"Zakonet, traditat, mikëpritja dhe respekti ndaj gruas", media britanike artikull për Shqipërinë që... nuk është më

24 Gusht 2018, 13:32Dossier TEMA

Nga Aurenc Bebja

Gazeta franceze, “Le Radical”, ka botuar, të enjten e 8 gushtit 1912, në faqen n°3, shkrimin e medias britanike, “Morning Post”, mbi traditat dhe zakonet shqiptare, në të cilin hasim trajtimin e temave të ndryshme si përdorimi i armëve, mikpritja, rrespekti për gruan apo rritja (edukimi) i fëmijëve.

Në vijim, do të gjeni tekstin e plotë, të sjellë në shqip.

Zakonet shqiptare

Londër, 7 gusht. – Morning Post jep, në vijim, detaje interesante mbi traditat dhe zakonet e popullit shqiptar :

Nuk ka asgjë moderne te shqiptarët përveç armëve të tyre, të cilat janë të shkëlqyera sepse në këtë fushë ata janë njohës të vërtetë. Ceremonia vjetore e bekimit të pushkëve, në fisin e mirditorëve, është shumë mbresëlënëse. Një fis shqiptar drejtohet në mënyrë arbitrare nga një udhëheqës, i cili ka të drejtën të vendosë për jetën dhe vdekjen e anëtarëve të këtij fisi.

Frika është një ves i panjohur te shqiptarët sepse, që nga lindja, ata kanë jetuar në një atmosferë luftimi dhe përleshjet e tyre me fqinjët janë më të shpeshta se ndeshjet e futbollit në Angli.

Ushqimi i tyre është shumë i thjeshtë. Ata janë shumë mikpritës.

Burrat, në përgjithësi, janë të mëdhenj, dhe sytë e tyre janë jashtëzakonisht të gjallë ; gratë, me një karakter më të butë, kanë një shprehje të thellë ; durimi dhe butësia e nënës shqiptare për fëmijët e saj nuk mund të tejkalohet.

Ajo nuk keqtrajtohet, sepse personi i saj është i shenjtë për gjininë dominuese. Shqipëtari e shfryn zemërimin e tij mbi armikun dhe nëse harron e godet një grua, ai do të dëbohet nga fisi.

Për një fjalë përbuzëse apo një poshtërim disi të dhunshëm, ai duhet të japë llogari përpara pleqve, dhe nëse familja e gruas e merr vesh, kjo mund t’i kushtojë jetën.

Nëna shqiptare zbaton të njëjtin kujdes, me të cilin është rritur, për fëmijët e saj. Goditja e një fëmije konsiderohet një mëkat monstruoz, dhe mohimi i diçkaje, derisa ai të arrijë moshën e arsyes, nuk shihet me sy të mirë.

Ky trajtim njerëzor nuk duket se e llaston (përkëdhel) të riun shqiptar. Ai rrallëherë bërtet, dhe kërkesat e tij janë të thjeshta.

Beteja e tij e parë është dita e madhe që ai pret dhe për të cilën përgatitet sa më shpejt që të jetë i aftë të mbajë një pushkë.(darsiani)

6 komente në ““Zakonet, traditat, mikëpritja dhe respekti ndaj gruas”, media britanike artikull për Shqipërinë që… nuk është më”

 1. Aldo says:

  Rrespektimi familjes gruas fisit komshiut jane tradita osmane dhe mentalitet osman. Ne i kemi hedhur poshte keto tradita. Ne fillim kur hyri komunizmi ku vellai u be spiun per vellain. Komshiu u be hajdut per komshiun. Dhe sidomos tani qe kerkojme te behemi pjese e BE-se ku shumica e shqiptareve kerkojne ti dergojne nenat e baballaret e tyre neper azile ose i kane braktisur krejt duke i lene ne mjerim te plote. Tani ose me kohen e Turqise ose me BE-ne. Por sic duket per familjen shqipetari ska me rrespekt. Me shume dashuron qenin e macen se sa prinderit qe e kane rritur. Keshtu qe rruga drejt BE-se eshte e pa shmangshme.

  1. ben says:

   Aldo-vertet e ke qe shkruan keto hajvanlleqe qe gjoja respekti per per gruan apo familjen jane tradita osmane?
   Ne ka kombe qe gruan e kane me vlere zero, ato jane myslimanet. Kete e percuan edhe tek ne qe ne shume familje myslimane, gruan e trajtonin si placke qe shitej e blehej. Artikulli ne fjale flet per vitet e lufterave ballkanike dhe per ato zona ku turku nuk u fut dot se i mbeteshin poturet neper ferra. Historikisht, gruaja ka patur nje vend te vecante ne familjet shqiptare. Roli i nenes permendet ne pothuaj gjithe folkun shqiptar. Mjafton te lexosh legjendat e Mujit dhe Halilit qe te marresh vesh se cfare respekti kishin shqiptaret per nenat e tyre. Nese ti nuk nderon nenen tende, kjo nuk do me thene se si ti jane te gjithe shqiptaret. Persa me perket mua, nena ime eshte gruaja qe me lindi e me rriti dhe qe sebashku me babane me edukuan qe te jem njeri i ndershem dhe te respektoj te tjeret. Keto tradita qe na lane te paret tane dhe ne vecanti nenat dhe gjyshet tona te mencura, do ja leme trashegim femijeve dhe niperve e mbesave tona.

 2. Sal demokrati says:

  Shkrim i profilit romantik.
  Domosdo!
  Shekulli i pajtonve karroca.
  Çajlld Harolld,Lejmontov,Esenin..Pushkin…dranafilla dhe karajfilla…
  Zogj qe flutrojn
  Qiej blu…
  Shqiptar i pafrik!!
  Te kthehemi ne realitet:
  “e njef friken shqiptari
  Ashtu sič njef pajdhin kaori”
  Thot populli.
  “e njef maloku friken
  Sic njef rusi ameriken”
  Ose:
  “e njef friken maloku
  Si pellgun njef patogu”
  E kap frika shqiptarin
  Si kurva kur kap kaorin
  E njef maloku friken
  Si pajdhi kur han tyten.

 3. Nora says:

  Nuk Jane tradite osmane Jane tradite shqiptare o idiote turkoarab

  1. Aldo says:

   Nora po perse nuk mi keto tradita??Hajde ma thith nje here se mbase te vijne mend.

 4. Patokpeshk says:

  Ben, me gjithë mend e ke që turku nuk hyri në Mirditë!?, po atëherë pse burrat e asaj anë luftuan në shumë luftëra për Sulltanin, apo për sport ?.
  Respekti për gruan tek shqiptaret nuk ndryshon se çfarë feje kan por është individuale, pra tek shqiptaret flas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje