Politikani francez De Lamartine: Skënderbeu, politikani, mbreti dhe emri i shqiptarëve

8 Nëntor 2018, 10:46Dossier TEMA
Politikani francez De Lamartine: Skënderbeu, politikani, mbreti dhe emri i

Në faqen nr. 314 të librit me titull “Histoire de la Turquie II – Historia e Turqisë II”, të poetit, romancierit, dramaturgut dhe politikanit të njohur francez, Alphonse De Lamartine, botuar në Paris në 1862, gjejmë një përshkrim të veçantë për heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

“Skënderbeu nuk ishte vetëm një konspirator gjakatar, një dezertor i pabesë, një vrasës nokturn; ai ishte gjithashtu një hero dhe një politikan. Ai e pa stuhinë që kishte tërhequr në vendin e tij, dhe u betua ndaj popullit të tij që të shlyejë krimin e tij deri në fund.

Disa mijëra shqiptarë, më të kaliturit, u vendosën prej tij, si më parë grekët në Termopilët (Termophyles), që t’i bllokonin ushtrisë osmane grykën e ngushtë dhe të thellë që ngrihet nga Maqedonia në Epir.

Ai thirri në Krujë pesë motrat e tij, të martuara me krerë të tjerë shqiptarë të krahinave fqinje, vëllezërit, nipat, prindërit e tij, miqtë dhe klientët e shtëpisë së tij, të gjithë krerët e qyteteve, fshatrave, fiseve malësore, të bashkuar nga shpirti i racës dhe britmës së gjakut.

Dymbëdhjetë mijë shqiptarë dhe shqiptare nga të gjitha radhët dhe moshat shkuan me armët në dorë, me fenë ose me lirinë në zemër, në këtë këshill të madh të kombit në Krujë.

Emri i Skënderbeut, rinia, figura, elokuenca, grada e tij në Shqipëri, suksesi i tij në ushtritë turke, ku vetëm ai kishte sekretin për t’i mundur, nga që vetë i pati habitur me guximin e tij, prestigjin e dëbimit, gjakun e vezirit të therur me dorën e tij, kufomat e dhjetë mijë otomanëve të Muratit të II, animuan këtë asamble popullore me një heroizëm, i cili u përcjell të nesërmen nga gratë, pleqtë, fëmijët, deri në shkëmbinjtë më të fundit të Shqipërisë.

Me një zë unanim, motori i kryengritjes u shpall lider. Shqipëria nuk njohu më asnjë princ tjetër kombëtar përveç atij që i solli kombësinë dhe fenë e saj; thesare, armë, krahë, zemra, jetë e vdekje, gjithçka ishte e tij. Skënderbeu u bë në një ditë jo vetëm mbreti, por edhe emri i shqiptarëve.”/Darsiani.com

4 komente në “Politikani francez De Lamartine: Skënderbeu, politikani, mbreti dhe emri i shqiptarëve”

  1. Araniti says:

    Qendrimi ndaj Heroit tone Kombetar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu percakton dhe pozicionin e cdo shqiptari te vertete . Eshte vete identiteti yne , eshte ai diamant historik qe te huajt nuk e kane ne historine e tyre, ndaj bashke me te shiturit qe sna kane munguar kurre , mundohen ta denigrojne , ta pervetsojne vepren e tij, e te na demoralizojne. Eshte ai qe na bashkon ne nje Flamur e Atdhe e qe na ben krenar per historine tone.

  2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane identiteti i Turqise ne Shqiperi , Evrope e me gjere..........'' says:

    nuk flitet per sumqiret muslims,pasi keta i perkasin sulltan muratit………………….

  3. Eri says:

    Jo turke por osmane ore francez idiot. Turqit i kthyen ne minorance ne nje perandori qe u shtri ne 3 kontinete dhe nuk i pyste me njeri. Asnje shqiptar nuk i shkoj mbrapa Skenderbeut pervecse disa banditeve te mashtruar nga vete ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje