DOKUMENTI: Historia e pabesueshme e 13- vjeçarit që u dënua me 30 vjet burgim, akuzohej se ishte bërë ballist që 9-vjeç

31 Tetor 2018, 11:48Dossier TEMA
DOKUMENTI: Historia e pabesueshme e 13- vjeçarit që u dënua me

Gjatë evidentimit të personave të dënuar me burgim dhe me vdekje gjatë diktaturës komuniste, hasa këto ditë edhe një rast të jashtëzakonshëm, arrestimin e një 13-vjeçari.

Më parë kisha hasur raste të dënimeve për arsye politike të moshave 15-16 vjeç. 13 vjeçari Feti Sadik Tutulli, lindur në vitin 1933 në Trebinjë të Mokrës, u arrestua më 15.6.1946.

Së bashku me të u arrestua më 27.6.1946 edhe kushëriri i parë 26 vjeçari Irfan Xhelo Çela nga Selcka.

Prokuroria e Gjykatës Ushtarake Korçë i akuzonte se ishin bërë anëtarë të Ballit Kombëtar qysh në krijim të tij dhe kishin marrë pjesë në luftime kundër partizanëve.

D.th.th, 13 vjeçari që në vitin 1942 ka qenë 9 vjeç ishte anëtarësuar në forumet e Ballit Kombëtar dhe qysh këtë kohë kishte marrë armën kundër partizanëve.

Babai i Fetiut ishte njëri prej të vrarëve nga komunistët në masakrën e Dunicës në mars 1944.

Në deklarimin përpara gjykatës ushtarake, 13 vjeçari mohoi të kishte qenë anëtar organizate apo të kishte djegur shtëpi.

Në përfundim Gjykata Ushtarake e Korçës e përbërë nga kapiten II Llazi Polena (zëvendëskryetar), kapiten I Agush Gjergjevica dhe kapter Shaban Pogradeci (anëtarë) duke pasur pranë prokurorin kapiten I Misto Bllaci, i deklaroi fajtorë në bazë të ligjit nr.41 “Mbi organizimin e gjykatave ushtarake” dhe me vendimin nr.240, datë 16.8.1946, Irfanin e dënoi me burgim të përjetshëm, ndërsa Fetiun me 30 vjet burgim me punë të detyruar, konfiskimin e pasurisë dhe heqjen e të drejtave civile.

Gjithë këta ushtarakë të lartë duke u marrë me një fëmijë. Mbajtja në burg e një 13 vjeçari, apo dërgimi i tij në kampin e Maliqit për të punuar, ishte një turp i madh që shihej e komentohej shumë.

U lirua pas 3 vjetësh dekretin nr.819, datë 27.4.1949 të Presidiumit të Kuvendit Popullor (nr.33 i listës në Burgun e Korçës). Megjithatë, menjëherë u internua e sigurisht nuk kaloi një jetë të qetë.(Kastriot Dervishi)

15 komente në “DOKUMENTI: Historia e pabesueshme e 13- vjeçarit që u dënua me 30 vjet burgim, akuzohej se ishte bërë ballist që 9-vjeç”

 1. zaim zajmi says:

  “CJANË KÊTO GËNJESHTRA BALLISTËSH!”
  Partia kurrë nuk ka gabuar, Partia!

  Partizanët trima dënonin në frymën revolucionare dhe jo që nuk kishin trurë, po aq më pak shpirt.
  Kënaqësi kishin marrjen e jetëve dhe torturimin e shqiptarëve – për ideale të larta – shfarrosjen e shqiptarëve në mënyrë revolucionare!!
  SHPIRTKATRANË

  1. the Punisher says:

   Ha mut Zaim, ha.

   1. Ububuja says:

    Te lerrofte Kina mamane o ” the punisher of my dick” qe me ate mut truri qe ke beson keto idiotesi te shkruara nga fossilet e mbetur nga ajo rrace e shkerdhyer antikombetaresh.

   2. zaim zajmi says:

    the Punisher!
    kapaciteti yt shpirtëror e moral dhe resurset tuaja mendore
    të sigurojnë vendin në HALE, aq të parapëlqyer nga ti.
    Ma gjej një shpjegim të këtyre gjenive gjykatës të partisë, mos të themi të enverit, ose të themi të enverit -se kishi parti enver – enver parti
    Cirku i botës ishi e mbetët ju shpirtgjymtira.

 2. Grigor says:

  Kush paska qene ai burrë i “poshter” ne Presidiumin e Kuvendit qe e paska liruar kete fatkeqin nga burgu pas 3 vjetesh? A thua te kete qene vetë Enver Hoxha ai i poshtri qe e liroi?
  Ore, po per ta denuar mos kishte dale gjë deshmitar Saliu, se ai e kishte qejf ate pune.
  Kur merresh me arekeologji, me kozmologji, dhe me arkivologji (si ky Kastriot Dervishi) ndodh shpesh që shkeputesh nga realiteti dhe fantaksesh mbas fakteve.
  O Gomar Dervishi (gjynah ta therresesh Kastriot kete kungullin). Qe Jane bere krime dhe gabime ne ate kohe kete e dine te gjithë. Nuk do njeri që te kthehet ajo kohë. Edhe vetë komunistet nuk e duan me ate kohe diktature.
  O trap. Tani po lindin femije qe nga viti 2000 e ketej, që po marrin statusin e te persekutuarit që ne djep.
  Dikush që ka lindur ne vitin 2000, dhe sot eshte 18 vjeç, shkon ne universitet me perparesi, dhe nuk paguan tarifen e universitetit si “I persekutuar”!!??
  Thone gje ato arkivat e tua mor Gomar Dervishi per keto mrekullira te sotme? Kush e persekutoi kete djalin ose vajzen që nga viti 2000 e ketej? Apo imperialistet amerikane? Dakord gjyshi mund te kete qene denuar nga diktatura, dhe babai mund te mos kete shkuar dot ne universitet sepse nuk e lejonte regjimi. Po ky femija?
  Por edhe babai I tij do ketë qene vetëm 10-12 vjeç ne 1991, keshtu qe po te donte le te shkonte vetë ne universitet. Edhe femijët e tij le te shkojne, por Jo me statusin e te persekutuarit se late nam, dhe e ndytë edhe emrin e te persekutuarve te vërtetë me keto marrezira.
  Dikush e futi kete ligj dhe tani nuk mund ta heqe njeri, sepse nuk Kane bythe ta bejnë.
  Me kete ligj edhe nje I lindur ne vitin 2060 do linde i persekutuar i regjimit te Enver Hoxhes, dhe do dale qe ka bere burg ose ka qene internuar pa lindur akoma.
  Shiko tani kur te dalin ca kelyshe fashistesh, te me shajne mua kelysh komunisti. Jo per gje po kaq dine. Nuk kane faj. U ka mbetur ora ne vitin 1985. Mbase nuk e dine qe Enveri ka vdekur. Qysh t’jua themi we te shpetojne?

 3. Lumi says:

  Me I rrezikshem ka qene 13 vjecari, sepse sipas gjykates ky ka lindur ballist. Keta ishin ata qe fituan luften dhe do ndertonin te ardhmen e vendit. Keta coban, qe iken nga fshati ne mal dhe qe zbriten nga mali ne qytet, do e benin shqiperine shtet. Vajmedet!

 4. Lumi says:

  Me I rrezikshem ka qene 13 vjecari, sepse sipas gjykates ky ka lindur ballist. Keta ishin ata qe fituan luften dhe do ndertonin te ardhmen e vendit. Keta coban, qe iken nga fshati ne mal dhe qe zbriten nga mali ne qytet, do e benin shqiperine shtet. Vajmedet!

 5. i drejti says:

  seshte ndonje cudi,edhe partixhani i vogel velo 9 vjec ishte ,pse mos kene dhe ballistet ndonje trim te kesaj moshe Ne fund te fundit te dy palet shqipo ishin.

 6. filati says:

  Keto si kane bere vetem komunistet ketu ne shqiperi por dhe Greket qe fajesonin Camet ne greqi per bashkepuntore me gjermanet ne moshen dy vjec.Hajde budallallek qe vazhdon dhe sot NGA Duleja dhe qirje Barkas.

 7. Petriti says:

  Keta “historiane” si puna e ketij teveqeli, plasen duke manipuluar me dokumenta. Kjo eshte e turpshme, ndrrojne data, ndrrojne emra, sajojne ngjarje te paqena dhe o burra i botojne dhe si patriote te medhenj marrin honorare te majme.
  Ketyre shpifesve u duhet treguar vendi.

 8. Vjola says:

  Edhe 13 vjecare po ke ngritur pushken kundra partizaneve qe ishin ne lufte kundra fashizmin te te rrojne byzylyket .

 9. mashtrimi rradhes ballistozogist says:

  THJESHT mashtrim , mashtrimi po perfeksionohet nje dokument si ky mund ta shtypes pa problem ku te duash shkruan çte duash dhe çfar te do qefi , pasardhesit e ish tradhtarve ishballisteve nuk len kurvllik pa ber per ti mbushur mendjen SHQIPTARVE qe jan denuar kot , ligji ne fuqi ne kohen e sistemit te shkuar ka qen qe 16 vjeç e posht nuk denoheshe me burg , nuk te kapte ligji , kta qe shkelnin ligjin dhe benin vepra te renda i çonin ne shkollen e edukimit , ku i jepnin zanat dhe i nxirnin ne jet ormale si te gjith te tjeret , me von 16 vjeç dei ne 18 vjeç denoheshe me gjysmen e denimit , dhe 18 vjeç merje hakun qe te takonte , e verteta esht kjo , nese doni te degjoni prralla alla agron tufa , lexoni kto debilelleqe kto genjeshtra dhe argetouni , kush i mer per te verteta , keq per te , per te verteta i marin ata qe kan pasur probleme me regjimin qe shkoi te tjeret qe i besojn jan mjeran .

 10. mashtrimi rradhes ballistozogist says:

  THJESHT mashtrim , mashtrimi po perfeksionohet nje dokument si ky mund ta shtypes pa problem ku te duash shkruan çte duash dhe çfar te do qefi , pasardhesit e ish tradhtarve ishballisteve nuk len kurvllik pa ber per ti mbushur mendjen SHQIPTARVE qe jan denuar kot , ligji ne fuqi ne kohen e sistemit te shkuar ka qen qe 16 vjeç e posht nuk denoheshe me burg , nuk te kapte ligji , kta qe shkelnin ligjin dhe benin vepra te renda i çonin ne shkollen e edukimit , ku i jepnin zanat dhe i nxirnin ne jet ormale si te gjith te tjeret , me von 16 vjeç dei ne 18 vjeç denoheshe me gjysmen e denimit , dhe 18 vjeç merje hakun qe te takonte , e verteta esht kjo , nese doni te degjoni prralla alla agron tufa , lexoni kto debilelleqe kto genjeshtra dhe argetouni , kush i mer per te verteta , keq per te , per te verteta i marin ata qe kan pasur probleme me regjimin qe shkoi te tjeret qe i besojn jan mjeran . ai sistem ben vaki ishte i gabuar , por kishim te vetmin shtet me te mirin dhe me korrektin ne te gjith historin ton. nuk denoi njeri kot kush shkeli ligjin shkoj ne burg .

 11. ballisti mashtrus says:

  VERTETIMI qe esht ne foto po ta shikoni me kujdes esht fotokopje dhe ka shkrime te vjetra nen te ne gjuh te huaj , mashtrimi i agron tufes e zgjyrave te ishballistozogisteve , esht thjesht mashtrim , kishim shtet korrekt te perpikt qe tradhtarve te atdheut dhe bashkepuntorve me pushtusin i dha hakun plumbin siç ja dhan ne ter boten sers se ktyre mostrave , shteti SHQIPTAR i asaj kohe nuk denonte njeri nen moshen 18 vjeç me denim te “perjeçem” injoranca kti mashtrusit ordiner qe ka ber kte vertetim esht se tek ne nga 45sa ne 90ten nuk ka egzistuar denim i perjeçem kurr , o me pushkatim ose maksimumi 25 vjet burg , ky mashtrus shkerdhat as te genjej nuk di se jan hajvan pa shkoll qe bejn mashtrusin , SHIKONI ME KUJDES VERTETIMIN KA QEN DOKUMENT I HUAJ SE KA SHKRIM ME GJUH TE HUAJ POSHT , , PERSIPER KAN SHKRUAJTUR NE SHQIP SI I KA DASH BYTHA ANTISHQIPTARIT SHKERDHAT.

 12. ballisti mashtrus says:

  VERTETIMI qe esht ne foto po ta shikoni me kujdes esht fotokopje dhe ka shkrime te vjetra nen te , ne gjuh te huaj , mashtrimi i agron tufes e zgjyrave te ishballistozogisteve , esht thjesht mashtrim , kishim shtet korrekt te perpikt , qe tradhtarve te atdheut dhe bashkepuntorve me pushtusin i dha hakun plumbin , siç ja dhan ne ter boten sers se ktyre mostrave , shteti SHQIPTAR i asaj kohe nuk denonte njeri nen moshen 18 vjeç me denim te “perjeçem” injoranca kti mashtrusit ordiner qe ka ber kte vertetim esht se tek ne nga 45sa ne 90ten nuk ka egzistuar denim i perjeçem kurr , as si term nuk egzistonte , ne at sistem ligji ka qen , ose me pushkatim , ose maksimumi 25 vjet burg , ky mashtrus shkerdhat as te genjej nuk di , se jan hajvan pa shkoll is burgaxhi injorant qe bejn mashtrusin , SHIKONI ME KUJDES VERTETIMIN KA QEN DOKUMENT I HUAJ SE KA SHKRIM ME GJUH TE HUAJ POSHT , , PERSIPER KAN SHKRUAJTUR NE SHQIP SI I KA DASH BYTHA KTI ISH BURGAXHIUT .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje