FOTOT: Portretet e rralla të Skënderbeut e Donikës në revistën franceze

“Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht 1913, dy portrete të rralla, të Skënderbeut dhe Donikës, të mundësuara asokohe nga historiani francez, Germain Lefèvre-Pontalis (1860 – 1930), të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar.


7 komente në “FOTOT: Portretet e rralla të Skënderbeut e Donikës në revistën franceze”

 1. Vixhilenti says:

  Skenderbeu duket si dobiç province,shqiponja si hardhuc me dy koka,Donika,si kujdestare kopshti komunist.

  1. Black Eagle says:

   Ndersa ti dukesh rrk!

 2. Pellazgos says:

  Per cfare “Donike” dhe George flisni o te mjere.
  Para Osmaneve ka qene Perandori Greke e Bizantit per 1100 vjet,ku institucionet qe vendosnin dhe kishin mision identitare dhe shoqerore ishin Kishat Orthodhokse qe nga ndarja e Krishterimit ne 1054A.D.
  Si mund te pagezoheshin ata me emra Katolike si Donika apo George?
  Ju mashtroni vetveten se historia dhe e verteta kuptohet shume thjesht.
  Si mund te mashtroni kaq banal kur thoni qe Skender Beu kishte grua Sllave apo ema sllave kur vete Marin Barletti dhe vete Kastrioti ka deklaruar qe ne jemi Epirote,pasardhes te Pirros,te Megas Aleksandros,bijte e Zeusit
  gje qe duket edh ne perkrenaren e Tij?

 3. Edi says:

  Dhe e bukura eshte qe nuk ka asnje portret origjinal
  Te gjithe jane te ndryshem nga njeri tjetri. Ishim mire me Stalinin kur e kishim bustin e tij ne vend te Skenderbeut. Mut muti ishte ama e dinim e kush ishte. Kurse ky eshte thjesht nje hero perrallash i Marlin Barletiti te cilit i kemi dhene jete. Dhe na e kane futur ne historine tone me disa beteja imagjinare kunder Osmaneve. Kur betejeta e tije te verteta sipas historianeve ishin grabitje plackitje dhe grabitje tokash te te tjereve.

 4. Ardi says:

  Dmth prej ketij mustaqe miu dhe trup karkaleci superfuqia botes perandoria Osmane e shtrire ne 3 kontintente kishte frike .As femijet e cerdhve nuk i besojne kete perralla. Kurse ata te kopshteve do te gajaseshin me te madhe.

 5. Ke shume te drejte Edi, edhe une ashtu mendoj.

 6. Pajdhany Me čibuk says:

  Sknerbeu ishte nji malok i pabes qe hongri nga gjith anet sa n turqi aq n jurop,sa ke sulltani aq ke papa ,u lidh me serb e dreq..u grind me hir e pahir,
  Per nji cop πdh n dasmen e skenderbeut u vran 100 vet dhe u plagosn 2qin t tjer…
  Tamam si sot malokt
  Shif Salen ti
  U lidh me gjith boten
  U grind me gjith dynjon
  Dhe,s ka pa πdh tjeter vec asaj t serbes qe ka per gru.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *