Jeta luksoze e motrave të Zogut në Paris dhe rrëfimi i rrallë i tyre: Ne vijmë shpesh këtu….

13 Gusht 2018, 19:01Politika TEMA
Jeta luksoze e motrave të Zogut në Paris dhe rrëfimi i

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar të shtunën e 9 prillit 1938, në faqen n°5, një intervistë të veçantë të motrave të mbretit Zog (Myzejenit, Ruhijes dhe Maxhides), të cilat gjendeshin në kryeqytetin francez, në mënyrë krejt anonime, për të bërë blerjet e fundit me rastin e dasmës së vëllait të tyre, të parashikuar në fund të muajit prill të po atij viti.

Çfarë kanë rrëfyer ato asokohe për median franceze ? Në vijim, do të gjeni tekstin e plotë, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja – Blogu “Dars (Klos), Mat – Albania”:

Ato blejnë tualete për dasmën e vëllait të tyre.

Ndërsa mendonim se ato ishin në Londër, princeshat mbretërore të Shqipërisë janë në Paris. Një hotel luksoz i qetë, pranë « Etoile », është streha e tyre që prej javës së shkuar; ato kanë marrë dy apartamente me pamje nga rruga. Një ministër i ceremonive, z. Martini, i shoqëron ato.

Si është e mundur që tri gra të reja, ku disa fotografi të kohëve të fundit u kanë popullarizuar siluetën, të kenë qenë në gjendje të lëvizin në mënyrë anonime ?

Ky është sekreti i Myzejenit, Ruhijes dhe Maxhides. Një gjë është e sigurtë se kjo “lojë” e tyre i kënaq ato.

Motrat e mbretit Zog ecin në heshtje nëpër hollin e hotelit. Cila është më e bukur ? Ato janë të tria brune, të holla, jashtëzakonisht elegante;  ato kanë flokë ngjyrë kafe të lidhura në cep, pak makijazh, pafundësisht të bukura. Kostum të vogël sportiv, çantën nën krah, kapele me një vello përpara.

Myzejen është më e madhja me trup, por edhe në moshë. Oh ! fare pak ; ajo është 27 vjeç, ndërsa motrat e saj janë 25 dhe 24 vjeç. Të dyja kanë sy të zinj të shkëlqyeshëm, ndërsa fytyra ngjyrë esmere e Maxhides ndriçohet nga një vështrim i butë dhe i qartë.

Ato flasin frëngjisht.

— Dhe kjo nuk është për t’u habitur, – buzëqesh njëra nga gratë e reja. Ne kemi bërë studimet tona në Lausanne (Lozanë) ; Kemi përfunduar para katër vitesh, dhe që atëherë kemi ardhur shpesh në Paris.

—  Sepse ne jemi shpesh këtu ! – thotë Ruhija plot gëzim.

— Ne kemi ardhur për të parë motrën tonë, princeshën Senije Habid, e cila, e martuar, jeton në qytetin tuaj. Ajo është këtu në hotel, me ne. Ne kemi ardhur këtu për të blerë rroba, kapele dhe për të parë parfumeritë ! Ne shkojmë në teatër, në restorant, sepse ne kemi shije (gusto). Kësaj here, ne do të zgjedhim tualetet tona me rastin e dasmës së vëllait tonë, e cila do të mbahet më 27 të këtij muaji.

— E gjitha kjo për të ju thënë se jemi të zëna, – përshpërit me ëmbëlsi Maxhidja.

Ne nuk mund të qëndrojmë më gjatë me tri gratë e bukura që rrobaqepësi po pret. Ato, para se të hynin në makinë, paten një buzëqeshje që na dëshmoi se ato na falën për besdisjen tonë.

— Dhe ne nuk ëndërrojmë të lujamë në kinema ! – bërtasin të tria së bashku, duke qeshur.

Georgette Mayou

18 komente në “Jeta luksoze e motrave të Zogut në Paris dhe rrëfimi i rrallë i tyre: Ne vijmë shpesh këtu….”

 1. G.Z says:

  Maloket e e zogut kkkk duke e bo kacurrel ne Paris.

  1. ELIOT says:

   HA HA HA PO KATUNARET E ENVERIT …MEHMETIT .QE SHKONIN FSHEHURAZI NE EUROPE ..KU ISHTE CUNI MEHMETIT PER STUDIME ..PO FEMIJET E ENVERIT TE RAMIZIT KU ISHIN PER STUDIME …NE EUROPE ..ME DOLLARET E POPULLIT QE E BLENT USHQIMIN ME TULLONA KURSE ME ZOGUN USHQIMI NUK ISHTE ME TULLONA …KETO SHIN PRINCESHA ..MODERNE . NE 38 ME MODERNE SE PALLUQE E ENVERIT RAMIZIT NE 80 .JU COBANE KOMUNISTA JENI XHELOZA ..ISHTE NJE VAJZE E MINSTRIT …NJE KURSHERI ….. QE VETEM PER NJE FOTO ..POTRET .. NE NORMANDIE PAGOI 300 DOLLARRE NE VITET 80 … DHE ISHTE KRENAE KATNARJE . DHE E KISHTE VENE NE KORIDOR ..KUR NJE PUNETOR NE VIT SI FITONE 300 DOLLARE … ISHTE NORMALE PER JU ZGJEBSA TE BOLSHEVIZMIT ….

   1. ⚽️⚽️⚽️ says:

    ik o zgjebs qe shfryn ktu per te mbrojt ato maloket qe ju duheshe 10 mij litra profum per ti dal era e dhive qe kishin ne trup ..ptu qifsha robt ty dhe atij malokut qe u vetshpall mret..enveri ja u vinte koqet ne big Juve bajgave

    1. Komunisti says:

     Shume dakort o mik, Lenka Themia nga vinin ? nga sallonet e Parisit ?
     Ju debilat e partishmerise aq e kishit cakun,deri ke koprativat e Lushnjes,atje
     ka qene djepi i qyteterimit qe ju tregoj enveri
     Pse ta shash kot enverin,ai jua mati koken ju dha ate qe meritonin loqeve
     cobane te dhive qe kujtonin se do drejtonin boten e qe rane ne mut

    2. ELIOT says:

     IK MORE MUT MORE PESTE …. ZOGU E MORI NUSEN PRINCESHE ..ISHTE I ZGJUAR ENVERI ME NEXHMIJEN QE E NOKNIN PARTIZANET CDO NATE … NJE KURVE ZGJEBSE ..TI MORE MUT MUTI SE KE PARE EREN E NJE PARFUMI CJAP KUR MOTRAT E ZOGUT EDHE QENVE I VENIN PERFUM KACABU.. SHKO SE MOS TE VJEDHIN BIDONIN E VAJGURIT QE TA L A DAJA ENVER … KRIMB .. ZVARRANIK

  2. Dude says:

   “Pafundsisht te bukura”, “studimet ne Lozane”… blenderafevzira ka patur gjithmone bota ?

  3. Xake says:

   Tre maloke motrat e Ahmet Zogut te veteshpallur mbret qe 5 vjet me pare ruanin dhite tani shkelqejne nga uniformat e bardha te oficereve te vellait te tyre pidhar me sakte inçestlli, keshtu e quanin gazetaret europiane keto cupat e Burgajetit.

 2. Puna jon pun muti pun te mir gjithmon ne ket ven ka pas hajduti says:

  Me parat tona si zogu kurves edhe kta politikanet qe jan sot ne lluks kan jetuar e po jetojn. jetonin ne lluks se vodhen dy makina me flori dhe çan ferren per gjith naten si cuba dolen ne greqi. pun hajdutesh kurvash qe kan vrar e vjedhur si i ka dash bytha ne ket ven dhe ka akoma debila dhe injorant qe i ndjekin si zombi nga pas.

 3. ne dasmen e zogjit te kurvave ,
  Cianti mori Myzejenin ne vallzim (qe nuk ja ndante syte Italianit )
  dhe mbas disa minutash vallzim kyr Myzejeni e shikonte drejt ne sy
  gjate vallzimit pa ja ndare ato asnji sekonde
  sikur po i binte te fiket (nga shenimet e nji adjutanti )

  humben te dy nga salla per gati 1 ore !
  kur erdhen perseri ne salle , te gjithe syt u drejtuan
  nga te dy e konkretishte Myzejenit , e cila ju ra menjiher ne sy te pranishmeve ,
  me floke te shkaterruara sikur vinte nga nji perleshje
  Conti Italian e shoqeroj drejt tavolines se mretit i puthi doren
  dhe i tha Zogit ;
  keni nji moter te mrekullushme dhe u largua per
  ke tavolina e tij rrethuar nga Italiane

 4. KORÇARI says:

  SHPELLARËT S’JANË PËR SHTET, ATA JANË VETËM PËR SHKATËRRIM,VRASJE, VJEDHJE ,PLAÇKITJE.
  KURVAT E ZOGUT DHE ZOGU I KURVËS , I PËRKËDHELURI I SËRBËVE DHE NIPI I SHITËSIT TË SHQIPËRISË TOPTAN MUTIT , E TREGON MË SË MIRI KËTË , POR AJO KULMOHET ME SHPELLARIN E E FUNDIT SALI MUT SËRBIN, I CILI SHKATËRROI NJË SHTET TË FORMUAR ,SHITI PËR SKRAP KOMPLET USHTRINË VODHI ,PLAÇKITI, VRAU DHE SHITI SHQIPËRINË DHE SHQIPTARËT.

 5. Lili says:

  Maloket e Zogut bile ishin ma ne nivel se maloket e Enverit apo maloket qe la pas enveri.

  1. KORÇARI says:

   lili, MUT NJËRI KAKE TJETRI

 6. kann shetit hoteleve te parisit
  per tualete .
  jan pallu thuj rropsiat

 7. Shkullaku Uturaku says:

  Zogu thoshte: motrat e mia sa te mi palloje bota mair i palloj vete. Ndaj ngelen beqaresha.

 8. Xhipja says:

  Nje cete me putane.Te semura nfa sifilizi.Shikoni.trashegimtaret.Po kur i bejne te bukura.Te kesh dy njeren ta.cash…

 9. SHQIP says:

  HAJDUTET E PARE SHQIPTARO-SERP

 10. Vjosani says:

  Aman, thoni c’te doni, por kur thuani “te bukura” kjo eshte fundi i botes. Vetem te bukura nuk qene kurre te shkretat…

 11. Edhe keta jane pellazg nga emrat ahmet myzejen ruhije mexhide e keshtu hasana hysena salira e lloj lloj mahmuta arabopellazg

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje