FOTOT/ Ditëlindja e Nënë Terezës, publikohen fotografitë e rralla të vizitës në Shqipëri: Nga takimi me At Zef Pllumin, tek bekimi i lypsave dhe mesazhi i madh për vendin

Në gusht të vitit 1989, Nënë Tereza arriti më në fund të hynte në Shqipëri pas shumë përpjekjesh të mohuara më parë nga regjimi komunist.

Për herë të dytë në tokën shqiptare në vitin, 1991 ku hapi qendrën e “Missionaries of Charity Brothers” në Tiranë.

Asaj kohe, nobelistja me famë botërore u nderua edhe nga shteti shqiptare.

Para largimit ajo u shpreh:  “vizitova vendin tim të dashur Shqipërinë dhe takova popullin tim”.

Sot, me rastin e ditëlindjes së saj, “TemA” po boton disa fotografi të rralla nga vizita e saj në Tiranë të shkrepura nga Michel Setbon. (TemA)

 


19 komente në “FOTOT/ Ditëlindja e Nënë Terezës, publikohen fotografitë e rralla të vizitës në Shqipëri: Nga takimi me At Zef Pllumin, tek bekimi i lypsave dhe mesazhi i madh për vendin”

 1. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: April 17, 2018 at 1:06:20 PM EDT

  I VETMI KRYEREKORD I PATHYESHEM BOTEROR … !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ka shume e shume rekorde boterore ne fútboll, atletike, boks… ne cdo fushe te veprimtarise njerezore !
  Po a ka ndonje rekord te paarritshem, te pathyeshem e te perjetshem ne Bote sot !?
  Po eshte vetem nje rekord te tille ne kryefushen e te gjithe fushave, ne ate te humanizmit, njerezillekut !?
  Eshte vetem rekordi i nje nje nene te pamartuar kurre !
  Eshte vetem rekordi i nje motre virgjereshe !
  Eshte vetem rekordi i nje bije shqiptare denbabaden !
  E ka emrin Gonxhe Bojaxhiu qe shkrin kater rekorde boterore ne nje kryerekord Boteror Nene Tereza !
  Fituese e titullit me te larte per paqe ne Bote Nobelin e Paqes qe e kane marre edhe qindra vete e shoqata ne Bote !
  Fituese e titullit madhor Shen Tereza qe e kane qindra shenjtore e profete ne pese fete kryesore te Botes: budizmi, katolicizmi, myslimanizmi, judaizmi dhe kristianizmi me nendarjet e tyre .
  E kryesorja e mbi te gjitha krye titullin e vetem boteror“ NENA E PERBOTESHME TEREZA !”
  E vetmja grua ne Bote para se ciles u perkulen me nderim e respekt mbreterit e mbretereshat, Presidentet e superfuqive boterore, kryeministrat, qeverite, Kongresi Amerikan e deri edhe Papa Vojtila i Selise se Shenjte qe is lay kembet e saj vocrrake dhe piu ujin e
  tyre !
  Nje super- rekord tjeter boteror !
  Pse eshte e pamundur te thyhet ky kryrekord Boteror !?
  Sic ka nje Univers pa fund e pa ane ne kohe dhe ne hapesire ka edhe vetem nje planet te vetem me emrin Toke ne sistemin tone diellor e ne Univers !
  Ashtu sikur se cdo qenie e gjalle ka nje nene, edhe mbare njerezimi qe eshte nje dhe vetem nje nuk mund te kete me shume se nje nene !
  Prandaj ne shqiptaret si popull e si komb duhet te jemi krenar per kryerekordin e rekordeve boterore ate te bikes, motres dhe Nenes se Petboteshme Gonxhe Bojaxhiu alias Nene Tereza.
  Nje kryrekord boteror i paarritshem , i pathyeshem dhe i perjetshem…
  Krenaria Kombetare e ne shqiptareve!
  Krenaria e mbare njerezimit !
  Krenaria e Botes mbare !
  Bota ne kembet e saj !

  1. AC/DC says:

   Madre Teresa ka lindur Orthodhokse me vone u vaftis si katolike!!

 2. ME EMER says:

  PER DERI SA KA MARRE CMIME NGA PRESIDENTET E AMERIKES E KUPTOJ SE C`KA QENE ..!

 3. ME EMER says:

  QE NGA AJO DITE “VENDI BERI PER MBARE” ..! .. DOLEN NE DRITE MILJONERET E PARE DHE U SHTUAN LYPSARET E VITEVE 1989 -2018 ..! ..QEVERITE DUHET TI JAPIN CMIM PAS VDEKJES ..!

  1. hakunamatata says:

   Ajo ka bere shume per ndergjegjsimin ndaj varferise ne bote,kete cdo njeri ne bote e kupton(perjashtuar njerezit driteshkurter si Zotrote).

 4. Nik says:

  Ekziston njè vidio e Nèn Terezès nè rrethinat e romès nè kishè por nuk èsht shumè i pastèr si filmim si dhe vet kam kryer foto pèr lumturimin e Nèn Terezès njè vitè mbas vdekjes nè sheshin vatikanit ku edhe foli Papa Wojtila ,kam fotografuar delegacionin qè shoqèronte I,Rrugovèn tè cilèt i pyeta prej nga vinin me flamurin kuq e zi nè duar. Simbol i mbar kombit shqiptar.

 5. Per 300 evro bej ham ham says:

  Lexoj thenjet e kesaj NENE TE MADHE dhe mahnitem gjithmon dhe me shum me fillozofin e saj . Eshte nder i kombit shqiptar

 6. Spinoza says:

  Shqiptarja me e famshme ti jepet emri universitetit shteteror

 7. DINGO says:

  Tereza beri Pasuri ne Indi dhe aty e la Shqiperise i dha Hajdarin,Na solli Dhierkracine e Saliut me Edvin Psikopatin.
  Shqiptaret u dashka te besojne historine e nje Trapi cifut qe gjoja kuronte njerez dhe e pa Maria kur fluturoi.Me mire faljuni Star Wars te pakten kushton me pak.Se cfare na Lidh ne si komb me nje Cifut dhe fen e tyre nuk e kuptoj dot.Me tereen dhe klika e Spiuneve te Simit dhe vatikanit qe na e do te miren si komb prandaj nuk e njef akoma Kosoven.Hani Bar se se Tgjia e Prpagandes falas eshte.

  1. F. K says:

   Dingo di edhe të lehi,, ham ham ham

 8. Mark .U.K says:

  Eshte e vetmja femer ne bote qe i tharrasin NANE 5 kontinente.Eshte hera e pare qe me pelqen Alban Dega.

 9. joel shkodra says:

  Te gjitha keto foto qe keni botuar jane nga hera e dyte e ardhjes se saj. Po nga hera e pare a keni ndonje foto? Se atehere e ka pritur Ramizi e Nexhmija, shkoi ne varrin e Enverit etj.

 10. intelektuali says:

  A i sheroi keta Katolike Nene tereza?

  Prove e madhe e shenjterise se saj so te kish qene :

  Qe te binte nje termet si ai i Shkoder-Lezhe, ne Ato zonat Katolike, diten e pashkeve apo te krishtlindjeve, te shkateronte gjithe banesat dhe Nene tereza ti ngrinte keto ndertese ne nje Kohe Rekord qe banore te strehoheshin e te mos mbeten perjashta sie ne Itali ne zonat e prekura nga termetet e shpeshta qe Kane prekura Ato zona, megjithese Italia ka vatikanin e Papen.

  Atehere Po do besoja qe eshte shenjtore.

  1. joel shkodra says:

   Shenjti apo shenjtorja nuk zevendeson Perendine.

   1. Alban Dega says:

    NENE E PERBOTESHME ESHTE VETE PERENDIA!

    A ka fjale me te shenjte se Nene!
    Edhe ne gezimin me te madh edhe ne hallin me te rende… edhe perballe me vdekjen ka nje shprehje universale ne gjuhe te ndryshme po me te njejtin kuptim:
    – O nena ime !
    E Nene Tereza eshte nene mbi nenat: NENA E PERBOTESHME !
    Nese ka nje Bote… ajo ka vetem nje jo dy nena!
    Ajo eshte vete Perendia !
    Bota ne kembet e saj !

 11. K. P. says:

  Humanisti
  Nuk shoh as edhe nje arsye per tu ndjere sado pak krenar per te ashtuquajtura figura si kjo e Gonxhes! Fakti qe kjo eshte, apo qenka nderuar nga Vojtila me shoke, duhet te sherbeje si sinjal alarmues per kedo, qe e siguron jetesen e tij duke shitur krahun e punes! Dhe besoj, se jemi shumice derrmuese!

  1. joel shkodra says:

   K.P. nuk e di kush je, por me kujton “Komitetin e Partise”. Ndoshta nuk e di se ajo “Gonxhe” ka marre çmimin Nobel per Paqen. Pra, e kane nderuar edhe ata qe jane shume jashte kishes katolike. U detyrua ta nderonte edhe Ramiz Alia e Nexhmie Hoxha, megjithese per shume vite me radhe, sa ishte gjalle Enveri, nuk e lane te hynte ne Shqiperi e te pakten te shihte nenen e motren e saj. Ajo i gjeti ne varr. Eshte munduar t’u lehtesoje sa te ishte e mundur mundimet te semureve dhe atyre ku ben pjese edhe ti: “sklleverve te punes”. Pra, shumica dermuese e nderon. Ndonje si puna jote mundohet t’ia ule vleren, por, sado qe te mundohet, jo vetem nuk ia ul dot, por e ngre edhe me lart. Une e ti do te vdesim e nuk do te leme asnje kujtim ne kete bote, ndersa vepra e Nene Terezes do te kujtohet gjithmone.

   1. K. P. says:

    Eh mer Joel, te them te drejten, nuk me ka hyre ndonje here ne pune, te dije se kush ka marre cilin titull. Por edhe une, si shume te tjere, nuk i “shpetoj” dot botes mediale dhe keshtu kam marre njerin apo tjetrin lajm, prej te cilit nuk kam patur ndonje perfitim, qofte material apo jomaterial. Po nejse, kjo eshte ceshtje tjeter…
    1. Gjuha mbase mund te te kujtoje ty Komitetin e Partise. Por, per mendimit tim, mendimi i lire me gjuhen perkatese e ne sherbim te vehtes e te popullit duhet te ishte promovuar edhe nga Komiteti ne fjale. Gje qe ai fatkeqesisht nuk e beri, apo e beri pa sukses te qendrueshem. Diku pak para ose pas 1990-es filloi per pasoje katrahura…
    2. I ashtuquajturi “Cmim Nobel per Paqe” i eshte dhenne edhe Obames, me sa di une. E pra, kjo nuk ndryshoi asgje ne natyren agresive te SHBA. Nqs do te ishin ineresante kesi Cmimesh, une pervec pyetjes “kush e mori”, do te pyesja “kush e meritoi”…
    3. Une nuk kam patur ndonje benefit nga “veprimtaria” e Gonxhes. Besoj te njejten gje edhe per njerezit qe ndodhen ne kushte socio-ekonomike si une, me fjale te tjera: qe jane te detyruar te sigurojne jetesen e tyre si edhe te pasardhesve duke shitur krahun e punes.
    4. Une nuk kam per qellim as uljen, dhe as ngritjen e vleres se dikujt si Gonxhja, me te cilen nuk me lidh as edhe nje gje e prej se ciles nuk kam patur ndonje te mire evidente! Une p.sh. vleresoj ama mjekun gjinekolog qe me ndihmoi te dilja ne jete, apo mesuesen time, e cila me mesoi ABC-ne, etj… Te gjitha keto arritje te Pushtetit Popullor!
    5. Une ne thjeshtesine time nuk jam ne kerkim te fames apo lavdise. Keto gjera mbase na kane tunduar gjate adoleshences, te cilen une kam kohe qe e kam lene pas.

 12. lelegu says:

  Shyqyr qe ka akoma shqiptare qe e vleresojne figuren e Shen Terezes.. se na mbyten turkoshqipfolesit…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *