Shenja lufte? Ballkani armatoset deri në “dhëmbë”, miliarda dollarë për avionë, tanke dhe sisteme mbrojtëse

Përshkallëzimi i tensioneve mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara po reflektohet gjerësisht edhe në Ballkan, ku pjesa më e madhe e vendeve, pavarësisht mundësive financiare të kufizuara po përgatiten për më të keqen.

Serbia, Rumania, Bullgaria dhe Greqia (që “hallin” më të madh e ka më Turqinë), po rinovojnë armatimet e tyre, kryesisht të përqendruar tek flota ajrore.

“Lojën” e hapi Serbia, fillimisht me një numër avionësh që Beogradit iu dhuruan nga Rusia dhe më pas me blerjen edhe të disa sistemeve më të avancuara shumëfunksionale. Bëhet fjalë për sistemet e mbrojtjes anti-ajrore, S-300, gjenerata paraardhëse e të famshmit S-400, prodhimi rus që cilësohet si më efektivi në botë.

S-300 dhe gjashtë avionë MiG-29, Serbia i bleu në nëntor të 2017 nga Bjellorusia, ndërkohë që Rusia i dhuroi më vonë nëntë avionë të tjerë po të të njëjti lloj. Në atë kohë, Moska i premtoi Beogradit edhe dërgimin e 30 tankeve dhe 30 automjeteve të tjera të blinduara si dhuratë, por nuk ka informacion nëse këto mjete kanë mbërritur apo jo.

Kroacia nga ana tjetër është drejtuar në lindje për të rinovuar flotën e saj ajrore. Zagrebi nënshkroi që në 2013 një kontratë me Izraelin për 12 avionë F-16, për një vlerë totale prej 500 milionë dollarë, të paktën sipas të dhënave zyrtare të publikuara në atë kohë.

Por nuk u mjaftua me kaq! Ministria kroate e Mbrojtjes njoftoi në mars të këtij viti se ka pranua ofertën e Izraelit për të blerë një numër të papërcaktuar avionësh luftarakë shumëfunksionalë, për një vlerë që nuk bëhet publike.

Po në mars të këtij viti edhe Bullgaria u hodh në tregun e armatimit. Ministria e Mbrojtjes hapi një tender ku pret ofertat më të mira për avionët “të përdorur” F-16 amerikanë, apo Saab Jas 39 Gripen suedezë, Typhoon britanikë dhe Mirage francezë.

Avionët, thotë Sofja zyrtare, do të përdoren për të zëvendësuar flotën ajrore të amortizuar sovjetike. Fondi i vendosur për këtë qëllim, por edhe për blerjen e mjeteve tokësore të blinduara është 946 milionë dollarë.

Edhe Maqedonia fqinje është angazhuar “me sa mundësi ka” për t’u armatosur. Në 2017, Shkupi disa helikopterë transporti dhe luftarakë. Po ashtu u morën edhe një sërë mjetesh të blinduara tokësore.

Më shumë nga të gjitha vendet e Ballkanit ka shpenzuar Greqia, e nxitur edhe nga ashpërsimi i tensioneve me Turqinë. Athina planifikon që brenda pak vitesh të fuqizohet me një flotë F-16 të blerë direkt nga Shtetet e Bashkuara, në një operacion që do t’i kushtojë 2.4 miliardë dollarë.

Lëvizja e Qeverisë greke u kritikua brenda dhe jashtë vendit, pasi mbërrin në një kohë kur vendi s’e ka marrë veten nga kriza e thellë financiare dhe ekonomike që e ka kapluar që prej 2008. Por,  vetë Alexis Tsipras e mbrojti këtë blerje në Parlamentin vendas. Ai tha se me këtë shumë vendi garanton sigurinë dhe sovranitetin territoral për vitet në vazhdim dhe nuk cenohen xhepat e qytetarëve.

Vetë Turqia nga ana tjetër ka investuar ndër vite në flotën e saj ajrore, tanke dhe sistemet e mbrojtjes anti-ajrore. Ankaraja, anëtare e NATO-s, ka nënshkruar së fundmi një marrëveshje me Rusinë për blerjen e sistemeve antiraketë S-400, një lëvizje e kritikuar nga SHBA, që thotë se këto sisteme nuk përmbushin parametrat e Aleancës.

Rumania nga ana tjetër u përfshi në bisedime për të blerë 36 avionë F-16 direkt nga Shtetet e Bashkuara. Në shtator të 2017, mediat vendase raportuan se tre të tillë u blenë, ndërkohë që në 2016 mori 9 avionë luftarakë të të njëjtit model nga Portugalia.

Për 2017, Bukureshti shpenzoi 1.07 miliardë euro për ushtrinë, ndërsa që nga maji i 2016-s mban edhe mburojën e NATO-s kundër raketave ballistike, të vendosur në pjesën jug-perëndimore të rajonit Deveselu.(TCH)

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Shenja lufte? Ballkani armatoset deri në “dhëmbë”, miliarda dollarë për avionë, tanke dhe sisteme mbrojtëse”

 1. vini says:

  Dhe ne kemi bler ca xhipsa

  1. viçidolli says:

   o vino çfar xhipsash thu ti me lali,neve jemi fut ke blerja me liste e armeve Amerikane !!
   lagu sot e rruhu mot,haha pse ça kujtum ne u bo deti kos,jo me lali jo.duhen me u shit
   Armet dhe kush duhet me i ble SHqiperia nusja e re ne katunin tone”SKA GAJLE SE SKENA
   PARE I MORIM BORXH PO KE AMERIKA………………RUM PALL HESAPI,……PO FUKARAI E KA
   TE GJATIN MRENA…….

 2. co‱ says:

  Kurse te ne, çytetari digjital ka mbush xhepat e Xenit dhe s’kemi as llastiqe per te thy i xhom.

  1. Flm says:

   O Coko, Berisha e di me mire nga kushdo, qe arma me e mire e Shqipos eshte “lepirja” tek fuqit e medha.
   Prandaj dhe bunkeret Enverist i ktheu ne skrap, per te shuajtur fukarallekun e popullit.
   #####
   Nuk na duhet as 1 cent armatimesh, nuk rezikohemi nga as anje, kjo u vertetua me se qarti ne vitet 1990 kur Shqiperia ishte cop-cop, kur ministrat e mbrojtjes dhe gjeneralet Shqipetar u bene emigrant ne Greqi dhe populli Shqipetar prallisej nga gjoja “partiotat” Turk-Arnaut nga gjoja rreziku i Vorio-Epirit.
   #####
   Armatimet “dhuratat” qe i behen Shqiperis nga Amerika, jane per tu mos u tunduar nga influenca Ruse, dhe “dhuratat” e Helmuara Turke, jane per te krijuar Turqia presion Greqis per interesat e saje nepermjet Arnautve te pa bese.
   #####
   Edhe kur Shqiperia Komuniste kishte armatimet gjigande dhe fukarallek ekstrem, ato duheshin vetem per te mbrojtur Regjimin Enverist, nen petkun e rezikut te Atdheut.
   Peralla per rezikun e Atdheut vazhdon akoma.

   1. co‱ says:

    Shko thuja Kosoves, kur nai president me rrote se Trumpi nuk do i bi n’men se ku eshte Evropa, jo me me dit se fjala “Albania” nuk vjen nga perrallat. Kur te vije ajo kohe – dhe eshte afer, jam ne amerike ketu e 20+ vjet, e shof mire tendencen izolacioniste amerikane – mos u mer më me lepirje, po boj gati bythen se do te vijne me ta shqy Serbet, Ruset dhe Greket. Sic dhe e kane bo te pakten 3 here me luftrat Ballkanike. Serbia nuk po mbushet me armatime per fishekzjarre per vit te ri.

   2. ben says:

    Flm-ai qen bir qeni, Enveri, ka qene si qoftelargu per greket e tu. qe duhet ti bejne temena NATO-s, se po te ishte per ata “budallenjte” tane, vrapin do e mbanin ne Athine. Nje gje te them miku im; mos e kruani me “arrnautat” se ne jemi si zumpara. Ne fund te fundit shqipot per lufte u ka dale name se per te tjerat nuk ja themi aq shume. , Per te mos u ngrene hakun, edhe juve trima jeni vec se trimerine e tregoni me pjatat sidomos pasi i keni hedhur ca gota uzaqe.

 3. Luan Baci says:

  Po ku do ta cojne tani pacifizmin e “patrioteve” te opozites se sotme shqiptare, e cila kur ishte pozite, ne pushtet, shkaterroj te gjithe fortifikimin e vendit?

  1. Flm says:

   O Asllan keto qe ndodhin me Ballkan dhe ne Shqiperi, persa i perket armatimeve tregon qarte, qe Shqiperia “nuk ka mortje”, tregon qarte qe “Forcat e medha” e Krijuan dhe e mbrojne Krijesen e tyre ne kundershtim c’na kane prallisur ne Historin e Shqiperise.
   Rasti i Shqiperis eshte i ngjashem me rastin e “Maqedonise” …. nje “gjysem shtet” artficial qe u krijua dhe ruhet per interesat e fuqive te medha.
   C’fardo qe te ndodh ato shtete nuk cenohen.

   1. ben says:

    Ore Mero-ku e ke gjetur kete Flm-ne more djale? Mendje e ndritur nuk i thone shaka.
    Dre more Flm, ku dole kaq i mencur mor aman. Si e kuptove historine tone a derebardhe?
    Shko more koqe gomari dhe bej ndonje pune se do te bertasi afendikoi pastaj. Sa here te ka bertitur kur nuk ja lan mire nevojtoren.

   2. ELIOT says:

    TI F L M OSE JE BUDALLAH OSE KOMUNIST QE URREN POPULLIN SHQIPTAR DHE HISTORINE E TIJE OSE GREK TURK .. NDOSHTA JE ANALFABET ….???? VA SAVOIR … SHQIPERIA KA EXISTUAR PARA AMERIKES DHE VENDEVE TE MEDHAJA KOQE KATNARI .. DHE VENDET E MEDHA SE KRIJUAN SHQIPERINE POR VETEM E MBROJNE NGA SULMET SERBE. RUSE … KOQE IDIOTI … EDHE LUFTEN E P B E POVOKUAN SERBET RUSET PER TE NA VJEDHE TOKAT TONA … PRANDAJ DEMI PENSION …GYSEM QENIE .. MESO MIRE HISTORIEN E SHQIPERISE SE KA SHUME HERONJ QE NUK MERITOJNE TE KEQFLITEN NGA NJE KRIM TOKE I PISET …. DHE FUQITE E MEDHA NUK KANE INTERESA.. VETEM RUSIA SERBET KANE INTERESA TE NA ZHDUKIN NGA TROJET TONA ….. POR NJE I CEKET NGA TRUTE SI JU SI KUPTON MIRE KETO GJONA ..JANE SHUME TE COMPLIQUARA PER NJE COBAN ME 3 KLASE SHKOLLE .. TETE DE BITE ….

 4. vlora.vlora says:

  nena duhet radari dhe gopi xhackes

  1. vini says:

   Gopi i Oltes esht sa per 10 topa

 5. Lani says:

  VINI. Eshte shume e vertet me ket shtet ne ta hajm pa dale akoma ke vrima e bythes. Jemi fallco krejt si shtet jemi pabuksa imagjinoje krenohet shteti me do makina qe behen shosh ne plumba jo me me rraketa ….

 6. PELASGIAN says:

  Serbia i blen kto armatime , sidomos mbrojtjen kunder ajrore pikerisht sepse parashikon nje pushtim te ri te Kosoves e te Bosnjes , pushtim rrufe ku koalicioni i Natos sdo mund ti pergjigjet . Pastaj s behet me fjale per sulme ajrore mbi serbi sepse ju digjet sumcja perendimorve nese S 300 eshte ne qarkullim . Nderkohe shipeci flen i qet mbi kashte , si gjithmon ne historine e tij. Ne te ardhmen pastaj do ja lej fajin perseri Europes dhe Amerikes qe nuk i erdhen ti pastronin halet e shtepise , ti mbronin femrat dhe nderin e fisit , madje madje edhe pse nuk e konin me luge shipecin e vogel qe nuk u rrit kurre .

  1. ELIOT says:

   PELASG ..JE NAIVE …..SERBET S BLEJNE ASGJE …JA JEP RUSIA E PUTININ GRATUIT …. SE KENI KUPTUAR ..AKOMA SE BJALLORUSIA PO VDESIN PER BUKE DHE SKANE 5 AVIONA QE TI FALIN SERBIT ..POR PUTINI NA MERR PER IDIOTA OSE NAIVA … PUTINI I RRJEP DOLLARET BASHARIT I SHET ARME TE VITEVE 80 TE SKADUARA ..DHE SERBIT JA BEN DHURATE PER TE BERE RREMUJE NE BALLKAN DHE PER TE PROVOKUAR LUFTRA KSESHTU SERBET TE ZMADHOHEN …SA ME E MADJE TE JETE SERBIA NE BALLKAN….AQ ME SHUME DO TE KETE INFLUENCE RUSIA NE EUROPE … CE PAS COMLPQUE E COMPRENDE …

 7. PELASGIAN says:

  Serbia i blen kto armatime , sidomos mbrojtjen kunder ajrore pikerisht sepse parashikon nje pushtim te ri te Kosoves e te Bosnjes , pushtim rrufe ku koalicioni i Natos sdo mund ti pergjigjet . Pastaj s behet me fjale per sulme ajrore mbi serbi sepse ju digjet sumcja perendimorve nese S 300 eshte ne qarkullim . Nderkohe shipeci flen i qet mbi kashte , si gjithmon ne historine e tij. Ne te ardhmen pastaj do ja lej fajin perseri Europes dhe Amerikes qe nuk i erdhen ti pastronin halet e shtepise , ti mbronin femrat dhe nderin e fisit , madje madje edhe pse nuk e konin me luge shipecin e vogel qe nuk u rrit kurre .
  Kta kemi qene para 100 viteve , kta kemi qene para 1000 viteve , kta jemi sot . TE PA ORGANIZUAR , TE PA PERGJEGJSHEM , TE PA DISIPLINUAR , TE PA TRU . Meritojme te na masakrojne , por kte rradhe me nje final solution te tipit Hitlerian .
  Ju kujtoj qe Serbia liroi nje kriminel qe ka vra femije dhe gra shqiptare , as 20 vjet burg s beri per mbi 15 vrasje , imagjinojeni ca shteti jan . ASNJE PROTESTE NGA QEVERITE E DY PALOSHTETEVE SHQIPKARE , ASNJE PROTESTE NGA SHOQERIA CIVILE , PROTESTOI VETEM AJO QE E PERJETOI MASAKREN .

  Shipec , je popull i poshter , meriton te zhdukesh me fis e katandi dhe uroj t iu zhdukin nje here e mire nga ajo toke qe vetem keni mallku e shkatrru me prezencen tuaj .

  1. topuzi says:

   PELASGIAN-edhe ti je nje tjeter gomar i mencur, tamam si puna e Flm-se.
   Cuna, mos na tregoni perralla ne mes te dites se ju grisen breket pastaj. Duke qene ne kufi me turqit, … e dini vete ju se sa here jua a kane skuqur sumcen turqit, sidomos po ju pane pa breke

  2. Illyrian Kings says:

   Deri Diku jam dakord me ty, por jo ne gjera te tjera.

   Servia eshte nje shtet i falimentuar qe nuk ka aftesi dhe mundesi te bej pushtime.

   Servia nuk ka as 200 tanke dhe ato 6 avione mig kerkojne nja 400 milion euro riparime.

   Seria mund te ushtine bosnjen dhe kosoven me prostitutat dhe kurvat serbe po.

   Ne fakt e ka bere, sepse ka mbi 10,000 kurva serbe ne kosove qe pomppohen per 5 euro.

   Por qe shqiptaret kane qene te paorganizaur dhe mbeten te paorganizuar, kjo eshte mese e vertete.

 8. opinion. says:

  Vetem duhet then,Rrnofte Anerika,anglia e gjermani-austria,se sllavet per rrethe neve ne perbijne neve shqipetarve me zero force ushtarake.
  prej vdekjes se enverit kush nuk ka investuar ne armaten shqiptare.
  Kosova FSK me 45 arme te lehta automatike.
  a shtete fqinje kane avancuar shume…
  imagjinoni qe shqiperia s,besoje qe ka 1nje helikopter speciale per fikje zjarreve ne pyje..
  a ne anen tjetet te gjthe me Mercedesa..
  ne shqiperi e kosove nuk ka standarde jete e luxi ,dhe meritojn,as per biçikleta ,e lere me per vatyra te shtrejta.sesi ti fryhen njeri tjetrit me tyt-tyt…

 9. ELIOT says:

  PO RAMA DHE KOSOVA CFARE PRESIN….. NUK I SHIKOJNE SERBET APO E KANE MENDJEN TE VJEDHIN POPULLIN… TE MARRIN ME KREDI NE AMERIKE PER AVIONA DHE RRAKETA QE NE RAST… TE BOMBARDHET BEOGRADI …MJAFT VUAJTEN FAMILJE NE KOSOVE SHQIPTARET TANI KA ARDHUR RASTI QE TE MOS FLEME GJUME … DHE KETU GAZETA KA HARRUAR POLONINE …PASHE NJE PROGRAM QE EDHE STUDENTET STTERVITEN … VULLNETARISHTE SE ME PUTINI SI BESOHET EDHE DERI NE BANJO .. DHE KANE BLERE PER MILIONA ARME PER TE MBROJTUR AJRIN NGA AVIONAT ..DHE KUNDER RRAKETAVE QE MUND TI BINE …. RAMA DHE HEJREDINAJ MOS TE NA BEJNE SI DONKISHOTA ….MERCI

 10. shqiptari says:

  EDHE ne kemi ble thas plasmasi per pastrim teritori per ushtrin , ne nuk kemi nevoj te ndjekim shtetet e tjera qe kon fryk nga hija vet ne jemi te sigurt per ne lufta ka maru qe kur iku sistemi ppshse ,tani jemi te qet na rru amerika na rru greku dhe serbi ,kur kta na rrujn kush do na sulmoj vetem po erdhen ufot se problematiket kta jan , ktyne ne ja kemi lon vet ne dor rujtien e venit ton , e çna duhet armatimi ne xhanem kur treçereku i kti populli urrejn kombin e vet vendin e vet , e shajn mar e prap dhe nuk i len gjo pa thon ter botes per te kqiat e kti vendi ,ne mezi presim te na pushtoj dikush , por as njonit sja mban bytha sado qe bejn si goret , se nuk dun te na mbajn me buk , edhe ne tani nuk dim nga tja majm.

 11. Topper says:

  Po mire more plak, pse ministria hone e mbrojtjes nuk ben nje fushate mbledhjesh fondesh neper diaspore? Do behej nje shume e papame paresh per te blere shume me shume se çmendohet. Pacifiste te medhejn ne pfuuuuuu fare kurvash qe nuk e lexuat nje here here librin e historise qe nga faqja e pare. Na ka sulmuar na sulmojne dhe do te na sulmonje perderisa nuk kemi arme.
  Ku ENVER bisha qe ja lirove motrat ne fillim te tuve dhe pastaj atyre te huajve qe guxuan te pretendonin.
  Pfuuuuu fare e keqe qe nuk armatosni shqiperine.

 12. mikojani says:

  Ne nuk kemi nevojë,se kemi për bomba bythët e Mrikës dh Oltës!!!!!

 13. fred says:

  na blejme armen ma te mire ,,prej kolombiet.direkt.apo prej,ku mor ilir.

 14. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit says:

  gopi i xhackes eshte topi i fundit.jane gopat e tjereqe shkaterruan gjithecka.iu duheshin pare per te bere vila dhe blere toka me cfare do ti blinin,me morra?.pastaj ,pse duhet armatimi?kush na kercenon? asnje ,te gjitha jane paranoja.asnje predhe nuk bije ne shqiperi.bota na ndihmon,botalufton per ne.a e ndoqet marrveshjen me shba?ata pranuan kerkesat e xhackes per pranine ushtarake te shba ne shqiperi.vetem nje keshille,mos i fusni ne bazat e fortifikuara nga enveri,se do veproje mallkimi i tij.kujdes me ato bunkartet e ndertuara kudo ne shqiperi.vetem per turistet.hesapet i beni pas lufte.

Lini një Përgjigje te PELASGIAN Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *