohe. Edhe gjate gjithe historise se gjate te qyteterimit Shqiptaret nuk kane vrare, prere ose djegur ne furra njerez te gjalle. Sot jane kethyer ne lypsare (pak prej tyre) nga “miresite” tuaja qe e coptuat kete vend dhe nuk late gje pa rjepur. Prandaj o Gjermano shprehu me sakte: Thuaj do t’ ju heqim nga Europa……por kete nuk e ben dot ti……nuk ke bythe.

 28. Peti prej verteti says:

  Edhe Ne na plasi fundi i prapanices duke degjuar pordhet tuaja !
  Na hiqeni si me te diturit e botes. Shqiptaret jane te durueshem qe nuk ja u perplasin ne fytyre palacolleqet qe na tregoni.

 29. Alban Dega says:

  O EVROPE O KURVE E VJETER…!?

  – Me evropian se vet evropianet !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kambana alarmi per Brukselin…

  Sipas te dhenave te shtypit evropian dhe amerikan qe u referohen agjencive ligjzbstuese, rreth 500 deputete dhe zyrtare deri ne nivele te larta politike te vendeve anetare te BE -se dhe Britanise se Madhe perfshi edhe dhjetra anetare te Parlamentit Evropian jane te pickuar , te kapur ose rekrutuar nga Ish- KGB dhe GRU sovjetike ruse.
  As shtylla kryesore e BE -se dhe miku me i fuqishem perendimor i Shqiperise si shtet dhe shqiptareve si komb, kuptohet pas SHBA-se, Gjermania nuk ben perjashtim.
  Ishin KGB -ja dhe GRU-ja sovjetike qe kishin depertuar deri tek kryesekretarja e ish-kancelarit gjerman Helmut Shmidt, neper duart e se ciles kalonin te gjithe sekretet madhore te BE-se, NATO-s, SHBA-se !
  Ish- kancelari tjeter Gjerman Shrojder punon tash sa vite per Korporaten me te madhe ruse te Naftes se Putinit, Lukoil !?
  Kryetari i Komitetit te Ceshtjeve Evropiane te Bundestagut gjerman Gunter Krischbaumeshte, i anatemuar prej vitesh edhe nga vete shtypi gjerman, me seriozi dhe me i sakti ne BE, si dore e zgjatur e Putinit dhe sherbimeve sekrete ruse ne Gjermani., pa u futur ne aferat korruptive te bashkeshortes se tij rumune, nje nga fidanushtet e rendesishme te spiuneve te Kremlinit ne Evropen Lindore dhe ne BE nepermjet femrave bukuroshe me te cilat si KGB-ja, RÍA sot, dhe GRU-ja kane care rrugen e historise me p. jeshkat e tyre ne dore !
  Kur kjo dukuri ka permasa te tilla ne vendin dhe shtetin me te fuqishem e me te disiplinuar ne BE nuk eshte e veshtire te merret me mend se cfare ndodhe ne shtetet e tjera anetare te Evropes se Bashkuar .

  … e aq me shume per shqiptaret

  Kjo eshte nje kambane alarmi jo vetem per BE-ne, por per mbare Boten, ne menyre te vecante per nje vend te vogel si Shqiperia si shtet e shqiptaret si komb i sakatuar, copetuar e gjakosur ne menyren me te perbindshme tash e 150 vjet !
  Ishin politika albanofobe ruso- sllave dhe pazaret e felliqta te Portes se Larte te Stambollit dhe Sulltan Abdylhamitit me Shen Pjeterburgun, ishin Kongresi i Berlinit, Konferenca famekeqe e Londres dhe deri diku edhe Jalta qe krijuan Golgoten Shqiptare, genocidin dhe “token e djegur “ te Kosoves, Camerise e gjitheshqiptare !
  Ishte lapsi i kuq i Winston Churchillit dhe jo “ Ylli i Kuq “ i Stalinit qe e perplasi Shqiperine e sakatuar nen “Draperin e Cekanin” stalinist, qe Enver Hoxha ia kaloi edhe atij vete me luften e klasave, me luftes kunder fese, me kolektivizimin e tufezimin jo vetem te bujqesise e blegtorise, por edhe me “njeriun e ri” ala Stahanov e ala Lej Fen qe tjetersoi edhe vete njeriun shqiptar !
  Eshte politika e sterkorruptuar, atdherrenimet dhe atdheshitja e Sali Berishes dhe “Bandes se Gangstereve” politike e biologjike te tij qe e lan per 27 vite popullin me properendimor e me proamerikan ne Evrope e ne Bote jashte familjes se tij natyrore, Bashkimit Evropian.

  Me properendimor se vete perendimoret !

  Eshte i vetmi popull evropian qe u ngrit dhe shkallmoi diktaturen komuniste me te eger komuniste ne Evrope me kushtrimin mbare popullor:
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa !
  – E duam Shqiperine si Amerika demokratike !
  Ishte populli shqiptar me Gjergj Kastriotin Skenderbeu ne krye, qe per 25 vjet mbrojti me gjakun e vet jo vetem Atdheun e vet, por edhe kristianizmin dhe qyteterimin evropian nga Perandoria Otomane dhe ne vend qe te ndihmohej e shperblehej, u shit si mall pa zot e u shperdor si monedhe kembimi per te permbushur oreksin ruso- sllavo- grek ne kurriz te tij e trojeve historikisht Shqiptare!
  Ishte diktatori komunist shqiptar Enver Hoxha, dhe shqiptaret qe perzune me bisht nder shale luftanijet e nendeteset, floten ushtarako- detare te BRSS-se e te Traktatit antiperendimor te Varshaves ne vitet gjashtedhjete nga e vetmja baze ushtarake e saj ne Mesdhe duke i kursyer Perendimit demokratik miliarda dollare perballe kercenimit rus…
  Mirepo ne kohen qe populli shqiptar kercenohej nga uria per shkak te thatesires rrenimtare te viteve 60 dhe asnje vend perendimor, as Italia as Franca… askush nuk pranoi ti shiste grure apo miser as me valute e flori ne dore.
  Vetem bujaria e Kines qe i ktheu nga rruge vaporet me grure, oriz dhe miser per popullin e vet drejt Durresit dhe shpetoi popullin shqiptar nga vdekja masive per buken e gojes !
  Keto jane faktet historike !
  Jo rastesisht shqiptaret dhe zemra e plasur nga genocidi 130 vjecar serbo- sllav e popullit te Kosoves thuri kengen “ O Evrope o kurve e vjeter …. “
  E cfare ndodhi e si po e trajton Evropa e Bashkuar pranimin e Shqiperise e Kosoves ne gjirin e saj naturor e shpirteror!?

  Miliardat e BE-se per Beogradin e Meka e Nena Serbise !

  Iu hap drita jeshile e bisedimeve per anetaresim perpara Serbise e Malit te Zi, te bombarduara nga avionet e NATO-s e BE-se per shkak te genocidit ne Kosove, dhe i pari shtet jashte BE-se me flamur shteteror kopje e Flamurit te tij e qe perdori si monedhe te saj Euron, shteti drejtesia e te cilit kontrollohet nga Brukseli, e Evropa akoma nuk ia ka hequr as vizat per te udhetuar si evropiane ne Evrope !
  BE “e mencur” investon miliarda euro ne Serbi, nderkohe qe Beogradi e Vucici shpenzojne miliarda euro per te blere raketa e aeroplane, tanke e pajisje luftarake nga Putini e Moska !
  Politiqyqaret vendímarres evropiane kakarisin nate nate e dite per te mos lejuar depertimin dhe influencen ruse ne Serbi, ndersa zhvillojne manovra te perbashketa, kane baza ushtarake, e qendra spiunazhi e dizinformacioni ala Sputnik ne Nishin ish- shqiptar e ne mbare Serbine , udheheqesit me te larte serbe e kane kthyer Mosken njesoj si Haxhijte Meken ku falen dite e nate !
  Evropa investon miliarda euro … Beogradi falet tek Nene Rusia !
  E mua ketu ne Nju Jorkun e larget se si me kushtrojne si himn vargjet e zemres se zhuritur te folkut kosovar , te kombit tim:
  O Evrope o kurve e vjeter … !
  E ndjehem krenar per popullin kombin tim te lindjes ! Pse !?
  Edhe perballe ketij mali padrejtesish e intrigash, lumenjesh gjaku e genocidi, perballe rrezikut te shfarosjes, mbijetoi e mbetet populli 95 per qind properendimor e proamerikan !
  Tash e 550 vjet jemi populli me evropian ne Evropen qe po vonon e po na le duke pritur para deres se shtepise sone te perbashket ne themele te se ciles jane jo vetem gjaku dhe sakrificat tona, por edhe qyteterimi yne i lashte qe gjithmone i ka pasur mendjen e syte. shpirtin dhe zemren nga Evropa e SHBA-ja! Me evropian edhe se vete evropianet !

 30. Arber Iliri says:

  Ate shokun tend kerricin nuk e ka share njeri por edhe ti si puna e tij je.Shqiperia eshte vendi qe duhet te ishte me kohe ne BE o cun.Nese nuk e pranoni keni ndonje gjemb lindor qe ju ushqen si dhe gjithe ata qe flasin keshtu.Kjo eshte e gjitha ose jeni fondamentaliste fetare qe ju duket shqiperia vend musliman.

 31. Ivan i madh says:

  Mire e ke o idiot se Shqiperia eshte e vogel dhe e dobet ekonomine pa i beni te tilla presioni. Pse se benie Turqine që se can b… shume per Europen edhe pse i bejne presion nga me te ndryshme dhe ajo shekon prape esapin e saj. Degjoni Lulushin dhe Berishen se keshtu do ndimoni popullin shqipetar duke e lene ne meshiren e fatit dhe ne doren e kriminaleve dhe shkatruesit e saj.

 32. Kasandra says:

  Deputeti Thorsten Frei e shkeli!
  Ai e shkeli politikën e Be-së “hiq e mos e këput”. Ai e këputi, dekonspiroi të vërtetën. Pasi vuri në ballancë politikën shqiptare dhe realizimin e saj plotësuar edhe me informacione ordinere tha: Unë e kam humbur besimin dhe durimin me ju, jo vetëm se si politikanë nuk bëni dot përparimin e duhur, por keni fyer edhe kolegun tim G.K.; ju nuk hyni në BE! Natyrisht kur hynë Serbia, ne hyjmë njëqind herë, por mos ka edhe probleme të brendshme pikante që bëhen pengesë dhe ai nuk mund t’i thotë me kaq lehtësi? Eshtë edhe demokrat gjerman!
  Edhe mua më erdhi shpirti në maj të hundës që nuk e mbaj dot më të vërtetën e këtyre viteve që kemi filluar ecurinë tonë demokratike e deri më sot sipas këshillave dhe udhëzimeve të miqve tanë të përparuar përfshirë edhe trendin e Z. Frei. Por çfarë ndodhi? Që ditën që u hapën dyert u sulën mbi Shqipërinë ujqër e çakenj me kartabianka e premtime, gjahtarët kapën pushtetin dhe pronat publike, filluan gjithë këto probleme që nuk i kishim njohur më parë dhe Z. Frei me kolegun e tij bënin sehir me shkatërrimin tonë e pasojat e tij katastrofike. Jo vetëm kaq por politikat e Z. Frei në vend që të ndihmojnë përparimin brenda vendit tonë favorizojnë ikjen e kuadrove të gatshme, specialistëve edhe të punëtorëve të kualifikuar për të plotësuar nevojat e tyre duke na lënë ne gjithmonë në nevojë për ta. Jep me një dorë e merr me dhjetë duar. Dhe Qeveria e sotme shqiptare e papëlqyer nga Z. Frei vazhdon të përgatisë kuadro dhe profesionistë të rinj, të luftojë me faktorët pengues apo minues të demokracisë kurse një takëm si Z. Frei dhe kolegu i tij pothuajse e zerojnë punën e saj, po harrojnë se kështu zerojnë edhe kontributin e miqve tanë që punojnë këtu ditë e natë bashkë me ne dhe për të mirën tonë të përbashkët.
  Kritika ndihmon kur nuk ka tone mohuese, kërcënuese dhe të njëanëshme për të favorizuar dikë apo diçka tjetër, kur nuk ndihmon me të dhëna konkrete që ka luksin t’i sigurojë për të mbështetur akuzat e saj. Por Z. Frei vetëm padit për probleme që i ka gjithë bota dhe mund të luftohen në atë masë që luftohen në të gjithë zinxhirin e tyre. Me respekt të thellë them se nuk mund të ketë veto që të pengojë hyrjen e një vendi strategjik si trojet shqiptare në BE nëse ajo është gati për pranime të reja. Kasandra.

 33. albani koplik says:

  Amnisti per politikanet,ish-politikanet, gjygjtare e prokurore dorezoni ne heshteje e anonimitet parate qe i keni marre pa te drejte ktij populli dhe behuni pjese per ndertimin e Atdheut tone te gjithe se bashku shikoni cifutetnuk jan ma te mencem se ne por jane mate lidhun me njeni tjetrin nuk kane si me na dashte te huajt kur nuk duam vehten tone bashkim e vllazrim gjithmone ka funksionu. Rrofte Shqipnija rrofshin shqiptaret .

 34. DRENICA E KUQE says:

  Ma mire eshte me qene bari i mire dhe ketu nuk shoh asgje te keqe, se sa me i ruajt pordhte e te gjitha politikave “patriotike” e “shqiptare” si ti, sidomos pordhte e Evropes anti shqiptare, “Koment kazani.!

  DRENICA E KUQE

Lini një Përgjigje te timo Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *