“Dashuria për këtë vend nuk tregohet duke bërë shqiponjën me duar”

Nga Mentor Kikia

Ne nuk do të prodhojmë asnjëherë makina, as kompjutera, as armë…

Ne jemi të “dënuar” që të jemi një vend agro-industrial e turistik. Sepse jemi një vend i vogël e rural.

Ndaj duhet ta mirëmbajmë çdo pëllëmbë të këtij vendi. Të ruajmë çdo metër tokë, çdo lëndinë, çdo përrua e çdo pemë.

Deri tani kemi bërë pikërisht të kundërtën, kemi shkatërruar me një zell të paimagjinueshëm çdo gjë që do të na shërbejë.

Por le ta nisim nga edukata. Ti mbajmë pastër zonat që tashmë janë duke marrë frymë nga turizmi.

Eshtë një shenjë e mrekullueshme që lumenj, përrenj, lëndina e shkrepa nëpër Alpe, po shndërrohen në destinacione turistike.

Por ti mirëmbajmë këto vende.

Ta bëjmë normë të jetesës sonë, të mos i hedhim mbetjet “si lopa bajgën”. Atdhetaria dhe dashuria për këtë vend nuk tregohet duke bërë shqiponjën me duar, apo duke sharë serbët, por duke kontribuar që serbët të vijnë të pushojnë këtu e të lënë para.

p.s: Këto foto janë pamje pas një fundjave(këtë fundjavë) në Theth.

 

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në ““Dashuria për këtë vend nuk tregohet duke bërë shqiponjën me duar””

 1. Majk pidhari says:

  Ku shkel shqiptari
  S mbin me as bari.

 2. Baton KITA - Gostivari says:

  TURP. A është nje pjesë e popullatës sonë pasardhëse e vandalëve…TURP

 3. fabio kavaioti says:

  o popull po zgjohu …

 4. shqip says:

  Puna e beri majmunin njeri . Sanksionet (gjobat) , e civilizuan . Nuk behen shoqerite me moral e me te lutur . Shteti funksionon vetem ne saje te gjobave . Edukaten morale e meson ne kopesht e ne shkolle . Po te hyri gje ne tru mire , ndryshe bishti i qenit i tille ngelet gjithe jeten . Gjeja qe e prek me shume njerine eshte paraja . Kur te kete paguar ca gjoba te kripura , e kur ti bllokohet aktiviteti , ” kafsha ” do ti therrase mendjes . Pa dale do thote : po punoj vetem per gjoba keshtu . Do shihni si do behen . Do jene strikt edhe me klientet . Nuk do lene fije shkrepse ne toke , jo me mbeturina e panolina . Po mqs ne nuk kemi nje shtet funksional , atehere edhe gjindja qe behen “pronare ” , anormal do jene . Nuk eshte çeshtje qytetari , fshatari , shpellari . Bota ka zbutur edhe kafshet , ka disiplinuar lumenjte , etj . Si nuk u beka shqiptari !? Behet , po perpara duhet bere shtet , e jo “Babale”.

  1. Huri says:

   Bravo,kji eshte pergjigje…

 5. Batman says:

  Ky popull,nik e kupton akoma filozofine e kapitalizmit,ai nuk po perfiton prej tij ,thjesht ia ka marre ne goje

 6. shqiptari i vertet (itali) says:

  Eshte e vertet qe shqiptaret i hedhin plehrat kudo e kurdo, por duhet theksuar edhe qe ne Shqiperi nuk ka akoma nje organ i mirfillt per mbledhjen dhe trajtimin e plehrave; akoma ska ne Tirane, imagjino ne maj te malit ku edhe makinat 4×4 mezi hypin…..

 7. vini says:

  Epo ngelen duke share e mallkuar grekun sja ka faji njeri kta sduan as vendin e vet jo me te tjeret

 8. xoni says:

  KU SHKEL SHQIPETARI NUK MBIN AS BARI… kjo eshte edukata……
  Po kur ba oj e jasht perse nuk bejne keshtu….

 9. joni new york says:

  I ke ra pikes or lum mikune vetem per pordhe jemi,te shesim men te tjereve,si ky artikullduhet te ket me shum ne shtypin shqiptar dhe jo te flitet vetem pper politik.

 10. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

  eshte fakt se plehrat dhe suniti jane nje e te pandashem,lloji i kafshes…………..

  1. malok qe flejn me derra jane se kane problem bash tu kisha e pedofilit.

   1. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

    ….hahahaha

 11. Jimi says:

  Populli thote: Kali i mire shton tagjin e vete! Po shkele me kembe turisti ne kete vend, kur ka para sysh kete”nastyre te qete”?

 12. Jimi says:

  Populli thote: Kali i mire shton tagjin e vete! Po shkele me kembe turisti ne kete vend, kur ka para sysh kete”natyre te qete”?

 13. Elba says:

  Dikur nje kandidat per Deputet ne takimme zgjedhesit do te thoshte.Do te bejme kete e do te bejme ate.Turma e shoqeronte me urra te forte.Do te,do te ndertojme nje ure ketu.turma shpertheu serish ne urrah.Shoqeruesii Kantidatit I tehoqi ,Mengen e xhaketes,per ti thene,se nuk hyn ne pune Ura.Por,kantidati nuk degjoi.Klithi edhe Lumin do tua sjellim.Urra!

 14. Jimi says:

  Ne te tilla ambjente dhe sidomos pastrimi dhe mirembajtja eshte detyre e komunitetit! Ne cdo vend te botes, ne rrethina, apo ne male e pyje larg qytetit kryhen aktivitete, behet edhe rremuje, mundet qe edhe te ndotet ambjenti, por ne fund te aktivitetit, secili e ndjen detyre qe ate ambjent ta “dorezoje” ashtu sic ishte, dhe vertet kur te gjithe largohen, ne ate ambjent nuk gjen sikur edhe nje cope leter! Eshte me e lehte ta rruash e ta mirembash se sa te fillosh ta ndotesh,e te mos kujdesesh per ambjentin ku jeton dhe pastaj edhe te kerkosh llogari !?

 15. suzana says:

  Pastrimi BEHET me incinerators dhe nga fabrikat e riciklimit,,,,nuk BEHET me frymen e shenjte…..

 16. K A Z A N I S O C I A L I S T says:

  Ju a tregon Sala se bashku me Edi Ramen dashurine per kete vend 🙂

 17. asd says:

  Fol sa te duash me arixhinjte… Nuk ndryshojne kurre.

 18. Jimi says:

  “suzana” me “s” te vogel!? Me inceneratore!? Mos do te thuash qe pas cdo oborri shtepie ne bjeshke duhet edhe nje incenerator?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *