Profesori turk: Ju rrëfej pasojat e humbjes së Ballkanit nga Perandoria Osmane

Doc. Dr. Hasip Saygili, pedagog pranë Universitetit “Fatih Sulltan Mehmet” në Stamboll, ishte i ftuar në Tv Akit për të shpjeguar eksperiencën e tij si oficer në Prizren, aty nga viti 2007, dhe si përfqsues i Kreut të Delegacionit Turk në Prishtinë në vitin 2010.

Aty, ai foli dhe mbi rolin e kontributin e shqiptarëve në Perandorinë Osmane, dhimbjen e humbjes së pjesës europianë të perandorisë, Ballkanit, dhe ndikimin e pasojat e kësaj humbjeje për shqiptarët dhe në veçanti për komunitetin turk të Kosovës.

Profesori Hasip Saygili, në hyrje të emisionit shpjegoi që nuk mjafton vetëm ana teorike për të studiuar dhe kuptuar një hapësirë të caktuar gjeografike, porse është me shumë rëndësi qofte edhe për një kohë të shkurtër, që të vizitohet vendi për të cilën je i interesuar ta studiosh, në mënyrë që informacioni dhe qasja të mos mbetet sipërfaqsore dhe e mangët.

“Personalisht, vetëm kur kam kam vizituar Kosovën dhe Maqedoninë, kur kam parë hapësirën gjeografike atje, njerëzit, trashëgimine osmane (çezmat, xhamitë, pllakat e varrezave), kam kuptuar thellësisht se çfarë kemi humbur me humbjen e Luftës së Ballkanit. Kur i sheh të gjitha këto e kupton që në Ballkan, – dhe këtë e them jo në kuptim negativ – akoma shëtit një “fantazmë” osmane. Edhe pse ka 100 vite e ca që jemi tërhequr, që jemi ndarë nga Ballkani, prania turke është aty dhe hfaqet kudo. Në Kosovë jo vetëm pakicat turke por edhe një përqindje shumë e madhe e popullsise vendase, dhe sidomos flas për Prizrenit, flasin në gjuhën turke”.

Profesori e konsideron një humbje të thellë dhe një turp të madh humbjen e pjesës europiane, pjesës më efiçente të Perandorise Osmane, në vitin 1912.

“Lufta e Ballkanit, e përsëris, ishte një fatkeqësi e madhe. Këtu humbëm dhe Kosovën që kaloi nën administrimin e serbëve, bullgarëve, dhe për një kohë shumë të shkurtër, muslimanët atje e kuptuan se çfarë do të thoshte të jesh nën sundimin e jomuslimanëve. Për këtë arsye, në Prizren filluan të bëhen thirrje që sulltani të vinte e t’i sundonte përsëri ato zona, kjo nëpërmjet këngëve:

“Aman Sulltan Reshat eja dhe na shpëto”, 

Administrimin që na dhe ti, serbi nuk ta dhuron

Aman eja Sulltan Reshat, eja dhe na shpëto…

Sulltan Reshati, në thirrjen për luftë që bëri në Luftën e Parë Botërore, iu përgjigjën më shumë se 50.000 vullnetarë ballkanas, nga këto rreth 40.000 ishin shqiptarë. Këto nuk iu bashkuan ushtrise për para. Madje deri në Stamboll erdhën me mundësite e veta dhe luftuan trimërisht në disa beteja.

Për mbledhjen e ushtarëve dua t’ju shpjegoj dhe një ngjarje tjetër: në momentin që këndoheshin këngët ‘Eja Sulltan Reshati dhe na shpëto’, në gusht të vitit 1914, në Mitrovicë e ndodhur nën sundimin e serbëve, për ushtrinë e Serbisë mblidheshin “vullnetarë” muslimanë. Në fakt ata nuk shkonin me dëshirë, por merreshin me forcë për t’iu bashkuar ushtrisë serbe dhe, çfarë është më interesante, muftinjtë e xhamive urdhëroheshin që të bënin lutje me xhemat që ushtria serbe të dilte fitimtare”.

Këtu profesori kujton me dhimbje, por në të njëjtën kohë dhe me krenari, heroizmin e nje imami xhamie në Mitrovicë, hafiz Arif Efendiut, i cili edhe pse e dinte rrezikun që e priste, e kundërshton këtë urdhër duke thënë: ‘të ndihmosh një shtet të huaj si Serbia, nuk është e denjë për besimin tonë’. Ngaqë e tha këtë, brenda në xhami trupin e tij e copëtuan dhe e hodhën në Ibër.

Për këtë, profesori i ka drejtuar kërkesë Ministrisë së Fesë në Turqi, që në kujtim të këtij imami, t’i jepet emri Arif Efendi një xhamie të re që mund të ndërtohet, apo dhe një çezme.

“Me terheqjen e plotë të Perandorisë nga Ballkani, filluan periudha të vështira për turqit atje dhe shumë prejk tyre, së bashku me shumë shqiptarë erdhën në Turqi. Prania e popullsise turke u pakësua në Ballkan.  Një problem shumë i madh me të cilën përballen turqit-shtetas të Kosovës, është arsimimi. Ata pavarësisht se jetojnë në Kosove, shumica në një mënyrë të papranueshme nuk shkruan dot gjuhën shqipe, gjuhën e vendit ku jetojnë. Në administratë, për të zgjidhur punët e tyre kërkojne përkthyes”.

Nga ana tjetër, profesor Hasip Saygili, vlerëson raportet turko-shqiptare në Kosovë.

“Marrëdhënia dhe lidhja mes komunitetit turk dhe atij  shqiptar në Kosove vazhdon akoma. Në 2007-ën po kthehesha nga Gjakova në Prizren. Në rrugë hasa një ambulant që shiste perime. Ndaluam makinën dhe dërguam diku nga ne te merrte perime. Dhe kur u kthye na tha që ‘nuk u mora dot vesh me shitësin sepse ai fliste vetëm shqip, por në këmbim të asaj që mora nuk mbajti asnje lek. Ngaqë kishte parë në veshjen e tij flamurin turk, nga respekti nuk kishte pranuar në këmbim asgjë. Ndërkohë, ne media, në burokraci, në qeveri, në literaturë, për gjithë fatkeqesitë e ardhura pas Perandorisë, fajësojnë vetë Perandorinë, duke e quajtur atë pushtuese, apo  dhe diktuese me forcë në  konvertimin e tyre në muslimanë. Dhe kështu është krijuar një bindje, sidomos te elitat, se nëse nuk do ishin të pushtuar nga osmanët, ata do ishin një shtet karakteristik europian. Turqia këtë lloj panorame duhet ta shikojë dhe të mendojë se si mund ta çrënjosë këtë bindje të gënjeshtërt, për të ofruar të vërtetën e qartë e të madhe të saj, gjatë sundimit në Ballkan”,përfundoi rëfimin e tij e qasjen e tij profesori turk.(tesheshi)

REMOTE_ADDR:[]

60 komente në “Profesori turk: Ju rrëfej pasojat e humbjes së Ballkanit nga Perandoria Osmane”

 1. Sara says:

  Larg Mongoool!!! larg prej ketyre viseve! … ngaqe sollen trupat vullnetare me djemte e Kosoves per baba Sulltanin ne Stamboll, Isa Boletini e ca turkoshake trima idiote te tjere si ai, i lane trojet e tyre ne meshire te serbit, me te cilin ai sulltani yt beri marreveshje per faljen e tokave shqiptare sikur po falte te mbathurat e palara te se shoqes per borxhe ne kumar….
  S’mjaftoi kjo po perseri ju bete marrveshje me serbin e grekun per pastrimin etnik te trojeve shqiptare ne te dyja anet e Shqiptarise deri ne LIIB, se ju duhej gjaku shqiptar te fuqizonin faren e ndyre Aziatike, qe po ju shkonte drejt shuarjes…

  1. Hoxh Armandi says:

   Pershendetje filozofit, shkencetarit dhe profesorit turkomongol. Niperit dhe mbesat tuaj jane akoma ketu dhe jane shumica. Quhen turkoshqiptare ose turkosovare dhe prezantohen si rrac arjane dhe pellazge. Hajde merri profesor se ketu i ke vetem pe grabitje, vrasje dhe terrorizem.

   1. Sara says:

    Foli dhe ky dokto Adhamudhi… si gjithmone e do lugen plot…

   2. Kuq e zi says:

    Po ti hoxhe armandi cfere pret?
    E sheh erdokarin si eshte hedhur ne sulm ku e ke kishen greke pse flen gjume ajo qe nuk sulmon si turqia

  2. undefined sunitus says:

   Per 500 vjet Turqia/Perandoria Osmane, Kalifatii Islamik qe Erdogani do ta ringjalle, u kujdes qe shqiptaret te thanin mocalet, te hapnin shkolla, te ndertonin rruge dhe hekurudha,kodrat i bene fushe dhe malet i mbollen me pisha.Sot tja dime per nder Sulltanit qe ne fund te luftes se dyte boterore vetem 10% e popullsise nuk ishte analfabete. Abetarja shqipe dhe gjuha shqipe u rruajten dhe u trasheguan ne saj te kujdesit te Perandorise Osmane.

   1. Xhoni Turku says:

    Jo vetem kaq, por atyre qe u gjehej ndonje liber shqip ne shtepi me kontrollet e shumta qe bente turqia, u jepej buka falas per 10-15 vjet ne dhoma qe mund te ishin ca te ngushta, por te ruajtura mire.

    Jo profesor efendi, xhonturqit e dhien rende me shqiptaret, aq rende sa edhe sot e kesaj dite urrejtja e shqiptareve ndaj perandorise osmane nuk ka pushuar.

    Ata qe luftuan per Baben, jane ata qe besuan se Baba do kthente pas kohen e timareve. Pra ata nuk luftuan per xhonturqit, por per Sulltanin qe e mendonin armikun e xhonturqve.

  3. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

   BEQIRAAAAAAAAAAAAAAA SUMQIRE: zhak paliokounistra,zike pederi,net turku etj,etj e mohoni dot kete te vertete more te pafytyre!!? birazeri turk po u tregon origjinen turke,ashtu i O.Pamuk ,une e disa te tjere ketu ne TemA……….ptuuuuuu plehra!

 2. Klea says:

  Ik o legen turkoshak ik thefsh qafen se ju na moret ne qafe. Na late me bythe perpjete 500 vjet dhe ja rraset fort arnautit manallin. Si ste vjen turp per çka thua???!!! Vendet qe ju keni pushtuar kurr sdo behen me se i keni futur fene e prerjes se kokes dhe i keni lene me bythe ne hava. Idjot.

  1. Flm says:

   Keto qe thot ky “profesor” Turko-mongol, pa c’ka qe nuk na pelqejne japin nje PANORAM, se si eshte Kosova, Shqiperia dhe Ballkani Sot.
   ###
   Fantazma Otomane eshte e pranishme dhe mbahet gjalle nga Islamiket, te cilet her luajn “patriotin” e here shkojne sipas thirjeve te Sulltani si Xhihadista ne Siri dhe kudo qe i theret mema Turqi.
   ###
   Fatkeqesia me e madhe per Europen dhe Ballkanin ishte qe Serbia dhe Greqia e la ne mese punen e spastrimit te Islamit nga Ballkani ne 1914-en. Spastrim qe hipokritat Arnaut e pagezojn si spastrim Etnik te Shqiptareve.
   ###
   1- Keni ndonje dyshim qe Shqipot e mbajten gjalle Perandorin Osmane ne Ballkan ???
   2- A nuk eshte e vertet qe Prizreni kujton Turqi dhe aspak Shqiperi ???
   3- A nuk eshte e vertet qe Shqipot jane ardhuruesit me te medhenj te Neo-otomanizimit te Ballkanit, dhe me rastin e pare do te luftojne per kete kauz, duke lidhur perseri Fatet e Shqiperis Etnike me Fatin e Otomanizimit te Ballkanit.
   4- Perse cuditeni qe Greku dhe Serbi ju quan Turk-Arnaut, ku ndryshon “Shqipetari Patriot” Hafiz Arif Efendiu nga Turku Sulltan Reshati … pa na thoni ???
   A nuk ka qene nder shekuj por edhe Sote Shqipua “kali i Tojes” se Turqizimit te Ballkanit.
   ###
   Ky artikull te shihet si nje Panoram per te cilen duhet te nxjerim disa konkluzione, te vet -korigjohemi dhe te kuptojme perse na “urrejne” Serbet dhe Greket.
   Nuk urejne Shqiptaret e paster por Islamin agresiv, Turko-Arnautet qe luaj “patriotin” qe te mbijetojne dhe ti hapin rrugen Turqizimit.

 3. Ushtria e Skenderbeut says:

  Keta duan akoma te na percajne duke perdorur histori tradhetaresh dhe mbetjeve turke. Turp qe i postoni keto pacavure osmanesh.

 4. Bani says:

  Hapini arkivat qe njerzit te shikojne me syte e tyre. Keshtu qe te ballafaqohen me fakte perballe propagandave te shteteve te ndryshme qe kryen genocide mbi Shqiptaret. Vetem me te verteta direkt ne popull munden Institucjonet e genjeshtrave te kujdo ngjyre apo politike.

 5. shqip says:

  Nuk kam lexuar artikull me te neveritshem ne jeten time . Ptu jevgjit i ndyre . Ik nga
  ke ardhur rrace bastardesh . Po merr me vete edhe turqit e tu + shqipfolesit qe bejne be per babà dovletin .

 6. DINGO says:

  Ik ore Mongol te Qifsha kurven,se nuk ka Nostalgji njeri per juve se na late pas boll Majmuner tuajt.
  Shqiperia e Shqiptareve Vdekje Tradhetareve!

 7. Pedro i ri says:

  Ben mire qe flet hapur.
  Keshtu mundet te kuptojne edhe besimtaret me naive qe behet fjale per dominim, pushtim dhe jo ceshtje besimi fetar.
  Mallkuar rraca turko-mongole

  1. Illyria-Shqiperia says:

   A thua kuptojne? Me c’kam degjuar Kosova ka marre ere. Per Maqedonine po nuk komentoj. Shqipot kane mbet ne minorance, krahasuar me keta mongoloarnautet.

 8. Pellazgos says:

  Emrin Israelit Sara,asaj te putanes qe Avraami e shiti per moter gruan e tij tek Faraoni i Egyptit dhe kur u shke…….ie u kthye ne Palestinen Greke dhe bleu shume bageti.
  Flasim per kohen qe Greket ne Krete ndertonin pallate keterkateshe.
  Mos me thuaj zonja Sara qe Emri i Kombit nuk eshte i Shenjte.
  Sa per Sllavet te gjithe jane njesoj si Turqit,si Anglezet ne Amerike qe me skllever,me vrasje te vendasve kudu ku shkuan ne Australi,ne Afrike te Jugut,ne ishujt Malvine perball Argjentines.
  Krahason ty moj idiote Greqine e Lashte te Mrekullive me Serbet e poshter qe njohin vellezerit e tyre me emrin Greke Maqedoni?
  Kur themi Greke jane Ilyret me Y,Epirotet,Maqedonasit qe vendet Arkeollogjike ne Pashallekun turk te Albanistanit tregojne qe adhuronin Perendite Grwke te Apollonit ne Fier,Theatro dhe Amfiatro ne Epidhamnos qe ju e ndryshuat ne Durrazzo,etj.
  Kur bere derr e arine
  Cdeshe qe bere turqine e tha Andoni nga Zagoria.
  Po te analizosh kete thenie te Cajupit kupton qe Perandoria Osmane shkaterroj Epirin Greke te Pirros,ndryshe do ishte i gezuar qe Turqit osmane “cliruan” Hamzate nga Greket e Epirit.
  Ju jini njerez pa identitet se ne emer te nje shteti te krijuar nga Turqia vazhdoni akoma te mohoni Perendite Greke dhe Civilizimin e Tij.
  Ne Ilyret me Y Grek dhe jo me I latin,jemi krenare per Origjinen tone Pellazge dhe ju qe e konsideroni veten po ashtu jini te mashtruar se e verteta duket kur me mijera Xhamija kane pllakosur kete vend me tjeter Identitet,Istori,Njerez trima,Heronj.
  Krahason ty moj cifute pa identitet Greqine e Dhimokratise dhe te Lojerave Olimpike,te Theatros,te Parthenonit me Serbet barbare?
  Ju jini turpi i ketij kombi te Lashte qe kudo ku te germosh vetem Greqisht,por armiqte tane qe jini ju zonha Sara pu….na e kemi per nder qe jemi Epirote,Ilyre me Y Greke dhe jo me I Latine.

  1. Ju s’jeni as ilir. as greker jeni sum..irat e janulles veremqent e ketij vendi qe shikoni te shkatrroni kte popull ne emer te 1 feje.Ne hale’ te 12 gomerve keni per te vajtur

  2. Sara says:

   Putanat besoj i ke ne shtepi… ke kaq vjet qe i shet te bota per 200Evro ne muaj…

  3. Mario says:

   Ti “pellargo” se pellazg nuk je, je nje mbeturine anakronike qe ske asgje te perbashket me helenizmin e lashte qe udhehiqej nga te tjera parime , duke u bere kryeqendra e kultures e filozofise se lashte ku kontribuan shume popuj e individe dhe nuk ka asgje te perbashket me greket e sotshem. Te kujtoj qe po studiohen pergamene te lashtesise qe jane fshire qellimisht per tu rishkruar ne greqisht e qe nuk jane pak dhe qe me analizat shkencore qe po behen po dalin gjera te tjera qe po permbysin shume gjera. Kete pune kane bere prifterinjte tuaj ne pervehtesimin e kulturave te tjera. Sa per Epirotet mos u lodh kot , ata perbejne nje kulture dhe histori qe nuk ju perket grekerve . Nqs flet per Epirin e pas 1912 dihet qe eshte bere genocid per pastrimin etnik te saj dhe ndryshimin demografik per te rishkruar historine sipas menyres “alla greke” . Smjaftuan vuajtjet nga barbaret turq per tu vazhduar me krimet e Zerves e cdo lloj krimineli nga fara juaj.

  4. mik says:

   Pellazgos, merre me ngadal o burr, mos u nxito !! kur nxitohesh flet budallalliqe. Referencat e tua jane futja kot. Argumentat nuk numerohen, por peshohen. I referohesh disa emrave dhe ban demek se je i ditur ?! Nji m…t. Cka na the deri tashi ? Asgja ! Vetem se permende disa emra kot !! C’ka kujton ti, se do bash histori me 5 rreshta ?! Idiot me patent.
   Historia boterore e ka pranuar tashma, se Iliret jane Shqiptaret, jo Greket, apo Kroatet, dhe se gjuha ma e vjeter ne Evrope, asht Shqipja, jo Greqishtja. Nuk mund te quash dike Ilir qe flet Sllavisht apo Greqisht, sepse ne ket rast, duhet ndryshuar historia, dhe nqs ndodh kjo, Greqia del me humbje. Mos u merr me lojra germash. Cdo gje qe perdoret EVULON, Y-ja bahet I , dhe I-ja bahet Y.
   Pa dyshim, Greqia ka historie te lavdishme, por gjithsesi, dihet qe nuk jane pasardhes te Pellazgeve apo te Ilireve. Greket ishin te zgjuar, por historia nuk i ve ato ne rreshtin e pare. Asht e vertete qe Greket pretendojne qe jane ne rreshtin e pare, por asht gjuha qe i sposton mbrapa Ilireve/Shqiptareve. Greket kane histori te pasur, por mos pretendoni me marr gjithcka.
   Me kete rast po permend dicka . Mithologjia thote : Pellazget ishin njerzit e pare. Greket e vjeter perdornin nje epitet per to : Proselinos ; qe do te thote : Para henesor ! Pra, ma te hershem se vete hena.
   Analizen beje vet ti Pellazgos.

   1. Lee lee says:

    Pellazgos eshte legjenda e temes or Mik.Eshte thesar. pa pellazgon 15 klikime do kishte .Nje hyrje e pellazgos dhe behet derbi.Pellazgos akoma me preardhjen nga jupiteri keta albanskit.Dhw gjyshen etruske.Bisha coje pak steken se je posht.

 9. Dashi says:

  Ky ska kuptu nje gjo te rencishme qe shqiptare kan me shum se 100 vjet qe dun te crrenjosen nga gjith cka i perket asaj perandorie dhe atij shteti qe quhet turqi apo greqi e serbi pranaj po ju them ikni thyni qafen anaj nga keni ardh se ne plako e gjet rrugen ton

 10. gjoni says:

  Perandoria Osmane beri krime te renda kunder shqiptareve. 25 vjet me radhe sillte ushtrine dhe u digjte te korrat shqiptareve, u priste pemet dhe ullinjte. Kemi qene ne prag te shfarosjes. Imagjino nje thatsire, dhe ato dy fije gruri qe kane mbire vjen dhe i djeg Turku? Si rrohet? Po te mos kishte qene fara e keqe e Turkut shqiptaret do ishin shumice ne More (Peloponez). 60 fshatra shqiptares iken ne itali nga morea per shkak te Turkut. Te vetmit qe bene rezistence pushtimit Turk ne Greqi ishin Arvanitasit e Peloponezit. Sot Arbereshet e Italise te shpernadare neper bote jane mbi 2 milion fryme, shumica te Italianizuar. Te mos flasim qe solli kulturen e epokes se Gurit Islamin, qe eshte nje virus i rrezishem per shqiptaret.

 11. Na myten gojoret e Turqinis says:

  Ik mer te qifsha robt! Ju mbetet prapa bote per vete! Me cfare do ta mbajshit Ballkanin?!Me cezma e puse, me hale tek caraca dhe pa uje ne shtepi?!
  Ky ishte varianti juaj. Se per gjona te tjera e kote me fol. Injorance nga cepi m’cep i Perandorise.
  Se pse duhet me ia u dit juve per nder qe na late prapa bote nje zot e di.
  Vrej punen andej nga Anadolli se ne e dim shume mire se cfare bo frengu dhe cfare bo turku. Dmth se cfare osht mire per ne shqiptaret. Breket italjone dhe makinat gjermone jon me te mira se ato turket. Se per shkolla ca me t’thon!

 12. marku says:

  Kur vjen puna per tu mburrur keta e njehsojne turqit dhe Turqine me perandorine osmane por kur vjen puna per te mbajtur pergjegjesite kerkojne qe te nderrojne dhe tekstet shkollore duke na thene qe nuk ka lidhje perandoria osmane me Turqine!

 13. Aldi says:

  Imami Arif Efendiu jep jeten per ceshtjen shqiptare ne vitin 1914. Duke deklaruar se nuk do te bente lutje per serbet. E nderkohe prifterijte katolik te Vatikanit si mirditori Anton Kcira neper kishat shqiptare ,bejne deklarata hapatas ne ditet e sotme, ne tv . Duke thene Serbi ka vra pak shqiptare duhet ti therte te gjithe.Sot eshte me e qarte se kurre , se per ke fe kane nevoje me se shumti shqiptaret.

  1. F. K says:

   Ja dhe aldi Dd,,,,, dje kundër Skënderbeut sot kundër katolikëve, pa përmendur patriotizmin e kotë e arif efendiut, ty te duket qartë në ne cilin krah të anon peshorja

 14. shqiptari ju kendon kengen juve ciganeve te ballkanit
  fare e ndyre Pesti i Njerezimit mbi Toke

 15. Tiku says:

  Ju qe shani keni ndonje kunder argument . Se ky qe flet eshte doktor profesor. Por gjithsesi duket qarte nga fjalori qe perdorni se cfar niveli keni. Packa se kur kerceni valle popullore i kerceni si turqit. Instrumentat muzikore te valleve dhe kengeve folklorike i keni turke. Per ju ka rendesi vetem te shani kuturu.

  1. Romantiku says:

   Tiku siktir git

 16. Turgutmut says:

  Ik or te qifsha motren jevg anadollak il or mut mer austrine po ju ka shkerdhyer sa bere keni tentuar per ta pushtuar ne ballkan ju boni qejf se la akoma sprema turke.dhe politikan tradhtar qe ju lejojne Juve tè investoni ne ballkani ptu ptu jevgjit mutit

  1. Palla says:

   O pall kari .Austrine sdo e merrnin osmanet po francezet .ushtria osmane ishte ne lufte aleate me Francen e Viena do i kalonte francezeve .E keqja jone eshte qe e luftojm osmanizmin me injorante si ty

 17. Mona Cizmja. says:

  Race e ndyre ti dhe ai qe tte boton.

 18. ILYRIA says:

  Nuk e kemi dashur , nuk e duam e as kemi per ta dashur Turqine e kush i ka bere turqit…….ata qe e kane gjakun e paster shqipetar as qe mund tju shkoje neper mend Turqia e kush e ka pjelle Turqine………Profesori paska bere nje LEKSION qe lere mos e pyet…….fatkeqesi qe kesisoj Profesoresh u jepet edhe Audience neper Universitete e Gazeta apo Televizjone……asnjehere nuk kane qene Turqit ne anen tone….me fjale po….por kurre me vepra…historikisht……me serbet kane punuar gjithmone bashke kunder shqipetareve….keto jane Faktet……Paturpesia dhe injoranca me e madhe eshte se historite e genjeshterta i tregojne sot si te verteta……..5 miljon shqipetare kane emigruar ne Turqi , sidomos nga Kosova dhe Profesori kete Fakt mundohet ta shfrytezoje me shume kopillik…….TURQIT ( flas per politikat e tyre , pra Politike Shteterore , jo njerezit e thjeshte atje ) kane qene gjithmone kunder KOMBIT SHQIPETAR::::::same shpejt ta kuptojme aq me mire do jete……
  Fuqine e kemi neqoftese jemi te Bashkuar si shqipetar kudo ne Bote , por per kete duhet shume pune e djerse , plus zgjuarsi politike .
  Sa do e duam ne vetveten ( nqf.se jemi te afte ta bejme kete ), perparimin dhe ekonomine e forte , kurre…kurre ska per te na dashur njeri ne kete Bote aventurieresh……. askush……sido qe ta kene emrin….
  TUNG

  1. Aldi says:

   @Ilyria.Nuk ka gjak te paster shqiptare jemi te gjithe te perzier. 400 vjet Roma mbi 1000 vjet Bizanti mbi 500 vite Osmanizem. Zgjohu.

 19. VASO says:

  po ju na late mbrapa more qen more rrace e poshter .

 20. Kolin, çun tirone dje - shtetas europjan sot says:

  HIK OR INJORANT ARABIJE E MOS U QASNI MË NË BALLKAN QË E LATË PËR FAQE TË ZEZË KUDO KU SHKELI KËMBA JUAJ. JA STATISTIKA O INJORANT MUTLIMAN:

  -ALBANISTANI, KOSOVISTANI, ALBANISTANT E MAQEDONISË ( jo maqedonsit), ALBANISTANT E MALIT TË ZI ( jo malazezt ortodoks) DHE… BOSNJAKËT MUTLIMANË, JANË POPULLSIA MË E PRAPAMBETUR E BALLKANIT DHE E GJITH KONTINENTIT EUROPJAN. DHE A E DIN OR FRYMË-MUT ARABIJE? SEPSE JU I KONVERTUAT ME FORCË E DUKE UA PRERË KOKAT NË ATË FENË TUAJ OBSKURANTISTE. 500 VJET PUSHTIM, NUK NDËRTUAT NJË RRUGË, PORT APO INSTITUCJON KULTURE NË ILIRI.

  MOS GUXO OR TURKO-DERR T’I AFROHENI MË ARBËRISË.

 21. emigranti says:

  Ketij i oaska mbetur ora.
  Ky thote , ” me turheqjen e perandorise turke shume shqiptare u shperngulen ne Turqi.
  Rrene. E verteta eshte se shqiptaret u shperngulen ne Turqi me vone kur kjo neneshkroi marreveshje me qeverite Grekke e Serbe per shkembimin e popullatave, nga ku shume shqiptare nga Kosova e Cameria u shperngulen ne Anadoll.
  Kjo eshte nje nga shume thikat pas shpine qe na kane ulur turqit edhe kur ishin karguar nga territoret tona,duke na konsideruar si placke tregu per te rregulluar punet e tyre.

 22. Genti says:

  Ik or te dhjefsha titullin dhe rracen tende ,rrac jevgjish dhe hajdutesh puuuut nepre muret e xhamive qe kini ndertuar duken akoma ikonat e krishterimit Keshtu qe vetem jeni munduar te fshini historin e ballkanit .

 23. Jep says:

  Per ne shqiptaret, si turku si greku apo Serbi, nje mut Jane. Kur ka ardh puna, Jane bo bashk me na shtyp.
  As na ha rrocka fare per ta.

 24. Thanasi qe ta plasi says:

  Askush nuk i ka sjelle dem aq te madh Shqiperise sa çi ka sjelle Turqia. Ne asnje nga vendet e pushtuara prej Turqise nuk eshte ndjekur nje politike aq e eger shkombetarizuese sa çeshte ndjekur ne Shqiperi. Mjafton te kujtojme vetem çeshtjen e gjuhes. Olehrat aziatike na masakruan por nuk na zhduken dot. Ja ku jemi.

 25. Xhixhi says:

  E verteta eshte vetem 1 . Qe ne Turqia na ka manipuluar dhe vazhdon t’na manipuloj . Na perdor si vegel te veten . Na konsinderon popull inferior . 1 shembull i thjesht i proff kur thot se turqit ne Prizren nuk din ta shkruajn gjuhen shqipe pra dijn te shkruajn vetem turqishten .Po shqiptaret ne Turqi ( 4-5milion) dijn ta shkruajn shqipen ma merr mendja se jo

 26. emigranti says:

  Po Greqia e lashte u hymnizua si vend demokratik nga Europa per ta pasur si simbol te sistemit ae ka ngritur sot.
  Kjo per faktin se nuk mind te paraqiste si te tille perandirine gjakatare romake te pjese e se ciles jane.
  Por si Roma edhe Greqia ishin aq demokratike sa shoqeria ishte skllavopronare.
  Nderkohe qe ne Egjyptin e lashte, ku u mbeshtet qyteterimi grek, nuk njihej skllaveria, por qe kryqezatat e mevonshme romake shkaterruan pothuajse gjithshka, deri dogjen biblioteken me te madhe te kohes me shume thesare ne te.
  Per keta vandalizma ky sistem nuk mund te merrej si shembull nga zjarrvenesit e tij.

 27. Kaonia says:

  Profesor idiot !Kujt i mbush mendjen ky trap ,po turqit e lane shqiperine vendin me cop cop ne rajon.Te gjithe i linin ta hapnin shkolla ne gjuhet e tyre ne nuk na linin,te te gjitha vendet e tjera hidhnin ndonje leke per rruge per ndertime ,ketu te ne asgje.Ik genje ndoonje ne prizren me keto fjale se ata vdesin per ju.

 28. NNP says:

  Perandoriaosmane sundoi me shekuj sepse kishte nje ideollogji percarese qe i shkermoqi popujt Europes lindore qe pushtoi Tani keta zagaret e rinj turq vijne ketu perseri me mendimin se do te gjejne perseri budallenj.O lolo e matufer iku koha juaj.Ne mund te jemi ekonomikisht dobet por per tru ju japim uje ne bisht te lugesIkni o fakira e masturbohuni me ato telenovelat tuaja idiote.E si mund te hapni gojen ju per te drejtat e njeriut kur pikerisht se nuk i njihni e i injoroni ato Europa nuk ju qas as tek pragu i saj prej dekadash e aq me teper qe ju e greket jeni te vetmit kombe matufer qe nuk njihni minoritetet e huajaLanet legena Trojet tona nuk mund te preken me nga askush e aq me pak ngaju Zgjohuni nga gjumi shekullor e kuptoni se keni mbetur ne mesjetePer shqiptaret ju jeni kapitull i mbyllur megjithse me dhembje e mallkim te perjetshem.

 29. Turgutmut says:

  O palla nuk kane tentu turqit per te mare austrine ne vitin 1690 ti qe njifke historine

 30. Laneti says:

  Mos harroni kryesiren:
  – Turqia e ndaloi shkollen e librat Shqipe, njesoj armik si Greqi- Serbia.
  Parasysh qe nuk e ndaloi shkollen e kishen greke etj.
  2. Turqia nuk erdhi te shpetonte shqiptaret nga fqinjet por per te pushtuar Europen!
  Tjeter gje qe fqinjet qene po aq armiq sa Turku! Kujtoni luften e Ali pashes….
  Sa per shume shqiptaret vezire etj., benin punen e Turqise, Jo ne interes te Shq. qe u la me e prapambetura dhe qe vendi I vetem qe ngrinte krye gjithnji….me syte nga Kaollicizmi per te gjetur mbrojtje kunder fqinjeve qe rrihnin ta asimilonin etjetj
  Turqia qe pushtues, fqinjet qene dhe mbeten pushtues potenciale…, te gjithe lanet…

 31. Pellazgos says:

  Xoti Kaonia,po mos te qe Turqia nuk do kishte Albanistane apo Sali Proto-Papas.
  Emri turk mbiemri Greke
  Po mos te qe turku dhe turkoallvani qe luftuan per turqine kunder Grekeve dhe Arvanitasve ky vend do quhej Epir dhe Prijesi i Epirit Jeorgios Kastriotis.
  Kete e ka te dokumentuar dge deklaruar Marin Barleti.
  Ju po te jini me Kastriotin pse mohoni Vorio Epirin te ndare nga Cakallet e fuqive te Medha?
  Epiri apo Vorio Epiri egziston sa te egzistoje Vorio Polos,poli i veriut.
  Mirepo keta turkoallvani ofendojne Abastasin qe per fat te keq ajo ishte Feja e Kastriotit,e Kostandinit qe si Perandori i fundit i Romes pasi ra tek barbaret shpernguli Ate ne Bizant dhe vendosi gluhen (glossa) Greke!Si ka mundesi te heqe gluhen Latine dhe vendosi ate Greken kur ushte “Shqipetare”?
  Nje fjale “shqip” apo nje veper “shqipetare” nuk eshte gjendur akoma,kjo duket qe nje misionare me qellime politike si Tereza eshte nhe Kal Trohe e fashisteve.
  Si ka mundesi ne gjithe keto figura si Justiniani,Kostandini i biri i Elenit etj ju kane ngecur nje plakushe qe ska bere asgje per jete komb Epirote qe deghenerohet cdo dite.
  Per Papen ishte fitore renia e Kostandino-polis tek varvaret se po te ishin “vellezer” te Krishtere nuk do silleshin keshtu ne nje vemb d Helene si Epiri.
  Duket nuk e kane harruar Romaket ashtu si Turqit pushtimet dhe perdorin Kalin e Trojes nje spiune si Tereza.
  Mirepo kur nuk ke Identitet,Histori,Nder,Dinjitet jeshtu eshte,ndryshe do ishit me Kastriotin.
  Ju jini idiot,hipokrite,me bisht.

 32. Ky ka thene nje te vertete qe ne e hasim cdo dite.
  Keta qe kthejne sumen perpjete,clidhje kane me Shqiperine dhe skenderbeun.
  Ketyre po u shave turqine sikur ju ke share gruan.
  Mos shani profesorin turk se ai sjell shembuj qe i ka pare tek ju qe shani.
  Ai ka pare dashurine qe kemi per turqine qe na mbajti 500 vjet.
  Ai pa emrat dhe mbiemrat qe kane pase gjyshrit e turkoshakeve qe luftuan dhe nuk munden te ikin.
  Ai pa sa e sa turqizma sidomos ne kosov dhe maqedoni.
  Ai pa fjalorin dhe ushqimet turke.
  Ai pa dashurine dhe gadishmerin per tu bashkuar isisit,dashurine per te shkuar ne meke dhe per te studiur si Alibeja i pd ne vendet arabe……

 33. Brek_exit says:

  Nese doni qe tradita familjare, respekti per prinder gjysherit, kusherinj e fis te mos humbase duhet te vazhdojme kulturen e Tyre. Midis Dy te keqiave zgjidhet me e vogla. Me europen grate shqiptare perfunduan me minifunde qe u duken breket. Respekti per burre familje prinder ka mbaruar.
  Zgjidhni merrni. NE doren tuaj eshte jeta juaj.
  Edhe une si ju Kam komentuar Po tani kuptoj qe familja tradicionale myslymane eshte familja me e forte. Familje qe te garanton pleqerine.
  Koka ben koka peson

  1. Arbër says:

   Ja ku e ke modelin që të duhet për gruan . Meqë nuk te duhet europiane, kjo muslimane te pershtatet https://youtu.be/WzUCC555hPk

 34. DOKLEATI says:

  Ishe shume dem i madh okupimi i Konstatinopojes.
  Turqit duhe te kethehen nga kan ardhe.

 35. Jimi says:

  Larg duart nga Shqiperia Selcuket e anadollit dhe birbot e Gerqise! Shqiperia eshte e shqiptareve dhe e askujt tjeter !

 36. Andrea says:

  Turqia ka nenshkruar dy marreveshje me ish-Jugosllavite e para e pas Luftes se Dyte Boterore per te shperngulur ne Turqi qindra mije njerez. Nje numur i kufizuar kane qene pjesetare te pakices turke ndersa shumica derrmuese e qindra mijve kane qene shqiptare te besimit musliman nga Kosova dhe Maqedonia e sotme. Nje prej qellimeve kryesore te Turqise per nenshkrimin e dy marreveshjeve ka qene vendosja e shqiptareve te shperngulur ne rajonin juglindor turk te Diarbekirit per te zvogeluar perqindjen e popullsise kurde por ky synim nuk u realizua… Pothuajse te gjithe shqiptareve muslimane te shperngulur nga Kosova dhe Maqedonia e sotme ne Turqi menjehere pas mbrritjes u jane ndrruar mbiemrat familjare te origjines dhe u jane vendosur mbiemra turq…Kaq, shume shkurt per histori.
  Personalisht vleresoj se mardheniet e sotme te cdo vendi ku jetojne shqiptaret ne Ballkan me Turqine kane rendesi te vecante …me kushtin qe ne raste si i Profesorit te siperm te jepet informacion plotesues.
  Tung

 37. Andrea says:

  Turqia ka nenshkruar dy marreveshje me ish-Jugosllavite e para e pas Luftes se Dyte Boterore per te shperngulur ne Turqi qindra mije njerez. Nje numur i kufizuar kane qene pjesetare te pakices turke ndersa shumica derrmuese e qindra mijve kane qene shqiptare te besimit musliman nga Kosova dhe Maqedonia e sotme. Nje prej qellimeve kryesore te Turqise per nenshkrimin e dy marreveshjeve ka qene vendosja e shqiptareve te shperngulur ne rajonin juglindor turk te Diarbekirit per te zvogeluar perqindjen e popullsise kurde por ky synim nuk u realizua… Pothuajse te gjithe shqiptareve muslimane te shperngulur nga Kosova dhe Maqedonia e sotme ne Turqi menjehere pas mbrritjes u jane ndrruar mbiemrat familjare te origjines dhe u jane vendosur mbiemra turq…Kaq, shume shkurt per histori.
  Personalisht vleresoj se mardheniet e sotme te cdo vendi ku jetojne shqiptaret ne Ballkan me Turqine kane rendesi te vecante …me kushtin qe ne raste si i Profesorit te siperm te jepet informacion plotesues.

 38. Liman says:

  Sot dua ta perkujtoj Skenderbeun duke bere nje liste me gjerat qe kishim para pushtimit turk e qe “vellezerit” turq, nga dashuria per ne, na i hoqen per 5 shekuj:

  – Kishim nje Universitet ne vitin 1380 ne Durres. Qe te krijoni iden: Gjermania e ka hapur universitetin e pare 6 vjet pas Durresit (Heidelberg University).

  – Kishim 6 qytete plotesisht te zhvilluara po aq sa Firence, Venecia, Marseja apo Parisi. (Durresi, Shkodra, Drishti, Lezha, Berati dhe Preveza)

  – Kishim klasen tone aristokratike me 8 familje bujaresh (Balshajt, Topiajt, Muzakajt, Kastriotet, Arianitet, Zebenishtet, Shpatat dhe Dukagjinet) te lidhura ne martese deri edhe me Habsburg-et dhe Bourbon-et.

  – Kishim filozofet tane humanist qe benin “kerdine” ne Europe me idet e tyre dhe ishin keshilltar te familjeve perandorake ne Hungari, Itali dhe Austri. (Gjon Gazhuli, Pal Engjelli, Leonik Tomeo dhe Gjon Durrsaku)

  – Qytetet tona kishin Statute dhe qeveriseshin me Demokraci nderkohe qe Amerika psh qeverisej nga Indianet Cheroki apo fiset Azteke qe pinin akoma gjak njeriu dhe jetonin si kanibal.

  – Ne Durres intelektualizmi ishte aq i lart sa kemi te dokumentuar ne shekullin e XII per here te pare noten e protestes se nje Metropoliti Ortodoks, i cili i shkruan Konstandinopojes, kundra skllaverise 300 vjet perpara se ne Europe te fillonte si debat.

  – Ne Durres behej tregti deri edhe me Tunizine, Ukrainen dhe me Francen qe ne shek. V-VII. Nderkohe qe psh. vendet skandinave jetonin akoma duke adhuruar pemen apo malin.

  – Kisha e Shqiperise kishte nxjerr Kardinal (dhe kardinal nuk ishte gje e vogel atehere).

  Cfare ndodhi me pas? Asgje! Thjeshte erdhi turku.

 39. Akrepi says:

  Ushtria turke me urdher te Sulltanit i dhuroi Ulqinin Malit te Zi ne vitin 1881, pas nje lufte te ashper me luftetaret shqiptare, qindra prej te cileve u vrane. Kjo eshte nje pjes e vogel e historise tuaj mizore ndaj shqiptareve o islamike qe akoma po na bini me qafe. Kerkoni falje kur futeni ne tokat tona nese jeni njerez.

 40. shkupi says:

  Historianët le t’i spjegojnë shkaqet dhe intereset e ”pajtuara” të alenacës së perandorive Austrohungareze dhe asaj mbeturinës -Osmane përballë aleancës Franko-Angleze që e krijuan SKS-në dhe ”Greqinë e Re” në luftën e parë botërore dhe të gjitha shkaqet e pjesmarrjes së shqiptarëve në luftën e Galipolit sqarohen njëherë e mirë .
  Historianët shqiptarë që i kemi aq pakë si profesionist të vërtetë ; shumë pakë, madje edhe krejt pakë ,kanë punuar në ndriçimin e fakteve që flasin jo për një dëshirë të popullsisë shqiptare për një rikthim të perandorisë Osmane, por për një gjendje të rëndë të mungesës së shtetit dhe ballafaqimit me një haos të qëllimshëm politik dhe rrezikut në sfond në atë kohë , me daljen në pah të një politike të re gjenocidale edhe më të egër seç ishte e zonja ta bënte administrata e shpartalluar osmane e kohës.nga shtetet e reja si Sërbia , Mali i Zi , Greqia ,Bullgaria . Në këtë kohë nuk flitet cili ishte opcioni më mirë për shqiptarët , por se cila zgjidhje ishte më e keqe se tjetëra ,respektivisht se nga cila anë kaloje më lehtë dhe me më pak pasoja .

 41. Liman says:

  Sot dua qy ti pergjigjem pseudoprofesorit Turk duke i bere nje liste me gjerat qe kishim para pushtimit turk e qe “vellezerit” turq, nga dashuria per ne, na i hoqen per 5 shekuj:

  – Kishim nje Universitet ne vitin 1380 ne Durres. Qe te krijoni iden: Gjermania e ka hapur universitetin e pare 6 vjet pas Durresit (Heidelberg University).

  – Kishim 6 qytete plotesisht te zhvilluara po aq sa Firence, Venecia, Marseja apo Parisi. (Durresi, Shkodra, Drishti, Lezha, Berati dhe Preveza)

  – Kishim klasen tone aristokratike me 8 familje bujaresh (Balshajt, Topiajt, Muzakajt, Kastriotet, Arianitet, Zebenishtet, Shpatat dhe Dukagjinet) te lidhura ne martese deri edhe me Habsburg-et dhe Bourbon-et.

  – Kishim filozofet tane humanist qe benin “kerdine” ne Europe me idet e tyre dhe ishin keshilltar te familjeve perandorake ne Hungari, Itali dhe Austri. (Gjon Gazhuli, Pal Engjelli, Leonik Tomeo dhe Gjon Durrsaku)

  – Qytetet tona kishin Statute dhe qeveriseshin me Demokraci nderkohe qe Amerika psh qeverisej nga Indianet Cheroki apo fiset Azteke qe pinin akoma gjak njeriu dhe jetonin si kanibal.

  – Ne Durres intelektualizmi ishte aq i lart sa kemi te dokumentuar ne shekullin e XII per here te pare noten e protestes se nje Metropoliti Ortodoks, i cili i shkruan Konstandinopojes, kundra skllaverise 300 vjet perpara se ne Europe te fillonte si debat.

  – Ne Durres behej tregti deri edhe me Tunizine, Ukrainen dhe me Francen qe ne shek. V-VII. Nderkohe qe psh. vendet skandinave jetonin akoma duke adhuruar pemen apo malin.

  – Kisha e Shqiperise kishte nxjerr Kardinal (dhe kardinal nuk ishte gje e vogel atehere).

  Cfare ndodhi me pas? Asgje! Thjeshte erdhi turku na i hoqi dhe kur iku si kufome ne 1912 na la disa xhami, asnje shkolle shqipe, dhe cfar eshte me e keqja na la kulturen e ryshfetit dhe qeverisjes me lidere te forte qe mendojne vetem per karriget e tyre, iku kufoma dhe e la litarin jashte varrit qe te na zvarrise edhe 106 vjet me vone te mos kemi shtet te civilizuar si gjithe europa por te kemi akoma 2 pashalleqe shqiptare kreret e te cileve mendojne vetem si ta mbajne pushtetin.

Lini një Përgjigje te Bani Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *