Edi Rama: Të dielën hapet kantieri i parë për ndërtimin e "Rrugës së Arbrit", ja fati i autostradës Tiranë-Durrës dhe mundësitë për zgjerim

12 Qershor 2018, 17:58Politika TEMA

Kryeministri Edi Rama njoftoi se janë miratuar 100 projekte të lidhura me infrastrukturën rrugore që do të financohen nga buxheti i shtetit.

Nga qyteti i Durrësit ku është spostuar mbledhja e qeverisë, Rama tha se tashmë po diskutohet zgjerimi i autostradës Tiranë-Durrës, si dhe hapja e rrugës së re Kashar-Rrogozhinë.

Shefi i qeverisë bëri me dije se ditën e hënë fillojnë punimet për ndërtimin e “Rrugës së Arbrit”.

“Kjo mbledhje e qeverisë për këtë muaj u spostua në Durrës sipas traditës që kemi filluar, do të ndalemi tek gjërat për të cilat ka interes ky qark.

U miratua dokumenti i gjithë ndërhyrjeve prioritare 2018-2021, i miratuan 100 projekte që do financohen nga buxheti i shtetit, që i bashkëngjiten 123 projekteve në vijim, si dhe projekteve nga donatorët e huaj në bashkëpunim me qeveritë vendore të këtij qarku.

Është një paketë e konsiderueshme investimesh, që vjen pas mbi 400 investimeve të mëparshme që synojnë të shndërrojnë Durrësin në një portë të rëndësishme hyrëse, dhe një kryeqendër historike.

Përfshihen projekte që kanë të bëjnë me rrugët, jemi ndërkohë në një proces studimi dhe rivlerësimi për i ndërtimit dhe rizgjerimin e rrugës Tiranë-Durrës, apo hapjen e rrugës së re Kashar-Rrogozhinë, si dhe zgjerimin e aksit nga Rrogozhina në Fier.

Parashikohet rehabilitimi i plotë i rrugës Durrës-Shijak, sistemin e aksit Fushë-Krujë-Milot-Morinë.

Jemi në një fazë të avancuar të një projekti të madh për rindërtimin e të gjithë rrugëve të brendshme dhe rikualifikimin urban të hapësirave publike brenda një blloku të konsiderueshëm në Shkëmbin e Kavajës.

Jemi afër përfundimit të proceseve për korridorin hekurudhor që do lidhë Durrësin me Tiranën dhe Rinasin përmes një linje të re të standardeve europiane.

Parashikohen edhe një sërë investimesh që lidhen me qendrat shëndetësore, furnizimin me ujë, rindërtimi i godinës së pediatrisë në spitalin e Durrësit, rikonstruksion i dhjetëra shkollave, etj.

Në Durrës janë 6 fshatra pjesë e programit të 100 fshatrave. Po kështu kemi edhe një program për financimin e agro-turizmit”, tha kryeministri Rama.

Kreu i qeverisë deklaroi gjithashtu se është në studim e sipër një projekt më madhor për zgjerimin e autostradës dhe njëkohësisht rindërtimin e aksit Plepa-Ndroq-Tiranë.

Rama la të kuptohet se kur këto dy projekte të realizohen, autostrada Tiranë-Durrës me shumë gjasa do të bëhet me pagesë si “Rruga e Kombit”.

“Mos t’i ngatërrojmë. Ajo që ka nisur është një rehabilitim i shtratit të rrugës.

Çka po studiojmë është një ndërhyrje e thellë rindërtuese dhe është një variant miks, që është rindërtimi dhe zgjerimi i Tiranë-Durrës dhe rindërtimi i askit Plepa-Ndroq-Tiranë, njëri me pagesë dhe tjetri pa pagesë.

Do të kemi në mes korriku një pasqyrë të qartë të skenarëve të mundshëm dhe do të shohim si na shkon llogaria. Këtu përfshihet edhe rruga e re Kashar-Rrogozhinë”, tha ai.

(TemA)

20 komente në “Edi Rama: Të dielën hapet kantieri i parë për ndërtimin e “Rrugës së Arbrit”, ja fati i autostradës Tiranë-Durrës dhe mundësitë për zgjerim”

 1. says:

  Shumë janë pasuruar nga project të tillë

  1. Qershor 2025 says:

   Paret jane mbaruar me Konferenca dhe planet piktureske dhe aventureske te Edvin EdroganRahma?

   Ka apo ska minister Rrrugesh/Transporti…Ka apo ska pune tjeter ky Kryebandit qe merret me arkitekturen e rrugeve, planimetrine dhe buxhetin enigme?

   Kur do ndertoi ndonje rruge Edvin Rama ashtu si Saliu?

   Po Trena do ketr Shqiperia nje dite?

   1. Zeni says:

    Hani mute hani sa te ngopeni takohemi ne qershor ku do te shihni humbjen me tronditese ne zgjedhjet qe do te pesoni Te fala saliut dhe lulit

  2. Demokratikasi i Vërtetë says:

   Ore, nuk duam as rruge, as drita, as pune.
   Vetem Rama te ikë, dhe te vije ai, çë na ndriqon zemrat, ai çë nuk trembet nga imperializmi amerikan dhe revizionizmi rus.
   Ai, ….. i madhi të mëdhenjve, komunisti i flakte, çë mund të shporrë kriminelin Rama, me Fatmir Gjafën dhe kompani.
   Ai çë na qeli rrugën dejt rrumpallokracisë …. Sali … Ramë ….. Berisha.
   Bar do hamë dhe Saliun do ta bejme prape kryeminister. Nuk duam rruge prej socialistave. Ta ka lezet shpirti rruget e Berishes. Shikoni autostraden Tiranë – Durres, apo trenin ekektrik Tiranë Rinas, apo tramvajin Kombinat Kinostudio. Ka lezet.
   P. S. Me falni per ngaterresat q me ç, ose gj me xh, sepse unë shkollen fillore nuk e mbarova dot. Me thirri atdheu dhe u bera deputet, pastaj prokuror, pastaj gjykates. Tani nuk merreni më me politikë. Tani jam keshilltar juridik prane presidentit.

 2. Rruga e arbrit si loja e kungulleshkave.

 3. shqiptari i vertet (itali) says:

  O ZOT I MADH SA PARA JAN HEDHUR TEK AJO AUTOSTRAD E SHKRET!!! JO PO PALMA, JO PO PISHA JO PO LULE…..BENI FILLIMISHT AUTOSTRADEN ME ASFALT, NDRICIM E KANALE KULLUESE PASTAJ MENDONI PER PALMAT E SHKRETA QE JAN THAR TE GJITHA….NE VEND QE TE SHPENZONIT LEK PER PALMAT E MALLKUARA MUNDET TE SHTRONIT NDONJE RRUGE (VETEM ASFALTIN, SE PER TJETER AS QE BEHET FJAL) NE NDONJE FSHAT KU NJERZIT VDESIN PER BUKE O KRYEMINISTER……. LERE PASTAJ REKONSTRUKTIMET E SPITALEVE, ATO NUK MUNDET ME I RIKONSTRUKTU, DUHET ME I PRISH DHE ME NDERTU TE REJA (SIC BEHET KTU NE ITALI, QE NUK ESHTE PARAJS SIC E MENDOJN SHQIPTARET)……NE FAKT JO SPITALET, POR GJITH QYTETET E SHQIPRIS DUHEN SHEMBUR PER TU BER NGA E PARA….

  1. Jaho Gjoliku says:

   O shqiptaro vero!
   Come stai zotnia tate? Bene shyqyr zotit, bene.

   1. shqiptari i vertet (itali) says:

    sa koqe paske qen mor jaho hahaha

 4. Peço says:

  Në kohën e komunizmit, në një tokë ranore të kuqe midis Lalarit dhe urës në të ashtuquajturën “ofiçina e vjetër” në rrethin e Fierit, në të cilën nuk bëhej asgjë, u vendos të ndërtohej një plantacion shumë i madh me fiq. U mbollën fiqtë. Kur gjithçka kishte përfunduar, dikush nga drejtuesit e këtij projekti gjigand bujqësor, na kujtohet për të pyetur ndonjë me eksperiencë nga zona, për suksesin e këtij projekti. E gjetën të udhës të pyesin një plak të moshuar, një dobiçhan takëmi, i rrahur, siç thuhet, me vaj dhe me uthull.
  – Xhaxha, i thonë, qysh të kemi? Mirë je me shëndet? Dhe plaku përgjigjet:
  – Më paçi uratën, mirë jam, mirë. Po ju, mor bijtë e xhaxhait, si jeni? Qysh u venë punët?
  – Na e lehtësove goxha punën,xhaxha, me pyetjen tënde… Siç e shikon, tërë këto ranishtet që nga Lalari deri këtu në ofiçinë, ne vendosëm ti mbjellim me fiq. Dhe i mbollëm. Tani, deshëm të dinin, si mendon ti xhaxha, do bëhen fiqtë në këtë tokë të kuqe ranore?
  Ashtu siç vura në dukje, plaku, një kopil i regjur, e dinte mirë se çfarë dëshironin të dëgjonin ata, ndaj pa hezituar aspak vazhdoi:
  – Do bëhen thua? Oj të bërë! Ç’a llafos ti, or tu bëftë xhaxhai, tyja! Por unë kam një hall të madh, or bijt e xhaxhait. Për magazinat ku do të futet gjithë ai prodhim, keni menduar ju, apo jo? Se, që të ngas llafin xhaxhaj, ku do e shpini gjithë atë prodhim, or ju bëftë xhaxhaj juve? Magazinat or magazinat, atë shikoni ju, pa për prodhimin ju garanton xhaxhaj. Det, or det me fiq do të bëhet. Po magazinat, magazinat, magazinat…ju, atë shikon. Hë, më rruaçi…

 5. anila says:

  Mos e votoni me kete klloun the palaco, ,,,,e kthehu t iranen ne hale,;;;zoti te vrafte zoti rama,ky qen to me prish teatrin ,,,Tirana te ngrihet ne mbrojtje te teatrit. …….

  1. Rudi says:

   Te dhjefsha teatrin e shkateruar ti pa tjeter do te jeshe nje nga aktoret e deshtuarTeatri do te prishet nga themeli

 6. Emy says:

  Si ne gjithe dynjane. I jepet njerezve mundesia te udhetojne ne rruge me pagese ose papagese.
  Bravo Ed. Megjithe kete ligesi te madhe po punon fort qe te vesh themelet e nje shteti te forte. Une te uroj shume suksese .

 7. HQ-18 says:

  Tall karin me popullin o ramê ….
  erdhi dita jote tê bëhesh mbret.
  Populli ynë sylesh, trim dhe guximtar bie në ekstazê kur flet ti për projektet gjigandeske , ashtu siç ta thotë kokaina..

 8. vjeshta says:

  Të dielën është ditë pushimi për punëtorët, kryeministër!

 9. 2 projekte ne dite dhepune hic says:

  Shqiperia na qenka Vlore- Berat-Elbasan-Kukes–Tirane–Dures-Vlore per ps pjesa tjeter veriu deri ne kufi me malin e zi dhe kosove eshte e salihut po korce- kolonje- permet- tepelene- gjirokaster- delvine-sarande do behet gje apo vetem premtime e ne fund genjeshtra, genjeshtra,Genjeshtra

 10. like says:

  po he mor km, shyqyr qe e kuptove me ne fund. ajo rruge qe eshte nuk mjafton as per te levizur e punuar bizneset qe jane ndertuar anash e jo me per trafikun e Durresit e plazheve. He te keqen, shiko te ndertosh ndonje rruge e te ruash historine e trashegimine. nuk ka njeri ne bote te kundershtoje rendesine e trashegimise. atu eshte pasqyra per tu pare e korrigjuar per te ndertuar te rene. pastaj nje popull pa histori per te treguar … ruaje teatrin e çdo gje te popullit si driten e syrit, he te kam rixha.

 11. Flamuri says:

  Tiranën-Durrës me pagesë, ik more lesh ajo është ndërtuar me paratë tona. Hajdut

 12. raul says:

  Me behet qejfi shume z. kryeminister per keto investime ne Durres por brenda qyteti le shume per te deshiruar; pjesa me e madhe e pusetave te krijojne ndotje vizuale se i eshte thyer betoni anash sikur e kane ngrene qente dhe askush nuk merret me to megjithese ka nje sektor ne bashki . cod turist do ja vrisnin syrin ca gropa ne hyrje te qytetit si dhe tek ura e Dajlanit qe tregojne per nje imazh te dobet te qytetit , rruga e bulevardit mes per mes eshte bere bere cope cope sa njerzit thyejne makinat. Perballe tabeles Durres ne hyrje nje pusete ka mbi 5 vjet qe lengon 50cm nen nivel dhe gjthe shoferat devijojne rrugen dhe askujt nga bashkia s’ja vret syrin as prefektit te ri,,,,prandaj duhet nje fryme e re per ti dhene Durrsit nje imazh te ri se turistet po te shohin bllokun 30 vjetori pa suvatuar sikur je na Somali do habiten….

 13. Itreg says:

  Po bere hekurudhe per Trena. nuk do kesh nevoj aq te madhe per rruge makinash.ta t hom uu…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje